AARLEMMERLIEDE VOELT NIETS VOOR CDA-VOORSTEL kerkeer in Halfweg dreigt vast te lopen TWEEDE BRUG OVER DE RINGVAART IN STUDIE SPAARDEPOSITO’S ittere taal HYPOTHEKEN Renteverhoging bij de RPS. ver houding .Ivan gewest Het drama is nu compleet I j BELEGGINGS- BEWIJZEN Reinigingsrechten ook in komende tijd omhoog Nieuwe autospuit voor brandweer PZ n j postgiro en rijkspostspaarbank 99 VAM-station komt zeker een ton duurder uit )rt Wethouder over Spaarndamse tennisbanen: m 3 jaar 4 jaar 5 jaar <7 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar Eerlijk is eerlijk: hypotheekrente tophypotheekrente afsluitprovisie blijft 8% 8J4% 8%% 'T Poldertje 7%% 7%% 8% 8/4% 8%% 8%% 9% 9^4% 1% Meer informatie (was 7%) (was 7%%) (was 7%%) (was 8%) (was 8/4%) (was 8^4%) (was 7%%) (was 8%) (was 8/4%) 13 1 9 7 X I 3 DECEMBER REGIO O E N S D A G f (Van een onzer verslaggevers) Half weg” laakt Kennemer raad LOOPTIJD LOOPTIJD ook de hypotheekrente is aangepast. Nieuwe taneven per 12 december 1978: In aansluiting op de jongste ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft de RPS per 11 december 1978 de rentetarieven voor nieuwe beleggmgsbewijzen en spaar- deposito's verhoogd. De rentetarieven voor nieuwe hypotheken zijn per 12 december 1978 verhoogd. HALFWEG. Het college van B. en W. te Haarlemmerliede en Spaarnwoude voelt er niets voor huurwoningen uit het gemeente lijk bezit te verkopen. „Juist die groep huizen moet je in eigen be zit houden om iets te kunnen doen voor mensen die geen hoge huren kunnen betalen”, was een van de argumenten van de liberale wet houder Van Essen. Tijdens de al gemene beschouwingen over de begroting van 1979 kwam het CDA met het denkbeeld die huur woningen af te stoten. En dat met name omdat de onderhoudslast van die huizen ieder jaar een zwaardere belasting vormt voor het woningbedrijf van de gemeen te. U kunt bellen naar de njkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 591 21 73 afd. Beleggmgsbewijzen (020) 591 21 38 afd. Spaardeposito’s (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verkrijgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. VASTERENTE De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 gestorte spaardeposito’s blijft ongewijzigd. U leunt beleggmgsbewijzen kopen van f 1.000,- en f 5.000,-. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. VASTE RENTE De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 afgegeven beleggmgsbewijzen blijft ongewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. „Jantje Modaal wordt overal de dupe van”, wist gisteravond PvdA fractieleider Datema in de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Genoemde Jan was dan wel het voorwerp van speciale zorg van de socialistisch aanvoerder, hij is niet de enige die volgend jaar meer zal moeten betalen voor het laten weghalen van zijn huisvuil. Alle zelfstandig wonende inwo ners van de gemeente die een vuilnisbak hebben zullen in 1979 voor de verleende diensten zes gulden meer moeten betalen. Verkoop huurwoningen ■W van de hand gewezen e h te is vooralsnog weinig goeds te melden. ri- De tennisbanen in Spaarndam die kort na de aanleg gingen verzakken. r I Rijksweg 5: komend vanuit Amsterdam jitstaan vaak lange files voor het verkeer at via de Oranje Nassaustraat linksaf wil Jaar Halfweg en Zwanenburg. Verbreding an de weg is een kostbare zaak omdat Ujkswaterstaat daarvoor een deel van de ;kvaart zou moeten dempen Tweede brug: de hiervoor gegeven op ging zou overbodig zijn indien een twee- brug over de Ringvaart wordt aange- d nabij Albert Heijns broodfabriek 1 groot deel van het verkeer naar het ustrieterrein van Zwanenburg hoeft 1 niet meer door de Oranje Nassau- aat Deze mondt uit op de brug over de De verlegging van spoorbaan en rijks weg naar het noorden is nog steeds een zaak van de zeer lange adem. Burgemees ter IJsselmuiden verwacht geen daadwer kelijke verandering voor de eerste tien jaar. Die omleiding wordt door een studie groep die binnenkort advies uitbrengt, wel gezien als alternatief voor een geplande Kennemerweg. Deze zou moeten lopen tus- Ringvaart die nu een veel te kleine stroom verkeer kan verwerken Een ambtelijke werkgroep brengt op korte termijn advies uit over de kostenverdeling van die tweede overbrugging van de Ringvaart. Water staat zou daar het geld kunnen besteden dat dan vrijkomt door een verbreding van de afslag Nassaustraat achterwege te la ten. sen Halfweg en het westelijk Havengebied van Amsterdam. „Zelfs het aanbrengen van een zandli- chaam, zoals voor de tennisbanen is ge beurd, zou niet noodzakelijk zijn geweest volgens bestaande gegevens”. De gemeen te is niet van plan ook maar een cent van de herstelkosten op tafel te leggen. Het onderzoek over de schuldvraag wordt voortgezet. Wethouder Kuiper ging in op een ver zoek van de socialistische fractie. Deze had voorgesteld de bestaande twee (voet bal- en softbal-) velden te Spaarndam Oost uit te breiden met nog een derde. Jaren geleden had de gemeente Haarlem laten weten daar geen behoefte aan te hebben En die buurgemeente heeft een belangrij- Van het huisvestingsfront in de gemeen- Wij zijn van mening dat het erg moeilijk is mensen in huizen te dwingen waarvan wij vinden dat hun inkomen daar het best geschikt voor is. Hoe controleer je bijvoor beeld al die opgaven als je daaraan begint? Bushalte: de slepende kwestie van de bushalte bij het dorp Haarlemmerliede levert weer gespreksstof op. Verschil van mening tussen Rijkswaterstaat en NZH betekent dat die halte zou komen op de somma van één miljoen gulden aanlegkos- ten. Dit omdat Waterstaat speciale op- en afritten zou moeten maken bij de rijksweg. De rijksinspecteur voor het wegverkeer gaat toch weer om tafel met de gemeente en genoemde instanties om naar andere oplossingen te speuren. Wij menen dat de gevolgde methode de beste is. Nadat de urgentie is vastgesteld bepaalt het lot de volgorde wie het eerst mag kiezen uit de verschillende types waarvan de prijzen natuurlijk ook uiteen lopen. ke stem in het kapittel omdat Spaarndam West daar bestuurlijk is ingedeeld. Kuiper zal echter opnieuw aan de bel trekken bij de opvolger van zijn Haarlemse collega Voskuilen. Het groot onderhoud aan de bestaande velden zal normaal in de exploitatie wor den meegenomen, aldus wethouder Van Essen tot Koos Datema. Een plaats op de voorrangslijst is niet noodzakelijk. Vol gend jaar zal worden begonnen met de aanleg van de beregeningsinstallatie voor de velden Haarlem wil in die investering niet meebetalen maar over twee jaar ver moedelijk wel gaan bijdragen in de jaar lijkse kosten. We hebben onze afkeer tegenover die com missie niet onder stoelen of banken gesto ken. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (opdrachtgever van de nieuw bouw) zal nog proberen een systeem te ontwikkelen waarin aan de wensen van de commissie tegemoet wordt gekomen". (ADVERTENTIE) gulden. Ook het opnieuw opschroeven met zes gulden maakt deze vorm van dienstverlening lang niet dekkend. Ongeveer tweederde van de kosten komt voor rekening van de gemeente. En dat terwijl de rijksoverheid er juist van uitgaat dat de burgers zo'n 65 procent opbrengen. De verhoging van het tarief in Haarlemmerliede is ook noodza kelijk omdat vanaf de lente van '79 de gemeente haar huisvuil laat afvoeren via het VAM-station dat nu in Haarlem wordt gebouwd. Alle zes gemeenten in het gewest Kennemerland betalen daaraan mee. Wethouder Van Essen merkte op dat Haarlemmerliede er ook met de nieuwe verhoging „nog lang niet is". Een meningsverschil tussen Haarlem en enkele andere gewest- gemeenten is al voortgevloeid over de bemanning van het VAM- afvoercentrum (vanwaar het vuil naar Drente gaat). Haarlem wil zes man op dat station, een deel van het gewest het oorspronkelij ke aantal van vier. Het compromis is vijf personeelsleden, meer dan begroot en dus kostenverhogend. Burgemeester IJsselmui den kon daar nog aan toevoegen dat de kosten van het VAM- station honderd tot honderdvijftigduizend gulden duurder zullen uitkomen dan geraamd. De tariefsverhoging die de raad gisteravond accepteerde brengt de gemeente negenduizend gulden meer in de kassa. Andere voorstellen voor verzwaring van de gemeentelijke lasten waren er niet. Gevaarlijke stoffen: B en W. zien geen kans een andere route voor gevaarlijke stoffen de vinden dan de rijksweg 5. De PvdA dacht in het bijzonder aan het trans port van LPG dat opgeslagen gaat worden in het havengebied indien de Kroon daar toestemming voor geeft. IJsselmuiden „Het leeuwedeel van dat gas is geloof ik bestemd voor Duitsland en wordt per schip vervoerd. Routes voor gevaarlijke stoffen uitstippelen is een rijksaangele genheid, daar kan de gemeente niets aan doen. Als wij dat verkeer niet meer willen moet je alternatieven aandragen. Ik zou niet weten waar wij die in Halfweg heb ben". hl iniek luxe i alle et el en i Burgemeester IJsselmuiden verhaalde van een bespreking met een ministeriële adviescommissie in het kader van de rege ling „goed en goedkoop”. Voor de goed koopste groep huizen is het mogelijk een extra subsidie te krijgen die de kopers ten goede zal komen. „Maar het is al bijna zover dat we zeggen: laat maar zitten die centen. De commissie stelt namelijk aller lei eisen aan de wijze van huizenverdeling De meest betrokken wethouder stelde daar tegenover dat het woningbedrijf goed reilt en zeilt. „Was dat niet zo dan zouden we over verkoop van huizen kunnen gaan denken”. Burgemeester IJsselmuiden had nog andere tegenargumenten. „Als je die huizen wilt verkopen zul je ze toch eerst moeten renoveren en dat kost ook een hoop centen. Een aantal van onze wonin gen in Spaarndam mogen bovendien hele maal niet verkocht worden En dan is het ook nog zo dat gemeentewoningen alleen moge worden overgedaan aan mensen met een zeker maximum aan inkomen". Het voorstel van de grootste fractie was noch voor collegepartner WD noch voor de PvdA aanleiding in het openbaar te reageren. De liberaal Cornelissen lichtte later nog toe dat hij op dit moment niet aan verkoop van die huizen wil. Voor Datema (PvdA) kan er helemaal geen sprake zijn van de voorgestelde opruiming in het ge meentelijk bestand, dat ongeveer 330 hui zen telt. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. Tussen Ringvaart, de elweg Haarlem-Amsterdam en de oorverbinding tussen dezelfde plaatsen ;t Halfweg ingeklemd. Dat een dergelijk rp geteisterd wordt door verkeerspro- emen zal geen verwondering wekken, jdens de algemene beschouwingen van gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- oude, waarvan de helft der bevolking te ilfweg woont, kwamen daarover uiter- rd veel opmerkingen los. Het college d in reactie daarop verschillende con- ete mededelingen: n c.v. Van g l.e< 7 Un .'’55 Honderddertig aangeschreven woningzoe kenden wachten met spanning of nu inder daad op 1 maart 1979 de eerste paal de grond in zal gaan voor de nieuwbouwwijk in Spaarndam-Oost. Een conflict over de methode van toewijzing dreigt een aantal gegadigden een subsidie van duizend tot vijftienhonderd gulden te gaan kosten (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. De Kennemer raad heeft het dinsdag wederom moeten v IHontgelden in de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De laatste in de rol van David die het moet opnemen tegen Goliath, een par- tij die vertolkt wordt door de andere vijf gemeenten in het gewest. Dat kwintet heeft Haarlemmerliede name lijk een zetel in het dagelijks bestuur van Kennemerland ontzegd hoewel daar volgens de letter van de wet te- recht aanspraak op wordt gemaakt. j „Een minderwaardige vertoning”, "3 waren de bittere woorden van CDA- - fractieleider Doeven. Enige tijd terug al I nam de raad eenstemmig een motie aan waarin tegen het optreden van de ande- re gemeenten werd geprotesteerd. Vol- Igens burgemeester IJsselmuiden wa- Iren over het geschil ook harde woorden «igevallen in een gesprek dat het dage lijks bestuur nadien op het Halfwegse jraadhuis heeft gevoerd. „In die raad «beslist men niet per gemeente maar per «partij", constateerde C L Doeven tot hijn ongenoegen (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. De gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude heeft z'n tenniscomplex. Maar dan wel in de hoofd en van de getergde sportlui en bestuur ders en niet op Spaarndamse bodem. Alle enthousiastelingen moet de moed wel in de tennisschoenen zijn gezonken. Net zo als de betonnen platen die vier banen hadden moeten vormen ook niet op de juiste hoogte bleven. Het vertrouwde „plok-plok” van heen en weer vliegende ballen heeft in de Spaarndamse leegte nog steeds niet geklonken. Al kort na de aan leg deze zomer was gebleken dat tussen haandelen brede naden ontstonden. Ver zakking bleek na onderzoek de oorzaak. „Het drama is nu compleet”, vertelde wet houder Van Essen gisteravond Het meest recente nieuws is namelijk dat nu ook andere platen millimeters zijn gedaald. Van tennissen per 1 april zoals VVD- fractieleider Cornelissen had gevraagd, zal dan ook in de verste verte geen sprake zijn. Een onderaannemer die het grondwerk deed, heeft al gesuggereerd dat bemalings- activiteiten ten behoeve van de aanleg van een gasbuis de oorzaak van de verzakkin gen zijn. De eerste naspeuringen wijzen evenwel niet in die richting. Directeur ge meentewerken De Bruijn erkende gister avond dat vooraf geen bodemonderzoek is gedaan. Dat is niet nodig geoordeeld om dat de ondergrond geacht werd een stevige kleilaag te zijn die ook verderop aan de Ringweg de nodige lasten torst e, z< 19 3 I IJsselmuiden herinnerde aan het ver gleden waarin met name Bennebroek Ihad voorkomen dat een voorstel werd («aangenomen waarin de politiek een I grotere rol kreeg toebedeeld in het ge- I west En dat ten koste van de stem der j afzonderlijke gemeenten De burgerva- I der: „De raad handelt nu steeds meer in Ide geest van wat toen verworpen is. Nu I zouden we kunnen zeggen: jullie hou- 4 den je niet aan de bepalingen van de «gemeenschappelijke regeling en we j vragen de minister het besluit daartoe I te ontbinden. Juridisch heb je alle kans dat je wint. Doe je dat dan krijg je een enorme heisa in Kennemerland. Dat j z°u 6611 zware slag voor het imago van net gewest betekenen Maar je moet wel afwegen wat je op het spel zet als je met zo’n actie begint”. Wethouder Van Essen: „Geen verkoop van huurwoningen" Het tarief voor het gehele jaar komt daarmee op zestig gulden. De voltallige PvdA-fractie stemde als enige partij in de raad tegen de voorgestelde tariefsverhoging. De collegepartijen CDA en VVD (acht van de elf raadszetels) vonden ook het nieuwe tarief een zeer redelijk bedrag. De liberale wethouder Van Essen stelde onomwonden vast dat de gemeentenaren van Haarlemmerliede en Spaarnwoude er met de verhoging m dit jaar en 1979 nog niet zijn. Jarenlang heeft Haarlemmerliede het huisvuil eigenlijk voor een koopje bij zijn burgers weggesleept. Eind verleden jaar moest besloten worden het vuilnisemmertarief met achttien gulden te verzwaren tot 54 SANTPOORT. Een professionele brandweerwagen, de zogenaamde tankautospuit- hoge-druk, vormt sinds gisteren de nieuwste aanwinst van de bedrijfsbrandweer van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Een hypermoderne wagen, met snel uitrolbare slangen, een druk-installatie, eenvoudige aansluiting op de waterpompen en een aparte plek waar de waterslangen voor lage druk op kunnen worden aangesloten. Een wagen ook, die tot nu toe slechts voor beroepskorpsen was weggelegd. Via PZ-directeur P. A. Schaafsma overhandigde de leverancier de wagen gistermid dag aan commandant Schram van de bedrijfsbrandweer. Deze was er duidelijk mee in zijn nopjes, hoewel hij zei te hopen het voertuig niet al te vaak nodig te zullen hebben. Maar buiten de ernstige gevallen is de nieuwe wagen voor de vrijwilligers van zijn korps in elk geval „leuk oefenmateriaal”, zoals de commandant zei. De brandweerlieden van het PZ gaven, voordat ze de nieuwe autospuit in ontvangst namen, enkele demonstraties met antieke en meer recent gebruikelijke vormen van brandbestrijding

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13