Kans voor bouw twee scholen bijzonder onderwijs erg klein Kopers Zeeburg krijgen geen eigen controleur Kerstslag- roomtaart van 7,50 voor Kerststol Perziken van Smits wil weer vriendje zijn van gemeenteraad Alternatief leidt tot grote tekorten 1 r aloi antje erikstr emi KS sk(l ede ct WAARNEMEND BURGEMEESTER VRAAGT OM SAMENWERKING Hondentoilet Belastingen Asselaarsbrug Informatiecentrum Woningbehoefte Renovatie REGIO WOENSDAG 1 3 DECEMBER 19 7 8 9 uil Haarlem: Wagenweg 8-10 en Schaepmanstraat 54 Zandvoort: Stationsplein 9a Santpoort: Narcissenstraat 6-8 (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. De alternatieve begroting van D’66 is door wet- HILLEGOM. Wethouder Manshande zal zich bij de integratie van basis en kleuteronderwijs in Hillegom beperken tot het scheppen van de mogelijkheden. „De gemeente heeft tot taak ruimte te scheppen om het uitvoerbaar te maken. De uitvoering zelf is een zaak van het onderwijs”, aldus de wethouder gisteravond in de gemeenteraad. Het CDA en BBH hadden tijdens de algemene beschouwingen aangedrongen op meer activiteiten. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. De belangstelling voor premiekoopwoningen in Hillegom is volgens wethouder Van der Tol onverminderd groot. De veronderstelling van het CDA dat een verzadigingspunt zou zijn bereikt, wees hij gisteravond aan de hand van keiharde cijfers resoluut af. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Een meer kameraadschappelijke sfeer in de gemeenteraad. Daar streeft waarnemend burgemeester Smits naar. Hij betreurt het hartgrondig dat de verhouding na het politieke pokerspel rond de collegevorming zo vertroebeld zijn. De felle manier waarop door sommigen op de begroting is gereageerd, kan hij dan ook niet waarderen. „Ik zie dat als het likken van de wonden. Medisch gezien wellicht een goede thera pie, maar het blijft een onsmakelijke bezigheid. Heren, zo vraag ik me af, moet dat nou? Door deze opstelling ben ik een paar goede politieke vrienden kwijtgeraakt. Laten we hopen op betere ver houdingen”, aldus Smits. L v,., -- met spijs en fijne vruchten gew. 750 gram van 4,75 voor 375 Del Monte van 2,98 voor 198 wK# ïkesi k „Wanneer we doen wat deze partij ikon,4 wil, is het hele evenwicht in de begroting zoek. Het leidt tot grote tekorten en de belangrijke nieuw bouw van een raadhuis kunnen we helemaal wel vergeten”, aldus Manshande. ’tstSï houder Manshande als niet realis tisch beoordeeld en afgewezen. pBÖÜ» alken 1 egkasi 80 m radio-: likante» as voo' >t f 50.1 “elbeö| 1 begrotingscijfers Smits omg, gaat nu investeren in een object waarvan Wethouder Manshande (ADVERTENTIE) Meer wilde Smits daarover biet kwijt. voor premiekoopwoningen, doorstroming valt tegen L (Van onze correspondente) reis» Wethouder Manshande noemde het on verstandig de door D’66 aanbevolen poli- of ‘tiek te volgen. „Het betekent datje bijvoor- draloi’ met ,-33530 de persleiding afhankelijk van de mede werking van Rijnland”. Wethouder Manshande twijfelt sterk aan de mogelijkheden om in Hillegom te komen tot een derde school voor het pro- testant-christelijk basisonderwijs en een school voor het katholiek basisonderwijs. Een hartewens van hem is de samenvoe ging van de katholieke en protestant-chris- telijke kleuterscholen onder één dak. Die ruimte zou gevonden kunnen worden in de Johan Frisoschool, waar nog lokalen leeg staan. Het schoolbestuur voelt daar niets voor. Het CDA houdt vooralsnog vast aan de bouw van twee afzonderlijke kleuter scholen, bij beide basisscholen De Moeder-Mavo is ook voor vaders, liet de wethouder desgevraagd weten. Het gaat om dagonderwijs waar elke volwasse ne aan kan deelnemen Een werkgroep gaat zich binnenkort buigen over de huisvesting van dé culture le organisaties in Hillegom. Gekozen zal moeten worden uit het opknappen van een leeg schoolgebouw of totale nieuwbouw. Voor een nieuwe accommodatie is alvast De bouwonderneming heeft zelf een op zichter en bovendien wordt er door de gemeente controle uitgeoefend. Dat is vol doende, oordeelt Spaarneveste. De kopers vinden van niet. Ze vrezen, dat een contro leur die door Spaarneveste wordt betaald niet onafhankelijk kan oordelen Burgemeester H. J. M. Bosma zei gister avond, dat de gemeenteraad de eerstgeroe- pene is die de belangen van de bewoners moet behartigen „De eis van de kopersve- D’66 voorspelt dat het hoogheemraad schap, wanneer de rioolzuiveringsinstalla- De gemeente Hillegom moet tal van fi nanciële prognoses bijstellen Wethouder Manshande noemde twee oorzaken: Be stek '81 en het achterblijven van de voor spelde bevolkingsgroei. Nu al zijn alle re serves aangesproken. Gezocht wordt naar „slapende posten” in de begroting om die reserves wat aan te vullen. Verder gaat de gemeente zoveel mogelijk eigendommen afstoten. Ook wordt een aantal belastin gen verhoogd. De kritiek op het verhogen van de onrpe- rendgoedbelasting met vijf percent noem de Manshande niet eerlijk. „Die beslissing is door de raad zelf genomen. We zouden het tarief tien percent moeten optrekken. Dat doen we nu in twee jaar Dan zitten we aan ons plafond. We kunnen het extra geld uit de ogb niet missen" De baatbelasting voor het Henri Dunant- plein zal pas in rekening worden gebracht als alle werkzaamheden daar zijn uitge voerd. Dan zijn ook alle kosten bekend Volgens Manshande zullen de winkeliers voor 1 januari 1980 geen aanslag krijgen reniging om over de bestekken en de teke ningen te kunnen beschikken is eigenlijk een motie van wantrouwen tegen ons". Bosma wees er overigens op, dat de kopers op het gemeentehuis terecht kunnen om de bestekken in te zien en zonodig over te tekenen Nu het erop lijkt, dat de kopersvereni- ging geen eigen controleur krijgt, wil men op andere manieren toch proberen, zicht te krijgen op de gang van zaken tijdens de bouw Zo verlangen de kopers, dat de rapporten van de controleur van Spaarne veste op tafel komen. In een brief aan het architectenbureau dat de controles uit voert wordt daarom gevraagd. De kopers vinden, dat ze daar recht op hebben, aan gezien Spaarneveste met hun geld de con troles betaalt. Ze voelen zich nu nog bui tengesloten Bij Spaarneveste benadrukt men, dat de firma volgens de wet op de woningbouw niet verplicht is om kopers bestekken van hun woningen te verstrekken Het heeft bovendien weinig zin, zo zei directielid Ros: de bestekken zijn toch niet goed lees baar voor leken, die geen weg zullen weten in de technische taal waarin ze zijn opge steld Volgens Ros hebben de kopers, toen ze het koopcontract moesten tekenen, wél een eenvoudige, maar uitvoerige techni sche beschrijving gekregen van hun hui zen Tijdens de vergadering bleek, dat geen van de kopers zo’n beschrijving heeft ontvangen Ze kregen de toezegging, dat deze binnenkort alsnog zal worden toege zonden. De kopers besloten gisteren die stukken pas te tekenen, wanneer het be stuur van de vereniging informatie heeft ingewonnen bij Spaarneveste. Spaarneveste wil begin volgend jaar een hoorzitting houden, waar kopers hun klachten kunnen spuien. Op korte termijn verwacht de gemeente een rapport over de toekomstige woning behoefte in Hillegom Daar wordt door het adviesbureau Stad en Land de laatste hand aan gelegd. Van der Tol achtte het niet uitgesloten dat het gemeentelijk be leid op grond van de conclusies in dat stuk zal moeten worden aangepast. Om een beter inzicht te krijgen in de Met de raad is Van der Tol van mening dat de doorstroming tegenvalt. Van de ruim tweehonderd toegewezen woningen, in het laatste deelplan van Elsbroek, heb ben slechts 29 gezinnen een goedkope huurwoning achtergelaten. Wel moet wor den aangetekend dat 69 gezinnen die in aanmerking wilden komen voor een goed koop huurhuis uiteindelijk besloten een premiewoning te kopen. Bij de progressieven had men zich afge vraagd of de premiekoopwoningen altijd wel in goede handen terecht komen. Deze raadsleden zouden het geen goede zaak vinden, wanneer Hillegommers die met de verkoop van een oud huis dikke winst beuren, bovendien een subsidie zouden krijgen bij de aankoop van een nieuwe woning. Van der Tol kon ze geruststellen Wanneer daar sprake van is, biedt de ge meente zogenaamde premiegarantiewo- ningen aan. die twee ton kosten. In prak tijk blijken die dikke winsten overigens mee te vallen, zo liet Van der Tol weten. Meestal hebben de mensen de grootste moeite om het geld voor een nieuwe wo ning bij elkaar te krijgen Een onderzoek wordt ingesteld naar het tegelijk ophalen van normaal en grof huisvuil. Voorlopig zal het aantal keren dat grof vuil wordt opgehaald, worden opgevoerd. Somber nieuws De herbestrating van de Stationsweg moet wachten op de aanleg van riole ring daar. De gesuggereerde verbre ding kan niet doorgaan Langdurige onteigeningsprocedures van tuinen en de hoge kosten die daar het gevolg van zijn, maken dat voornemen onuitvoer baar. De suggestie om de gemeente een permanente tentoonstelling over reno vatie van woningen te laten inrichten, wijst het college van de hand. Volgens Smits heeft dat geen zin, omdat alle huizen verschillend zijn. Bovendien be staan er volgens hem geen standaardte keningen en plannen voor woningreno- vatie. Hij gelooft meer in het persoonlij ke contact. Burgers kunnen altijd bij het gemeentehuis aankloppen om in formatie over subsidie- en verbou- wingsmogelijkheden. Verder zal de ge meente niet moeilijk doen wanneer mensen hun huis simpel willen verbou wen. Voor het plaatsen van bijvoor beeld een kant-en-klare dakkapel, zal een simpel schetsje voldoende zijn voor toestemming Positief staat het college tegenover de plannen om in het dorp tot een Informatie centrum voor de bevolking te komen. Sub sidieverzoeken zullen dan ook worden ge honoreerd. Geen geld is er voor een overdekt zwem bad. Wel overweegt de gemeente voor het recreatief zwemmen door kinderen van de plaatselijke basisscholen voor haar reke ning te nemen wensen van het plaatselijke woningzoe kendenbestand, wil het college zich niet langer beperken tot het formele inschrij ven door deze mensen. De bedoeling is persoonlijk contact te gaan zoeken en dat ook te onderhouden. „We krijgen dan meer kijk op de problemen die leven”, aldus Van der Tol. Een probleem apart is de huisvesting van de jonge alleenstaanden. De plannen om het Jozeftehuis daarvoor geschikt te maken, staan op losse schroeven nu de Orde van de Zusters van de Liefde uit Breda het pand wil kopen en inrichten als pension voor bejaarde zusters. De eigena resse van het Jozeftehuis, de R.K. Armen van Hillgeom, heeft wel al laten weten positief te staan tegenover een eventuele verbouwing tot jongerenflat. Vanuit verschillende kanten in de raad is aangedrongen op een oplossing voor het probleem jongerenhuisvesting. Maar Van der Tol vertelde, dat van de ruim honderd- vijftig alleenstaanden in Hillegom die een woning zoeken, niet meer dan 23 personen jonger zijn dan 23 jaar. „Met die cijfers moet je in een beleid terdege rekening houden”, aldus de wethouder. Ook voor het oude medisch centrum, genoemd als alternatief, heeft hij nog teen concrete plannen. De zes buitenlandse werknemers en het congiergegezin, die dit pand nog bewonen, moeten bovendien eerst nog aan een andere woning worden geholpen. Ondanks zijn goede voornemens kon Smits het toch niet nalaten nog even fors uit te halen naar de PvdA-voor- man Van der Laan. De socialist had namelijk gevraagd Smits te bewijzen dat hij het eerste Van-Nispenplan voor de bouw van een gemeentekantoor uit eigen zak had betaald. Smits: „Zo'n vraag bedroeft me. Het is een privé- zaak. Ik heb het zelf betaald, kan het bewijzen ook Maar ik doe dat niet omdat de vraag daarvoor te onbe schaamd is”. had Smits voor de wielrijders. De plan nen voor een fietspad langs de Ring vaart zijn voorlopig in de ijskast gezet. Er is geen geld voor. Wel wordt beke ken of op kosten van de gemeente een aantal visplaatsen langs de Ringvaart kan worden ingericht. Ook de aanleg van een parkeerter rein aan de Weerlaan is uitgesteld. De kosten, begroot op een miljoen, zijn te hoog. Gezocht wordt naar een goedko pere oplossing. Verharding zou bij voorbeeld met puin gerealiseerd kun nen worden ITSTR 1e et. tie Zwaanshoek gereed komt, zelf druk zal uitoefenen op de gemeente. Bovendien herinneren de democraten eraan dat de doorvoering van een centraal riolerings stelsel ook in het CDA-verkiezingspro- gramma de hoogste prioriteit heeft gekre gen. Daar moet nu het dure raadhuisplan voor wijken Samen met de PvdA blijft D’66 pleiten voor de goedkope aanbouw- oplossing (ruim een miljoen) in de Hoftuin Wethouder Manshande ontraadde de raad het alternatief over te nemen. Don derdag wordt over het plan gestemd. ■nhove i. wort Brom lullen in flat sl.k. Blijvende belangstelling <e tolk tart 12 een half miljoen gereserveerd. Het geld dat vrijkomt uit de villa Remina kan daar bij worden opgeteld. In het nieuwe ge bouw zullen ondermeer de Culturele Raad en het Vormingswerk Jong Volwassenen worden ondergebracht. De Culturele Raad krijgt twintig mille subsidie meer. Nog voordat daarom was gevraagd, had het college dit onder het motto „we gaan eens wat meer aan cultuur uitgeven” besloten. Achteraf kwam het wel goed uit. De Culturele Raad mag na melijk op grond van een oude afspraak 65 gulden subsidie voor elke cursist vragen Het aantal cursisten voor 1979 is tot 540 opgelopen De nieuwbouwplannen voor de biblio theek zijn ook veranderd. Eerst werd uit gegaan van verbouwing van een oude school, nu denkt men aan totale nieuw bouw. Een architect heeft de kosten ge raamd op een dikke anderhalf miljoen Daar komen de grondkosten (geschat op een half miljoen) nog bij EZ. W voortui ƒ5 vr.: 3-( idem half 7 'ntrum :NW0l n en 1 M.I ir 18 e metli 4. Smits voelt er niets voor de honden belasting zodanig te verhogen dat met de opbrengst de aanleg van hondentoi letten gefinancierd kan worden. Dit idee, van de BBH, is volgens het college geen oplossing. Bovendien zijn derge lijke toiletten een bron van dierenziek tes, zo zou elders zijn gebleken. Ook voelt het college niets voor de suggestie van D’66 om de milieuambtenaar te laten controleren of iedereen wel hon denbelasting betaalt. Van de vijftien honderd viervoeters betalen slechts duizend bazen de gemeentelijke belas ting. „De milieuambtenaar heeft er geen tijd voor en het is bovendien zijn werk niet”, aldus Smits. Ook de affaire-Berbee kwam weer ter sprake. Vanuit de raad was ge vraagd onderling een regeling te tref fen. Smits vertelde dat de transporton dernemer niet meer met de gemeente wil praten. „Er zit voor ons dus niets anders op dan een uitspraak van de Raad van State af te wachten”, aldus de waarnemend burgemeester. Fel. 29 en kasi re legi itellag. 4. Tel K, 10'' ipak, i tmg van Hillegom. vlotte r. Tel. T (2e Huur f Ireef Met haar alternatieve begroting hebben r oud, HEL haard >oi 2 Har f 50 PJ Tel. S de Democraten juist willen aantonen, dat het college dreigende tekorten verdoezelt. gemeente gaat er in de eigen meerja- renplanning namelijk van uit dat de aan leg van riolering in de Zanderij en de aansluiting op de rioolzuiveringsinstallatie voor Binnen het college, waar de PvdA buiten is gehouden, botert het bijzon der goed. CDA en Bevolkings Belangen Hillegom (BBH) zitten op één lijn, ver telde Smits gisteravond. „We zijn soli dair. Er is onderling vertrouwen. We hebben in de begroting ook een duide lijke beleidslijn aangegeven". De oppositie informeerde onmiddel lijk of er nu plotseling wel sprake is van een programcollege. Vanuit de CDA- fractie reageerde Hoekstra ontken nend. Er zijn alleen binnen het college wat onderlinge afspraken gemaakt Als wethouder van openbare werken heefjf de waarnemend burgemeester zich beziggehouden met de sloop van de Amerikawijk. Hij moest nu uitleg gen waarom de herbouwplannen aan zienlijk zijn vertraagd. Het belangrijk ste probleem is de prijs waarvoor de woningen moeten worden neergezet De aannemer die bereid was gevonden voor een minimale prijs het plan uit te voeren, heeft zich ter elfde ure terugge trokken Het moest allemaal nog goed koper nadat de zogenaamde lokatie- subsidie, waarop de gemeente had ge rekend, was weggevallen. Een aantal opgevoerde kosten was ten onrechte bij de subsidie-aanvrage opgevoérd. In middels is een nieuwe aannemer gevon den. Met hem wordt nog onderhandeld. Ook de herhuisvesting van de bewo ners, de laatsten gingen in augustus weg, heeft de nodige vertraging opgele verd KACH: astraal ft TERP* 900 llt» 123-33! SCH0I mate I 2845 j IncW LEN/ bruin 30x210 853-^ NOORDWIJKERHOüT. Het ziet er naar uit, dat de kopers van huizen in de Noordwijkerhoutse nieuwbouwwijk Zee burg geen eigen controleer krijgen die bekijkt, of Spaarneveste BV uit Haarlem hun woningen wel naar behoren bouwt. Dat bleek gisteravond tijdens de tweede ledenvergadering van kopersvereniging Zeeburg, waar het conflict met Spaarne veste en de gemeente uitvoerig aan de orde werd gesteld. Spaarneveste voelt er niets voor, dat een onafhankelijke opzich ter op het bouwterrein rondloopt. SLAAI cierd kan worden. D’66 gelooft daar niet in woonn en voert de kosten voor aanleg als hoge om9 prioriteit op in haar alternatieve begro ting. Het bouwplan voor een raadhuis i wordt naar latere datum verschoven. gSbOdl Blijft elke subsidie uit, dan zullen ook volgens de alternatieve begroting in 1981 grote tekorten ontstaan op de begro- ngebw 70 NE I Het instortingsgevaar van de Asse laarsbrug in de Stationsstraat valt, vol gens Smits, erg mee. Desondanks zal hij het verzoek vanuit de raad, een onderzoek te laten instellen, honoreren. „Het brugdek zit vol bewapening Daarom kan het alleen maar inzakken Het buigt nu al een beetje door”, aldus Smits. Rijkssubsidie voor herstel zit er niet in, ook baatbelasting om de kosten te dekken is geen haalbare kaart. Het opknapwerk zal geheel ten laste van de gemeente zelf komen. Wanneer gemeente-eigendommen worden gesloopt, zal het college de ga ten zoveel mogelijk vullen met woning bouw Of dat voornamelijk sociale wo ningbouw zal worden, zoals de opposi tie in de raad wil, zal onder meer afhan kelijk zijn van de plaats van de lokatie. Het CDA baseerde haar uitspraken op de tegenvallende verkoopresultaten van de eerste inschrijftermijn. Wethouder Van der Tol kon vertellen, dat de tweede koop- mogelijkheid een heel ander beeld te zien gaf. Hij zat uiteindelijk met 41 kandidaten voor drie woningen en moest dus een groot aantal mensen teleurstellen De afgewezen belangstellenden zijn op een wachtlijst ge plaatst. Wat de problemen rond de renovatie van Pago-woningen betreft, merkte Smits op dat de gemeente daar maar zijdelings mee te maken heeft. Het is op de eerste plaats een zaak tussen bewo ners en de woningbouwvereniging. Wel verwacht de waarnemend burgemees ter dat het komend jaar de voorgeno men plannen helemaal rond zullen ko men, zodat in 1980 het werk kan aan vangen. De herbestrating van een aantal stra ten zal moeten wachten op de renovatie van de Patrimoniumwoningen. Doet men dat niet, dan loopt de gemeente een belangrijke subsidie mis. De plan nen voor herprofilering van straten in het Goed-Wonengebied zijn zo goed als klaar. voetba baat afziet van welke subsidie dan ook. Je pr. I gaat nu investeren in een object waarvan kook) het rendement pas over jaren zichtbaar 3-25? wordt Bovendien zijn we bij de aanleg van - f. s lan, nw., bisan 40/ it. 46 04. I 4 1 ER test, i leeft I prijs. 52. i 23-2531 >n Hl NT pra< in, out iciënlai 28808 EL, pa! 30x1.1 sompi ƒ375 ing ig iz. ai lb. Tl College Hillegom blijft bij eigen Gevr. ing ti verwijk a 19.011 len Hi *n Zwaanshoek (kosten 3,4 miljoen) 3EZ. I negentig percent uit subsidies gefinan- 390 i. sl.k. jesch en ee at tu« ig. Br 1

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 15