s bejaardentehuizen onder druk gezet 5.00 I SKI PERFECTIE BWfc vrouwen Bestuur vereniging Werkgroep Miljeuvarken wil milieu-educatief centrum u Chinezen bij Figee Haarlem hensen vakkleding KEUKENS 023-313645 ROGK vergadert Thema-avond over huisvesting in donderdagavond jongerencentrum Voor 30.000 aan sieraden gestolen Waarschijnlijk wel de enige in Haarlem die nog echt ouderwets ondergoed van Jansen 8e Tilanus verkoopt. minder werk ■i VANWEGE LOSKOPPELEN OPNAMEWERK Kerkdiensten op de feestdagen BOETIEK DOMUS HALVE PRIJZEND Hoofdstraat 125 HILLEGOM en WE (A DIFFERENCE Hoofddorp Bollenstreek 7 STAD WOENSDAG 1 3 DECEMBER 19 7 8 6 Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam, Utrecht en Den Haag RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem Boerenkool met worst alleen donderdag REORGANISATIE BIJ déviesenzoonbv Nu: een opwindende wintersport- collectie bij Claudia Strdter. Even avontuurlijk als Ski zélf. En typisch Claudia Strdter. Perfect gestyled dus en in kleuren, materialen en modellen harmonisch „opgebouwd’.’ Waardoor vrijwel eindeloze kies- en combineer-kansen werden gecreëerd. Broeken (salopettes en stretch): vanaf 119,-. Jacks (gedessineerd en uni): vanaf 159,-; mouwloos vanaf 99,-. Pulls: vanaf 45,-. Ski Boots: vanaf89,75. Nu! Paarlaarsteeg 1 Haarlem tel. 023-326750 turfmarkt 6 haarlem Situatie arbeidsmarkt I (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE, (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De jaarlijkse bijzondere Om technisch organisatorische redenen is het noodzakelijk dat de opgaven van kerkdiensten op de komende feestdagen eerder ter redactie zijn dan normaal. Voor de KERSTDAGEN dienen de opga ven uiterlijk maandag 18 december binnen te zijn. Ze worden, gecombineerd met die van zaterdag en zondag, geplaatst op 23 december Voor OUD EN NIEUW dienen de opga ven uiterlijk woensdag 27 december 12.00 uur ter redactie te zijn. Ze worden, tegelijk met die van zaterdag, geplaatst op zaterdag 30 december Van opgaven die ons na deze data berei ken, kan plaatsing niet worden gegaran deerd Redactie In het gewest Hoofddorp (de gemeenten Aalsmeer, Uithoorn en Haarlemmermeer) is het onmogelijk om een baan als onder wijzer te krijgen. Volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Hoofddorp zijn er momenteel zeventien mannelijke- en tweeëndertig vrouwelijke onderwijzers werkloos. Voor beide categorieën is geen vraag en volgens directeur E. Dorlas is geen verbetering in die toestand te ver wachten. „De werkloze onderwijzers kunnen zich het beste zo snel mogelijk omscholen. Die genen van de lichting 1977 die nu nog geen baan hebben, zijn definitief uit de- boot gevallen. Het leerlingenaantal loopt steeds verder terug als gevolg van het einde van de naoorlogse geboortegolf en het toene mende pilgebruik. Ook diegenen die van de zomer eindexamen doen en die het onderwijs in willen gaan, kunnen beter omzien naar een ander beroep. Deze men sen kunnen hierover overleg plegen met de arbeidsconsulenten van het arbeidsbu reau”. Het totaal aantal werkloze mannen in het gewest Hoofddorp steeg met vijfender tig tot tweehonderdnegenentachtig. De vraag naar mannen steeg met vijfenveer tig tot achthonderdtweeëntachtig. Het aantal werkloze vrouwen steeg met zestien tot tweehonderdtwaalf, de vraag steeg met vierentwintig tot honderdeenënnegentig. Werk genoeg is er in de bouw en in de metaal, terwijl ook de vraag naar onge schoolde arbeidskrachten veel groter is dan het aanbod. De vraag naar vrouwelijk kantoorpersoneel is eveneens groter dan het aanbod. 11 heb- iwinké zijne wonen Zonne. 7 j.,P 12 j.,v g. 92 j. s, 78 j. laff, 71 /ijk, 7! j., Vel. aat; F. A. p 3 A. R Klop. Geopend van maandag 13.00 uur tot zaterdags 17.00 uur. vloeren vloerbedekkingen gramto (ADVERTENTIE) vinden van werk met name moeilijk in de leeftijdscategorieën 19 tot en met 24 jaar. Bij het GAB stonden in oktober 196 meis jes tussen de 19 en 23 jaar als werkzoeken den ingeschreven, eind november waren het er 223. In de groep 23- en 24-jarigen zochten in oktober 63 meisjes een baan. Eind november was dit aantal gestegen tot 80. Het GAB noemt als oorzaken van de daling in de vraag naar vrouwelijk kan toorpersoneel, het steeds toenemend aan tal vrouwen dat administratief werk zoekt, terwijl de afgelopen maanden veel vacatu res zijn vervuld door schoolverlaters. Het werkloosheidsaantal in de provincie Noord-Holland is in november iets groter dan in oktober. In laatstgenoemde maand stonden 16.516 mannen als werkzoeken den ingeschreven, in november waren dit er 27 meer. Het aantal vrije banen voor mannen in oktober was 12.368, in november was dit 12.665. Het aantal werkzoekende vrouwen in de provincie bleef in november gelijk aan dat in oktober. De hoeveelheid vacatu res nam toe: van 2616 in oktober naar 2841 naar vorige maand. Het aantal wer kloze jongens beneden 19 jaar slonk van 1090 in oktober naar 950 in november. Dit in een tamelijk gelijkmatige spreiding over de belangrijkste beroepsgroepen. De vraag naar de jonge arbeidskrachten nam toe met 90. Mr. K. Helmig, lid van het bestuur, deelt desgevraagd mee niets voor integratie te voelen. Er komt geen extra ledenvergade ring, behalve als besturen van bij de VBZK aangesloten tehuizen daarom vra gen. Vandaag is de materie weer ter discussie gesteld in de gewestcommissie voor sociale zaken. Zoals bekend is het indicaties afgeven een taak van het gewest Kennemerland. Het opnamebeleid is een wettelijk onder bouwde autonome bevoegdheid van de verzorgingstehuizen zelf. Formeel is er te gen de ontkoppeling dan ook niets uit te richten. Alle ingewijden zijn het er even wel over eens, dat het scheiden van indica tie- en opnamewerkzaamheden een slechte zaak is. De sectie bejaardenvoorzieningen vindt, dat zowel de VBZK als het gewest zich opnieuw moeten beraden over de scheiding der werkzaamheden. De sectie voorziet, dat bejaarden tussen de wal en het schip gaan vallen. Inmiddels functioneren het indicatiebu- reau en het opnamebureau allebei weer. Het werkadres is nog steeds Prinsen Bol werk 1, maar men werkt los van elkaar. De bureaus zijn ruim een week telefonisch niet bereikbaar geweest. Men kan nu wel jeuvarken ondersteunt unaniem het stre ven van de werkgroep om te kom*en tot een zogenaamd ecologisch centrum in Haarlem. Een dergelijk milieu-educatief centrum zou een overkoepelend orgaan van vele milieu- en natuurorganisaties moeten zijn. Inmiddels hebben reeds twintig organisaties interesse getoond om aan zo’n centrum mee te werken. De ver gadering vond het van levensbelang, dat de gemeentelijke overheid steun en facili teiten verleent aan het werk van natuur- en milieuorganisaties. Tot nu toe loopt volgens de werkgroep Haarlem op dit punt achter bij andere gemeenten. De werkgroep toonde zich overigens zeer ontevreden over de inbreng van de (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 62-jarige bewoner van een woning aan de Rijksstraatweg kwam gisteravond tot de nare ontdekking, dat hij een hoeveelheid sieraden miste met een waarde van 30.000,-. Inbrekers had den het hele pand grondig doorzocht en de meest waardevolle spullen meegenomen Zij hadden zich toegang verschaft door een gaatje te boren in de spanjolet-sluiting van twee tuindeuren, waarna zij de deuren gemakkelijk konden openen. Uit een antiekzaak in de Lange Veer- straat is in de nacht van maandag op dinsdag een hoeveelheid antiek gestolen met een waarde van 7000,-. Hier kwamen inbrekers binnen door een gat te maken in de ruit van een deur. Een supermarkt aan het Visserseinde kreeg in dezelfde nacht eveneens onge wenst bezoek. Sigaretten, geld en drank met een totale waarde van 1100,- worden vermist. Vijf sportieve dames, die gisteravond aan het sporten waren in een noodschool aan de Reggestraat, misten na afloop aller lei persoonlijke spulletjes, waaronder handtassen, sieraden, kleding en geld. De spullen zijn uit de kleedkamer weggeno men. De waarde van de gestolen zaken bedraagt 410. In de bollenstreek was een lichte stijging te bespeuren van de werkloosheid. Eind oktober waren 613 mannen en vrouwen werkloos en eind november 667. De stij ging in de sectoren handel, kantoor en onderwijs bedroeg 29. Het sterkst was de stijging in de land- en tuinbouw: van 111, eind oktober, naar 187, eind vorige maand. Het Arbeidsbureau in Lisse Ver wacht, dat de verslechtering zich in de cember zal voortzetten. Het is overigens niet alarmerend, zo schrijft de directeur van het Arbeidsbureau, want er is vooral sprake van seizoensinvloeden. Het aantal jeugdige werkzoekenden (19 jaar en jonger) is in november gedaald van 74 tot 61. Van hen hebben er 25 nog niet eerder gewerkt, aangezien ze dit jaar van school kwamen. voor mannen verbeterd (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De strijd rond de ontkoppeling van het indicatie- en opnamebeleid ten aanzien van bejaarden die in een verzorgingstehuis wensen te worden opgenomen gaat onverminderd voort. De stand van zaken is nu zo, dat tal van instanties en organisaties die zich met het bejaardenbeleid bezig houden druk uitoefenen op het bestuur van de Vereniging van Bejaardenverzorgingstehuizen in Zuid-Kennemerland (VBZK). In een pittig brief heeft de sectie bejaarden voorzieningen van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn opnieuw met klem gepleit voor herstel van de oude situatie, waarbij de coördinatie van indicatie- en opnamewerkzaamheden in een hand lagen. gemeente op het gebied van het milieu. De reeds tien jaar lopende aanvraag voor een school-bioloog is nog steeds niet gehono reerd. Ook op subsidie-aanvragen en an dere verzoeken reageert de gemeente nau welijks volgens de werkgroep. De werk groep kijkt dan ook met een schuin oog naar ^gedane uitlatingen van de gemeente, die de zorg voor het milieu tot een hoofd punt van beleid heeft gemaakt. Tijdens de vergadering verklaarde de aanwezigen zich ernstig bezorgd over het fejt, dat ondanks een verslechtering van het sociale milieu het onderwijs zich niet of bijna niet bezighoudt met dit probleem. De vergadering besloot dan ook per 1979/1980 het thema onderwijs-milieu- voorlichting tot een kernpunt van haar streven te maken. Inmiddels is een studie groep Onderwijs en Milieu opgericht, die dit onderwerp verder gaat uitdiepen. weer bellen. Wie belt krijgt een van de medewerkers van het indicatiebureau aan de lijn. Heeft men vragen over de opname dan is het een kwestie van doorverbinden. In de praktijk leidt dit tot verwarring, vertelt een van de medewerkers. De men sen die opbellen weten niet waar ze aan toe zijn. Met name 's middags, wanneer het opnamebureau niet bemand is, kan het indicatiebureau niets voor de vragenstel lers doen omdat ook de administratie nu geheel gescheiden is. De persoonlijke verhoudingen zijn goed. Binnenkort zal de vereniging haar bureau ook in de middaguren bemannen. Er wordt gewerkt aan een eigen telefoonlijn. Niettemin is er voor bejaarden een onover zichtelijke toestand ontstaan en het kost de medewerkers van het indicatiebureau veel tijd om uit te leggen hoe de vork in de steel zit. Niet voor niets wijst de sectie bejaardenvoorzieningen er nog eens op dat haars inziens niemand gediend is met de huidige constructie. Zoals gesteld is het bestuur van de VBZK het daarmee on eens. Als het aan het bestuur ligt wordt er pas in maart of april weer met de leden vergaderd. Het bestuur wenst zich aan het normale vergaderschema te houden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Donderdag 14 december vergadert de stuurgroep van het Regio naal Overleg Gezondheidszorg Kennemer land openbaar in de conferentiekamer van de Maria Stichting. Aanvang 20 uur. Op de agenda staan ondermeer de volgende pun ten: discussie over de toekomst van het ROGK, voorstel twee vertegenwoordigers van de Consumentenbond in de stuur groep op te nemen, voorstel voor een on derzoek naar verbetering en versterking van de eerstelijnsgezondheidszorg, nota over onderzoek naar de factoren die van invloed zijn op de normering van dagbe- handelingsvoorzieningen in verpleeghui zen voor bejaarden, vorderingen bij het totstandkomen van een Circuit Ernstig Verslaafden, bespreking van het bezoek van staatssecretaris Veder-Smit op 10 ja nuari aan de regio Kennemerland. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse huisves tingsproblemen komen donderdag 14 de cember opnieuw ter sprake tijdens een tweede bijeenkomst in het jongerencen trum DAC aan de Ripperdastraat. De bij eenkomst wordt gehouden als voorberei ding op een forumdiscussie over deze pro blematiek met het gemeentebestuur. Tot nu toe is gebleken, dat verschillende belan gengroeperingen rond huisvesting niet in staat waren hun eisen en discussiepunten te formuleren. Daarom is besloten via en kele bijeenkomsten te komen toe een geza menlijk eisenpakket. Tijdens de tweede bijeenkomst van aanstaande donderdag zullen de voorlopig geformuleerde eisen verder worden uitgewerkt en aangevuH. 4 tigden de Chinezen de fabriekshal. De excursie stond onder leiding van de heer Van der Ree van de Nederlandse Kamer voor Handelsbevordering. Op de foto: aandacht voor de precisie-delen bestemd voor de kranen. ■tr Een delegatie van tien ingenieurs uit de Volksrepubliek China bracht vanmorgen een bezoek aan de kranenfabriek Figee in Haarlem. Nadat directeur Van ’t Hullenaar had verteld welke kranen en transportinstallaties gemaakt kunnen worden, bezich- (Van onze verslaggevers) HAARLEM. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) Haarlem, dat de gemeentes Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Haarlemmerliede en Zandvoort om vat, stonden eind november in totaal 1705 werklozen ingeschreven* De gemeente Haarlem neemt van dit aantal 1356 werkzoekenden voor haar rekening. Dit getal is te splitsen in 762 werkloze mannen en 594 vrouwen. Uit de cijfers van het GAB valt te lezen dat het aantal werkzoekende mannen in het hele rayon is teruggelopen. Waren er eind oktober nog 994 zonder werk, nu zijn het er 974. Daarnaast is het aanbod van banen toegenomen voor de mannen van 1199 naar 1224. Een gunstige ontwikkeling derhalve. Bij de vrouwen ligt het anders. In het rayon zochten eind oktober in totaal 702 vrouwen werk. Dit cijfer is eind november gestegen naar 731. En dat terwijl ook de vraag naar vrouwelijke werknemers is te ruggelopen van 244 in oktober naar 241 eind november. Vrouwen schijnen zich niet zo aangetrokken te voelen tot de kle- dingbranche. In oktober boden vijf vrou wen zich in deze sector aan, terwijl er maar liefst 32 geplaatst konden worden. Eind november zochten zeven vrouwelijke werknemers het in deze sector, terwijl er 27 nodig waren. Het arbeidsplaatsenpro bleem in de handel bleek in november net zo groot te zijn als in oktober, voor zover het de vrouwen betreft. Eind oktober bo den 96 vrouwen zich in deze tak van de economie aan als werkzoekenden, maar slechts 18 van hen kon een baan worden aangeboden. Eind november geeft exact hetzelfde beeld, alleen is het aantal werk zoekende vrouwen in de handel met één af. De mannen zijn in de handel meer in trek. Eind oktober schreven 135 mannen zich in, J terwijl er 62 konden worden geplaatst. Eind november waren er nog 125 mannen die een baan in de handelssector ambieer- i vergadering van de werkgroep Het Mil- den, en nu waren er 78 banen vrij. j 1--Jx-1 In de leeftijden van werklozen in het rayon Haarlem is ook een wijziging te zien. In oktober stonden er 85 jongens jonger dan 19 jaar bij het GAB ingeschreven als l werkzoekenden. In november waren dit er I nog 76. In de leeftijdsgroep van 40 tot en met 49 jaar is het vinden van werk duide lijk moeilijker. Zo stonden er in oktober 129 werklozen in deze leeftijdscategorie ingeschreven. Eind vorige maand was dit cijfer opgelopen tot 134. In de groep zestig plussers heeft er inmiddels één man werk gevonden of zich gewoon uit laten schrij ven. In oktober zochten 30 mannen tussen de 60 en 65 jaar werk, eind november waren het er 29. Bij de vrouwen ligt het - Xj- 4 x* I

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7