tijd voor ’t milieu K Smits: ik heb geen SMITS: V „DE POT IS VOLKOMEN LEEG” Van der Kamp (CDA): „discussie over alternatieven nu overbodig Raad wil zekerheid over subsidie riolering I KW r T COLLEGE HILLEGOM WILLIGT REEKS VERLANGENS IN Eén lijn Mortuarium IÏIH Hi REGIO 19 7 8 DECEMBER I 5 VRIJDAG leel. faalden gisteren. Met negen stemmen vóór en acht tegen besloot de raad het bedrag dat de komende jaren voor de raadhuisplannen wordt gereserveerd terug te brengen van vier naar twee miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het nieuwe Hillegomse raadhuis mag in principe niet meer dan twee miljoen gulden kosten. Dat is de helft van het bedrag dat B. en W van de bollengemeente voor ogen staat. Alle partijen in de gemeenteraad, met uitzondering van het CDA, vonden dat Hillegom als armlastige gemeente geen vier miljoen gulden aan een 7 nieuw raadhuis mag uitgeven. Pogingen vanachter de collegetafel en vanuit de CDA-fractie om de raad tot andere gedachten te brengen (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. De gemeente raad voelt er in meerderheid niets voor, af te zien van een verhoging met vijf procent van de belasting op onroerend goed in Hillegom. Een voorstel daartoe van PvdA- PPR leed gistermiddag schip breuk tijdens het slot van begro tingsbehandeling in Hillegom. 13 Raad schrapt twee miljoen uit reserve voor raadhuis Minder geld voor de renovatie van de Hoofdstraat. Van der Tol uit Raad akkoord met hogere Pago-bestuur (Van een onzer verslaggevers) Bolder, de aanleg van een persleiding vanaf dat gemaal is geen sociale woningbouw.” Manshande steunde hem in de gedachte om „echte” sociale woningbouw op die plek te plegen. Het college stemde ook in met de ge dachte van PvdA-PPR om te onderzoeken, of en hoe het slachthuis zou kunnen vrijko men voor de gemeente. In zijn algemene beschouwing had Van der Laan laten doorschemeren, nogal wat moeilijkheden te verwachten, aangezien de huidige huur der het gebouw niet zondermeer zou willen verlaten. B. en W, konden zich in principe ook vinden in de ideeën van PvdA-PPR om voor de verbetering van de Hoofdstraat en voor het opstellen van een verkeerscircu latieplan werkgroepen te formeren met burgers, belanghebbenden en ambtena ren. Een wekelijkse markt in Hillegom was het verlangen van veel partijen. Het colle ge wilde zich niet vastleggen op 1 maart 1979 als ingangsdatum. Wethouder Mans hande zei niet vóór september in staat te zijn, de komst van een markt voor te bereiden. Wanneer de markt er zou ko- aanvuüenden civiel-tecbnische werken, dacw, red.) is op dit moment volkomen leeg,” zei waamemend-burgemees- ter C. Smits gisteren tijdens het slot van de begrotingsbe handeling in Hillegom. D’66-woordvoerder ir. J. Wotte verlangde in een motie, dat het college bij het Rijk onderzoekt, of dit inhoudt, dat er de komende jaren ook geen subsidie vanuit die pot te verwachten is. Smits voelde weinig voor de motie. „Bij de rijksoverheid krijg je nooit zekerheid over zoiets. Je kunt er hoogstens op aandringen”. Wotte had de motie ingediend, omdat het college van Hillegom er in zijn investeringsplan van uitgaat, dat die subsidie er wèl komt. Wotte had tijdens de algemene Verschillende fracties hadden lijsten vol met wensen en het leek er aanvankelijk op, dat veel daarvan nu „maar eventjes” inge- beschouwingen al geconcludeerd, dat het college kenne lijk denkt: „Na ons de strontvloed Met zijn motie wilde Wotte bij B. en W bereiken, dat de 3,4 miljoen gulden voor rioleringswerken ten volle op de begroting komen te drukken wanneer het Rijk de gehoop te subsidie niet zou willen of kunnen verstrekken. De raad steunde de democraat in die gedachte; de motie werd met 9-8 stemmen aangenomen. Het CDA stemde tegen, omdat de partij liever zag, dat het college meer tijd zou hebben gekregen om de subsidiekansen te onderzoe ken. In de motie was 1 mei als uiterste datum genoemd, waarop de raad klaarheid over de subsidieperikelen moet hebben. willigd moest worden Het mortuarium, een troetelkind van BBH-voorman Veld huis, zou opeens wél veel mooier en twee keer zo duur kunnen worden, opperde Veldhuis. Zijn partijgenoot wethouder Van der Tol viel hem gretig bij, „gezien de ruimte die nu binnen de meerjarenbegroting is ontstaan”. Maar CDA-wethouder C. Manshand^, die van alle kanten „bestormd” was door nerveuze ambtenaren, haastte zich te ver- De raad dringt er via de WD-motie nog eens bij regering en Tweede Kamer op aan, de regeling toch toe te passen op gronden voor woningbouw, zodat het goedkoper wordt om te bouwen. De oplossing voor het nieuwe raadhuis ligt, nu de raad daar niet meer dan twee miljoen aan wil uitgeven, waarschijnlijk in de achtertuin van het bestaande ge meentehuis. net buiten de boot, aangezien het Rijk voor toepassing van de zogeheten „verfijnings- regeling slechte bodemgesteldheid” alleen kijkt naar de gemiddelde grondkwaliteit. Die is vrij goed, aangezien de gemeente veel zandgronden heeft, waar bollen ge kweekt worden. Die gronden moeten voor de bollenteelt behouden blijven en Hille gom is dus verplicht op de resterende, slechte grond te bouwen, wat veel geld opslokt aan heiwerk. klaren: „Het lijkt wel een soort Sinter- klaas-spelen. Alles schijnt nu opeens mo gelijk te zijn. Maar we kunnen niet lukraak posten in de meerjarenbegroting gaan ver anderen. Dat moet eerst onderzocht wor den". Waarop loco-burgemeester Smits ver klaarde, dat „het college" de plotselinge verhoging van de kosten voor het mortua rium (van 3,5 tot 7 ton) afraadde. De raad volgde hem in meerderheid. Met de reconstructie van de Hoofdstraat Van der Tol verklaarde gisteren, indertijd in het Pagobestuur te zijn gekozen als huurder van een Pagowoning. Hij was al enige tijd van plan, zijn bestuursfunctie ter beschikking te stellen toen hij wethouder was geworden, maar het bestuur had hem gevraagd te blijven, totdat een aantal lege plaatsen zouden zijn opgevuld. Dat gebeurt binnenkort en Van der Tol wil dan ook opstappen bij Pago. Hij pleitte er overigens voor, dat B. en W. in de toekomst toch in de woningstichting vertegenwoordigd blijven om rechtstreekse informatie te kunnen krijgen over wat er bij Pago gebeurt. (Van een onzer verslaggevers) De WD’er Boon zaai jer maakte wel een voor behoud „Als we tijdens de vergaderingen maar een paar „hoestpauzes” krijgen”. Hetgeen Smits toezegde. HILLEGOM. Waar nemend burgemeester C. Smits ziet geen kans, veel te doen aan het opstellen van een goed milieube leid in Hillegom. „Ik heb er geen tijd voor”, ver trouwde hij de gemeente raad gisterochtend toe Smits wordt bedolven onder ambtelijke stuk ken, die hij niet eens alle maal leest, zo liet hij de raad weten. Zijn kranten verdwijnen ook vaak on gelezen, met het bandje er nog omheen, naar de stapel oud papier Zodra Hillegom weer een „ech te” burgemeester heeft, hoopt Smits meer tijd aan „het milieu” te beste den. milieu aan het verpesten zijn”. men, moet er wel eerst ruime inspraak zijn, meent het college. B. en W. steunden de gedachte van PvdA-PPR om twintig mille te reserveren voor open jongerenwerk in de gemeente. Over een definitieve plek voor de huis vesting van alleenstaanden en jongeren is het laatste woord nog niet gesproken. PvdA-PPR diende gisteren een plan in om het oude Medisch Centrum daar geschikt voor te maken. B. en W. wilden zich daar gisteren nog niet definitief over uitspre ken. Veel hangt af van wat er gaat gebeu ren met het Jozephtehuis. Waarnemend-burgemeester Smits liet zich niet verleiden tot verdere uitspraken over transportonderneming Berbee, die op een terrein in ’t Zand huist waar de ge meente hem vandaan wil hebben. Smits wil de uitspraak afwachten van de Raad van State, op 12 januari. De raad had geen stemming nodig voor de motie van de WD’er Boonzaaijer, die wil dat het Rijk Hillegom subsidie verleent wegens de slechte bodemgesteldheid in de bebouwde kom. Het dorp valt momenteel HILLEGOM. Wethouder Tj. van der Tol van volkshuisvesting bedankt op 1 januari als bestuurslid van woningstichting Pago. Daarmee komt een eind aan de mengeling van belangen die de BBH-wethouder de afgelopen maanden moest behartigen. Voor PvdA-woordvoerder R. S. van der Laan was die toezegging gisteren aanleiding om een motie in te trekken, waarin een verzoek in deze richting lag opgesloten. misschien wel iets mogelijk zijn in de Hof- tuin Met twee miljoen kan dat waarschijn lijk niet". PvdA-PPR-woordvoerder Van der Laan bestreed dat fel. „Anderhalf jaar geleden kon er met 1,8 miljoen al een uitstekend plan voor de uitbreiding worden gemaakt Dat was zelfs vrij luxueus. We moeten nu gewoon aan de burgerij laten zien, dat we als gemeente zuinig willen zijn”. CDA-voorman D. C. van der Kamp bleef erbij, dat vier miljoen nodig is om de gemeente voldoende speelruimte te geven en de raad de kans te bieden, begin vol gend jaar een werkelijke keuze te maken uit de alternatieven voor de nieuwbouw van het raadhuis: de Hoftuin, het Van Nispenpark of de Jonkheer Mockkade. „Als we nu ja zeggen tegen vier miljoen betekent het niet, dat we nu ook al een krediet van die grootte verstrekken. We maken alleen ruimte binnen de meerjaren begroting voor onze voornemens. Als we voor twee miljoen kiezen, wordt de discus sie in februari eigenlijk overbodig”. Wanneer het bedrag van vier miljoen zou blijven staan, kan er later altijd nog met bedragen geschoven worden, als mocht blijken dat het raadhuis in werke lijkheid minder dan vier miljoen kost. De CDA-woordvoerder vond in dit op zicht de rest van de raad tegenover zich, die juist meende, dat het bedrag van twee miljoen eventueel in de praktijk iets ver hoogd zou kunnen worden. Maar in princi pe wilden deze raadsfracties er niet meer dan twee miljoen aan besteden. Toen de zaak gisteren eenmaal beslist was in het nadeel van het college en het CDA (BBH-wethouder Tj. van der Tol had Het geld voor het raadhuis zou namelijk pas in de periode van 1979 tot 1984 be steed gaan worden, terwijl zaken waar de raad nu extra geld aan zou willen besteden eerder aan de orde zijn. „U gaat nu al ruimte gebruiken die er nog niet is”, waar schuwde Manshande. „En", besloot hij dreigend, „we worden straks misschien geconfronteerd met een niet-sluitende meerjarenbegroting, zodat we geen enkele kant uit kunnen". Voor BBH-woordvoerder Veldhuis was dit dreigement een reden om zijn voorstel voor een verhoging van het fonds dorps vernieuwing met 250.000 maar in te slik ken. m dit geval zijn eigen fractievoorzitter C. Veldhuis tegenover zich gekregen) ont stond er een ietwat zenuwachtige sfeer in de raadszaal, aangezien nu opeens twee miljoen beschikbaar was voor andere dringende zaken J D 66-woordvoerder Wotte wilde daar niet op wachten: „Wethouder Van der Tol heeft nog wel wat tijd over Hij zou misschien best een aardi ge milieuwethouder kun nen zijn. Dat zou Smits aardig ontlasten Smits reageerde er la ter niet meer op. De raad besloot overi gens dat er voortaan niet meer gerookt mag wor den tijdens raadsverga deringen. De b'er F. R. Out (Alternatieve Partij) was met het idee op de proppen gekomen. „Ik durf ’t voor te stel len, omdat ik zelf graag rook”, verklaarde hij. „Het vervelende is, dat lui die altijd over het mi lieu praten, zelf hier het De progressieven Van der Laan en Wotte haast ten zich daarop een si gaar op te steken, onder hilariteit van de andere raadsleden. Toen het op stemming aankwam, was waarnemend burge meester Smits, die zelf niet rookt, de enige die het voor de rokers op nam. Hij stemde tegen het rookverbod, dat ver der door de gehele raad werd aanvaard Waarnemend burgemeester C. Smits zag I het met lede ogen aan. Hij had de raad gisteren herhaalde malen voorgehouden, j dat een beknotting met twee miljoen gul den in feite zal betekenen, dat de raad begin volgend jaar geen echte keuze meer kan maken uit de plannen die B. en W j voor de nieuwbouw willen presenteren CDA-wethouder C. Manshande, kort voor de stemming: ,,’t Wordt een moeilijke zaak. Als u niet meer dan twee miljoen wil besteden stuurt u ons het bos, of eigenlijk de (hof-)tuin in met een bedrag waarvan we denken, dat we het er niet mee kunnen klaarspelen” De fracties van PvdA-PPR, D’66, WD, Alternatieve Partij en Bevolkings Belan gen Hillegom hadden woensdagavond al besloten, één lijn té trekken in deze zaak 1 en twee miljoen te vragen voor de nieuw- bouwplannen. Ze lieten daarmee elk iets varen van hun eigen ideeën, zoals ze die tijdens de algemene beschouwingen had den ontvouwd Zo had PvdA-PPR eerst een bedrag van anderhalf miljoen gulden in gedachten en wilde D’66 in zijn alterna tieve begrotingsplannen de raadhuisbouw helemaal naar betere tijden verschuiven. De partijen vonden elkaar uiteindelijk in het bedrag van twee miljoen. Wethouder Manshande, die zich naar gelang de begrotingsdag vorderde steeds duidelijker geconfronteerd zag met de harde feiten, deed gisteren op het laatste moment een poging om de collegeplannen j enigszins intact te houden: „Persoonlijk heb ik vandaag gedacht: als je van die vier miljoen er nu eens drie maakt, dan zou er De socialisten en radicalen zagen wel «t andere wensen in vervulling gaan: als het ‘B Achthuis straks weg zou gaan, moeten er J op de vrijkomende plaats goedkope huizen worden gebouwd. Er moet, met andere woorden, sociale woningbouw komen, r Wethouder C. Manshande kon met dat verlangen akkoord gaan, toen de raad p eenmaal besloten had, twee miljoen gul- p den te schrappen van het bedrag dat voor S een nieuw raadhuis gereserveerd wordt. De socialist Van der Laan vond, dat er I zeker géén premie-koop woningen op het Slachthuisterrein moeten verrijzen. „Dat Wethouder Manshande (rechts) in gesprek met gemeentesecretaris Van Maasdam. De 3 wethouder kwam in grote moeilijkheden, toen de raad besloot te gaan sleutelen aan de meerjarenbegroting. belasting onroerend goed (Van een onzer verslaggevers) I HILLEGOM. De gemeenteraad verlangt, dat B. en W van Hillegom vóór 1 mei volgend jaar bij het Rijk 1 informeren, of er subsidie te verwachten is voor een aantal rioleringswerken in het westen van de gemeente. Het gaat om de bouw van een rioolgemaal in de Zanderij- naar de Leidsestraat, nabij de Olympiaweg en de aanleg van riolering Spoorlaan-Zanderij. H is 6611 bedrag van 3,4 miljoen gulden mee gemoeid in de komende zes jaar en het is nog allerminst zeker, dat het njk daar voor negentig procent subsidie in zal steken. De I Pot waaruit dat geld zou moeten komen (die van de dienst Voor het genoemde onderzoek stelde de raad gisteren al wel een krediet van zeven mille beschikbaar. Wethouder Manshande sprak nader hand nog eens zijn verontrusting uit over de kwistige manier, waarop de raad opeens met geld strooide, na de besnoeiing met twee miljoen op de raadhuisplannen was het anders gesteld. De BBH wilde daarvoor maar de helft besteden van de anderhalf miljoen gulden die het college voor ogen stond. Met tien tegen zeven stemmen ging de raad met die besnoeiing akkoord. De vernieuwing van de Asselaarsbrug, waarvoor de komende vijf jaren één mil joen gulden genoteerd staat, werd door een meerderheid van de raad alleen nog maar „ter herinnering” op de meerjaren begroting geplaatst. Overigens vond waarnemend burge meester Smits dat onzin. „Als blijkt, dat die brug levensgevaarlijk is, gaat-ie ge woon dicht. En wanneer uit het onderzoek naar de toestand van de brug zou blijken, dat het niet nodig is er iets aan te doen, dan zetten we deze post niet „ter herinnering” op de begroting, maar schrappen 'm ge woon". Voor de oppositie was er alle reden om te lachen. Het dure raadhuisplein kon met behulp van de nieuwe partijen in de raad worden teruggeschroefd. Van links naar rechts Van der Laan (PvdA), Van de Reep (PPR) en Wotte (D’66).

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13