CDA EN VVD CONTRA EIGEN WETHOUDERS in het kort ts Raad in motie: Voorkeursrecht bij grondaankoop voor gemeente N analfabeten buitenlanders buurtbusjes assistenten leerlingentekort 19 REGIO DECEMBER 19 7 8 CDA-er Rijpstra is het middel punt van overleg tussen raadsle den tijdens de debatten van giste ren. Hij heeft moeten vaststellen dat de gezondheid en het gezinsleven van de volksvertegenwoordigers ernstig bedreigd worden door de lange tijd die wordt besteed aan het vergaderen, vaak tot diep in de nacht. Een oplossing voor het probleem werd niet gevonden. Op bijgaande foto ’s wordt het ziekte verschijnsel in beeld gebracht. HOOFDDORP. De gemeen teraad van de Haarlemmermeer is niet akkoord gegaan met de door het collega van B. en W. voorgestelde verhoging van de on roerend-goedbelasting. Aan het slot van de algemene beschouwin gen nam de raad een CDA-motie aan waarin de verhoging voor 1979 wordt vastgesteld op 6 pro cent. Noch wethouder Licher van financiën noch burgemeester Van Stam kon de raad overtuigen van de noodzaak van de door het col- (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De Haarlem- mermeerse gemeenteraad heeft zich gisteren tijdens de begro tingsbehandeling bijzonder boos gemaakt op wethouder M. Kam per van openbare werken. Kam per heeft altijd de indruk gewekt dat het uitblijyen van rijkssubsi- die de schuld was van de hogere overheden. Gisteren bleek ineens dat de wethouder zelf de grote schuldige is. De Meerse plannen zouden kant en klaar zijn zodat niets de toekenning van subsidies in de weg zou staan. Dat was niet zo, de plannen zijn niet gereed. lege voorgestelde verhoging van 10 procent. De fractie van de WD en een deel van het CDA hielden nadrukkelijk vast aan het raam werkprogramma, waarin is opge nomen dat gemeentelijke heffin gen en belastingen niet schoksge wijs mogen worden verhoogd. Een daarna ingediende motie van de PvdA om ook de overige tarief - stijgingen te beperken tot 3.5% werd afgewezen. CDA-fractievoorzitter in de gemeenteraad van de Haarlem mermeer Rijpstra heeft in zijn algemene beschouwing gewaar schuwd tegen „de vergaderitus”. 1 Belasting op onroerend-goed geen tien maar zes procent De verhoging van de onroerend-goedbe- Schuld voor uitblijven fietspadensubsidie ligt bij gemeente zelf J* 1 nkoop ipprijs Slechts J. K. Alma (WD) en zijn partij genoot H. J. Van Zijverden stemden tegen omdat naar hun mening het vraagstuk te gecompliceerd is om daar tussen neus en lippen door over te beslissen. De land bouwkundige toetsing van transacties met agrarische grond maakt het mogelijk dat deze grond, voordat de gemeente kenbaar heeft gemaakt de grond te willen aanko pen, alleen verkocht mag worden aan an dere agrariërs. Dat betekent dat speculan ten en projectontwikkelaars buitenspel worden gezet. De eerste versie van de motie was opge zet door PPR-raadslid L. J. Mesman. Hij werd later aangevuld door de CDA-er Stokman en gesteund door PvdA en CPN. Kamper moest erkennen dat de Meerse plannen niet geheel klaar zijn en dat er stukken grond nog niet in het bezit van de gemeente zijn. „Daarom krijgen we geen gulden van die pot van vijfenveertig mil joen van de minister, dat is al toegezegd aan andere gemeenten. We zullen zelf aan de slag moeten” Burgemeester C. van Stam kwam ver volgens met een geheel eigen versie van een fietspadmotie die hij onder het mom van een „wijziginkje” aan de raad wilde verkopen. De strekking van zijn motie was dat de raad het college opdraagt met grote voortvarendheid gronden aan te kopen en Kamper .fietspadenmotie niet nodig In eerste termijn had ook wethouder Licher van Financiën gewezen op de nood zaak van de door het college voorgestelde verhoging. „Ons beleid is er op gericht het De sociaal raadsman was voor de zoveel ste maar nu waarschijnlijk laatste keer onderwerp van bespreking tijdens algeme ne beschouwingen. Het college gaat in de begroting van 1980 een bedrag hiervoor reserveren zodat de Sociaal Raadsman per 1 januari 1980 kan starten. De Meerse gemeenteraad heeft tijdens de begrotingsbehandeling unaniem een motie aangenomen van het CDA waarin wordt gesteld dat buitenlandse werkne mers recht hebben op een behoorlijke huisvesting en dat het beschikbaar zijn van een woning de kans op gezinsvereni ging verhoogt. Bovendien moet er een in haalprogramma komen voor woningtoe wijzing van buitenlanders die langer dan vijf jaar in de Meer werken. In Haarlemmermeer zijn momenteel 50 analfabeten. Het gaat om volwassen men sen beneden de 65 jaar, welke bij de ge meente bekend zijn. Dit aantal kan vol gens wethouder de Leeuw in werkelijk heid hoger zijn omdat de buitenlandse werknemers niet zijn meegerekend. (Van een onzer verslaggevers) Wethouder Kamper heeft goede hoop dat binnen anderhalf jaar de eerste buurt busjes in de Haarlemmermeer kunnen rondrijden. Dit zei hij gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van de Meer. Vol gens Kamper zijn de normen voor het- krijgen van een buurtbus overigens wel verzwaard. Een woonkern moet tenminste duizend inwoners hebben en minstens vijf- tienhonderd meter van een openbaar ver voersvoorziening afliggen om in aanmer king te komen voor een dergelijke bus. De gemeenteraad betuigde zijn instemming de pogingen dergelijk vervoer naar de polder te halen. Fractievoorzitter C. F. Van der der Mo- len(PvdA) gaf steun aan deze motie, hoe wel deze naar zijn zeggen deze gevaarloos en onvolledig was. ir Licher hogere ogb, lagere tarieven. Het idee van raadslid L. J. Mesman (PPR) om de fractieassistenten van de kleine partijen volwaardig mee te laten draaien in de raadcommissies waar de raadsleden zelf geen zitting in hebben kreeg gisteren geen zegen van burgemees ter C. van Stam: „Ik ben niet gelukkig met deze suggestie. Dat brengt een vreemd element in het gebeuren en daar voel ik niets voor. Maar de raad moet daar uitein delijk over beslissen” Van der Molen (PvdA) vond de hartekreet van de PPR op zich best positief. Ook D’66 is daarvan een voorstandster. Volgens Van der Molen ont brak wat voor waarde aan de verkoper moet worden vergoed. De PvdA vindt dat de gebruikswaarde vergoed moet worden. De WD is daar (ook landelijk gezien) fel tegen. In 1975 werd een initiatiefvoorstel van PvdA en PPR in de gemeenteraad om de gemeente voorkeursrecht te geven bij aankoop van grond tegen de gebruiks waarde door de andere partijen wegge stemd. Alleen de CPN bleek toen ook voor. De gemeente gaat een onderzoek instel len naar de daling van het leerlingenaantal op de Meerse scholen. De afdeling Onder wijs van de gemeente heeft deze zaak al onderzocht en binnenkort zal er een op dracht worden verstrekt aan het sociogra fisch bureau voor een onderzoek in alle dorpen. Aanleiding voor dit onderzoek zijn de problemen bij de openbare lagere school in Nieuw Vennep, welke hebben geleid tot het ontslag van een onderwijzer lasting werd onverwacht het belangrijkste punt van de algemene beschouwingen. Dat er bezwaren tegen bestonden was duide lijk maar niemand had er op gerekend dat CDA en WD een confrontatie met het college zouden aangaan. Zeker niet gelet op de financiële positie van de gemeente. Weliswaar sluit de begroting voor 1979 zonder een tekort, maar dit kon niet gebeu ren zonder het uitvoeren van enige kunst grepen. In de begroting heeft de gemeente een voorschot van 2.000.000 genomen op een subsidie die men ontvangt als Haar lemmermeer de groeikern-status krijgt toegewezen. Het is echter nog niet bekend voorzieningenpakket op een aanvaard baar niveau te handhaven,” zo stelde hij. „Daarom hebben wij, met grote terughou dendheid, deze verhoging vastgesteld.” Met behulp van een aantal grafieken pro beerde hij de redelijkheid van de verho ging aan te tonen. Het tot nog toe door de gemeente gevoerde beleid betekent per saldo een minder grote verhoging dan een jaarlijkse stijging van 5%. Daarnaast is het tarief van de onroerend-goedbelasting in Haarlemmermeer veel lager dan in de om liggende gemeenten. CDA en WD stonden in hun opvatting lijnrecht tegenover het college. Beide frac ties noemden de verhoging in strijd met het raamwerkprogramma en met het mati- gingsbeleid van de rijksoverheid. CDA- fractievoorzitter Rijpstra: „De regering is van mening dat meer inflatie ontoelaat baar is. Wij willen dit beleid niet doorkrui sen.” Zijn collega Alma van de WD wees in dit verband op richtlijnen voor tariefs verhogingen die door de minister zijn uit gegeven. Beiden meenden dat de vermin derde opbrengsten kunnen worden ge compenseerd met de aanwezige reserve en de hogere winsten van het gasbedrijf. De andere fracties zagen eveneens bezwaren maar wilden gezien de sombere positie van de gemeente het college volgen. De pro gressieve woordvoerders van der Molen (PvdA) en Leo Mesman (PPR) hechtten voorts veel waarde aan het progressieve karakter van de belasting: de meest draag- krachtigen dragen de zwaarste lasten. Op een vraag van de wethouder of CDA en WD ook de andere tarieven minder sterk wilden laten stijgen, antwoordde de heer Rijpstra ontkennend. „Wij koppelen de onroeren-dgoedbelasting los van andere heffingen, omdat de laatsten een vergoe ding zijn voor bewezen diensten.” Wethouder Licher kantte zich fel tegen een intering op de reserves. Deze zijn vol gens hem toch al minimaal. Burgemeester van Stam liet zich in gelijke bewoordingen uit. „De saldireserve is nog geen 20 pro cent, en zal in de komende jaren fors opgebouwd moeten worden.” Het college beschouwt 5 procent als een minimum. Licher: „Als er onverhoopt een groeikern- status komt die niet aan onze eisen vol doet, kunnen we in ieder geval onze ver antwoordelijkheden aan. Maar hoe de ont wikkeling ook is, het zal altijd somber zijn.” CDA en WD vonden het betoog van de wethouder niet overtuigend genoeg en dienden moties in waarin men de verho ging tot 6% respectievelijk 5% wilden be perken. De burgemeester hield juist voor de stemming een vurig pleidooi om de raad alsnog te overtuigen. Volgent hem worden de gewone mensen niet overmatig door de verhoging getroffen. „Zij gaan hooguit en kele guldens meer betalen. Als onze tarie ven hoog waren, was het een andere zaak. Maar geen enkele gemeente in de omge ving heeft zo’n laag tarief als Haarlemmer meer.” Daarop werden de moties in stem ming gebracht. De WD-motie werd zoals verwacht afgewezen, met 24 tegen 9 stem men. Vóór stemde de WD-fractie, met uitzondering van wethouder Hofman, en PvdA-er Henk van der Kolk. De CDA- motie haalde het wel, maar met minimaal verschil (17-16) omdat uiteindelijk 3 chris tendemocraten afvielen en het college volgden. Hierna ontstond grote verwarring toen de PvdA een motie indiende, waarin ge vraagd werd alle gemeentelijke tariefsver hogingen te beperken tot 3,5%. Fractie voorzitter Van der Molen noemde de motie het logische gevolg van de door CDA en WD gekozen opstelling. Zowel de heer Rijpstra als de heer Alma vond dit een merkwaardige houding van de PvdA en zij konden zich dan ook niet met het voorstel verenigen. PPR en CPN, die tegen de mo ties van CDA en WD gestemd hadden, schaarden zich wel aan de zijde van de socialisten. Tot ieders verbazing deelde wethouder Licher mee eveneens vóór de motie te zullen stemmen. Merkwaardig, omdat hij gedurende het debat met kracht de voorstellen van het college had verde digd. Hij legde zijn ommezwaai uit „als solidariteit met de zwakken in de samenle ving”. Opdanks zijn stem haalde de motie het niet. Het leverde wel de nodige veront waardiging op, met name bij zijn collega Hoffmann, die zich bij eerdere stemmin gen keurig aan het college-standpunt ge houden had. of en wanneer dit zal gebeuren. Bovendien moet rekening worden gehouden met lage re uitkeringen uit het gemeentefonds als gevolg van Bestek ’81. De burgemeester rekende de raad voor dat de investeringen van de gemeente in de komende jaren met 45% verlaagd moeten worden. De heer Van Stam gaf toe dat achteraf gezien de onroe rend-goedbelasting vorig jaar met 5% ver hoogd had moeten worden. plannen te maken voor spoedige aanleg van fietspaden en het college met grote klem de minister van Verkeer en Water staat, alsmede de vaste kamercommissie van dat departement verzoekt met geld over de brug te komen. PvdA-fractievoorzitter C. F. van den Molen riep boos uit: „An me hoela, dit is geen wijziging, dit is een eigen motie van het college”. CDA-voorman P. J. Rijpstra zag dat eveneens niet zitten. „De indruk is gewekt dat bij de gemeente alles panklaar was, nu blijkt ineens dat dat niet zo is”. Kamper deed nog een poging tot verde diging: „Het plan is klaar, het gaat slechts om enkele kleine stukjes grond die we nog niet in handen hebben”. Rijpstra bleek niet overtuigd: „De plannen zijn dus niet klaar”, herhaalde hij koeltjes. Hij kwam met een motie dat het college de plannen zo snel mogelijk „panklaar” moet maken en deze onmiddellijk naar de minister moet sturen. Hij kreeg steun van de PvdA. Mevrouw J. W. Combée-Van Geuns zei perplex te staan van de gang van zaken: „Het lijkt nu wel een intern akkefietje. Het CDA vecht dit uit met de (eigen) wethou der. Dit is niet het moment om te bepalen wie er fouten heeft gemaakt”. Zij kreeg steun van WD-leider J. K. Alma: „We worden uitgelachen door de burgers met dit geklungel om tot een motie te komen” De CDA-motie dat de plannen snel klaar moeten en vervolgens naar de minister gestuurd werd uiteindelijk unaniem door de raad aangenomen HOOFDDORP. De meerderheid van de Meerse gemeenteraad heeft gistera vond tijdens de begrotingsbehandeling in Haarlemmermeer een motie aangenomen waarin wordt gepleit voor een snelle invoe ring van het voorkeursrecht van gemeen ten bij grondaankopen. Tevens moet een wijziging van de Onteigeningswet komen met een landbouwkundige toetsing voor alle grondtransacties met agrarische grond. Deze motie wordt aan de regering gestuurd. Het raadsdebat had iets tragikomisch: het CDA wilde graag de wethouder een steuntje in de rug geven met een motie aan de minister en de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Kamper zei voorzichtig dat hij ondersteuning vanuit de raad prima vond, maar hij had geen behoefte aan de motie omdat hij naar zijn zeggen alles had gedaan waar in de motie om werd verzocht. Hij had al contacten gehad met de vaste kamercommissie om geld voor de Meerse fietspaden en uit een brief van het kamerlid De Beer WD6 was hem gebleken dat dan de gemeente eerst een kant en klaar bestemmingsplan moest hebben en de benodigde gronden in haar bezit moeten zijn voordat er subsidie uit Den Haag los kan komen. ■x>

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 19