INVLOED CLIËNT BLIJFT MINIEM Grote ravage na aanrijding i i RENOVATIE SIRIUSSTRAAT duit tussen detcoulissen 1 4 Van Sintmaartensdijk of de strop van een integere I Haarlemse politieman terst boom r RIJK BETAALT AANKOOP Weer vergadering Vrouwenhuis Openbare vergadering orde en veiligheid m Dat telefoontje! Een integer mens Haarlemsche Auto Centrale BV r empelen van dijk b.v. Ie ^VRIJDAG 1 5 STAD 19 7 8 DECEMBER U A Si Official HOOFD-Dealer voor Haarlem en omgeving. Tel. 319265 - 315025. Verkoop Centrum Houtplein/ Lorentzplein. Diamant is voor altijd. lii SI IK Diamant, omdat woorden soms tekortschieten. (Van onze stadsredactie) Consumentenbond niet toegelaten tot ROGK (Van een onzer verslaggevers) Problemen rond Booi j -terrein bijna opgelost (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Grote Houtstraat 6 Tel. 324259 T »n 19# WIM HELVERSTEIJN ima- i het jave, ende rtge- d en aver- ek. plei nen zijn, Wel gaat het bureau van het ROGK een nota samenstellen en daarin komt de posi tie van de consument aan de orde. Wies- man stelde voor een aparte werkgroep in het leven te roepen, die moest gaan uitzoe ken in samenspraak met de Consumen tenbond, dat wel hoe de consument het I beste vertegenwoordigd kan worden. Hij stelde zich voor, dat er best andere organi saties (bijvoorbeeld patiëntenverenigin gen als de Hartstichting) bereid gevonden kunnen worden mee te werken aan het behartigen van de belangen van de consu ment. De werkgroep zou dan tevens moe ten uitzoeken hoe het ROGK een ombuds- taak zou moeten gaan vervullen. Na ampel beraad liet men het idee van de werkgroep vallen. Er komt wel een comissietje dat het ombudsidee verder gaan uitwerken. Alleen Han Overbeek (CDA-raadslid in Haarlem; portefeuillehouder voor sociale zaken van het gewest Kennemerland) en de heer F. J. Hazelzet (inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland) maak ten zich sterk voor de bond. De andere sprekers haasten zich om te verklaren niets tegen de Consumentenbond als zoda nig te hebben, maar wilden toch op een andere wijze gestalte geven aan de inbreng van de consument. De heren A. J. Poot (van het ziekenfonds Spaameland), P. de Smit (van de verpleegtehuizen) en J. F. Wiesman (van de provinciale kruisvereni ging) wilden niet vooruitlopen op de totale herstructurering van het ROGK, waaraan overigens al maanden wordt gewerkt en waarover donderdag opnieuw geen beslui ten werden genomen. De heer G. A. Kool (directeur van het Diaconessenhuis; als zodanig afgevaardig de van de ziekenhuizen) zag ook binnen het ROGK een plaats voor de Consumen tenbond. Volgens hem is de consument voldoende vertegenwoordigd door afge vaardigden van de gemeenten en het ge west. Voorzitter Piet van der Ham zette bij die stelling vraagtekens. Hij opperde het bureau een analyse te laten maken van de mate waarin elk van de leden van het ROGK de consument vertegenwoordigt. Is dat bekend, dan weet je waar je aan toe bent en kun je alsnog de Consumenten bond laten instappen, redeneerde Van der Ham. ar Inspecteur Endlich drukt Gerard van Sintmaartensdijk de hand bij diens ver trek naar Nieuw-Zeeland. bepalen in hoeverre ze. afgezien van nood zakelijke verbeteringen, hun woning willen laten opknappen. De aannemersfirma Ooie vaar uit Alkmaar voert het werk uit. HAARLEM. Vijf auto’s waren gister middag betrokken bij een gecompliceerde aanrijding op het Spaarne, nabij de Korte Veerstraat. Een enorme ravage was het gevolg: vier auto’s liepen schade op, een vijfde personenauto raakte total-loss. over zijn beste vrienden het slot op zijn mond. Daarom kan ik zo moeilijk geloven, dat hij stukken uit de Velser affaire in handen van journalisten heeft gespeeld. Als hij dat wèl gedaan heeft, moet dat in een bui van grote verbittering gebeurd zijn. Want Van Sintmaartensdijk was verbitterd, toen hij te horen kreeg, dat men van hogerhand (wie was die „hogerhand” eigenlijk?) geen verder onderzoek in de affaire meer wenste. Zat hij soms op een spoor, dat „hogerhand” niet welgevallig was? Zolang daar verder geen klaarheid in komt, kan ik de gedachte niet van me afzetten, dat Van Sintmaartensdijk op een heel goed spoor zat en dat hij tenslotte het slachtoffer is geworden van krachten, die we toen niet in onze macht hadden. Wat dat uitleveren van stukken aan journalisten betreft (ik heb overigens geen letter in m’n handen gekregen!): de lezing van Gerard van Sintmaartens dijk was, dat hij iemand in het bureau bij zich op bezoek had, dat hij tijdens dat bezoek even werd weggeroepen en dat hij later enkele stukken miste. Zo herinner ik me dat tenminste, ik moet louter op mijn geheugen afgaan. Een ongeloofwaardig ver haal, zegt u nu misschien, maar vergeet niet, dat er in die jaren de gekste dingen konden gebeuren als ze de Velser affaire betroffen. Ik zal nooit dat telefoontje vergeten, bijna dertig jaar geleden dus. Het was in dat kleine kamertje naast het redactielokaal. Er klonk een vermoeide, ontmoedigde stem door de telefoon. Van Maartens dijk zei tegen me: „Als ik jou was, zou ik maar ophouden met dat verhaal over de Velser affaire. Mijn kop hangt al in de strop, zorg dat de jouwe er niet in komt te hangen”. Toen viel er een stilte, ik wist niet zo gauw wat ik zeggen moest. „Ik stap er uit”, voegde hij er aan toe. „En jij komt ook geen stap verder”. Typisch zo’n woordspeling van Gerard van Sintmaartensdijk. Nadien heb ik geen contact met hem meer gehad, hij verdween uit mijn gezichtsveld, toen hij met weg geparkeerd staande auto, schoof 25 meter door, schampte een andere gepar keerde auto en botste vervolgens frontaal tegen een stilstaande bedrijfsauto. De laat ste wagen schoof door de klap tegen een vrachtauto. voor tachtig percent te financieren. Op 28 november adviseerde de Rijks Plano logische commissie de minister positief over deze aanvraag van de gemeente Haarlem. Daarmee lijkt de weg vrij om op het terrein van de voormalige vleesfabriek van Booij goedkope woningen te gaan bouwen, volgens de plannen van de bewo ners van de Burgwalbuurt. Het Booijter- rein is op dit moment eigendom van Smit’s Bouwbedrijf uit Beverwijk, dat vorig jaar plannen indiende voor 31 premiekoopwo- ningen. Smit’s Bouwbedrijf heeft zich be reid verklaard het terrein zonder woeker winst aan de gemeente te verkopen. Smit’s Bouwbedrijf heeft het terrein in mei ’77 voor één miljoen gulden gekocht van een Britse belegger. De politie vermoedt, dat de bestuurder onder invloed was van een stof, die de rijvaardigheid aantast. De man moest een bloedproef ondergaan. De politie beschikt over aanwijzingen, dat de personenauto ook een fietser geraakt zou hebben. De politie verzoekt deze fietser zich met haar in verbinding te stellen. De Heemstedenaar hield aan het onge val een gewonde lip over. Een 17-jarige mede-inzittende moest een hoofdwond la ten hechten in het Diaconessenhuis. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Leden van het Vrouwen huis Haarlem hebben voor zondagmiddag een vergadering belegd. Op deze bijeen komst buigen zij zich over de vraag welke stappen er nu ondernomen moeten wor den inzake het huisvestingsprobleem. De gemeente beloofde hen voor de winter een pand, maar het is er nog niet, terwijl donderdag de winter zijn intrede doet. De vergadering van het Vrouwenhuis begint om half drie bij Coby Schreijer aan de Anslijnstraat 29. Alliance ring met 20 diamanten, 0.20 kt., in wit goud. Pnjs f 1095,- (Prijzen afhankelijk van kwaliteit en groofte van de diamant). idex- Ver- lletje te jriek 1 ge il be- .nne- voor. uur 22.30 f het door juris vordt larna - Be teren üerin eren teren s, de k uw uur sieke lag”, i. de entje hijf” door met ap 12.00- epre- zijs- uni- zijn :ten mee nde een i de den luis s en g in is end ïru- beter e ge- ebus, le ru- door ipita- agde riling fries. uur (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vooruitlopend op een definitief besluit om de Burgwalbuurt als stadsvernieuwingsgebied op te nemen in de Interim Saldo Regeling heeft minister Beelaerts van Blokland van Volkshuis vesting vandaag de beslissing genomen om de aankoop door de gemeente Haar lem van het Booijterrein aan de Burgwal Wethouder Tinus van de Water van stadsvernieuwing is verschrikkelijk blij met het besluit van de minister. „De minis ter heeft wel de kanttekening gemaakt dat er over de woningdifferentiatie bouw van verschillende typen woningen) nog een nader gesprek moet komen. Hij be schouwt echter de door ons ingediende reconstructie- en saneringsplannen als vervallen. Dat betekent dat hij in feite een honderd percentsregeling toepast, vooruit lopend op het besluit om de Burgwal als stadsverniuewingsgebied te erkennen”. V Dare, uur K aakm^ en zot aan va en 19$ schouwd als vertegenwoordiger van de consument. We zijn dan ook de enige orga nisatie die zodanig georganiseerd is, dat we echt wat voor de consument kunnen doen. En we willen graag meehelpen de vertegenwoordiging nog beter te maken. Dit is toch een proefregio. Nou, neem ons dan op als proef patiënt”, aldus de heer De Koning. Overbeek vulde aan, dat men er wel rekening mee moest houden, dat het zodra de zogeheten Wet Voorzieningen Ge zondheidszorg wordt uitgevaardigd een verplichting wordt de burger zeggenschap over het functioneren van de gezondheids zorg te geven. „De tijd van vrijblijvend heid is bijna voorbij. Straks zijn het demo cratisch gekozen organen die het bestuur overnemen. Waarom dan nu niet de Con sumentenbond een vertegenwoordiging toestaan?”, vroeg de christen-democraat zich af. Men wilde er niet aan. Besloten werd het idee van Van der Ham eerst de zaak analyseren te accepteren en binnen het dagelijks bestuur van het ROGK verder uit de puzzelen hoe de consument het beste vertegenwoordigd kan worden. Er zit voor de Consumentenbond dus voorlopig niets anders op dan de bijeenkomsten van het ROGK als belangstellende instelling bij te wonen. Het ongeluk gebeurde, doordat een 20- jarige Heemstedenaar, die met zijn auto in zuidelijke richting over het Spaarne reed, de macht over het stuur verloor. Daardoor reed hij tegen een aan de overkant van de De Interim Saldoregeling is een speciaal voor stadsvernieuwingsgebieden geldende I subsidieregeling, waarin het Rijk de tekor- I ten van gemeenten bij stadsvernieuwings- I plannen betaalt. vrouw en kinderen naar Nieuw-Zeeland emigreerde. Ik kon toen niet vermoeden, dat ik tientallen jaren later nog over hem zou moeten schrijven, en wéér in verband met die vervloekte Velser affaire. Het laat ste woord in deze zaak is nog niet gezegd en geschre ven. Intuïtief vermoed ik, dat er ooit nog eens dingen boven water komen, waaruit zal blijken, wat de werkelijke achtergrond is geweest van de kwestie- Van Sintmaartensdijk. Toen hij uit het Haarlemse politiekorps vertrok, was dat voor velen van zijn collega’s en vrienden een schok. Van Sintmaartensdijk was erg populair, vooral bij het „lagere personeel”. Het was in die dagen heel gebruikelijk, dat een inspecteur van dienst heerlijk bij de warme kachel in het politiebu reau bleef, terwijl de gewone jongens de straat op trokken. Zo niet Gerard van Sintmaartensdijk. Door weer en wind ging hij met zijn mensen mee, hij deed wérkelijk dienst. Vóór mij ligt een foto van een groot aantal Haarlemse politiemensen, gemaakt aan het eind van de jaren veertig ter gelegenheid van het bezoek van een ploeg Londense bobbies. Een keuri ge groepsfoto in de Haarlemmer Hout. Als ik al die koppen zie, vind ik mezelf terug in het oude politie bureau aan de Smedestraat, waar ik dagelijks op bezoek kwam voor het crimineel nieuws. Een hele boel gangen en gangetjes, op- en afstapjes, grote en kleine kamers. De sfeer kwam altijd dreigend op me over, maar het waren toch de politiemensen, die er iets menselijks van maakten. Die foto van toen. Voorop het drievoudige com missariaat: Fontijne, De Boer en Gorter, en dan verder al die andere oude bekenden: dë gemoedelij ke Zuurendonk, de stipte, jongensachtige Brauck- mann, m’n grote vriend Van Daelen, de studentikoze Endlich (met pijp), ik meen ook de forse kop van Davidzon te zien en natuurlijk ook de montere Van Sintmaartensdijk. Het is allemaal velleden tijd ge worden, maar door zo’n foto komt alles weer tot leven. Ik heb nog enkele foto’s voor me liggen en daaruit blijkt, dat Van Sintmaartensdijk na dat in-triest incident bepaald geen uitgestotene was voor de Haarlemse politie. Ze zijn gemaakt bij het vertrek van het gezin Van Sintmaartendsdijk naar Nieuw- Zeeland. Er is een uitgebreide delegatie van de Haarlemse politie aanwezig om hem en zijn familie uitgeleide te doen, hartelijk, collegiaal en kameraad schappelijk. Op een andere foto staat de scheidende familie aan boord van het schip, dat haar ver weg van Haarlem zal voeren. Een laatste groet: inspec teur Endlich geeft Gerard van Sintmaartensdijk een van zijn kinderen op de arm en naast hem zijn vrouw L de hand en wenst hem een nieuwe, gelukki ge toekomst. Zó is het toen gegaan. Ik heb me verplicht gevoeld, daar na dertig jaar op terug te komen. Aan Van Sintmaartensdijk zijn mijn woorden helaas niet meer besteed, hopelijk wèl aan zijn vrouw en kinde ren! publikaties opduikt en wel zó, dat menigeen, die geen kennis van zaken heeft en er geen notie van heeft, hoe het er in die jaren toeging, op z’n minst de wenkbrauwen fronst. Van Sintmaartensdijk kan geen weerwoord meer geven. Voor zover dat in mijn vermogen ligt, wil ik dat doen. Maar eerst moet me iets anders van het hart. In het rapport over de Velser affaire worden de namen van de betrokken politiemannen alleen met hun initialen genoemd (op verzoek of advies van de minister) om deze mensen alsnog enige mate van bescherming te geven. En uitgerekend de politieman Van Sintmaar tensdijk, die totaal buiten die affaire stond en juist om zijn betrouwbaarheid (samen met zijn collega's Gorter en Treffers) met het onderzoek werd belast, wordt wèl met name genoemd, en nog met een negatieve ondertoon. Als je die mededelingen over zijn gedrag leest, ben je als buitenstaander gauw geneigd te zeggen: „Nou, nou, en dat voor een politieman. Ik protesteer daartegen, ik vind het opnieuw een belediging voor hem, ik vind het heel erg voor zijn vrouw en kinderen. Neem van mij aan, en zijn echte vrienden zullen dat bevestigen: Gerard van Sintmaartensdijk was een integer mens, een voortreffelijk politieman met een prachtige staat van dienst, een man, die heerlij ke verhalen kon vertellen en overeen aanstekelijke, relativerende humor beschikte. Bij mijn weten is hij niet uit politiedienst ontslagen maar heeft hij zelf ontslag genomen. Ik kan me op dit punt natuurlijk vergissen. Wel herinner ik me zijn woorden: „Het was vechten tegen de bierkaai”. Ik was toen nog een beginnend journalist en ik kreeg van m’n chef de opdracht, een verhaal te schrijven over of naar aanleiding van de Velser affaire. Net zoals mijn collega’s van andere bladen liep ik telkens stuk op een onzichtbare muur. Er was geen doorkomen aan. Welke krachten er achter die muur werkten om zoveel mogelijk het stilzwijgen over die affaire te bewaren, wist ik niet en weet ik nog niet. Wel wist ik, dat Van Sintmaartensdijk met dat onderzoek bezig was. Vandaar, dat ik herhaalde lijk met hem contact zocht, maar hij had als politie man uiteraard een zwijgplicht en hield ook tegen- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De raadscommissie openbare orde en veiligheid houdt op maandag 18 december om 15 uur een openbare vergadering in het stadhuis. Op de agenda staan het filmen en fotografe ren door politie bij incidenten, de relatie wij kagen t-parkeerwachter met betrek king tot het verbaliseren van foutparkeer- ders en de stand van zaken met betrekking tot de regionalisering van de brandweer. Idnve-in tuincentrum Zandvoortselaan 192 - Heemstede - Aerdenhout - Tel (023)249221 Geopend Maandag 9 30 -12 30 en 13 00-18 00 uur Dl. Wo. Do. Vr 9 00 -12 30 en 13 00-18 00 uur Zaterdags 30 - 17 00 uur EN n 18.9 •n 18-9 De heer De Koning van de Consumen tenbond, die de vergadering als toehoor der bijwoonde, was allerminst te spreken over de gang van zaken. Hij begreep niet, wat nu de feitelijke bezwaren waren tegen de Consumentenbond als vertegenwoordi ger van de cliënt in het ROGK. „Ik vind het zo vreemd, dat wij overal gevraagd wor den deel te nemen in de meest uiteenlopen de overlegorganen, terwijl je als je in de gezondheidszorg iets wilt op allerlei be zwaren stuit. Overal worden we be- Op de eerste plaats schrok ik erg van de medede- •ing, dat Gerard van Sintmaartensdijk is overleden Ik heb hem destijds vrij goed gekend en ik had regelmatig contact met hem. Van harte had ik hem een langer leven gegund. Maar juist nu hij dood is, schokt het me, dat zijn naam weer in alle mogelijke HAARLEM. De Consumentenbond krijgt geen vertegenwoordiging in het Re gionaal Overleg Gezondheidszorg Kenne merland. Dit ROGK is een praatcollege, waarin afgevaardigden zitten van het me rendeel van de in deze regio in de gezond heidszorg actieve instellingen. De consu ment heeft geen rechtstreekse invloed op wat binnen het ROGK wordt bekokstoofd en dat is de Consumentenbond al lang een doom in het oog. De bond werpt zich niet als enige en ideale vertegenwoordiger van de consument, maar wil wel als vol waardige participant meedraaien. Nie mand sprak zich donderdagavond tijdens de reguliere bijeenkomst van het ROGK uit tegen een of andere vertegenwoordi ging van de consument in het overlegor gaan, maar slechts een kleine meerder heid wilde stante pede de Consumenten bond binnenhalen. Toen twee, drie jaar geleden het oorlogsverleden van de bejaarde Blaricumse miljonair Pieter Men ten in de publiciteit kwam, gingen die warrige na oorlogse jaren in Haarlem (zeg maar: in Zuid-Ken- nemerland) weer helemaal voor me leven. Wat zijn wij, journalisten, toen in touw geweest. Geruchten, insinuaties, zekerheden, die geen zekerheden moch ten blijven! Ze waren voldoende om ons dagenlang op speurtocht te houden. Mijn vroegere collega in het Haarlemse, Joop Bartman, weet daar van mee te praten. De Aerdenhoutse villa van M. stond dage lijks in het brandpunt van onze belangstelling. En natuurlijk de Velser affaire, die „poel van moord en doodslag, van verraad en corruptie”. Ik wilde daar twee jaar geleden al over schrijven, maar het is er niet van gekomen. Ik had er gewoon geen zin in, nee: ik had er een onbestemde weerzin tegen, in die woelige jaren terug te duiken. Maar de vrijlating van M. bracht me weer op een kookpunt, er werd echter al genoeg over dat schok kende nieuws gezegd en geschreven. Wat kon ik daaraan nog toevoegen? Hoogstens wat persoonlij ke impressies, en daar zat vermoedelijk niemand op te wachten. Toen ik echter vorige week donderdag in de krant een overigens uitstekende tekst en uitleg las over de Velser affaire, had ik het liefst heet van de naald gereageerd, maar mijn rubriek voor de daarop volgende vrijdag had ik al kant en klaar ingeleverd. Bovendien: de mensen, die Bijzondere Hulp nodig hebben en over wie ik vorige week heb geschreven, konden niet langer wachten. Misschien is dat wel goed geweest. Daardoor kreeg ik een paar dagen bedenktijd om precies te weten, hoe ik zou reageren. Dat artikel dus over de Velser affaire. In de inleiding daartoe wordt de naam van Gerard van Sintmaartensdijk genoemd, een politieman in hart en nieren. Er staat te lezen, dat enige Haarlemse rechercheurs aan het eind van de jaren veertig een onderzoek instelden naar die affaire. In het nu eindelijk openbaar gemaakte rapport van de zoge heten commissie-Versteeg (over de Velser affaire) wordt gemeld, dat door toedoen van deze commissie (dus niet op last van!) het werk van de Haarlemse rechercheurs in juli 1949 (zonder eindrapport) werd beëindigd. Letterlijk staat er verder te lezen: „Van Sintmaartensdijk, die volgens Versteeg verontwaar digd was omdat hij zijn onderzoek niet mocht afma ken, speelde belangrijke stukken in handen van journalisten. Toen dat in 1949 aan het licht kwam, werd hij daarvoor opgepakt en veroordeeld tot een gevangenisstraf. Na gratieverlening emigreerde Van Sintmaartensdijk naar Nieuw-Zeeland. Hij is inmiddels overleden”. Tot zover het citaat. i een kerstboom koopt u elk jaar Waarom zoudt u dit jaar niet eens zo n kluitkerstboom kopen. Het verschil zit hem dan ook werkelijk inde kluit Deze kluitkerst- - boom geeft u na de feestdagen een J plezierige en I waardige g’roen en natuurvulling in uw tuin Onze spe cialisten geven u gaarne hun advies over het planten en behan- kdelen van de kluitkerstboo De familie Hamer uit de Siriusstraat 30 in Haarfem-Noord woont sinds gisteren weer in de eigen woning. Ongeveer zes maanden heeft het gezin in een noodwoning gewoond, terwijl de woning werd gerenoveerd. We thouder Ton Thuis van volkshuisvesting kwam daarom gistermiddag naar de Sirius straat om de sleutel van deze eerst gereed gekomen renovatiewoning en een bloemetje te overhandigen In totaal renoveert de dienst Volkshuisvesting 219 eengezinswoningen in de Sterrenbuurt. De bewoners kunnen zelf

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7