i WEER INBRAAK IN GEMMASCHOOL niet in schrijvende lezers Artistieke intelligentie bij Carolyn Watkinson 1 BAR MAXIM Raadhuisstraat 4 m Li it i |1 11 ■■g I's ffl. 8 RAADSLEDEN COMMISSIES RUIMTELIJKE ORDENING EN MILIEU: Voorhaven 1 LIEDERENAVOND TREKT VOL HUIS 1 f EIS: TIEN MAANDEN GEVANGENIS Agressie leidde tot steekpartijen Haarlemsche Auto Centrale BV I Woningnood 18 Vrachtschepen 19 7 9 MAART VRIJDAG 2 STAD V Official HOQFD-Dealer voor Haarlem en omgeving. Tel. 319265 - 315025. Verkoop Centrum Houtplein/ Lorentzplein. L BLAUW 10 Haarlemse kunstenaars. J Tentoonstelling rond een grafiek map met werk van Kees Bierman, Rob Claus, Ger Daniels, Marinus Fuit, Loes van Goor, Eric de Nie, Michiel van Overbeeke, Jan Po lak, Jan Verburg en Frans Verpoorten. Prijs: f. 9.00,-. Oplage: 50. VISHAL GROTE MARKT HAARLEM (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vergroting van de Mooie Nel door de landerijen ten oosten van dit meer onder water te zetten, ten behoeve van de uitbreiding van water sport en oeverrecreatie is onaanvaard baar. Tot deze definitieve uitspraak kwa men gistermiddag Haarlemse raadsle den tijdens een gecombineerde vergade ring van de commissies ruimtelijke orde ning en milieu. Alleen de WD-fractie stemde bij monde van A. Kraak tegen dit door het college ingenomen standpunt. De liberaal zei het gerechtvaardigd te vinden dat de oostzijde van de Mooie Nel wordt uitgebreid en een bestemming krijgt als centrale voorziening voor met name dagrecreatie aan de oevers. Geen oostelijke uitbreiding watersportgebied Mooie Nel Ouders kunnen cadeau werking zien t- Boten in de haven van Penningsveer dat bij uitbreiding van de Mooie Nel een belangrijke functie voor de water sport toebedacht is. Ik vraag mij af of het niet de hoogste tijd is dat met deze regentenmentaliteit wordt af gerekend. Een vereniging voor volkswoningbouw, die met dat volk niets te maken wil hebben, is volkomen uit de tijd. Op diverse fronten moet de strijd tegen „Spaarne” aangebonden worden. In de eerste plaats moet er zo snel mogelijk een zwartboek worden opgesteld, waarin be argumenteerd uit de doeken wordt ge daan welk wanbeleid „Spaarne” in Haar lem voert. Verder moeten bewoners, die de dupe zijn van het „Spaarne”-beleid, niet langer machteloos blijven toezien hoe er met hun belangen wordt gesold. Zij moeten zich verenigen. In je eentje begin je niks, samen sta je sterk! Georganiseer de bewoners zijn bijvoorbeeld in staat een ledenvergadering af te dwingen, waarin bestuur en directie ter verantwoording kunnen worden geroepen en eventueel naar huis kunnen worden gestuurd. „Deze dingen, die onontbeerlijk zijn voor een school als de onze, moeten we zelf aanschaffen. Die worden niet van overheidswege betaald”, aldus De Kaper. „De stereo-installatie, maar ook de video recorder en kleurentelevisie zijn nodig om de wereld voor deze kinderen open te gooien”, aldus De Kaper. Een restje draad is het enige dat over is van de nieuwe stereo-installatie van de Gemmaschool. Er zijn geen redenen aanwezig om een ander standpunt in te nemen dan gewest Kennemerland in de Haringhaven van IJmuiden en een beperkte bulk-overslag bij de noordpier. Dit zei wethouder Captijn zich baserend op een haastig onderzoek door ambtelijke diensten. Dit was nodig, omdat Gedeputeerde Staten nauwelijks tijd lieten om een standpunt te bepalen. Haarlem gaat akkoord met de acceptatie van het gewest voor een „mini” havenfaciliteit in IJmuiden. Amsterdam en de commissie Zeehavenoverig willen nog steeds een grote voorhaven. In verband met dè strenge milieu-eisen lijkt dit volgens milieu deskundige Luyken echter niet realiseerbaar. Wet houder Captijn die het college-standpunt bij de provincie moet overbrengen, zei de vrees van de commissieleden te zullen overbrengen dat de ha ven zich in de toekomst ongebreideld zou kunnen ontwikkelen, waarvoor bijvoorbeeld het wegen- en spoorwegnet veel geluidsoverlast kunnen gaan ver oorzaken. Heemstede de mooiste zaak van Heemstede GEOPEND VANAF 20.00 UUR s maandags gesloten In totaal is voor ƒ10.000 aan spullen meegenomen uit de school, die, in de vier jaar dat het nieuwe gebouw aan de Nieu we Landstraat in gebruik werd genomen, al tweemaal eerder het slachtoffer werd van inbrekers. (ADVERTENTIES) nissen hadden plaatsgehad. Zij wees op de moeilijke jeugd van de verdachte en was het eens met het reclasseringsrap- port, waarin stond dat een goede opvang voor de 18-jarige Haarlemmer uiterst be langrijk is. Zij bepleitte een korte gevan genisstraf. Uitspraak over veertien dagen. HAARLEM. Een stereo-installatie, geschonken door ouders van de leerlingen van de Gemmaschool, een r.-k. school voor zeer moeilijk lerende kinderen, is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit de school. De daders kwamen, na geprobeerd te hebben een aantal deu ren te forceren, binnen door een deur uit de scharnieren te lichten, begaven zich naar de gemeenschapsruimte en namen daar de stereo-installatie mee. Ook een kleurentelevisie en een video-recorder be hoorden tot de buit. In de Nieuwe Amsterdamse Buurt spe len momenteel twee belangrijke kwesties waarbij woningbouwvereniging „Spaar ne” betrokken is: de renovatie van het complex Drilsmaplein en de plaatsing van hekken in de binnentuinen van de Kruse- manstraat. In beide kwesties trekt het autoritaire bestuur zich niets aan van de wil en de wensen van grote groepen bewo ners. Inspraak en medezeggenschap schijnt voor deze vereniging niet te be staan. Wel wordt fel uitgehaald naar de gemeente, de wijkraad, de verontruste bewoners en het wijkverbonden maat schappelijk werk, die het zich durven te permitteren kritiek op de handelwijze van „Spaarne” te hebben. Het zou voor deze bewoners een belang rijke steun in de rug zijn als ook het College van Burgemeester en Wet houders, de gemeenteraad en de politieke partijen het beleid van „Spaarne” ten sterkste zouden veroordelen en daartegen stelling nemen. Verder zou het een goede zaak zijn er naar te streven dat de invloed van de overheid op het beleid van tot nu toe autonome woningbouwverenigingen sterk vergroot wordt. B. de Rooij, Haarlem In de krant van 20 februari lazen wij dat de heer Van den Booren van de Haven dienst heeft beweerd, dat de bewoonde vrachtschepen „met leugens en bedrog” Haarlem zijn binnengekomen. Hoewel dit van enkele schepen inderdaad gezegd kan worden, willen wij de lezers, maar ook de journalisten, er met nadruk op wijzen dat de meeste van de nu nog aanwezige be woonde vrachtschepen destijds legaal in Haarlem werden afgemeerd. Vóór 1974 was er namelijk helemaal geen leugen of bedrog nodig om een legaal bewoond of onbewoond ex-vrachtschip voorgoed in Haarlem af te meren om daarna een aantal vergunningen aan te vragen, die nodig zijn voor de aansluiting op water en electra. Pas na de invoering van de Scheepvaart- en Havenverorde ning (1974) werden leugen en bedrog noodzakelijk om op je eigen schip in Haarlem te kunnen wonen, of beter ge zegd, kamperen, want de mensen die vóór 1974 terecht gemeend hadden dat het mo gelijk was om van hun ex-vrachtschip langs legale weg een woon-weekendschip te maken, kregen geen vergunning hun schepen te laten aansluiten op water en electra. De nieuwe verordening bevatte geen overgangsmaatregelen voor de bij de afkondiging reeds aanwezige schepen, die na de inwerkingtreding voortaan „ille gaal” werden genoemd. Bestaande legale aansluitingen op elek tra werden zelfs verwijderd en het haven geld werd gewoon even verdrievoudigd tot ongeveer ƒ1000 per jaar. B. en W. volstonden met de belofte dat de bewo ners bij het huisvestingsbureau als urgen te gevallen behandeld zouden worden en sommigen kregen de toezegging, dat hun tezijnertijd een andere ligplaats zal wor den aangeboden. B. en W. verboden de PTT om onze schepen aan te sluiten op telefoon en toen de waterboot uit Haarlem verdween, verboden B. en W. het waterbe drijf de schepen per tankauto van drink water te voorzien. Ondergetekenden, die hun schepen le gaal in Haarlem afmeerden of in Haarlem kochten, hebben nu weer hoop spoedig uit de problemen te zullen geraken, maar wensen niet voor leugenaars of bedriegers gehouden te worden. Namens de vrachtschipbewoners H. E. van der Spree, Haarlem „De ouders hebben de installatie nog niet eens in gebruik gezien”, aldus waar nemend hoofd Leo de Kaper. De stereo- installatie werd door de ouders cadeau gedaan, deels wegens het 25-jarig bestaan van de school, deels nog ter gelegenheid van de opening van het nieuwe onder komen. inricht en het niet te makkelijk toegankelijk maakt. Wethouder Captijn besloot met er op te wijzen dat het duidelijk wel de bedoeling is van de stichting het grootschalig op te zetten en dat het college met instemming van de commissies ruimtelijke orde ning en milieu daar bezwaar tegen zullen maken bij de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude. Tegen de bezoekers uit Spaarndam zei hij desgevraagd dat er voor hen nog inspraakmogelijkheden ko men, maar dat het dorp wel een belangrijke recrea tieve functie is toebedacht in het recreatiegebied Spaarnwoude. oostelijke uitbreiding ligt op het grondgebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude en dat Haarlem één van de vijf partners is die een beslissing moet nemen. Kraak motiveerde het afwijkende standpunt van de WD-fractie, door te stellen dat er door korter werken en toenemende werkloosheid meer behoef te komt aan dagrecreatie. Hij zei dat dit wel strijdig is met de wens om meer grond voor woningbouw. Teneinde daar een mogelijkheid voor open te hou den ten westen van de Mooie Nel, koos de WD voor uitbreiding van het watergebied naar het oosten. Belangrijke nadelen van deze plannen zijn vol gens het door de meerderheid onderschreven colle ge de verkeersaantrekkende werking. Meer water sport betekent dat nieuwe wegen moeten worden aangelegd, verbeterd en wellicht zelfs de bouw van tunnels en bruggen nodig maakt in het recreatiege bied. De plannen van het Recreatiegebied Spaarn woude zouden duidelijk ten koste gaan van milieu en landschap. Mevrouw L. Broersen (CDA) pleitte voor onder zoek naar mogelijkheden voor woningbouw, waar aan J. Bregman (D’66) wel strakke beperkingen wilde koppelen ten gunste van de recreatie. J. Adelaar (PSP/PPR) zei dat niets onder water moet worden gezet en dat zijn fractie pleit voor fietsen en wandelen als recreatie. Partijgenoot B. Evers meende dat de grootschalige watersport die de Mooie Nel na uitbreiding aantrekt in Alkmaar thuishoort en ook hij benadrukte de behoefte aam woningen. Volgens mevrouw E. Jonkergouw (CDA) zal uitbreiding van het wateroppervlak niets uithalen, omdat het dan veel te druk wordt. Kraak zei dat het er maar van af hangt hoe je het gebied De officier illustreerde het „gruwelijke” van de gebeurtenissen door simpel de feiten op een rijtje te zetten. Op de avond van de achttiende november reed een jon gen op zijn bromfiets door de Gierstraat naar het Houtplein. Toen hij aankwam op het kruispunt Grote Houtstraat-Gier- straat werd hij aangehouden door enkele jongelui, die moeilijkheden veroorzaak ten. De politie kwam erbij en arresteerde een van de jongeren. De 18-jarige verdachte zag dat en werd vreselijk kwaad. Hij haalde een werpmes uit zijn mouw te voorschijn en zette op de fiets de achtervolging in. Een eind verder op stond de bromfietser met iemand te praten en voordat hij wist wat er gaande was, werd hij door de verdachte in de schouder gestoken. Tijdens de zitting ver klaarde de verdachte, dat hij in een opwel ling van razernij heeft gestoken. Onbeheerste agressie gepaard gaande met drankgebruik zou volgens de officier ook de oorzaak zijn geweest van de steek partij op het Houtplein ruim een week later. Officier Van Riel: „Na een avondje uit verliet de verdachte met zijn vriend het etablissement, waar ze de avond hadden doorgebracht, omdat het staat letterlijk in het politierapport men had besloten in de stad nog een beetje te gaan „keten”. Ze liepen naar het Houtplein, waar ie mand met zijn meisje op de bus stond te wachten. Zonder enige aanwijsbare reden maakte de verdachte een steekbeweging, die door de man afgeweerd kon worden. De laatste besloot wijselijk de benen te nemen, maar dat was niet naar de zin van de verdachte, die de achtervolging inzette. Daarna ontstond een worsteling, waarbij het slachtoffer enkele keren in de buik werd gestoken”. „Maar dat was blijkbaar nog niet ge noeg”, ging de officier verder. „Nadat de man al volledig uitgeteld op de grond lag, vond de verdachte het nodig om hem nog enkele keren in de benen te steken, naar hij later zei om te voorkomen dat het slachtoffer achter hem aan zou komen. Stelt u zich eens voor, wat een gruwelijk gebeuren dit voor het slachtoffer moet zijn geweest”, wendde mr. Van Riel zich tot de rechtbank. Een navrant detail noemde de officier, dat de vriendin van het slachtoffer in de tussentijd probeerde hulp te krijgen, maar niemand bereid vond om te hulp te schieten. „Misschien wel een teken van deze tijd, dat mensen hun handen niet willen branden. Als dit laatste het geval is dan zijn we volstrekt op de verkeerde weg”, sprak mr. Van Riel. De raadsvrouwe van de verdachte er kende dat er verschrikkelijke gebeurte- ligt wil niet zeggen dat hij voor het roman tische lied niet deugt. Als muzikale per soonlijkheid stemt hij zich uitstekend op het lied af, maar zijn stem heeft nu een maal niet die expansiemogelijkheden die voor een rijk geschakeerde uitbeelding nodig zijn. En daardoor viel er dikwijls een zekere matheid te bespeuren in de door hem gezongen zeven liederen van Fauré (overigens niet de aangekondigde cyclus „Bonne chanson”, maar Les Ber- ceaux, Lydia, de kleine cyclus Poèmes d’un jour en de zeer fijnzinnige Verlaine- liederen Clair de lune en Mandoline) en zeker in de afwisselend door Carolyn Wat kinson en Van Egmond gezongen negen liederen uit Goethes „Wilhelm Meister” van Schumann, liederen waarmee Wat kinson juist veel indruk maakte. Pianiste Tan Crone zorgde voor gaaf aansluitend begeleidingswerk dat bij alle technische perfectie toch niet ontkwam aan een zekere schoolsheid. GEMMA COEBERGH Evenals op de twee vorige avonden van deze (Vierluik genoemde) reeks ging het om een vrouwelijke en een mannelijke solist: deze keer alt-mezzo Carolyn Wat kinson en bas-bariton Max van Egmond. Laatstgenoemde vertegenwoordigde het „gevestigde” element, hoewel je Caro lyn Watkinson eigenlijk geen nieuwkomer meer zou kunnen noemen. Uit de in het programmaboekje aanwezige levensbe schrijving komt het beeld naar voren van HAARLEM. Je zou haast zeggen daï de belangstelling voor het lied weer een opleving vertoont, gezien het groeiende aantal toehoorders dat de reeks liederen avonden in Haarlems Concertgebouw komt beluisteren. De (in samenwerking met de vereniging Vrienden van het Lied) gekozen formule: een gevestigde naam naast die van een talentvolle nieuwkomer blijkt in ieder geval goed aan te slaan, zoals donderdagavond in de nagenoeg geheel bezette Tuinzaal viel te consta teren. iemand die al midden in de opbouwfase van een grote en veelzijdige carrière zit en het niveau dat zij ook al bij voorgaande gelegenheden in onze regio demonstreer de doet in niets onder voor dat van Max van Egmond. Wat stemmateriaal betreft is Watkinson zelfs beslist rijker bedeeld en zij hanteert die stem met artistieke en muzikale intelli gentie, waarbij elke nuance (binnen een stabiele grote lijn) gestalte krijgt. Zij „heeft het”, zoals men zegt. En ze heeft het direct, ze begint en er is meteen die be paalde atmosfeer die tot intensief luiste ren uitnodigt. Zo trof zij ook meteen de heel speciale atmosfeer van de Quattro Liriche (uit 1921) van Ottorino Respighi op teksten van Armeense volksdichters. Zeer poëtische en melodieuze muziek waar het veelvuldig gebruik van de zoge noemde kerktoonsoorten een aparte kleur aan verleent. Max van Egmond heeft vooral naam gemaakt als specialist in de barokmuziek, en dat zijn grootste kracht op dit terrein De plannen voor de Mooie Nel zijn een onderdeel van het te realiseren recreatiegebied Spaarnwoude en de uitbreiding naar he4 oosten is door het ingenieursbureau van de stichting aanbevolen. Er waren drie ontwerpen gemaakt, alle gericht op uitbreiding van water in oostelijke richting. Tij dens de inspraak over de plannen is van diverse zijden ook gepleit voor een plas bij de Vondelweg. Over deze eventuele vergroting van de Mooie Nel naar het westen heeft het college van B. en W. zich echter nog niet uitgesproken. In het kader van de structuur-planvoorbereiding kan deze uitbreiding als eigen stedelijk recreatiegebied alsnog worden bezien, meent het college. Wethouder P. Captijn had eerder duidelijk gemaakt dat de voorgestelde HAARLEM. Voor de Haarlemse rechtbank stond gisteren een 18-jarige Haarlem mer terecht, die ervan wordt verdacht op 18 en 26 november van het vorig jaar betrokken te zijn geweest bij twee steekpartijen. Bij een van die gebeurtenissen raakte één slachtoffer ernstig gewond. Officier van justitie mr. C. P. A. C. van Riel bestempelde beide steekpartijen als „gruwelijk” en eiste een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De officier overwoog zelfs een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering op te leggen, maar de jeugdi ge leeftijd van de verdachte en het feit, dat hij voor de eerste keer voor de recht bank moest verschijnen, deden de offi cier daarvan afzien. „De feiten vragen om een voorwaardelijke TBR, maar ik wil rekening houden met de andere facto ren en de verdachte niet met dat etiket belasten”, aldus mr. Van Riel. (ADVERTENTIE)

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 13