HUIDIGE BEJAARDENCOMPLEX VEROUDERD EN BRANDGEVAARLIJK Stichting na jaren ruzie nu eigenares Bankbediende voorkomt Praatgroepen voor oudere lesbische oplichting vrouwen en oudere homofiele mannen examens. ijaarlemmer galletjes till Voor 4400 in cafetaria gestolen Schoorsteenveger licht voor 145 op z VVV-kantoor station krijgt nieuw i-bord Jozy Praatgroepen Aanleiding Apart Commissie nutsbedrijven praat over Rozenprieel 17 VRIJDAG 2 MAART STAD 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) ■I BI BI BI BI SCHORERSTICHTING VAN START MET TWEEDE PROJECT IN HAARLEM i O HAARLEM. De Haarlemse Stichting Bejaardenzorg is van plan op het braakliggende terrein aan de Anthonie Fokkerlaan, ten westen van het bowlingcentrum, een nieuw bejaardenverzorgings tehuis met 120 bedden neer te zetten ter vervanging van tehuis Delftweide, dat aan de overkant staat. Dit tehuis is volgens de stichting zo sterk verouderd en zo ongelukkig gebouwd, dat het on verantwoord is de bewoners er nog veel langer in te huisvesten. In renovatie ziet de stichting geen brood. Wel kunnen het oude ver zorgingstehuis en de bijbehoren de 51 bejaardenflatjes worden verbouwd tot woningen, waarin bejaarden min of meer zelfstan dig kunnen wonen. De nieuw bouw zal circa 12 miljoen kosten. De kans dat het ministerie van CRM toestemming voor de bouw geeft noemt directeur Ideler van Delftweide overigens klein. door Pieter Taffijn 1/ Plan voor nieuw Delftweide op terrein Ant. Fokkerlaan -t Het bejaardencomplex Delftweide in Haarlem-Noord is pas sinds kort eigendom van de Haarlemse Stich ting Bejaardenzorg. Van meet af aan - het complex is gebouwd eind jaren vijftig - heeft de stichting het geheel gehuurd van woningbouwvereniging Sint Bavo. De stichting verhuurde de 51 flats door aan bejaarden die zelf standig konden wonen en exploiteer de het verzorgingstehuis. Huurder en verhuurder kregen ruzie. De gemeen te, die indertijd de bouw mogelijk maakte, bemoeide zich ermee. Het conflict heeft zich jarenlang voortge sleept. Vorige week ging de gemeen teraad ermee akkoord, dat Sint Bavo het totale complex overdraagt aan de Stichting. De gemeente op haar beurt heeft zich onder voorwaarden bereid verklaard het complex over te nemen als de nood aan de man komt. Ook heeft de gemeente medewerking toe gezegd bij de totstandkoming van een nieuw Delftweide en renovatie van het oude complex. Voor er nieuw gebouwd wordt moet de gemeente nog een artikel 19-procedure starten. Daarbij kunnen eventueel bezwaren tegen de plannen worden ingediend. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In het pand van de Nuts- spaarbank West Nederland aan het Hout plein is gistermiddag een 23-jarige Heem steedse aangehouden en in verzekering gesteld. Zij had in de Tempeliersstraat een portemonnaie gestolen, waarin een bedrag van 15, een betaalpas en een machtiging zaten. Zij probeerde bij de bank 500 op te nemen. Het personeel vertrouwde de zaak niet en lichtte de politie in. Uit de kassa van een winkel met hand- werkartikelen aan de Amsterdamstraat bleek gistermiddag een bedrag van 5100 te zijn verdwenen. De 50-jarige winkelier had even tevoren zes vrouwen zijn winkel binnen zien komen, die zich verspreidden in de zaak. Na verloop van tijd verlieten zij de zaak zonder iets te kopen. Al het papiergeld bleek echter te zijn ontvreemd. Een 23-jarige Amsterdammer is gister middag in de Da Costastraat in Haarlem aangehouden. Hij bleek in zijn auto een plastic tasje met 100 gram weed te heb ben, een geestverruimend middel dat on der de opiumwet valt. In zijn woning in de hoofdstad werden een Flobertgeweer en een patroonband met munitie gevonden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In een cafetaria aan de Frans Halsstraat is in de nacht van woensdag op donderdag voor 4400 ge stolen. De daders, binnengekomen via een al gedeeltelijk gebroken etalageruit, namen een bedrag van 3800 mee. Verder werden vleeswaren en frisdranken, res pectievelijk met een waarde van 500 en 100, vermist. Een inbraak in buurtcentrum De Til aan het Leidseplein in de zelfde nacht leverde een buit op met een totale waarde van 1000. Nadat de daders een raam hadden opengebroken, namen zij gereed schap en langspeelplaten mee. Uit een opbergbox aan de Rusland- straat zijn in de nacht van woensdag op donderdag een bromfiets, gereedschap en een motorhelm ontvreemd. De deur was opengebroken. In een woning aan de Jan Sluyterslaan is gisteren ingebroken. Er werd een be drag van 300 vermist. Tevens bleek een horloge te zijn verdwenen. De daders kwamen binnen na een raam te hebben opengebroken. medewerking te geven aan de totstand koming van de nieuwbouw. De Schorerstichting richt zich bij dit project op ou dere homofiele mannen en oudere lesbische vrou wen. Men doet dit, omdat er aan hen weinig aan dacht wordt besteed, ter wijl er wel tal van proble men leven. De argumen ten om zich op deze groep te richten zijn onder meer de volgende. De mensen om wie het hier gaat, ko- 'hien nauwelijks terecht bij de bestaande hulpver leningsinstellingen. En toch komen er uit deze groep reacties die duide- Als je een homofiele man of een lesbische vrouw bent, blijken in de prak tijk de problemen groter te worden naarmate je ouder wordt. De Schorer stichting, het consulta tiebureau voor homofilie, heeft daarom een project rond ouder worden en ho mofilie ter hand geno men. Dit is een zoge naamd landelijk preven tieproject. Daarvoor werd eerst een proefpro ject gestart, in Haarlem in 1977, dat met succes kon worden afgesloten. Nu is men bezig om in Haarlem een tweede pro ject op poten te zetten. Voor de algehele begelei ding van het project in Haarlem is een stuur groep opgericht. Daarin zitten naast de Schorer stichting, de plaatselijke afdeling van het COC, de Stichting voor Geestelij ke Volksgezondheid, de Stichting Dienstencentra en de Raad voor Maat schappelijk Welzijn. De ze stuurgroep denkt in houdelijk mee over het project, draagt zorg voor de plaatselijke uitvoe ring van het project en houdt contact met de lan delijke initiatiefnemers. Thans is men zover dat het project in de open baarheid kan worden ge bracht. lijk aangeven dat er pro blemen zijn. Dat bleek bijvoorbeeld na uitzen dingen op radio en tv over homofilie en ook de praatgroepen die inmid dels hebben gedraaid be wezen dit. Verder zijn er op dit mo ment weinig faciliteiten voor oudere homofiele mannen en oudere lesbi sche vrouwen, het COC spreekt vooral de jonge ren aan. De problemen zijn duidelijk: de maat schappij heeft toch al wei nig waardering voor ou deren, op de combinatie ouderen en seksualiteit rust een taboe en de oude ren hebben het feit van homofilie veel moeilijker kunnen verwerken dan de jongeren nu. Er is sprake van eenzaamheids- problematiek, moeilijkhe den met het accepteren van de homofilie en de algemene problematiek van het ouder worden. grond. De stichting heeft ook al kant en klare plannen, gemaakt door een Heem steeds architectenbureau. Ze behelzen de bouw van een modern bejaardenverzor gingstehuis met vijf verdiepingen en alles erop en eraan. Hoeveel bejaardenwonin- gen in het oude complex gerealiseerd kun nen worden is nog niet bekend. Ook over de kosten kan directeur Ideler nog geen mededelingen doen. Eerst de nieuwbouw, De kortste en helderste formulering van de doel stellingen is dat men praatgroepen van de grond wil krijgen. Voor het leggen van contacten, zonder tot een vrijblijven de gezelligheidsgroep te vervallen. Door gezamen lijk over de problemen te praten kunnen deze vaak beter worden verwerkt. Het uitwisselen van erva ringen is daarom erg be langrijk. Daarbij kan worden gewerkt met door de deelnemers gekozen thema’s en oefensituaties. Het blijkt meestal niet zo eenvoudig om mogelijke deelnemers te bereiken en hen over de drempel heen te helpen. Inmiddels is er enige ervaring met die werving opgedaan en als resultaat daarvan wordt met iedereen die zich aanmeldt een voorge- Het gaat dus om zowel oudere homofiele man nen als oudere lesbische vrouwen. Dat wordt extra benadrukt, omdat men bij homofiliteit vooral aan oudere mannen denkt en niet aan oudere vrouwen. De deelnemers geven veelal de voorkeur aan aparte groepen voor mannen en vrouwen, de begeleiding sluit zich daarbij aan. De groepen zijn wel gemengd als het gaat om alleenstaand of niet. De praatgroepen bevat-, ten maximaal tien deelne mers, er komen acht bij eenkomsten, als dat ge wenst is kunnen er meer komen. De groepen die nu hebben gedraaid komen tot een gemiddelde van vijftien zittingen. Het zijn de deelnemers die voor het grootste deel de in houd van het programma bepalen. In de eerste zit tingen wordt begonnen met een uitgebreide ken nismaking en worden de thema’s aangereikt. Zelf hulp wordt niet uit het oog verloren. De groepen worden steeds door een team van twee ervaren begeleiders (professioneel of vrijwil lig) begeleid. Inlichtingen en uitvoerige rapporten en verslagen over vorige „Je kunt niet renoveren als het tehuis bewoond is. En wij stoppen onze bejaar den niet in het oude Diaconessenhuis” Dat er grote behoefte in Haarlem-Noord be staat aan moderne huisvesting van be jaarden staat voor de heer Ideler als een paal boven water. „De statistieken tonen een behoefte aan verzorgingsbedden in Noord van 511. Trek je daar de 287 bed den van Schoterhof af, dan houd je er nog altijd 224 over”, aldus de directeur. projecten kunnen worden gevraagd bij de Schorer stichting, Wolvenstraat 17 in Amsterdam, telefoon 020-246318. Enige tijd geleden riep ik de hulp in om uit te zien naar de Duitse herder Jo zy, toebehorend aan de Engelse familie Torrance uit Voorschoten. In dat bericht werd erover ge sproken, dat de hond zou zijn weggelopen uit Hoo- gendams hondenpension in Oud Osdorp. Arie Hoogendam heeft zich nogal opgewonden over die door Vivienne Torran ce verstrekte informatie. In een urenlang gesprek dat ik met hem had, in bijzijn van twee inspec teurs van de dierenbe scherming, is vast komen te staan dat de hond niet is weggelopen uit zijn pension, maar bij het uit laden uit de auto van de familie Torrance, die op de weg voor het honden pension stond. En, zo zegt Arie, ik had Jozy niet vast maar Torrance zelf. Daarvoor heeft hij ver schillende getuigen. Daarom kan het niet aan hem te wijten zijn dat de herdershond die overi gens nog steeds niet terug is op de loop is gegaan. Hij heeft er samen met zijn zoon nog urenlang vergeefs naar gezocht. In een brief heeft de heer Torrance inmiddels toe gegeven, dat de hond zich inderdaad nog niet op het terrein van Hoogendam bevond. Er blijken nog wel meningsverschillen te bestaan over de mate waarin hulp is verleend bij het zoeken naar de hond, maar die doen hier verder niet ter zake. Als u de hond ergens hebt ge zien zal men dat graag bij de familie Torrance ver nemen, telefonisch be reikbaar onder nummer 01717-3257. ben met lopen. Delftweide moet regelma tig nee verkopen, vertelt de heer Ideler. De sanitaire voorzieningen zijn belab berd. De bewoners kunnen zich slechts eenmaal per week douchen of baden om dat er in heel Delftweide slechts twee badkamers zijn. Ook heeft het tehuis te weinig toiletten. Het is tegenwoordig nor maal als bejaarden in een verzorgingste huis een eigen natte cel (douche, toilet) en Het is evenwel de enige goede oplos sing, stelt de stichting, want aan het oude Delftweide mankeert zoveel dat opknap pen veel te duur wordt. „Het totaalbe drag van alle voorzieningen die getroffen dienen te worden om van Delftweide een leefbaar, enigszins aan de moderne eisen van bejaardenverzorging voldoend com plex te maken zouden zo enorm hoog worden, dat er pensionprijzen gevraagd zouden moeten worden die in geen ver houding zouden staan tot het gebodene. Bovendien zou Delftweide te allen tijde een opgelapt geval blijven”, schrijft de stichting in een brief aan het gemeentebestuur waarin verzocht wordt (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een man die zich voor schoorsteenveger uitgaf, heeft donderdag een 66-jarige Haarlemmer 145 lichter gemaakt. De „veger”, afkomstig uit Oud- dorp, belde rond elf uur bij de man, die aan de Vondelweg woont, aan en bood aan de schoorsteen te reinigen. De Haarlemmer betaalde 145 vooruit. Na ongeveer vijf minuten ging de man kijken hoe het met het vegen ging. Toen bleek de vogel gevlogen. Het zijn niet alleen bestuur en directie, die de toestand in Delftweide onhoud baar noemen. De stichting in de brief aan de gemeente: „Delftweide ligt op een steenworp afstand van het moderne Schoterhof. Het is niet verwonderlijk dat zowel bewoners als personeel vergelij kingen trekken en eufemistisch ge zegdniet enthousiast en tevreden zijn. Deze ontevredenheid neemt hand over hand toe en het is voor de directie zowel als het stichtingsbestuur een langzamer hand ondoenlijke zaak alsmaar wensen tot verbetering af te moeten wijzen.” Zo zou het nieu we bejaardenverzor- gingstehuis Delftwei de er aan de noord kant uit zien. Archi tect Kees Koster in Heemstede maakte de tekeningen. Het gebouw telt vijf ver diepingen en zou 18 meter hoog worden. ■fr De Duitse herdershond Jozy is nog steeds zoek sprek gehouden door de begeleiders. Dit werkt drempelverlagend en er kunnen over en weer ver wachtingen worden uitge wisseld. Aan de leeftijd worden geen enge grenzen ge steld. De Schorerstichting is ervan uitgegaan, dat mensen die reageren zich kennelijk aangesproken voelen door het begrip ou der worden. In de prak tijk blijken mensen vanaf veertig jaar tot boven de 65 te reageren. dan de oudbouw, redeneert de stichting. Wat die oudbouw betreft: de lijst van gebreken is een lange. Delftweide zit bij voorbeeld vol trapjes en er is geen lift. Bewoners die slecht ter been zijn en dat zijn er nogal wat hebben de grootste moeite om zich door het gebouw te ver plaatsen. Aspirant-bewoners die hoogno dig opgenomen moeten worden blijven op de wachtlijst staan als zij problemen heb- keukentje hebben. Bij het plannen maken voor de nieuwbouw is hiermee rekening gehouden. Een recreatieruimte waarin de bejaarden elkaar kunnen ontmoeten on der het genot van een kopje koffie heeft Delftweide niet. De enige grote zaal is de huiskapel, waarin stoelen op keurige rij tjes staan en die alles behalve gezellig is. Leuke avonden organiseren kostte de grootste moeite, verzucht de heer Ideler. Ander punt is, dat de verzorgingsbe hoeftige bejaarden in het hoofdgebouw en in een dependance wonen. Steeds een afstand van 60 meter overbruggen is voor het personeel geen pretje, vindt Ideler. Dat personeel bestaat trouwens voor tach tig percent uit oudere religieuzen, nonnen die veel overuren maken en minder ver dienen dan „gewone” personeelsleden. De stichting: „De religieuzen zullen zich te rugtrekken en dan zal er meer en duurder personeel aangetrokken moeten worden. Deze vervanging van personeel is echter slechts theoretisch te verwezenlijken, daar bij de huidige bijzonder krappe ar beidsmarkt in de bejaardensector geen personeel te krijgen zal zijn, dat in een ouderwetse, ongerieflijke en ongezellige omgeving wenst te werken”. Delftweide is ook een onveilig bejaar dentehuis. Het gebouw is brandgevaar lijk. Er is geen alarmsysteem op de ka mers, geen zusteroproepsysteem, geen centrale omroepinstallatie, geen huistele foon en geen noodverlichting. En daar komt dan nog bij, dat de centrale verwar- mingsinstallatie op is en de muren in het souterrain beginnen door te slaan. Reno vatie zou niet alleen te kostbaar worden, stelt directeur Ideler; zij is praktisch ook onuitvoerbaar. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De raadscommissie voor nutsbedrijven vergadert maandag 5 maart onder meer over het energiever bruik in 105 woningen in het Rozenprieel. De vergadering begint om drie uur ’s mid dags. HAARLEM. St. Elisabeth’s Gast huis. Geslaagd voor het A-diploma van de ziekenverpleging de dames G. v.d. Arend, J. J. v.d. Beld-Kröner, A. H. Boersma, A. C. C. Brasser, C. C. E. van Dam, K. J. Dekker, E. J. P. M. Disch, B. J. C. Ettes, J. König, M. A. Roos, L. A. M. van Roosma len, W. H. v.d. Staay-Evertse, W. M. Thies, M. v.d. Valk, A. C. Veringa, J. D. de Waal, Y. M. Wokke, I. van Wijk-Vaandrager en de heren C. L. Blok, R. Dekker, L. P. M. v.d. Heide, H. Hoogvorst, R. A. Huls, A. Schuurman, P. Steffens en F. E. Vegter. Op dit braaklig gende terrein aan de Anthonie Fokkerlaan, waar nu gevoetbald wordt, wil de Haar lemse Stichting Be jaardenzorg een nieuw Delftweide neerzetten met 120 bedden (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het VVV-kantoor op het Stationsplein in Haarlem wordt bin nenkort voorzien van een zogenaamd i- bord. De i staat voor „informatie”. Daar mee wordt aangegeven dat op dit kantoor het dienstenpakket is uitgebreid en wordt meegewerkt aan een campagne om het binnenlands toerisme te bevorderen. Dit gebeurt in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme. In to taal krijgen zestig VVV-kantoren een i- bord en tegelijk een uniform landelijk informatiepakket. Er wordt bij deze i-kantoren niet alleen informatie verstrekt over toerisme, re creatie en verkeersverbindingen in heel Nederland, er zijn ook kaarten en brochu res beschikbaar en bovendien kunnen hotelbedden en voorstellingen in ons land worden gereserveerd. De stichting heeft de gemeente inmid dels aan haar zijde gekregen, ze heeft de grond aan de Antonie Fokkerlaan (circa 4500 vierkante meter, waarvan 1928 m2 bebouwd zou worden) aan de stichting toegewezen. Onderhandelingen zijn nog gaande over de verkoopprijs van de v_

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 17