01 L n Een toast Barbados •<r t in het kort (toeristische notities (door udoj. buys) J VRIJDAG 33 YC HD TOERISME 2 MAART 19 7 9 lan 1 'Is. F i ■tt ■MO99MI Een juwelier in de Algarve ■HHK IMHW Vakantie! lin ’d auto ook op de markt is de editie 1979 van de Internationale Cam- pinggids, met een overzicht van de beste kampeer- en caravanterrei- nen in Oost- en West-Europa. Voor het eerst biedt de gids ook informa tie over de mogelijkheden in de Verenigde Staten en Canada. Dat laatste beperkt zich tot nuttige ge gevens over een kampeer- of cam- pervakantie in die landen. Terrei nen worden echter niet genoemd... uur later. Op koersdagen zijp er rechtstreekse verbindingen van de Haagse stations naar Duindigt en vice versa. Ieder kwartier vanaf an derhalf uur voor de aanvang... bij de Uitgeversmaatschappij Annoventura is de derde, herziene Als vakantieparadijs is ’t eiland, vooral bij de Britten, overbekend. En waar zou ’n toast op een nieuwe zonnig zomerseizoen, waar we na al die winterdroefheid met z’n allen zo naar uitkijken, dan ook beter vandaan kunnen komen dan van de Barbados. De mooie Bajan op de foto - want zo heten de inwoners - toast op veel zon met een onvervalste rumpunch. mer Frankrijk op hun programma hebben staan, een overzicht van alle mogelijkheden en prijsindica ties. Maar liefst 90 reisorganisaties doen Frankrijk aan... de Stichting raadt ouders met schoolgaande kinderen in Noord en Zuid-Holland aan omstreeks 7 juli met vakantie te gaan. Dat is de beste tijd, zegt ze en rekent en pas sant nog even voor dat van de onge veer 7,2 miljoen Nederlanders die met vakantie gaan er ongeveer 5 miljoen door collectieve bedrijfsva- kanties en of schoolgaande kinde ren gebonden zijn aan het hoogsei zoen. Die anderen kunnen daar tus senuit, dus voor hen geldt dan zeker dubbel en dwars: „Mijd de vakan- tiepiek”... Friesland laat ook weer wat van zich horen via de Rekreatie- gids voor Friesland 1979. Met alles wat u voor een vakantie in die provincie moet weten. Uitgebreide informatie dus over watersport mogelijkheden, maar net zo goed over accommodatiemogelijkheden, uitstapjes en uit-hapjes. De gids kost 2,50 en is een uitgave van Het Verkeersburo VVV Friesland- Leeuwarden, Stationsplein 1, Leeu warden, 05100-32224... DE CARIBISCHE BESTEMMINGEN gaan het op de Nederlandse markt steeds beter doen. Er is dan wel geen sprake van vliegtuigen vol naar de swingende speldeprikken, die samen de „West Indies” vormen, maar in honderdtallen gezien is het toch een aardig groeiende markt. Ook het kleine Barbados, een eilandje van ruim twintig bij dertig kilometer, op de grens van de Caribische zee en de Atlantische oceaan, is serieus aan het werven. Dat er op een Caribisch eiland rum aan een cocktail te pas komt is overigens niet vreemd, want ook het natio- nale inkomen op Barbados wordt beheerst door de productie van dit koppige brouwsel. Als u thuis mee wilt toasten, hieronder het recept, rechtstreeks van Bar bados. U neemt: 1 deel water, 1 deel siroop, 2 delen lime juice, 3 delen rum. Dit schudt u krachtig door elkaar en zet het een tijdje in de ijskast. Vul dan een longdrinkglas met fijne ijsblokjes en giet de punch erbij tot even onder de rand. Maak de drank af me een paar druppels angusto- ra, wat nootmuskaat en een rode cocktailkers. Proost. met 27 holes, tennisbanen, zwemba den en eigen restaurants, bars en winkelcentrumpje, dat binnenkort nog met een supermarkt wordt uit gebreid. MET AANLEG EN uitbreidingen gaat het niet van een leien dakje. Van Gelder: „Het is heel moeilijk om ook maar iets tot stand te bren gen. De bureaucratie is verschrik kelijk, voor alles moet je een ver gunning hebben, dat duurt enorm lang en houdt de conjuctuur enorm tegen”. Er zijn perioden geweest dat de ex-juweUer er nog het meest voor voelde er het bijltje bij neer te gooien. „Het is de allermoeilijkste tijd in m’n leven geweest. Ik heb zestien uur per dag gewerkt, dat gaat je niet in je koude kleren zitten. Het was heel mogelijk, maar de moeilijkste tijden heb ik nu wel gehad. Als ik alles van tevoren had geweten, had ik het niet gedaan, aldus Van Gelder. MET DE 650 MAN die werken is Vale de Lobo de grootste werkgever in de Algarve. Over de mentaliteit van de mensen is Van Gelder erg te spreken. „Het zijn erg fijne, heel aardige mensen, waar uitstekend mee te werken valt”, is hij van me ning. Daarom ook is hij afgestapt van de buitenlanders, die aanvan kelijk nogal wat functies in zijn dorp innamen. „Daar ben ik van teruggekomen. Het zijn nu enkel nog Portugezen”, aldus Van Gelder, die een eigen transportsysteem in de Vale heeft lopen en ook een eigen bewakingsdienst op poten heeft ge zet, die over de veiligheid waken van het terrein, waarover hij zich zelf zo’n beetje als de burgemeester beschouwt. Sander van Gelder met zijn vrouw Ruth: „De moeilijkste tijden heb ik nu wel gehad". GEDEELTELIJK WORDEN de Portugal-vakantiegangers met charters naar hun bestemming ge vlogen, maar ook de Portugals nati onale luchtvaartmaatschappij, de TAP, eist een aardig percentage op. „Voor de aanstaande zomer is alle accommodatie, zeker in het hoog seizoen al volgeboekt. We draaien dan enorm, en het is woekeren met de plaatsruimte”, aldus Jim van der Schaaf, verkopen bij de TAP in Nederland. MAAR ONDANKS ALLES be houdt de Algarve haar grote aan trekkelijkheid. Ook al doordat je er nog ontdekkingen kan doen. Je kunt een beetje zoeken nog best een klein, door hoge rotsen omgeven, strandje vinden, dat je na een klau- terpartij een dag lang alleen vobr jezelf hebt. En ondanks de grote drukte blijven de vissers onder de brug bij Portimao ook nu nog (met uitzondering van zondags) elke dag de vers uit de Atlantische Oceaan geviste sardines grillen en vind je. SANDER VAN GELDER is tij dens zijn nog korte verblijf in ieder geval tot één conclusie gekomen. „En dat is dat dit land hard toeris ten nodig heeft. Er zijn twee moge lijkheden dat het land er boven op kan komen: met behulp van de landbouw en het toerisme”, is de overtuigde mening van de ex-juwe- lier, die Vale do Lobo als een nieuw soort edelsteen koestert. door de revolutie in 1974 geheel tot stilstand. Dat jaar kon desondanks nog met enige aardige cijfers wor den afgesloten, maar in 1975 beleef de het toerisme naar Portugal een absoluut dieptepunt. Voorbeelden daarvan vond ik te over tijdens een reis in dat jaar door de verlaten Algarve. Het schitterende hotel Da Balaia nabij Albufeira draaide we ken (aug.) met slechts een tiental gasten en ook op andere adressen klopte een onverwachte gast nim mer vergeefs aan. Ruimte was er in overvloed. PAS IN 1977 GING HET weer bergopwaarts in de Algarve, maar Drenthe laat zich evenmin on betuigd en heeft ook alle mogelijk heden voor het land van Bartje op een rijtje gezet. De gids kost ook 2,50 en is bij de VW’s te krijgen, maar ook via de Provinciale VW Drenthe, Brink 42, 9401 HV Assen, 05920-14324... de reisorganisatoren blijven zoeken naar nieuwe bestemmin gen. De Engelse kanaaleilanden Jersey en Guernsey zijn alweer een tijd in trek bij reizend Nederland, maar Scanialux Reizen, die aan vankelijk, de naam zegt het al, voornamelijk op de Skandinavi- sche landen mikte, dropt zichzelf in haar Groot-Brittannië en Ier land programma ook op het piep kleine kanaaleilandje Herm, waar het ondermeer een aantal cottages heeft gereserveerd... en dan tot slot van dit „in het kort” nog even aandacht voor de vakantiepiek. De Stichting recrea tie verwacht dat die dit jaar ligt rond zaterdag 14 juli. Dan begint de bouwvakvakantie en hebben ook het kleuter-, lager- en voortge zet onderwijs in heel ons land zo mervakantie. En voor de scholen in het Duitse Noord-Rijn Westfalen is het al niet anders. De drukste periode duurt tot 4 augustus... de Oostenrijkers hebben een wandelvakantie in elkaar gezet, waarbij de bagage achter u aan wordt gebracht. Dus zelf sjouwen is er niet bij. De route is uitgestippeld door het Böhmerwald in de provin cie Oberösterreich, een van de laat ste grote wouden in midden-Euro- pa, gelegen aan het Mühlviertel. Dat wandelen duurt een week en kan tussen 21 april en 20 juni (behalve Pinksteren) en van 15 september tot 10 november. Dus voor en nadat de grote hordes op stap gaan. Een week halfpension komt ongeveer op 220, heeft het Oostenrijkse Ver keersbureau, Singel 464 in Amster dam, telefoon 020-255933, uitgere kend. Ze geven ook verdere inlich tingen... we blijven nog even in Den Haag, dat zichzelf tot antiekstad heeft uitgeroepen en een aantrekke lijke wandeling op papier heeft ge zet, langs antiek- en curiosazaken in oud Den Haag. De antiekwandeling is gedrukt op de achterzijde van een prent van Jan van Londerseel „Vo gelvlucht van Den Haag 1614” en is voor 1 te koop bij de informatie- kantoren van de WV Den Haag Scheveningen, aan het Gevers Dey- nootplein in Scheveningen, en in Den Haag in het Gemeentelijk In formatiecentrum op de Groen markt en op Kon. Julianaplein 8, naast het Centraal Station... datzelfde Oberösterreich heeft in een kleurengids van ruim 60 pagina’s een reeks vakantie-ideet- jes gegroepeerd in meer dan vijftig plaatsen. Het gaat om overnachtin gen in Gasthöfen, hotels, ruiter- pensions, sporthotels en op de boerderij. Ook die gids kan worden aangevraagd bij het hierboven al aangehaalde Oostenrijks Verkeers bureau... wie van rennen houdt moet toch maar eens bij de Haagse ren baan Duindigt afstappen. De ren baan opent woensdag 14 maart voor de 73ste maal de poorten. Er staan dit seizoen 77 meetings op het programma, waaronder natuurlijk de klassieke rennen en draverijen, zoals het Kampioenschap van Ne derlandse Paarden, de Grote Prijs der Lage Landen, de Gold Cup en de Dag van het Paard, een onbe twiste bestseller die dit jaar de der tiende editie beleeft. De aanvang van de rennen is op zon- en feestda gen om 13 uur, op weekdagen een en bij datzelfde adres ligt ook nog een brochure klaar, waarin de Oostenrijkse provincie Vorarlberg 500 boerderijen op een rijtje heeft gezet. Er zijn al arrangementen vanaf 8 per dag logies, inclusief een stevig ontbijt. En, een nieuw gezichtspunt, „De boerenfamilies vinden deze nieuwe vakantievorm ook leuk, omdat hun tijdelijke gas ten het isolement van het agrarisch bestaan doorbreken”. En die woor den zijn dan voor rekening van het Oostenrijks Verkeersbureau. de Stichting Gouden Handen in ’s-Heerenberg gaat donderdag 29 maart voor het publiek open. Veer tien daagjes later dan gepland was, maar dat heeft met de vorst te ma ken. Dagelijks van 10 tot 18 uur, met o.a. een nationale miniaturen- en modellenshow en een internatio naal poppenfestival... en uitgebreide editie verschenen van de Parijs-gids, van de hand van Karei van Heusden. De gids be steedt uitgèbreid (met veel fotootjes) aandacht aan het (toeristische) ge zicht van Parijs. Vele pagina’s lei den over het He de la Cité (het eiland in de Seine), door het Quar tier Latin, Saint-Germain-des Prés en Montmartre, 10,95 bij de boek handel... kattenliefhebbers komen op zaterdag 10 en zondag 11 maart volop aan hun trekken in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag, waar dan de internationale kattententoonstelling Kat Expo ’79 wordt gehouden. Meer dan 1000 katten zullen er, in vele variëtei ten, miauwend en spinnend aanwe zig zijn. De openingstijd is steeds van 10 tot 18 uur en de entree is 5; kinderen tot 13 jaar, houders van CJP en 65-plus-pas betalen twee guldentjes minder... inmiddels verschenen is Hol land Camping 1979. Een ruim 300 pagina’s dik boekje met 2000 Ne derlandse campingadressen, die van bungalows, appartementen, kampeerboerderijen en jeugdher bergen. „Het boekje bevat een aan tal detailkaarten van de Waddenei landen, de kuststrook en de rest van ons land... Inlichtingen over alles wat op Duindigt gebeurt via Renbaan Duindigt, Waalsdorperlaan 29 in Den Haag, telefoon 070-244427... Een geliefkoosd toeristische cen trum in de Algarve is zonder meer het plaatsje Albufeira. Vorige maand ademde het nog de rust, die de 9000 inwoners zich van vroeger herinneren, toen de vissers aan het kleine zandhaventje nog het rijk alleen hadden. Maar dat is tegen- woordig, zeker hartje zomer, voor goed voorbij. Dan verliest het plaatsje met in haar hart het dage lijkse marktje en terrasvormig te gen de rotsen opgebouwde huizen iets van haar lieflijkheid door het massaal aanstormende blik. En tij dens het hoogseizoen is het plaatsje per auto vrijwel helemaal niet meer te bereiken. 1978 gaat de geschiedenis in als een absolute topper. „Toen is het echt de pan uitgevlögen, we hadden vo rig jaar ook voor het eerst meer dan 100.000 Nederlanders op bezoek”, zo vertelde me Marianne Hemmes van het Portugees Nationaal Ver keersbureau in Amsterdam.Een klapper dus, die dit jaar best eens herhaald zou kunnen worden, want vanzelfsprekend is de reiswereld op de verhevigde belangstelling voor dat mooie stukje Zuid-Portugal in gesprongen en dit jaar zijn er niet minder dan twintig reis organisaties, die pakketreizen naar de Algarve organiseren. dieper het land in, nog steeds pot tenbakkertjes, die voor een luttele som geld met een met liefde gebak ken melkkannetje aan u afstaan. OOK MENSEN DIE OP een wat rustiger vakantie gesteld zijn, kun nen in de Algarve nog met gemak slagen. De Engelse organisatie Al garve Agency bijvoorbeeld, heeft een groot aantal luxe villa’s en bun galows van particuliere eigenaars in verhuur. „Iedere villa is zorgvul dig gekozen, zodat aan ieders eisen en smaak kan worden voldaan”, aldus Algarve Agency, dat in Ne derland wordt vertegenwoordigd door Anthony Veder in Rotterdam. „We zijn al voor de revolutie in de Algarve begonnen en waren toen een van de eersten. Daardoor heb ben we door de jaren heen een vrij grote vertrouwde klantenkring kunnen opbouwen”, aldus George loannides, manager van Anthony Veder. EN IN DE SERVICE gaat men ook ver. Dat bewijst het verhaal van een gast die informeerde of er wel airconditioning was in de garage, omdat hij zijn chauffeur met zijn „Rolls” vooruit wilde sturen en hij niet wilde hebben dat het voertuig in een te warme garage zou staan. „We hebben toen airconditioning in de garage laten aanleggen”, aldus loannides, die zich haastte te vertel len, dat dat een uitzondering was. Want ook voor niet-Rolls-eigenaars zijn de huizen van Algarve Agency financieel ruimschoots haalbaar. Pronkstukjes in haar voorraad zijn villa’s als Casa do Castelo, een geliefde vakantieoord van de Fran se zanger Johnny Halliday en Casa do Mar, die allebei een eigen klein, door rotsen omgeven, strandje heb- wie z’n vakantie naar Frank rijk niet wil laten regelen, maar wil laten uitstippelen, kan baat hebben bij de brochure „Reizen naar Frankrijk 1979” die is samen gesteld door het Nationaal Frans Verkeersbureau (Prinsengracht 670, 020-247534) in Amsterdam. De brochure, die gratis verkrijgbaar is, bevat gegevens van alle reisor ganisaties die voor de komende zo- ook nog even over de grens: want ook het Norske Turist Servi ce (Zuidermolenweg 25, 1069 CE Amsterdam - 020-106405) heeft een en ander gebundeld, onder de noe mer „Vakantie in Noorwegen 1979”. Het boekje is gratis te krijgen... ben. De meeste villa’s hebben ook huispersoneel in vaste dienst, wat in sommige gevallen inwonend is. EEN GROOT AANTAL van de huizen die Algarve Agency aan biedt ligt in Vale do Lobo, een uitge strekt vakantiepark, dat de eerste jaren na de revolutie een kwijnend bestaand leed, maar op het moment aan een heel nieuw tijdperk begon nen is. En dat heeft dan alles te maken met de nieuwe eigenaar, de Nederlander Sander van Gelder. Vale do Lobo bestaat uit ongeveer vijfhonderd huizen. Het grootste deel daarvan is door de eigenaars (Engelsen, Amerikanen, Canade zen, inwoners van Hong Kong, Por tugezen, Nederlanders en Duitsers, in deze volgorde) in verhuur gege ven aan het park. Zelf verblijven ze er in dat geval maar negen weken per jaar en Vale do Lobo garan deert de eigenaars die verhuren zes percent van hun geïnvesteerde ka pitaal aan rente. Er staat bovendien nog een uitgebried nieuw woning- bouwplan op het programma. 2500 woningen groot. VAN GELDER IS MIN OF MEER toevallig het toerisme inge rold. Tot voor kort was hij de part ner in het juweliershuis Schaap, Citroen en Van Gelder. „Ik wilde me aanvankelijk alleen maar vesti gen in de Algarve, maar ik was zo onder de indruk van het park dat ik me 'ben gaan interesseren in de overname van de aandelen”, aldus Van Gelder. De bouw van het park, dat zich langs vijf kilometer strand uitstrekt, werd in 1960 begonnen door een Engelse aannemer en de internationale hotelgroep Trust Houses Forte Limited. Het bestaat behalve uit huizen, uit een golfbaan IN MAAR EEN PAAR JAAR TIJD is de Algarve, Portugals meest zuidelijke provincie, een zeer populaire vakantiebestem ming geworden. Terwijl in buur land Spanje in het begin van de jaren zeventig de sangria al met miljoenen liters tegelijk op de hoofden van de toeristen neerdaal de, was de Rio Guadiana die tus sen beide landen stroomt, niet en kel een geografische grens, maar tegelijkertijd, vanuit Spanje ge zien, de blauw geaderde muur, waar tegen het massatoerisme tot stilstand kwam. Een kijk/e over een deel van het door Van Gelder geleide Valedo Lebo in het centrum van de Algarve MAAR HET WAS NIET AL LEEN de Rio Guadiana die de Al garve bewaarde voor al te grote en opslokkerige invasies vanuit het kil- j le noorden. Want met als zuid- en westgrens de Atlantische Oceaan, iA/ heeft de Algarve in het noorden de natuurlijke bescherming van twee I bergketens, de Serra de Caldeirao en de Serra de Monchique, die de i provincie van de rest van Portugal afsluit. DE LUST OM HET MASSATOE RISME naar het land te lokken is in i het verleden ook nimmer aanwezig geweest. Vöör de revolutie werd er al helemaal niet aan gedacht en was de Algarve voornamelijk de tuin I van de wat meer welvarende inwo ners van Lissabon; de als altijd in- I ventieve Engelse toeristen en indivi duele vakantiegangers uit andere landen. Over de weg blijft de Algar ve nog steeds moeilijk bereikbaar. Dat ondervond ik onlangs aan den I lijve; toen een vlucht van de provin- I cie-hoofdstad Faro naar Lissabon werd geannuleerd en ik met een personenauto de slecht begaanbare weg door de bergen moest bedwin gen. De hele rit duurde tweemaal zo lang als een enkele reis Amster- dam-Faro door de lucht. Dus dat zegt voldoende. ZOALS AL GEZEGD, zelfs in het begin van de jaren zeventig, was er van massatoerisme in de Algarve nog niets te bekenen. Natuurlijk was er een groei, maar die kwam A GO W4 A.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 33