Aansluiting voor schaatsjeugd Kennemerbaan Interim-trainer Guus Cantelberg durft risico's te nemen Kleine winst AZ in oefenwedstrijd TIMMERLIEDEN r. Björn Borg met de dood bedreigd Debuut Cruijff oud-international streeksport in het kort 99 J JOOP WILLE VOORZITTER VAN SPELREGELCOMMISSIE 3 B.V. Aannemingsbedrijf Egbo I S? Wist udat wij P gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. I 39 SPORT 2 VRIJDAG MAART 19 7 9 X vraagt voor haar werken in Hazerswoude, Lisse en Woubrugge Lisse: tel. 02521-14704. Uitv.: Nieuwhoff. Woubrugge, tel. 01729-8908. Uitv. Van Dam. Aanmelden dagelijks van 9.00-17.30 uur Rijndijk 314, Hazerswoude. Tel. 01714-9007 of op de werken: Hazerswoude, tel. 01714-3610. Uitv.: Van Os/Van Bennekom. 1 WW 1. <4- J Wij houden ons slechts Joop Wille: Onrust kan de voetbalwereld met gebruiken Den Haag huurt Jan Verheyen (Van onze sportredactie) HANS KRANKL: topscoorder. na WK Spanje in gevaar (ADVERTENTIE) W.) (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis Barcelona heeft woensdagavond de eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Spaanse beker tegen Valencia met 4-1 gewonnen. De Catalaan se bekerhouder kwam na zes minuten achter, toen de Westduitser Bonhoff, die grote problemen met zijn trainer heeft, eindelijk weer eens scoorde. Hij had daar voor wel een strafschop nodig. In de 17e minuut maakte topscorer Hans Krankl gelijk. Na rust zagen de 60.000 toeschou- Bij het scheiden van de transfermarkt slaagde Go Ahead Eagles-manager Bob Maaskant erin om Feyenoord-doelman Henri van Leeuwen te huren. De stand-in Van Leeuwen wordt bij Feyenoord Peter Eijkelenböom van FC Vlaardingen. West Bromwich Albion heeft zich ten koste van Leeds United geplaatst voor de vijfde ronde van het voetbaltoernooi om de Football Associationbeker. WBA won na verlenging met 2-0. wers in Nou Camp Barcelona ruim af stand nemen door treffers van Zuviria (68e en 79e minuut) en Heredia (85e). De spelers van de Spaanse eerste en tweede divisie zijn vastbesloten zondag niet voor competitiewedstrijden in actie te komen. Het stakingscomité van de vereni ging van Spaanse voetballers (AFE) deel de donderdag in Madrid na een vergade ring mee geen reden te zien de aangekon- digde staking af te lasten. Onlangs liet het ministerie van arbeidszaken weten dat de staking als illegaal moet worden be schouwd omdat iets dergelijks alleen maar doorgevoerd kan worden na stem mingen in de verenigingen. Ook de clubs hebben voor de stakingsactie geen enkel begrip getoond. De staking richt zich vooral tegen de invoering van strengere amateurregels in de derde divisie, waar door 800 arbeidsplaatsen verloren gingen voor spelers, die niet meer alleen van het voetbal konden leven. Bovendien vecht de AFE het invoeren van een leeftijdslimiet van 23 jaar in de derde divisie aan. Ook is na AFE het niet eens met de bepaling dat de verenigingen na contractbeëindiging nog beslag op een speler kunnen leggen omdat er veel geïnvesteerd is. Het grondprobleem is dat de financiële mogelijkheden van het verbond beperkt zijn. Via daadwerkelijke steun van CRM wordt gehoopt op een oplossing. Het NHV denkt aan het beschikbaar stellen van een of twee trainers, van wie de „toppers” vrijwel zonder uitzondering leraar licha melijke opvoeding zijn, op leenbasis via de ministeries van onderwijs en CRM. Dat gebruik maken van onderwijzers of leraren is een tamelijk revolutionaire ge dachte in de Nederlandse sportwereld. Gedachten die echter om een lange tijd van voorbereiding en uitwerking vragen. Dat zal zonder twijfel tot gevolg hebben dat er na Spanje weer een gat valt. Een onderbreking waarin weer zal moeten worden gewerkt met interim-trainers. Het meest voor de hand liggend is natuurlijk dat Guus Cantelberg voor die positie in aanmerking komt, maar de Limburgse leraar zelf staat volmaakt „blank” tegeno ver de mogelijkheid. „Ik heb", zei Cantel berg, „nooit gedacht aan een doorgaan na dit toernooi. Ik kan dus ook geen mening geven of ik het zou willen of niet. Op dit moment zou ik vermoedelijk nee zeggen". Cantelberg antwoordde echter met ja toen het verbond hem een kleine vier maanden geleden vroeg voor een korte periode. „Omdat het een uitdaging voor mij was. Omdat ik wat wil en wat durf te riskeren. Een belangrijke reden ook waarom ik het van het december af heb gedaan, waren de moeilijkheden binnen de natio nale selectie. Een deel van de spelers uit „Ik vind het ergens wel goed, dat de International Board zich verre houdt van mijn vereniging, Sittardia, was daarbij betrokken. Het zou niet in het belang van de club zijn geweest als de problemen waren gebleven". De interim-trainer, die begon voor het zeslandentoernooi in Hongarije, meent dat zijn ploeg het in Spanje tot de wed strijd tegen Ijsland redelijk heeft gedaan. „Waarmaken is altijd moeilijker dan be reiken. Ook indien wij niet verder komen dan in Oostenrijk twee jaar geleden (acht ste plaats), vind ik dat wij het qua spel nu beter hebben gedaan dan toen. We zijn minder afhankelijk geweest van de ge luksfactor. Na dit toernooi zal ik het verbond graag mijn mening geven over hoe het verder moet volgens mij. Zelfs als men instemt met mijn zienswijze betekent het echter niet dat ik de man zal zijn, die voor de uitvoering van de plannen moet zorg dragen. Internationaal handbal is natuurlijk niet alleen een zaak van de trainer (Can- vemieuwingsdrang. Veranderingen ge ven alleen maar onrust, en dat is iets, dat telberg) of de man die verantwoordelijk is voor de beleidslijn (Kielhorn). Het is voor al een zaak van de spelers, van wie de oude garde waarschijnlijk zal afhaken, de groep jongeren nog niet aan de vereiste kwalificaties voldoet en de midden-gene- ratie zowel kwantitatief als kwalitatief te klein is om de ploeg in de komende jaren te dragen. Twee jaar geleden in Oostenrijk was hij er al bij om slechts incidenteel aan de bak te komen, in Spanje was zijn positie binnen de ploeg wat prominenter. Hij heeft erva ren dat Nederland duidelijk pas op de plaats maakt. „Landen als Spanje en Zwitserland”, vertelde Verjans, „zijn al zo’n drie of vier jaar bezig. Wij met deze trainer maar evenveel maanden. Iedere trainerswisseling vraagt om aanpassing. Omdat de groep verandert, want elke trai- Guus Cantelberg: Verlenging contract onzeker. De Haarlemmer Jan van Denzen en het in de tweede klasse zondagvoetbal van de KNVB-afdeling Haarlem spelende TZB uit Zandvoort hebben het onderlinge con tract met één jaar verlengd. Van Denzen was dit seizoen voor het eerst als trainer bij TZB in dienst. Hij heeft inmiddels zijn C-diploma gehaald en heeft zelf actief gevoetbald in EHS. (Van onze sportredactie) ST. WILLEBRORD. AZ speelde gis teravond in Sint Willebrord een oefen wedstrijd tegen de Brabantse tweede klasser Rood-Wit. AZ maakte in deze wedstrijd een vermoeide indruk, wat trainer Kessier weet aan de oefenwed strijd tegen Beringen, die dinsdagavond op een zware grasmat werd gespeeld. AZ nam in de tweede helft pas afstand van de Brabanders door een doelpunt van Jan Peters. Het bleef bij deze ene treffer. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 s Maandags gesloten BARCELONA. Nederlands beste hand|>alvertegenwoordiging is bijna an derhalve week naar Spanje afgereisd om zijn plaats in de B-groep van het wereld kampioenschap te behouden. Dat doel is bereikt, maar in feite is er niets bereikt, want in de wedstrijd tegen ploegen die werkelijk in de B-groep thuishoren, is Nederland steeds een kansloze verliezer geweest. Daar zijn oorzaken voor. Na het toernooi om het wereldkampi oenschap in Oostenrijk heeft het Neder lands handbaiverbond een deel van de kansen gemist om de opgaande lijn voort te zetten. Hetzelfde dreigt te gebeuren na Spanje. Niet omdat er geen afgeronde gedachten zijn hoe het verder zal moeten, wel omdat de verwezenlijking daarvan van teveel externe factoren afhankelijk is. de voetbalwereld niet kan gebruiken”. GOVERT WISSE HAARLEM. Johan Cruijff zal op 30 april zijn debuut maken in het elftal van de oud-internationals, dat dan een Jubi- leumwedstrijd zal spelen tegen de KHFC. De vereniging, die dit jaar een eeuw bestaat, moest op 1 januari in verband met de slechte conditie van het terrein afzien van de traditionele Nieuwjaars- wedstrijd en besloot toen om het duel te verschuiven naar Koninginnedag. Voor zitter Oud van KHFC: „Cruijff heeft toe gezegd om belangeloos zijn medewerking aan deze ontmoeting te verlenen”. In het kader van de jubileumviering zal KHFC op 14 augustus een avondwedstrijd spelen tegen PSV. Continuïteit handbalteam In deze wedstrijd moesten John Metgod en Kurt Welzl verstek laten gaan. Beiden zijn geblesseerd. Welzl speelt echter zon dag wel mee tegen VVV. Het meespelen van John Metgod is onzeker, daar de enkelblessure, opgelopen in de interland tegen Italië, zich ernstig laat aanzien. Met god zal bij niet-spelen worden vervangen door Wim van Dongen, die daarmee zijn competitiedebuut voor AZ zal maken. ner heeft zijn eigen voorkeuren en omdat de spelpatronen moeten worden gewij zigd. Het is bij ons eigenlijk altijd behel pen geweest. Zoiets gaat natuurlijk ten kóste van de zekerheid waardoor de gril ligheid in ons spel voor een deel is ver klaard”. De uitslagen van de andere wedstrijden die woensdagavond werden gespeeld in de achtste finales zijn: Athletic de Bilbao-Zaragoza 2-2, Rayo Vallecano-Racing de Santander 0-0, Mur- cia-Alaves 1-0. totale deelnemersveld alleen Yvonne van Gennep in de C-klasse voor moest laten gaan. Van Gennep realiseerde 47.7. Met deze tijd noteerde zij naast een persoonlijk record tevens een nieuw al gemeen clubrecord bij de Ijsclub Haar lem, dat op naam stond van Monique Boerema. Van Gennip, die veertien da gen terug nog niet onder de 50 seconden gereden had, heeft deze enorme progres sie vooral te danken aan het verbeterde materiaal waar zij nu op rijdt. Met deze 47.7 is zij één van de snelste C-junioren- meisjes van Nederland. Eén van de wei nige meisjes die sneller zijn, zijn Neder landse kampioene Monique Kauffman en de dochter van Atje Keulen-Deelstra; Boukje Keulen. Het bestuur van de Spaanse eerste divi- sievereniging Malaga heeft donderdag be sloten voorlopig geen vriendschappelijke wedstrijden tegen Nederlandse clubs meer te organiseren. Dit naar aanleiding van de incidenten woensdagavond in het duel tegen Vitesse. Die wedstrijd werd tien minuten voor tijd gestaakt, nadat een vechtpartij was ontstaan. Volgens de Spanjaarden werd niet verder gespeeld wegens „de slechte manieren van de Hol landers”. Eerder hadden zich al proble men voorgedaan in een vriendschappelij ke wedstrijd tussen Malaga en AZ’67. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zo nadrukkelijk als Joop Wille gedurende zijn actieve kee- persloopbaan in de picture stond, zo be hoedzaam figureert hij nu achter de schermen van de KNVB. De oud-doelman van EDO en RCH is anderhalve maand geleden benoemd tot voorzitter van de spelregelcommissie van de voetbalbond, een functie, die Wille wel veel werk, maar geen publiciteit oplevert. „Toch is het een dankbare job”, stelt de leraar Engels aan een Haarlemse school. „Op deze manier leer je alle facetten van het voetbal te doorgronden”. FC Twente zal op 8 augustus een vriendschappelijke voetbalwedstrijd spe len tegen de Engelse club Ipswich Town. De Twentenaren zagen achtereenvolgens Arnold Mühren en Frans Thijssen overgaan naar Ipswich. Deze wedstrijden, alleen donderdag 7 maart staan er nog een 1000 en 3000 meter op het programma, golden mm of meer als selectie voor de samenstelling van de baanselectie voor het volgend seizoen. Dit betekende dat de organisa tie een overvol programma had af te werken. Naast de vaste kern waren er nu vele rijders en rijdsters, die eveneens een kans kregen een plaats in de selectie te veroveren. Bij de meisjes-D was Ingrid Haringa uit Velsen veruit de snelste. Zij noteerde 48.7 op de 500 meter, waarmee zij in het Verheyen gaat gedurende de rest van het seizoen aan de slag op huurbasis. FC Den Haag heeft een optie op hem voor het geval men in het Zuiderpark zo gechar meerd raakt van de aanvaller dat men hem definitief wil inlijven. (Van onze schaatsmedewerker) HAARLEM. De baanselectie van de Kennemerkunstijsbaan heeft tijdens één van de laatste krachtmetingen van dit seizoen voor voortreffelijke presta ties gezorgd. Vooral de jeugd heeft aan getoond dat het sinds de Haarlemse kunstijsbaan twee jaar geleden haar poorten opende landelijk aansluiting heeft gevonden met de top. Vooral de prestaties van Yvonne van Gennep, In grid Haringa, Eric Stecher en Onno Scholtens springen daarbij in het oog. gebeurde. De oorlog heeft mijn internatio nale carrière min of meer de das omge daan". Joop Wille beleefde in 1953 een hoogte punt met RCH de club, die hij in 1950 verruild had voor EDO toen de Heem steedse club het landskampioenschap be haalde. Een jaar later vond hij het welle tjes. Als scheidsrechter bracht hij het daarna tot de eerste klasse bij de ama teurs. Nadat hij in 1961 moest stoppen, werd hij achtereenvolgens rapporteur, lid van de scheidsrechterscommissie van het district West 1 (1965), lid van de tuchtcom- missie betaald voetbal (1970), lid van de scheidsrechterscommissie amateurvoet bal (1971), gedelegeerd lid van de spelre gelcommissie taakomschrijving (1977) en sinds kort voorzitter van laatstge noemde instantie. Met het noemen van de spelregelcom missie rijst meteen de vraag op, wat deze commissie precies doet. Willie noemt ze ven punten: Zorg voor de handleiding, juiste interpretatie van de spelregels, het samenstellen van spelregel vragen, het controleren van dit laatste, acte de presen ce geven bij spelregelwedstrijden, het pu bliceren van allerlei spelregelzaken en de vertaling van de jaarlijke wijzigingen in het reglement. Wille: „Samen met Jacques van den Berg ben ik bezig een heel nieuwe verta ling van de handleiding op te stellen. Jaar lijks werd er wel wat aan de spelregels gewijzigd, maar de laatste algehele verta- De Zweedse tennisspeler Björn Borg is per brief met de dood bedreigd. De brief was ondertekend door „De Rode Italiaan se Brigade”. Volgens de Zweedse tennis bond die de brief ontving zou een foto waarin Borg in een Israëlisch legeruni form stond de reden zijn van deze bedrei ging. Uit voorzorg heeft de Zweedse poli tie Borg onder speciale bewaking gesteld. Momenteel is Borg in Stockholm waar hij zich voorbereidt op een wedstrijd tegen de Amerikaan John McEnroe. De trainer van Borg, de Zweed Bergelin, maakte zich niet al te druk over deze zaak. „Dat is wel meer gebeurd in het verleden, maar ik vind het wel plezierig dat Björn onder speciale bewaking is gesteld. „Borg zelf wilde geen commentaar geven. Het heeft een haar gescheeld of Tom Okker had woensdag in de derde ronde van het Amerikaanse indoorkampioen schap in Memphis gewonnen van de als vijfde geplaatste Brian Gottfried. De 27- jarige Amerikaan uit Lauderdale stond in de derde set met 3-0 achter. Hij kwam echter terug met doorbraken in de vijfde en zevende game en won uiteindelijk de afsluitende tiebreak over 12 punten met 7- 5. Totale uitslag: 3-6, 6-1, 7-6. Door deze overwinning bereikte de Amerikaan de kwartfinales van het met 250.000 dollar gedoteerde toernooi. Hij komt daarin uit tegen de winnaar van de ontmoeting tus sen Jimmy Connors en Stan Smith. Con nors, die als titelhouder eerste is ge plaatst, won in zijn eerste partij gemakke lijk van de Tsjech Tomas Smid: 6-2, 6-3. De als derde geplaatste Vitas Gerulaitis won in zijn partij voor de derde ronde met 7-5, 6-3 van Bernie Mitton en komt in de volgende ronde uit tegen Peter Fleming. Deze zegevierde met 6-4, 6-1 over Victor Pecci. Martina Navratilova en Chris Evert, de nummers een en twee van het 200.000- dollartoernooi van Dallas, hebben zich zonder veel moeite gehandhaafd in de tweede ronde. Navratilova had slechts veertig minuten nodig om de eerstejaars professional Kay McDaniel met 6-1, 6-0 uit te schakelen. Evert had aanvankelijk wat problemen met haar service, maar toen eenmaal de eerste inkwam, won zij met 6- 4, 6-1 van Leslie Allen, een rijzige speel ster uit New York. Wille heeft zich na zijn carrière als doel man bewust gericht op andere terreinen binnen de voetballerij. „Toen ik nog speel de, wist ik al, dat ik later scheidsrechter wilde worden. Dat is gebeurd. Van het één komt het ander. Nadat ik door een menis cusblessure moest stoppen met het scheidsrechteren, ben ik me gaan bezig houden met het werk van rapporteur. Zo ben ik in het commissiewerk binnen de KNVB terecht gekomen". Wille behoorde in zijn tijd tot de betere keepers van Nederland. Als zestienjarige debuteerde hij in 1937 in het eerste team van EDO. Op 21 april 1940 viel hij halver wege de interland Nederland-België in. „Op 12 mei van dat jaar zou ik in de wedstrijd tegen Luxemburg vanaf het be gin meespelen. Zou, want iedereen weet wat er op de tiende mei van dat jaar Peter Verjans (25) is een typische verte genwoordiger van die midden-groep. De indeling voor de kwartfinalewedstrijden, die 10 maart moeten worden gespeeld, is nu: Tottenham Hotspur-Manchester United. Ips wich Town-Liverpool, West Bromwich Albion of Southampton-Arsenal, Wolverhampton Wanderers-Shrewsbury Town. Belangrijkste uitslagen: meisjes juni- oren-D (klassement en twee maal 500 meter): 1 Ingrid Haringa (Velsen) 97.500-48.7-48.8; jongens jun.-D: 1 Onno Scholtens 97.900-48.6-49.3, 2 Michel Ver- rey 102.000-50.8-51.2; meisjes jun.-C: 1 Yvonne van Gennip 95.900-47.7-48.2; jongens jun.-D: 1 Eric Stecher 91.200- 45.4-45.8, 2 Jobs Hofsté 94.500-46.7-47.8 en Marco v.d. Zande 94.500-47.1-47.4, 4 Johan Jak 97.400-48.0-49.4; senioren: 1 Jan Mantel 41.9-1.26.2, 2 Arie Griffioen 44.1-1.28.9, 3 Dirk Dijkstra 43.9-1.30.1, 4 Ed van Hoof 44.0-1.31.8, 5 Herman Nota 45.0-1.31.1. ROTTERDAM. Wanneer het de weergoden behaagt, komt de FC Den Haag zondag tegen Vitesse uit met rechtsbuiten Jan Verheyen. De Haagse coördinator Eddy Hartmann slaagde er donderdag in Oostenrijk in de ex-Feyen- oorder los te weken bij Wacker Inns bruck. met de theorie bezig ling van de handleiding dateert van voor de oorlog. De commissie kwam vorig jaar tot de conclusie, dat het op schrift stellen van de spelregels en dan met name de toelichtingen daarop, een meer eigentijds, gezicht moest krijgen. In 1980 hopen we klaar te zijn met de nieuwe vertaling. Hoewel dat wel in de lijn der verwach ting ligt, hebben Wille en zijn commissiele den (Van den Berg, Hoppen brouwer, Van de Kroft en Vlak) hoegenaamd mets te maken met verkeerde interpretatie s van de spelregels in de praktijk. Mocht bij voorbeeld blijken, dat een scheidsrechter bij herhaling een bepaalde regel foutief uitlegt, dan komt de scheidsrechtercom- missie en niet het spelregelorgaan in actie. Joop Wille en de zijnen houden zich uit sluitend met het theoretische gedeelte bezig. Eenmaal in de anderhalve maand ko men ze bijeen om allerhande zaken te bespreken. De spelregelcommissie van de KNVB is wat reglementswijziging betreft afhanke lijk van de „International Board”. Deze Brits georiënteerde organisatie bepaalt in hoge mate, het gezicht van de reglemen ten Eigen initiatieven van nationale regle- mentsorganen worden slechts bij hoge uitzondering gehonoreerd door deze con servatieve zoals Wille zegt organi- satië. F Bij de junioren-C was Eric Stecher heer en meester. Met tijden van 45.4 en 1.34.2 op respectievelijk de 500 en 1000 meter kwam hij dicht in de buurt van zijn toptijden en toonde daarmee aan geheel hersteld te zijn van zijn polsbreuk eerder dit seizoen. Bij de junioren-D verbeterde Onno Scholtens zijn per soonlijke record van 49.3. Hij kwam uit op 48.6. Bij de senioren won Jan Mantel, die toch nog even wachtte met zijn schaatsen in het vet te doen, met overmacht de 500 en 1000 meter.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 39