Uitspraak in Lockheed-affaire: lot mensheid Vrijheid joden Syrië beperkt VN-eenheid begonnen Winst Britse conservatieven KHOMEINI TERUG IN QOM President: Medezeggenschap door rechter beschermd geen gratie voor Bhoetto Komende jaren beslissend voor Voorbereidingen komst Nederlandse kwartiermakers aangekomen Westduitse werkgevers dienden klacht in Atoombewapening weg uit Spanje Spijziging Interkerkelijk Soeptoestand v I 2 3 VRIJDAG 2 MAART 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND heid »nte ina ter tie ol e g long (Van onze redactie buitenland) ROME. Het Italiaanse Constitutionele Hof in Rome heeft gister ochtend oud-minister van Defensie Tanassi schuldig bevonden aan het aannemen van steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Lockheed. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en vier maanden een een boete van duizend gulden. Er was negen jaar geëist. Twee jaar cel voor Italiaanse minister Situatie in Iran c t 1 Een tijdje geleden citeerde ik een ge dicht „Wonderbare spijziging” van Marti- nus Nijhoff. Ik nam aan dat Nijhoff zich bij het schrijven ervan had laten inspire ren door de voedseldroppings in april en mei 1945, of anders misschien door het Zweedse wittebrood, en ik veroorloofde me de aanmerking dat hij daarbij wel erg symbolisch te werk was gegaan. Ik citeer uit het midden nog enkele regels om u eraan te herinneren waarover het ging: De vraag is dus: bestond het gedicht al toen het voor de rijmprent werd uitgeko zen, of heeft Nijhoff het speciaal voor die gelegenheid gemaakt? Kees Andrea had er geen idee van, maar ried mij aan me vrouw Hefting, de weduwe van uitgever Bert Bakker, te bellen. Dat heb ik gedaan. Zij heeft Pom Nijhoff, zoals hij door zijn vrienden werd genoemd, heel goed ge kend, en het leek haar onwaarschijnlijk dat hij zich voor „Wonderbare spijziging" had laten inspireren door de voedseldrop pings. Meer voor de hand ligt, dat zijn „eigen soeptoestand” de bron van inspira tie was. Wat blijkt (ik heb dit nooit eerder gelezen)? Aan het eind van de oorlog kreeg Nijhoff iedere ochtend op een be paald uur („ik geloof om tien uur”, zei mevrouw Hefting) een stuk of 20 kinderen aan de deur voor wie hij soep kookte. Tot zover dr. Dekker. Inderdaad wordt in de Beknopte Bibliografie in Nijhoffs Verzamelde Gedichten over „Wonderbare spijziging” gezegd dat het, met houtsne den van K. Andrea, door het Plaatselijk Interkerkelijk Bureau ’s-Gravenhage en Omstreken uit erkentelijkheid werd aan geboden aan de kern van zijn medewer kers ter herinnering aan de hongerwinter 1944-'45. Maar het kan natuurlijk best zijn, dat het IKB dat gedicht van Nijhoff voor de rijmprent heeft gekozen omdat het onderwerp zo overeen kwam met het werk van het Interkerkelijk Bureau. Maar hij was toch veel aardiger dan de meeste mensen dachten, en dan de meeste mensen hem ook vonden. Hij had bijvoor beeld de naam dat hij nogal erg op zijn geld paste en er moeilijk afstand van kon doen, maar ik had zowel de sleutel van zijn huis als van zijn geldkistje, en als hij voor een tijdje wegging, zei hij dat ik, als ik geld nodig had, het altijd uit het kistje mocht nemen. Ik heb daar nooit gebruik van hoeven maken, maar dat was voor hem geeft enkel punt. Zo heeft hij zich over die soep, herinner ik me wel, ook vreselijk druk gemaakt om te zorgen dat er steeds genoeg was, al was er de ene keer wat minder dan de andere keer. Het is dan ook veel waarschijnlijker dat die directe en dagelijkse bemoeienis met het soep uitdelen hem tot „wonderbare spijzi ging” heeft geïnspireerd, dan die voedsel droppings of het Zweedse wittebrood”. „Geen voedsel bood het berooid gebied, Het elders koopen konden wij niet. Maar Hij was met ons in dat oord. „Geeft hun te eten”, klonk zijn woord”. iten- plei- jdat :aan •me- stu- sluit >ffi- ids- ndt de Tij van vers en rgst is, ie hoe- peil is JERUZALEM (Reuter). —‘Syrië heeft nieuwe beperkingen opgelegd aan de joodse gemeenschap van 4500 personen in dit land, wat haar de „laatste sporen van bewegingsvrijheid” ontneemt. Dit heeft Ben Porat, oud-lid van het Israëlische parlement en voorzitter van de Wereld raad tot het in stand houden van het Syrische jodendom, gisteren gezegd. Jo den kunnen niet langer zomaar naar het buitenland reizen en hun bewegingsvrij heid in het land is ook beperkt. Porat voegde er aan toe dat er bijna geen joden zijn op de Syrische instellin gen voor hoger onderwijs en dat de enkele joodse scholen geleid worden door mos lims. Verder zijn er geen joden in dienst bij de overheid of bij banken. Porat zei dat de Wereldraad van plan is •de internationale gemeenschap op te roe pen druk uit te oefenen op Syrië joden die weg willen, te laten emigreren. Het Hof beval ook dat Tanassi zich moet terugtrekken uit het parlement, waarvan hij voor de sociaaldemocratische partij lid is. Met de gisteren uitgesproken vonnissen is een eind gekomen aan de Italiaanse Lockheed-affaire. De beide oud-ministers werden er van beschuldigd hun posities te hebben mis bruikt bij de aankoop van veertien trans portvliegtuigen van het type Hercules C- 130. In ruil voor hun bemoeienissen zou Lockheed smeergelden hebben betaald. De zaak kwam begin 1976 aan het rollen tijdens hoorzittingen van de Amerikaanse Senaatscommissie Church, welke omko ping door Amerikaanse bedrijven onder zoekt. Op deze hoorzittingen werd gesteld dat Lockheed in Italië ruim twee miljoen dollar (ongeveer vier miljoen gulden) had uitbetaald in Italië, waarvan ongeveer driekwart terecht zou zijn gekomen in de partijkassen van de betrokken ministers van Defensie, Gui en Tanassi. Een ingesteld gerechterlijk onderzoek in Italië moest worden gestaakt na aan wijzingen dat ministers bij de zaak be trokken waren. Het parlement moest de kwestie verder behandelen. De hierop ingestelde parlementaire on derzoekscommissie sprak de betrokken premier, Rumor, met één stem meerder heid vrij van de aanklacht van omkoping. De vroegere ministers Gui en Tanassi werden als verdachten voor het Constitu tionele Hof gebracht. Dit hof is als enige rechtbank bevoegd te oordelen over ver grijpen gepleegd door ministers tijdens uitoefening van hun funktie. Tanassi noemde het vonnis direkt na het aanhoren van de uitspraak „een poli tieke misdaad”. Zijn vergrijpen noemde hij „niets anders dan een voortzetting van hetgeen Gui begonnen was”. Het is voor het eerst dat politieke leiders in Italië voor de rechter ter verantwoor ding zijn geroepen op beschuldiging van omkoping. Waarnemers zijn echter van mening dat de kwestie ook voor het Con stitutionele Hof zo ingewikkeld is geweest dat veel vragen rondom de steekpennin gen van Lockheed ook na de uitspraak van gisteren blijven bestaan. uiteindelijk het laatste woord hebben, al dus het college. Ten aanzien van de tarief-autonomie stelt het Bundesverfassungsgericht vast, dat de grondwet het huidige systeem van loononderhandelingen niet uitdrukkelijk beschermt. Er zou dus ook sprake van een groter harmoniemodel tussen werkgevers en werknemers kunnen zijn. „De grond wet legt de economische orde niet vast”. tot nationale vlag. Hij riep de mensen op zich bij de komende volksstemming uit te spreken voor de islamitische republiek. De bevolking van Iran zal, aldus berichten in de Iraneese pers, op 30 maart moeten stemmen over de toekomstige staatsvorm van het land. Alle inwoners van 16 jaar en ouder kunnen met een groene kaart voor een islamitische republiek stemmen, met een rode kaart daartegen. In Teheran dreigde premier Bazargan woensdagavond af te treden wanneer de linkse en rechtse splintergroeperingen in het land „hun spel niet beëindigen en eindelijk hun poging opgeven een schaduwregering te vormen”. Bazargan had geen goed woord over voor de „dorst naar de permanente revolutie”, die van Iran „een tweede Libanon” dreigt te maken. Gisteren zijn in Iran weer drie leden van leger en politie terechtgesteld. De avondbladen in Teheran meldden dat in Aba dan twee politie-officieren en in Quavzi een onderofficier van het leger door „revolutionaire comité’s” zijn geëxecuteerd. De on derofficier was veroordeeld wegens de moord op vier kinderen, de beide politiemannen wegens massamoord. In Karaj, vlak bij Teheran, zijn een politiechef en drie agenten ter dood veroor deeld vanwege hun activiteiten tijdens demonstraties. Het vonnis is nog niet uitgevoerd. De Iraanse radio, „Stem van de revolutie”, meldde gisteren dat alle paleizen en bezittingen van de keizerlijke familie voortaan aan de staat behoren. De voorlopige regering heeft een wetsont werp hiertoe goedgekeurd. BONN (AFP). De komende tien jaar zijn beslissend voor de toekomst van de mensheid. Dit heeft de voorzitter van de Club van Rome, Aurelio Peccei, gisteren in Bonn verklaard. Hij sprak op een bij eenkomst van de Christen-Democratische Partij CDU. Na tien jaar zijn bepaalde opties die nu nog tot de mogelijkheden behoren verloren, zo zei hij. De bevolkingsaanwas, het dwaze na streven van de mythe van de constante groei, het begin van een „werkelijke” energiecrisis behoren tot „negatieve ont wikkelingen”. Hij betreurde de sociale onrechtvaardigheid op de wereld, die ver scherpt wordt door de ontwikkelingen op het gebied van de automatisering, micro- elektronica en het niet onderkennen van de grote problemen. De voorzitter van de Club van Rome achtte sociaal-politieke vernieuwingen be- langrijker en dringerder dan nieuwe voor uitgang op het vlak van techniek en na tuurwetenschappen. voor christelijke soldaten in Libanon, met hetzelfde schip vervoerd is dat ook het materieel voor het Nederlandse VN-on- derdeel in Zuid-Libanon aan boord had. Zowel Sternerdink als Ploeg menen overi gens dat voor de uitvoer van het afge dankte materieel geen exportvergunning nodig was. Het CDA-Tweede-Kamerlid Frinking meent dat het incident de Neder landse zaak niet bevordert, al is volgens hem de neutraliteit van het Nederlandse onderdeel niet in het geding. Het Kamer lid Van der Spek (PSP) vindt dat de rege ring verantwoordelijk is voor de „veel te zwakke controle” bij de uitvoer van dit soort goederen. LONDEN (AFP). De Britse Conser vatieve Partij heeft gisteren tussentijdse verkiezingen gewonnen die werden ge houden in twee kiesdistricten bij Man chester. In beide gevallen ging de partij er tien procent op vooruit ten opzichte van de verkiezingen in 1974. De Labourpartij verloor stemmen. zien- ftijd, is in i wel van tiek, zoek s- n 0 ;t mi- voor verk- an de 0 tot stond 1.500 1.100 ’aren ■regi- i het i- i- r or ;ot iet ge is u- :n ’P :n js e- Uj- lo- dj- de a”. an lat >e- 55 ?r re i- B, le leid Bgd ïes- yan rin- ek- rin- nd- »nt- or- het aa ien er- trijfel door Nico Scheepmaker'JpT n ver- ntsla- tituut I. De srech- 5 als i. Hij Het zeede Mevrouw Hefting: „Van huis-uit was hij helemaal geen koker, het bleef altijd bij het bakken van een eitje of een biefstuk. Hij was eigenlijk ook geen man voor kin deren, in die zin, dat hij niet de behoefte had om dagelijks kinderen in zijn omge ving te hebben. Maar blijkbaar zag hij die kinderen als onschuldige, opgroeiende mensen die geholpen moesten worden. Hij heeft zich ingeleefd in hun machteloos heid, heeft zich toen aangewend elke dag die soep voor ze te koken, en dat heeft hij een hele tijd volgehouden. Pom Nijhoff was in sommige dingen een beetje raadselachtig. Hij wekte ook wel eens de schijn de dingen een beetje anders te vertellen dan zij waren omdat de fantasie, zoals hij dan zei, meer waard was dan de werkelijkheid. al laag vegens ■ote ri- ituatie gehad. si- Het eerste appel van de kwartiermakers na hun aankomst gisteren in het Zuidlibanese Haris. kost EG miljarden (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/TEHERAN. De gebeurtenissen in Iran kunnen er toe leiden, dat de Europese Gemeenschap dit jaar tien miljard dollar meer voor haar energie moet uitgeven. Dat kan een vol procent schelen in de economische groei. De olieprijsverhoging kan dit jaar oplopen tot 22 a 25 procent in plaats van 14,75 procent, die becijferd was op grond van het laatste besluit van de olieproducerende landen in december van het vorig jaar. Deze cijfers zijn gisteren in Brussel verstrekt door Europees commissaris Guido Brunner, die in het „dagelijks bestuur” van de EG is belast met energiezaken. Brunner vindt dat op de komende Europese topconferentie in Parijs (12 en 13 maart) onder meer afgesproken moet worden tweemaal zoveel op het energieverbruik te bezuinigen als nu het geval is. Intussen is de geestelijke leider van Iran, de ayatollah Khomei ni, gisteren teruggekeerd naar de heilige stad Qom, vanwaar hij vijftien jaar geleden werd verbannen. Honderdduizenden men sen uit het hele land waren naar de stad gestroomd om een glimp van de leider op te vangen. In een anti-westerse redevoering, die door de televisie werd uitgezonden, beloofde Khomeini een islamitisch stempel te drukken op alles in het land, van banken deren maar ook om nieuwe posities rond om de heuvels te kunnen innemen. Gisteren deed zich in Haris een incident voor, toen tijdens de maaltijd van een aantal Franse en Nederlandse militairen plotseling twee gewapende „Palestijnen” binnenstormden. Een van de Nederlan ders greep onmiddellijk naar zijn machi nepistool en leek te willen schieten. Hij kon door zijn collega’s worden tegenge houden, waarop de aanwezige Fransen in lachen uitbarsten. De twee „Palestijnen” bleken Franse soldaten te zijn, die zich hadden vermomd en met de nog „groene” Nederlanders een grapje wilden uithalen. De schrik werd even later met champagne weggedronken. De soldaten moeten in Libanon altijd hun wapen bij zich hebben. De Nederlan ders hebben (Israëlische) UZI-machine- pistolen en FN-FAL-geweren. Volgens de instructie moet het wapen altijd binnen onmiddellijk handbereik zijn, of het nu gaat om een infanterist of om een kok. Gisteren is de Senegalese soldaat van de VN-vredesmacht in Libanon die eerder werd aangehouden op verdenking van het smokkelen van explosieven naar leden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, officieel in staat van beschuldiging gesteld door het Israëlische Openbaar Mi nisterie. Volgens een VN-woordvoerder is het onderzoek in deze zaak nog steeds aan de gang. De Tweede-Kamerleden Stemerdink (PvdA) en Ploeg (VVD) hebben de rege ring opheldering gevraagd over het feit, dat afgedankt legermaterieel, bestemd De rechtszittingen in de Italiaanse Lockheed-affaire namen tien maanden in beslag. Op 6 februari gingen de 28 rech ters van het hof in de raadskamer waar zij 28 dagen geheel afgesloten van de buiten wereld hebben beraadslaagd over hun uitspraak. (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD. Generaal Zia Oel- haq, president van Pakistan, heeft giste ren een verklaring afgelegd over het doodvonnis dat is uitgesproken over de vorige eerste minister, Zoelfikar Ali Bhoetto. Hij zei: „Ik zie geen enkele aanleiding me te verzetten tegen de conclusies waar toe de hoogste rechters van het land in deze misdadige zaak zijn gekomen". Terwijl hij de talrijke gratieverzoeken, onder meer van Amnesty International, verwierp, voegde Zia er nog aan toe dat het hem weinig verschil maakt of de ver oordeelde een groot politicus, een stam hoofd of een officier was. Enzovoort. Ik kreeg toen een brief van dr. W. L. Dekker uit Roosendaal, die meende dat ik op een verkeerd spoor zat: „Blijken vele herinneringen rond het befaamde wittebrood onbetrouwbaar, ik wil toch staande houden dat ik het door u afgedrukte gedicht van Nijhoff in de pe riode na de oorlog in een krant of tijd schrift (wellicht VN?) opgenomen heb ge zien met een opdracht of opschrift, dat aan het IKB herinnerde. Dat was het interkerkelijk Bureau, of, zoiets derge lijks, dat in Den Haag en omgeving extra voedsel bijeenbracht, kookte en uitdeelde aan hen die na doktersadvies daartoe wa ren toegelaten. Het eten moest je dan op de plaats van uitdeling, een schoolgebouw bijvoorbeeld, ook opeten, opdat niet de andere familieleden het zouden ver delen”. De voorganger van Tanassi, de christen democraat Gui, werd vrijgesproken van dezelfde beschuldiging. De vertegenwoor digers van Lockheed in Italië, de gebroe ders Levebvre, werden op grond van hun betrokkenheid bij de omkoopzaak veroor deeld tot respectievelijk twee jaar en vier maanden en twee jaar en twee maanden. De andere voordeelden kregen voor waardelijke straffen met een proeftijd van vijf jaar. Onder hen bevond zich de vrogere chef-staf van de luchtmacht, Fanali. DEN HAAG (ANP). De Spaanse am bassade in Den Haag heeft tegenover het Interkerkelijk Vredesberaad bevestigd, dat de Verenigde Staten op verzoek van Spanje al hun kernwapens terugtrekken van Spaans grondgebied. Inmiddels is een begin gemaakt met de terugtrekking van Amerikaanse nucleaire onderzeeboten uit de marinebasis Rota. Deze operatie moet voor 1 juli voltooid zijn. Volgens het zojuist verschenen informa tieblad IKV-berichten van het Interkerke lijk Vredesberaad is de ambassade graag bereid geweest achtergrondinformatie te geven. „Zonder die waas van geheimzin nigheid waarin Nederlandse autoritéiten gewoon zijn de werkelijkheid rond de kernwapens te hullen”, aldus het blad. Op 24 januari 1976 heeft Spanje het defensiever drag met de Verenigde Staten aangevuld met een artikel, dat bepaalde dat de Amerikanen geen atoomkoppen noch andere nucleaire componenten op Spaans grondgebied zouden mogen plaatsen. (Van onze redactie buitenland) HARIS. Gistermiddag is in het Zuidlibanese Haris de volledige Ne derlandse kwartiermakerseenheid gearriveerd. Ook de 43 witte VN- voertuigen en ander materieel zijn gisteren in Haris aangekomen. De kwartiermakers zijn onder leiding van majoor F. Straatman, de plaatsver vangend commandant van het 44ste pant- serinfanteriebataljon uit Zuidlaren, in middels begonnen met de voorbereidin gen voor de komst van het ruim 700 man tellende Nederlandse VN-detachement, op 10 maart. Op die dag zullen de Neder landse militairen de plaats innemen van het Franse VN-detachement. Gisteren hebben Nederlandse officieren samen met hun Franse collega’s een aan tal opstellingen en posities bekeken, ter wijl ook op compagnies- en peletons- niveau verkenningen zijn uitgevoerd. Het gebied dat de Nederlandse militai ren moeten gaan controleren is ongeveer 10 kilometer breed en 18 kilometer lang. Militair gezien is het volgens majoor Straatman een moeilijk, geaccidenteerd terrein met steile hellingen en diepe dalen. Volgens de Fransen moet er volgende week bij de „aflossing” rekening mee wor den gehouden dat de in het gebied aanwe zige Palestijnen en christen-rechtse mili ties zullen proberen hun posities te verbe teren. „Ze proberen meteen hoe ver ze met de nieuwe soldaten kunnen gaan”, aldus éen van de Fransen, die zei te verwachten dat er zal worden geschoten om te intimi- (Van onze redacteur in West-Duitstand Hans Amesz) BONN. Dat de wet op de mede zeggenschap volgens het hoogste Duitse rechtscollege (het Bundesver fassungsgericht) niet in strijd is met de grondwet, is door de Bondsrege ring met voldoening ter kennis geno men. Minister van Sociale Zaken, Herbert Ehrenberg (SPD), zie dat de uitspraak bevestigd heeft dat het de taak van de wetgever is om de maat schappelijke orde verder te ontwik kelen. SPD-woordvoerder Eugen Glom big Verklaarde dat de werkgevers, die tegen de wet hadden geklaagd, hun doel niet hebben bereikt. Glombig merkte op dat het Bundesverfassungsgericht geen grens heeft getrokken en dat daarom de weg naar een volledige paritaire medezeggen schap niet is geblokkeerd. Dit laatste was vooral door de vakbonden gevreesd. Oppositieleider en CDU-voorzitter Hel mut Kohl is van mening dat door de *beslissing van het rechtscollege zowel recht is gedaan aan de wijze waarop de onderneming functioneert als aan de wens naar medezeggenschap van de werknemers. Vakbondsvoorzitter Vetter toonde zich niet ontevreden. Werkgevers voorzitter Esser zei dat de verwachtingen van de werkgevers totaal niet zijn inge lost. De op 4 mei 1976 door een grote parle mentaire meerderheid aangenomen wet bepaalt dat bij bedrijven met meer dan 2000 werknemers de raad van commissa rissen evenveel vertegenwoordigers van werknemers als van kapitaalverschaffers moet hebben. De aandeelhouders hebben echter het recht om de voorzitter aan te wijzen, die voor het geval van een patstel ling het zogenaamde „tweede stemrecht" heeft. In 1977 hebben de werkgevers (29 orga nisaties en negen bedrijven) een klacht tegen de wet ingediend. Zij waren van mening dat de wet in strijd was met het in de grondwet vastgelegde recht op eigen dom en de zogenaamde tarief-autonomie (vrije loononderhandelingen). Het Bun desverfassungsgericht heeft deze klacht afgewezen. Het recht op eigendom blijft gewaarborgd, omdat de aandeelhouders

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3