Cursus voor vrouwen in Staatssecretaris bemiddelen in KLM-conflict Jurkendiefstal uit modezaak Gemeente wil Ge en geld uit geven voor aanwijzing tot groeikern geld van PEN terugvorderen VVD slikt verkoopbedingen voor nieuwbouw in Bornholm de overgang öKn Botten Heiloo „Seksistische trouwfolder Haarlemmermeer moet weg” d Tienjarig bestaan wordt eind maart gevierd Nieuwe voorzitter DSOV in Vijfhuizen massief-eiken leren zitmeubelen - eigen fabrikaat massief-eiken keukens 5 19 7 9 VRIJDAG 2 MAART Vrouwenorganisaties reageren verontwaardigd Partij van de Arbeid: Hardrijders op de bon I TARIEVEN □VERTE LEGGEN STUKKEN REGIO 4 van B. en W. ging de partij aan het eind van een ellenlange discussie toch „om”, zij het dat daar een schorsing voor nodig was. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. PPR en D’66 zijn gistermiddag tijdens de ge meenteraadsvergadering van Haarlemmermeer niet akkoord gegan met een krediet van een half miljoen om de gronden ten zuiden van de wijken Pax en Bornholm in Hoofddorp tot woongebied te ontwikke len. Deze gronden vormen na het plan Overbos de eerste aanzet voor de grote uitbreiding van Haarlemmermeer tussen Hoofddorp en Haarlem. (De Noron-locatie). Ook het CDA bleek aanvankelijk niet genegen een dergelijk krediet te verstrekken, maar onder zware druk :nsdag) kennemerstraatweg 231 heiloo 072-334966 vrijdag koopavond z - R' vrouwen, die zich bij hieronder vermelde PPR en D’66 fel tegen krediet ït Combée van Geuns (D'66) Touwtrekken in ■Or Mesman (PPR) (ADVERTENTIE) mij over deze tekeningen hebben be klaagd”, aldus het raadslid. Door perspublicaties over de folder zijn inmiddels vele vrouwen-organisa- ties in het geweer gekomen. De VOS- groepen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) Abbenes, Badhoevedorp, Zwanenburg, Zwaanshoek, Nieuw-Ven- nep en Hoofddorp hebben al zeer ver ontwaardigd gereageerd op de illustra ties van de folder. Ook het vrouwencafé Nieuw-Venneo toonde zich zeer ver- lad ch- ekt net mst ish- •ael isis ’en van ?ren arte lide. ge- 'der de de in eel idge- rach- >ord- terse ierd- heb- taan >edig Ie nu niet en in (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP B. en W. van Haar lemmermeer gaan in overleg met de pro vincie bekijken of zij de honderdveertig duizend gulden die Haarlemmermeer moet betalen aan de PEN op den duur terug kunnen krijgen. De Electriciteits- maatschappij heeft dit bedrag van de ge meente geëist, wil het PEN op het indu strieterrein Hoofddorp-Noord-Vier zor gen dat daar electriciteit te krijgen is. Het PEN is van oordeel dat hij alleen energie hoeft te leveren als hem dat geen geld kost. Er ligt al maanden een ambtelijke nota gereed over deze bedingen, maar B. en W. hebben zich daar nog geen eensluidend oordeel over kunnen vormen. Volgens wethouder S. T. Cnossen is het opleggen van bedingen zonder dat de raad de nota heeft aanvaard een noodverband. Binnen kort gaat B. en W. twee dagen in conclaaf in een hotel, om daar allerlei problemen door te spreken. Daar zal volgens Cnossen ook zeker de nota over de boete- en ket- tingbedingen aan de orde komen. De WD kreeg de rest van de raad niet mee in haar bezwaren zodat de verkoop gewoon doorgaat. Wel kunnen B. en W. ontheffing geven op het beding van een kandidaat-koper van een huis in Born holm Vier, die zelf al in het bezit is van een huis in de Polder, deze uitsluitend mag verkopen aan iemand die woont of werkt in de Meer. In het beding wordt verder bepaald dat die oude woning, mits die niet De PPR was niet te overtuigen, hoewel Mesman bewogen zei dat veel van de door B. en W. aangevoerde argumenten best wel hout sneden: „Ik sta een beetje met de rug tegen de muur. Er is verdomme nog steeds geen goede onteigeningsregeling of een voorkeursrecht bij koop van grond voor gemeenten. Het is slikken of stikken en dat komt allemaal door de CDA-minis- ters die we vanaf 1918 hebben gehad. Ik word nu gedwongen, maar ik stem toch tegen dit voorstel.’ Ook mevrouw Combée en haar partijgenoot J. C. M. de Bruijn bleven op hun standpunt staan. CPN-er R. Divendal had zich door de argumentatie van B. en W. laten overtuigen en stemde voor het voorstel. ouder is dan drie jaar, alleen tegen de door B. en W. vastgestelde prijs verkocht mag worden. (Van onze streekredactie) HAARLEMMERMEER. Tijdens een verkeerscontrole op verschillende plaat sen in de Haarlemmermeer afgelopen nacht, gingen tien bestuurders wegens te hard rijden op de bon. Twee andere be stuurders negeerden een stopverbod en twee overtreders van de rij-tijdenwet wer den eveneens bestraft. culturele evenementen, zoals prom con certen, pop concerten, kerkdiensten en tentoonstellingen. En jaarlijks terugke rend het Midwinterfestival voor de Ven- neper jeugd”. Voorts is de hal voor sport beoefening van belang voor andere in stanties dan de vaste gebruikers, zoals scholen en personeelsverenigingen, zowel van binnen als van buiten onze gemeente. Gevraagd naar de toekomstplannen zegt Hans Dolman, dat het bestuur van plan is dezelfde koers te blijven varen. Er zal een aantal verbeteringen aangebracht wor den in en rond het gebouw. Het stichtings bestuur hoopt tenslotte op een grote op komst van belangstellenden op eenender tig maart. Hans Dolman en Cock Gaus (links) in de Vespohal. tot der ’in, zet ver ire- ler- da- lurt iku- ties mo de BENNEBROEK. Voor vrouwen uit heel Zuid-Kennemerland begint binnen kort een cursus over de overgang. Deze „Spiegelcursus” wordt gegeven op initia tief van de Stichting Informatiecentrum Vrouwen In De Overgang (VIDO). van temd igang It een voor i zul- entie ig in uit over het voorstel. „Een voetbaltrainer heeft eens gezegd „kein geloei, spielen”. Dat geldt ook voor fietspaden en woning bouw.” Het tandem Van Stam-Hoffmann deed alle moeite de raad eensluidend over de streep te trekken. Na een emotioneel betoog zei de burgervader: „En nou alle maal voorstemmen.” Bij één partij lukte dat: het CDA. De \edragen 136,50 en dienen bij ndertrouw te worden voldaan, kosteloze huwelijksvoltrekking is hogelijk te 'ooC^*n>: op dij baasd en verontwaardigd dat dit soort grappen vandaag de dag nog worden gemaakt, evenals de NW-vrouwenbond Haarlemmermeer en de Meerse afdeling van „Wij vrouwen eisen”. De Rooie Vrouwen - afdeling Haarlemmermeer zegt dat zij het er niet bij zal laten zitten, ook nu het foldertje niet wordt ver spreid. „Er moet worden duidelijk ge maakt dat dit echt niet kan”, aldus de Rooie Vrouwen. Chef van de afdeling Voorlichting bij de gemeente Haarlemmermeer Paul Camphuysen, die verantwoordelijk is voor de omstreden folder, heeft vanoch tend met burgemeester Van Stam een gesprek gehad over de kritiek uit de raad. „Het blijkt dat mannen heel an ders reageren op de plaatjes dan vrou wen. Ik heb afgesproken dat er met de vrouwelijke raadsleden een gesprek komt over de folder. Wanneer ze mij van hun bezwaren kunnen overtuigen, kun nen er nieuwe tekeningen worden ge maakt”, aldus Camphuysen. De voor lichter zelf heeft zich niet gestoord aan de tekeningen. „Het zijn tenslotte car toons. Dat moet je niet serieus nemen. De bedoeling van een cartoon is toch bepaalde zaken op de hak te nemen. Bovendien zijn de tekeningen niet sek sistisch bedoeld. Dat prijskaartje had net zo goed aan de man kunnen hangen. Dan had er niemand over geklaagd”. De discussie was aangezwengeld door WD-fractieleider J. K. Alma die ook al over de tekeningetjes was gevallen. Hij gaf B. en W. de raad de folder uit de roulatie te nemen. D’66-raadslid me vrouw J. W. Combée-Van Geuns noemde de folders gewoon belachelijk, evenals CPN-er R. Divendal. L. J. P. Mesman zei zich te generen voor dergelijke folders. De CDA-fractie had zich nog niet gebo gen over de folders, maar kon zich wel vinden in de idee van de rest van de gemeenteraad om deze uit de roulatie te nemen. Burgemeester C. van Stam zei dat hij de folders heel vluchtig had beke ken, „uiteraard wel uit mannenogen”. Hij had er geen moeite mee de folders niet te verspreiden. De trouwfolder van de gemeente is gedrukt in een oplage van vijfhonderd stuks, maar is nog niet verspreid onder de trouwlustigen in de Haarlemmermeer. (Van de streekredactie) ZANDVOORT. Een winkeljuffrouw in een damesmodezaak aan de Passage te Zandvoort betrapte gistermiddag twee vrouwen bij de diefstal van rokken. De dievegges, volgens de politie zigeuner- vrouwen, hadden de rokken over hun eigen jurk aangetrokken en probeerden zo het winkelpand te verlaten. De ver koopster vroeg de jurken terug te geven. De vroqwen deden dat, maar toen ze wa ren verawenen ontdekte de winkeljuf frouw dat het ze toch nog gelukt was een jurk te stelen. Die toezegging van het rijk over de groeikernstatus was allang gegeven door de minister, vond mevrouw W. M. C. De Vrey-Vringer (VVD). Zij had dan ook geen enkele moeite met het voorstel van B. en W. Zij kreeg steun van de socialist C. van Veen: „Hoewel de gemeenteraad zich nog niet duidelijk heeft uitgesproken over de verschillende variaties van Noron-bebou- wing is een slagvaardig beleid noodzake lijk tegenover projectontwikkelaars en speculanten. Ook al blijven de bouwplan nen wat schimmig, wij menen dat er moet worden opgetreden tegen speculatie en daarom stemmen we in met het voorstel van B. en W.” Zowel burgemeester C. van Stam als wethouder J. M. Hoffmann van ruimtelijke ordening hielden vurige plei dooien voor het voorstel van B. en W. Hoffmann zei het oneens te zijn met de stelling „geen groeikern - geen Noron”. Volgens hem blijkt uit een eind vorig jaar gestuurde brief van minister Beelaerts van Blokland zonneklaar dat de groei kernstatus van de Meer nog slechts een kwestie van tijd is. Bovendien is, uitgaan de van het aantal woningzoekenden, bou wen na Overbos hoe dan ook noodzake lijk. Volgens de liberale wethouder komt het gebied, dat nu onderzocht moet wor den, in beide varianten die de gemeentelij ke voorkeur hebben voor Van Veen drukte zich nog kernachtiger heden Diking nnen- lat de :r met afge- liosta- door Lang ten hoe de Noron eruit gaat zien.” Me vrouw J. W. Combée-Van Geuns (D’66) zei onder meer dat hoewel Haarlemmermeer zich bereid heeft verklaard ook woning zoekenden buiten de polder op te vangen, deze bereidheid is gegeven onder een aan tal voorwaarden: „Geen groeikern - niet bouwen. We moeten niet nu al een half miljoen uit gaan geven, maar eerst het advies van de minister afwachten over de groeikernstatus. Het allervreemdste van de hele zaak vind ik wel dat wij via dit voorstel een duidelijke keuze maken in welke richting we gaan bouwen. En dat terwijl de hoorzittingen van de provincie over het streekplan (waar de noron-loca- tie in is opgenomen) nog moeten worden gehouden. Op deze manier wordt de in spraak van de mensen niet serieus ge nomen.” heeft □epen grens i weg- voor ontwikkeling Noron-gebied (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Seksistisch en dis criminerend. Zo beoordeelt het socialis tische gemeenteraadslid Cock van Dulst-Leenheer de folder „trouwen in Haarlemmermeer”, die door het ge meentelijk voorlichtingsbureau is uit gegeven. De bezwaren richten zich niet tegen de tekst, maar tegen de cartoons die het foldertje illustreren. „Mijn tele foon heeft roodgloeiend gestaan door de tientallen boze jarige Vespohal (Van onze correspondente) NIEUW-VENNEP. Begin maart is het tien jaar geleden, dat de Vespohal in Nieuw-Vennep officieel werd geopend. Het stichtingsbestuur wil dit op eenender tig maart gaan vieren met een ludiek touwtrekprogramma. Hiervoor zijn alle Venneper sportverenigingen uitgenodigd. In de afgelopen jaren heeft de Vespohal goed gedraaid. Vice-voorzitter Hans Dolman: „Er is in tensief gebruik gemaakt van deze hal, met als gevolg dat het gemiddelde exploitatie tekort beperkt kon blijven tot een bedrag van 30.000. Vergeleken met het exploita tietekort van de gemeentelijke sporthal in Hoofddorp, dat rond de ƒ350.000 be draagt, is dit een luttel bedrag”. De sport hal in Nieuw-Vennep kwam tot stand door particulier initiatief. Dolman: „Dit mag wel heel bijzonder genoemd worden, om dat het dorp toen nog maar 4000 inwoners telde”. Het toeiftnalig stichtingsbestuur nodigde op 20 mei 1969 een aantal sportve renigingen en belangstellenden uit. Ter sprake kwam het doel van de stichting en het functioneren van de sporthal. Het be stuur zag de sporthal ten dienste van niet alleen Nieuw-Vennep, maar ook van de gehele Haarlemmermeer en mogelijk daarbuiten. Ook het niet sportieve element diende de nodige aandacht te krijgen. Sociale en culturele manifestaties konden in de sporthal plaats vinden. De hal zou dienst baar moeten zijn aan de totale gemeen schap en aan Nieuw-Vennep in het bijzon der. Er zijn nu tien jaar verstreken. Wat is er intussen zo al gebeurd in en rond de sporthal? Bedrijfsleider Cock Gaus: „Wij hebben een bezettingsgraad van 90%. Soms is de hal wel 15 uur per dag in gebruik, maar gelukkig is mijn werk ook mijn hobby. We proberen zoveel mogelijk alle zaalsporten aan hun trekken te laten komen. Daarnaast zijn er de sociale en (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Het door de gemeente opleggen van boete- en kettingbedingen bij de vroegtijdige verkoop van huizen is steevast aanleiding voor heftige discussies tussen liberalen en socialisten in de Meerse gemeenteraad. Dat bleek gistermiddag ook weer toen een voorstel tot verkoop van grond in het Hoofddorpse plan Bornholm Vier aan de orde kwam. In het voorstel van B. en W. was weer een aantal bedingen opgenomen. Deze waren niet naar ’t zin van de WD-fractie. D’66 en PPR stelden zich op het stand punt „Geen groeikern, geen Noron-bouw- sels. Bovendien vonden beide partijen met het CDA, dat het voorstel beter vier maanden kan worden aangehouden, tot dat men weet hoe het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied eruit gaat zien. Dit plan wordt in juni door Provinci ale Staten van Noord-Holland vastgesteld. L. J. P. Mesman (PPR) wilde eerst van het Rijk een duidelijke toezegging hebben over de groeikernstatus: „Het bouwen op deze schaal brengt immer zeer grote fi nanciële consequenties met zich mee. We weten nog niets over die hele groeikern. Laten we daarop maar eerst wachten. Die vier maanden tijdsverlies maakt niet veel uit.” P. Blom (CDA) zag ook meer in het aanouden van het voorstel: „Onze partij heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat er liever niet gebouwd moet worden ten zuiden van het huidige Hoofddorp. Hou dit voorstel maar aan totdat we we- VIJFHUIZEN. Het bestuur van Sportvereniging D.S.O.V. in Vijfhuizen heeft een nieuwe samenstelling en taak verdeling gekregen. De heer Th. van der Putten, die verscheidene tientallen jaren als voorzitter de scepter zwaaide over het sportieve gebeuren in het dorp, heeft deze functie neergelegd, maar blijft wel zitting houden in het bestuur, namelijk als coör dinator van de eind verleden jaar opge richte handbal-afdeling. De samenstelling van het bestuur is thans: J. van Diepen (voorzitter), Joh. Hendriks (adviseur en tweede voorzitter), p. J. van der Peyl (algemeen secretaris), T. Mesman (tweede secretaris plus wed strijdsecretaris), J. van Santen (penning meester), C. van Tongeren (tweede pen ningmeester, tevens belast met de afde ling kantine). De verdere bestuursleden werden: J. Vroom (afdeling selectie voet bal), H. Hiskemuller van der Zijden (afde ling jeugdvoetbal), Th. van der Putten (afdeling handbal), K. Mesman (belast met onderhoud clubmateriaal) en P. Gieske (adviseur en verzorger van toto- en lotto- aangelegenheden). Omdat de heer Joh. Hendriks wegens ziekte momenteel niet als tweede voorzit ter kan fungeren, wordt deze functie tijde lijk door oud-voorzitter Van der Putten waargenomen. De zaak werd aangekaart door de VVD. Mevrouw G. I. C. Giltay Veth-Pennink diende namens de liberalen een motie in waarin het PEN verweten wordt zijn mo nopoliepositie te misbruiken. In de motie werd verder aangedrongen op een reëele regeling en op een terugbetalen van het geld als de exploitatie wel rendabel wordt. Zij kreeg bijval van L. J. P. Mesman (PPR) en CDA-er J. Hulsbos PvdA-frac- tievoorzitter C. F. van der Molen zag de haast niet zo zitten. Hij zei wat overvallen te worden door de plotselinge motie en stelde voor het voorstel aan te houden en te behandelen in de betreffende raads commissies. Wethouder M. Kamper vond aanhou ding van het voorstel niet nodig. Volgens hem biedt de WD-motie de gemeente een mooi handvat bij de onderhandelingen met Provinciale Staten over een eventuele terugbetaling van het geld, als de electrici- teitsvoorziening wel geld gaat opleveren. De rest van de raad kon zich uiteindelijk vinden in die constructie. Het is de bedoeling dat vrouwen die vragen over of problemen met de overgang hebben, hierover gaan praten aan de hand van schriftelijke informatie. De cursus omvat zes bijeenkomsten van twee en een half uur. De eerste bijeen komst heeft een inleidend karakter. Ver volgens komen aan de orde: „Overgang, wat is dat?”, „Wat gebeurt er in je li chaam?”, „Omgaan met jezelf en de ande ren”, „Omgaan met de buitenwereld en de invloed van de maatschappij”. De zesde bijeenkomst bestaat uit een nabespreking en afsluiting. Vrouwen die aan de cursus willen deel nemen, kunnen zich aanmelden bij Dumphy Engelen-Bogaerts, Kleine Spar- renlaan 5, Bennebroek. Haar telefoon nummer is 02502-7274. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid wil dat staatssecretaris Smit-Kroes bemiddelt in het conflict tussen het hoger grondperso neel van de KLM en de directie over bezetting van functies op de grond door vliegend personeel. De bewindsvrouw heeft al kenbaar gemaakt daar weinig voor te voelen. Maandag zal ze de klach ten van de Vereniging van hoger KLM- personeel (VHKP) aanhoren. Volgens de Kamerleden Rienks en Van den Bergh is zo’n halfslachtige houding van Smit-Kroes allerminst bevorderlijk voor de oplossing van het conflict. Ze zal volgens de socialistische kamerleden een actieve rol moeten spelen. Zoals bekend is het hoger KLM-personeel ontevreden over het feit dat de directie baantjes op de grond veelvuldig toebedeelt aan vliegers, boordwerktuigkundigen en cabineperso neel die voldoende tijd over hebben om dat erbij te doen. Daardoor wordt het vliegend personeel volgens de VHKP ten onrechte bevoor deeld en worden de promotiegelijkheden van het niet-vliegend personeel belem merd. Rienks en Van den Bergh willen van Smit-Kroes weten of het juist is dat de KLM tussen de 5 en 10 miljoen gulden zou besparen wanneer de grondfuncties ook door grondpersoneel bezet zouden wor den. Ze vinden dat aanstelling van vlie gend personeel in andere functies tot een minimum beperkt moet worden. >e kosten van huwelijksvoltrekking 7 Vooraf dienen de \ukken te worden aangevraagd en bij de) ^ertrouw te worden ingeieverd \an ieder een uitvoerig uittreksel off fschrift uit de geboorteakte. fndien U de 21-jarige leeftijd nog) miet hebt bereikt en één van Uw' (ouders of beiden jijn-uM(erleden:f (een v""i' ov<*-' ME?

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5