WENS VAN RAADSCOMMISSIE: CDA claimt Nieuw pand voor VVV burgemeester in Heemstede i streek in 't kort K Enthousiasme bij duo Gert Oost en Jaap Spigt Celstraf geëist tegen overvaller Aan Dunantplein Meisje aangereden vrouwencafé Burgemeester van Hillegom wordt 16 maart geïnstalleerd Staatssecretaris opent MAVO-school kerkprovincie orchideeën Hoofdstraat 7 REGIO 19 7 9 6 MAART 2 VRIJDAG I slopen in Hillegoms hart WETHOUDER MANSHANDE. Commissie wijst bierwinkel en coffeeshop af Innemend menggeluid van orgel en klavecimbel gesteld programma vrijwel gelijk blijft. JOHAN VAN KEMPEN Ruimte te kijk in 't Oude Slot ienst: baar. mu aai bsi- :aai nu itei oir BENNEBROEK. In het Bennebroek- se vrouwencafé wordt maandagavond 5 maart een bijeenkomst belegd over het thema „vrouwen en psychiatrie”. De sa menkomst begint om half acht in de kanti ne van sportvereniging BSM. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Hillegoms wethouder Manshande kreeg het er eventjes warm van. gisteravond. Tijdens een commissie vergadering werden er van allerlei kanten suggesties gedaan om het centrum van het dorp op langere termijn wat leefbaarder te maken. Niet alleen lag het ontwerp- cultuurplan dat een stedebouwkundig bu reau in elkaar had geknutseld op tafel (of liever op de grond in de raadszaal); er werd ook een alternatief plan gepresen teerd door leden van de plaatselijke on dernemersvereniging. „Een plan dat aan zeer veel bezwaren tegemoetkomt”, had Boonzaaijer (VVD) tevoren al gezegd. Het maakte de discussie over de ge meentelijke plannen er niet simpeler op. Er lagen opeens twee plannen, voorzien van uitvoerige tekeningen op de grond en voor veel raadsleden was de verleiding groot om zich meteen te verhezen in gede tailleerde kanttekeningen. Dat was niet de bedoeling, haastte Manshande zich te zeggen. Er moesten gisteravond uitsluitend enkele algemene richtlijnen worden vastgesteld, waarmee de gemeentelijke beleidsgroep die zich In een pand aan de Grachtweg opende Lisses burgemeester A. J. Berends gisteren het nieuwe onderkomen van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer. De VW is niet langer te vinden op het vertrouwde adres aan het Vierkant, waar het woekeren met ruimte was geblazen. Aan de Grachtweg kunnen de informatri- met het centrumplan bezighoudt, uit de voeten kan. Uit de daarop volgende dis cussies werden enkele zaken bijzonder duidelijk: De commissie ruimtelijke ordening ver langt, dat bestaande woningen in het hart van Hillegom zo veel mogelijk behouden blijven. Het streven moet er niet in de eerste plaats op gericht zijn, huizen te slopen en elders nieuwe woningen neer te zetten. De nieuwe huizen zouden duurder zijn dan de huidige; iets waar in januari tijdens een hoorzitting grote bezwaren tegen bestonden bij de bewoners. De commissie heeft de beleidsgroep aan het werk gezet met de opdracht, de be staande huizen waar dat maar mogelijk is te handhaven. Veldhuis (BBH) zei het als volgt; „Zorg ervoor, dat de beeldbepalende straatjes, waar de echte oude Hillegommers wonen, blijven bestaan. En als er al huizen weg moeten, zet dan nieuwe woningen in dat zelfde gebied neer. Voor Hillegommers is het een ongelooflijk belangrijke zaak om op hun plekje te kunnen blijven wonen”. Veldhuis kwam tot de conclusie, dat „bijna alle woningen kunnen blijven Mars, Jupiter, de sterrenhemel en het maanoppervlak. De Estec (European Space Technolo gy Centre) heeft een groot aantal model len van kunstmanen en raketten be schikbaar gesteld. Bovendien is er een keur van sterrenkijkers aanwezig. Een beetje trots is de NJRS op het leerboek van Nederlands enige ruimtevaarder, dat eveneens op de tentoonstelling is te zien. Daarin staat alles wat dr. Wubbo Ockels moet weten wanneer hij in 1980 in Europees verband de ruimte in zal gaan. Bezoekers van de tentoonstelling zul len bij goed weer in de gelegenheid wor den gesteld om door een kijker naar de zon te turen. Ze kunnen dan het ver schijnsel van de zonnevlekken waarne men. De tentoonstelling in 't Oude Slot is zowel zaterdag als zondag van half twee tot half zes geopend. Personen van vijf tien jaar en ouder betalen een rijksdaal- der, jongeren een gulden, terwijl kinde ren tot zes jaar gratis toegang hebben, ’t Oude Slot is te vinden aan de Ir. Lely- laan. staan”. Van der Laan (PvdAZPPR) meen de, dat de enkele huizen aan de Krocht weg kunnen, evenals de Middenstraat. „Die kan wat ons betreft verdwijnen”. Een verschil in uitgangspunt tussen het plan van het stedebouwkundig bureau dat de gemeente had ingeschakeld en dat ven de plaatselijke ondernemers is de ver keersafwikkeling. De gemeente is ervan uitgegaan, dat wonen en winkelen strikt gescheiden moe ten worden. Zo werd bewust een verbin ding achterwege gelaten tussen de beide aan te leggen parkeerterreinen, oostelijk van de Hoofdstraat. De ondernemersver eniging heeft in haar tekeningen beide parkeerplaatsen wèl met elkaar verbon den, zodat circulatie van verkeer mogelijk wordt. gen. En een feit is: het menggeluid ervan is bijzonder innemend. Dat het samenspel van de betrokken mu sici zonder meer uitstekend op elkaar is afgestemd is sinds kort ook al te beluiste ren op een door Intersound uitgebrachte grammofoonplaat, waarop een gedeelte van het ook nu ten gehore grbrachte pro gramma is opgenomen. Oost en Spigt. die zich de laatste tijd in dit verband als duo hebben gespeciali seerd, doorploegden de beschikbare lite ratuur, kozen daaruit origineel voor deze bezetting geschreven stukken en maakten bewerkingen voor dit doel. Heel geslaagd zijn daarbij sonates van De Fesch en Joh. Chr. Bach te noemen, terwijl ook de voor gedragen duetten van Colizzi en Ruppe op e meest speelse manier voldoen. Dat laatste is belangrijk wegens de druk die zou ontstaan op de beschikbare par keerruimte van het Henri Dunantplein, - *t enige bezwaar is misschien dat de atrr sfeer in een door deze musici samen- (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Er komt aan het Hillegomse Henri Dunantplein geen coffeeshop, samen met een bierwinkel, als het aan de commissie ruimtelijke ordening in het bollendorp ligt. In meerderheid wees de commissie de plannen gisteravond af. Voor naamste argumenten: een dergelijk bedrijf is meer op z’n plaats in de Hoofdstraat (en niet op het westelijker gelegen Henri Dunantplein) en ziet geen kans de garantie te krijgen, dat de bierwinkel pas na vijf uur in de middag zijn deuren opent. Er is natuurlijk wel afwisseling van ka rakter tussen de composities en de delen daarvan, voor zover die bestaat binnen de stijl- en smaakprincipes van het compone ren in dè 18e eeuw. Maar die beperking van het zich bewegen binnen het Rococo- kader, levert weliswaar steeds aangena me, opgewekte klanken en vooral de zeer te waarderen lichtheid en elegantie, maar juist dit aanvankelijk zo prettig onderhou- Overigens toonde Veldhuis zich geen tegenstander van een coffeeshop op zich. WD’er Boonzaaijer was met Wotte (D’66) voorstander van het plan om de coffeeshop met bierwinkel aan het Du nantplein te vestigen. Boonzaaijer: „Een pracht plan. Ik ben teleurgesteld, dat er nu al bezwaren zijn ingediend. Ik heb de indruk, dat er een sterke behoefte bestaat aan een coffeeshop in Hillegom. Het is vooral voor winkelende moeders prettig, als ze tussendoor een kop koffie kunnen drinken. Dit plan zou werkelijk een verrij king van het Henri Dunantplein zijn”. Van der Laan (PvdA) meende, dat de coffeeshop op zichzelf weinig verkeer zou aantrekken; de klanten zijn voornamelijk winkelende Hillegommers, die toch al in het centrum wandelen en hun auto al geparkeerd hebben. Het verkeersaantrek- kende effect van de bierwinkel treedt al leen op wanneer de zaak geopend is: ’s a- vonds. Volgens Van der Laan is het misschien juridisch gezien niet mogelijk, een ope ningstijd voor de zaak vast te stellen, maar er kan met de exploitant van de bierwinkel ook een afspraak worden ge maakt. Zodat de gemeente toch de garan tie heeft, dat vóór vijf uur in de middag geen dranklustigen zich per auto naar de bierpomp begeven. Met drie tegen twee stemmen besloot de commissie uiteindelijk een negatief ad vies aan het college mee te geven. B. en W. moeten nu een besluit nemen. Mocht de bouwaanvraag geweigerd worden, dan kan daartegen een beroep worden inge steld. Als het college de bouw goedkeurt verwacht wethouder Manshande, dat om wonenden die nu bezwaar hebben ge maakt een Arob-procedure aanspannen. dende aspect boet op den duur aan kracht in. Domweg door gebrek aan tegenwicht, aan contrast. Het uithoudingsvermogen van de indivi duele luisteraar in dat opzicht, is moeilijk te peilen. Maar zeker is dat het, ook voor dit concert in de Heemsteedse Bavoserie weer royaal opgekomen publiek, zich ten aanzien van het gebodene nogal opgeto gen toonde. H. P. V. J. M. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Op de Hillegomse Valkslootlaan werd gisteravond iets na de klok van zes een overstekend meisje aan gereden. Het meisje liep verwondingen in haar gezicht op en een gebroken been. wanneer de bierwinkel de hele dag open is. Vooral BBH-raadslid Veldhuis maakte daar een zwaarwegend argument van. „Ik wil alleen met het plan instemmen, als het geen parkeerplaatsen kost”, zei hij. Wethouder Manshande: „Die garantie kunnen we niet geven”. AERDENHOUT. Pater Th. Stelten pool SVD spreekt vanavond om acht uur voor de stichting De Toekomst over „De ontwikkeling in de Nederlandse kerkpro vincie gedurende de laatste twintig jaar”. Dat gebeurt op het adres Zandvoorterweg 67 in Aerdenhout. iëns”. 6, Zwa- Im 6-12 aan t.o. kinder- electri- a en A. n, M. voor- r. van K. J. M. J. ibier H. M. J. vaar ir en ken, L M. k en >f en 1 t berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem ïreik- uur. rven- veg, van str., I j, 3 j„ hip- van ces Alice Schipper en Marja Meiland in een veel comfortabeler omgeving de bollentoeristen ontvangen. De VW is niet de enige bewoner van het pand Grachtweg 53. Ook een reisbureau en een architectenkantoor zijn er gehuisvest. Het voormalige WV- pand aan het Vierkant zal worden gesloopt. (Van onze streekredactie) LISSE. Staatssecretaris K. de Jong opent zaterdagmiddag 24 maart om twee uur het nieuwe gebouw van de MVO- school voor lager huishoudelijk en nijver heidsonderwijs aan de Lissese Achter weg. Nieuwbouw was nodig wegens de toename van het aantal leerlingen. Voor ongeveer vier miljoen gulden werd een modern gebouw neergezet. Het is onder meer aangepast aan eisen die minder- validen stellen. De opening op 24 maart vormt de start van drie dagen durende feestelijkheden in Lisse. straat van druk verkeer verlossen: alleen het stuk tussen Hofstraat en Hoogewerf- straat. Door een reeks verkeersdrempels aan te leggen, willen de ondernemers voorko men dat winkelend publiek naderhand met de auto via de woonbuurten wegtrekt. Stedebouwkundige Janssen van het bu reau dat de gemeentelijke plannen heeft opgesteld, zei over de alternatieve ideeën van de ondernemers: „de bereikbaarheid van de winkels wordt daarmee op de eerste plaats gezet. Ons uitgangspunt was veel meer om wonen en winkelen duide lijk te scheidgn. Zoals de ondernemers het willen, blijft het toch een beetje de oude Hoofdstraat, met veel verkeer. Wij wilden juist dat verkeer eruit halen en de Hoofd straat voor wandelend en winkelend pu bliek aantrekkelijk maken. Het plan van de gemeente vraagt van automobilisten, soms een vrij grote om weg te maken. Dat is bewust gedaan, zo werd gisteren van de kant van het stede bouwkundig bureau verklaard. Verkeers drempels als maatregel om verkeer van ongewenste plaatsen in de woonbuurten te weren zag Janssen niet als oplossing. „Wij denken aan hardere maatregelen: eenrichtingsverkeer of zo’n straat geheel afsluiten aan één kant”. De commissie was verdeeld over de vraag, of de Hoofd straat al dan niet ver keersarm gemaakt dient te worden. Wotte (D’66), Van der Kamp en Hoekstra (CDA) verlangden, dat de straat over een zo groot mogelijke lengte arm aan verkeer wordt gemaakt; Boonzaaijer (WD) en Veldhuis (BBH) wilden zo’n maatregel slechts voor een deel van de straat van kracht laten worden. De MVO-school verschilt wat de vorm van het onderwijs betreft van andere huishoudscholen. Leerlingen worden er meer dan elders voorbereid op een functie in de maatschappij. Zo is het dankzij samenwerking met instellingen en bedrij ven in en rond Lisse mogelijk om leerlin gen uit de vierde en hoogste klas weke lijks een halve dag te laten werken. (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. In ’t Oude Slot te Heemstede wordt dit weekeinde een tentoonstelling over ruimtevaart en sterrekunde gehouden. Organisator is de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde. Om half twee zaterdagmiddag wordt de expositie geopend door de Zwitser Meiner, die een van de kandidaten was voor de bemanning van het Europese spacelab en nu bij het ruimte-onderzoekcentrum Estec in Noordwijk werkt. Het is de zevende keer dat de NJRS een dergelijke tentoonstelling in Neder land op touw zet. Deze snel groeiende vereniging heeft voor de expositie een groot aantal foto’s en posters over ster renkunde en ruimtevaartonderwerpen vergaard. Ze zullen er in ’t Oude Slot afbeeldingen te zien zijn van onder meer het Apollo-project, Apollo-Sojoez, Vi king, Skylab, Space Shuttle en Space lab. Ook zijn er fraaie kleurenfoto’s van AMSTERDAM. Twee en een half jaar gevangenisstraf eiste de Amster damse Officier van Justitie, mr. C. J. Goes, donderdag tegen een 30-jarige uit Oost-Duitsland afkomstige carosserie- bouwer. Hij beschuldigde hem onder an dere van een overval op de eigenaar van een Zandvoortse strandtent in zijn villa te Aerdenhout, op 30 augustus 1978. Daar bij werd behalve de dagopbrengst van de restaurateur, een kleine 5000,- groot, ook een hoeveelheid juwelen ter waarde van ongeveer 20.000,- buit gemaakt. :erweg, ■film 8- stad”. scheer- dnder- iouden HEEMSTEDE. Dinsdag 6 maart houdt de kring Haarlem van de Orchi deeën Vereniging een contactavond in het EHBO-gebouwtje aan de Herenweg 88 a te Heemstede. De bijeenkomst begint om acht uur. Er kunnen vragen worden ge steld over de verzorging en andere bijzon derheden van orchideeën. Ook is er een expositie van bloeiende planten en een verloting van enkele orchideeën. Niet-le- den betalen twee gulden toegangsgeld. 1 Bovendien gaat het gemeentelijk plan ervan uit, dat de Hoofdstraat autovrij of op zijn minst autoarm wordt gemaakt. De plaatselijke ondernemers vinden, dat daarmee hun winkels en bedrijven te slecht bereikbaar zouden zijn. Ze willen een aanzienlijk kleiner deel van de Hoofd- perweg rfilm fi- is”. k 294, rfilm 6- HEEMSTEDE.- Het was misschien een ietsje overdreven van Gert Oost om als inleiding tot het concert dat deze orga nist gisteravond samen met de klaveci- nist Jaap Spigt in de Heemsteedse St. Bavokerk gaf een verhandeling te hou den over 18e-eeuwse stereofonie. Maar het is wel tekenend voor het enthousias me dat hij en zijn partner t>ij de prakti sche toepassing van de uitvoeringscombi- natie orgel-klavecimbel aan de dag leg- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het CDA claimt de burgemeesterspost in Heemstede. De christen-democraten vinden dat zij de af gelopen jaren zoveel burgemeesterzetels in het zuidelijk deel van Noord-Holland zijn kwijtgeraakt, dat Heemstede hen nu als een soort compensatie toekomt. De confessionele partijen verloren hun posi ties onder andere in Haarlem (aan de Partij van de Arbeid), Hillegom en Am stelveen (aan de VVD). Vertegenwoordi gers van de CDA-fractie in de Tweede Kamer hebben minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken al enkele malen op die veranderde situatie gewezen. De christen-democraten voeren als een tweede belangrijk argument aan dat het CDA sinds de verkiezingen van vorig jaar over evenveel raadszetels (8) beschikt als de liberalen. De Kamerfractie van de VVD is van mening dat Heemstede een liberale burgemeester moet krijgen. De WD-ers hebben enkele zittende burge meesters uit kleinere gemeenten als kan didaten naar voren geschoven. Heemste de geldt als een promotiepost. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, heeft al enige tijd geleden zijn kandidatenlijstje bij Wiegel ingele verd. Doorgaans staan daar ongeveer drie namen op. De minister van Binnenlandse Zaken is in het algemeen van oordeel dat het CDA naar verhouding te veel burge meestersposten bezet. Met name de WD is volgens hem onderbedeeld. In die op vatting zou het niet passen om een geheide WD-positie op te geven. Mocht het CDA toch in aanmerking komen voor Heemste de, dan ligt het in de lijn der verwachtin gen dat er een CHU-vertegenwoordiger aan bod komt. Die partij leed een gevoelig verlies doordat Beelaerts-Van Blokland (CHU), nu minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in Amstelveen werd opgevolgd door Quarles-Van Ufford (oud-burgemeester van Heemstede). Waarschijnlijk zal de benoeming van de nieuwe burgemeester van Heemstede bin nen enkele weken afkomen. De Oostduitser pleegde de overval sa men met twee anderen die inmiddels door de Amsterdamse rechtbank tot respectie velijk VA en 2‘/a jaar werden veroordeeld. Gemaskerd en gewapend wachtten zij de man op bij zijn huis. Toen hij tegen half een in de ochtend verscheen sprongen zij te voorschijn. Na hem zijn koffer met de dagopbrengst te hebben afgenomen dwongen zij hem de huisdeur te openen en hen naar zijn kluis in de slaapkamer te brengen. Uit de kluis namen ze een doosje met sieraden mee, plus paspoorten en horloges. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Drs. J. L. E. M. Her mans wordt vrijdag 16 maart geïnstal leerd als burgemeester van Hillegom. Dat gebeurt om twee uur tijdens een bijzonde re raadsvergadering in Treslong. Na af loop is er tot half zeven een receptie, waar Hermans gelukwensen in ontvangst neemt. „Zo weinig mogelijk woningen

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7