HERDENKING VAN ZIJN HONDERDSTE GEBOORTEDAG Herman Moerkerk, een Haarlemse Brabander Landelijke cao orkestmusici eenbankvandextijd J Stuart Sherman: alleen - voor theateravonturiers Bijna extatische verklanking van contrastrijk concert Peter Schats opera Houdini naar Amerika streekgenoten exposeren O MJ Brabantse dialecten in woordenboek bijeen gebracht z Een allerbeminnelijkst Amerikaan in Mickery 1 p .B^ '3^ 4 21 KUNST WOENSDAG 21 MAART 19 7 9 Tentoonstelling 14.30 uur w. 2 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST die je perjaar spaart. Da’s mooi meegenomen! Bovendien krijg je van elke geld handeling een dagafschrift thuis, zodat je altijd precies kunt zien, hoe ’t ervoor staat met je Piek-Fijn rekening. Informeer bij een van onze 63 kantoren naar de mogelijkheden van de Piek-Fijn-rekeningTot straks. En boek woonplaats voor de tweede helft van zijn leven koos. Deze oneven wichtigheid kleefde ook de Bos sche tentoonstelling aan. Het was jammer dat van het Haarlemse uit geen noemenswaardige bijdrage tot die expositie kon worden toe geleverd. Je betaalt premie voor de verzekering van je brommer. Je betaalt kontributie voor de sportclub. Je krijgt zakgeld. Je hebt een krantenwijk. En ga zo maar door. Voor al die ontvangsten en uitgaven is ’t handig een bankrekening te hebben. D’r is zelfs een speciale bankrekening voor jou. De Piek-Fijn rekening. Voor mensen van ll tot 18 jaar. Waarbij je naast een hoge rente, van je lie tot en met je I6e jaar ook nog eens een premie van 5% krijgt over de eerste 480 gulden J HAARLEM. - In de zomer van Malle Babbe J. L. LODEWIJKS. Kerstplaat in onze krant in 1947. Zelfportret (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 H DEN BOSCH (ANP). Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant wil de samen stelling van een woordenboek van Bra bantse dialecten subsidiëren. Aan een dergelijk woordenboek wordt al enkele jaren gewerkt door wetenschappelijke medewerkers van de katholieke universi- teit van Nijmegen. Het werk, dat onder leiding staat van prof. dr. A.' Weijnen, werd aanvankelijk gesubsidieerd door de Stichting Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. Het is voor het eerst dat een landelijke cao is gemaakt voor de musici van de symfonie-orkesten. Tot nog toe werden pef orkest afzonderlijke cao’s afgesloten. Daarin komen thans een 40-urige werk week en een pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar voor. Voor pensioenen en verhuiskosten worden twee samenwonen de niet gehuwde personen in de geldende overeenkomsten niet als een gezin be schouwd. De inhoud van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst wordt de ongeveer 1500 musici van de elf symfonie-orkesten plus het Gewestelijke Orkest te Delft, het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Nederlands Kamerorkest voorgelegd om op- en aanmerkingen. Daarna gaat de cao naar minister Gardeniers (CRM) en de besturen van de orkesten ter behandeling in het driepartijenoverleg. Het hoofdbestuur van de NTB heeft de ministeries van Sociale Zaken en van Jus titie voorts geadviseerd over de reorgani satie van de openbare arbeidsbemidde ling en over de bescherming van uitvoe rende kunstenaars als het gaat om ge bruik van hun prestaties door derden. Kunstenaars moeten het recht krijgen dit gebruik te kunnen verbieden of toe te staan, aldus de NTB. Stuart Sherman in een van zijn snelle performance-acts in Mickery (foto Bob van Dantzig). Misschien zal in Haarlem bij parti culieren nog werk van hem aan wezig zijn. Vooruitlopend op deze expositie is eind 1978 een boek verschenen on der financiële auspiciën van de Vereniging Sociëteit Casino in ’s- Hertogenbosch, dat een keur van reprodukties bevat en waarin ge tracht is een enigszins getrouw Bij zijn honderdste geboortedag deze maand is in zijn geboortestad ’s-Hertogenbosch het initiatief ge rezen om hem posthuum te eren met een tentoonstelling. Zijn oeu vre is zo talrijk, dat niet meer dan een betrekkelijk klein percentage ervan op deze tentoonstelling kon worden getoond. Zijn originele te kenwerk is helaas uit de archieven van de uitgevers grotendeels ver dwenen, waarschijnlijk niet ver nietigd maar verstrooid geraakt. Herman Moerkerk heeft nooit, zelfs in Haarlem niet,«de erken ning gekregen die hij als beeldend kunstenaar zou hebben verdiend. Een van de door hem ontworpen figuren uit die optocht, de histo risch als vrouwelijke stadgek be kend geworden „Malle Babbe”, is hierbij afgebeeld. - Hongaarse Fantasie voor piano en orkest - L'apprenti sörcier - Hongaarse dansen no 5 en no 6 Ook hier wist de organist zijn instinct voor harmoniërende klankkleuren opti maal naar voren te brengen, zodat de dimensies van de toch al kolossale orkest bezetting belangrijk aan diepte wonnen. En aangezien het APhO werkelijk het uiterste wist te geven resulteerde dit alles in een bijna extatische verklanking die een laaiend enthousiasme tot gevolg had. GEMMA COEBERGH meer over Scherman: „Hij streeft naar verzoening tussen een ideeële en een ma teriële wereld, zijn manier van werken met schrijven vergelijkend. In plaats van letters en woorden gebruikt hij voorwer pen”. Dat is mooi gezegd. Maar die voor werpen zijn toch minder veelzeggend als elke duidelijkheid in bedoeling ontbreekt. De snelheid waarmee Sherman zijn voor werpen hanteert maakt het onmogelijk in gedachten halt te houden. U als publiek bent bij voorbaat te laat. Ik vraag me af of een theater wel de goede plaats is voor Shermans perfor mance-acts, die zoals nu in Mickery, ook niet smetteloos verzorgd zijn. Zo zijn de filmbeelden gedoemd over een plooiig beddelaken te glijden. Kleinigheden die een voorstelling als deze danig ontluiste ren. Kortom voor theater-avonturierende liefhebbers en voor die alleen. Op 7 april ook in de Toneelschuur in Haarlem. KO VAN LEEUWEN Wandkleden in naaldwerk van Hanne Meijer-de Heer uit Bloemendaal vormen het onderwerp van een expositie die tot 28 april is te zien in het Gezondheidscentrum Zeist-West aan de Clomp 33-06 in die ge meente. Men kan er op maandag tot en met vrijdag van 8-18 uur terecht. AMSTERDAM (ANP). Invoering van een 35-urige werkweek, pensionering van de orkestmusici op 60-jarige leeftijd en gelijkstelling van andere samenlevings verbanden aan het gezin. Deze drie bepa lingen staan in het ontwerp voor een landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor de symfonie-orkesten, die het hoofdbestuur van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond (NTB) heeft goedge keurd. entrée 10,(a.i.) kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van volwassene(n) en houders c.j.p. 2,50 kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Deze stichting is daar echter met ingang van 1 januari mee gestopt. Het Brabants provinciebestuur is in principe bereid dit werk de komende vijf jaar te subsidiëren. Het woordenboek moet uiteindelijk drieduizénd bladzijden dik worden. Vier afleveringen zijn al gereed. Binnen enkele maanden komen daar nog eens twee bij. Volgens professor Weijnen heeft een der gelijk woordenboek grote wetenschappe lijke waarde: „Door het onderzoek komt een enorme hoeveelheid tot nu toe onbe kend taalmateriaal ter beschikking dat zowel voor taalkundige als cultuurhistori sche beschouwingen van het hoogste be lang is. Nog nooit is zulk een systematisch en ideologisch onderzoek naar de agrari sche terminologie, de beroepentaai en de algemene woordenschat van een bepaald gebied ingesteld”. AMSTERDAM. Stuart Sherman is een allerbeminnelijkste Amerikaan die I nu al jarenlang heel eigenwijze dingen doet. Hij presenteert die in het theater als performance-kunst en dat houdt in, dat je als publiek daar heel welwillend tegen over moet staan. Wat Sherman doet oogt zo simpel, dat je er als betalend publiek ontzettend kwaad om zou kunnen worden wanneer je niet op de hoogte bent van de aard van Schermans kunst. Nederlanders spelen met groot gemak in de lotto, maar als het om een theatervoorstelling gaat gelden er nu eenmaal andere normen. AMSTERDAM. Er zijn van die con certen waarbij alleen al het vooraf be schouwen van het programma een beleve nis is. Het orgelconcert van Poulenc, het eerste vioolconcert van Bruch en de der de symfonie van Saint-Saëns vormen be- slist geen alledaagse combinatie, maar op De activiteiten van Herman Moerkerk in Haarlem - hij bleef er déze plaat kreeg zijn wat weemoe dige mildheid de overhand boven een critische analyse. In 1950 orga niseerde kunsthandelaar Piet Lef- felaar in zijn galerie aan de Wa genweg te Haarlem een herden kingstentoonstelling van schilde rijen en tekeningen die de een jaar daarvoor overleden Herman Moerkerk in zijn atelier had nage laten. Verder heeft Haarlem deze kunstenaar nagenoeg vergeten, of- Hij was een spits, maar altijd hof felijk causeur met een grote men senkennis en een opmerkelijk scherp waarnemingsvermogen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse componist Peter Schat is de eerste Neder lander van wie een opera buiten Europa uitgevoerd zal worden. Op het vooraan staande Music Festival van Aspen in de Amerikaanse Staat Colorado wordt Schats opera Houdini, die op 29 septem ber 1977 zijn wereldpremière beleefde in Carré, minstens tweemaal in augustus van dit jaar uitgevoerd. Andere opera huizen in Amerika zouden volgens een mededeling van Donemus inmiddels ook interesse hebben getoond. schoon zijn naam enkele jaren te voren op aller lippen was als de ontwerper van een gigantische historische optocht ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Haarlem het voorjaar van 1946. In Mickery gaf Stuart Scherman dins dagavond de eerste voorstelling van een serie die hij daar t.m. 15 april brengt: The Eleventh spectacle: The Erotic. Sherman bracht tot dusver tien van zijn spectacles uit. Het opmerkelijke van nummer elf is in elk geval dat er niets spectaculairs aan de hand is. De kleine Amerikaan stelt zich op tegenover het publiek op met een eenvou dig campingachtig klaptafeltje. Hij heeft een koffertje bij zich waar allerhande uiteenlopende voorwerpen uitkomen die in olympisch tempo over de tafel glijden. In de voorstelling die bijna een uur duurt heb ik daar met plezier naar gekeken met mijn vrijkaartje maar de essentie is me ontgaan. Voorafgaande aan ’zijn live-optreden toont Scherman een stukje film. Volgens de Mickery informatie zijn dat zes films en dat lezende realiseer ik me dat er tussen de beelden die beweegbaar ver toond worden duistere plekken zitten. Als dat er vijf geweest zijn, moet dat zes films betekenen. De Mickery-informatie vertélt onder Sierlijker en weelderiger dan bij voorbeeld Jo Spier ze tekende kwamen de mensen die Moerkerk op papier deed leven als aparte karakters hun eigen verhaaltje vertellen: in een paar ruwe, schet sende lijnen brachten zij hun ei gen omgeving mee. De stijl van Herman Moerkerk had een ondefi nieerbare, onvergelijkbare sfeer, die zijn tijdgenoten voorgoed bij bleef en die vooral de door hem geïllustreerde verhalen een extra dimensie gaf. Wie als kind regel matig de tijdschriften onder ogen kreeg waarin zijn illustratieve bij dragen verschenen, kon zich als volwassene nooit meer helemaal onttrekken aan die geheimzinnige bekoring van Moerkerks tekenin gen, die een mengsel was van sati re, weemoed, humor en mede leven. dit programma werd je dinsdagavond door het Amsterdams Philharmonich Or kest vergast, hetgeen (behalve voor het orkest) belangrijke rollen meebracht voor de jonge violist Jaap van Zweden en de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk. Voor beide solisten dus weer een nieuwe schakel in de keten van goede samenwer king met het APhO: Albert de Klerk maakte met dit orkest (onder leiding van Anton Kersjes) een fraaie grammofoon plaat en Jaap van Zweden stond in augus tus 1977 (met ditzelfde vioolconcert van Bruch) met het APhO op het podium van de grote zaal in het Amsterdams Concert gebouw. Dat de nu 19-jarige Van Zweden een onbetwist groot talent is hebt u nog zeer onlangs in deze krant naar aanleiding van een optreden met de pianist Ronald Brautigam kunnen lezen. Zo kon je haast wel verwachten dat hij Bruch tech nisch geheel de baas was een verwach ting die uitkwam en het treffende in zijn realisatie was dan ook vooral de artis tieke, muzikale behandeling. Iedere noot was bezield, iedere muzikale lijn had pro fiel: een uitvoering die zonder meer ideaal kan worden genoemd. Grotere contrasten dan Max Bruch en Francis Poulenc zijn nauwelijks te beden ken, en wie bij de titel „Concert voor orgel, strijkers en pauken” een sereen en verheven werk verwacht wordt gecon fronteerd met heel wat meer dan dat. Naast veel lyrisch-poëtische momenten steekt Poulenc de „koning der instrumen ten” niet zelden in het narrenpak en hij weet de grenzen der banaliteit talloze ma len aan te raken zonder ze ooit te overschrijden. De vele facetten van dit werk werden door het in milde kleuren gezette spel van Albert de Klerk zeer boeiend belicht en dat alles uiteraard in de meest hechte samenhang met het APhO. Naast deze omvangrijke solistische taak had De Klerk tevens de orgelpartij te vervullen in Saint-Saëns’ Derde Symfonie, een functie die, hoewel niet solistisch, een belangrijk fundament vormt in dit werk. men in het algemeen onder ’zuide- en stierf er in 1949 - droegen sterk 1928 kreeg Haarlem er een illuste- lijke humor’ gelieft te verstaan, re inwoner bij, namelijk de teke naar, schilder, illustrator Herman Moerkerk, die op 2 maart 1879 in ’s Hertogenbosch was geboren en daar een grote bekendheid had verworven als journalist-teke- naar, costuumontwerper voor re vues en optochten, schrijver, kunstcriticus en regisseur. De re den waarom hij naar Haarlem toog was het feit, dat zijn teken werk langzamerhand voor tachtig procent werd afgenomen door Drukkerij en Uitgeverij De Spaar- nestad ten behoeve van haar tijdschriftenuitgaven, voorname lijk De Katholieke Illustratie. Herman Moerkerk voelde zich in Haarlem al spoedig thuis, maakte er vele vrienden en kreeg plaatse lijk grote faam door zijn veelzijdi ge artistieke gaven maar vooral ook door zijn uiterst beminnelijke, verkwikkende persoonlijkheid. Hij was een geboren Brabander, maar zijn milde satirische humor was van een edeler soort dan wat beeld te geven van de veelzijdig heid, waarmee Herman Moerkerk in zijn Bossche en Haarlemse peri oden de tekenstift hanteerde. Het boek bevat, naast een summiere necrologie van de kunstenaar meer dan 120 afbeeldingen van zijn teken- en schilderwerk, waar bij het helaas opvalt dat een groot deel van zijn markantste meest typerende werk als illustrator van de Katholieke Illustratie ont breekt. De gereproduceerde teke ningen hebben merendeels een sterk regionale, voornamelijk Bra bantse inslag, waaruit men mag opmaken dat in zijn geboortestad zijn werk met meer zorg is be waard dan in de stad die hij als Concertgebouw Haarlem - zondag 25 maart 1979 DERDE CONCERT SERIE Z „FAMILIESERIE” dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist ALWIN BAR - piano programma: Schubert - Symfonie no 8 „Onvoltooide” Liszt Dukas Brahms I l -JJI Alieeddzaken 5Piek-fijn geregeld? De wereldpremière van Houdini, Schats gefantaseerde biografie over de beroemd ste Amerikaanse boeienkoning en illusio nist, werd anderhalf jaar geleden met gemengde gevoelens door de Nederland se- en internationale kritiek ontvangen. De belangstelling was echter zo groot dat de toen geënsceneerde voorstellingen moeiteloos uitverkochten. Inmiddels staat vast dat de Nederlandse Opera Stichting Houdini in het seizoen 1980-1981 opnieuw in produktie zal nemen. bij tot het Haarlemse stadsleven, vooral door zijn bezigheden als ontwerper van allegorische en his torische optochten. Tussen door werkte hij ook als illustrator en als kunstcriticus voor onze krant. Een afbeelding in het kerstnummer van ons blad in 1947 vertolkte Hij bekeek het leven als een kleur- meer zijn pure, warme menselijk- rijk schouwspel, maar zag niet de heid tegenover de wereldtragiek kleine burgerlijke dramatiek over dan zijn satirische inslag. Ook in het hoofd en bracht in zijn teke ningen en schilderijen de mens met naturalistische nuchterheid voor het voetlicht, meestal met lichte toets naar het karikaturale maar zonder scherpe spot. Daar om is hij ook nooit een erg succes vol politieke prententekenaar ge worden: hij miste er de meedogen loosheid voor het menselijk falen voor. Inplaats daarvan leefde hij zich meesterlijk uit in de rake ty pering van figuren in het kader van hun persoonlijke situatie. ■VKXDE F z iur.:

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 57