Jan Arends-bokaal naar Haarlemmers 3 8 AZ na rust Morgen in Europa Cupfinale ruim langs EDO: 1-5 John de Bie: Geen degradatie uit hoofdklasse cricket 3 3 goed begin BESLUIT AFDELINGSBESTUUR: 4 JUTE lir IL/ Futuristisch De overigen Bouwens Autoverhuur Twaalf profclubs Speciaal EEN VRACHTAUTO HUREN? r 3 33 MAART 19 7 9 WOENSDAG 2 1 onder redactie van Jan van der Nat Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. s Gravenhage INHOUD TOT 21 m3 KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 Stoven van ris. BOSCH KEUKENSTUDIO Jansweg 26-28, Haarlem, tel. 023 - 32 22 31. i (ADVERTENTIE) Toernooizege Oosterkwartier 43 I EBBC kan kroon (ADVERTENTIE) op werk zetten (Van een medewerker) oudt Jan Dekker: „Koppie er bij houden buitenspel (ADVERTENTIES) y JF bouwers f J|P autoverhuur HAARLEM ïE P. J. van den Eijnde: associaties. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Er zal geen noodcom- petitie worden ingesteld in de afdeling Haarlem. Het dagelijks bestuur van de Haarlemse Voetbal Bond, dat gister avond onder meer over dit onderwerp vergaderde, wil, ondanks de korte peri ode, die de clubs nog rest in verband met het „vrijmaken” van de velden, proberen de competitie normaal uit te spelen. Zelfs, wanneer het het komende weekeinde tot een afgelasting zou ko men. „Het wordt vreselijk passen en meten”, aldus voorzitter H. P. Duinker, „maar zoals de situatie er nu uitziet, moet het mogelijk zijn de competitie tot een goed einde te brengen”. Het besluit van het afdelingsbestuur is geheel overeenkomstuitspraak, die Timmermans. KIOS: Chiel van der Stelt, Rinus Jongeneel, Jan Tissinga, Wanda Meijer. Voor het toekennen van dat extra punt heeft Van den Eijnde een futuristische oplossing gevonden. Hij wil op de hoogte van vijf of zes meter een cabine op rails laten „meerijden” langs het veld. Daarin moet dan een „strafrechter” plaatsne men, die de arbiter kan aanvullen en/of corrigeren. Op zo’n 33 meter van het doel begint de aanvalszone. Klokken be palen hoe lang een club zich daarin heeft bevonden. Is dat zestig percent of meer, dan krijgt die club daarvoor, ongeacht winst of verlies, een extra punt. Die strafrechter kan via een rood licht en een claxon het spel stilleggen. De oorspronkelijke clubs verdwijnen niet. Voor hen wordt een aparte semi- profcompetitie in het leven geroepen. Van den Eijnde heeft de verenigingen verdeeld in drie afdelingen. Deze zijn regionaal ingedeeld, ongeveer op de wij ze van de huidige toekomstteams. Deze competities zouden op zondag moeten worden gespeeld. Daarbij speelt de plaatselijke ontmoeting en de kortere reis een voorname rol. Het honorarium, aldus Van den Eijn de, van de semi-profs is afhankelijk van de opbrengst aan het einde van het sei zoen en kan volgens een bepaald percen tage uitbetaald worden. Aan het einde inwoners; elk van de clubs levert één bestuurslid, plus een commissaris, voor- zitter-secretaris of penningmeester; de associaties werken op eigen kracht, dus zonder steun van derden; de onderste club behoeft niet te degraderen; lage entreeprijzen, waardoor meer kans op een „volle bak” en aanvallend voetbal verplicht stellen en daarvoor een extra punt toekennen. De zondag-amateurkampioen van Ne derland kan in aanmerking komen voor de semi-profafdeling. Wanneer die club er iets voor voelt, zal het met de drie laagst geëindigde clubs een competitie moeten spelen. Wint de amateurploeg die na-competitie dan komt het in aan merking voor het semi-profgebeuren. De prijzen zullen laag gehouden moeten worden om zoveel mogelijk publiek te trekken. HAARLEM. Voor een paar honderd kijkers speelde hoofdklasser EDO gister avond op eigen veld een vriendschappe lijke partij voetbal bij kunstlicht tegen een combinatie van eredivisieclub AZ’67 en verloor daarvan kansloos met 1-5. In de eerste helft kon de thuisclub het aar dig klaren (rust 1-1), maar in de tweede helft gaven de gasten door een hoger tempo de toon aan en vooral Pier Tol had met vier doelpunten een belangrijk aan deel in de zege. De strijd tussen EDO en de AZ’67-com- binatie was vooral in de eerste helft het aanzien volkomen waard. Het veld was bovendien goed bespeelbaar. Nadat Pier Tol al eens een goede scoringskans voor de gasten had laten liggen, wist hij acht minuten voor het verstrijken van de eer ste helft dan toch te scoren: 0-1Daarvoor had keeper Ricky Meskovic aan de andere kant met geluk een inzet van Nico Sibran- di met de knie gekeerd. Op slag van rust kwam EDO weer langszij van AZ’67, toen een corner van Leo van Straaten door Jan Uitendaal doeltreffend werd afgerond. In de tweede helft schroefden de gasten het tempo op en liepen door twee doelpunten van Tol tot 1-3 uit. Rogier Schouwenaar bracht de stand op 1-4 door de bal tussen de benen van doelman Berend Tent door te schieten en het was de schietgrage Pier Tol die de eindstand op 1-5 bepaalde. Nico Sibrandi en Ton Claus werden in de tweede helft bij EDO gewisseld voor John Bilderbeek en Theo Beyer, terwijl Leo v.d. Lubbe, Hans Berends en Peet Maas door blessures verstek lieten gaan. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM. In een speciale bestuursvergadering, die het hele afgelopen weekend in beslag nam, heeft het Bondsbestuur van de KNCB het definitieve besluit genomen om uit de hoofdklasse van de cricketcompetitie dit jaar geen degradatie te doen plaats vinden. De uitzonderlijke weersomstandigheden der laatste maanden rechtvaardigen het vermoeden dat de cricketcompetitie pas zeer laat (bijvoorbeeld 20 mei) van start zal kunnen gaan en daarbij komt dan ook nog de deelname van het Nederlandse elftal aan het wereldkampioenschap in Engeland. Dat betekent in ieder geval 14 spelers weg op 20 en 27 mei. Deze ruimte was bedoeld voor de maandelijkse ingezonden mededeling van het JUTE projekt De satirische tekst van deze mededeling is ge weigerd door de advertentie-afdeling van het Haarlems Dagblad Deze tekst is af te halen bij de balies van het Frans Halsmuseum en de Toneelschuur Samengevat komt het plan van Van den Eijnde neer op minder ruw spel, geen degradatie, beter, aanvallender voetbal en meer publiek. Of het plan haalbaar is moet natuurlijk worden af gewacht. Het gaat in elk geval naar de KNVB. De krachten bundelen. Dat is het kern punt van het „plan Van den Eijnde”. De nu 88-jarige, maar zeer vitale Haarlem mer wil de 36 clubs van nu samenvoegen tot twaalf profclubs op regionale basis. Zo’n club heet bij hem een associatie. AZ, Volendam en Telstar zouden er een vormen en bijvoorbeeld ook Vitesse, NEC en VW of Sparta, Vlaardingen en Den Haag. De „nieuwe” clubs hebben van Van den Eijnde al namen gekregen ook. Hollandia, FC Rotterdam, IJssel- streek, enz. De twaalf ploegen draaien een norma le competitie, waarbij aan het einde de nummer één kampioen van Nederland is. Er zal gespeeld moeten worden op zaterdag, beurtelings de thuiswedstrij den op het veld van één van de leden van de associatie. De belangrijkste regels voor die com petitie heeft Van den Eijnde ook al op papier gezet. Naast het spelen op zater dag zijn dat: het bestuur van de associa tie zetelt in de plaats met de meeste I is ook niet iemand die dingen gaat verkon digen waar hij zelf niet in gelooft. Hij speelt al twaalf jaar topbasketbal en heeft al erg veel gezien. Jan Dekker: „We hebben een zeer reële kans mits we het koppie erbij houden. Dat is de belangrijkste factor morgen. Er be staat een hemelsbreed verschil tussen het spelen in de competitie en om de Europa cup. Die sfeer, die spanning, dat is niet te vergelijken. Je moet ontzettend goed je hoofd erbij houden. Proberen die bal zo lang mogelijk vast te houden zodat je het - initiatief en dus de controle over de wed strijd hebt. We hebben in voorgaande du els bewezen dit te kunnen. Lukt het om dit spelletje te spelen dan komen we heel ver”. In de kwartfinalepoule trof Den Bosch ook al Gabetti Cantu. Thuis werd met vijf punten verschil ogewonnen, uit met 16 verloren. Den Bosch werd ten slotte toch eerste in de poule maar ook Gabetti Cantu ging over. „Het zegt allemaal niet veel”, meent Jan Dekker, „daar stonden we drie minuten voor tijd slechts vier punten ach ter, verloren toen ons hoofd en de zaak klapte in elkaar. Hier gebeurde dat niet en we wonnen. Maar nogmaals, dit heeft niet veel te betekenen. Het gaat nu om één wedstrijd, de finale. Alles kan heel anders lopen. De kansen zijn echt fifty-fifty”. De kracht van Gabetti Cantu, de zwaar gesponsorde Italiaanse ploeg, ligt voorna- melijk in de snelheid die het team kan ontwikkelen. „Ze beschikken over een zeer goede fast-break. Bovendien zijn ze onder de borden fysiek erg sterk”, weet Jan Dekker. „De gevaarlijkste mensen zijn Marzorati, Della Fiori en Neumann. De eerste twee zijn spelers van Europese klasse, de laatste is een voormalige prof van de Detroit Pistons. Een ontzettend gecontroleerde aanval. Het tegenwapen? Slim verdedigen, het tempo ontregelen en zelf beheerst aanvallen. Het koppie ge bruiken zoals ik al zei. Belangrijk is uiter aard ook wat het Joegoslavische publiek doet. Er zullen wel veel Italiaanse toe schouwers zijn, maar misschien dat je de - rest meekrijgt. Je bent tenslotte de under dog en het publiek kan een grote rol spelen”. Mocht het Den Bosch in Joegoslavië overigens niet lukken om de kroon op het werk te zetten dan zal Jan Dekker daar niet lang om treuren. De ploeg, die zijn belangrijkste spelers heeft in deze Dek ker, Kees Akerboom Danny Cramer en de Amerikanen Lister en Kirkland (de man van de fenomenale dunk tegen Bologna) concentreert zich bovenal op het herove ren van de nationale titel die het vorig jaar aan Leiden gelaten moest worden. geen noodcompetitie De uitslagen en eindstand: Poule A: KIOS DKV 2-2, Helios—KIOS 3-7, DKV—Helios 1-3. Poule B: Nieuw FloraHaarlem 7-4, Haarlem Rapid 6-5, RapidNieuw Flora 3-6. Poule C: AuroraWatervliet 5-5, AuroraSDO 6-2, Wa tervlietSDO 6-1. Poule D: Oosterkwartier Neptunus 4-2, NeptunusHeemskerk 3-3, HeemskerkOosterkwartier 2-7. Halve finales: WatervlietOosterkwartier 2-3, KIOSNieuw Flora 5-4. Finale: OosterkwartierKIOS 8-4. Verliezers ronde: WatervlietNieuw Flora 3-8. Watervliet scheen alle energie al ver bruikt te hebben en gaf Nieuw Flora alle kans om tot 6-0 uit te lopen. Ruud de Soet kon eindelijk de mand voor de Beverwij- kers vinden. Nieuw Flora liet zich echter niet door deze treffer imponeren en wist de derde plaats tenslotte veilig te stellen met 8-3. Voor de lagere teams zijn vijf woensdag avonden ingelast, terwijl bovendien twee wedstrijden in het Paasweekeinde moeten worden gespeeld. Dat laatste geldt overigens ook voor de standaardte ams, die daarentegen niet op midweekse dagen in actie zullen komen. De jeugdcompetitie kan, uitgezon derd de A- en B-afdeling, door alle (Van onze wielermedewerker) STRALEN. De negentienjarige Haar lemmer John de Bie heeft zondagmiddag in de Duitse plaats Stralen net over de grens een semi-klassieke wegwedstrijd over een afstand van 115 kilometer ge wonnen. Hij kwam daarmee tot zijn eer ste overwinning als amateur. In de laatste ronde van een negentig kilometer lange omloop was John de Bie uit een zeven man sterke kopgroep ont snapt en bleef met 150 meter voorsprong op zijn ploegmakker Hans Vonk uit Arn hem dik verdiend aan de winnende hand. De Duitser Peter Kehl werd derde. Vandaag een wat bijzondere „Buiten spel”. De situatie in het betaalde voet bal blijkt de gemoederen danig bezig te houden. Niet alleen Barry Hughes blijkt plannen te hebben over de verandering van het competitiestelsel. Ook anderen hebben zich gebogen over de problema tiek. Deze rubriek stelt de komende weken ruimte beschikbaar voor men sen, die duidelijke, uitgewerkte plan nen hebben over de gezondmaking van het profvoetbal in Nederland. Uw ideeën zijn derhalve welkom. Vandaag het plan van Haarlemmer P. J. van den Eijnde, die in 1965 al met een alternatief systeem kwam. Toen echter bleek de tijd er niet rijp voor. Nu, veer tien jaar later, lijkt dat wel het geval. WatervlietNieuw Flora 3-8. Water vliet: Ruud de Soet 2x, Janny van der Waa. Nieuw Flora: Sjaak Warmenhoven 2x, Wim Vermaat 2x, Tineke Kion 2x, Liesbeth Geerlings, Ton Smit. KIOS bleek niet meer zo schotvaardig als aan het begin van het toernooi. Tot 3-3 konden de Nieuw-Vennepers de Haarlem mers redelijk bijhouden maar Christa Dingerdis opende voor Oosterkwartier het grote offensief waarmee KIOS defini tief op achterstand gezet zou worden. Oos terkwartier liep uit naar 7-3 en brak daar mee de laatste weerstand bij KIOS. Via Wanda Meijer kon KIOS nog een keer scoren maar Erik van der Weijde sloot de Haarlemse produktie af met de achtste treffer voor Oosterkwartier. Dat was te vens de eindstand. van het seizoen spelen de drie kampioe nen om het semi-profkampioenschap van Nederland. Ook hier is degradatie („de grote onruststoker van het betaalde voetbal”, volgens Van den Eijnde) uit den boze. Het bondsbestuur deed dit voorstel overigens ook al op de najaarsvergadering van de KNCB in november vorig jaar. Onder druk van de afgevaardigden van hoofd- en eersteklassers werd toen besloten tot een extra gesprek met die afgevaardigden. Dit gesprek vond op 19 december plaats. Het resultaat was een alternatief programma met wél degradatie en promotie tussen hoofd- en eersteklassers. De strenge winter heeft nu dus tóch het bondsbestuur zijn zin gegeven. Overigens zal de kampioen van de eerste klasse wel promoveren naar de hoofdklasse en zullen dientengevolge in 1980 twee van de negen hoofdklassers moeten degraderen. ACC-voorzitter Max de Bruin, als „eerste klasser” nauw betrokken bij deze zaken was in de najaarsvergadering een van de felst tegenstribbelende opponenten van het Bondsbestuur. Zijn reactie luidde nu: „Ach, het is na zo’n winter eigenlijk wel een verstandig besluit”. Leg de, licht met zout bestrooide, vis in vuurvaste schotel. Doe er flink boter, scheutje water met wat citroensap (of witte wijn), gesneden uitje, peterselie tijm en laurier bij. Desgewenst bestrooien met paneermeel Stoofde schotel in 30 minuten gaar; op het fornuis mét. in de oven zonder deksel Alle overige eerder aangekondigde maatregelen met betrekking tot de jeugdtoernooien blijven verder van kracht. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Hoewel pas morgen avond tegen zes uur bekend zal zijn of er ook werkelijk geschiedenis geschreven is, kan toch, ongeacht de uitslag van die Europa-Cupfinale basketbal, vooraf gaande daaraan zonder meer worden ge steld dat EBBC Den Bosch met het berei ken ervan voor een unieke prestatie heeft gezorgd. Nog nimmer in de historie van het Nederlandse basketbal is een ploeg zo ver gekomen. In een tak van sport die sinds jaar en dag gedomineerd wordt door vertegenwoordigers uit Spanje, Ita lië en de Oostbloklanden maakt nu tot verbazing van de buitenwacht plotseling een ploeg uit de lage landen furore. Hoe wel, zo onverwacht kwam de doordraak nu ook weer niet. H JONGE DUBBELE GBAAN JENEVER die moet u proeven, die isgeweldig de leden*hebben gedaan tijdens de bui tengewone ledenvergadering van 15 maart. Op die bijeenkomst werd beslo ten tot pen noodcompetitie over te gaan, wanneer de. competitie in het weekeinde van 17 en 18 maart nog niet zou zijn hervat. Aangezien dat, hoewel slechts ten dele, is gebeurd, meent men dat die afspraak moet worden nagekomen. Dat een en ander niet zonder proble men zal gaan, is duidelijk. Vooral het feit, dat de voetbalclubs in Haarlem reeds eind april van de velden afmoeten, maakt het afwerken van het volledige programma extra gecompliceerd. Veel teams zullen de competitie dan ook niet helemaal kunnen uitspelen. In dat geval prevaleren de wedstrijdén, die van be lang zijn voor degradatie en of promotie. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Oosterkwar tier is gisteravond winnaar geworden van het officieuze kampioenschap korf bal van de regio Haarlem. De Haarlemse formatie won in de finale met 84 van het Nieuw Vennepse KIOS en kwam derhal ve in het bezit van de „Jan Arends-bo- kaal”. Het gaat de laatste jaren namelijk erg goed met het Nederlandse basketbal, dat vooral door de komst van de zogenaamde Nederlandse Amerikanen op internatio naal niveau sterk in aanzien is gestegen. Het nationale team kreeg aansluiting met de top tien van Europa terwijl daarnaast het club-basketbal eveneens een snelle ontwikkeling doormaakte. Den Bosch gaf het vorig seizoen al een indicatie daarvan door de kwartfinale van de Europa-Cup te bereiken, en dit jaar miste Parker Lei den maar op een haar na de finalepoule van de Europa-Cup voor landskampi oenen. Den Bosch evenwel nam deze keer geen genoegen meer met een ondergeschoven positie en rukte na een serie imposante overwinningen op onder meer Hapoel Tel Aviv, Avanti Brugge, Villeurbanne (Frankrijk) en Sias Wroclaw (Polen) op naar de halve finale van de Europa-Cup voor bekerwinnaars, om daaruit, na een bloedstollend duel met twee verlengingen tegen Sinudyne Bologna (met zijn wereld- befaamde Joegoslavische topspeler Co- sic) glorieus als winnaar te voorschijn te komen. Nu de finale nog en opnieuw is een Italiaans team de tegenstander: Ga betti Cantu. Een naam die in Europa klinkt als een klok. Jan Dekker, de veelvoudige internatio nal en spelverdeler van EBBC Den Bosch is van dat laatste niet ondersteboven. Ze ven keer al speelde de 29-jarige steunpi laar van de Bosschenaren tegen deze top- ploeg en kent die dan ook door en door. Hoewel de balans van die onderlinge du els duidelijk doorslaat naar de kant van de Italianen concludeert de scheikundele raar uit St. Micheilsgestel desalniettemin dat de kans erg groot is dat Den Bosch morgen in het Joegoslavische Porec de Europa-Cup gaat winnen. Jan Dekker staat niet bekend als een grootspreker en Nieuw Flora, dat vorig jaar beslag had I weten te leggen op deze trofee, eindigde I op de derde plaats door een 8-3 overwin ning op het Beverwijkse Watervliet. Finale: OosterkwartierKIOS 84. Ooster- I kwartier: Jan Starink 2x, Erik van der Weijde 2x, Grada van Laatum, Bob van Laatum, Christa Dingerdis, Marinus (ADVERTENTIE) ïE Het dagelijks bestuur van de afdeling Haarlem, dat gisteravond bijeen was om de afwikkeling van de competitie te bespreken. V.l.n.r.: de heren Duinker (voorzitter), Berrevoets, Grijmans, Hoogeboom, De Jong, Van Leeuwen, Smit, Verkerk, Splinter, Roosen. moeilijkheden niet volledig worden af gewerkt. „Er zal echter worden door gespeeld zo lang dat mogelijk is”, aldus de afdelingspreaeses. De persprijs, welke jaarlijks wordt uit gereikt aan die persoon die erg veel voor de korfbal heeft betekent, ging naar Henk de Vries. De organisatie van het toernooi was in handen van de korfbalvereniging Haarlem. Haarlem”

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 69