achtergrond Ijaarlemmer ijfilletjes Voetbal-enthousiasten gezocht: Haarlem mag niet verloren gaan Robbertje Zwarte Pieten over bejaardenzorg Commissie kunstzaken in eerste discussieronde Tweede politiek debat op 3 mei Samen bouwen Palmpasen ief OFWEL: HET GROTE WANTROUWEN en LEZERES VRAAGT VIA GEDICHT ONS ALLER MEDEWERKING Toneelschuur ief f 1 Beleid Schuld Vrije keuze Pas 65 11 STAD Z ATER D- G APRIL 19 7 9 7 1( een een lante talen oter- en f door Pieter Taffijn m” >aan, defo- 1 isse- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De verhoging van het budget voor gemeentelijke kunstaankopen met een bedrag van ƒ20.000, meer geld voor het voorstellingenbudget van de Toneelschuur, meer guldens voor het Muziekcentrum Kennemerland en ƒ45.000 voor de start van een filmhuis en een open studio. Die vier nieuwe zaken in het kunstbeleid achtte de meerderheid van de commissie kunstzaken gistermiddag het belangrijkste in de verschillende culturele sectoren. HAARLEM. Er stqnd vrij dagmiddag in de vergaderzaal van het gewest Kennemerland een grote Zwarte Piet, die het zwaar te verduren kreeg. Aan de ene kant van de zaal zat de commissie sociale zaken van het gewest; a^n de andere kant het bestuur van de Vereniging van Bejaardenverzorgingste huizen in Zuid-Kennemerland (VBZK). Twee uur lang deden beide ploegen niets anders dan met alle kracht de Zwarte Piet naar elkaar toeschuiven. Op het eind van de vergadering stond hij nog in het midden, flink gekneusd. De ploegen lik ten hun wonden en scheids rechter Han Overbeek, porte feuillehouder' voor sociale za ken en voorzitter, kon slechts concluderen dat er niemand had gewonnen. filmhuis en open studio irstraa aat 81 VVD-commissielid Jacques Brons A Neerlands bekendste voetbaltrainer Barry Hughes, die volgens mevrouw Van Sweeden meer steun verdient. Morgen is het weer Palm pasen en zullen vele jon alijke iciale lere ns in rmijn - en a >orzon| slaapk naar 3 tofferir- tallatiJ et keu 'slaapl ette e j van ïagpn Dat bleek in een ruim tweeëneenhalf' uur durende vergadering, waar de leden van de commissie de verlanglijstjes voor de sectoren beeldende kunst, theater, mu ziek en overige zaken vaststelden. Dat gebeurt in het kader van de begro ting 1980 momenteel in alle raadscom missies van de gemeente, waarbij het erom gaat de volgorde vast te stellen van de nieuwe projecten waaraan geld wordt uitgegeven. Deze zogeheten prioriteiten procedure is de eerste pas in de miljoe nendans van de gemeente, die dit jaar overigens weinig te besteden heeft. Langs Haarlemse dreven Is veel te beleven, Dat is al jaren bekend in ons land. Helaas loopt het met onze voetbalclub nu wat uit de hand, Daar moeten wij Haar lemmers iets aan gaan doen: Meer naar onze club kij ken, dat brengt in de kas weer poen. Gezamenlijk er weer aan bouwen, We blijven toch van ons W Haarlem houwen. Want Haarlem dat blijft onze trots en onze club. Het is niet genoeg, als we roepen hup hup. Kom Haarlemmers, laat uw hart toch eens spreken, In voetbal zijn wij toch geen leken? Wij hadden toch ook onze Kick Smit, Help nu te tonen, in Haar lem zit pit. Ze hebben een trainer, die is uniek, Brengt leven in de brou werij en muziek. Zoals hij voor zijn club vecht Is tenminste nog echt, Die kunt u niet in de kou laten staan, Daar moeten we met z’n allen achteraan. Kom Haarlemmers, wees nu paraat, Laat zien dat u uw man netje staat. De schouders eronder, In de glazen geen ge donder: Ook gunde de meerderheid van de com missie die aanstelling van een assistent geen derde of vierde plaats op de lijst. Daar belandden respectievelijk een post van 3100 voor kadercursussen van Krea- ter en 10.000 voor ateliers voor Haarlem se kunstenaars. Op voorstel van de sub commissie muziek kregen een post van ƒ4750 voor de Haarlemse Jazz Club en een bijdrage van ƒ3250 voor een work shop van Jeugd en Muziek Haarlem voor rang. Waarmee de koordirigentencursus op de achtergrond verdween, samen met posten voor beiaardactiviteiten, voor uit breiding van het technisch personeel van het Concertgebouw en geld voor een ge meentelijke oefen- en loopruimte voor harmonie en fanfare. In de sector theater, zo meenden bijna alle commissieleden moest een verhoging De Spanjaarden hebben wij toch ook verdreven, Dat deed Kenau Simonsz Hasselaar in haar eentje maar even' Dan spelen wij toch zowaar Met z’n allen nog wel wat klaar. Al worden we Houten Haarlemmers genoemd, We zijn over de hele we reld beroemd, Wegens onze Haarlem mer Hallen En Babbe de Malle, Haarlemmer Olie en de stad van de bloemen, Enfin*. te veel om op te noemen. Daarom mag W Haar lem niet verloren gaan, Het heeft al negentig jaar bestaan. Ze waren in 45/46 kam pioen, Dat willen we graag nog eens overdoen. Zonder geluk vaart nie mand wel En dat hebben ze nodig bij het voetbalspel. Na drie keer degradatie Toch weer eredivisie, is dat geen prestatie? We mogen gerust wat chauvinistisch zijn, Gaat het goed met de club, vinden wij dat toch fijn. Dus Haarlemmers, let op uw saeck, Onze voetbalclub te hou den is uw taak. Stel ze niet teleur, Wordt lid of donateur. Wat eenmaal weg is, komt niet zo snel weer En het hoort bij onze stad, zoals vele dingen van weleer. gens en meisjes met hun palmpaasstok, haantje- p'ik inde top, door de stad trekken. De Haarlemse Organisatie voor Recrea tie deed me een keurige lijst toekomen van de startpunten van de diver se optochten. Als niet an ders vermeld vertrekt de stoet om 13 uur. Speeltuin Noorder- vreugd, Planetenlaan met drumband NVDJ; speel tuin Zaanenoord, Spaarn- damseweg, drumband Vermaat; speeltuin Hof van Eden, Reviusstraat, drumband Jan Gijzen; speeltuin Oosterkwartier, Pladellastraat, drumband Oosterkwartier; speeltuin Kindervreugd, Godfried van Bouillonstraat, 13.15 uur, drumband DSV; speeltuin Dartele Jeugd, Flevoplein, 12 uur, drurn- onder de indruk van het betoog waarin voorzitter Van de Water pleitte voor een extra medewerker op de gemeentelijke Die persverklaring veroorzaakte zo veel opwinding en politieke onrust dat op 19 maart een politiek debat werd gehouden, waaraan D’66, dat evenals CDA, WD en PvdA het collegeprogram ondertekende ook deelnam. Aangezien WD en CDA bleven bij hun eis tot intrekking van de door de PvdA uitgegeven persverklaring en de PvdA daartoe niet genegen was, raakten de collegepartners in een politieke im passe. Daarbij eiste de PvdA zelfs hero- Verliezers waren er genoeg, maar die zaten niet in de zaal. Het zijn de bejaarden in Kennemerland, die in een verzorgingstehuis moeten of wil- len worden opgenomen. De strijd ging om hen. Al maanden liggen het gewest en de VBZK met elkaar in de clinch over het indiceren bekijken hoe veel en wat voor zorg een bejaarde nodig heeft) en het opnemen van be jaarden in tehuizen. Tot 1 januari 1978 regelde de vereniging alles zelf met een bureau, dat zowel de indicaties als. de opnamen verzorgde. Het bureau had een hoofd, dat de touwtjes stevig in handen hield en er borg voor stond dat er tussen indicatie en opname geen kloof ontstond. Veel veranderde nadat wettelijk was bepaald, dat het indiceren door de overheid moest worden gedaan. In Kennemerland nam het gewest de taak van de VBZK over. Het wilde echter, ondanks de formele scheiding, het werk niet opgesplitst zien worden en probeerde met de vereniging overeen stemming te bereiken over het laten functioneren van een bureau, dat op name en indicatie zou regelen, waarbij dan formeel de vereniging verantwoor delijk zou blijven voor de opnames zelf en het gewest verantwoordelijkheid zou dragen voor het indiceren. De vere niging zei nee en koppelde het opname- werk volledig los. Er kwam een eigen bureau met eigen medewerkers en hoewel die in hetzelf de gebouw werkzaam zijn als de indi- ceerders is er voor bejaarden, familie leden en hulpverleners een onmogelij ke situatie ontstaan. Het regent de laat ste maanden klachten. Mensen raken in verwarring omdat ze niet weten bij. wie ze terecht moeten, van het ene bureau naar het andere worden ge stuurd, tussen de wal en het schip vallen. In tegendeel, ze verzocht de commis sie en alle andere kritiek leverenden op te houden met de vereniging overal de schuld van te geven. „We krijgen pak ken papier en niemand kijkt naar het indicatiebureau, dat ontzettend ram melt. Nee, er wordt maar gemuggezift over de vereniging.’’Mede bestuurslid Hooi deed een emotioneel beroep op de critici de vereniging met rust te laten en de tijd te gunnen de zaken goed te regelen. Hooi: „U kunt-toch de vinger aan de pols houden middels de overlegcom missie”. sbouw hobb; et ope n., c.v liseb nog 3St. 50 mi lagpr (Van onze stadsredactie) HAARLEM. PvdA, CDA en VVD zullen op donderdag 3 mei voor de twee de maal praten over de meningsver schillen ten aanzien van een persverkla ring die de Partij van de Arbeid eind januari uitgaf. Dat deed de partij naar aanleiding van een weigering van de wethouders Ton Thuis (VVD) en Leo van den Berg (CDA) om deel te nemen aan een forumdis-cussie over woning nood in het Deining Actie Centrum. be bot n eige ider n t ruin rd, hs louch Spoi <k. Ir iort, tt 05. en aap aan: 9 19, 15. indie 1191 ei De commissie en Han Overbeek de den dan ook een dringend beroep op het bestuur de vereniging, die 25 april vergadert, voor te stellen de ontkoppe ling ongedaan te maken. Als dat be sluit gevallen is kunnen juridische en personele problemen worden opgelost, in goed overleg, vond men. Voor shands deed mevrouw Rosier geen toe zegging. gevin imer, itertui In de commissie kunstzaken ligt een en ander nog wat ingewikkelder. In de eerste plaats hebben niet, zoals in andere com missies, alleen raadsleden zitting in de commissie, en bovendien wordt in eerste instantie per sector de prioriteit bepaald van de verschillende nieuwe uitgaven. Dat gebeurt door de prioriteitenlijst van van tjgf yoorstêllingenbudget van de To- neelschuur met f 70.000 voorrang krijgen. ’Een poging van WD’er Jacques Brops jding heid. B.A.- Han Overbeek merkte terecht op, dat het tijd wordt voor een gecoödineerd bejaardenbeleid, waarbij duidelijk wordt bepaald wie er verantwoordelijk is voor het welzijn van onze oudere medemensen: de overheid of het parti culier initiatief. Zo’n beleid is er nog niet en voorlo pig zullen gewest en VBZK in een soort haat-liefde relatie de belangen van de bejaarden moeten behartigen. Want de twee ploegen hebben elkaar nodig om dat beide de helft van de macht in ’handen hebben: de overheid is de baas over de indicatie; de VBZK heeft alles te vertellen over de' opnames. Twee zaken die onlosmakelijk met elkaar verbonden dienen te zijn willen er niet, zoals nu gebeurt, bejaarden tussen twee stoelen vallen. Hamvraag is wie er water in de wijn moet doen. In theorie zouden beide partijen dat kun nen doen; in de praktijk niet. Het ge west kan niet onder zijn wettelijke ver plichtingen uit. Alleen de vereniging heeft speelruimte. Zij kan op haar schreden terugkeren en besluiten, dat het indicatie- en opnamewerk net als vroeger weer door één bureau en één staf gedaan moeten worden in één ge bouw met één toegangsdeur en één telefoonummer. Donhui erkeri ip, vai iil.ruirri v. vast ote tui Lrei?oi praktijk I Van de voetbalcompetitie heb ik niet zoveel kaas gegetqn. Ik moet eerlijk békennen dat ik nooit naar sportbeelden op de tv kijk en de sportversla- gen in de kranten maar met een half oog of hele maal niet lees. Tóch weet ik natuurlijk wel, dat we hier in Haarlem in Barry Hughes de bekendste voetbaltrainer van Ne derland hebben. En dat de positie van Haarlem op de ranglijst van de ere divisie er nou niet een is om jubelend over naar huis te schrijven. Gelukkig zijn ervoor Haarlem welAnensen, die belangstelling tonen voor het reilen en zeilen van deze voetbalclub. Al zou den het er best wat meer mogen zijn, de tribunes bieden vaak genoeg nog ruim voldoende plaats. Iemand die hoopt dat er betere tijden aanbreken voor Haarlem is mevrouw M. van Sweeden, die er een heel gedicht aan wijdde. Met het verzoèk dat in de Halletjes af te drukken. Dat doe ik graag, in de hoop dat het de voetballers de nodige inspiratie geeft en u aan leiding om eens een gang naar het Haarlem-sta- dion te maken. wethouder Tinus van de Water te leggen naast de lijsten die de subcommissies beelden kunst, theater en muziek in el kaar hadden geknutseld. Daarbij moest de stadsbestuurder meerder malen bui gen voor de voorstellen van de subcom missies die door de meerderheid van de leden van de hele commissie werden gedeeld. Dat bleek onder meer in de sector beel dende kunst, waar de subcommissie een exploitatiesubsidie voor het Haarlems Kunstenaars Overleg het meest belang rijk vond, maar de wethouder de voor rang gaf aan de verhoging van het budget voor de gemeentelijke kunstaankopen. Na stemming bleken acht van de veertien toen aanwezige commissieleden het toch wel met de wethouder eens te zijn. Moeilijker kreeg de stadsbestuurder het bij het tweede punt, want slechts drie leden waren het met hem eens dat een algemeen assistent voor het Frans Hals museum belangrijker is dan de ƒ2750, voor het kunstenaarsoverleg. ning was toegedaan en zijn stem bij gelij ke stennping doorslaggevend is, kregen de voorstanders van een hoger startgeld geen kans. Degenen die vorige week stem den tegen een gelijke start van de twee projecten, onthielden zich van stemming. Evenals vorig jaar stond CDA-raadslid Ina Jonkergouw weer op de bres voor de oudere medemens. Dat deed zij 'in de vorm van een pleidooi voor exta geld voor de Pas 65-faciliteiten zodat ouderen een gereduceerd tarief betalen in schouwburg en concertgebouw. De christen-democra- te werd echter wankelmoedig toen weini- Vrijdag ging het erom wie er nu schuld heeft aan het ontstaan van het niemandsland tussen indicatie en op name. Voor de commissie lagen de zaken duidelijk; voor de vereniging ook. De commissieleden riepen in koor, dat de VBZK nooit de opname los had mogen koppelen van de indica tie, ook al is daar formeel niets tegenin te brengen. De bestuurders van de ver eniging op hun beurt verweten de overheid de splitsing in de hand te hebben gewerkt door de indicatiebe- voegdheid aan zich te trekken. Het meikwaardige is, dat zowel de VBZK als de overheid, ondanks de kritiek op elkaar, hetzelfde doel nastre- fen: ervoor zorgen, dat de juiste be jaarden dees? de meest zorgbehoeven- den) in de juiste tehuizen terecht ko men. Om die reden heeft de overheid bepaald, dat zij moet indiceren. Om dezelfde reden meent de vereniging dat zij zelfstandig opnames moet kun nen regelen. De overheid wil dat maar niet willekeurig bejaarden worden op genomen en heeft het indicatiesysteem wettelijk onderbouwd. Ze is echter niet zover gegaan, dat ze heeft verordo- neerd dat alleen bejaarden met een positieve indicatie werkelijk in aan merking komend voor verzorging in een tehuis) moeten worden opge nomen. Het staat de huizen vrij iedereen op te nemen, mits hij of zij geïndiceerd is. Of de indicatie nu positief of negatief is uitgevallen. De bij de vereniging aan gesloten tehuizen hebben met elkaar afgesproken dat ze alleen positief geïn- diceerden opnemen en van die groep dan nog de meest urgertten eerst. De vereniging respecteert evenwel ook de vrije keuze van bejaarden en daar zit het knelpunt. Want als je bejaarden vrij laat kiezen is de kans groot dat de meest urgenten verdrongen worden door anderen, minder urgente geval len, die een „kruiwagen” weten te vinden. Vandaar, dat het gewest zo graag indirect invloed op het opnamebeleid wil uitoefenen. Want het aanbod van bejaarden is groot en het aantal vrije plaatsen klein. En dus moet ervoor gewaakt worden dat zij die verzorging het hardst nodig hebben het eerst aan bod komen, redeneerde de commissie. Ook al werd de discussie vertroebeld door heen en weer gepraat over perso neelstekorten bij het Gewestelijk Indi catie Bureau het orgaan dat namens het gewest de indicaties regelt), het inwerken van de nieuwe opname- krachten, achterstanden bij beide bu reaus, de juridische status van functio narissen, reglementen van de overleg commissie die toezicht houdt op indi catie en opname (in die commissie zit ten mensen van het gewest en van de VBZK) en procedurele problemen; duidelijk werd dat men elkaar niet vertrouwt. De VBZK is bang, dat de overheid teveel grip op de opname krijgt (be stuursvoorzitter mevrouw Rosier: „Als dat gebeurt zeggen er tehuizen hun lidmaatschap op en wat dan?”) en het gewest vreest, dat tehuizen de hand zullen lichten met de urgenties. Het werd niet met zoveel worden gezegd, maar het is wel waar het allemaal om draait: een competentiekwestie. pening van de college-onderhandelingen wat betreft de paragraaf over openbaar heid van bestuur. Gespreksleider Jan Poot heeft inmid dels de fractievoorzitters van CDA, WD en PvdA gepeild en hem is geble ken dat een tweede discussie-bijeen- komst niet zinloos is. Naast een gesprek met ieder van de fractievoorzitters, kwa men de heren ook nog voor een infor meel beraad bij elkaar. „Dat de drie partijen dan - in het belang van de bestuurbaarheid van onze gemeente en op basis van het collegeprogram - elkaar zullen weten te vinden lijkt nu reëel mogelijk”, aldus Poot. I band NVDJ; speeltuin Overveen, jeugdherberg De Zanderij, Korte Zijl- weg 9, Overveen, drum band Damiate; speeltuin Burcht ter Cleeff, H. Hartkerk, Kleverpar- kweg 15,14.15 uur, drum band Damiate; speeltuin De Ring/Molenwijk, club huis Frieslandlaan, 12 uur, drumband DSV; speeltuin De Ring/Boer- haavewijk, L. Pasteur- straat, 12 uur, drumband Irene; speeltuin De Ring/ Meerwijk, Schalkererf Bernadottelaan, drum band DSV; speeltuin Een- hoorn, Bernstraat, drum band St. Joris; speeltuin FÏoragaarde, Van Oosten de Bruynstraat, 14 uur, drumband Willem Alexander; speeltuin Jong Leven/Wijkcentrum Parkwijk, Van Loghem- straat, drumband Spaar- nebazuin. -De hééft van de commissie’kunstzaken .achtte"een post van ƒ45.000 voldoende Vredesteek voör Start van een filmhuis en een open' studio waar mensen zelf met audio-vi’sue- Terwijl wethouder Van de Water even- le middelen als film en video kunnen leren ook haar stem aan, terwijl de Pas 65 naar een lage zesde plaats verhuisde. Op vrijdag 20 april buigt de commissie zich nog eens over de verlanglijsten die dan in elkaar zijn geschoven. Dan wordt over de uiteindelijke volgorde van alle nieuwe zaken in het kunstbeleid gepraat. Of de lijsten bij verlanglijstjes blijven, blijkt pas als in juni de wensen van alle commissies op een rijtje zijn gezet en de afdeling financiën daar haar licht over als de subcommissie twee procent stijging werken. Omdat pok de voorzitter die me-.heeft doen schijnen. teiten van 50.000 op die plaats op de lijst te krijgen werd niet gesteund. Eens waren de leden (behave Brons) het ook met f 4000 voor de workshop van de Toneelschuur als tweede op de lijst. Toen wethouder Van de Water het voor stel van de subcommissie theater, om 10.000 extra voor Perspekt uit te trekken afwees, omdat hij bang was dat de provin- keur aan een verhoging van 10.000 van afdeling culturele zaken. Daar^gaf zij dan u..j - j i j de bijdrage voor het muziekinstituut vair,. de Kathedraal Sint Bavo zodat deze post als tweede op de prioriteitenlijst be zin kreeg. Hij pleitte zo voor deze, post landde. Prioriteiten Toneelschuur, Waarop commissielid Van Erp (D’66) de gevoelens van zijn collega’s verwoordde met de opmerking: „Dat doen we ook en we constateren dat de patiënt zware koorts heeft. Ik verwijt uw vereniging een organisatorische wijziging te hebben aangebracht zon der rekening te houden met de conse quenties. U vraagt ons op te houden met kritiek leveren, maar wij kunnen de klachten die met handenvol op ons bureau vallen niet negeren. En u maakt ons niet duidelijk waarom u ontkoppeld heeft. U vergeet de bejaar den”. De Zwarte Piet in het midden trilde hevig na. HANS INVERNIZZI !A Wethouder Tinus van de Water (PvdA) ‘van het financieel meerjarenplan van het Muziekcentrum Kennemerland, waar door uitbreiding van de activiteiten moge lijk wordt, belangrijk achtte, ontstond een flinke discussie over een door de wet- houde'r voorgestelde post. Hij wilde een bedrag van 2506 uittrek- - - - ken voor een koordirigentencursus in sa- om een posjt voor^bijzondere theateractivi- menwerking met het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. „Het blijkt regelma tig dat er moeilijkheden ontstaan doordat koordirigenten niet met het orkest kun nen werken. Door zo’n cursus die een week duurt, kunnen we dat misschien oplossen”, meende Van de Water. Maar gen haar enthousiasme deelden en raakte voor die „vredesweek” was de meerder-, heid van de commissie helemaal niet te vinden. De rrieeste leden gaven de voor- cie zijn bijdrage dan zou verlagen, werden de leden het al gauw eens over nummer drie, waarbij liberaal Brons eindelijk zijn Uil ÏVZVl ClVO V omdat ondanks de slechte financiële'situ atie van Haarlem de vernieuwing in de cultuur zijns inziens toch niet mag stag neren.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 11