Veel gebrek aan Maple Leaf overgenomen STAND HYPOTHEEKRENTE in Amsterdam Kleurloze handel Personeel krijgt aandelen beurs deze week Kinderbijslag voor invalide kinderen Bevoegdheden in wet uitbreiden Wijnbeurs bij Wiesbaden „GEVEN NA LEVEN” HH Stijgende winst Sperwer Int. bedrijfsartsen Kamervragen over belastingvrij kopen Chevron mogelijk uit Nederland bij kortere werkweek jam i an lie or >ma oals I >mgaa ubeloj 1. Te s <31 1 9 7 9 APRIL 17 7 16 ECONOMIE (Van onze parlementsredactie) I vrij» ar in ijk en on- men met vra- laan, lefo- isse- laats onze soon ciële I ZATERDAG i '2 aan- be- 8% s te Cre- ’000 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De overheid moet kunnen optreden tegen misleidende reclame. Daar naast moet die bevoegdheid ook gegeven wor den aan ideële organisaties die zich bijvoor beeld bezighouden met natuurbescherming of het bestrijden van alcohol- en tabakgebruik. Dat vindt de CDA-fractie in de Tweede Kamer en zij heeft de regering voorgesteld die bepalin gen op te nemen in de toekomstige wet tegen misleidende reclame. B Ife onde op reclame nodig I (Van onze redactie economie) Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwt. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank (Van onze redactie economie) F 9,6 9,0 8,9 an ai >n hai r>d ve 4eyer el. 02 DEN HAAG (ANP). Het aanbod van artsen die in de bedrijfsgezondheidszorg werkzaam willen zijn, blijft achter bij de vraag, die vooral de laatste jaren is toege nomen. Dit is een van de oorzaken van het feit, dat van de ongeveer 4,5 miljoen werk nemers in Nederland slechts 1,3 miljoen bedrijfsgezondheidszorg ontvangen. Dit staat in een rapport dat door het College van Bijstand en Advies voor Bedrijfsge neeskunde aan minister Albeda van So ciale Zaken is aangeboden Vanaf de invoering (1 oktober 1976) van de algemene arbeidsongeschiktheidswet (AAW) bestaat geen recht meer op kinder bijslag voor invalide kinderen van 18 tot 27 jaar. Als regel kunnen deze kinderen AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 3 april. Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1 Volgens Jansen betekent het belasting vrij kunnen inkopen van vooral drank eh tabaksartikelen en cosmetica in feite een leemte in de belastingswetgeving en is er sprake van oneigenlijk gebruik van die wetgeving In schriftelijke vragen informeert het Kamerlid naar de omzet op Schiphol en op de belastingvrije winkels op Neder landse schepen en vraagt hij informatie over het gederfde bedrag aan niet-geïnde BTW en accijnzen. 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 9,82 10,27 en vi in di k. T 9,0 9,25 9,0 9,25 9,2 9,2 9,6 9,0 8,9 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 9,0 9,25 9,0 9,25 9,2 IHOL chine chine aartei (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Elk personeelslid van jeansfabrikant Levi Strauss dat vijf jaar bij de firma heeft gewerkt, zal dit jaar vijf aandelen Levi Strauss in ont vangst kunnen nemen. Daarna zullen hem of haar iedere volgende vijf jaar vijf aan delen worden overhandigd. Het Aandelen Premieprogramma geldt voor alle 35.000 personeelsleden van Levi Strauss over de gehele wereld. Met het plan zijn in totaal ongeveer 60.000 aande len gemoeid met een huidige marktwaar de van ongeveer 1,7 miljoen dollar. Op dit moment werken bij Levi Strauss Neder land 102 personeelsleden met gemiddeld 3,5 dienstjaren. 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,3 9,0 9,0 9,2| 9,6 i. 02; 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 10,05 10,50 lillige is Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank lijk 9,49 9,76 9,57/9,63 9,84/9,90 9,88 9,88 10,32 9,31 9,2 lat 1| (248 RK b lijvent 02! Verder waren er tegenvallers voor Er iks uit Alkmaar en Orenstein en Koppel. Gelukkig bleven er zich ook nog goede tijdingen melden. Zo zette Océ-Van der Grinten vorig jaar de groei onvermin derd voort en het jaarverslag had deze week dan ook een .koersstijging van drie gulden tot gevolg. Gelatine Delft boekte ook een hogere winst en wil een flinke dividendverho- ging geven wat de koers van 270 op 285 bracht. Maar verder wilde het niet erg vlotten, ondanks het feit dat de vak bonden steeds meer last krijgen met hun achterban inzake de eisen/ van werktijd verkorting. De leden willen nauwelijks meer vakantie maar veel liever meer loon en vooral vervroegde uittreding, die wèl erg populair blijft. Nu de eis om de kortere werkweek steeds meer vervalt, lijken de vastgelo pen cao-onderhandelingen snel uit het slop te geraken en tot overeenkomsten te leiden. Maar, zoals gezegd, zelfs dit ver-’ mocht de Damrak niet uit de kleurloze stemming te halen. Het gros van de beleggers prefereerde oök deze week een afwachtende houding. Dit leidde voor vele lokale aandelen tot koersver liezen van een paar gulden. Maar aande len Koninklijke Petroleum, Unilever en Akzo stegen juist é<jn tot twee gulden. .Verenigde Machinefabriek Stork kon zich vier gulden herstellen na het ver schijnen van het jaarverslag over '78' waarin een aanzienlijke daling van het verlies stond vermeld. Rijn-Schelde-Ver- olme moest echter terug van 40 op circa 30 toen, bekend werd dat Iran definitief afziet van de grote marineor der waar het concern nog alle hoop op had gevestigd. Eer, ander* knelpunt in de bedrijfsge neeskunde is het feit dat de zorg niet verplicht is voor iedere werknemer, maar slechts voor werknemers in bepaalde soorten bedrijven. Volgens het college van bijstand en advies is het tekort aan be- drjfsartsen vooral het gevolg van de ge ringe aandacht en belangstelling voor de bedrijfsgezondheidszorg tijdens de art senopleiding. Hoewel het aantal artsen dat in de bedrijfsgeneeskunde werkzaam Opmerkingen: De hypotheekrente blijft nog steeds op hetzelfde niveau liggen. Uitzondering hierop is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten deze financier heeft een renteverhoging doorgevoerd Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. is in de afgelopen tien jaar isigestegen van ongeveer 200 naar rond de vijfhonderd, is het aantal vacatures in dié sector geste gen, zo staat in het rapport. Daarbij komt nog, dat veel artsen die er werkzaam zijn geen opleiding hebben gevolgd voor be drijfsarts. Een ander knelpunt is de onregelmatige spreiding van de gezondheidszorg. Er zijn nog veel gebieden, zo staat in het rapport, met geen of vrijwel geen bedrijfsgezond heidszorg. Verder is het aandeel van de medische sector op het gebied van weten schappelijk onderzoek ten behoeve van deze zorg zeer beperkt. AMSTERDAM (ANP). De OK-Kau- gummi en Leaf Groep, een' Westduitse kauwgumfabrikant, wil het Amsterdamse Maple Leaf overnemen. Het Amerikaanse General Foods concern, waarvan Maple 7 Leaf sinds 1971 deel uitmaakt, heeft over deze overnemning in principe overeen- - stemming bereikt. In oktober vorig jaar maakte Maple Leaf bekend dat een herstructurering noodzakelijk was wegens de moeilijke verliesgevende situatie door onder meer internationale concurrentie. Het Duitse concern hoopt de pröduktiefaciliteiten in Amsterdam in de komende jaren opti maal te kunnen benutten, zo deelt de directie van General Foods mede. Het samengaan van de twee bedrijven zal dan ook geen gevolgen hebben voor het 300 man tellende personeel van Maple Leaf. Ook de dagelijkse leiding blijft in Neder landse handen 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad AmsterdamL Westland Utrecht/standaard no-risk (Door onze beursmedewerker) Wall Street bleef aanvankelijk deze week geheel in de ban van de situatie rond de lekkende atoomcentrale te Har risburg en fluctueerde daarbij sterk op en neer. In Amsterdam bleef de .stem ming overwegend gedrukt. Doordat de problemen met de atoomcentrale zich niet verder escaleerden en men de zaak wat meer onder controle kreeg, nam de ongerustheid af en maakte vooral op de Newyorkse effectenbeurs^ plaats voor grote opluchting. Dinsdag schoot het koerspeil dan ook dertien punten om hoog en kon woensdag en donderdag zelfs nog verder worden verhoogd. CDA: meer greep rond de hoogste standen van dit jaar voortbewegen en vertoont steeds weer een opvallend herstel. Voor een groot deel kan dit ongetwij feld worden toegeschreven aan de hoge verwachtingen die er thans bestaan voor de op korte termijn losbrekende stroom van winstcijfers over het eerste kwar taal. Vergeleken met de moeilijke eerste drie maanden van vorig jaar zullen die zonder meer over een breed front fan tastisch zijn. Voorts tekenen zich voor een aantal zeer belangrijke bedrijfstak ken flinke prijsstijgingen af, zoals in de non-ferrometalen, olie etc. die ook tot hogere bedrijfsinkomsten zullen leiden. President Carter heeft nu weliswaar voorgesteld de toegestane prijsverhogin gen in de Amerikaanse ruwe-oliewin- ning door hogere bedrijfsbelastingen af te romen, maar in Wall Street wordt er vast op gerekend dat het Congres die belastingverhoging zeker gedeeltelijk zal tegenhouden. Het overhevelen van inkomen, zoals de Amerikaanse presi dent dat nu wil. met de extra belasting op de oliewinsten naar andere doelein den is in de Verenigde Staten nimmer populair geweest en wordt steeds weer met de benaming „communistisch'' af- De CDA-fractie wil door deze voorstellen de reikwijdte van de wet vergroten. Zij vindt dat burgers of organisaties niet alleen tegen misleidende reclame maar ook tegen onbehoorlijke recla me moeten kunnen optreden. De regering moet van het CDA ook komen met concrete voorstellen om de proceskosten over reclamegedingen te kunnen betalen anders kan de nieuwe wet volgens het CDA straks niet volop werken. Het CDA is daarom ook blij dat de regering de consumentenorganisaties financiële steun geeft om de bepalin gen van de wet te kunnen toepassen. De fractie is ingenomen mét een wijziging die de regering in het wetsontwerp heeft aangebracht waardoor degene die de reclame heeft moet, aantonen dat deze aan de eisen voldoet. Het zal dus niet de taak van de klager zijn om te bewijzen dat de reclame misleidend of onbehoorlijk is. Maar in Amsterdam wil het niet meer zo goed. Vorige week kon de beurs zich weliswaar goed herstellen, maar de om zetten bleven ook toen aan de magere kant en deze week was er helemaal niets te doen. De afbrokkeling bleef de overhand behouden en winstnernipgen namen toe. Daarbij valt het op dat er over ’78 toch meer tegenvallers zijn op getreden dan was verwacht, zodat de meevallende ontwikkeling van '77 zich in ’78 niet over de I gehele linie heeft kunnen vobrtzetten. Vooral in de chemie is het minder goed gegaan. Zo voegde deze week ook de Norit zich in de kring van ondernemin gen, die in '78 weinig of geen groei meer konden boeken. Nadat Hoek en ACF daarin al waren voorgegaan of zullen yolgen. Norit daalde erdoor van f 106 op 102. Maar ook ACF moest deze week terug van 90 op 85. I DEN HAAG (ANP). Hét PPR-kamer- lid Jansen wil van minister Andriessen (Financiën) weten of hét belastingvrij in kopen op bijvoorbeeld Schiphol en in win kels op Nederlandse schepen in overeen stemming is met zijn streven naar verklei ning van het tekort op de betalingsbalans en naar beperking van het financiering stekort. Van Rijn vraagt zich af, of de werkne mers zelf graag werktijdverkorting wil len. zeker als dit niet gepaard gaat met behoud van inkomen ..Werktijdverkor ting draagt niet bij aan de. bevordering van de werkgelegenheid en er is geen zekerheid, dat werktijdverkorting tot een betere verdeling van het wérk zal leiden. Ook, het opvullen van vacatures zal een groot probleem wordenaldus meent Vpn Rijn. DE BILT (ANP). BV Sperwer Nationaal heeft over 1978 een winst geboekt van 645.000 tegen 607.000 in het voorgaande jaar. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 45 procent. De aangesloten grossierderijen be haalden een totale omzet van 417 miljoen tegen f 384 miljoen in 1977. Het gezamenlijke exploitatieresul taat van deze grossierderijen bedroe gen 3,28 miljoen tegen 3,33 mil joen, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Na belasting en reservering is aan de leden-ondernemers uitgekeerd f 1,67 miljoen. Het jaar ervoor was dat ƒ1,85 miljoen. De groothandel- somzet steeg vorig jaar met 8,6 pro cent (9,4 procent en de kleinhandel- somzet met 12 procent (10,4 procent). DEN HAAG. In het Staatsblad wordt dezer dageri een wet afgekondigd, die een overgangsregeling bevat voor het recht op kinderbijslag voor invalide kinderen van 18 tot 27 jaap. Deze overgangsregeling is met name van belang voor de in het bui tenland wonende invalide kinderen van in Nederland werkzame buitenlandse werk nemers. De vakbonden en de ondernemingsraad zijn van de plannen op de hoogte gesteld. De fusiegedragsregels zijn in acht genomen. De gezamenlijke omzet bedraagt onge veer 100 mln per jaar. Het totale aantal personeelsleden is 600. De OK-Kaugummi en Leaf Groep heeft haar kantoren en fabrieken in Penneberg bij Hamburg. Ma ple Leaf blijft gevestigd in het indu striegebied van Amsterdam. gedaan. Bovendien, en dat is ook een niet weg te cijferen pluspunt, blijft de dollar zich in het buitenlandse verkeer opmerkelijk goed gedragen. Zelfs de ramp te Harrisburg had maar een kleine tijdelijke inzinking van de dollar tot ge volg dié de volgende dag al weer ruim schoots goed werd gemaakt. De forse vermindering van Amerika's tekort op de handels- en vooral de ener giebalans in de maand februari heeft duidelijk een diepe indruk gemaakt. Daarbij zijn de Duitse mark maar vooral de Japanse yen de laatste tijd zwakker geworden. In West-Duitsland neemt de inflatie flink toe en de centrale bank van dat land heeft dezer dagen het disconto dan ook met een vol procent tot vier procent moeten verhogen. In Amsterdam wilde de beurshandel niet méér van de grond komen. Het bleef bij kleurloos gescharrel met uitzonde ring echter van de internationals die licht doorliepen en daardoor op nieuwe hoogtestanden van het jaar terechtkwa- ‘men. Wall Street blijkt op een keiharde ondergrond te rusten. Het koerspeil is daar niet kapot te krijgen, terwijl er toch series factoren zijn op te noemen die alle een ongunstige invloed op het koerspeil moesten hebben. Een ernstige staking deze week in het vervoerswezen die een voorbode is voor de vele dit jaar nog komende loonsonderhandelingen in an dere bedrijfstakken. En een uit de hand lopende inflatiebedreiging nu president Carter gedwongen is ook de binnenland se olieprijzen aan de buitenlandse marktverhoudingen aan te passen. Nieu we, althans veronderstelde aanwijzin gen voor een nadere recessie later in dit jaar. Kortom, feiten die er niet om liegen. Maai Wall Streeet blijft hardnekkig Een aantal leden van de Tweede Kamer hebben gisteren hun handtekening gezet onder een zogenaamd codocil. Dit is een bewijs van toestemming voor het beschikbaar stellen van organen en weefsels, zoals nieren en huid, na de dood In sommige gevallen kunnen patiënten die bijvoorbeeld geen goede nieren hebben, hiermee worden geholpen Van links naar rechts: Nijhoff (DS’70), Beckers-de Bruyn (PPR), premier Van Agt (CDA) en Verkerk (VVD) De ondertekening vormde het startsein voor de actie ..Geven na leven doet leven'' DEN HAAG. Als in Nederland een verkorting van de werkweek wordt door gevoerd is de kans groot, dat een multina tionale onderneming als Chevron zijn ves tiging in Nederland zal overbrengen naar een goedkoper oór<^, aldus directeur per soneelszaken van Chevron. Van Rijn, in het blad „De Onderneming" van het VNO. Rentepercentages met Gem.gar. zonder Gem, gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 9,49 9,76 9,57/9,63 9,84/9,90 9,88 9,2 --9,88 10,32 9,31 9,2 Wijnproevers keuren zo'n tweehonderd nieuwe wijnen tijdens de jaarlijkse beurs in het slot Eberbach, nabij de Westduitse stad Wiesbaden De goedkoopste wijnen waren van vorig jaar en gingen voor vier mark van de hand Het duurst waren selecties uit 1976 die vijftig mark per fles opbrachten. namélijk zelfstandig aanspraak maken op een arbeidsongeschiktheidsuitkering. Dit geldt echter niet voor de in het buitenland wonende invalide kinderen, want de AAW beperkt zich in het algemeen tot degenen die in Nederland wonen. Voor deze kinderen is nu de overgangs regeling getroffeh. Hierdoor blijft het recht op kinderbijslag onder bepaalde voorwaarden gehandhaafd tot het berei ken van de 27-jarige leeftijd. Deze voor waarden zijn dat het kind: op 1 juli 1976 invalide is; over het derde kwartaal 1976 voor het recht op kinderbijslag heeft meegeteld en geen recht heeft op een Nederlandse arbeidsongeschiktheidsuitkering. Degenen die mehen, aan deze overgangsregeling die terugwerkt tot 1 oktober 1976 aanspraak op kinderbijs lag te kunnen ontlenen, dienen zich in verbinding te stellen met de Raad van Arbeid.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 17