Croon naar Waregem sportpunrig Bert van der Helm stopt Lammers: dertiende tijd ZILVER VOOR I JUDODAMES I Opnieuw boete geëist tegen Inter Football I 1 liilii 19 7 9 SPORT APRIL 18 V I I 18 ZATERDAG 19 i Yoga mentale wapen Fleming en Amritraj F Vorig jaar hield Fleming aan die pro- Zwemrecords in Potsdam maakte in een wedstrijd tegen West- I Helling (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De donkere Indiër Vijay Amritraj en de blonde Amerikaan Peter DEN HAAG. Bert van der Helm heeft het bestuur van de Nederlandse tafeltennisbond laten weten dat hij na de wereldkampioenschappen, die eind deze maand -in Korea worden gehouden, zijn internationale carrière wil beëindigen. Bert van der Helm, die op 14-jarige Van der Helm blijft nog wel op natio naal niveau actief. In het tot nu toe moeizaam verlopen seizoen voor Volendam is ook Helling zelf niet van problemen gevrijwaard ge bleven. Ruim twee maanden na het be- der meer over een imponerende service, die de Maxicaan Ramirez te machtig bleek. Tot voor kort huldigde Fleming het al- les-of-niets-principe. De tweede service was gelijk aan de eerste. „Ik sloeg die ballen gewoon keihard; of het nu eerste of de tweede service betrof. Kwamen ze in het vak, dan won ik. Was dat niet het geval, dan ging ik naar het volgende toer nooi. De laatste tijd heb ik mijn tweede service echter wat aangepast. Ik stop er nu meer spin in en dat gaat me goed af”, aldus Fleming, die op de eerste plaats bekendheid geniet als de „lange uit Chan- tan in New Jersey, de dubbelspelpartner van McEnroe”, met wie hij dit jaar in Londen het WCT-dubbelkampioenschap en in New York het Masters-toernooi won. Fleming: „Ik wil eigenlijk niet zozeer over John praten. Hij staat altijd in de Op de 400 meter vrije slag, het openingsnummer van de training een scheurtje in een dij been spier op. Het genezingsproces duurde zes weken. Op het moment, dat hij speel- klaar was, werd de competitie door het winterse weer noodgedwongen stopge zet. „Dat was wel gunstig voor me, want mijn blëssure kon toen optimaal ge nezen”. Voor Helling blijft het een onverteer bare zaak, dat het opbouwende spel van Volendam dit seizoen zo matig gehono reerd wordt. Naast „het geluk missen, dat we vorig jaar wei hadden” wijst de Zaankanter op een diepere oorzaak van Volendams matige resultaten. Hij zegt: „Vorig jaar kwamen we voor het eerst sinds lange tijd weer kijken in de eredi visie. Veel ploegen kwamen naar Vo lendam toe met het idee: laat die boeren maar gaan. Iedereen onderschatte ons, waardoor we veel punten pakten. De zaken liggen nu precies andersom. De meeste tegenstanders zijn zich vorig seizoen rot geschrokken en zijn nu blij, als ze bij ons een gelijk spel wegslepen. Dat maakt het voor ons moeilijk”. Vooral Woodcock. Hij vertelde me van jongsaf aan dat ik een groot speler zou worden. McEnroe heeft me later verder op weg geholpen. Niet zozeer met woor den hij zegt nu eenmaal weinig maar door zijn manier van voorbereiden, zijn rust. Daarvan heb ik veel geleerd”. De twee Nederlandse deelnemers aan het toernooi om het Europees kampioen schap kader 47/2 voor de jeugd, Arnouts en Adrichem, waren na drie ronden nog ongeslagen. Arnouts, die zijn titel verde digt in Saint Rahael, bezette vrijdag de eerste plaats. Adrichem was met evenveel matchpunten derde achter de Luxembur ger Grethen. week geleden in Minsk kwij traakte aan haar landgenote Svetlana Varganova, met een tijd van 2 minuten en 28.36 seconden. Het oude record van Varganova stond op 2.31.09. De Sovjet-Unie gaat na de eerste dag aan de leiding met 57-63. BRUSSEL. Hans Croon, de trainer die FC VVV voortijdig moest verlaten, gaat weer naar België. Croon heeft een contract getekend bij de Belgische eer steklasser Waregem. Hij zal zijn werk zaamheden op 1 juli a.s. beginnen voor een periode van twee seizoenen. Hans Croon debuteerde in het Belgisch voetbal bij Waregem, daarna was hij ac tief bij Lierse en ten slotte gedurende twee seizoenen bij Anderiecht. Michel Hildalgo blijft trainer van het nationale voetbalelftal van Frankrijk. Hij zal in ieder geval zijn contract, dat loopt van 1982, volmaken. Hildalgo verklaarde dit naar aanleiding van de toenemende kritiek op de prestaties van het Franse nationale elftal waarbij de laatste tijd ook zijn rol als trainer in negatieve zin ter sprake is gekomen. Frankrijk werd in het toernooi om de wereldbeker in Argentinië vroegtijdig uitgeschakeld. Na de neder laag tegen de Sovjet-Unie is Frankrijk eveneens uitgeschakeld voor de strijd om het Europese kampioenschap voor lan denteams. bracht. Zowel José Homminga (tot 48 kilo) als Hennie Mattemann (tot 52 kilo) stapte gisteravond met een zilveren me daille van de mat van de Rodahal te Kerkrade. In haar halve eindstrijd tegen Paola Napolitano had Jose Homminga het niet moeilijk. De Italiaanse toonde geen be hoefte aan strijd, Homminga wel. De fina le echter was een hoofdrol voor Enith Bouthemy, die via een armklem de strijd in twee en een halve minuut besliste. Hennie Matteman, die in de eindstrijd tegen Edith Hrovath snel een punt scoor de, was zo verbouwereerd door het succes dat haar aandacht even verslapte. Een vinnige judoka als de Oostenrijkse laat zo’n kans niet voorbijgaan. Kort na het behalen van haar Koga lag Hennie Matte- man op haar rug in een onontkoombare houdgreep van de Oostenrijkse. De Turk Velli Balli heeft de marathon, die voert over het klassieke parkoers van het dorpje Marathon naar Athene gewon nen. Balli; die in 1978 in Maassluis de Westland-marathon op zijn naam bracht, liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 28 minuten en 4.4 seconden. De Turk dat hij in december van het vorig jaar op yoga is overgegaan. „Een familielid van me raadde dat aan. Iedere morgen een half uur. Dan zou ik geen last meer heb ben van de blessures waarmee ik in mijn carrière al zo vaak te maken heb gehad”. Zo moest Amritraj zich eind 1977 in zijn geboorteplaats Madras laten opereren aan zijn elleboog en moest hij begin no vember vorig jaar zijn partij in de finale in Keulen tegen Wojtek Fibak bij een achterstand van 2-6, 1-0 opgeven wegens een maagblessure. „Ik kreeg er in dat toernooi opeens last van. Trouwens, met die maag is het nog niet helemaal in orde. Afgelopen maandag heb ik in Londen nog een injectie gehad’” Het kon de Indiër gistermiddag niet weerhouden van een spectaculaire zege op Gerulaitis, die grossierde in dubbele fouten en het initiatief moest laten aan de Veel beter serverende en volerende Amri traj, die sinds het moment dat hij vorig jaar in Rotterdam jtn de openingsronde van Tom Okker won, zo’n slordige 20 pond aan gewicht heeft verloren. In fysiek opzicht is Peter Fleming thans met zijn 1,86 meter een veel „ge wichtiger” verschijning. Terwijl Amri traj de nodige sierlijkheid en souplesse in zijn spel verwerkt, moet Fleimng het op de eerste plaats van krachttennis hebben. De vrij laat doorgebroken Amerikaan („Als 13-jarige was ik gezet, langzaam en 17e in mijn leeftijdsgroep in het oosten van Amerika, dus nergens”) beschikt on om het voetbal en niet om de punten”, aldus Dick Helling. In Hellings laatste woorden schuilt in wezen het probleem van Volendam. Hel ling: „Kijk zomers in de straten en per ken van Volendam. Het stikt dan van de voetballertjes. Iedereen hier kan voet ballen. Ik heb wel eens een partijtje meegedaan en stond versteld van som mige jochies. Wat die met een bal kon den doen, ongelooflijk. En dan zaten ze niet eens op een club, maar speelden maar wat voor hun plezier. Dat artistie ke en gevoel voor de combinatie is terug te vinden op het veld. Volendammers kiezen in bijna elke situatie voor een mooie oplossing, blijven zoveel mogelijk voetballen. Spelers van andere ploegen trappen de bal in de tribune, als het resultaat daarmee gediend is. Wij kun nen geen degradatie-voetbal spelen, hoe wel we dat eigenlijk wel moeten doen. er deste harder tegenaan om gelijk te maken; of we willen of niet, het is een automatisme. Het is dit seizoen al een paar keer gebeurd, dat we in de laatste minuten van een wedstrijd de boot in gingen. Op zo’n moment word je gestraft voor je positieve instelling. Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat de verliezende partij ook een punt krijgt, als het aanval lend heeft gevoetbald”. gemeenschap. Teleurgesteld na ander halve harde Ajax-jaren vond hij in het vissersdorp een sfeer, die hem aan zijn betere seizoenen bij Telstar deed den ken. Helling (28), na ZFC, Telstar en Ajax bij Volendam aan zijn tiende prof- seizoen bezig: „Dat ik het bij Ajax niet gemaakt heb, heeft me wel erg teleurges teld. Je kunt in zo’n situatie twee dingen doen: of je gaat haar allerlei excuses zoeken, of je zegt gewoon ik heb de top niet gehaald, pech gehad, ik doe een stapje terug. Bij een club als Ajax is dè druk, de spanning van het moeten win nen, erg groot. Ik dacht, dat ik dat alleen voelde, maar pasgeleden las ik, dat Wim van Hanegem er ook zo over dacht. Er werd tenminste geschreven, dat hij ook wel eens aantal jaren meer ontspannen wilde spelen. Bij Volendam heerst na tuurlijk ook een bepaalde druk, maar die is niet te vergelijken met die bij Ajax”. In het op techniek gebaseerde spel van Volendam komen niet-Volendammers als Dick Helling, Fred André en Frank Kramer overigens goed tot hun recht. Dick Helling: „De jongens van buitenaf zorgen voor een stuk karakter in de ploeg. Fred André is daar een goed voorbeeld van. In tegenstelling tot de meeste Volendamse spelers, die hoe dan ook de mooie oplossing voor ogen heb ben ramt hij de bal in noodgevallen wel weg. Wat mezelf betreft, ik ben geert type voetballer, dat vier, vijf man wil omspe len. Ik speel wat soberder. Die combina tie van techniek en karakter zorgt echter wel voor evenwicht in de ploeg". Dick Helline heeft het overigens eoed (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Terwijl Jan Mak zich met enkele spelers en supporters ver maakt met het in Volendam populaire kaartspel „hartejagen”, zit Dick Helling enkele meters verderop onderuit gezakt op een bankje in de houten keet, die dienst doet als spelershome. Er hangt een ontspannen sfeer. Uit niets blijkt, dat Volendam al maandenlang worstelt tegen één van zijn grootste erfvijanden: de degradatie. Hoewel de équipe van Mak de afgelo pen week twee punten peurde uit de thuiswedstrijden tegen AZ’67 en MW is het gat tussen de matige middenmoters annex degradatiekandidaten en Volen dam groot. Tegenover de twaalf punten van het op de voorlaatste plaats staande Volendam - alleen VW is met negen punten lager geklasseerd - wisten NEC, dat één wedstrijd minder heeft gespeeld, en het duo Vitesse-Haarlem respectieve lijk 14 en 17 punten bijeen te schrapen. Een snelle blik op de ranglijst maakt duidelijk, dat het duel van morgen tus sen Haarlem en Volendam van vitaal belang is-voor de Volendammers. „Het gekke is, dat we Haarlem thuis met 4-0 hebben weggespeeld, maar dat die ploeg toch boven ons staat. Haarlem speelt veel meer op resultaat dan wij. Als Volendam hetzelfde spelletje zou snelen. zou het helemaal miseaan. Vo- rf- John McEnroe heeft tijdens de kwartfinales van het proftennistoernooi in Rotterdam de grootste indruk gemaakt. De Amerikaan die nogal wat irritatie opriep en op een gegeven moment zelfs eiste dat een lijnrechter moest worden verwijderd (een verzoek dat overigens niet werd ingewil ligd) stoeide 'met de zeker niet slecht spelende Pool Wojtek Fibak. McEnroe won met 6-3, 6-1 en zal vandaag in de halve finale moeten aantreden tegen Vijay Amritraj. Björn Borg, die met 6-4, 6-2 heel wat meer moeite had met de Zuidafrikaan Johan Kriek komt uit tegen Peter Fleming. In de tweede ronde van het dubbelspel verloren de Nederlanders Louk Sanders en Rolf Thung met 0-6, 3-6 van Vijay en Amritraj. De 16-jarige Lina Katsjoesji- te (Sov) heroverde het werel drecord op de 200 meter schoolslag dames, dat zij een LQNG BEACH. Tijdens de eerste trainingen voor de Grote Prijs formule 1 van Long Beach (Verenigde Staten) heeft Jan Lammers de dertiende tijd gereden. Wereld kampioen Mario Andretti was de snelste met een rondetijd van 1.22.322 voor de Fransman Jacques Laffite. De eerste trainingsdag voor de Grand Prix van zondag op het stratencircuit te Long Beach werd gekenmerkt door enkele ongevallen. Voornaam ste betrokkenen waren de Ferraririjders Jody Scheckter en Gilles Villeneuve. Beiden vernielden hun beste wagen, maar bleven persoonlijk ongedeerd. De eerste trainingstijden waren: 1. Mario Andretti (Vst) lotus 1.22.322; 2. Jacques Laffite (Fra) 1.22.421; 3. Jean-Pierre Jabouille (Fra) Renault 1.22.466; 4. James Hunt (Gbr) Wolf 1.22.630; 11. Niki Lauda (Oos) Brabham 1.24.120; 13. Jan Lammers (Ned) Arrows 1.24.473. KERKRADE. De lichte brigade van Judo-damescoach Gietelink heeft het op de tweede dag van de Europese kampi oenschappen in Kerkrade redelijk afge- POTSDAM. Op de eerste dag van de zwem-interland- wedstrijd tussen Oost-Duits- land en de Sovjet-Unie, die in Potsdam wordt gehouden, zijn gisteren twee wereldre cords verbeterd. 1VV x luivi/nni. - L/C uunncit IIIUICI ijaj niiiunaj l,ll ulullmxj rxiuvi inaun vivi Fleming hadden gistermiddag vrij veel met elkaar gemeen. Beide tennissers plegen zich voor een toernooi te wijden aan yoga. Een manier van voorbereiden, die ertoe heeft bijgedragen, dat beide ongeplaatste spelers op de vijfde dag van het proftennis toernooi in Rotterdam twee geplaatste spelers buiten de deur hebben gezet. Amritraj tekende voor de opvallendste stunt door de nummer vier van de wereld en de als finalist in Ahoy’ getipte Vitas Gerulaitis met 6-1, 7-6 te kloppen. Fleming toonde aan dat de Mexicaan Raul Ramirez (vierde geplaatst), die enkele weken op non-actief heeft gestaan vanwege een blessure, nog moeite heeft zijn come-back tot een succes te maken: 7-5, 6-3. 1 Zowel Fleming als Amritraj staan op dit 1 moment dan ook met „stip” genoteerd op dé wereldranglijst. Het verschil tussen beide talenten is dat Fleming pas voor de eerste maal naar de top snelt. Een top die hij overigens met John McEnroe in het 1 dubbelspel al heeft bereikt. Amritraj kent daarentegen het pad dat naar hoge sferen leidt, ook in het enkelspel, al aardig. Vijf jaar geleden meldde de inmiddels 25-jari ge Indiër zich reeds in de kwartfinale van het toernooi van Wimbledon. In 1973 en 1974 bereikte hij hetzelfde peil op Forest Hills. Een echte doorbraak is daarna ech ter achterwege gebleven. Alleen in mei 1977 baarde hij nog enig opzien door met Djck Stockton in Kansas City beslag te leggen op de officieuze titel in het dubbel spel. De al twee jaar met zijn eveneens ten nissende broers Anand en Ashok in Zuid- Californië wonende Amritraj leek als ge volg van een serie tegenslagen vroegtijdig afgeschreven, maar is dit jaar opeens weer duidelijk terug-vah-weggewéest. Voornamelijk als gevolg van zijn Davis- Cupverlichtingen voor India („ik miste daardoor nogal wat toernooien en heb bovendien veel moeten reizen”) is hij in Rotterdam pas aan zijn vierde toernooi van dit jaar bezig. Desondanks schakelde hij in Memphis Eddy Dibbs uit, drong hij vorige week in Stuttgart door tot de halve finale en heeft hij die prestatie inmiddels in Rotterdam herhaald. Vijay Amritraj schrijft die stijgende lijn voor een belangrijk deel toe aan het feit rf" COR COSTER: enige aanwezige verbeterde uiteraard ook zijn eigen Europese record, dat se dert de wereldkampioen schappen van 1978 (West-Ber- lijn) op 3.51.94 stond. Het internationale turntoemooi in Riga I is zowel bij de dames als heren in een j Russische overwinning geëindigd. Bij de dames was de eerste plaats voor Maria Filatova, die naast de vierkamp ook nog de onderdelen paardspringen, even- wichtsbalk en vrije oefening op haar naam bracht. De finale van de brug met ongelijke liggers werd een overwinning voor Elena Goerina (Sov.). De tweede plaats in de vierkamp was voor de pas elf jaar oude Roemeense Anca Kish. De 18- jarige Valentin Toerbanov won de zes kamp bij de heren. Het betrof het tijdvak 1 september ’76- I 16 mei ’77 voor Inter Football en dezelfde I periode plus die van 16 mei ’75 tot 1 I september ’76 voor de drie directeuren. I Het gaat om het uitoefenen van arbeidsbe- I middeling met winstoogmerk zonder ver- I gunning van de minister van sociale I zaken. Dezelfde straf had de officier, mr. R. B. I M. Berger, ook in februari 1978 tegen het I bureau en de directeuren ..Cor Coster, I Maarten de Vos en Piet Keizer, geëist, I maar de kantonrechter had toen de dag- I vaardingen nietig verklaard. De officier I ging in beroep bij de rechtbank in de I hoofdstad, die in december j.l. de dag- I vaardingen geldig verklaarde en de zaak I voor een nieuwe behandeling terug ver- I wees naar de kantonrechter. Cor Coster, de enige die ter zitting was I verschenen, ontkende net als in 1978 dat I Inter Football en hijzelf aan arbeidsbe- I middeling tussen spelers en voetbalclubs I hadden gedaan. Wij zijn behulpzaam, ad- I viseren spelers, doen promotion, sponso- I ring en merchandising ten behoeve van de spelers, zo lichtte hij het werk van Inter I Football en de drie vennoten toe. Piet Keizer doet het technische gedeelte en „scouting”, Maarten de Vos heeft algehele leiding en zelf dat Coster het administra- f tieve en economische gedeelte. De advo- caat van Inter Football en de directie,’mr. I J. H. Jonker, concludeerde in de vier zaken tot vrijspraak. De kantonrechter, mr. dr. H. H. Kirchheiner, zal op 20 april schriftelijk uitspraak doen. Als van een speler zijn contract afloopt komt dat in de pers, hij krijgt aanbiedin gen van clubs. Hij komt dan bij Inter Football, want de keuze is moeilijk en vraagt „wil je me helpen”, zo betoogde Coster. De taak van IF is adviserend. Het „overhevelen” - zoals de kantonrechter I het noemde - is een kwestie van de clubs, aldus Coster. Op de vraag van de kantonrechter hoe het zat met het honorarium voor de IF, zei Coster, dat dit vast lag in de overeenkom sten van IF met de spelers. Het is tien procent van het inkomen voor het eerste jaar, negen voor het tweede, en zeven procent voor het derde, met een maxi mum van 25.000 gulden. Als getuige werd de afgekeurde be roepsvoetballer Johan Zuidema (30) ge hoord, die in juli 1976 van NEC naar Ajax was overgegaan. Hij was door Ajax ge beld voor een afspraak. Zuidema vertelde door Coster te zijn benaderd en Piet Kei zer had bij de afsluiting van een driejarig contract met Ajax zijn bemiddeling ver leend. Met IF had hij een spelerscontract getekend. Omdat hij niet tevreden was geweest over de wijze waarop IF hem had begeleid had hij het bureau aanvankelijk niet betaald, doch later wel. In zijn requisitoir zei mr. Berger dat in de IF-contracten staat dat de speler de behartiging van zijn belangen opdraagt aan IF, dat voor hem de onderhandelin- gen zal voeren over overeenkomsten. Verlenging, wijziging, beëindiging vhn een contract met een club of een nieuw contract wordt geacht tot stand te zijn gekomen door tussenkomst van Inter Football, zo merkte de officier op. gressie ruim 200.000 dollar over. Dit jaar tot nu toe al bijna 90.000 dollar. Fleming: „Het is natuurlijk leuk al dat geld. Ik wil er straks een tweede appartement in Flo rida van kopen. Het belangrijkste is ech ter dat ik één groot toernooi wil winnen. Bijvoorbeeld Wimbledon. Pas dan herin nert de massa je over tientallen jaren nog”. Wat dat betreft, zit hij op dezelfde golflengte als Vijay Amritraj, die „einde- lijk wel eens een grote titel wil pakken”. Herenenkelspel: Amritraj (Ind)-Geru- laitis (Vst) 6-1, 7-6. Flemming (Vst-Rami- rez (Mez) 7-5, 6-3, MC Enroe-Fibak 6-3,6-1. Borg (Zwe)-Kriek (ZAF): 6-4, 6-2. Herendubbelspel: Vijay en Anand Am- ritraj-Sanders/Thung 6-0, 6-3. Mitton (ZAFVGünthardt (Zwi)-Carmichael (Aus)ZFeaver (Eng) 6-4, 7-6. JAN PREENEN belangstelling. Begrijpelijk, omdat hij ook in het enkelspel zóveel succes heeft. Maar waarom word ik altijd over het hoofd gezien?” De derde-jaars prof, die vorig jaar in juni is gaan samenwerken met McEnroe (beiden werden prompt finalist op Wim bledon) wil overigens best wel toegeven dat hij veel aan zijn vriend heeft te dan ken. „Trainers als Harry Hopman en War ren Woodcock hebben ervoor gezorgd dat ik uit de grijze middenmoot werd gehaald. leeftijd in 1963 zijn internationale debuut j versloeg in de eindsprint de Rus Anatoli Duitsland> is dan zestien jaar internatio- Aioekov, die tweetiende seconde later naa, actief st I over de eindstreep kwam. Zoals gebruike lijk werden op het zware parcours geen i opvallende tijden gemaakt. wedstrijd, kwam de Rus Vladi mir Salnikov uit op een tijd van 3 minuten en 51.41 secon den. De wereldkampioen op de 400 en 1500 meter vrije slag was daarmee 0.15 seconden sneller dan de Amerikaan Bri an Goodeel, die sedert 27 au gustus 1977 houder van het wereldrecord was. Salnikov „Degradatie-voetbal niets voor Volendam AMSTERDAM. Tegen het bureau Inter Football in Amstelveen en de drie directeuren-vennoten heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse kanton rechter gistermiddag wegens overtre ding van de wet op de arbeidsbemidde ling van 1930 de maximale boete van 1000 gulden, maar geheel voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar geëist. gin van de competitie liep hij op de lendammers spelen voetbal in principe naar zijn zin in de Volendamse voetbal- GOVERT WISSE if DICK HELLING: tiende seizoen Als we achter komen te staan, gaan we

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 19