PETER RESSEL VOOR VIJF MAANDEN NAAR AMERIKA f Zege White Stars ENKELBLESSURE MARTIN HAAR zaalvoetbal Problemen rond principes De Graaf Smugglers tegen Engels rugbyteam SWIONSRESTAURANT HAARLEM Sumo: geld en rituelen Tafeltennis in Zeewijk-hal AZ: SCHADECLAIM Bekerloting PROGRAMMA <mV/ K EDO-DWV L WW Doel Bouwens Autoverhuur B.V ^Ti7/poPütfl'R5 VLOTTE (gED/EN/ffe) NOORDERSPORTPARK T, ’vT i f s I ZATERDAG 1 ar van d. BTW I. BTW EER EER r 3 Moord- ts. issage 9-PERS00NS BUS HUREN? t BR 21 geldwolf geweest ;s«;s der is indu- gun- hij in dienst van Chicago Stings. gun- BTW ’5) op van 4 (ADVERTENTIE) k.k. hmaBW»*»*1! )0,- p.j. sporthal Zeewijk te IJmuiden de traditi- trieter- (ADVERTENTIE) (Van onze rugbymedewerker) (ADVERTENTIE) o tantine, cl. BTW terrein. ige 36 /an 12 0 m2 uiten. len, waardoor AZ het elftal vaak moet veranderen, met alle gevolgen vandien. 'eg eschik- bij een bouw), tje van Istand. bracht. ;a niet I. BTW Vrije e 4,5 et as min. i inrij- Peter Ressel: „Toen ik het tweejarig contract bij AZ tekende, was daar de clausule in opgenomen dat ik rond april wpg zou kunnen. Dat wist AZ. En AZ houdt zich altijd aan de afspraken, dat vertrek leverde geen enkel probleem op. Aan één kant is het natuurlijk jammer dat ik vertrek, ik draaide lekker. Het klikte goed tussen Jantje Peters en mij, Peters was er per slot van rekening verantwoor delijk voor of ik optimaal kon draaien. Ik ben een speler, die in de diepte gelanceerd moet worden, net als Jaan de Graaf trou wens. Maar aan de andere kant, ik heb wel weer zin in een Amerikaans avontuur, verleden jaar is het me in ieder geval ook goed bevallen. Het zal hoogstwaarschijn lijk de laatste maal zijn, dat ik naar Ame rika ga om te voetballen. Volgend jaar In de hoogste seniorenklasse B/C ko men zes spelers uit, onder wie Laddy Prorok, Gerrit Busé en Fred van Oosten rijk (allen Onkyo). Paul de Lugt (Onkyo), Bert van Bruggen en Giëno di Pietro (beiden van TYBB). In de hoogste dames- klasse zijn er zes titelkanshebsters: Nel Tabbers en Judith Jansen (beiden On kyo), Annie van Opzeeland (Heemskerk), A. ten Haaf en G. de Flart (beiden Prowa- gaat mijn dochter naar de middelbare school en dan blijf ik zeker in Holland”. Na vijf maanden Amerika zal Ressel weer naar Alkmaar terugkeren, om zijn tweejarig contract bij AZ uit te dienen. Terugkomen, dat kon-ie altijd bij elke club. Terwijl hij voor de buitenwereld SANTPOORT. Op uitnodiging van de rugbyclub „The Smugglers” zal een team van de Engelse rugby club „Old Longtonians R.U.F.C.” morgen om 14 uur in Santpoort aantreden voor een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Velsense vijftiental. Of de Velsenaren veel kans hebben tegen de ujt Stoke-on-Trent ko mende Engelsen valt te betwijfelen, daar het rugby in Engeland gewoonlijk op een hoger peil ligt dan in Nederland. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem-trainer Barry Hughes wilde de opstelling van zijn elf tal, dat morgen aantreedt tegen Volen dam, gisteravond nog niet bekend ma ken. „We moeten afwachten of Martin Haar kan spelen. Hij heeft last van een enkelblessure. Op Van Leen en Reuser na is de rest van spelers fit”, aldus Hughes. doorging als een voetballer, die snel even zijn zakken kon vullen, wilde elke trainer hem graag weer hebben. Peter Ressel ziet het zo: „ik weet dat anderen, buitenstaan ders, zo over me denken. Weet je, in al die jaren dat ik nu voetbal, heb ik mezelf altijd op de transferlijst geplaatst. Lo gisch, want als ik me kon verbeteren, dat deed ik dat. Maar het is ook zo, dat overal waar ik voetbalde, er een band met de Teistert speelt FC Groningen in de vol gende samenstelling: Nederburgh, Van Trainer Kessler hoopt echter, dat De Graaf van zijn principe afstapt en volgend seizoen ook op de zondagen gaat voetbal len. Binnenkort zal de AZ-leiding over verlenging van het contract met De Graaf gaan praten. Zelf moet De Graaf nog beslissen. „Het kan best zijn dat ik straks op zondag ga voetballen, het houdt me voortdurend bezig”, zegt hij. „Op dit mo ment weet ik het nog niet”. In ieder geval is zijn beslissing van grote invloed op een eventueel nieuw contract bij AZ. Oorschot, Van Essen, Kuut, Bischot, Van Toor, Ayre, Mols, Meyer, Van de Meer, Akersloot. Het elftal van Volendam ziet er als volgt uit: Hoek, Molenaar, Guyt, André, De Boer, Tuyp, Helling, Braan, Kramer, Dick Bond, Kraal. Het AZ-team, dat FC Twente op bezoek krijgt, is als volgt samengesteld: Vooys, Arntz, Spelbos, Metgod, Hovenkamp, Nygaard, Peters, Filippo, Welzl, Kist, De Graaf. Het leven op school is hard. Elke morgen om vijf uur loopt de wekker af, waarna de leerlingen zonder ontbijt aan de training beginnen. Op de Ma- washi een dikke brede zijden lende doek na, heeft men geen kleren aan. Dat is vooral ’s winters, wanneer de temperatuur onder het nulpunt daalt en er geen kachel brandt, geen pretje. Uiterlijk om acht uur zijn alle (wed strijd) worstelaars in de zaal aanwezig, waarna allen trainen tot twaalf uur. Daarna volgt een traditioneel heet bad. Het is de plicht van elke beginnende worstelaar om de rug van zijn meerde re of sempai te wassen en tevens zijn haar te verzorgen. Aan de andere kant is het zo, dat de wedstrijdworstelaars verantwoordelijk zijn voor de oplei ding van de jongeren. Niet de leraar (sensei) traint en begeleidt de leerling, maar de in rang boven hem staande worstelaar. Buiten alle rituelen om is Sumo een sport, waarin geld een belangrijke rol speelt. De betere worstelaars hebben een eigen fanclub en een sponsor, die het relatief lage salaris moet aanvul len. Bovendien wordt een kampioen overladen met prijzen en cadeaus. Een Sumo-worstelaar heeft met dat geld zelfs de mogelijkheid om te trouwen en een gezin te stichten, iets waaraan hij in de eerste jaren van zijn carrière niet kan en mag denken, omdat vrou wen niet tot de Sumo-scholen worden toegelaten. I. BTW I. BTW B kt aan 'legen, BTW BTW (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. In de basket- baleredivisie hebben de dames van The White Stars de competitie afgesloten op een wijze zoals zesendertig wedstrijden eerder het seizoen geopend werd. Tegen het bezoekende Jolly Jumpers was de ploeg van Dries de Zwaan voor de tweede keer in successie duidelijk de sterkste. Eindstand 5741. Peter Ressel is van mening, dat het zogenaamde Europese voetbal in popula riteit zal groeien in Amerika. „Je ziet ook veel jongeren die gaan voetballen. Vroe ger gingen ze meestal Amerikaans voetbal spelen of honkbal. Die sporten lijken in populariteit af te nemen. Die Amerikanen zien gewoon dat er een markt voor ons „soccer” is. Maar ja, om het bij de mensen goed te introduceren heb je buitenlanders nodig. Elke club heeft wel een tiental buitenlandse voetballers in dienst. Ja, voordat zo’n wedstrijd begint, is er al een hele show aan voorafgegaan. Weet je, van die vrouwelijke fans, die staan de hele wedstrijd het publiek te bespelen. Zorgen dat de toeschouwers de voetballers blij ven aanmoedigen. In de praktijk lukt dat vrij aardig. Meestal wordt die wedstrijd ook nog door het lokale tv-station uitge zonden. Ik denk dat vooral het Ameri kaanse voetbal in de toekomst een enorme klap zal krijgen. Ons .voetbal is toch veel veiliger”. Haarlem (Beijneshal): derde klas H: Goal Bakker Buys-KPL’71 2-2; DSS-Teaching Team 13-1Fluor-SS Internationaal 4-3; res. derde klas G: Kennemerland 4-Au Bout 2 7-1; res. derde klas I: ’t Hoekje 3-DSS 7 3-4. jer ha. Het doel van elke beginneling is het bereiken van de rang van Maegashira, de eerste van de vijf topklassen, waar uit de uiteindelijke kampioen tevoor schijn komt. De rang van iedere wor stelaar staat vermeld op de Banzuke, een lijst, die na ieder toernooi aan de hand van de prestaties herzien wordt. Sumo kent geen indeling naar ge- wichtklassen, maar naar rang. ial er is 4,; metei 40,- per dag incl. 100 km en f verzekering exd. btw en benzine ook Ford Transit Langere huurtijd op aanvraag. Kampervest 23, Haarlem tel. 312638 ’uimte i0 m2. r 4,25 ?deren (Van onze medewerker) Tokio-Zes maal per jaar in totaal vijftien dagen lang zit het meren deel van de 120 miljoen inwoners van Japan gekluisterd aan de beeldbuis en kijkt dan gespannen naar een sport, die in Nederland onbekend is: Sumo. Een strijd tussen kolossen van soms 170 a 180 kilogram. Sumo is een vecht sport, die veel van worstelen weg heeft, maar nergens anders op de we reld beoefend wordt. (LtdNBM! Die vergeefse reizen en de hotelaccom modatie kostten AZ duizenden guldens. In een uitgebreide brief stelde AZ voor FC W tegen AZ op 25 april in Alkmaar te laten voetballen. Daar gaat de bond niet mee akkoord. Wel zal de wedstrijd op 25 april worden gespeeld maar dan in Venlo. Georg Kessler deelde gisteren mee dat de principes van Jaan de Graaf AZ toch wel problemen opleveren. De Spakenbur ger wil namelijk in verband met zijn ge loofsovertuiging niet op zondag voetbal- I Haarlem (Kennemer sporthal): derde klas E: Snack Corner-Toshaba 1-12; derde klas F: Cen trum Ill-Conijn 0-9; derde klas G: Jagtlust- Markonic 7-3; Kinheim-Leerbeurs 1-3; derde klas H: Borher BV-VV Pel 7-3; res. eerste klas B. Aurora ’75 2-Hong Kong Z. 2 5-1; res. tweede klas C: Figee 2-Kómduur 2 0-5; res. derde klas E: DSS 3-Soshaba 2 6-2; res. derde klas I. TYBB 3- Telefonia 6 2-1; Parapack 4-Aurora ’75 3 8-3. (Van onze tafeltennismedewerker) HAARLEM. Morgen worden in de (Van onze sportredactie) HEERHUGOWAARD. Het AZ-shirt van Peter Ressel is voor de laatste maal dit seizoen gewassen. Keurig gestreken en netjes opgevouwen zal het de eerste vijf maanden in de kast blijven, want Peter Ressel hijst zich voorlopig in het tenue van de Amerikaanse profclub Chicago Stings. Ook dat shirtje zal de onele afdelings acht en zeskampen tafel tennis gespeeld. ?t groot 14x4 vloer: leaters. geïso- Angeles. Toen heb ik even met Willy Roy, de trainer van Chicago, gebeld. Die wilde ons toch wel hebben. Ja, ook Wim van Hanegem. Kijk, de meeste clubs wisten natuurlijk niet dat Willem vrij was. Nee, fincancieel zit het in Chicago erg goed”. Peter Ressel haakt bij AZ’67 halverwe ge het seizoen af, juist in een periode dat goede vervangers niet voorhanden zijn. Kurt Welzl speelt beneden zijn normale kunnen en ook Loek Crsem blijkt voor die rechterspitspositie te licht. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ heeft bij de KNVB een schadeclaim ingediend naar aanlei ding van het feit, dat de Noordhollandse ploeg tweemaal een vergeefse reis maak te naar FC VVV in Venlo. Deze week vertoefde AZ zelfs twee dagen in Venlo, waar scheidsrechter Ram in eerste in stantie het veld goedkeurde, maar waar op de gemeente Venlo tot afgelasting van Ie wedstrijd besloot. I no) en R. van Drunen (TOG). Bij de junio ren zijn Rico Boot en Ron Klomp (beidén Onkyo) kampioenspretendenten. De wed strijden beginnen om 12 uur. dam gesi nde uit i2 luxe Heemskerk (Dr. Prinsenhal): tweede klas B: De Ezel-Schova 4-0; derde klas C: Van Es Boys- Monique 5-0; res. derde klas B: Slot Assum- burgh 2-Molenaar Boys 3 3-4; res. derde klas C: Veldhuyzen 3-Maurits Disco 2 1-9; Old Smuggler Stars 2-Loek Anderson 3 (Old Smuggler Stars no). buitenspeler van AZ wel passen. Eigenlijk was elk voetbalte- nue, dat hij in zijn nu al dertienjarige profcarrière heeft gedragen op maat gemaakt. Het tenue paste Ressel, Ressel paste in elke ploeg. Of dat nu Go Ahead (vier jaar), NEC (één jaar), PSV (één jaar), Anderlecht (drie jaar), Feyenoord (drie jaar) of AZ’67 was, Ressel speelde, altijd. jntrale in ge- I. BTW I. BTW 4 je van irome- Peter Ressel heeft zijn AZ-tenue opgeborgen in de kast. In de komende maanden speelt 0.000,- Voor al uw snacks naar: «neuiiN NACKS Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM (Van een medjwerker) HAArlLREM. Voor de Haarlemse zaalvoet- balcompetitie werden in de verschillende sport hallen in de regio weer een fiks aantal wedstrij den gespeeld. De resultaten waren: Beverwijk.: derde klas A: Hagenaars-Slot As- sumburgh 4-3; derde klas B: Etage Bouw-Spar Brakenhoff 4-3; res. tweede klas A: Sport Schoone 3-Sihi FC 2 0-4; Carillon Boys 2-Pro- gress 2 0-3; Carrousel 2-De Fles 2 1-7. Voor de eigenlijke wedstrijd vindt een heel ritueel plaats. Begonnen wordt met de intrede van de dohyo-iri, de binnenkomst van de worstelaars, wat bepaald wordt aan de hand van de hoogte van de rang. De worstelaars dragen dan prachtig geborduurde voorschorten, die gemiddeld 3000 gul den per stuk kosten. De scheidsrech ter, gekleed in priester-gewaad, roept de namen van de deelnemers af, waar na de worstelaars zich met hun gezicht naar het midden van de ring keren en in hun handen klappen. Dan volgt de intrede van de Yokozuna, de super- kam pioenen, die elk worden begeleid door een secondant en zwaarddrager. Al deze handelingen worden voor elke wedstrijd herhaald. Bovendien wordt de vloer van de ring met zout bestrooid om de dohyo te reinigen. Wat opvalt bij een Sumo-wedstryd is de sportieve sfeer. Er valt geen onver togen woord, de beslissingen van de scheidsrechter worden zonder protest geaccepteerd. a.s. zondag 14.30 uur EDO speelt voor Paashaas, elke 25e bezoeker(ster) ontvangt een leuke paasverrassing! Wijk aan Zee: dames B: Carillon Lady’s 2- Alpha 2 0-6; THB-Rïpperda 1-0; RCH-Romeyn Opwaarts 6-1; DSC’74-Weyman Girls 4-2; res. eerste klas A: Geldermans 2-Sport Schoone 2 6- 4. Heemskerk (Dr. Prinsenhal): derde klas A: Chez André-VGP 2-3; derde klas B: Donkey Shot-Soncoa?72 2-11; derde klas C: Wijsmuller- Wanhoop 1-1. res. derde klas B: Rob Slob 3- Nijman S. 3-7; Veldhuyzen 2-Strawberry 2 4-1. v Hoofddorp: tweede klas E. Bousema VH-BSM 10-1; derde klas J: Vermeer G&W-Wil Freeke 1- 8; derde klas K: Koesveld-Karrewiel 3-2; res. tweede klas E: Hoofddorp 2-DVS 3 (Hoofddorp 2 n.o.); NAS 2-Concordia 2 7-5. te3 Zoals in de gehele Japanse maat schappij is Sumo erg hiërarchisch in gedeeld. De zes grote toernooien vin den plaats in Tokio (drie keer), Osaka, Nagoya en op het eiland Kyushu. Voordat men echter daaraan mag deelnemen moet eerst een lange weg af gelegd worden. Jongens van 13-14 jaar uit het hele land, die aanleg heb ben voor Sumo, worden opgeleid op één van de Sumo-scholen, die alle gele gen zijn in de wijk Ryokoku, dat op een steenworp afstand ligt van Kura- mae Kogukikan, de belangrijkste wedstrijdbal in het land. Deze aspi ranten leven samen met de 70 a 80 topworstelaars een teruggetrokken bestaan. Peter Ressel: „Ik heb altijd voor de sport geleefd. Er erg veel voor opzij gezet. Drinken en roken deed ik nooit. Weet je,1 als je lang mee wilt gaan, dan zijn dat toch wel voorwaarden. Nog altijd kan ik condi tioneel heel erg goed meekomen. Dat ligt gewoon aan mijn levenswijze, rustig op je gemak, niets forceren”. Peter Ressel, voetballer, maar ook avon turier. Hij is nu in Chicago om zich met Wim van Hanegem te voegen bij de selec tie van de Chicago Stings. De lucratieve aanbieding werd maandagavond, na het einde van zijn oriëntatiereis, een reis met Wim van Hanegem als reispartner, gete kend. Peter Ressel: „Het vorige seizoen speel de ik bij San José Earthquake. Dat was een veel minder elftal als dat wat we nu gaan krijgen. Elke week kwam er weer één of andere nieuwe onbekende groot heid in het team opdraven. Ik kon daar trouwens zo weer terugkomen, maar deze aanbieding die ik nu kreeg was veel gun stiger, ook in sportief opzicht. Ik vind het bijvoorbeeld nu toch wel weer erg leuk om met Willem te voetballen in één team. Dick Advocaat van VW speelt nu ook bij ons. Jürgen Kristensen ook. Ja, ook Arno Steffenhagen. Op papier dus een aardig elftal zou ik zo zeggen. We waren, Willem en ik, bij Rinus Michels op bezoek bij Los ÖEZELLI6E' V sfeer./ Sumo is in Japan vooral daarom zo populair, omdat het min of meer een onderdeel is van het religieuse leven. Nadat het vroeger vrij barbaars aan deed, kreeg Sumo zijn definitieve en huidige vorm ongeveer tweehonderd jaar geleden, toen het aan het keizer lijk hof werd geïntroduceerd. Aange zien de Japanse keizer rechtstreeks afstammeling is van god volgens de Japanse regels en wetten heeft ook Sumo het aureool gekregen een „god delijke” sport te zijn. Die binding met de religie treft men heden ten dage nog steeds aan tijdens de wedstrijden en toernooien. Boven het strijdtoneel een ring van 4.60 meter doorsnede hangt een groot .tempeldak, met op elke hoek vier kwasten, die de vier jaargetijden symboliseren. Voorts die nen de deelnemers zich voor het begin van een wedstrijd aan allerhande ritu elen te onderwerpen om in de gunst bij de góden te komen en boze geesten te verdrijven. Buiten alle pracht en praal is de wedstrijd op zich vrij eenvoudig te bevatten. Het is de bedoeling van de twee worstelaars om elkaar uit de ring te drukken. Raakt iemand dus met een deel van zijn lichaam kan al een grote teen zijn de grond buiten de ring aan, dan is hij verslagen. Trappen, stompen en haren uittrekken is verbo den. In het Sumo herkent men veel technieken, die ook in het judo worden toegepast, of beter: in het judo komen technieken voor, die van Sumo zijn overgenompn. „Uchi-gari” of „Kubina- ge” zullen vele judoka’s bekend in de oren klinken. club ontstond, een band die altijd bleef. Laatst nog> toen we tegen Feyenoord speelden met AZ, heb ik na afloop nog een hele lange tijd met Guus Brox ge sproken. Ik weet dat ik bij elke club terug kan komen, gewoon, als vriend. Zo’n geldwolf ben ik nooit geweest. Als ik over een paar jaar uitgevoetbald ben, dan zal ik echt wel moeten blijven werken, hoor”. HAARLEM. In de Kennemer sport hal is de loting verricht voor de beker strijd in het Haarlemse zaalvoetbal. De twaalf hoofdklassers komen voor het eerst in actie met de negentien overgeble ven teams van de voorronden. De loting werd verricht door voorzitter J. Berk van de zaalvoetbalcommissie. Van Esssen Boys lootte vrij. Alle wedstrijden worden op dinsdag 17 april gespeeld. Het programma luidt als volgt: Haarlem (Spaamehal): Hong Kong- Zandvoor-Beauty; Bousema VH-Verhorst Boys; Scorde Advertising-Van Lammeren H.; Woontrio-De Kleine Beurs; FC Beck- FransenTSchoot. Haarlem (Beijneshal): Maurits Disco- FC Graetz; Carillon Boys-North End; Dry CR-Carrousel. Heemskerk (Sportcentrum): Gelder- mans-FC Schaaper; Wijker Post-Nihot; Club 12-Aurora’75; Les Routes Boys-In- ternationaal; Wilms Floet-Sonco’72. Heemskerk (Dr. Prinsenhal): Borher BV-IJmond’73; Jan Groot Huipen-PW Boys. De achtste finales worden 27 april ge speeld in Sportcentrum Heemskerk en de Spaarnehal, waarna op 1 mei ook alweer in het Sportcentrum en de Kennemer Sporthal de kwartfinales worden afge werkt. De halve finales gaan op 10 mei door in de Spaarnehal en de sporthal Beverwijk, waar op 14 mei de finale plaatsvindt. Zonder te spelen degradeerde BV Voor burg. De overwinning van Raak op JRC Boxtel met 66-51 betekende tevens dat ook het Amsterdamse AMVJ aan de rand van degradatie is beland. The White Stars-Jolly Jumpers 5741 (rust 25-23). Topscoorsters The White Stars: Nel van der Burg (7-10) en Marjo- lijn Drijver 6 -10). Een vooral in de tweede helft uiterst geconcentreerd spelend Sterren-team Eredivisie: Vandaag: AZ’67-FC Twente, PSV-Fey- enoord, Ajax-MVV. Morgen: NEC-FC Utrecht, Sparta-PEC Zwolle, FC Den Haag-NAC, Haarleni-Volendam, GA Eag- les-Roda JC, FC VVV-Vitesse. Eerste divisie: Wageningen-Eindhoven, FC Groningen-Telstar, Excelsior-Hel- mond Sport, FC Dordrecht-FC Amster dam, Heerenveen-Cambuur, Fortuna- Den Bosch, Heracles-Willem 2, Graaf schap- Veendam, SVV-SC Amersfoort. Toekomstteams: Feyenoord-Haarlem, Telstar-Excelsior. Onder het toeziend oog van echtgenoot Frans Nelissen werd de scheidende Annelies Nelissen gisteravond voor aanvang van haar laatste wedstrijd in de bloemetjes gezet door voorzitster Joop Kraay. heeft de van top-basketbal afscheid ne mende Annelies Nelissen een geschenk aangeboden in de vorm van een ruime en verdiende overwinning. Lieten de Haar lemse dames voor de rust een duidelijke 23-12 voorsprong nog bijna geheel verlo ren gaan, na de rust domineerde de thuis club vooral in de eerste tien minuten. Via een goed gesloten verdediging werd aan Jolly Jumpers weinig kans gegeven onder de Haarlemse basket te komen. Aanval lend liep het in deze fase eveneens vlot. Zowel routinier Nel van der Burg, die ook verdedigend bergen werk verzette, als Marjolijn Drijver vonden voortdurend de juiste richting. Een belangrijke rol in de Haarlemse ploeg speelde ook weer Wilma Tol. Opnieuw schakelde zij topscoorster Lucy Groothuis volledig uit. In de ein drangschikking zullen de Sterren vermoe delijk beslag gaan leggen op een eervolle vijfde plaats. „Ik ben nooit een 1 f k 4 SPORT A-

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 21