Aanslag op Franse fabriek voor kerncentrales Labour presenteert programma Weer hevige rellen na dood Bhoetto Kabinet Antillen had moeten lt aftreden Meisje 8 jaar als onderpand Lot Ben Bella mogelijk beter Luchtmacht gaat wekelijks vliegen op Libanon V S stoppen hulp aan Pakistan Heftige reacties op rede Sadat te executie Mahlangu Verontwaardiging na Traangas in huis familie Connie Mulder uit partij gestoten Nederlands schip mag vertrekken Communiste krijgt geen onderwijsbaan Ambassadeur legt verband met abortus Eind staat van beleg li 2 ZATERDAG den Iers iure Geen afschaffing Hogerhuis ioen (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-TOKIO-TOU- LON. De waarnemend bur gemeester van het Belgische Hoei, de socialist Fernand Du bin, heeft gisteren opdracht gegeven de kerncentrale in Ti hange stil te leggen. De centra le moet buiten werking blij ven, aldus Dubin, „tot er drin gende en nodige maatregelen zijn getroffen om het vastge stelde gevaar uit te scha kelen”. er” BINNEN- EN BUITENLAND Belgische burgemeester sluit kerncentrale Drieëntwintig leden van het Ameri- rf- De moeder van de opgehangen Mahlangu na een bidstonde met dominee Khubeka van de Ethiopische Baptisten Kerk. Donderdagavond had premier Botha hrifte- LONDEN (UPI). De Britse La- bourpartij heeft gisteren haar pro gram gepresenteerd voor de algeme ne verkiezingen, die op 3 mei gehou den zullen worden BEIROET. In Arabische landen is gisteren heftig gereageerd op de rede die presiderft Sadat van Egypte donderdag in het parlement heeft gehouden weke- zen de geste- Dmrin- tsland at niet l van ndse le de n. In /aar- rnrdt artoe ijzer, heb- ende van 'fing ding voor zo'n nge- dat ndat ider- Volgens de loco-burgemeester brengt de centrale, Tihange 1 (er zijn plannen voor een tweede en derde centrale binnen de gemeente Hoei) „de gezondheid en veilig heid van de arbeiders en bewoners in heeft er defecten in ontdekt en verwacht wordt, dat het herstel lang zal duren. De reactors zijn van hetzelfde type als die in Harrisburg. In Japan wordt nu snel een tekort aan electriciteit verwacht, ’s Zo mers wordt altijd veel stroom verbruikt door de luchtverversingsinstallaties. De Zuidafrikaanse regering heeft ken nelijk willen tonen dat zij niet wijkt voor buitenlandse druk. Het is voor het eerst sinds 1956 dat in Zuid-Afrika een dood vonnis met politieke achtergronden is vol trokken. Waarnemers menen dat de rege ring een voorbeeld heeft willen stellen, met het oog op de toegenomen guerrilla- MANILLA (Reuter). Een recht bank op de Filippijnen heeft een zie kenhuis opdracht gegeven een klein meisje terug te geven aan haar ouders, na het gedurende acht jaar als onder pand te hebben vastgehouden tot de ziekenhuiskosten zouden zijn betaald, zo heeft het officiële Filippijnse pers bureau gisteren bekendgemaakt. Kort na de geboorte van het meisje in 1971, besloot het ziekenhuis het kind te houden omdat de ouders maar de helft van de kosten konden betalen. Rechter Willelmo Fortun verklaarde dat men een kind niet als onderpand kon houden, daar dit niet alleen „niet menselijk niet barmhartig en niet christelijk, maar bovendien onwettig en in strijd met de grondwet” was. „De materiële situatie van de ouders mag niet tegen hen worden aangewend om hen te beroven van hun ouderlijke rechten. Niemand kan de liefde die een kind nodig heeft beter geven dan zijn ouders”, zei de rechter. Plaatselijke abortusklinieken en ook vrouwenartsen in de omgeving van Har risburg, hebben gisteren laten weten dat zij worden overstroomd met telefoontjes van verontruste vrouwen in verwachting, die in de omgeving van de kerncentrale aldaar wonen. De afgelopen week is zwan gere vrouwen geadviseerd tenminste acht kilometer uit de buurt van de lekkende reactor te blijven. DACCA (AFP). In Bangladesj is gis teren na 43 maanden de staat van beleg opgeheven. Dit heeft staatsleider generaal Ziaur Rahman voor de nationale televisie bekendgemaakt. Ook werd brand gesticht in een voormali ge Britse club. In Calcutta demonstreer den duizenden islamitische Indiërs tegen de ophanging van Bhoetto. In veel mos keeën zijn gebedsdiensten voor hem ge houden. In het Indiase parlement in New Delhi ontstond gisteren kabaal toen leden van de oppositie eisten dat een debat zou wor den gehouden over de terechtstelling van ex-premier Bhoetto in Pakistan en de re gering dit afwees. ivloed srking erzor- al elk (Cijfer al een i moet a stij- d is nu rotere over lt dat n de tnam grote meri- amen (Van onze redactie binnenland) SOESTERBERG. De Koninklijke Luchtmacht gaat een luchtbrug op Liba non openen. Met ingang van dinsdag ver trekt er wekelijks een F-27 Friendship vanaf de vliegbasis Soesterberg met post, medicijnen en onderdelen naar Beiroet. van t toe. s van d dat lijk 4 aken ater- ;even bro- cam- burg erja- De door door en is n. delde, >aalde et dat )p van ocent. r - en ;en nu helpt litde- !ame- sn de „The nière lat de 60ste innen nog wer- gaan. I van ij met 'igens it een d) Smit- :ou de lange- n toet- strin- acties. Sinds in 1976 de onrust in Afri kaanse woonwijken als Soweto ontbrand de, zijn duizenden jonge Afrikanen naar het buitenland gevlucht, waar een deel van hen een guerrilla-opleiding heeft ge volgd om later naar Zuid-Afrika terug te keren. Ook Mahlangu, lid van het ANC (African National Congress) volgde deze weg. WASHINGTON (AFP/Reuter). De Ver enigde Staten hebben besloten alle econo mische en militaire hulp aan Pakistan stop te zetten na berichten dat dit land een kerncentrale bouwt waarin materiaal kan worden vervaardigd voor atoomwapens. Dit heeft woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteravond in Washington meege deeld. maart >p van ïingen enhui- werkt, eit en en en ijks te ■deeld. HAMINA (ANP). Finse havenarbei ders hebben gistermiddag de boycot opge heven tegen het Nederlandse schip „Ned- lloyd Rockanje” Het schip (5700 ton) werd vastgehouden in de Zuidfinse haven Hamina. Volgens een woordvoerder van de Finish Seamen’s Union is de actie opgeschort, omdat de Nederlandse bon den met de Nedlloyd-groep aan het onder handelen zijn over een verhoging van de gages van de Indonesische zeelieden op de vrachtvloot van de Rotterdamse rederij. Aanleiding voor de boycot was het loon van een Indonesische zeeman op de „Nedlloyd Rockanje”. Hij verdient een basisloon van 132 dollar terwijl dat vol gens Nederlandse maatstaven 875 dollar moet zijn. De Finnen willen dat de Nederlandse bonden zich strikt houden aan de afspra- PARIJS/ALGIERS (DPA). De nieu we Algerijnse regering onder president Chaldi zou bereid zijn oud-president Ben Bella, die na de staatsgreep van 1965 door de inmiddels overleden president Boume dienne werd gevangen gezet, binnenkort weer onder politietoezicht in Algiers te laten leven. Dit werd meegedeeld door de advocate van de oud-president. Ben Bella heeft na de staatsgreep offici eel onder huisarrest gestaan, maar hij zit volledig afgezonderd van de buitenwe reld, in een door het leger bewaakt ge- Het dagblad Al Baaths, het orgaan van de Syrische regeringspartij in Damascus, noemde Sadats redevoering „hysterisch”. Het semi-officiële Syrische dagbald Al Thawra beschuldigde de Egytische presi dent ervan dat hij, alle contact met zijn volk en de Arabische wereld verloren heeft”. Sadat zei donderdag dat een Arabische (Van onze redactie buitenland) PRETORIA—DEN HAAG. Zowel binnen als buiten Zuid-Afrika is gisteren verontwaardigd gereageerd op de executie van de nationalistische guerrillastrijder Solomon Mahlangu. Hoewel veel regeringen en organisaties bij de Zuidafrikaanse regering hadden aangedrongen op gratie voor deze terdoodveroordeelde, is de 23-jarige Mahlangu niettemin gistermorgen vroeg opgehangen in de gevangenis van Pretoria. Evertsz aan zich weer actief in de politiek te zullen begeven en met een nieuwe partij aan de komende Statenverkiezingen deel te zullen nemen. Twee partijen, de Movi- miento Antijas Nobo (M.A.N.) en de Alian za waren van mening dat de beslissing juist was de Staten te ontbinden, maar dat er nu een zakenkabinet moet komen. i De staking van de ambtenaren op Cura cao, waar het allemaal om begonnen was, is weer voorbij. ISLAMABAD (DPA/Reuter). In verscheidene Pakistaanse steden is het gisteren opnieuw tot hevige botsingen gekomen tussen de politie en aanhan gers van ex-premier Bhoetto, die protesteerden tegen zijn terechtstelling. In Karatsji gooide de politie traangas in een huis van de familie Bhoetto, waar zich honderden mensen hadden verzameld voor een rouwplechtigheid. Nadat de politie met stenen was bekogeld is een aantal mensen gearresteerd. In Japan heeft men zeven van de acht lichtwater-kerncentrales stilgelegd. Men kaanse Congres hebben op president Car ter een dringend beroep gedaan voor vijf jaar af te zien van de bouw van kerncen trales en hebben hem gevraagd het zoe ken naar veiliger energiebronnen- te be vorderen. In de brief aan Carter schrijven de drieëntwintig hoe ongewenst het is, dat de maatschappij afhankelijk blijft van kernenergie. Ze verwijzen daarbij naar de bijna-ramp in Harrisburg. Op twee na zijn alle ondertekenaars van de brief demo craten. Bij een aanslag in een fabriek in Zuid- Frankrijk, waar onderdelen voor kern centrales worden gemaakt, is voor hon derden miljoenen francs aan schade ver oorzaakt. Twee experimentele reactoren bestemd voor Irak gingen verloren alsme de onder meer een grote afsluiter voor de in aanbouw zijnde kweekreactor in Kal kar in West-Duitsland. Volgens de politie werd de aanslag uitgevoerd met drie krachtige springladingen. De Franse bin nenlandse veiligheidsdienst heeft een nieuwsstop afgekondigd. Over eventuele vrijgekomen straling is niets bekend. bepleit. De conservatieve partij zal haar verkie- zingsprogram woensdag publiceren. Dan begint ook partijleider Margaret Thatcher haar verkiezingscampagne, terwijl pre mier Callaghan zich maandag al stort in de strijd om zijn herverkiezing. Labours verkiezingsmanifest werd gepubliceerd na een dag van hard onderhandelen tus sen de leden van het kabinet en het partij bestuur, waarin de linkervleugel veel ster ker is vertegenwoordigd dan in de rege ring. De linkervleugel was onder meer voor stander van afschaffing van het Hoger huis, nationalisatie van de banken, verze keringsmaatschappijen en de bouwnij verheid, terwijl de particuliere sector in het onderwijs en in de medische zorg zou moeten verdwijnen. Maar Callaghan en andere „gematigden” spraken hun veto uit tegen deze voorstellen, uit vrees dat ze de meerderheid van de kiezers zouden afschrikken. Wat het buitenlands beleid betreft streeft Labour een „fundamentele herzie ning” van het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de EG na, een ingrijpende hervorming van de EG-begroting, en handhaving van het afwijzende beleid te genover de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek en de „binnenlandse regeling” in Rhodesië. Labour wil, aldus het program, „een fundamentele verandering in het machts- en bezitsevenwicht ten gunste van de werkende mensen en hun gezinnen. Op een persconferentie bij de presentatie van het program bëloofde Callaghan, dat een Labour-regering zal zorgen voor een rem op de inflatie en de prijzen, voor samen werking met de vakbonden om de ar- beidsvrede te bewaren en voor terugkeer van de volledige werkgelegenheid. Enge land zal zijn invloed aanwenden om de wereldvrede te versterken en de armoede in de wereld te verslaan. Als de socialisten de verkiezingen winnen zullen zij probe ren de inflatie, nu iets onder de tien pro cent, tegen 1982 terug te brengen tot vijf procent. Volgens recente opiniepeilingen hebben de conservatieven een voorsprong van zes tot 18 procent op Labour. JOHANNESBURG (UPI). De rege rende Nationale Partij in Zuid-Afrika heeft gisteren oud-minister Connie Mul der uit de partij gestoten vanwege zijn rol in het informatieschandaal, het zoge naamde „Muldergate”. De maatregel volgde na de weigering van .Mulder be schuldigingen in te trekken tegen presi dent Vorster en minister van Financiën Horwood die volgens hem afwisten van geheime regeringsfondsen om een Engels talig dagblad in Johannesburg te financie ren. Mulder is al eerder uit het kabinet en het parlement gezet vanwege deze kwestie. politieke actie tegen Egypte, geen enkel probleem zal opleveren. Hij zei ook dat, als de hoeders van de Arabische wereld de Syrische Baath-partij, de Iraakse Baath-partij, de idioot van Libië (kolonel Moammar Kadafi) en de huurlingen van Zuid-Jemen zijn, dan een duizendmaal vaarwel aan hen en hun standpunt”. Ten aanzien van de mogelijkheid van een economische boycot zei Sadat dat de lotsbestemming van zijn land niet te koop was en Egypte niet, door die dwergen getroffen kon worden. Het dagblad Al Qabas in Koeweit schreef dat Sadat niet inging op vragen, omdat hij de antwoorden niet weet. Hij zweeg ondanks zijn lange redevoering”. Volgens Al Qabas heeft Sadat moeilijk heden met zijn eigen volk en beantwoordt zijn droomwereld niet aan de werkelijk heid”. MÜNCHEN (DPA). Een 24-jarige vrouw uit Bamberg in Beieren mag geen lerares aan een rijksschool in Bayreuth worden omdat ze actief lid is van de Deutsche Kommunistische Partei (DKP). Een rechtbank in München wees een vordering van de vrouw af. Zij was bij de deelstaatsverkiezingen van 1978 in Beie ren kandidate voor de DKP. De rechtbank was van oordeel dat de vrouw zich geheel en al achter de „in wezen met de grondwet in strijd zijnde doelstellingen van de DKP” had geplaatst en dat dit actieve inzet voor de democrati sche rechtsorde van de Westduitse Bonds republiek in de weg stond. Als men een beambte aanstelt, aldus de uitspraak, dan moet men er van op aan kunnen dat deze de grondwet trouw is. gevaar”. Dubin wil, dat er door de Belgi sche regering en de betrokken maat schappij eerst maatregelen worden geno men die indertijd zijn voorgesteld door de Belgische commissie voor kernenergie, de Hoge Raad voor de Volksgezondheid en door de provinciale inspectie voor brand preventie. Volgens de waarnemend bur gemeester hebben de gebeurtenissen in het Amerikaanse Harrisburg aangetoond, dat een kerncentrale een blijvend gevaar oplevert en dat geen enkele kerninstalla- tie werkelijk goed is beschermd tegen materiële ongevallen of menselijke fouten. De maatschappij die de Tihange 1 be heert, Intercom, heeft al laten weten, dat ze het besluit van Dubin zal laten bestude ren door een team van juristen. Het Belgi sche ministerie van Binnenlandse Zaken liet weten de beslissing van de loco-burge meester onjuist te vinden. Verwacht wordt dan ook, dat het besluit zeer snel zal worden teniet gedaan door hogere overheden. WILLEMSTAD. Het besluit van de Antilliaanse regering de Staten (parle ment) te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven heeft veel reacties uitgelokt op de Nederlandse Antillen. Zo heeft Betico Croes, leider van de Aru baanse MEP-partij, tegen de handelwijze van de regering Rozendal geprotesteerd. „Formeel had deze regering moeten af treden en had de gouvereneur een nieuwe formateur moeten aanwijzen”, zei Croes ih een verklaring. Oud-premier Evertsz zei voor de Antilliaanse radio dat hij ver wacht had dat twee NVP-U (Nationale Volkspartij Unie) ministers naar huis zou den worden gestuurd en dat de regering gewoon door zou werken. De’ beslissing van de regering Rozendal is ook voor hem een verrassing. Overigens kondigde s- Bij een moskee in Karatsji, waar beto gers aanplakbiljetten tegen de regering van president Zia Oei Haq aanbrachten, heeft de politie 50 demonstranten gearres teerd. In verscheidene steden kwam het tot straatgevechten, maar de grote aantal len oproerpolitie die overal op de been zijn, lijken de situatie wel meester. In Rawalpindi werden twaalf vrouwen, die een bevel om door te lopen negeerden, door tientallen politiemannen in een poli- tie-auto gesleurd. Ook elders leek de poli tie nogal willekeurig mensen te arres teren. Ook donderdag werden honderden mensen bij protestbijeenkomsten opge pakt. Volgens onbevestigde berichten zijn in Karatsji en Sjikarpoer zes mensen om het leven gekomen toen de politie het vuur opende op demonstranten. Bhoetto’s vrouw Noesrat en zijn dochter Benazir zijn gisteren in de gelegenheid gesteld een bezoek aan het graf van de ex- premier in Larkana te brengen. De twee vrouwen worden al sinds enkele weken in hechtenis gehouden. Sinds Bhoetto zelf in 1977 gevangen werd genomen, hebben zij een actief aandeel gehad in de leiding van de Pakistaanse Volkspartij. In Srinagar, hoofdstad van de Indiase deelstaat Kasjmir, heeft een menigte die tegen Bhoetto’s executie demonstreerde, gisteren een christelijke kerk verwoest. Het program voorziet in een reeks maat regelen om de maatschappij in socialisti sche zin te hervormen, als Labour er in slaagt aan de regering te blijven. Zo stelt Labour onder meer in het vooruitzicht de invoering van een weeldebelasting, natio- nalisaties en wetgeving om werknemers te verzekeren van zeggenschap in het be stuur van grote en middelgrote onderne mingen. De socialisten willen het Hogerhuis zijn resterende bevoegdheden ontnemen, maar ze gaan niet zover dat volledige afschaffing van het House of Lords wordt van Zuid-Afrika op het gratieverzoek van de Amerikaanse president Carter geant woord dat hij zich niet kon mengen in de loop van het recht. Verontwaardiging en ontsteltenis is gis teren ook geuit door de Europese Com missie, de regeringen van Nederland, Bel gië, en Engeland, en door het parlement van India. Volgens het Russische persbu reau Tass kon de Zuidafrikaanse regering de wereldopinie negeren doordat ze zich gesteund en aangemoedigd weet door de westerse landen. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Ne derland, Owen Francis de Villiers Booy- sen, heeft in een commentaar op de ver zoeken om clementie voor Mahlangu een verband gelegd tussen de in Zuid-Afrika bestaande doodstraf en de abortuskwes tie in Nederland. De ambassadeur zegt er „begrip” voor te hebben dat in Nederland, waar de doodstraf niet bestaat, „met moeite kan worden aanvaard dat het doodvonnis in Zuid-Afrika nog als rechtvaardig kan worden beschouwd. Veel mensen in Zuid- Afrika bijvoorbeeld”, zo voegt hij hier aan toe, „kunnen de benadering van sommi gen in Nederland van de abortuskwestie niet delen, maar wij oefenen geen kritiek uit. Het is echter interessant dat het ook hier gaat over het doodvonnis”. 1

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3