TWEEDE KAMER EIST RIGOREUZE MAATREGELEN Bedrijfsleider dreigt Griffie moet autopuzzelrit achterwege laten stad in het kort burgerlijke stand kranten nooit over leest” "Ergcbcurcn hier dingen in de huurt waar Je in de landelijke 9 i „Raadhuis eerst in commissies” croupiers met ontslag BESCHERMING HOOFDSTRAAT KOMT ONGELEGEN PEUROWUITL’A’ATCENTER” wg Euro afsluiting Zandvoortse raadsleden: afsluiting 2 Uitlaatcenter feestavond 7 STAD EN REGIO 19 7 9 ZATERDAG 7 APRIL mi HAARLEM a WAARSCHIJNLIJK S'WERELDS BESTE AUTO UITLAATSERVICE Want in feite is de regionale krant een dubbele krant met landelijk èn plaatselijk nieuws. Nieuws waar u dagelijks bij betrokken bent. In de landelijke kranten leest u bijvoor beeld niet wat er ip de gemeenteraadsverga dering besloten is. Evenmin vindt u in de landelijke bladen de bioscooptijden, kerkdiensten en de advertenties waarin koopjes in uw omge ving worden gevraagd en aangeboden. Of huizen. Of personeel. In de regionale krant leest u die dingen wel. Plus al het wereld en landelijk nieuws. Tel. 023-320438 Belastingschuld casino’s vele miljoenen hoger (Van onze streekredactie) He- (ADVERTENTIES) Naam: Adres: Woonplaats: fi' en- -16 veg der Pel. nn, jks “in de jen tan ije- lur (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. De gemeenteraad van Zandvoort is er tegenstander van de nota van B. en W. over uitbreiding van het raadhuis direct in een voltallige ver gadering te behandelen. De fracties van PvdA en CDA steldsn zich deze week achter het verzoek van de liberaal Gielen het werkstuk eerst in een gecombineerde commissievergadering te bespreken. Een bijeenkomst waarin weliswaar ook alle zeventien raadsleden verschijnen maar waarin geen beslissignen worden geno men maar slechts adviezen worden vast gesteld. De Ring. Speeltuinvereniging De Ring laat zondag zien wat ze kan op de „open dag” in 't Schalkererf aan de Bernadotte- laan. Om half twee kunt u er terecht. Verschillende kreatieve clubs tonen hun werk en er is ook een rommelmarkt. Het college gaat ervan uit dat in de raadsvergadering van 24 april een beslis sing moet worden genomen over uitbrei ding en verbouwing van het bestaande bestuurlijk centrum. Burgemeester Ma- chielsen wilde na het voorstel van Gielen niet verder gaan dan de toezegging de zaak in het college te zullen bespreken. Mr. Gielen en zijn fractiegenoten lieten eerdre al weten onstemd te zijn over de procedure die met betrekking ot tde plaatskeuze van het politiebureau wordt gevolgd. Ook dat onderwerp had in een gecombineerde vergadering behandeld moeten worden in plaats van alleen in de commissie algemene zaken en ruimtelijke ordening die wordt voorgezeten door Ma- chielsen. Het college wees echter een ver zoek van de liberalen Attema en Jongsma van de hand om behandeling van het agendapunt politiebureau uit te stellen. Over het functioneren van de raads commissies zal met ds fractievoorzitters overleg worden gepleegd. ZANDVOORT. De croupiers in het casino te Zandvoort zijn deze week on der druk gezet door de bedrijfsleiding. Alle ploegen kregen te horen dat ont slag zou volgen indiend epersoneelsle- den informatie naar buiten zouden brengen. De actie volgt op publicaties in deze krant over de handelwijze van de Nationale Stichting Casinospelen die aan buitenlandse croupiers dertig procent belastingvrijdom over hun in komen heeft beloofd. VELSEN. De Stichting Santpoort vecht voor een gaaf en leefbaar dorp maar dient daarbij niet op onverdeelde steun vanuit de bevolking te rekenen. Met name in ondernemerskringen onder vindt de doelstelling van de stichting en de gevolgde taktiek toenemende kritiek. Dit blijkt uit een schrijven namens 21 Santpoortse zakenmensen gericht aan het Velsense gemeentebestuur. De brief, gedateerd 21 maart, stelt in scherpe bewoordingen de maatregelen aan de kaak door de stichting aanbevolen tegen bouwkundige veranderingen aan de Hoofdstraat Getracht wordt door de sta tus „Beschermd Dorpsgezicht” voor het stuk Hoofdstraat tussen de Vlielantweg en de Huis ter Bildstraat ongewenste bou wactiviteiten tegen te gaan. De garage houder J. van der Velden heeft op de hoek Hoofdstraat-Wüstelaan een bouwplan bij de gemeente ingediend voor een show room gecombineerd met een twaalftal eta- Wanneer de belastingschuld betaald zou kunnen worden uit de fooienpot, dan zijn CDA en Partij van de Arbeid het daar mee eens. Die betaling gaat dan in ieder geval niet ten koste van de staatskas, wat wel zou gebeuren wanneer de miljoenen door de Stichting uit de winst van de casino’s zou zijn bekostigd. De WD stelt zich heel wat gematigder op. Woordvoer der Tripels: „Het is een vervelende zaak. Ook de Stichting Casinospelen moet zich natuurlijk aan de wet houden. Het is de gewoonste zaak van de wereld dat ze nu zo door de overheid wordt aangepakt. De Raad voor de Casinospelen zal in de toe komst stringenter toezicht moeten hou den. De mogelijkheden van de Raad hoe ven daarvoor niet te worden uitgebreid, want zij heeft nu al voldoende bevoegdhe den om nauwkeuriger te kunnen contro leren.” BADHOEVEDORP. Het gedeelte van de Pa Verkuyllaan in Badhoevedorp, gele gen tussen de Eksterstraat en de Schip- holweg, wordt opnieuw bestraat. Om die reden heeft men het stuk gisteren afgeslo ten voor alle verkeer, behalve voor voet gangers. De werkzaamheden duren tot 3 mei. gen tussen de Spechtstraat en de Pa Ver kuyllaan. Het verkeer kan derhalve geen gebruik maken van die weg. Rond 17 mei hoopt men de Amersfoordtstraat te kun nen heropenen. Vrouwenbelangen. Het recht op arbeid, ook voor de vrouw, lijkt zeker in deze tijd een hoogst actueel thema. Het wordt door mevrouw mr. E. Schwager behandeld op de bijeenkomst van de vereniging Vrou wenbelangen van maandag 9 april. De dames komen om kwart over acht bijeen in de Spaarne Taveerne, op de hoek van de Bakenessergracht en het Donkere Spaarne. 3ui- plin 0.30 >rp) als RIJ ZO MAAR BINNEN ZONDER AFSPRAAK maandag /vrijdag 8.30-17. 30u zaterdag 8 30-13.OOu rf- Mevrouw HAAS-BERGER (PvdA) vragen ü- VAN AMELSVOORT (CDA) persoonlijk geschokt mg lijn 9- lis- itie eh. int- 13- i 1, .m. 88, LSt- :er- eg, rin- en- het en tel. en lu. eg, 5en eo- on- -02 nd. nd- lei. ng, ies, na. 16- 07- 3e- t/m 360 45- ?ve- ar. eer) 3e- ur. tot le- •Ise ur, De statenleden vragen of. GS hun me ning delen, dat het beleid van de perso- BADHOEVEDORP. Deze week is de gemeente Harlemmermeer begonnen met het asfalteren van de burgemeester Amersfoordtlaan te Badhoevedorp, gele- (Aankruisen wat gewenst wordt.) I I I I I I I I I I I I Tripels vindt het voorbarig om nu al te praten over een vervanging van het stich tingsbestuur of intrekken van de exploita tievergunning. De overheid kan volgens hem niet in de bestuurssamenstelling van de Stichting ingrijpen. „En intrekken van de concessie van de Stichting zal alleen bij wetswijziging kunnen gebeuren”, aldus het WD-kamerlid, dat dergelijke zware ingrepen niet ziet zitten. „Als iemand een fout maakt, betekent dat niet dat het hele systeem niet deugt", besluit hij. Genealogische vereniging. Een nieuwe afdelingsvoorzitter kiezen de leden van deze vereniging op hun jaarvergadering, die maandag om acht uur wordt gehou den in het gebouw Wilhelminastraat 22. De heer J. W. Lugard is de voornaamste kandidaat voor deze post. De avond wordt verder gevuld met een verhandeling over doop-, trouw-, en begrafenisboeken bij de Kennemer kerken. Daar zijn de leden, die zich in verenigingsverband bezig houden met het onderzoek naar de opeenvolging van geslachten burgers, vast in ge3nteres- seerd. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: A. Rietveld en N. B. Leendertse, J. H. M. Kitseroo en B. C. Otsen, C. G. Peper en E. Schrijver, J. M. Frederiks en M. J. Fijma. GEBOREN EEN ZOON VAN: W. A. Evelein en M. T. Emmerzael, G. la Fleur en M. Flipphi, J. Brunekreef en F. M. A. Lemaire, B. N. van Dijk en H. Hessels. ONDERTROUWD: N. L. Schenk en A. M. A. van der Burg, R. M. Mercelina en B. E. K. de Klerk. GETROUWD: A. C. M. Jansen en J. M. A. Kubbinga, B. Vrenegoor en Y. Neeskens, P. Spaansen en G. J. C. Dielemans. OVERLEDEN: C. Kuipers-Dortmundt, 68 j., Zomer straat; E. F. Lagendijk-Kock, 82 j., Oude- weg; H. B. de Nie-van den Burg, 76 j., v. Heijthuijzenweg; M. G. M. Hetem, 22 j., Middenweg; S. W. van Leeuwen-van Hels- dingen, 81 j„ Ternatestraat; T. van den Burger, 63 j., Boerhaavelaan. HIER IS ONZE AANBIEDING: Konkurrerende prijzen Geen uurloon voor montage van volledige systemen Geen verrassingen: onze vooraf bepaalde prijzen zijn "Alles inbegrepen" Enorme voorraad-montage van alle merken Garantie op onderdelen en montage Snelle vriendelijke bediening door grondig opgeleide monteurs. neelsvereniging niet in strijd behoort te zijn met het collegeprogram. Afgezien daarvan zouden evenementen als auto- puzzelritten in deze tijd toch eigenlijk niet meer mogelijk moeten zijn, zo menen de statenleden. De statenleden hadden het voornemen van de personeelsvereniging gehaald uit het maartnummer van het personeelsorgaan van de griffie, „Op Dreef”. Zoals bekend heeft ook het kabi net Van Agt zeer recentelijk nog aange drongen op zuinigheid met energie. De burgers zouden energie kunnen besparen door onnodig autorijden achterwege te laten. delijk zelf wel als groep vóór de miljoenen moeten opdraaien. Al tijden deden onder het personeel geruchtên de ronde over een reserve die is Inmiddels hebben de betrokken staats- gevormd uit de fooienpot (tronc). De casi- secretarissen bevestigd dat directeur De no-directie zou dat geld nu willen aanwen- Rooij de belofte heeft gedaan de toezeg- den indien de achterstallige belasting toch ging aan het personeel gestand te willen moet worden betaald. Op die manier Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Haarlems Dagblad Antwoordnr 416.2000 VC-Haarlem. Natuurvrienden. „Altijd erg gezellig en Kamer aan het rollen bracht, is het eens met de opstelling van de staatssecretaris sen! „We zullen dat onderzoek echter nauwkeurig in de gaten houden. En mocht blijken dat dkze club (de Nationale Stich ting Casinospelen, red.) niet wil, dan zal ze plaats moeten maken voor anderen”, al dus Haas-Berger. Partij van de Arbeid en CDA gaan er vanuit dat er zonder meer opgetreden wordt tegen de voor deze affaire verant woordelijke figuren. Van Amstelvoort: „Ik twijfel sterk aan de geschiktheid van de bestuursleden van de Stichting. Een onderzoek naar de belastingaffaire alleen is niet voldoende. Er zal een statutenwijzi ging moeten komen. De overheid moet een grogere invloed krijgen bij de benoe ming van de bestuursleden. Zoals dat nu gaat is het niet goed.” toch biologisch ook interessant”, noemt secretaris Rob Mantel van de Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Natuurstu die en Natuurbescherming (A.C.J.N.) de excursie die die club zondag in alle vroeg te onderneemt. Om zes uur is het verzame len geblazen op het Kennemerplein. Waar de tocht, op zoek naar bijzondere vogel tjes, precies naar toe gaat, is nog een verrassing. ving met een verzorgende functie voor „de rest van Santpoort” niet worden gedwars boomd bij zijn pogingen bij nieuwe ont wikkelingen in de pas te blijven. Daaruit voortvloeiende beknotting van het eigen domsrecht is aanleiding om de status „Be schermd Dorpsgezicht” met zijn totale uitsluiting van nieuwbouw dan wel uit breiding resoluut van de hand te wijzen. Gewaarschuwd wordt verder voor het stempeltje van openluchtmuseum, vol gens de briefschrijvers een reële dreiging als de Stichting Santpoort inderdaad zijn zin krijgt. Weinig vleiend laten de zaken mensen zich uit over het stichtingsbestuur dat zonder meer „dictatoriaal optreden” wordt verweten. Het in Haarlem woon achtige bestuurslid L. de Groot wordt persoonlijk nog even aangepakt met de aantijging van Santpoort een museum te willen maken ter nagedachtenis aan zijn vader als huisarts ooit een vooraanstaand Santpoorter. Reeds door de stichting gevoerde acties, veelal tegen verbouwing dan wel uitbrei ding van woningen, worden in de brief nog even apart afgedaan als „vertragings- aktie zonder overtuigend motief”. Hierbij opnieuw een veeg uit de pan voor bestuur der De Groot met de kwalificatie „on maatschappelijk” voor diens standpunt aangaande woningbouw in de Velser- broek dat overigens door het voltallige stichtingsbestuur wordt gedeeld. Besloten wordt met het dringende verzoek niet in te gaan op de „heilloze wensen van een ont sporende stichting”. Het bestuurslid L. de Groot noemt de persoonlijk op hem gerichte kritiek on dermaats. De brief die hem zo onbarm hartig aan de schandpaal nagelt noemt hij „weinig representatief voor de totale Santpoortse bevolking”. „Wij zijn door dorpsbewoners op de dreigende nieuw bouw aan de Hoofdstraat attent gemaakt. Namens wie denken de ondertekenaars van die brief eigenlijk te spreken? Voor mijn idee uitsluitend voor zichzelf”. Palmpasen. Door het bestuur van de speeltuin Burcht ter Cleef is voor zondag 8 april een Palmpaasoptocht georgani seerd voor de kinderen uit de Kleverpark- buurt. Om kwart over twee vertrekt de stoet vanaf de Heilig Hartkerk. Palmtak jes zijn tegen inlevering van fruit verkrijg baar bij de speeltuin of bij de bloemenstal aan de Velserstraat. Dat fruit gaat naar zieke Haarlemmers. Jeugd Ralley. Mocht u denken dat het hierbij om snelheidsproeven gaat, dan heeft u het mis. De jeugd-ralley van het Pinkster Kerkgenootschap in het Goede Herdercentrum aan de Laan van Angers, is een jeugddienst. Jan Leeflang, evange list uit Gouda, gaat voor; verschillende gospelgroepen zingen en een zigeuneror kest zorgt voor de achtergrondmuziek. Dat gebeurt allemaal zondagavond om kwart over zeven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De PvdA-statenleden M. A. van den Bergh-Van der Meer en N. P. G. W. M. Kramer hebben GS schriftelijke vragen gesteld over een autopuzzelrit, die de personeelsvereniging van de provincia le griffie wil houden. Zij vragen GS of het personeel in het bezit is van het college program. Daarin staat dat het particulier autoverkeer niet moet worden aangemoe- digd, ter besparing van energie, om het milieu voor nog meer verontreiniging te behoeden en om natuurgebieden te sparen. Stuur mij 14 dagen gratis uw krant ter kennismaking. Daarna neemt u kontakt met mij op om te horen of ik een abonnement neem. Ik neem direkteen abonnement en ontvang de eerste twee weken uw krant gratis. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaal abonnement. 25, 12 (Van onze Haagse redacteur) -DEN HAAG. De achterstand van de Nationale Stichting Casinospelen aan loonbelasting is veel groter dan de ƒ3 miljoen die staatssecretaris Nooteboom donderdag in de Tweede Kamer noemde. De bewindsman ging daarbij uit van de resultaten van het onderzoek van de in specteur van de directe belastingen in Hoofddorp. Die heeft zich vorig jaar ech ter nog slechts beziggehouden met de pe riode tot en met 1977. Intussen is vast komen te staan dat de Stichting Casinos pelen ook in 1978 slechts over 70 percent van het salaris van de 200 buitenlandse croupiers in Zandvoort en Valkenburg loonbelasting heeft afgedragen. Wanneer ook daarover later dit jaar een navorde ring volgt, zal de loonbelastingschuld van de casino’s minstens verdubbelen. Het is zeer twijfelachtig of de reserve in de fooi enpot toereikend zal zijn om de schuld van minstens zes miljoen af te lossen. Gisteren suggereerde staatssecretaris Ha- zakamp dat die reserve gebruikt zou kun nen worden om de schuld te betalen. In de Tweede Kamer is de bikkelharde opstelling van Hazekamp en zijn collega Nooteboom van Financiën bijzonder goed gevallen. De meerderheid van de volks vertegenwoordiging is uiterst veront waardigd over de gang van zaken bij de Nationale Stichting Casinospelen. Finan cieel specialist Van Amstelvoort (CDA): „Ik ben persoonlijk zeer geschokt door hetgeen gebeurd is. Als mevrouw Haas- Berger geen vragen had gesteld, zou ik het gedaan hebben. De houding van de Stich ting kan beslist niet door de beugel. Hier passen alleen de hardste maatregelen. En blijken die heren dan nog hardleers, dan moet de vergunning worden ingetrokken. Er is in Nederland geen bedrijf dat zich zoiets kan permitteren, dus ook de Natio nale Stichting Casinospelen niet.” De grote Kamerfracties zijn voorlopig tevreden over de maatregelen van de windslieden. Met name het CDA en de Partij van de Arbeid wachten met span ning af wat het onderzoek van de accoun tants van Economische Zaken zal opleve ren en welke consequenties de regering daaraan zal verbinden. Ook mevrouw Haas-Berger, die deze zaak in de Tweede HAARLEM Amstefdamsevaart 16 16 jrt, 30. en Accordeons. In de Grote Zaal van het Concertgebouw in Haarlem geeft de Haarlemse Klavarskribo Accordeonclub zondagmiddag om twaalf uur een concert. Een en ander staat onder leiding van de heer J. J. Stanek. Het Haarlems Amateur Symfonie Orkest en de Zandvoortse Ope- rettevereniging doen mee, evenals orga nist Klaas Hoekstra, pianiste Hannie van der Tweel, accordeoniste Elly Geeneva- sen, fluitiste Saskia de Nijs, altiste Martha Koper en de tenor Alex de Mari. ’t Nut. Het Nuts Zangkoor onder leiding van Truus Mondriaan-Ligthart zingt maandagmiddag om twee uur voor de leden van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en Haarlemmers die zestig jaar of ouder zijn. Dat gebeurt in het wijkge- bouw aan de Molenaerstraat 18. Mevrouw S. J. Meijer-Bosman draagt verzen voor en als soliste verleent Maria Denijs mede werking aan ’t gebeuren. Israel-comité. In de kerk van de Naza- rener houdt het Israelcomité Nederland maandagavond om acht uur zijn leden vergadering. De bijeenkomst staat in het teken van het Joodse Paasfeest. De kerk is te vinden aan de Rijksstraatweg 218 in Haarlem-Noord. Philigrane. De postzegelvereniging Phi- ligrane zoekt het in 't groot. Een super- postzegelmarkt staat de verzamelaars maandag te wachten in de Sionskerk aan de Eksterlaan 5. Om half acht gaat de zaal open. I spelleiders te Zandvoort zijn echter woe- mingsraadsleden niets voor de croupiers dend geworden over het feit dat ze uitein- ondernemen. „Die dertig procent wordt alleen voor julie niet geheven, zoek het zelf maar uit”, side reactie geweest van de raad die goed deels uit Nederlanders bestaat. Zij heb ben nooit geprofiteerd van de „onkosten- regeling” die de casino leiding aan buiten landers heeft voorgespiegeld. rSommige croupiers zeggen nu ook beter doen. Onder de croupiers is daarmee draaien de croupiers toch zelf op voor die te begrijpen wat De Rooij enige tijd gele- goeddeels de angst verdwenen dat ze zelf som. De gang van zaken heeft de stem- den bedoeldde toen hij het had over het moeten opdraaien van de belastingaans- ming bij veel van de buitenlanders sterk meer in overeenstemming brengen van lag die alsnog over 1977 bij hen is binnen- doen dalen. De arbeidslust is goeddeels salarissen van buitenlanders met die van gekomen. De ruim honderd buitenlandse verdwenen, temeer omdat de onderne- Nederlandse werknemers.” Stichting Santpoort beticht van dictatoriaal optreden gewoningen. Pogingen dit plan door de voorgestelde maatregel te torpederen maakt bij de ondertekenaars heftige kri tiek los op de taktiek die de stichting volgt om het gestelde doel te bereiken. Langs het deel van de Hoofdstraat dat de Stich ting Santpoort zo na aan het hart ligt zijn markante panden de woning „Vlugtho- ven”, maar ook de uitspanning De Weij- man en „De Stoeterij” en het zogenoemde Zwitserse huis”. Naar behoud wordt ge streefd van deze bebouwing maar ook van wat daar tussenin beeldondersteunend kan worden genoemd. Voor de onderteke naars van de brief aan B en W betekent de nieuwbouw die Van der Velden voorstelt een duidelijke verbetering als hij met de bestaande toestand wordt vergeleken. Aan kritiek op de beschermende activitei ten van de stichting (over de hoofden van de direct betrokkenen heen) wordt een warm pleidooi voor het vrije onderne mersschap gekoppeld. De zakenman moet zeker in een omge- ZWANENBURG/HALFWEG. De drumband OBK, oefening baart kunst, uit Zwanenburg/Halfweg organiseert op 7 april de jaarlijkse feestavond in hotel- restaurant Tivoli te Zwanenburg. Het pro gramma bestaat uit een optreden van OBK, kienen en een loterij. Na afloop dansen met muziek van de Horlepiepers. Aanvang 20 uur, de toegang is gratis.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7