Vier doelpunten in eerste achttien minuten Michels lonkt Cruijff naar IF is niet strafbaar Timman brak partij af Ernst Rappel sporrpuntig tekent bij Standard Verrassende winst van Westduitsers Zeven spelers geschorst in eredivisie Paralympics Zuid-Afrika komt naar Jansen bijna zeker van titel 4 19 F I 17 16 A PRIL 19 7 9 ZATERDAG SPORT 2 1 ivies. eren Mig (Van onze sportredactie) Hockeyploeg speelt met I India in openingsfase 21 k V k k. tüt de Indiër Grewal wordt ingesloten door Wouters Leefers (links) en Ewart van Asbeck I Ernst Happel: voor twee jaar naar Luik Jan Timman: partij afgebroken De stand na zeven ronden is: V MONTREAL (ANP). Jan Timman heeft zijn partij uit de zevende ronde van het internationale groot-meestertoernooi te Montreal nog niet voltooid. Timman en Bent Larsen braken af in een stelling, waarin Timman een pion meer heeft. Tim man bezet na de zevende ronde de achtste plaats met 2'/z punt en een afgebroken partij. De uitslagen van de partijen uit de ze vende ronde zijn: tuin, >legen sn v.v. 'erleg. Coach Wim van Heumen gaf na afloop toe dat hij in de tweede helft nog enkele benauwde ogenblikken had doorgemaakt. Met Carel van der Staak als laatste man, Ewout van Asbeck als voorstopper, Rode- rik Bouwman voor het eerst in de basis als centrumspits en Hans Kruize (die zijn 50e wedstrijd speelde) als linksbuiten begon Nederland sterk aan het eerste karwei in de hoofdstad van West-Australië. De wed strijd tegen India was direct al van vitaal belang voor een plaats in de halve finales. „India kreeg steeds maar weer strafcor- ners te nemen”, zei de Brabander nog nahuiverend. „Toen Surjit bij 5-3 tegen de paal schoot had ik het niet meer”. Ook aanvoerder Ron Steens, die in de zestien de minuut met een prachtige solo vier Indiase verdedigers aftroefde, was maar gedeeltelijk tevreden: „de uitslag is prima, maar het spel over de hele wedstrijd gere kend had beter gekund. Als we na 5-0 gewoon waren doorgegaan waren er nog veel meer doelpunten gevallen. Nu namen we gas terug en daar wisten die Indiërs twee keer van te profiteren. Bij op 5-2 mochten we niet al te veel meer riskeren”. Toen het een tiental minuten later door Bouwman zelfs 5-0 werd leek India rijp voor de sloop. Concentratieverlies was er toch nog de oorzaak van dat de Aziaten voor de rust al twee keer konden scoren. 3 3 3 3 2 1 0 0 1 1 2 2 0 1 1 1 5 3 3 2 10- 6 11- 11 11-12 9-12 Pas toen Litjens in de 64e minuut met zijn 150e doelpunt op zijn manier het 150- jarig bestaan van de staat West-Australië eerde en Nederland naar 6-3 had getild kwam er rust in de ploeg. Het moest wel heel gek lopen wilde het in de resterende zes minuten nog mis gaan. Die laatste treffer was te veel voor India. De tegen stand verflauwde, de nederlaag werd met tegenzin geaccepteerd. Nederland was opnieuw de leermeesters de baas geble ven. De eerste - en belangrijke - overwin ning in Perth was reden genoeg voor een extra feestelijk tintje aan het avondje, dat de Nederlandse emigranten de spe lers aanboden. (Van onze correspondent) ARNHEM. Zuid-Afrika doet mee aan de Paralympics, de Olympische Spelen voor gehandicapten, die vol gend jaar in Arnhem worden ge houden. Lucien Muller is, in de nacht van don derdag op vrijdag, ontslagen als trainer van de voetbalclub Barcelona. Het dage lijks bestuur van de vereniging maakte bekend dat zijn taak voorlopig zal worden waargenomen door Joaquin Rife. Freddy Maertens heeft gisteren in de kermiskoers van het Belgische Bredene zijn eerste overwinning in het wielersei- zoen behaald. De oud-wereldkampioen versloeg na 145 kilometer zijn medevluch ter Ronny van de Vijver in de eindsprint. Argentijnse speler voor de open Italiaan se kampioenschappen te Rome, die op 21 mei beginnen, terugkeert. (Van onze dammedewerker) SOESTERBERG. De strijd om de nationale damtitel lijkt te zijn beslist. Hans Jansen boekte in de voorlaatste ronde opnieuw een overwinning en heeft nu twee punten voorsprong op Harm Wiersma, die niet verder kwam dan remise. Op papier kan Wiersma in de laatste ronde nog naast Jansen komen, maar daarin gelooft niemand. Wiers ma moet dan van Boom winnen en Jansen verliezen van Bastiaannet. Dit is zeer onwaarschijnlijk, omdat Jansen het zich kan permitteren behoudend te spelen, want aan remise heeft hij voldoende om de titel te veroveren. Twaalf ronden heeft het toernooi nu achter de rug en de helden raken vermoeid. Geen wonder, want nooit eerder is de nationale titelstrijd zo’n afmattende slijtageslag geweest. Het gevolg is dat er nogal wat spelers fouten maken. Johan de Boer maakte daarop geen uitzondering. Zijn opdracht - Hans Jansen afstoppen - ging de mist in. De Boer, erop uit om te winnen, slaagde er aanvankelijk in Jansen onder druk te zetten. Maar met een vernietigende combinatie maakte Jansen een einde aan de droom van De Boer. Frank Drost blunderde in een kansrijke stelling tegen John van der Borst en kon meteen inpakken. Het met spanning tegemoet geziene duel tussen Harm Wiersma en Rob Clerc is niet de krachtmeting geworden die werd ver wacht. Wiersma wilde wel, kreeg ook iets beter spel, maar ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Vitessespeler Bleyenberg voor twee wedstrijden geschorst. Ajacied Meutstege staat voor een wedstrijd bui ten de lijnen, evenals international Dick Nanninga van Roda JC. De straffen zijn: Go Ahead Eagles: J. Groeneweg, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 200 gulden boete. S. Walbeek, 250 gulden boete. Ajax: W. Meutstege, een wedstrijd on voorwaardelijk en 250 gulden boete. Telstar: F. van Essen, een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete. C. Ayre 150 gulden boete. R. Krone, een wedstrijd voorwaardelijk omgezet in een wedstrijd onvoorwaardelijk. Feyenoord: M. Budding, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. Vitesse: J. Bleyenberg, twee wedstrij den onvoorwaardelijk en 150 gulden boe- NEW YORK. Los Angeles Aztecs, de club van trainer Rinus Michels, wil proberen Johan Cruijff te contracteren. De Amerikaanse ploeg heeft Cruijff via Inter Soccer, een dochteronderneming van het omstreden Amsterdamse be middelingsbureau Inter Football, een aanbod gedaan. Jan de Ruiter kwam slecht uit de opening tegen Joost Hooyberg, maar evenals in zijn vorige partijen klapte de Noordhoilandse kampioen in een later stadium in elkaar en verloor. Gerrit Boom nam het initiatief in de strijd tegen Jos Stokkel. De 19-jarige debutant, die een verrassend goed toernooi speelt, verdedigde zich uitstekend en dwong remi se af. Stokkel deelt nu de vierde plaats met Jan de Ruiter en dat is een opmerkelijke prestatie. te. W. Veenstra, een wedstrijd voorwaar delijk en 150 gulden boete. H. Bosveld, een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete. NEC: J. Formannoy, 175 gulden boete. Roda JC: D. Nanninga, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 300 gulden boete. MW: J. Dijkstra, een wedstrijd onvoor waardelijk en 150 gulden boete en de gelegenheid in verweer te gaan tegen om zetting van een wedstrijd voorwaardelijk naar voorwaardelijk. J. Quaden, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100 gul den boete. FC VW: J. Nunemete, 100 gulden boe te. P. Pala, 200 gulden boete. SW: J. Munnik, een wedstrijd onvoor waardelijk en 75 gulden boete. C. de Zwart, 100 gulden boete. A. Nanlohy, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. FC Amsterdam: R. Slemmer, een wedstrijd onvoorwaardelijk en handha ving van onvoorwaardelijke uitsluiting. R. Bianchi, 100 gulden boete. Heerenveen: S. Eppinga, een wedstrijd onvoorwaardelijk. E. Bosman,, een wed strijd voorwaardelijk omgezet in een wed strijd onvoorwaardelijk. FC Den Bosch: D. Salm, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. Fortuna SC: J. Engbersen, 125 gulden boete. J. Pitaley, een wedstrijd voorwaar delijk en 75 gulden boete. LUIK (België). Ernst Happel, de inte- rim-coach van het Nederlands elftal tij dens het toernooi om het wereldkampi oenschap in Argentinië, heeft een tweeja rig contract gesloten met de Belgische eerste divisieclub Standard uit Luik. De training bij Standard wordt nu waargeno men door oud-international Mathieu Bol len, die Happel terzijde zal staan. club uit te komen als hij ooit zou beslui ten weer te gaan voetballen. Enkele dagen geleden maakte Cor Coster in Barcelona bekend dat Johan Cruijff om financiële redenen weer gaat spelen. Cruijff kan alleen bij Los Ange les Aztecs onder contract komen als die club bereid is de overeenkomst met New York Cosmos af te kopen. Volgens Ame- Cruijff is met zijn schoonvader, Cor Coster, gisteren in New York gearri veerd. Dit weekeinde hoopt hij met de directie van het concern Warner Bro thers, de eigenaar van New York Cos mos, tot overeenstemming te komen. Lukt dat niet, dan zal Cruijff vermoede lijk alsnog met Los Angeles in zee gaan. „In ieder geval gaat Cruijff in de Vere nigde Staten voetballen”, zo liet Cor Coster gisteren weten. rikaanse bronnen zou de overeenkomst voor één miljoen dollar kunnen worden afgekocht. Dat Los Angeles Aztecs daar toe bereid is, ligt overigens niet voor de hand. 1. Lajos Portisch 5 pnt., 2. Anatoli Kar pov en Mikhail Talj 4‘/i, 4. Ljubomir Lju- bojevic 4 pnt. 1 afgebrokenm partij, 5. Robert Hübner 4 pnt., 6. Boris Spasski 3 pnt., 7. Vlastimil Hort en Jan Timman 2V» 1 afgebroken partij, 9. Lubomir Kava- lek IVi pnt. 1 afgebroken partij, 10. Bent Larsen (Den) Va pnt. 2 afgebroken par tijen. srach- ).V. In jel vrij 'erleg. De Belg Roger de Vlaeminck is win naar geworden van de Ronde van Apulië, een vierdaagse etappewedstrijd voor pro fessionals in Italië. De laatste etappe le verde een overwinning op voor de Italiaan Walter Polini. De Huissenaar Geert van Aalten gaat, nu het toernooi bijna is afgelopen, steeds beter spelen. Hij liet zich niet door de grillig spelende Leidenaar Evert Bronstring van de wijs brengen en stuurde met vaste hand naar een overtuigende zege. Jannes van der Wal had het erg moeilijk tegen Basti aannet, maar sleepte er toch een gelijkspel uit. AMSTERDAM (ANP). De activitei ten van het bureau Inter Football in Amstelveen zijn niet in strijd met de wet op de arbeidsbemiddeling. Dat heeft de Amsterdamse kantonrechter gisteren be paald, na een procedure die ruim een jaar heeft gesleept. De drie directeuren van het bureau, Cor Coster, Maarten de Vos en Piet Keizer, werden vrijgesproken van het hen ten laste gelegde. Er was tegen het drietal een boete van duizend gulden voorwaardelijk geëist, met een proeftijd van twee jaar. De drie directeuren moesten in februari 1978 voor de kantonrechter verschijnen wegens „het uitoefenen van arbeidsbe middeling met winstoogmerk zonder ver gunning”. De dagvaarding werd echter nietig verklaard, waarop de officier van justitie in hoger beroep ging bij de recht bank in de hoofdstad. De rechtbank ver klaarde de dagvaarding geldig en verwees de zaak voor een nieuwe behandeling te rug naar de kantonrechter. Inter Football pleegt de belangen te behartigen van voetballers die hun con tract met een bepaalde club moeten ver lengen, wijzigen of beëindigen. Het bu reau berekent daarvoor als honorarium een percentage van het inkomen dat de voetballer in de daarop volgende drie jaar verdient, tot een maximum van 25.000 gulden. Volgens Cor Coster is de taak van het bureau louter „adviserend”. Het aanbieden van contracten en het „overhevelen” van spelers is een zaak tussen de clubs onderling. I I k t park »uken, vijf) erf. st. Aan- k.k. gele- n, v.v. nabij Aan- k.k. Karpov (Sov)-Talj (Sov) remise, Por tisch (Hon)-Kavalek (VST) remise, Hüb ner (WD1)-Spasski (Sov) remise, Ljuboje- vic (Jsl)-Hort (Tjs) afgebroken, Larsen- (Den)-Timman (Ned) afgebroken. Liverpool heeft de in Egypte geboren Israëlische voetballer Avi Cohen van Maccabi Tel Aviv gekocht. Engelands bes te club betaalde ongeveer 800.000 gulden voor deze centrale verdediger. sprong van 4-0 door doelpunten van Litjens, Ron Steens, op nieuw Litjens en Doyer. Vooral de treffers van Steens en Doyer waren juweeltjes en het bewonderende applaus van het publiek (3000 man) was meer dan verdiend. slag fraai naar Doyer, die echter werd geblokkeerd. De eerste Nederlandse straf- corner werd vervolgens een strafbal, toen de bal onreglementair werd gestopt. Lit jens liet zich deze mogelijkheid niet ont- I glippen (1-0). Nog even hadden de Neder landse spelers tijd nodig de grillige baan van de bal op het nieuwe kunstgras juist te berekenen. Na prachtige combinaties verschenen Ron Steens en Bouwman vrij voor doelman Schofield, maar maaiden naast de bal. Het spel van Nederland werd steeds meer een lust voor het oog. De talrijke scholieren op de tribunes raakten met de minuut meer opgewonden en zorg den voor een uitstekend sfeertje. Ron Steens gaf met zijn weergaloze solo in de zestiende minuut het sein voor een onge kend produktieve periode. In twee minu ten vielen er drie doelpunten en baadde Nederland ineens in de weelde van een voorsprong van 4-0. Litjens sloeg raak uit een strafcorner en Doyer schoot uit een moeilijke hoek prachtig in nadat de Bloe mendaler op knappe wijze een scoop van Litjens direct had meegenomen. PERTH (ANP). Dank zij een flitsende start heeft het Nederlandse hockeyteam op de openingsdag van het internatio nale toernooi in Perth een sprekende overwinning van 6-3 kunnen behalen op India. Na achttien minuten had Nederland op het astroturf van het Commonwealthstadion al een voor- De scoop (de lange boogbal) was trou wens een geducht wapen van Nederland. Menigmaal kwam daar een gevaarlijke situatie uit voort. Zoals bijvoorbeeld in de 27e minuut, na de zoveelste scoop van Leefers. Ditmaal pikte Bouwman de bal op. Hij mocht zijn stick even later jui chend omhoog houden toen Schofield op nieuw moest zwichten (5-0). Even laste het Nederlands elftal een adempauze in. De snelle acties hadden veel energie gekost, het kon zo niet blijven doorgaan. Oranje dacht zich tegen het aangeslagen Indiase team wel enkele ogenblikken rust te kunnen gunnen. Er was echter buiten de veerkracht van de Aziaten gerekend. In de laatste vijf minu ten van de eerste helft mocht India nog drie strafcorners nemen. Surjit Singh be nutte de eerste van deze serie en verzilver de bovendien een lange corner, waarbij hij overigens alle tijd kreeg om aan te leggen (5-2). Nederland was hard aan rust toe. De Indiërs, met veel nieuwelingen in het elf tal, hadden weer hoop gekregen en vooral Asjok Kumar gaf zijn medespelers direct na de pauze nieuwe impulsen. Oranje moest voortdurend waakzaam blijven. Tijd om te schitteren was er niet meer, er moest keihard worden gezwoegd. Met wat geluk kon India voorlopig van meer doel punten worden afgehouden. Cees Jan Diepeveen maakte het groot ste gedeelte van de tweede helft niet meer mee. Hij moest met een bloedende rech terhand naar de kant worden gebracht. De wond werd later door manager (en chirurg) Cornells gehecht. Voorlopig is Diepenveen uitgeschakeld. Maarten van Heeswijk kwam voor de Bloemendaler in de plaats en Tim Steens verhuisde naar de andere vleugel. India ging steeds harder spelen, waarvan ook Litjens en Leefers het slachtoffer werden. Litjens kon na behandeling in het veld blijven, Leefers verdween een minuut voor tijd naar de kant. Met nog ruim een kwartier te spelen kwam India op 5-3. Surjit Singh voltooide zijn hattrick uit een strafcorner. Zeven minuten later, nadat Gunning Hans Krui ze was opgevolgd, was India bijzonder dicht bij de aansluiting. Het schot van Surjit Singh uit de elfde Indiase strafcor ner belandde echter tegen de paal. Een minuut later werd een doelpunt van de zelfde speler af gekeurd wegens snijden. Clerc bleek op remise uit te zijn. Dat betekende dat Wiersma grote risico’s moest nemen om winst te forceren. Daar voelde Wiersma niets voor, zodat remise het eindresultaat werd. De voormalige speler van Ajax en Barcelona is echter met handen en voe ten gebonden aan een overeenkomst met New York Cosmos. Vorig jaar onderte kende Cruijff een contract met Cosmos, waarin hij verklaarde alleen voor diè Karei Vrolijk is benoemd tot coach van de Amsterdamse basketbalvereniging Delta Lloyd. De 33-jarige hoofdstedelijke caféhouder speelde 91 maal in de nationa le ploeg en maakte viermaal een Neder lands kampioenschap mee. In de afgelo pen seizoenen speelde hij als „guard” bij dezelfde ploeg. Met deze mededeling van de Zuidaf- rikaanse ambassade lijkt een brok on zekerheid weggehaald bij de organisa toren, die tot nog toe in het ongewisse verkeerden over de mogelijke deelne ming van dat land. „Onze deelnemers worden op merites gekozen”, aldus een ambassadewoordvoerdster. Met ande re woorden: niet de huidskleur, maar de prestaties zijn bepalend voor deel name. Na het bekend worden van de boycotacties van de spelen door Ne derlandse sportbonden, ingegeven door de Zuidafrikaanse komst, heeft de ambassade gisteren contact ge zocht met het vaderland. Een reactie is tot op heden niet gekomen. Roscoe Tanner heeft gisteren de twee maal uitgestelde partij tegen Adriano Pa- natta met 7-5, 4-6, 6-3 op zijn naam ge bracht en zich aldus geplaatst voor de kwartfinales van het WCT-toemooi van Houston. Op de vijfde dag van de internationale zeilweek in het Zuidfranse Hyeres heeft de Nederlander Mark Neeleman een nieu we overwinning behaald in de Finnjollen- klasse. Op de tweede plaats eindigde de Zweed Liljegren. De 45-jarige Australiër Ron Toombs heeft gisteren zijn rentree op de circuits als actief motorrenner met de dood moe ten bekopen. De oud-kampioen, jarenlang een van de beste coureurs ter wereld, kwam in de negende ronde van een race in de 350 cc-klasse ten val. Enkele ogenblik ken later overleed hij aan zijn verwon dingen. De Nederlandse juniorenbasketbal- ploeg is in het Albert Schweitzertoernooi te Mannheim als dertiende geëindigd. Ne derland won de wedstrijd om de dertiende plaats met 85-70 (34-41) van Oostenrijk. Guillermo Vilas is donderdag in een ziekenhuis te Mar del Plata (Argentinië) geopereerd aan een aandoening aan keel en neus. Het is niet te verwachten dat de I De uitslagen uit de twaalfde en voorlaatste ronde zijn: Clerc- Wiersma 1-1, Van der Borst-Drost 2-0, Bastiaannet-Van der Wal 1-1, Bronst ring-Van Aalten 0-2, De Boer-Jansen 0-2, Hooyberg-De Ruiter 0-2, Boom-Stokkel 1-1. De stand na twaalf ronden: 1 Jansen 18 punten, 2 Wiersma 16, 3 Van der Wal 15, 4 Stokkel en De Ruiter 13, 6 Bronstring, Boom en Clerc 12, 9 Drost, De Boer, Bastiaannet en Van Aalten 11, 13 Van der Borst 10, 14 Hooyberg 3. In de tweede helft heeft Nederland het uiterste moeten geven om de Indiërs van zich af te houden. Vooral nadat Surjit Singh zijn derde doelpunt had gemaakt en het 5-3 werd kwam Nederland onder druk te staan. Het regende strafcorners op het doel van Maarten Sikking. India kreeg in totaal dertien korte corners en vier lange corners tegen Nederland vier en één. Lit jens was echter naar verhouding veel suc cesvoller dan Surjit Singh. Met nog zes minuten te spelen maakte de donkere Utrechter zijn 150e doelpunt in 112 inter landwedstrijden en bepaalde daarmee de eindstand op 6-3. Zo werd het net als de vorige twee keer tegen India een doelpuntrijke wedstrijd. Begin maart 1978 won Nederland achtereenvolgens in Eindhoven en Amstelveen met 5-2 en 6-5. (Van onze sportredactie) MOSKOU. De ijshockeyploeg van West-Duitsland heeft gisteravond tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap in de A-poule te Moskou voor een verrassing gezorgd. De ploeg, die het meest in aanmerking leek te kómen om plaats te gaan maken voor B-kampioen Nederland, versloeg de Verenigde Staten met 6-3. De beslissing viel in de tweede periode, toen achtereenvolgens Vacatko, Philipp en Reidl de stand van 2-2 op 5-2 brachten. De Amerikanen werden daarmee op de laatste plaats van de degradatiepoule gezet. Finland verzekerde zich van een plaats bij de elite tijdens het volgende kampioen schap door met 4-3 van Polen te winnen. Die stand was reeds na de tweede speel tijd bereikt. West-Duitsland-Verenigde Staten 6-3 (2-2, 3-0, 1-1). Scoreverloop: Christoff 1-0, Brownschilde 2-0, Auhuber 1-2, Meitinger 2-2, Vactatko 3-2, Phillipp 4-2, Reidl 5-2, Egen 6-2, Baker 6-3. Straffen: VS 12 min., WD 10 min. Finland-Polen 4-3 (2-3), 2-0, (0-0). Score- verloop: Ahokainen 1-0, Szeja 1-1, Marja- makin 2-1, Jaskierski 2-2, Zabawa 2-3, Repo 3-3, Porvari 4-3. Straffen: beide ploe gen 2 min. Stand degradatiepoule: Finland West-Duitsl. Polen Ver. Staten i. hij jvan men I Na zeven minuten kwam de eerste rugge niet steun. Litjens plaatste de bal uit een vrije raad it. Hij - «ra ƒ-

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 17