r> Kankerspecialisten tegen nieuw onderzoek methode -Moerman J Moerman blijft doorvechten kSH Ir lil ■i IHH „Je kunt die verantwoording niet nemen" <1 Cholesterol door Hans Rombouts Dilemma door Herman van Amsterdam Mooie Tip Duiven Niet zaligmakend Prettige manier Suggestie Onjuist a lig 20 I i Opnieuw is de methode-Moerman, een alternatieve therapie tegen kanker, uitgebreid ter discussie gesteld. Nadat vorig jaar een boek van dokter Moerman verschenen is met de titel „Kanker kan genezen”, zijn de activiteiten van de voorstanders van die therapie weer in stevige mate toegenomen. Zij berustten er niet in, dat eenentwintig jaar geleden de methode- Moerman volledig werd gekraakt door een wetenschappelijke commissie onder leiding van dr. C. Delprat. Er werd door deze commissie geen enkele wetenschappelijke onderbouwing gevonden voor de bewuste alternatieve geneeswijze. Nu, op 26 maart 1979, kreeg staatssecretaris Veder-Smit het verzoek van de Vaste Kamercommissie Volksgezondheid om zoals dat in parlementaire taal was gesteld over te gaan tot het instellen van een prospectief onderzoek, respectievelijk nadere wetenschappelijke toetsing van alternatieve kankertherapieën en daarbij ook de therapie van dr. Moerman te betrekken; op zo kort mogelijke termijn aan de Kamer voorstellen te doen voor de wijze waarop bedoeld onderzoek cq toetsing zal worden opgezet”. Het ministerie van Volksgezondheid moet de uitwerking gaan regelen van een dringend ver zoek van de vaste kamercommissie voor Volks gezondheid betreffende een onderzoek naar al ternatieve kankertherapieën. Bij die therapieën is ook de omstreden methode-Moerman, arts in Vlaardingen. Moerman heeft een groepje aan hangers rond zich verzameld in de loop der jaren. Op deze pagina een interview met de bejaarde arts en de mening van een aantal kankerspecialisten over de methode-Moerman. In zijn werkkamer, die een sfeer van de jaren twintig ademt, gaat dokter Moerman op één been staan en zakt daarna langzaam door de knie. Het andere been strekt hij recht voor zich uit. Welke 86-jarige doet me dat na?”, vraagt-ie. Hij heeft het kunstje niet gedaan om te laten zien dat hij zijn lichamelijke conditie als voorbeeld stelt van zijn eigen gezondleventherapie. Moerman immers rookt er stevig op los en laat ook de koffie met bitterkoek niet staan. Neehet vermoeiende beenstandje is het bewijs dat hij fysiek nog wel tot wat in staat is. \7 s Z F' I te te 1is 1 s» I I Kankercellen 500.000 maal vergroot Het effect van de suggestie. Dokter Meilof: De 86-jarige vrijgezel thuis fj k I Het Antoni van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam (Slotervaart) Voor vele deskundigen hoeft een hernieuwd onderzoek niet gedaan te worden. Een erkend kankerspecialist als dr. P. Voüte liet in Het Parool zelfs doorschemeren, dat dit besluit van de commissie voornamelijk ingegeven zou zijn door hoop op kiezerswinst. Waarmee een zo gevoelig liggende zaak als de kankerbestrijding in het politieke vlak getrokken zou zijn. Dat latend voor wat het is, kan wel gesteld worden, dat een groot aantal deskundigen het zonde van de tijd en het geld vindt om de methode-Moerman nog eens uitvoerig aan een onderzoek te onderwerpen. Ook mevrouw Veder-Smit heeft al laten doorschemeren er weinig nut in te zien. Wat de specialisten vooral steekt is het feit, dat een man als Moerman valse hoop wekt bij kankerpatiënten en het doet voorkomen alsof de gevestigde kankerbestrijders honderdduizenden doden op hun conto hebben omdat ze de methode van hem afwezen. Internist J. Meilof, directeur van het kankerinstituut Antoni van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam: „Het Moerman-dieet op zich is een volwaardige voeding; maar een dieet, waarvan niet bewezen is dat het een andere invloed op kanker heeft dan andersoortige volwaardige voedingen. De totale methode-Moerman wijs ik af. Er komt namelijk nog meer bij kijken. Er wordt o.a. ook gewerkt met vitaminenstoten. Er kan een verzuring optreden; bijverschijnselen. Er kunnen bijv, nierstenen ontstaan. Wat mij echter vooral dwars zit is het feit, dat deze methode aangeprezen wordt als „kanker genezend”. Dat is misleidend. De genezende werking is nooit wetenschappelijk bewezen. En de groep-Moerman heeft toch na dat vernietigende rapport van de commissie-Delprat meer dan twintig jaar de tijd gehad om „Moerman schildert men het liefst af als een af getakelde plattelandsarts met een eigen boerderijtje, een hoop rare denkbeelden en een mestvaalt voor de deur”, zegt hij. „Maar je ziet ’t. Ze hebben het mis OK, hij loopt tegen de negentig, dus erg veel tijd heeft-ie niet meer. Daarom ook heb ik eind vorig jaar dat boek geschreven. Om de discussie rond mijn therapie in stroomversnelling te brengen. Mijn patiënten zeggen wel eens: jammer dokter, uw erkenning komt pas na uw dood. Nou dan hebben ze het goed mis. Ik zal de rehabilitatie nog beleven. Niet dat ik mij veel voorstel van dat onderzoek dat er mogelijk komen gaat. Althans, niet als ik te maken krijg met dat zelfde stelletje uit 1958. Dan ben ik gelijk verkocht.” „Daarom, als zij in de commissie komen te zitten dan zal ik niet aan het onderzoek meewerken. Meinsma? Een bedrieger. Muntendam? Ik heb hem gewaarschuwd dat als- ie ooit een voet durft te zetten op mijn erf dat ik dan met de hooivork achter ’m aankom. Achteraf kan ik mij nog wel voorstellen dat die twee me toen zo voor schut hebben gezet. Want als mijn therapie juist is dan kan het hele Kankerinstituut wel inpakken. En mijn therapie is juist. En aaar wetenschappelijke bewijzen aan te dragen voor haar gelijk. Het enige wat men gezegd heeft was: vraag het maar aan onze patiënten. Maar dat is een verre van wetenschappelijke benadering. Je weet namelijk nooit of die patiënten werkelijk kanker hadden; en als ze meerdere behandelingen of therapieën hebben ondergaan (met name ook de „officiële”) weet je nooit exact welke behandeling al of niet succesvol is geweest. Als er al succes geboekt is”. Men komt bij een wetenschappelijk onderzoek van alternatieve geneeswijzen zoals die van Moerman voor een dilemma te staan. Dokter Meilof: „Als je tot zo’n onderzoek besluit betekent dat, dat je zeer nauwgezet groepen met dezelfde soort mensen met dezelfde soort kwaal onder dezelfde omstandigheden en voorwaarden gedurende een aantal jaren bepaalde behandelingen geeft. Dat alles moet dan statistisch, wetenschappelijk vergeleken, bestudeerd, gecontroleerd worden. De behandelingen moeten dan toch wel op zijn minst een theoretisch wetenschappelijk verantwoorde basis hebben (verkregen uit onderzoekingen via chemische hoeven ze ook echt geen jaren op te studeren. Als ze vijf integere wetenschapsmensen nemen, dan kan de zaak in een week bekeken zijn. „Natuurlijk speelt suggestie wellicht ook een rol bij veel alternatieve geneeswijzen. Het is aantrekkelijk iets aan te nemen op dat gebied, als je in de grootste nood gekomen bent en het om een zaak van leven of dood gaat. Maar er moet dan wel ruimte zijn voor echte, reële mogelijkheden. In dit verband is het interessant, dat in het vakblad de „Lancet” pas een artikel heeft gestaan over de geestelijke instelling van de patiënt ten aanzien van zijn kwaal; de invloed van de psychische instelling ten opzichte van kanker; het verzet tegen de kwaal en de actieve opstelling bijv, door het gebruik van een dieet of het zich houden aan gedragsregels. De conclusie van dat artikel is, dat de juiste invloed daarvan niet bewezen moeilijk of niet bewijsbaar is”. instituut voor Kankeronderzoek, ondergebracht in de hoeve, nauwelijks meer kan functioneren. Moerman namelijk is destijds tot zijn opmerkelijke therapie gekomen na proeven te hebben genomen met duiven. De experimenten met duiven zijn pas sinds kort stopgezet. Nu de verkeersweg er is zijn de dieren nogal schrikkerig vanwege het lawaai en eigenlijk alleen nog maar nuttig voor kleine proeven. Moerman heeft Cholesterol, te vinden in vet eten met veel dierlijke eiwitten, neemt een belangrijke plaats in in het dieet van Moerman (melk, kaas, roomboter). Van cholesterol neemt men in het algemeen aan, dat het kankerremmend werkt (hoewel dokter Meilof opmerkt, dat ook daarbij de meningen niet gelijk lopen in de wetenschappelijke wereld). Maar dan zou men eigenlijk moeten gaan kiezen: wel cholesterolrijk eten en daarbij de kans vergrotend op hart- en vaatziekten of cholesterol-arm voedsel, waarbij de kans op kanker toeneemt. Dr. Voüte zegt daarover: „Een mens moet uiteindelijk ergens aan dood gaan. Daarom imponeert de hoogte van die cijfers (in 1977 overleden in Nederland 27.498 mensen aan kanker. Per jaar worden 40.000 nieuwe gevallen van kanker vastgesteld) mij niet zo. Wanneer iemand op hoge leeftijd aan kanker overlijdt betekent dat, dat hij al het andere heeft overleefd. Kanker is een slijtageverschijnsel”. Overigens: kanker staat nummer twee op de lijst van doodsoorzaken in Nederland na de hart- en vaatziekten. Evenals andere specialisten zeggen mensen als Meilof en Voüte: „Er moet nog zo veel gedaan worden aan kankeronderzoek. Er is daarvoor enorm veel geld nodig. Nu gaat er als het onderzoek naar de methode-Moerman doorgaat tijd, energie en geld gestopt worden in een methode waarvan de ferventste aanhangers noch Moerman zelf in al die jaren ooit een wetenschappelijk brokje nuttig genezend effect hebben kunnen aantonen”. Het dieet van Moerman is op de volgen de gegevens gebaseerd: volgens hem zijn voedingsmiddelen als geperste vruchte- sappen, karnemelk, eidooiers, volkoren brood, sla, komkommer, augurken, wor teltjes, rode bieten, zilvervliesrijst, olijf olie en veel fruit kankerwerend. Uit den boze daarentegen zijn: vlees, vis, gevo gelte, water, koffie, thee, suiker, wit brood, aardappelen en industrieel be werkte voedingsmiddelen. Moerman vult dat dieet aan met vitaminenstoten en hormoonpreparaten. aanvankelijk geweigerd een deel van zijn landgoed aan de gemeente Vlaardingen te verkopen. Maar moest wel toen een onteigeningsprocedure in werking trad. Moerman verwijt de kankerspecialisten, dat ze pas gaan ingrijpen als de tumor (de „wildgroei” populair gezegd) er al is. Volgens hem kan er al veel eerder actie worden ondernomen. En wel door attent te zijn op klinische symptomen die waarschuwen voor de komst van wat hij noemt een „déraillement in de stofwisseling” waaruit een kankertumor kan ontstaan. Als er eenmaal een tumor geconstateerd is zou de kanker niet van daaruit beoordeeld moeten worden maar vanuit de vraag welke van de acht eerder genoemde stoffen er op dat moment in het lichaam ontbreken om te kunnen spreken van een ideale gezondheid. i: I. Ze hoeven alleen maar met mijn patiënten te gaan praten. Zij zijn mijn bewijzen. Maar ze zullen wel weer gaan werken met statistieken. Nou dan kan ik ze een mooie tip geven. Moeten ze voor de aardigheid maar eens nagaan hoeveel kankergevallen zich tijdens en vlak na de laatste wereldoorlog in Den Haag hebben voorgedaan. Dan zullen ze zien dat tussen ’42 en ’45 het aantal enorm afnam. Hoe dat kwam? Doodeenvoudig door de voeding. Geen koffie te krijgen toen, geen thee, geen bier, geen wittebrood, weinig vlees, maar de Hagenaars hebben toen wel het hele Westland leeg gegeten. Veel groenten en fruit dus. Net als in mijn dieet. En wat zien we na ’45? Schiet het aantal kankergevallen weer omhoog. Om zo’n bewijs kunnen ze toch niet heen. En het is nog officieel ook. Als ze in de jaren vijftig de zaak goed hadden uitgezocht was mijn gelijk toen al uitgekomen. Vanaf die tijd tot nu is er bijna een half miljoen mensen aan kanker gestorven. We hadden er dus heel wat kunnen redden”. Vrijgezel Moerman noemt zichzelf graag de „plattelandsarts van Vlaardingen”. Werd daar geboren op het uitgestrekt landgoed Hoogstad, dat hij later van zijn ouders erfde. Hij woont er nu nog, al is de rust op het landgoed tegenwoordig ver te zoeken. Vlak voor de omgebouwde boerderij is een verkeersweg aangelegd. Die weg is er de oorzaak van geweest dat zijn nieuwvormingen. Niet ontkend werd de suggestieve en wellicht ook palliatieve (verlichtende) invloed. In het boek „Kanker kan genezen” van de hand van Moerman spuit de schrijver niet alleen zijn gal uit over het eerste onderzoek (Delprat), maar komt hij ook met een bloemlezing van schriftelijke verklaringen van kankerpatiënten, die menen door hem genezen te zijn. In de publikatie scharen ook diverse medici zich achter de denkbeelden van de nog steeds praktiserende Vlaardinger, die in 1961 door het Medisch Tuchtcollege voor zes maanden werd geschorst. De Amerikaanse kankerspecialist Weinhouse heeft de theorie van Moerman en eigenlijk voor hem van de Duitser Otto Warburg als volslagen niet-wetenschappelijk afgedaan (aldus dr. M. Sluyser van het Antoni van Leeuwenhoekhuis in NRC Handelsblad). Die theorie zou er op neerkomen, dat kankerweefsels veel melkzuur bevatten; dat kanker een ontsporing zou zijn van de ademhaling van de cel (het oxydatieproces). Duiven zouden, aldus Moerman, via acht stoffen citroenzuur, ijzer, jodium, zwavel en de vitamines A, B, C en D die oxydatieprocessen goed laten functioneren. Het dieet van Moerman is op die stoffen afgestemd. Weinhouse bewees, dat kanker-cellen evenveel zuurstof bevatten als normale cellen en dat toename van melkzuur ook in niet-kwaadaardige weefsels kunnen voorkomen. i >t n II ir n e 9 S I. n „Men kan niet om mij heen” zegt Moerman, die nog dagelijks van ’s morgens elf tot 's avonds zes consulten geeft. „Ik zeg niet dat mijn therapie zaligmakend is. Toen Ford met de allereerste auto op de markt kwam moest er ook nog veel aan worden verbeterd. Maar laten ze alsjeblieft stoppen met al die woeste middelen tegen kanker. Waarom gelijk dat operatiemes, waarom dat geschiet met stralen, waarom die poeders zodat mensen het hart uit het lichaam braken. Het begrip genezen vraagt om een heel andere interpretatie. Ze hebben mij wel eens de grootste oplichter van Nederland genoemd. Vanwege mijn erfenis ben ik een vermogend man. Kan doen en laten wat ik wil. En dan zou ik mensen geld uit hun zak kloppen?. Weten ze eigenlijk wel wat ik voor een consult vraag? Zes guldentjes. Geen cent meer. Om af en toe voor mijn werkkamer een nieuw vloerkleedje te kunnen kopen”. „In Amerika worden mensen als ik op handen gedragen. Ik kan er zo heen. Verdien ik er grof geld als ik wil. Maar ik ga niet. Een familielandgoed van een paar honderd jaar laat je niet zo maar achter je. Bovendien, ik wacht nog ergens op. Op rehabilitatie”. Zijn er veel patiënten, die hun toevlucht hebben genomen tot de methode-Moerman en die uiteindelijk naar een kankercentrum komen als bijv, het Antoni van Leeuwenhoek-huis? Directeur Meilof: „Er zijn er maar weinigen in ons instituut, die om het Moerman-dieet vragen. Wanneer ze dat willen kunnen ze dat krijgen. We zeggen: u bent er vrij in, maar er zijn gemakkelijker en prettiger manieren om volwaardige voeding tot u te nemen dan deze. In principe echter geven wij het Moerman-dieet niet. Iedereen krijgt hier al (aangepaste) volwaardige voeding. Natuurlijk. Dat is niet meer dan normaal”. Wat de vorderingen in de wetenschap ten aanzien van kanker betreft, moet ook dokter Meilof toegeven, dat het langzaam gaat. „Je ziet vorderingen, dat is zeker. Je ziet ook veranderingen in het patroon van kanker. Zo neemt bijv, maagkanker in een aantal landen af en longkanker neemt daar juist weer toe. De angst voor kanker is begrijpelijk, maar niet altijd terecht. Er kunnen veel kankers genezen worden. Het wetenschappelijk onderzoek is zeer intensief. Iedereen kijkt uit naar het resultaat. Op dit punt heeft de wetenschap intensief te maken met mensen. Het is een gemeenschappelijke zaak. Iedereen is er bij betrokken. Daarom moet je ook oppassen. Je moet niet juichen bij iedere luchtbel, bij elk bericht over nieuwe vondsten in het onderzoek.” methodes, via proefdieren of via celkweken). Zo’n degelijk wetenschappelijk onderzoek met groepen patiënten heeft tot konsekwentie, dat je bijv, in het geval van uittesten van de methode-Moerman mensen een behandeling onthoudt, welke in ieder geval bewezen heeft voor een bepaald percentage geneeskrachtig of ziekte-remmend te zijn (de „gevestigde” methode). Pas je bij een aantal patiënten alleen de methode-Moerman toe en niet de wel wetenschappelijk onderbouwde geneeswijzen, dan zou je een niet te nemen verantwoording op je laden”. De conclusie indertijd (1958) van het onderzoek door de commissie-Delprat was: de theorie van de methode-Moerman is zowel fysisch als pathologisch onjuist; kanker en andere kwaadaardige nieuwvormingen komen wel degelijk ook bij duiven voor en zijn niet zeldzaam (Moerman leidde zijn geneeswijze af van zijn duiven en meent dat gezonde duiven niet vatbaar zijn voor kanker HR); er is een degelijk pathologisch-anatomisch onderzoek nodig, hetgeen Moerman nooit gedaan heeft; bij het onderzoek is in geen enkel geval bewezen dat de specifieke toepassing van de methode-Moerman genezend heeft gewerkt; alle patiënten op twee na hadden al een behandeling (operatief dan wel radiologisch dan wel hormonaal) ondergaan. De genoemde twee patiënten gingen tijdens de behandeling zo achteruit, dat zij in 1958 (het jaar van het verschijnen van het rapport-Delprat) overleden. Bij een aantal patiënten kon na behandeling met de Moerman-methode een gunstige diagnose gesteld worden, maar niet bewijsbaar was, waardoor de toestand verbeterde (ze waren al onder de „gevestigde” specialisten behandeld) of dat er inderdaad sprake was geweest van kwaadaardige X .•maMuuuuum/ <18 SS te «c W

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 21