Voor Kiezers Egypte vrijwel unaniem achter Sadat Protest Israel tegen vrijspraak van SS’ers Waarnemers: erken bewind van Rhodesië „uiterst gevaarlijke situatie Water reactor Volksstemming wijst uit: Gevechten aan Costa del Sol Aankondiging premier Botha: Times weekblad buiten Engeland Vorming speciaal interventiekorps van VS gemeld Linkse betoging in Teheran Grapo-leider doodgeschoten Kenia van plan Oegandezen terug te sturen Harrisburg onder kookpunt Bevolking Tsjaad opgeroepen Libië „terug te slaan” Ambtenaren Italië leggen werk neer I 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 19 7 9 APRIL en 7'. ur SP» len ale eca mk ren «g lig (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-BEIROET. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim, heeft gewaarschuwd voor het ontstaan van een uiterst gevaarlijke situatie in Zuid-Libanon, wanneer de daar geleger de Unifil-troepen zouden worden gehinderd in de uitoefening van hun opdracht. CAIRO/JERUZALEM. De Egyptische kiezers hebben voor bijna de volle honderd procent voor het vredesverdrag met Israel gestemd. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken Ismail sprak, toen hij de uitslag bekendmaakte, van „een overwinning voor president Sadat zoals hij deze nog nooit heeft behaald”. ëS-'-'ï Ifel (Van onze redactie buitenland) BONN. De Israëlische regering heeft officieel bij de Bondsrege ring geprotesteerd tegen de vrijspraak van vier vroegere SS’ers, die in Düsseldorf terecht stonden wegens moord of medeplichtigheid aan moord in het vernietigingskamp Lublin-Majdanek. jp •“'fe mI 9 Waldheim waarschuwt partijen in Libanon Zuid-Afrika stuurt aan op nieuw neutraal blok (Van onze redactie buitenland) machtigste grondstoffen-kartels van de wereld kunnen vormen. :ay, ken ian no ten Jen eek ren ing het op ler- dat dat an- las- ven tiad een nog ters leid ■eid NEW YORK (UPJ). Het Amerikaanse ministerie van Defensie is „om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn,,’ bezig met plannen voor een speciaal legerkorps van 100.000 man voor snelle inzet en inter ventie in gebieden waar Amerikaanse be langen bedreigd zouden kunnen worden, zo heeft de New York Times gisteren gemeld. Volgens het blad worden plannen ge maakt voor het hele gebied van het Mid- den-Oosten en dat van het noordwesten van de Stille Oceaan, maar het gebied van de Perzische Golf is „volgens het ministe rie het explosiefste gebied”. TEHERAN (AP/UPI). In de Iraanse hoofdstad Teheran hebben linkse demon stranten betoogt tegen de revolutionaire comités in het land. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst bij de universiteit ter herdenking van zeven politieke medestan ders die bij de revolutie zijn omgekomen. De ayatollah Khomeini heeft inmiddels gezegd dat de revolutionaire comités niet zullen worden ontbonden „totdat het ge zag van de regering is gevestigd”. De voorlopige regering van premier Bazar- gan heeft er bij de leider op aangedrongen de comités het recht op willekeurige ar restatie te ontnemen. De staatsradio in Iran meldde gisteren weer drie terechtstellingen, waarmee het totaal aantal geëxecuteerden nu op 149 is gekomen. Meer dan tien miljoen Egyptenaren gin gen donderdag naar de stembus om het oordeel uit te spreken over het vredesver drag en over een binnenlands hervor mingsprogramma. Volgens minister Is mail stemde 99,95 procent van de kiezers voor het verdrag, waarbij slechts een klein gedeelte tegen de hervormingen stemde. De goedkeuring van het volk was grond wettelijk niet nodig, maar Sadat heeft volgens politieke waarnemers zijn Arabi sche tegenstanders willen tonen dat hij de steun van zijn volk geniet. In het gezelschap van twee Israëlische generaals vliegt de Israëlische minister van Defensie Weizman morgen naar de Egyptische hoofdstad Cairo voor een ver blijf van drie dagen. Hij zal met zijn Egyptische ambtgenoot Hassan inleiden de besprekingen voeren over de ontrui ming en de overdracht van de Sinai. Israel verlaat de meest noordelijke stad in de Sinai, El Arisj, op 27 mei en voltooit de eerste fase van de ontruiming tegen het einde van het jaar. De gehele terugtrek king moet binnen drie jaar zijn voltooid. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan schreef aan zijn Westduit- se ambtsgenoot Genscher dat dit vonnis in Israel en daarbuiten, een zeer negatieve indruk achterlaat. De Israëlische minister van Justitie Tamir verweet het Duitse rechtssysteem dat het „opnieuw heeft ge faald”. Hij zei dat „de autoriteiten van de Bondsrepubliek slechts met tegenzin be zig zijn geweest met rechtspreken in dit proces over de moord op meer dan een kwart miljoen mensen”. De Centrale raad van joden in West- Duitsland liet zich in dezelfde zin uit. „Schuld dragen ook politici en maat schappelijke krachten uit de eerste twin tig jaar na de oorlog”, aldus de raad. „De justitie-autoriteiten hebben veel te laat en bijna altijd zonder de noodzakelijke steun ven de publiciteit nazi-misdadigers ver volgd”. PRETORIA (DPA). Premier Pie ter Botha van Zuid-Afrika heeft de afgelopen week in het parlement in Kaapstad een nieuwe oriëntatie in de buitenlandse politiek aangekondigd: Zuid-Afrika zal voortaan aansturen op een neutrale koers tussen de grote ideologische machtsblokken. Daar toe zal Pretoria streven naar een bondgenootschap met andere staten in zuidelijk Afrika, in de eerste plaats met Namibië en Rhodesië. In Napels werden gisteren brand bommen gegooid naar het afdelings- kantoor van de christen-democrati- MALAGA (DPA). Bij gevechten tus sen enkele honderden werknemers van hotels aan de Spaanse Costa del Sol en de politie zijn gisteren in Marbella drie beto gers gewond. Het hotelpersoneel staakt al dertien dagen voor hogere lonen. De betoging vond plaats voor het vak- bondsgebouw en voor het gemeentehuis. De politie greep in omdat de betogers het verkeer hinderden. Zij gebruikte daarbij traangas en rubberkogels. De staking duurde gisteren in de meeste hotels voort. In enkele gevallen keerde het personeel op het werk terug. Uit medische kringen in Valencia is vernomen dat de toestand van twee vak bondsleden, die in hongerstaking zijn uit protest tegen hun ontslag bij de Spaanse fabriek van Ford, kritiek is. De twee mannen begonnen hun actie achttien dagen geleden tijdens een nog steeds lopend conflict met de directie over lonen en arbeidsvoorwaarden. Twee andere ontslagen werknemers zijn ook in hongerstaking in een tent, net buiten de poorten van het fabrieksterrein in Almusafes, niet ver van Valencia. Vakbondsleiders verklaarden gisteren dat zij elke zaterdag zullen staken en overwerk weigeren, zolang de directie de ontslagen niet herroept. Onder Zuidafrikaanse leiding zou deze statenbond bovendien een krachtige mili taire verdedeging tegen militant zwart- Afrika kunnen opbouwen. Achter die mi litaire afscherming zou dan in de visie van Botha een geleidelijke vermindering van de rassenscheiding mogelijk worden. De eerste toetssteen voor deze politiek ligt in de toekomstige ontwikkelingen in Rhodesië en Namibië. Maar volgens Bo tha zouden in een later stadium ook Zam bia en Mozambique tot dit blok kunnen toetreden. Als voorwaarde voor toetre ding geldt dan „dat we wederzijds eikaars ideologische koers respecteren”. De presentatie van deze nieuwe koers volgt kort nadat Amerikaanse spionage- activiteit in Zuid-Afrika tot groot onge noegen leidde in Pretoria en tot een verde re verkoeling in de Zuidafrikaans-Ameri- kaanse betrekkingen. De waarschuwing dat de nationale trots van Zuid-Afrika niet toelaat „dat men onbeperkt over zich laat lopen” lijkt dan ook vooral aan het adres van Washington gericht. Tevens gaf Botha te kennen dat hij zeker mogelijkhe den ziet in het leggen van contacten met de leiders van „gematigde” zwart-Afri- kaanse landen. s ge- s ge es is terie 1 ge- i een i 1,5 Botha ziet het westen kennelijk niet meer als een betrouwbare economische en militaire bondgenoot. „Zuid-Afrika is niet bereid zich als voetveeg te laten be handelen. Het zal zich politiek distantië ren van het spanningsveld tussen oost en west, om te voorkomen dat het betrokken raakt in toekomstige conflicten”, aldus Botha. Botha verwacht dat een multiraciale regering in Rhodesië toch geen internatio nale erkenning zal krijgen, ook niet bij een overtuigende verkiezingsuitslag. Hij houdt er rekening mee dat ook Namibië, evenals Rhodesië, uiteindelijk zijn „eigen weg” zal gaan. Namibië zou liever een internationaal isolement riskeren, dan zich nog langer te verlaten op de vredesin spanningen van de „wankelmoedige wes- LONDEN (Reuter/AFP/DPA). De Britse krant The Times, die sinds novem ber niet meer verschijnt, gaat een week blad uitgeven in landen buiten Engeland. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld. De produktie van The Times zelf is in het najaar stopgezet, omdat geen overeen stemming kon worden bereikt met de vak bonden over de invoering van nieuwe druktechnieken. Het weekblad zal in een ander land worden gedrukt en niet worden verkocht in Engeland. De namen worden genoemd van West-Duitsland en Frankrijk. The Ti mes werd door ongeveer 30.000 mensen in het buitenland gelezen. Hoewel de directie geen nadere gegevens verstrekt, krijgt het weekblad waarschijnlijk zestien pagina’s en de eerste editie zal nog voor de algeme ne verkiezingen in Engeland op 3 mei verschijnen. iste- een een 2 lid >ank een srse- ank, ’een om- •tuig MADRID (AFP). Bij een schietpartij in de Spaanse hoofdstad Madrid is giste ren een van de leiders van de Grapo, een linksextremistische groep, om het leven gekomen. De man, Codex, werd be schouwd als het brein achter Grapo-aan- slagen op politiemannen in Madrid en Barcelona. Hij was een van de meest gezochte mannen in Spanje. Codex werd doodgeschoten door politie-agenten die hem wilden arresteren. len, slo- juni tro- niet iag- eeft gen age- and n in ler- lien 1 in de in ner ver 3in- bij Hen nds nu niet and af- leb- niet iter T. lore- cent ordt gere jden em itter Jond het van SALISBURY. Franse en Belgische waarnemers bij de verkiezingen in Rhode sië hebben gezegd dat zij hun regeringen zullen adviseren de komende zwarte meerderheidsregering in Rhodesië te er kennen en de economische sancties tegen het land op te heffen. Volgens de waarne mers verloopt alles bij de verkiezingen „naar behoren”. Een groep niet-officiële Amerikaanse werknemers heeft gezegd dat „verkiezin gen in de meeste ontwikkelingslanden minder vrij zijn”. Men zei nergens noe- menswaardige onregelmatigheden te zijn tegengekomen. Gistermiddag was volgens verkiezings- functionarissen in Rhodesië 57,1 procent van de kiesgerechtigden opgekomen om een stem uit te brengen. Vandaag is de laatste dag van de verkiezingen. Een aantal strijders van de guerrilla- organisatie Patriottisch Front moedigt Rhodesiërs aan hun stem uit te brengen in de verkiezingen, zo is gisteren in welinge lichte kringen vernomen. Rhodesische vliegtuigen hebben giste ren doelen in het zuiden van Mozambique bestookt, zo is door het militaire opperbe vel meegedeeld. Het zou gaan om bases van guerrillas in de Mozambiquaanse pro vincie Gaza. Alle vliegtuigen zijn behou den in Rhodesië teruggekeerd. Of de aan vallen slachtoffers hebben geëist is niet bekend. terse landen”. Tegen die achtergrond ziet Botha het perspectief van een Zuidafri kaanse statenbond, met in totaal zo’n 30 miljoen inwoners. Dit verbond van „paria-staten” (Zuid- Afrika, Rhodesië, Namibië) zou dan vol gens de beleidsmakers op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pretoria kun nen fungeren als een onafhankelijk, eco nomisch en militair machtsblok. Dit idee van een multiraciale, multi- ideologische statenbond is niet nieuw. Maar pas in de nu groeiende omstandig heden, zo meent Pretoria, wordt het ook een realistisch alternatief. Het westen laat zich tegenwoordig nog slechts leiden door zuiver opportunisme, zo verklaarde een prominent lid van de Nasionale Partij, de regeringspartij, „Het westen meent dat vrede in zuidelijk Afrika slechts bereikt kan worden als men de terreurgroepen als het Patriottisch Front en SWAPO, die zowel door de blanken als door een meer derheid van de zwarten worden afgewe zen, betrekt bij de regering”, zo zei hij. pen sen- iing Eu- be- ioei, rale rge- be- e te Ifde op Vol- ndi- van Bij het voorgestelde bondgenootschap zouden zich ook de zwarte buurlanden, Swaziland, Botswana en Lesotho, en de onafhankelijk geworden thuislanden als Transkei en Bophutatswana kunnen aan sluiten. Bij een gecoördineerd econo misch beleid zou dit blok een van de Waldheim waarschuwde hiervoor in een lijvig rapport over de situatie in het ge bied. Hij wees erop dat niet alleen een nieuwe ramp voor Libanon zou kunnen ontstaan, maar dat de toestand in het hele Midden-Oosten er slechter door zou worden. Hij veroordeelde verder de acties van de christelijke milities onder leiding van ma joor Haddad tegen de VN-macht. Ook leverde hij kritiek op Israel wegens de steun die dit land verleent aan Haddad. De Israëlische minister van Defensie, Weizman, heeft deze steun verdedigd door te zeggen dat beide partijen een gemeen schappelijk belang hebben, namelijk de verdediging tegen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. De Israëlische radio heeft gistermiddag gemeld dat de christelijke milities de om singeling van het VN-hoofdkwartier heb ben opgeheven. Majoor Haddad zou hier toe hebben bevolen om een gebaar van goede wil te maken en de spanning te verminderen. Volgens een dagblad in Libanon, Al Nahar, heeft Haddad een reeks dreige- KAPALA (UPI). Kenia heeft gisteren voor het eerst te kennen gegeven dat de gevluchte topfunctionarissen van het regi me van president Idi Amin aan Oeganda uitgeleverd zullen worden om daar te recht te staan. Volgens de Keniase minister van Justi tie, Charles Njonjo, zijn „die Oegandezen die Amin steunden en nu naar Kenia zijn gekomen na diens val, voorrvluchtigen en geen vluchtelingen”. Het officiële persbu reau deelde namens Njonjo mee dat „zij daarom teruggestuurd moeten worden”. Het is een duidelijke aanwijzing dat Kenia van plan is een groot deel van Amins topfunctionarissen, met als belangrijkste Amins voormalige mede werker Astles, terug te gaan sturen. On der hen bevinden zich ook veel ministers, legerofficieren, militaire gouverneurs en topambtenaren. Zij waren in de afgelopen periode met volgeladen Mercedessen, trucks en andere voertuigen gevlucht. Minister Njonjo heeft voorts meege deeld dat Kenia de ontwikkelingen nauw lettend volgt. Hij gaf aan dat Kenia de Oegandese overgangsregering zal erken nen „wanneer de nieuwe leiders de rust in hun land hebben weten te herstellen”. De Tanzaniaanse strijdmacht en Oegan dese ballingen waren gisteren tot op 23 kilometer van de stad Jinja genaderd. Volgens vluchtelingen scheidt een nie mandsland van zes tot acht kilometer breed de twee partijen. Jinja is nog in handen van troepen van Amin. sche partij. Het persbureau Ansa kreeg een anoniem telefoontje dat de „Gewapende Knokploegen voor Com munisme” verantwoordklijk waren. In Milaan plaatsten onbekenden bommen voor de kantoren van de Bob Kennedy-afdeling van het christen-de- mocratische partijbureau. In beide ge vallen was de schade licht. In Marghera, bij Venetië, probeer den extremisten brand te stichten in een gebouw van het Artigianato, maar de brandweer was er snel bij. ESU ROME (AP). In Italië hebben giste ren ongeveer drie miljoen ambtenaren, van brandweerlieden tot onderwijzers, voor 24 uur het werk neergelegd bij een landelijke staking over een geschil over arbeidscontracten. De ambtenaren zeggen dat de wetge ving die de arbeidsovereenkomsten over de periode 1976-’78 moet regelen, nog steeds niet ten uitvoer is gebracht. De ambtenarenbonden proberen ook te bereiken dat aan hun leden elke drie maanden prijscompensaties wordt uit gekeerd, zoals dat nu in het br^rüfsle- ven gebeurt, in plaats van elke zes maanden. HARRISBURG-BONN (AP/UPI/Reu- ter). De temperatuur in de defecte kern centrale bij het Amerikaanse Harrisburg is voor het eerst sinds het ongeval op 28 maart begon gedaald tot onder het kook punt. Donderdag was de temperatuur nog 113 graden Celsius, gisteren was deze 83 graden. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor toezicht op de kernener gie (NRC) die dit meedeelde, zei echter dat de daling nog niet voldoende was en dat men het water in het koelsysteem goed in de gaten houdt om te voorkomen dat de temperatuur opnieuw oploopt. Gebleken is dat de laatste dagen minder van het radioactieve jodium-131 uit de centrale is gelekt, maar de lekken zijn nog steeds niet gevonden. De NRC-woord- voerder sprak van hoeveelheden die niet gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Uit een kerncentrale bij Maine in de Verenigde Staten, die op 13 maart op last van de NRC moest sluiten vanwege het gevaar van beschadigingen bij een aard beving, blijkt radioactief water te zijn gelekt. Dit gebeurde op het moment dat de reactor buitenwerking werd gesteld. In totaal zou zestienduizend liter radioactief koelwater zijn weggelopen doordat een pakking het begaf. Het meeste water is opgevangen, maar niet kon worden voor komen dat radioactieve dampen „lichte lijk boven het toegestane peil” in de at mosfeer terecht kwamen, aldus een woordvoerder van de NRC. De regering in Bonn heeft gezegd dat men niet van plan is met Oost-Duitsland van gedachten te wisselen over de plan nen van de Bondsrepubliek om nabij de grens met dit land, in Gorleben, een op slagplaats voor kernafval in te richten. „De opslagplaats is niet gevaarlijk en bo vendien zou ook Oost-Duitsland dergelij ke plannen hebben nabij de grens,” zo werd meegedeeld. PARIJS (UPI). De voorlopige rege ring van de Afrikaanse republiek Tsjaad heeft de burgers opgeroepen zich te mobi liseren en de wapens op te nemen om de Libische invasietroepen terug te slaan, zo werd gisteren in Franse persberichten gezegd. Hierin staat verder dat Libische troe pen, die het afgelopen jaar de omstreden 75 kilometer brede „Aoezoestrook” bezet hielden, nu vijfhonderd kilometer diep in Tsjaad zijn doorgedrongen. In de afgelo pen dagen zouden verscheidene garnizoe nen in het noorden van het land door Libiërs zijn aangevallen. De staatsraad van Tsjaad, een voorlopi ge regering die werd gevormd na een korte burgeroorlog in februari, hekelde in een verklaring „de misdadige uitbreiding van Libië, zijn opzettelijke agressie en komplotten”. Deze foto is genomen direct na de verovering van de industriewijk in de Oegandese hoofd stad Kampala door de opstandelingen die er nu een nieuw bewind hebben gevestigd. Als ge volg van de zware strijd waren er hevige branden uitgebroken die nauwelijks te blussen waren. De vrijspraak van vier beklaagden is ook in Polen met onbegrip en verontwaar diging ontvangen. De kranten in War schau meldden de vrijspraak en het tu mult in de rechtszaal dat hierop volgende op de voorpagina. Donderdag is op de Poolse televisie gezegd dat de uitspraak niets met gerechtigheid te maken heeft en beledigend is voor de nagedachtenis aan de doden. De CSU-afgevaardige in het Westduitse parlement Spranger heeft kritiek gele verd op de jongeren die in de Düsseldor- fer rechtszaal tegen de vrijspraak van de vier ex-SS’ers hadden geprotesteerd. Spranger zegt dat „zij zich als Volksfront- agitatoren hebben gedragen, omdat zij samen met de communistische Duitse ar beidersjeugd in Düsseldorf hebben gede monstreerd”. Een Frans persbureau is gisteren opge beld door een onbekende die zei dat de bomaanslag die gisterochtend is gepleegd op het kantoor van een uiterst rechtse politieke beweging in Parijs, het werk is van een joodse militante organisatie. De actie zou zijn bedoeld als waarschuwing aan nazi- en neo-nazibewegingen om geen „Hitleriaanse propaganda” te ver spreiden. menten geuit tegen de VN-macht in Zuid- Libanon. Zo zou hij hebben gedreigd de opperbevelhebber van het Libanese leger te doden, een guerrilla te beginnen tegen het Libanese leger en tegen de Unifil- stellingen waar Libanese soldaten zijn on dergebracht. De dreigementen stonden volgens het dagblad in een verklaring die vorige week zaterdag op het hoofdkwar tier van het VN-leger in Nakoer werd afgegeven. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt dat, sinds het VN-leger in Zuid-Libanon werd gesta tioneerd, in totaal 24 man van de troepen macht zijn omgekomen. Volgens officiële cijfers zijn vijf man omgekomen door landmijnen, vijf bij oefeningen, vier bij verkeersongelukken en de bijna alle overigen door verschillende ongevallen. Drie VN-soldaten kwamen om bij beschie tingen. Syrië heeft bekendgemaakt dat de twin tigduizend Syrische soldaten in het noord en van Libanon voorlopig zullen blijven in verband met het uitroepen van een onaf hankelijk Zuid-Libanon door majoor Haddad. W 1 •x /S

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3