Streekplan Zuid-Holland-Oost definitief Torenspits prijkt weer op Hillegoms hervormde kerk burgerlijke stand j t streek in 't kort Tetramin Nicols tegen Nicon HCAW Zonnige voorjaars markt in Hillegom Voetje voor voetje door de Hoofdstraat terstal interieurarchitektuur „Straatverlichting minder krachtig” concert auto-puzzelrit LISSE HILLEGOM bewegingsexpressie Gevaarte van zeventien ton omhoog gehesen GARAGE NIJMAN REGIO VRIJDAG 4 M E I 19 7 9 e >rk 14.30 uur e wagenweg/hoek houtplein/haarlem/023 312172 Pim Mulierstadion Naast zo ongeveer t beste op het gebied van aktuele woonvormen vindt u bij ons de meest □e :h m n 1, FORD TAUNUS - CAPRI - ESCORT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HAARLEM. De Provincie Zuid-Holland heeft dezer dagen de definitieve versie van het streekplan Zuid-Holland-Oost gepubliceerd. Het streekplan, dat ongeveer een jaar geleden werd vastgesteld door de Zuidhollandse Staten, voorziet in een fikse uitbreiding van Alphen aan den Rijn en glastuinbouw op grote schaal bij Leimuiden, direkt ten zuiden van de Westeinderplassen. Beide ontwikkelingen kunnen worden beschouwd als strijdig met de „Groe ne Hart-filosofie”. Zaterdag 5 mei K r H Ontwikkeling Alphen aan den Rijn bedreiging Groene Hart Randstad Móchten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem (ADVERTENTIES) u (ADVERTENTIE) G. Êlseman. De restauratie van de toren heeft 7,5 ton gekost. Bij de brand is het uit de zeven- Oud-Hillegommer A. M. Hulkenberg heeft naar aanleiding van restauratie en wederopbouw van de hervormde kerk een boek geschreven, dat in november ver schijnt in een vrij beperkte oplage. De geschiedenis van de kerk wordt uitvoerig uit de doeken gedaan. Zaterdag 12 mei kan men tijdens een nieuwe rommel markt ten bate van de wederopbouw op het boek intekenen. tiende eeuw daterende uurwerk van de kerk verloren gegaan, maar men heeft inmiddels eenzelfde uurwerk kunnen be machtigen. Meinema’s collega Verweij wil van GS weten op welke wijze het bestuur wil aansluiten bij de maatregelen die de rege ring heeft voorgesteld ter besparing van energie. De D’66-politicus betwijfelt de effectiviteit van de voorstellen en is be nieuwd of GS zijn opinie delen. Ook is hij nieuwsgierig naar de rol die het provincia le bureau voor energiebesparing in deze kan spelen. GS zullen op korte termijn reageren op de vragen en opmerkingen. In tegenstelling tot de streekplan Zuid- Holland-West sluit het Zuidhollandse plan voor Zuid-Holland-Oost wat wegen-struc- tuur betreft wel goed aan op het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied. Een doortrekking van de spoorlijn van de Haagse overloop-stad Zoetermeer naar Alphen aan den Rijn, waar jaren geleden sprake van was, is niet op de plankaart aangegeven. Wel wordt de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn over een bepaalde afstand verdubbeld. Dat is aangegeven op de streekplankaart voor Zuid-Holland-West. in Amsterdam en het westelijk haven gebied. LISSE. Vrijdagavond 25 mei kunnen liefhebbers van een fikse puzzeltocht per auto hun hart weer eens ophalen. Het is dan tijd voor de traditionele auto-oriënte- ringsrit van de WV. Vanaf half acht kan men zich op het verkeerde spoor laten zetten door de organisatoren. De start plaats: café-restaurant De Beurs tegeno ver het VW-kantoor. Naast de wisselbe- ker zijn er heel wat prijzen te verdelen. Deelname kost een tientje per equipe, maar VW-leden betalen 7,50. Inschrij ving is vanaf maandag 7 mei mogelijk bij het VW-kantoor aan de Grachtweg. HEEMSTEDE. Voor gehandicapten zowel als niet-gehandicapten begint don derdag 10 mei een cursus in vrije bewe gingsexpressie onder auspiciën van de Werkgroep Emancipatie Gehandicapte Mens en Gemeenschap. Tot de cursus is besloten door de enthousiaste deelnemers aan een recente informatiebijeenkomst over dit onderwerp. De cursus, die gege ven zal worden door Paul Rooijackers, omvat vier bijeenkomsten: op de donder dagavonden 10, 17 en 31 mei en 7 juni. De kosten voor de volledige cursus bedragen 16 gulden, voor een enkele avond 6 gul den. Men kan zich aanmelden bij Martha Keupers, telefoonnummer 023-243365. De cursusbijeenkomsten zijn in Centrum 111 Herenweg 111 te Heemstede. I (Van onze streekredactie) HAARLEM. Het Statenlid P. Y. Mei- nema is van mening dat in Noord-Hol- land de straatverlichting gedurende de zomertijd hooguit op nachtsterkte mag branden. Hij meent te weten dat anders dan hij wil, de verlichting sinds de invoe ring van de zomertijd bij het inschakelen op volle sterkte brandt tot dat de nachte lijke uren aanbreken. Gezien het streven naar vermindering van energieverbruik meent Meinema dat Gedeputeerde Staten er bij het PEN op moeten aandringen de provincie wat minder verlicht door het leven te laten gaan. Het dagelijks bestuur der provincie zou gemeenten met een eigen elektriciteitsbedrijf moeten ver zoeken dezelfde soort maatregelen te nemen. GEBOREN: Adriana, d.v. G. v. Leeuwen en C. v. Voorst, Rob, z.v. C. H. Schakenbos en J. H. M. Zwetsloot; Linda, d.v. G. Hollander en C. G. Meijer; Wilmy, d.v. J. v. Dijken en T. Lotte. ven en E. J. C. Schipper; Cornells Mathijs, z.v. C. de Graaf en M. Th. v. Rossum. RECTIFICATIE: GEBOREN: Janna Hermina Martina, d.v. L. J. Roos- ink en E. J. C. Schoneveld; Mark, z.v. P. Randsdorp en A. M. Sloothaak; Ivette Hubertha Jacoba, d.v. P. N. T. L. van der Eist en A. B. M. Verhaar; Femke Joanne- ke, d.v. J. B. W. Havekes en P. J. C. M. de Win; Jan Pieter, z.v. J. A. Rip en M. Korsuize; Robertus, z.v. G. Nap en J. G. v.d. Pol. GEBOREN: Rens z. van B. J. P. M. de Rooij en A. M. Warmerdam, Mariko d. van M. P. Krieger en S. Zaagman, Ivonne Wilhelmina d. van T. C. M. Weijers en J. W. Datema, Linda Clazina d. van H. C. M. L. Heemskerk en J. Spreeuw ONDERTROUWD: K. M. Cho en S. F. Ip, D. Brouwer en C. A. M. Steevens, R. G. Verbij en C. J. Blokhuis. GETROUWD: W. Aangeenbrug en L. J. Bronsgeest. OVERLEDEN: Van der Helm, Anna m. 82 jaar, echtge note van P. T. Mooijekind. NOORDWIJKERHOUT. In de con certserie „Op en rondom het Lohmanor- gel in de Witte Kerk” te Noordwijkerhout treden zaterdag 5 mei op de blokfliiitist Rein Verhagen en de organist-clavecinist Albert Winkelman. Het programma, dat om 20.00 uur begint, wordt gevuld met werken van Jan Pieterszn., Sweelinck, Johann Jakob Froberger, Sybrant van Noordt, Carl Philipp Telemann en ande ren. Albert Winkelman studeerde aan het Sweelinck Conservatorium te Amster dam orgel bij Klaas Bolt, organist van de Haarlemse St. Bavokerk. Winkelman is organist van de St. Bavokerk in Heemste de. Rein Verhagen studeerde blokfluit bij Baldrick Deerenberg. Hij is docent aan de Muziekschool Haarlemmermeer. De toe gang tot het concert is vrij. i4- Torenspits in de takels ONDERTROUWD: W. F. Woppenkamp en N. J. Spaarga ren, P. A. Pijpers en H. P. M. Jonkman, G. Hovestad (Ede) en K. W. Verwoert; J. A. van Briemen (Hilversum) en H. Beukers, E. M. Olivier en T. G. Segers. GETROUWD: P. G. M. van der Zon en C. P. M. Tim mers, A. M. Oomen en J. K. Arends, C. J. P. Clemens en M. Wynhout, R. H. Land stra en M. J. Moerkerk, K. J. Guldemond en L. C. J. Reniers, J. M. C. Lingbeek en R. M. Olivier. OVERLEDEN: J. de Visser, 84 jaar; J. Scheepmaker, 74 jaar. ELDERS GEBOREN. Sandrijn Margaretha Elisabeth, d.v. G. J. M. de Bruin en H. M. Prins; Rémon Adrianus Hubertus, z.v. C. J. J. Grimber gen en P. M. C. de Jeu; Casper Johannes Marinus, z.v. C. H. J. Jansen en M. J. Grothues; Theresia Maatje, d.v. P. v. Ho- Het Noordhollandse college blijft onte vreden met de werkgelegenheidsontwik keling en de groei van bedrijfsterreinen in Alphen in het algemeen. Volgens GS van Noord-Holland is er een te sterke ontwik keling van de bedrijvigheid in Alphen aan den Rijn, wat extra drukte op de wegen zou veroorzaken (forensisme) en zou lei den tot een grotere druk op de woning markt in het Open Middengebied van de Randstad (het befaamde Groene Hart dus). Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land zijn aan deze bezwaren tegen het voorontwerp-streekplan niet tegemoet ge komen. Het Zuidhollandse college wil met een selectief werkgelegenheidsbeleid de uitgaande pendel uit Alphen indammen en tegelijkertijd de inkomende pendel niet aanmoedigen. GS van Noord-Holland vin den evenwel dat hun collega’s van Zuid- Holland onvoldoende duidelijk hebben aangegeven hoe zij dan wel precies de ontwikkelingen denken te kunnen be heersen. In het gebied tussen Alphen aan den Rijn en de Haarlemmermeer is volgens het streekplan nog een flinke uitbreiding van kassenbouw mogelijk. Een grote grij ze stip op de plankaart direkt ten zuiden van de Westeinderplassen ten oosten van Leimuiden geeft een voorkeurslokatie glastuinbouw aan. De kassen kunnen worden beschouwd als een bedreiging van het open karakter van het gebied. Tussen Oude Wetering en Leimuiden, di rekt aan de overkant van de Ringvaart om de Haarlemmermeer, is bovendien be- drijfsrecreatie (stacaravans) gepland. Een dergelijke bestemming heeft ook het ge bied gekregen aan weerskanten van het Aarkanaal (tussen Alphen en Vrouwenak ker (De Kwakel/Uithoorn). (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Voetje voor voetje schuifelden ze gistermiddag door de Hoofdstraat: Hillegommers en mensen uit de wijde omtrek, begenadigd door het voorjaarszonnetje, dat juist op tijd door de wolken heen was gebroken. De voorjaarsmarkt, een initiatief van de plaatselijke ondernemersvereniging, is een groot succes geworden. De winke liers hadden de voorgaande twee jaar ook zo’n markt op touw gezet, maar dan in het najaar. Om het publiek ook in de lente ter wille te zijn en om eens extra goede zaken te doen besloten de middenstanders, het evenement te vervroegen. Overigens komt er ook dit najaar nog een markt. Een autovrije Hoofdstraat werd giste ren eventjes in praktijk gebracht. Auto’s hadden er ook volstrekt niet meer kunnen rijden, want het zag zwart van de mensen, daar in de Hoofdstraat. Niet alleen plaat selijke winkeliers hadden hun toonbank op straat neergezet, er waren ook bekende standwerkers. Zoals die ene koopman, die vol verve een etui met tientallen kleurstiften aan de man bracht. „Allemaal handel van mijn zoon Jacob, mensen. Hij zit op de Canari- sche Eilanden en verkoopt ze over de hele wereld”. Nieuwsgierige huisvrouwen en scholieren hoorden hem als „één van de beste babbelaars in Nederland” zijn waar aanprijzen. Vijf centen verdiende hij slechts aan de stiften, als je hem mocht geloven, ,,’k Heb gewerkt als een paard en verdiend als een ezel. Verderop in de Hoofdstraat mochten omstanders proberen, geluid voort te brengen uit een sousafoon en dat viel waarlijk niet mee. Het ging er om, wie de beste stoethaspel op dit blaasinstrument was. Crescendo had deze grap bedacht. De Hoofdstraat bood zelfs gelegenheid aan passanten om een drankje te nutti gen: bij hotel Flora was op straat een miniterrasje ingericht, waar gretig ge bruik van werd gemaakt. Een extra at tractie voor het kijk- en kooplustig pu bliek was het hijskarwei bij de hervormde kerk, die gisteren na een jaar weer een torenspits kreeg. VERKOOP SERVICE RUIME VOORRAAD ORIGINELE FORD ONDERDELEN OOK OP ZATERDAG LEIDSEVAART 344 - TEL. 244913 I Zoals bijna overal in dit land, waar de bevordering van het openbaar vervoer tot de voornaamste beleidsdoelstellingen be hoort, is verreweg de grootste uitbreiding van de woonbebouwing van Alphen zo ver mogelijk van het spoorwegstation ge pland. Ook in Alphen aan de Rijn is het station uiterst excentrisch gelegen. Een klein wijkje, dat gepland is ten zuid-wes- ten van het station, moet dit bezwaar nog enigszins verminderen. Alphen is in het streekplan aangeduid als primaire woon kern, primair werkgelegenheidscentrum en regionaal voorzieningencentrum. In de periode 1975-1980 moeten volgens het streekplan 3.585 woningen worden ge bouwd en tussen ’80 en ’90 nog eens 4.250. In 1990 wordt de bevolking van Alphen aan den Rijn geraamd op 58.314 zielen. In alle dorpen in regio Alphen is nog enige uitbreiding van de woningvoorraad voor zien. Alleen in Kaag mogen in principe geen huizen meer worden gebouwd. Zuid-Holland is tegemoet gekomen aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tegen het aantrekken van Schipholgebonden bedrijven naar Alphen aan den Rijn. In het voorontwerp- streekplan was ruimte gelaten voor Schip- holgebonden bedrijven in Alphen. Nadat GS van Noord-Holland daartegen met kracht hadden geprotesteerd, is deze mo gelijkheid uit het streekplan geschrapt. GS van Noord-Holland willen zoals be kend, dat Schiphol gebonden bedrijvig heid op Schiphol blijft, voorzover dat niet tot verdere uitbreiding van de luchthaven leidt. Anders zou deze bedrijvigheid moe ten worden afgeleid naar werkterreinen IL (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het had er woensdag even op geleken, dat het karwei moest worden uitgesteld. Maar gisteren was de wind aanzienlijk geluwd en durfde men de zaak aan; de negentien meter hoge torenspits met open peer, haan en kruis werd meer dan twintig meter de lucht in gehesen om bovenop de toren te worden geplaatst. De spits heeft een gewicht van zo’n zeventien ton. Een kraan van zwaar kaliber was nodig om het gevaarte op te hijsen. Om twaalf uur had het eigenlijk moeten gebeuren, dat hijskarwei. Maar op dat moment barstte een hevige bui los boven Hillegom. Er werd besloten, nog even te wachten. Tegen twee uur in de middag kon de spits toch omhoog. De zaak was toen binnen een kwartiertje voor elkaar. In de nieuwe spits op de gerestaureer de kerktoren komt weer dezelfde klok te hangen die vroeger zijn welluidende klan ken over Hillegom verspreidde. Het is een klok met een diameter van 96 centimeter, die in het jaar 1640 in Enkhuizen werd gegoten door Everhardus Splinter. De brand die de torenspits op 13 februa ri vorig jaar verwoestte kwam op het moment, dat juist aan een grondige reno vatie van toren en spits werd gewerkt. Het houtwerk zou daartoe grotendeels wor den vernieuwd en de betonnen klokke- stoel moest door een constructie van eike- hout worden vervangen. De brand maak te een voortijdig eind aan de restauratie. Maar al snel kwamen subsidies los, wer- Een fotocollage die een indruk geeft van de vooriaarsmarkt in Hillegom. den er rommelmarkten in het dorp gehou den en ook de verzekering kwam over de brug. Met de wederopbouw kon in augus tus vorig jaar een begin worden gemaakt en momenteel is het buitenwerk vrijwel gereed. Binnen in de toren moet nog een en ander worden afgewerkt. Aan geld is inmiddels geen gebrek meer. Alle kosten I van wederopbouw van toren en spits zijn of worden betaald uit de subsidies en de verzekeringsgelden, terwijl ook rommel markten de kerkvoogdij aardig wat cen ten in het laatje brachten. Er is zelfs wat geld over, dat gebruikt zal worden om het interieur van de kerk op te knappen, vertelt president-kerkvoogd J. G. Elseman. r

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 13