I r Buitenlandse vakantie Komende jaren nog zes sporthallen in I i Verkoopkansen straaljager VérMerd in trek, ondanks oproep van minister Andriessen” Eigenaar winkelwagen krijgt 1000 gulden boete Duizendste inschrijving luchtvaartregister Kennemerland nodig Minister bang voor luchtramp op zee I. i u Directeur Martinair verwacht druk zomerseizoen 11 15 VRIJDAG REGIO 4 M E I 19 7 9 I M 99 i r 1 - 4 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Vanaf Schiphol-Oost heeft gisteren de eerste door Fokker gebouwde straaljager F-16 een testvlucht gemaakt. Het was het eerste toestel van een serie van 102 machines voor de Koninklij ke Luchtmacht. De testvlucht is naar tevredenheid verlopen, aldus een woordvoerder van Fokker. Vandaag zou bij goed weer een tweede vlucht worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De Nederland se toerist trekt zich weinig aan van de oproep van minister An- driessen van financiën, om de va kantie in eigen land door te bren gen. Dat is de stellige indruk van directeur Martin Schröder van charter-luchtvaartmaatschappij Martinair. „Jammer voor An- driessen en voor de betalingsba lans”, aldus Schröder, „maar de consument zal toch de zuidelijke zon blijven kopen. Het komende vakantieseizoen ziet er voor ons uitstekend uit”. 1 I Si 1 f''" r F, s 1 De eerste F 16 van Fokker los van de grond op Schiphol f I I 1 i 1 (Van onze rechtbankverslaggever) I I II'j I Het onderzoek heeft zich uitgestrekt tot de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Zandvoort en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. genomen. Bij de bepaling van de be hoefte aan sporthallen en zalen, zijn de onderzoekers ervan uitgegaan dat de belangstelling zal blijven toenemen. hij eveneens.tijdens het achteruitrijden in onzachte aanraking gekomen met een po litieauto. Toen ook heeft de politie de man al gewaarschuwd. De président van de Haarlemse recht bank, mr. J. van Hasselt, vroeg zich af of dit soort zelfbedieningswagens wel op de weg mogen verschijnen. Van de officier vernam hij, dat de auto’s wettelijk zijn goedgekeurd, maar in feite niet geschikt zijn om achteruit te rijden. Op grond daarvan is het volgens de officier in Haar lemmerliede zelfs verboden met zulke au to’s te rijden. Hij had bovendien geconsta teerd, dat de verkeerssituatie in Benne broek zodanig is, dat zelfbedieningsauto’s regelmatig gedwongen zijn achteruit te rijden. Keren met de grote rijdende win kels levert in sommige straten onover- koomlijke moeilijkheden op. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. <4 L.vZ» dan die van het geluid. Bovendien werden er proeven met de boordradar gedaan, waarbij de F-16 op de voet werd gevolgd door een straalja ger van de luchtmacht. Na bijna ander half uur zette Themmen het toestel op Schiphol weer aan de grond en kon hij samen met de Amerikaanse invlieger Da ve Palmer tevreden uitstappen. „Neen, losse schroefjes hebben ze niet ontdekt”, aldus een woordvoerder van Fokker over de testvlucht. „Dat zou ook De geraamde behoefte in 1985 is ge baseerd op het scheppen van voldoen de ruimte voor competitie-sport. Daar bij zijn, de hallen in de eerste plaats voor de competitie bedoeld, terwijl de zalen bestemd zijn voor training en recreatiesport. De onderzoekers zijn ervan uitgegaan dat de hallen en zalen volledig voor de sport beschikbaar zul len zijn. Wanneer er ook andere activi teiten plaatshebben, zoals onderwijs (bijvoorbeeld CIOS), dan zullen nog meer nieuwe accommodaties noodza kelijk zijn. Nederlandse luchtvloot voorlopig nog wel in omvang zal toenemen. Om in het Ne derlandse register te kunnen worden inge schreven moet het luchtvaartuig aan een aantal eisen voldoen. Eén daarvan betreft de geluidsproduktie. Sinds 1974 mogen geen vliegtuigen meer worden ingeschre ven die niet aan door de overheid vastges telde geluidseisen voldoen. Thans voldoet 49 procent van de grotere verkeersvlieg tuigen aan deze eisen. Verwacht wordt dat in de loop van de tachtiger jaren dit per centage tot honderd zal zijn opgelopen. Van ballon tot Boeing 747: het bewijs van inschrijving in het luchtvaartuigregister is een van de documenten die altijd in het luchtvaartuig moet zijn, zo bepaalt de wet. De twee testpiloten Henk Themmen van Fokker en Dave Palmer (links) van de moeder fabriek General Dynamics. Fokkers testpiloot Henk Themmen joeg de F-16 gisterochtend tegen half elf over de startbaan van Schiphol, om de jager in steile vlucht omhoog te laten klimmen. Op een hoogte tussen 15.000 en 40.000 voet werd boven land de motor uitgetest. Later vloog Themmen het toes tel naar het speciale testgebied boven de Noordzee, ten noorden van de Wadden. Daar trapte hij de jager flink op zijn staart en bereikte hij met een supersone knal voor het eerst een snelheid hoger (Van onze streekredactie) HAARLEM De komende vijf jaar zullen er in Zuid-Kennemerland zes sporthallen en zes sportzalen bij moe ten komen om aan de toenemende vraag naar zaalsportaccomodatie te kunnen beantwoorden. Er liggen al plannen voor de bouw van vier nieu we ballen. Voor twee hallen en zes zalen zullen dus extra plannen moeten worden gesmeed. Dat is de conclusie van de provinciale sportraad van Noord-HoEand, die op verzoek van het gewest Kernemerland een onderzoek heeft verricht naar de behoefte aan zaalsportaccomodatie. ste selectie voor een definitieve keuze. Deze drie landen hebben samen onge veer 360 toestellen nodig. Van de con tractwaarde zal 15 percent geproduceerd worden door Nederlandse bedrijven. Naast Fokker zijn dat onder meer Daf en Hollandse Signaal. Hoe meer klanten er komen voor de F- 16, hoe meer ook Nederland terugver dient van de investering voor de 102 toestellen die de Koninklijke Lucht macht heeft besteld. Op het ogenblik, aldus een woordvoerder van Fokker, is al een compensatie bereikt van 58 per cent. Fokker heeft goede hoop dat dit percentage zal toenemen, vooral nu Ca nada, waar de kansen tot voor kort zeer gering leken, nu toch een serieuze kandi- daat-koper blijkt te zijn. Een bestelling van de sjah van Iran voor 160 F-16’s is inmiddels door het nieuwe bewind gean nuleerd. i i i Martinair, dat ongeveer 35 percent van de Nederlanue vakantievluchtenmarkt beheerst, heeft voor het eerst dit jaar niet te maken met annuleringen op vrij grote schaal, maar kan zelfs bijboekingen van reizen noteren. De toeslag op de prijzen als gevolg van het duurder worden van vliegtuigbrandstof, lijkt geen invloed op de klandiezie te hebben. Schröder: „De brandstoftoeslagen worden geaccepteerd door de consumenten. De boekingen gaan gewoon door, hoewel er bedragen van dertig tot vijftig gulden per persoon bij moeten, toch een flinke hap uit het vakan- tiebudget. Maar het is de vraag, hoe de brandstofprijzen zich blijven ontwikke len. Als er volgend jaar nog eens veertig gulden op de prijs moet, dan weet ik nog niet of in hoeverre de consument aan zuidelijke vakantiebestemmingen blijft vasthouden”. Martin Schröder zei dit donderdagmid- dag bij de presentatie van het jaarverslag van zijn bedrijf over 1978, dat een netto winst van ruim negen miljoen gulden ver meldt. Over het lopende jaar zal de winst zeker twaalf miljoen bedragen, verwacht Schröder. Dat betere resultaat zal niet alleen door de betere situatie op de vakan- tiemarkt worden bereikt, maar ook door een toenemend aantal vluchten dat in opdracht van buitenlandse luchtvaart maatschappijen zal worden uitgevoerd. Het vliegen in opdracht zal in 1979 veertig percent van de werkzaamheden omvat ten, verwacht Martinair. De maatschappij vliegt onder meer voor Singapore Airli nes, Phillipine Airlines en het Indonesi sche Garuda. In de luchtvloot van Martinair vliegen drie DC-9’s, nogal lawaaiige en brandstof verslindende toestellen. Over de aanschaf van vervangende vliegtuigen is Schröder nog in onderhandeling. Binnenkort ver wacht hij de knoop door te kunnen hak ken. Naast Amerikaanse vliegtuigen is de Europese Airbus een mogelijke opvolger van de DC-9. Bovendien zou Martinair voor aanschaf van de nieuwe Fokker F-29 kunnen kiezen. Zolang er nog onderhan deld wordt, wil Schröder echter geen en kele uitspraak doen over voorkeur van zijn bedrijf voor een bepaald merk. In een terugblik op het jaar 1978 noem- de Schröder de stopzetting van de vluch ten op Noord-Amerika een emotioneel ge laden beslissing. „Veertien jaar lang heb ben we op Amerika gevlogen. Maar het ging niet meer. De eerste maanden van het vorig jaar waren de toestellen onder- bezet. In juli en augustus zaten we vol, zo erg zelfs dat de mensen bijna op de vleu gels vastgebonden moesten worden, maar tegen prijzen die bij lange na niet kosten dekkend waren”. Met nadruk stelde Schröder dat het om een voorlopige stop zetting van deze vluchten ging. „We willen terugkomen als er weer sprake is van een redelijke inkomstenontwikkeling. Aan het spel van de lijndienstmaatschappijen om tegen dumpprijzen te vliegen, willen wij niet meedoen”. Martinair, zo zie directeur Schröder, zal de komende jaren op meerdere paarden blijven wedden. Naast de Nederlandse vakantiemarkt zijn dat het vrachtvervoer en het vliegen voor andere maatschappij en. Daarnaast heeft de chartermaatschap pij enkele dochterondernemingen voor andere activiteiten. Deze houden zich on der meer bezig met verkoop en onderhoud van sportvliegtuigjes, reclamevluchten, het opleiden van sportvliegers, horeca- en promotie-activiteiten en computerservice. 4 De dochters droegen vorig jaar met bijna 19 miljoen gulden bij aan een bedrijf som- zet van ruim 250 miljoen. HAARLEM. Een boete van 1000 gul- P den, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf en zes maanden voorwaardelij- ke ontzegging van de rijbevoegdheid. Zo luidde gistermiddag de eis van mr. J. van den Bruggen, officier bij de Haarlemse rechtbank, tegen een 57-jarige melkhan- delaar uit Bennebroek, die op 16 oktober van het vorig jaar in Bennebroek een voetgangster aanreed. De vrouw overleed ter plaatse aan de gevolgen van het ongeval. «'A:-.: wel heel slecht zijn. Maar bij elke eerste vlucht zijn er wel een paar dingen die nog eens goed nagekeken moeten worden. In grote lijnen zijn we tevreden. Dat blijkt wel uit het feit dat we vrijdagmiddag een tweede vlucht willen maken, als het weer meezit”. De komende jaren zullen stijgende en landende F-16’s op Schiphol een ver trouwd beeld vormen. Themmen en zijn mannen moeten er 174 invliegen, 102 voor de Nederlandse Luchtmacht, de A-JwWkX-..' .-.-Wz. De eerste inschrijving in het luchtvaar tuigregister, dat wordt beheerd doör de luchtvaartinspectie van de Rijkslucht vaartdienst dateert van september 1920. In ieder land worden luchtvaartuigen van overheidswege geregistreerd in een lucht vaartuigregister. Dit overeenkomstig het verdrag inzake de internationale burger luchtvaart. Na de tweede wereldoorlog, toen er van de Nederlandse luchtvloot maar een heel klein gedeelte over was, groeide het aantal in Nederland geregistreerde luchtvaartui gen sterk. Eind 1946 waren er 172 lucht vaartuigen die de Nederlandse registratie hadden, een aantal dat groter was dan het aantal geregistreerde luchtvaartuigen voor de oorlog. Eind oktober 1947 droegen 250 lucht vaartuigen een Nederlandse registratie. Twintig jaar later in december 1967 waren dat er vijfhonderd, in september 1975 werd de grens van 750 bereikt. Op 1 janua ri 1948 bestond de luchtvloot uit 73 voor die tijd grote verkeersvliegtuigen, 128 kleine vliegtuigen voor sportvliegen, in structie en allerlei commerciële doelein den, uit 47 zweefvliegtuigen en uit twee ballons. De huidige in Nederland geregi streerde luchtvloot telt 91 grote verkeers vliegtuigen, 80 kleinere twee-motorige vliegtuigen, 410 een-motorige sport- en zakenvliegtuigen, 25 helicopters, 383 zweefvliegtuigen en 11 ballons. Uit deze cijfers blijkt dat de groei in de luchtvaart gedurende de laatste dertig jaar voor het belangrijkste gedeelte tot stand is gekomen door een sterk toegeno men gemiddelde grootte van de vliegtui gen en door een grotere gebruiksintensi- teit en niet door een grote toename van het aantal verkeersvliegtuigen. Met de groot te, de snelheid en de technische vindingen nam ook de kostprijs van vliegtuigen meer dan evenredig toe. Het kapitaal dat nu in de Nederlandse luchtvloot is geïn vesteerd wordt geraamd op 5,5 miljard gulden, uitgedrukt in prijzen van 1979. De luchtvaartinspectie verwacht dat de De melkhandelaar, wiens zaak bij ver stek werd behandeld omdat hij niet was komen opdagen, bedient zijn klanten met een winkelwagen. Op 16 oktober reed hij in de Amaryllisstraat achteruit, waarbij hij de voetgangster niet opmerkte. Vol gens drie getuigenverklaringen kon de man door de inrichting en de omvang van de auto niet zien, wat erachter gebeurde. Een botsing met de vermelde tragische afloop was het gevolg. Volgens de officier was het niet de eer ste keer, dat de man een dergelijk voorval overkwam. Kort voor de aanrijding was SCHIPHOL. In de boeken van het luchtvaartuigregister is donderdag het duizendste Nederlandse luchtvaartuig in geschreven. Tijdens een korte plechtig heid op Schiphol-Oost overhandigde de staatssecretaris van verkeer en water staat, mevrouw drs. N. Smit-Kroes, het bewijs van inschrijving aan de eigenaar van dit duizendste geregistreerde vlieg tuig, H. L. van der Linden. De inschrijving betrof het nieuwe zweefvliegtuig van Van der Linden, dat de registratie PH-647 kreeg. Van der Linden is gezagvoerder bij de KLM op de Boeing 747. De afgelope^jaren i£ het aantal zaal- sporters in Kennemerland fors geste gen, ondanks de daling van het inwo nertal. Sinds 1973 nam het aantal actie ve zaalsporters toe van ruim vijfdui zend tot bijna tienduizend. Vooral het zaalvoetbal heeft een enorme vlucht F - De laatste voorbereiding voor de proefvlucht van de F 16 worden getroffen. F-16 voor het eerst de lucht in overige voor Noorwegen. Fokker bouwt de toestellen in opdracht van de Ameri kaanse fabriek General Dynamics, waar Nederland, Noorwegen en België geza menlijk een bestelling hebben gedaan. De eerste F-16 die bij Fokker is gebouwd zal op 6 juni worden overgedragen aan de Koninklijke Luchtmacht. Naast de 174 toestellen die bij Fokker op Schiphol in elkaar worden gezet, zal de Nederlandse fabriek 617 midden- rompstukken voor F-16’s bouwen. De deelneming in de produktie van de jager kan nog groeien, wanneer buiten de drie Europese landen en de Verenigde Staten nog meer landen tot aanschaf van de F- 16 overgaan. De vooruitzichten op dit punt zijn gun stig. Een concrete order voor 75 toestel len is al geplaatst door Israel, terwijl Australië, Spanje en sinds kort Canada het toestel hebben betrokken in hun laat- DEN HAAG. Minister Tuijnman is erg bezorgd over mogelijke milieuram pen, die ons op en vanuit de Noordzee kunnen overkomen. Hij wil niemand de illusie geven dat het mogelijk zal zijn de gevolgen van een ramp als met de Amoco Cadiz vorig jaar op te vangen. „Daar is ons apparaat gewoon niet tegen opgewas sen. En dat van onze noordzeeburen even min”, zo zei de minister donderdag bij de opening van het nieuwe dienstgebouw van de directie Noordzee van de Rijkswa terstaat, bij de Scheveningse binnen haven. Een belangrijk deel van de activiteiten van de in 1971 opgerichte directie is ge richt op het vergaren van kennis van het zeewater en de waterbeweging, van de zeebodem en van het leven in de zee. Zowel de minister als de hoofdingenieur- directeur van de directie Noordzee, ir. C. van der Burgt, wees er op, dat de kennis van de Noordzee die snel toeneemt in wezen nog heel beperkt is. Voor het uitvoeren van haar taken maakt de directie Noordzee gebruik van een vijftal schepen, die hun thuishaven in Scheveningen hebben. Tot nog toe ge beurde de bevoorrading van de schepen vanuit verschillende gebouwen in Scheve ningen. De bouw van de nieuwe accom modatie heeft inclusief de kosten voor de grondverbetering voor de fundering rond de twee miljoen gulden gekost. De minister juicht het initiatief uit het Nederlandse bedrijfsleven toe om een „sleephopperzuiger” voor het onderhoud van vaarwegen te bouwen, die tevens als olieopruimer zal worden ingericht. Te- meer daar de capaciteit van het oliebe- E strijdingsvaartuiv van Rijkswaterstaat, X de smal 8, beperkt is. Minister Tuijnman zei te hopen dat hij binnen „niet te lange tijd” een beslissing Jj zal kunnen nemen over een regeling voor de coördinatie van het opruimen van gro te hoeveelheden olie op de Nederlandse stranden. De regeling, die momnenteel X door een werkgroep wordt opgesteld, is volgens hem in een vergevorderd stadi as um. Het gaat er daarbij om tot een beter samenspel te komen tussen de verant- - woordelijke instantie op zee, rijkswater- J staat, en die op land. In het kader van de festiviteiten die verbonden zijn aan het 75-jarig bestaan - van de Scheveningse haven zal op 19 mei open huis gehouden worden in het nieuwe gebouw van directie Noordzee. 44 4®

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 15