Elders betaalt men de rekening voor te grote Amsterdamse haven ROTTERDAMSE HAVENWETHOUDER DRS. RIEZENKAMP: in de Haarlemmermeer Verkopers mogen drie jaar lang geen winst maken Fin bestolen □o Klusjesman" bedrieger Geen geheimzinnigheid meer rond aanbesteden Rotterdam verwerpt vrachtverdeling EL strandloop L 17 VRIJDAG 4 19 7 9 M E I REGIO 16 (Van een onzer verslaggevers) uktie. sterk I i (Van een onzer verslaggevers) oed - - I lente- oon- :hap! lee :n, I i r (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De manier waarop de gemeente Haarlemmermeer bouw werken aanbesteed zal in de toekomst geen geheimen meer hebben. Gister middag besloot de gemeenteraad dat dit voortaan in het openbaar moet plaatshebben. Wanneer daar om wat voor reden dan ook van wordt afgezien, zijn burgemeester en wethouders verplicht de raadsleden daarover in te lichten. ROTTERDAM. „Amsterdam moet niet de denkfout maken, dat de goederenstromen automatisch naar de Amsterdamse haven vloei en, als daarin maarmeer wordt geïnvesteerd. Ik vind het een merk waardige gang zaken, dat Amsterdam ijvert voor havenontwikkelin gen bij IJmuiden, terwijl nog geen vijftig kilometer verderop genoeg havenfaciliteiten aanwezig zijn”. Deze mening heeft de Rotterdamse haven-wethouder drs. J. Riezenkamp (PvdA) naar aanleiding van de Amsterdamse havennota. HOOFDDORP Eindelijk heeft de Haarlemmermeer een al gemene regeling die speculatie en de daarmee gepaard gaande prijsopdrijving op de woning markt onmogelijk moet maken. Met veel moeite kon burgemees ter Van Stam gistermiddag in de gemeenteraad een meerderheid voor de nieuwe voorschriften vin den. De raad was bereid met het collegevoorstel in te stemmen op voorwaarde dat later in ver schillende adviescommissies nog op onderdelen over het stuk kan worden gepraat en zo nodig gesleuteld. w i lellen De nijvere haven van Rotterdam. Op de achtergrond de Komngsbrug i >ens schil 00.- I j 1 ten. Doorverkoop nieuwe woningen in Haarlemmermeer aan banden X, slikken. Maar dat tien jaar lang bij de i 4 n antie iter- )ing. De regeling is op initiatief van het CDA tot stand gekomen. De PvdA heeft op onderdelen de voorschriften wat aange scherpt. Mesman verweet de socialisten Een zwakke steen het Amsterdamse verhaal vindt de Rotterdamse haven-wet- houder het ontbreken van een financiële onderbouwing. „Ik vind dat bevreem dend. Ik ben op zijn minst geïnteresseerd hoe de uitwerking van de Amsterdamse plannen er financieel uit ziet. In elk geval mag het niet zo zijn, dat Amsterdam met behulp van rijksgeld andere havens kan gaan beconcurreren”, aldus Riezenkamp, die er terloops nog even aan herinnert, dat de Amsterdamse financiën nog niet zo lang geleden met behulp van rijksgeld zijn gesaneerd. De Rotterdamse wethouder stelt, dat de Amsterdamse wensen voor de haven wel moeten worden geplaatst tegen de weinig rooskleurige achtergrond van ’s lands economie. Ook in het nationaal havenbeleid moeten we zuinig en zorgvul dig met de centen omspringen, meent hij. een deugdelijke grondslag. „Wat mini maal verwacht zou mogen worden, is een eigen analyse van de marktsituatie alsmede een gedegen studie over de concurrentiepositie, gevolgd door prog noses van potentiële goederenstromen. „Het creëren van haveninfrastruc tuur doet niet automatisch vervoers stromen ontstaan, als die er niet in potentie zijn. Al te veel wordt nog steeds gedacht, dat de overheid wezen- lijke goederenstromen zou kunnen wij- i igen”. Rotterdam zet zich af tegen het idee van vrachtverdeling. Bij de vaststelling van de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied (de grondslag voor het thans vast te stellen streekplan) in december 1976 hebben Provinciale Staten van Noord- Holland in een motie aangedrongen op vrachtverdeling. Het gemeentebestuur Tenslotte vreest Rotterdam, dat door de Amsterdamse plannen een overcapa citeit zal ontstaan voor ertsoverslag. In Rotterdam is genoeg capaciteit voor ertsoverslag. „Gezien de ontwikkelin gen, die ook op lange termijn voor de staalindustrie worden voorzien, is niet een zodanige groei van de ertsstromen naar het Duitse achterland te verwach ten, dat die aanleiding zou geven de vraag positief te beantwoorden”, of er behoefte is aan nog meer ruimte voor ertsoverslag. (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Een Finse zakenman is gisteren zijn diplomatenkoffer in Zand- voort kwijtgeraakt. Die werd gestolen uit zijn auto op de Boulevard Paulus Loot. In de koffer zaten zijn paspoort, een vliegtic ket naar Finland, zakenpapieren en sleu tels. De 32-jarige zakenman verblijft hier in Overveen. srw., Ind.: lig- nen, 00.- I i I t den, die bepalen over welke haven de vracht gaat. Zij beslissen op grond van een groot aantal overwegingen (ligging, achterlandverbindingen, efficiëncy van overslag, tarieven en toegankelijkheid). Vrachtverdeling houdt onherroepelijk in, dat zulke factoren kunstmatig moe ten worden veranderd. Dat kost veel geld terwijl niet zeker is hoe de haven gebruikers zullen reageren. Verlies van lading aan buitenlandse havens acht het Rotterdamse gemeentebestuur niet denkbeeldig. zij" jime b en 100.- iter- ika- i 2e ark. 1 'X 1 uur, gas- ipk IÏSO- ttige 00.- nder gemeente moet worden aangeklopt om toestemming te vragen voor de verkoop van bijvoorbeeld premiekoopwoningen is voor deze partij een onverteerbare zaak. „Daar hebben wij principiële bezwaren tegen”, sprak fractieleider Auer. „Een dergelijke regeling druist in tegen alle liberale beginselen. Het is volgens ons onjuist dat mensen die al negen jaar hier in de polder een huis bewonen nu plotse ling worden opgescheept met een regeling die ze verplicht aan burgemeester en wet houders toestemming voor verkoop te vragen”. NOORDWIJKERHOUT. De Atletiek vereniging „Noordwijkerhoutse Strandlo- pers (NSL) houdt op vrijdag 11 mei haar algemene ledenvergadering in de kantine van de voetbalvereniging WSB. De aan vang is 20.00 uur. Aftredende bestuursle den zijn dan voorzitter W. van Gijlswijk, wedstrijdsecr. W. Antonissen en P. van Denzen. Alleen de laatste stelt zich niet herkiesbaar. Rotterdam betwijfelt ernstig of een optimale toedeling van overheidsmid delen zal plaatsvinden „bij de mogelijk nog steeds beoogde realisering van het Voorhavenproject”. „Als Amsterdam in tijden van expansieve groei van de we reldhandel geen kans ziet om (ondanks rijksinvesteringen tot 900 miljoen van in totaal 1,8 miljard) zelfs maar een deel van die groei te volgen, mag niet wor den verwacht, dat in deze tijd van zeer In de Amsterdamse haven is voor 1,8 - miljard gulden geïnvesteerd aan infra- structuur en dergelijke. Tegenover die -< investering staat een goederenstroom van I 27 miljoen ton. In de infrastructuur van de Rotterdamse haven is voor 2,5 miljoen Het was veel gemeenteraadsleden al ja- ren een doorn in het oog dat de gemeente onderhands kostbare bouwprojecten aan besteedde. Op die manier bestond geen enkele controle en daar moest maar eens een eind aan komen. De nieuwe regeling schrijft voor dat alle werken boven de 250.000 gulden in princi pe openbaar zullen worden aanbesteed. In sommige gevallen kan daarop een uitzon dering worden gemaakt. Dan zullen vijf aannemers worden uitgenodigd om on derling uit te maken wie het werk zal uitvoeren. Dat laatste kan financieel voor de gemeente aantrekkelijk zijn. Goedkopere klussen zullen in de meeste gevallen in overleg met vijf inschrijvers worden aanbesteed. In een uitvoerige no ta heeft het college proberen duidelijk te maken dat dit in praktijk de meest gunsti ge regeling is. Wanneer je het aantal in schrijvers beperkt bespaar je bijvoor beeld de zogenaamde rekenvergoeding voor aannemers die wel hebben inge schreven, maar het werk niet krijgen ge gund. Dat kan tot prijsverhogingen van wel tien procent leiden. Het CDA wilde meer inzicht op wat zich bij aanbestedingen onder de 250.000 gul den afspeelt. Volgens het oorspronkelijke voorstel van B. en W. zou tot dit bedrag een onderhandse aanbesteding blijven plaatshebben, waarbij de raad verder niet betrokken zou worden. Fractie voorzitter Rijpstra vroeg om een half jaarlijks overzicht, waardoor de raadsleden achteraf nog kunnen bijsturen. Hij wilde dit doen in het belang van de kleine be drijven. Burgemeester Van Stam stemde hier, na enige discussie, mee in. De PvdA vroeg aan de regeling een sociale paragraaf toe te voegen, waardoor de gemeente meer greep krijgt op de keu ze van onderaannemers. Volgens Van Stam is dat al via het bestek, geregeld en moet de gemeente voor elke onderaanne mer „een verklaring van geen bezwaar”, geven. De CPN-er Divendal miste de voor waarden die aan bouwmaatschappijen en projectontwikkelaars worden gesteld. Hij had daarover een motie willen indienen, maar kwam op dat voornemen terug om- ROTTERDAM heeft ook in de discus sie over de Voorhaven bij IJmuiden al kenbaar gemaakt geen heil te zien in de Amsterdamse havenambities. Volgens Rotterdam wordt de discussie over de Voorhaven gevoerd op basis van gege vens en uitgangspunten van een „eer biedwaardige ouderdom”. Essentiële aanvullende studies ontbreken. De werkhypothese bijvoorbeeld over de aanvoer van ruwe olie (de belangrijkste argumenten voor de Voorhaven) „bezit gezien de internationale ontwikkelin gen geen enkele geldigheid meer”. dat hij verwacht dat de zaak zichzelf op lost. De communist verwacht namelijk dat de groeikernen die regelmatig met elkaar overleggen daar binnenkort zelf al richtlijnen voor gaan opstellen. Alle fracties op de WD na verwe ten het college dat de voordelen van on derhandse aanbestedingen nogal nadruk kelijk in de nota waren opgenomen. Van Stam sprak een bewust gekleurde voor stelling van zaken nadrukkelijk tegen. „Het is geen stuk van het college”, rea geerde hij geïrriteerd. „Ambtenaren heb ben die nota geschreven. Het zijn praktij kervaringen, een constatering van de fei ten. Meer niet”. Van Stam zei dat hij de werken onder het kwart miljoen graag onderhands blijft aanbesteden om zo de plaatselijke aanne mers te kunnen helpen. Bij een openbare aanbesteding kan iedereen inschrijven en zal veel werk naar kleinere bedrijven uit Haarlem en Amsterdam gaan. „De eigen mensen zijn altijd goed bij ons aan de bak gekomen, door die regeling”, aldus Van Stam. Rijpstra betwijfelde dat. Hij had drie voorbeelden die op het tegendeel wezen. „Eén aannemer heeft telefonisch bij me geklaagd, een tweede is persoonlijk ko men vertellen dat hij nooit werk van de gemeente krijgt en ik beschik over een brief van een derde aannemer die schrijft dat al het werk hier naar één aannemer gaat. Dat wil ik wel even gezegd hebben”. Van Stam ging niet verder op de klach ten in. De toekomst zal bewijzen wie er gelijk heeft. Drs. Riezenkamp vindt het realistisch van Amsterdam, dat het ontbreken van het financiële aspect ook wordt toegege ven. Maar zonder dat financiële aspect heeft de nota naar zijn mening op zijn minst de schijn tegen een beetje dagdro- merij te zijn. Amsterdam moet naar zijn mening niet doen alsof de haven de opera betrof. „Als we zo gaan rederen, weet ik er ook nog wel een paar”, aldus Riezenkamp. In de discussienota in kwestie, „de have nontwikkeling in het Amsterdam-Noord- van Rotterdam heeft tegen vrachtver deling tussen havens ernstige bezwa ren. Dat principe zou indruisen tegen de door het Europees parlement aangeno men beginselen voor een gemeenschap pelijk zeehavenbeleid, waarin zulk een verdeling wordt verworpen. Het princi pe van de vrachtverdeling gaat boven dien voorbij aan de realiteit, aldus Rot terdam. „Het zijn in de eerste plaats vervoerders en ladingbelanghebben- Het PPR-raadslid Mesman stemde te gen het hele voorstel. Voor hem gaan de voorstellen van de gemeente niet ver ge noeg. De radikaal verwacht dat de specu latie niet verdwijnt maar in de toekomst schoksgewijs na de 3-jaartermijn zal plaatshebben. Volgens Mesman moeten B. en W. de prijzen op woningmarkt onbe perkt blijven beheersen. Hij constateerde dat de overheid jammerlijk heeft gefaald en verwacht nu dat de gemeente die wan toestand eigenmachtig rechttrekt. „We hebben hier in de polder de meest schan delijk staaltjes van prijsopdrijving mee gemaakt. Voor minder kapitaalkrachti gen blijft het ook met de nieuwe rege ling erg moeilijk om aan een huis te komen. Deze catagorie laat het college voor mijn gevoel vallen als een baksteen". Mesman is in principe van mening dat wonen en woningbouw buiten het vrije marktmechanisme moeten blijven. matige groei door extra investeringen in overcapaciteit een gezonde ontwik keling van de Amsterdamse haven voor het grijpen ligt, zonder dat elders daar van in feite de rekening betaald zal moeten worden”, aldus de gemeente Rotterdam. Ook de zogenoemde „Open Beraad- plannen” (voorhaventje aan de Noord- pier) i iet Rotterdam niet zitten. De plannen ontberen volgens Rotterdam guleringstermijn van 3 naar 5 jaar, geen prijsregulering voor de vrije-sectorwonin- gen en het schrappen van de artikelen die het mogelijk maken dat bewoners uit Zuid-Kennemerland (de noron-lokatie) ontheffing krijgen van de bepalingen. Burgemeester Van Stam onderbrak zijn betoog door op de merken dat de voorstel len van de democraat op een te laat tijd stip werden ingediend. Ook wethouder Cnossen, CDA-fractievoorzitter Rijpstra en enkele WD-raadsleden konden de ge volgen van de D’66-amendementen niet overzien. Een nogal verwarrende discus sie was het gevolg. Vanuit de raad werd daarop geroepen om uitstel. Daar voelde burgemeester Van Stam geen fluit voor. „We moeten nu eindelijk eens een besluit nemen. Deze regeling beoogt snel een eind aan specula tie en prijsopdrijving te maken. Straks wordt er weer volop gebouwd en hebben we nog niets afgesproken. Ik heb liever een halve bezem dan helemaal niets”. Wethouder Cnossen stelde uiteindelijk voor om de regeling („het is een hanteer baar stuk”) aan te nemen en er op onder delen later op terug te komen. „Dan kun nen we altijd nog met wijzigingsvoorstel len in de raad terugkomen”. Wel wilde de wethouder al zeggen dat hij niet bereid is de prijsreguleringster- mijn van drie jaar te verlengen. „Drie jaar lijkt ons genoeg. Het gaat er alleen maar om dat die huizen worden gekocht om te bewonen en niet om te speculeren. Ver leng je die termijn, dan belemmer je de doorstroming. En dat is nu net nog het enige middel dat we hebben om goedkope woningen vrij te krijgen”. De belangrijkste bepaling uit de rege ling is dat personen die via de gemeente een nieuwe woning kopen bij een eventue le verkoop binnen drie jaar door burge meester en wethouders de verkoopprijs moeten laten bepalen. Ze zullen geen winst op het huis mogen maken. Tot een periode van tien jaar is alleen toestem ming van het college noodzakelijk. Verder mogen woningen alleen worden verkocht aan inwoners of personen die economisch gebonden zijn aan de Haarlemmermeer. Twee partijen zijn falikant tegen de regeling. De WD heeft voornamelijk principiële bezwaren. De bepaling dat de eerste drie jaar geen winst mag worden gemaakt op door de overheid gesubsidi eerde huizen, wilden de liberalen nog wel -i een politiek van de haalbaarheid. Hij pro beerde de linkse geestverwanten nog te verleiden tot een meer principiële en har dere opstelling. Tevergeefs. PvdA-woordvoerder Van Veen had zijn betoog op een briefje staan en maakte alleen wat opmerkingen in de marge. Zo wil de socialistische fractie dat de termijn waarbinnen het college de verkoopprijs van woningen moet goedkeuren, verlen gen tot vijf jaar. Verder had hij wat moei te met het grote aantal gevallen waarin ontheffing van de voorschriften kan wor den verleend. Naar zijn smaak kunnen die uitzonderingen voor de duidelijkheid beter in een aparte regeling worden ondergebracht. Frachtivoorzitter van der Molen vroeg het college de raad in te lichten in welke gevallen en waarom ont heffing wordt verleend. Die toezegging wilde wethouder Cnossen wel doen op voorwaarde dat hij bij zijn uitleg geen namen zal noemen. Bovendien zal die verantwoording in besloten commissie vergaderingen plaatshebben. Het CDA zo sprak woordvoerder Stokman ging aarzelend akkoord. Hij moest tot zijn verdriet vaststellen dat on danks alle regelingen het verschil tussen de stichtingskosten en de verkoopprijs van woningen erg groot blijft. Vooral wat de gesubsidieerde woningbouw betreft („Alle winst gaat naar de bewoner”) zat hem dat niet lekker. De CPN-er Divendal stemde met de regeling in, maar niet zonder op te merken dat de prijsbeheersing hem niet ver ge noeg gaat. D’66 verraste de gemeenteraad met een groot aantal amandementen. De meest verstrekkende waren: verlenging prijsre- (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. De man die in Heem stede zogenaamd glas- in- loodramen re pareerde en daar een bepaald bedrag voor vroeg, is door de politie aangehou den. Het is een 65-jarige man uit Voor burg, die zich „klusjesman” noemt. Met een smoesje belde hij bij mensen aan, waar hij glas-in-loodramen zag en pro beerde hen te bewegen daaraan iets te laten repareren. Vaak gebeurde er niets, maar werd er wel betaald. De politie heeft de man te verstaan gegeven dat hij in Heemstede beter weg kan blijven. haven is. Maar Amsterdam kan zich niet met Rotterdam vergelijken. De Amster damse h^ven is eerder te vergelijken met die van Vlissingen. Als nu Amsterdam zou willen concureren, bijvoorbeeld met de tarieven, dan vindt ik toch, dat er op gewezen moeten worden, waarin een klein land niet al te groot kan zijn”, aldus wet houder Riezenkamp. „De goederenstro men volgen zo hun eigen bijzondere wet matigheden. Meer investeringen in Am sterdam betekenen niet automatisch, dat de goederen die Rotterdam misloopt, naar de Amsterdamse haven gaan. Die gaan dan eerder naar Hamburg of Ant werpen”. 'I I -x- •kx- zeekanaalgebied”, wordt, zoals gemeld, de noodklok geluid over de Amsterdamse haven. De haven zou gevaar lopen lang zaam” af te glijden ïfaar de gevarenzone, waaruit ontsnappen uiterst moeilijk wordt” (gelet op de felle nationale en internationale concurrentie). In het dis cussiestuk wordt gesteld dat de mate waarin Amsterdam erin slaagt de basis van het containerverkeer te verbreden, bepalend is voor het behoud van de werk gelegenheid. Volgens Noordhollands gedeputeerde voor economische aangelegenheden, drs. W. T. van Gelder had Rotterdam in het nationaal zeehavenoverleg bijzonder ne gatief gereageerd op de Amsterdamse dis cussienota over de haven. De gedeputeer de deed die mededeling vorige week in de Statencommissie voor economishce za ken. De Rotterdamse wethouder bevestigt in het zeehavenoverleg inderdaad kriti sche kanttekeningen te hebben geplaatst bij het discussiestuk van Amsterdam. De Rotterdamse reactie was echter niet hele- i v maal afbrekend, wethouder Riesenkamp heeft waardering voor de eerlijke teneur io van de nota. Vanuit lokaal standpunt ge- zien, staan er zeker realistische dingen in, - zo meent hij. Vraagtekens plaatst hij ech- ter, wanneer hij de nota vanuit macro- economisch standpunt beoordeelt. Havennota Amsterdam een dagdroom ■i i gulden geïnvesteerd, maar daar staat een Igoederenstroom van 275 miljoen ton te- - genover. In die situatie moet Amsterdam natuurlijk niet gaan probleren om met o Rotterdam te concurreren, legt de Rotter- damse wethouder uit. Hij zegt bij het lezen van de Amsterdamse nota niet helemaal aan de indruk te zijn ontkomen, dat Am- sterdam toch enigszins die concurrentie zou willen. „Ik zeg niet dat Rotterdam de enige

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 17