Inzake autonomie Palestijnen Overheid rekent op meer sterfgevallen Harrisburg Italiaanse communisten na aanslag: Mauretanië wil worden ondertekend" onderhandelen met Polisario Vergiftigde weg Neo-nazi's in Spanje opgepakt Vervoersboycot tegen Ethiopië Rijn verdrag moet nü 1 Gardisten Somoza doden kinderen Christen-democraten in EG: Zoon Gandhi op borgtocht vrij Young: Verkiezingen Rhodesië bedrog i fa ■3 Musicus king oh Zie- iesont- stvloei- :e con- et ma- s een ie Zie- >zen en >verge- ntrast- Passe-port Visum USA 2 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 4 M E I 19 7 9 3 mbia ohol chten aren stil itjes iaken jet al voor st ge es en in de n dit oord- lomi- 7000 -X1 raer door Nico Scheepmaker (Van onzs redactie in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Premier Begin van Israel heeft gisteren zijn kabinet een plan voorge legd, als een discussiestuk voor het Israëlische standpunt inzake de Palestijnse autono mie, waarover onderhandelin- gen binnen een paar weken zullen beginnen. Begins voor stel wijkt maar weinig af van het plan van 26 punten dat hij in december 1977 aan de presi denten Carter en Sadat voor legde en dat toen door Sadat als basis voor onderhandelin- gen werd afgewezen. Het is volgens Begin op onderge schikte punten aangepast aan de akkoorden van Camp David. I trijfël Weinig nieuws in voorstellen Begin *2 o- Plan staat te ontwrichten JJL l| k van lals in idelij- acties uitge boden net tot jaar- Ver- fVan onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. „Er is in Italië duidelijk sprake van een wijdvertakt plan om de democratische staat te ontwrich ten en een klimaat van burgeroor log te kweken”. Ook ten aanzien van de binnenvaart werden tijdens de boottocht enkele beslui ten genomen. Men sprak zich principieel uit tegen een algemene reglementering en met name tegen contingentering. Bijzon dere nadruk legt de fractie op het ophef fen van storingen in de vrije mededinging, waarbij men vooral aandacht besteedde aan het gereedkomen van het Main-Do- naukanaal in de jaren tachtig.' Hiermee zullen schippers uit Oostbloklanden di rect toegang tot de Rijn krijgen. De militaire autoriteiten sloten woensdag na ordeverstoringen de universiteit van Bethlehem, terwijl de universiteit in Bir Zeit, een bolwerk van Palestijns nationa lisme, al was gesloten sinds daar woens dag een student door Israëlische voorbij gangers werd beschoten. De hele omge ving van Piazza Nicosia bleef urenlang af gezet en overal werd gezocht naar de gevluchte terroristen. Maar in de chaos die onmiddellijk na de aanslag en de schietpartij was ontstaan, viel het de aanvallers gemakkelijk zich onopge merkt te verspreiden. Een uur later lie pen zij waarschijnlijk, zoals alle dagen, met hun studieboeken onder de arm of de boodschappentas in de hand, naar huis: ondergedoken in het ondoorzichti ge water van een wereldstad. Zij hebben opnieuw getoond hoever zij bereid zijn te gaan in hun aangekondigde opzet, de Italiaanse staat te ontwrichten en uitein delijk omver te werpen. dat zij tot twee keer toe geld heeft gegeven aan de Congres-partij van In dira Gandhi. Het geld zou zijn gebruikt om communisten te bestrijden in plaat selijke verkiezingen. India heeft Suriname aangeboden de industrie, landbouw en handel te hel pen ontwikkelen. Dat aanbod werd ge daan tijdens het bezoek van een acht leden tellende Surinaamse delegatie. ■oor bij ;id ver- idmini- in alle ■t-indu- enhan- stieken Bit een en on- he zorg djunct- undige Ten in rijfsge- •landse rijfsge- ministers benoemd die het Israëlische standpunt de komende twee weken gaat formuleren. Begins voorstel is groten deels geïnspireerd op de conclusies van een regeringsrapport, enige maanden ge leden uitgebracht, waarin gelijksoortige suggesties werden gedaan over de aard van de autonomie. De commissie van 11 zal maandag bijeenkomen om verder te beraadslagen. Het onderhandelingsproces over de au tonomie is nu in zijn allereerste fase. Zelfs al zou Begin uiteindelijk veel verder wil len gaan met echte autonomie, dan is het zeer onwaarschijnlijk dat hij in het eerste stadium al zijn kaarten op tafel zal leggen. De „vreedzame coëxistentie” op de wes telijke Jordaanoever, die voor een goed functioneren van de autonomie noodzake lijk is, verloopt nog niet naar ieders wens. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Califa- no heeft gisteren voor een Senaatscommissie verklaard dat onder de ruim twee miljoen inwoners van het gebied rond de defecte kerncentrale in Harrisburg in de komende jaren misschien tien extra dodelijke gevallen van kanker zullen optreden. iversi- onvol- lifieke lappe- garan- inden, ien in- 1980. an de loplei- iorgen :es per .onden 3e die- vanuit rvoerd circus- hiphol ien op et Be- duren- erland Yasse- Arn- iter te u naar 1 niet d. Tot leder- inisch is dat 'as de groot, n met )3 ge- ANP- >r het i aan- oewel in het inkt er- efinan- gulden jot het ntwerp in het tis, het imster- nieuwe tijdens univer- ijft Fo- en We- 'I Verder deelde hij mee dat in een straal van tachtig kilometer rond deze centrale de bevolking is blootgesteld aan een stra ling die tweemaal zo sterk was als eerder is verondersteld. Dat is gebleken uit me tingen die zijn verricht toen de radioactie ve lekkage uit deze centrale het sterkst was, tussen 28 maart en 7 april, aldus de minister, die aankondigde dat zijn minis terie volgende week een rapport zou uit brengen over de kwestie Harrisburg. el of in de een aude laar- per- num- ibaar r de jord- esge- ■s op i van het mde weer de boodschap: „Wij zullen het verkie- zingsbedrog omzetten in een klasse noorlog”. De boodschap sloeg op de komende parlementsverkiezingen, 3 juni. Ook bij vorige verkiezingscampagnes zijn de Rode Brigades en andere terroristen groeperingen actief geweest om de kie zers te intimideren en de stemming te beïnvloeden. Een verwijzing in het com muniqué van de communistische partij naar de fascistische terreur bij de ver kiezingen die Mussolini aan de macht brachten, lijkt niet helemaal uit de lucht gegrepen. NEW DELHI (AFP). Sanjay Gand hi, de zoon van de voormalige premier van India, is gisteren vrijgelaten, sa men met 150 aanhangers. Deze vrijla ting op borgtocht gebeurde nadat zij dinsdag waren gearresteerd op be schuldiging van het aanrichten van schade, poging tot moord en het uitlok ken van rellen tijdens een tegen de regering gerichte demonstratie. De be klaagden moeten binnenkort voor de rechter verschijnen. De regering van de Verenigde Staten heeft geweigerd commentaar te geven op de beschuldiging van een vroegere Amerikaanse ambassadeur in India Enkele uren was de Romeinse binnen stad in de greep van de paniek. Ook de politie was een tijdlang haar koelbloe digheid kwijt, toen bekend werd, dat er voor de zoveelste maal slachtoffers on der politiemensen waren gevallen. De eerste journalisten en fotografen die ter plaats verschenen werden hardhandig tegen de muren geknuppeld en gefouil leerd, voordat ze gelegenheid kregen hun perskaarten te tonen. De christen-democraten vinden verder dat er onmiddellijk een plan moet worden uitgewerkt voor de sanering van de opper vlaktewateren die voor drinkwater zijn bestemd. Verder zouden de Rijnstaten zich meer moeten inspannen voor de bouw van zuiveringsinstallaties voor zo wel huishoudelijk als industrieel afval water. Er moet een Europees stelsel van zuive ringsheffingen komen en zo snel mogelijk moet een overeenkomst tot stand komen met betrekking tot het lozen van zout in de Rijn, zo stellen de christen-democraten. De Europese Volkspartij, waar de fractie lid van is, beloofde alles in het werk te Uit het signalement van deze rondtrek kende musicus Jules Delaval blijkt dat hij, hoewel 20 jaar oud, slechts 1 meter 45 lang was, en de schrijfkunst niet machtig was, want onder „signature du porteur” staat „ne salt” en een krabbel, ofte wel „kan-ie niet”. Jules had verder kastanje bruin haar en kastanjebruine wenkbrau wen, een smal voorhoofd, grijze ogen, een platte neus en een dikke mond, geen baard, een ronde kin, een ovaal gezicht en een gewone gelaatskleur. Vijf jaar later werd dit binnenlandse paspoort, dat overigens maar een jaar geldig was, blij kens een aantekening verlengd omdat Ju les naar Reims wilde. Welk instrument zou hij eigenlijk bespeeld hebben? De vedel? We zullen het, vrees ik, nooit te weten komen, zomin als trouwens de Amerikaanse autoriteiten zullen weten welk instrument ik de komende week van plan ben te gaan bespelen. Consternatie op het plein voor het kantoor van de christendemocratische partij in Rome waar gisteren een aanslag werd gepleegd die aan een persoon het leven kostte en twee zwaar werden gewond. Brandweerlieden maken gebruik van kraanwagens om te zoeken naar bommen PARIJS (AP). Mauretanië heeft het zelfbeschikkingsrecht van de voormalige Spaanse Sahara erkend en is bereid zon der speciale voorwaarden vooraf te gaan praten met de bevrijdingsbeweging voor dat gebied, het Polisario.Dit heeft de premier van Mauretanië, kolonel Achmed Ould Bousseif, gisteren in Parijs meege deeld. De voormalige Spaanse Sahara werd in februari 1976 opgedeeld tussen Maureta nië en Marokko. Sindsdien woedt er een guerrillastrijd. Het Polisario meldde gisteren dat de plaats Amgala op 29 april veroverd is. De bevrijding kwam na enkele dagen duren de zware gevechten. Hèhè.... Blijkbaar zijn ze op de legatie in staat al die gegevens binnen een uur na te trekken, inclusief de kleur van je ogen zonder die even te controleren, want ik kreeg het visum vlotter dan ik de aan vraag in kon vullen. En vergelijk dit nu eens met het „Passe-port” (een groot lich telijk vergeeld en aan de randen gehavend vel geschept papier) dat mijn vrouw on langs op de Marché aux Puces in Parijs voor 30 frank kocht, hoewel op het papier zelf als Prix du Passe-port „DEUX FRANCS” staat aangegeven. Het ging om een paspoort voor het BINNENLAND, geldig voor één jaar, en uitgegeven op 6 september 1871 aan Jules Delaval, van beroep musicus, geboren te Lille, zonder vaste woon- of verblijfplaats, met het ver zoek aan alle burgerlijke en militaire au toriteiten hem vrije doorgang te verlenen van het plaatsje Azay-le-Feron naar het plaatsje Saint, en hem zonodig alle hulp en bescherming te verschaffen. De hoofdzaken van Begins standpunt komen hier op neer dat het zelfbestuur geldt voor de bewoners en niet voor het gebied, waarbij een „autonome Palestijn se Raad” al zijn bevoegdheden uitsluitend ontleent aan het Israëlische bestuur. Het militaire bestuur zal dan ook niet worden afgeschaft, maar teruggetrokken, waar door de militaire gouverneur als vertegen woordiger van de Israëlische regering for meel de hoogste wetgevende instantie blijft. Het Israëlische leger blijft eveneens aanwezig, terwijl Israel verantwoordelijk blijft voor de interne veiligheid, ter voor koming van terreuraanslagen. Het vestigen van Israëlische nederzet tingen moet doorgaan. Voor dat doel zijn staatsdomeinen beschikbaar, die dus eveneens aan de bevoegdheden van de autonome raad onttrokken worden. Onge veer eenvijfde van het gehele gebied op de Westoever en in de Gazastrook is volgens het plan staatsdomein. Dat gebied zal vol gens Begins plan niet alleen voor neder zettingen beschikbaar zijn, maar ook voor het vestigen van Palestijnse vluchtelin gen, die nu in kampen wonen. De, regering heeft een commissie van 11 MADRID (AP). De Spaanse politie heeft drie jonge neo-nazi’s gearresteerd in verband met de moord op een 18-jarige communist. Een van jongeren heeft be kend. Het moordwapen, een mes, is ook gevonden. De neo-nazi’s hebben verklaard dat het slachtoffer hen had „uitgedaagd” door vragend naar de band met het hakenkruis te kijken dat een van hen om zijn arm droeg. WENEN (AP). De Internationale Bond van Vervoerspersoneel ITF is een wereldwijde actie begonnen tegen Ethio pië. Schepen die dit land als bestemming hebben zullen worden geboycot. Aanleiding is de executie van vijftien werknemers en vakbondsleiders uit Eri trea. Ze zijn twee weken geleden terecht gesteld omdat zij lid Waren van de ITF. Bovendien zijn ruim honderd leden van de bond in Ethiopië gevangen gezet. De leiding van de internationale ver- voersbond heeft opnieuw de wens uitge sproken dat de Sovjet-Unie haar steun aan het militaire regime van Ethiopië zal staken. Als u dit leest zit ik al een dag in New York, want de wonderen der techniek zijn de wereld nog niet uit. Voor de Verenigde Staten moet je, net als voor de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken, een vi sum in je paspoort hebben, anders kom je er niet in. Toch zijn er verschillen. Het duurt doorgaans geruime tijd voordat je zeker weet dat je het aangevraagde visum voor de USSR ook inderdaad krijgt, en de duur daarvan is altijd gelimiteerd. Het visum voor de Verenigde Staten dat in mijn paspoort gestempeld werd, is daar entegen „valid until INDEFINITELY”, dus voor onbepaalde tijd geldig, hoewel ik had opgegeven dat ik maar acht dagen wilde, kon en hoefde, en bovendien had ik het, op het drukste uur van de dag in de overbevolkte Amerikaanse legatie in Am sterdam, binnen een uur te pakken. Wat moet je voor zo’n visum nu allemaal opgeven, behalve je achternaam, voorna men, eventueel meisjesnaam (of eventuele andere namen waaronder u bekend staat of bent geweest, maar die toevoeging staat alleen achter „meisjesnaam”, dus Pistolen Paultje kan net doen of zijn neus bloedt), nummer paspoort, nationaliteit, datum afgifte paspoort, geboortedatum, geldigheidsduur paspoort, geboorte plaats, woonplaats en adres, door wie het paspoort afgegeven is, of je vroeger al eens een visum hebt aangevraagd, naam en adres werkgever of school, of dat vi sum verleend of geweigerd is, of ooit een Amerikaans visum geannuleerd is, of je ooit in de Verenigde Staten bent geweest, en of je ooit de wens te kennen hebt gegeven te willen emigreren naar Ameri ka? Verder je beroep of betrekking, je geslacht, huwelijkse staat, kleur haar, kleur ogen, lengte, gelaatskleur (licht, blo zend enz. staat er gegeneerd achter; als neger heb ik dus blozend ingevuld), licha melijke kentekenen, doel van de reis, duur voorgenomen verblijf, adres in de Vere nigde Staten, naam, verwantschap en adres van borg, school of firma in de VS, vermoedelijke datum van aankomst, of je van plan bent te gaan werken of studeren, wie verleent financiële ondersteuning, wie betaalt rondreis of retourpassage, hoeveel geld je meeneemt, of een van de hieronder genoemde personen in de VS is (echtge- no(o)t(e), vader-moeder, verloofde, zoon dochter, broeder-zuster), naam en ver wantschap van personen die met je mee reizen, hoe lang je in Nederland gewoond hebt, de landen waar je de laatste vijf jaar meer dan zes maanden hebt gewoond behalve Nederland, en naar welk adres het paspoort moet worden gestuurd? En voorts moet je verklaren of je van plan bent voor onbepaalde tijd in de Verenigde Staten te blijven of daar een betrekking te aanvaarden, en of je aan een gevaarlijke besmettelijke ziekte lijdt, een ernstige geestesziekte hebt of een strafregister, of je aan verdovende middelen lijdt of erin handelt, en of je lid bent, of geweest bent, van „bepaalde organisaties, hieronder be grepen de Communistische Partij of enige daaraan verwante organisaties”. India heeft een aanbod van de Sovjet- Unie om een kerncentrale in dit land te bouwen afgewezen omdat in de huidige omstandigheden en met het oog op de ontwikkeling van de technologie in het land het niet wenselijk lijkt op het bod in te gaan, zo heeft de Indiase minister voor atoomenergie Singh gisteren gezegd in het parlement. In de Amerikaanse staat New Jersey is de kerncentrale bij het plaatsje Oyster Creek automatisch buiten werking ge steld toen bleek dat twee meters een ver schillend niveau van het koelwater aanga ven. Deskundigen onderzoeken de oor zaak van de verschillende metingen. Westduitse elektriciteitsmaatschappij en hebben direct na het uitlekken van het besluit om de fabriek voor opwerking van nucleair afval bij Gorleben niet te bou wen, hierover hun verontrusting uitge sproken. Milieugroeperingen in de Bondsrepu bliek zeggen daarentegen blij te zijn met het besluit, maar vinden de manier waar op de regeringen in Bonn en Hannover de kwestie-Gorleben hebben aangepakt geen voorbeeld van een duidelijk beleid. Zij spreken van een „salami-taktiek”. Intussen heeft de minister van de West duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen ge zegd dat alle partijen zich in de komende jaren moeten bezinnen over de totale pro blematiek van kernenergie. De Europese commissie van de EG, zal drie onafhankelijke deskundigen benoe men die een inventarisatie moet maken van alle veiligheidsnormen voor kerncen trales in Europa en die moeten werken aan harmonisatie van de normen. Ook zal de groep onderzoek naar veiligheid van nucleaire installaties moeten bevorderen. Het Belgische Senaatslid voor de Volks unie Coppieters diende gisteren een wets voorstel in dat eveneens de oprichting van zo’n commissie beoogt. Deze zou ook moe ten bezien of een verdere bouw van kern centrales gevaren kan opleveren, aldus het Senaatslid. De voorzitter van een van de grootste energiemaatschappijen in Bel gië, de EBES, Van der Schueren, heeft gisteren gezegd dat afgelasting van het Belgische kernenergieprogramma tien miljard gulden zou kosten. Gisteren is een kernreactor in het Engel se Dungeness, in het graafschap Kent, stilgelegd omdat haarscheurtjes waren ontdekt in het koelsysteem. STRAATSBURG (ANP). De christendemocratische fractie in het Euro pese parlement heeft de staten die langs de Rijn liggen opgeroepen onmiddel lijk het Rijnverdag inzake chemische vervuiling te ratificeren. De oproep werd gedaan tijdens een boottocht van de fractie langs de Rijn, die het begin van de verkiezingscampagne inluidde. Dit was het oordeel van de communis tische partij na de aanslag van gister morgen op het partijbureau van de christen-democraten in Rome, gevolgd door een schietpartij, waarbij een poli tieman werd gedood en twee andere zwaar gewond. De aanslag wordt toege schreven aan de Rode Brigades. De aanslag vond kort na half tien plaats op de centraal gelegen Piazza Nicosia, waar het provinciale kantoor van de christen-democratische partij is gelegen. Een groep gewapende terroris ten, van naar schatting tien tot vijftien personen, onder wie minstens drie vrou wen, drong het gebouw binnen en begaf zich naar de directiekantoren op de tweede verdieping. Na enkele mitrail- leursalvo’s te hebben afgeschoten, lieten zij drie bommen ontploffen, waardoor zware schade werd aangericht. Een voorbijkomende politiepatrouille, die door de schoten en de ontploffingen was gealarmeerd, wachtte de terroristen bij de uitgang op en begon een vuurgevecht. Volgens ooggetuigen wisten de terro risten ongedeerd te ontkomen. Op het plein, dat in het hartje van de Romeinse binnenstad ligt, bleven het lijk van de 34- jarige brigadier Antonio Mea en de zwaargewonde agenten Piero Ollano en Vincenzo Ammirato achter. Hoewel de bomaanslag en het daaropvolgende vuurgevecht minstens een kwartier duurden, liep geen van de vluchtende terroristen zelfs maar bij toeval een agent in de armen. Pas toen alles afgelo pen was, begonnen van alle kanten poli- tiehelicopters hun vergeefse speurtocht naar de auto’s en zware motoren waar mee de Rode Brigadisten waren ge vlucht. Op de muren van het verwoeste partij bureau vond de politie de vijfpuntige ster van de Rode Brigades en de dreigen- CORRIGAN (UPI). Ambtenaren vre- zen dat chemicaliën in het wegdek in .minstens vijf districhten in de Ameri kaanse staat Texas een ernstige bedrei ging vormen voor in het wild leven dieren en de veestapel en ook de mensen in de ..omgeving kunnen bedreigen. In die gebie den is op de wegen een toplaag aange bracht, om het stof vast te houden. In het mengsel dat hiervoor gebruikt is, zat cya nide en nitrobenzine. In het dorpje Reily zijn honderden vis sen doodgegaan en het vee werd ziek. Inwoners klaagden over hoofdpijn, die ze aanvankelijk weten aan de voortdurende stank van het nieuwe wegdek. PORT MORESBY (UPI). De Ameri kaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft gisteren de onlangs gehouden ver- kiezingen in Rhodesië bedrog genoemd. Hij pleitte voor nieuwe verkiezingen on der toezicht van Engeland of de Verenig de Naties. Wel wil hij dat bisschop Moezo- rewa, die de verkiezingen won, premier blijft. Young deed zijn uitlating op een pers conferentie in Port Moresby in Australië. Hij zei verder dat de Verenigde Staten Moezorewa zouden moeten helpen aan de macht te blijven. zullen stellen om de bevoegdheden van de internationale Rijncommissie uit te breiden. MANAGUA (AFP, AP). De Nationale Garde in het Middenamerikaanse Nicara gua heeft volgens ooggetuigen twee vrou wen en hun tien kinderen doodgeschoten. De leeftijd van de kinderen varieerde van enkele maanden tot vijftien jaar. De elitetroepen van president Somoza zouden de families hebben uitgemoord omdat de vaders van de kinderen de oppo sitie tegen het Somoza-bewind steunden. De twee.mannen zijn spoorloos verdwe nen. De families waren afkomstig uit Con- dega, niet ver van de grens met Honduras. In de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua zijn drie jongelui door de Nationale Garde doodgeschoten toen zij aan het kaarten waren. De Gardisten dachten met stadsguerrillastrijders te maken te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3