Geknuffel tussen de politieke coulissen achtergrond il Ijaarlemmer tolletjes Glazen bokaal Hartje Haarlem bleef deze keer onbeschadigd CDA, VVD EN PVDA EENS OVER POSITIE WETHOUDER Politie neemt vier zenders in beslag sn ie Totaal 1 Traditie Fietsen 4 VRIJDAG STAD 4 M E I 19 7 9 (van een onzer verslaggevers) VOLGENDE WEEK ZATERDAG WIELERFESTIJN MET RADIO/TV-TEAM u HAARLEM. Geknuffel tus sen de coulissen is de werktitel van een tragi-komedie waarvan de première gisteren in het Haarlemse stadhuis werd ge houden. Hoofdrolspelers daarin waren de fractievoorzitters van CDA, VVD en PvdA, terwijl de regie bij ir. J. J. Poot in bekwa me handen was. Maar belangrij- ker dan spelers en intrige was een levensgroot attribuut dat voor het geestesoog van de aan wezigen opdoemde in het mid den van de raadzaal: een gewel dige strooppot waaruit de frac tieleiders beurtelings een volle lepel stroop haalden en die de andere politici vakkundig om de mond smeerden. Het kleverige goedje werd uitgedeeld in ter men als „begrip hebben” en „de geest van samenwerking en ver trouwen”. door Pistor Taffijn Persoonlijke titel HAARLEM. Het conflict tussen PvdA enerzijds en CDA en VVD anderszijds, dat in januari ontstond naar aanleiding van een door de PvdA uitgegeven pers verklaring is gisteravond tijdens een rustig debat uit de wereld geholpen. Dat gebeurde onder lei ding van adviseur ir. J. Poot van de WD in de raadzaal van het stadhuis, waar CDA, WD, PvdA, en D’66 de vierde partner in het programmakkoord met drie koppige delegaties in een kleine twee uur de misverstanden op klaarden. Elegantie Ver- Collegepartners lossen politiek conflict op Jacques Brons, fractielieder van de VVD. i Een èn ander combineren I lagte- reven d van Diego onder 'aken lesug- l eens wan- Vol staten men >aar i de 1 en :hijn- Id en n. Ze sr en ?erde •eaus oude, inds- zegt ist in ntra- loren ;n op egale jn al i het rres- >g op Nadat geneesheer-direc- teur dr. H. ten Have had uitgelegd wat de bedoe ling was trad Peter Wij nen met de nodige om zichtigheid naar voren. Met de glazen bokaal in de hand, die hij overhan digde aan het rtv-team. Daarvoor kwamen naar voren „moe” Van Brum- melen (de vaste verzorg ster), Hans Leeuwenhoek en Jos Peek. Al even voor zichtig als Wijnen zetten ze de bokaal op een tafel tje temidden van de kof fiekopjes. Maar er was nog meer te delen. Daar voor kwam de heer Hof man van Lion d’Or, de schenker van de wisselbe- ker, aan het woord. Eerst ging de beker naar Peter Wijnen, de afgevaardigde van het winnende team en vervolgens kwam het kleinood terecht bij dr. Ten Have met het verzoek er in het verpleeghuis een plaatsje voor te zoeken. In de smaak viel het bij de bewoners van Zuiderhout om te vernemen dat de voetbalwedstrijd tot een traditie wordt. De volgen de zal in september wor den gespeeld en onder moeilijke terreinomstan- stemde plaats te laten komen. De rel ontstond toen de wethouders Ton Thuis (VVD) van Volkshuisvesting en Leo van den Berg (CDA) van Woon ruimteverdeling in januari weigerden een forumdiscussie bij te wonen die was georganiseerd in het Deining Activitei ten Centrum door een groot aantal jonge rengroeperingen. De PvdA sprak in een persverklaring haar afkeuring uit over de weigering van de beide stadsbestuurders die hun nega tieve antwoord op de uitnodiging hadden geformuleerd met het collegeprogram in de hand. Terwijl de christen-democraat en de liberaal meenden dat in het pro gram, dat CDA, VVD, PvdA en D’66 vori ge zomer ondertekenden, voldoende werd aangegeven hoe de woningnood zou wor den bestreden, waren de sociaal-democra- ten een andere mening toegedaan. Zij digheden: de Grote Markt zal als speelveld funge ren. Tenslotte was het aanschaffen van het auto busje één, de exploitatie ervan is het ander. Ook daar is geld voor nodig. Via Gedempte Oude Gracht, Kleine Hout straat en Oude Groen markt wordt dan het eindpunt op de Grote Markt bereikt. Onderweg wachten er sprints en spe ciale opdrachten, als brooddeeg bereiden. De prijsuitreiking zal in de Maar het duurt nog wel erg lang voor het septem ber is en dat is de voor naamste reden dat er nog wat wordt georganiseerd. Op zaterdag 12 mei, de nationale fietsdag, gaat er een ploeg van Hartje Haarlem fietsen tegen het rtv-team. Promotiecom- missielid John van Meurs deed "daarover wat uit de doeken. Het wielergebeu- ren start om twee uur op het Stationsplein. Via Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groen markt, Zijlstraat, Ko ningstraat en Gierstraat gaat het naar de Grote Houtstraat, die lopend moet worden genomen. De Haarlemse wielerin- breng komt voor reke ning van wielervereni ging De Kampioen, die volgend jaar het 75-jarig bestaan zal vieren. Dat wordt, niet in het minst dankzij de financiële me dewerking van Hartje Haarlem, een groots feest. Dan komen er ook „ech te” wedstrijden. Dat duurt nog even, eerst kun nen we volgende week ge- Bij het rtv-team maakt men een selectie uit IJf Blokker, Oscar Harris, Hein van Nievelt, Edward Niessing, de gebroeders Brouwer, Hans Leeuwen hoek, Jos Peek, Rob Pach, Ton Zandkamp, Wiin van Kerkwijk, An dreas van der Schaaf en Huub Matron. Maar het zijn ook bekende schou ders die door het Haar- lem-tricot worden om spannen. Op de pedalen gaan in ieder geval Gé en Piet Peters, Jan van Ries- sen, Aad Straver, Dries Lavière, Ab Harren en Henk Kiekens. Bekende mensen zullen zich op de smalle wieltjes door Haarlem bewegen. nabijheid van het stad huis plaatshebben. nieten van een fietshap- pening die ongetwijfeld menig komisch ogenblik zal opleveren. En hopelijk ook de nodige gelden, die door junioren van De Kampioen langs de route bijeen worden gecollec teerd. Naar Rotterdams voor beeld wil een aantal al leenstaande ouders in Haarlem pogen een to- taal-crèche van de grond te krijgen, een pand waar in zeven dagen per week, 24 uur per dag, alleen staande ouders en hun kinderen terecht kunnen. Zo’n totaal-crèche is no dig, vertelt een van de ini tiatiefneemsters Lidia Croes, omdat alleenstaan de ouders het niet redden met kinderdagverblijven en peuterspeelgroepen. Ook als dat soort instel lingen gesloten is, moeten kinderen van alleenstaan de ouders opgevangen kunnen worden. Veel al leenstaande ouders ko men nu klem te zitten tus sen enerzijds hun werk of studie en anderzijds de zorg voor hun kinderen. kan haast niet, weet Lidia. ïrdeel in de onder n aan n dé eiro; zijn van ’into Car-* van tijq „De totaal-crèche zou een soort tweede thuis voor ouders en kinderen moe ten worden. Als er zo’n crèche is kun je als ouder zonder schuldgevoel werken of studeren, ter wijl je toch zelf de opvoe ding van je kind in han den houdt, In het pand zouden beroepskrachten moeten werken. Er zou kook- en slaapgelegen heid moeten zijn en je kind zou er ook moeten kunnen verblijven als het ziek is”. Car- lang dden- n, be- 'e stu- i deze mis- ;nenj ■gro- ieef£ i de icra- 'ege- n te- Nadat in het eerste bedrijf met behulp van de strooppot resterende weerzin en emotionaliteit waren weggewerkt, be gon het constructieve deel van de zitting. Daarbij ging het er vooral om wat een wethouder moet doen als hij op persoon lijke titel wordt uitgenodigd voor een of andere activiteit. sN,Dit is een staatsrechtelijk niemands land”, verklaarde Jacques Brons, de rechtsgeleerde van het gezelschap. Doet een wethouder iets als lid van het college van B. en W., dan bespreekt hij dat in het college. Doet hij iets als fractielid dan bespreekt hij het met fractiegenoten. Maar wat moet hij aanvangen als hij op persoonlijke titel wordt gevraagd? Tóch maar eerst overleggen, meende ieder een. En als daar geen gelegenheid meer voor is?, luidde de volgende vraag. Daar zat het probleem. Wordt de be slissing van de wethouder achteraf door de fractie goedgekeurd, dan is de fractie aanspreekbaar. Gaat het om zaken die in het collegeprogram staan, dan kan een conflict over de interpretatie daar van leiden tot heropening van de college- Aanleiding tot de opvoering was een weigering van een CDA- en een VVD- wethouder om deel te nemen aan een forumdiscussie over woningnood. De weigéring lokte een boze persverklaring van de PvdA uit, die de prelude vormde tot een politieke rel van formaat, waarin de uitleg van het collegeprogram cen traal staat. Dat program werd door CDA, WD, PvdA en D’66 vorige zomer ondertekend. Van het een kwam het ander en op 19 maart kwamen delegaties van fracties en besturen bijeen om de zaak uit te praten. Maar, zoals gebruikelijk bij ge nerale repetities liep alles fout en de strijdende partijen raakten van de regen in de drup. Bij de première verliep alles vlekke loos, hetgeen niet het minst werd veroor zaakt doordat de fractieleiders in een informeel beraad de problemen al had den opgelost. Ze konden het gisteravond dan ook als grote-mensen-onder-elkaar uitpraten en omdat iedereen zijn regels kende was er geen wolkje aan de politieke Haarlemse hemel. Het eerste bedrijf begon met het inne men van de nieuwe posities. PvdA-frac- tieleidér Ab van Schooten lichtte nog eens toe dat het uitgeven van de persver klaring weinig elegant was geweest. Piet Sikma, leider van de christen-democra- ten betoogde op zijn beurt dat een pers verklaring een democratisch middel is. En mr. Jacques Brons, aanvoerder van de liberalen, maakte ook flink van de strooppot gebruik. „De persverklaring is een democratisch middel. We kunnen er zelfs wel begrip voor hebben dat dit is gehanteerd”, aldus Brons. zaak te bezinnen. „Dan kan blijken dat de persverklaring niet juist is, of kan de bewindsman zijn standpunt wijzigen”, zo zette Van Schooten uiteen. Dat die bezin- ningstijd niet is bedoeld om alsnog in een achterkamertje overleg te gaan plegen, waardoor het dreigement van een persverklaring een politiek drukmiddel zou worden, waren alle delegaties met elkaar eens. Verklaarde Van Schooten geen enkele twijfel meer te koesteren omtrent de inter pretatie van CDA en VVD van de college program paragraaf over open en herken baar beleid, D’66-fractievoorzitter Jaap Bregman, was nog niet zo overtuigd. „Als er geen verschil van interpretatie zou zijn geweest, was dit conflict nooit ontstaan”, zo merkte de democraat op. Door de frac tievoorzitters van CDA, WD en PvdA werd dit echter met klem weerlegd. i vijf iriën- i dan at ze eken (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In een woning in de Roskamstraat zijn donderdag door de po litie vier illegale zend-ontvangers in be slag genomen. De omwonenden hadden al geruime tijd geklaagd dat de radio-ont- vangst werd gestoord. De 19-jarige eige naar van de zendapparatuur was niet thuis, maar zal alsnog worden bezocht. Jaap Bregman en Hike Huiter van D’66 maken een tussenbalans op. Zou iedereen nu weten hoe Open en Herkenbaar beleid moet worden opgevat en hebben alle met elkaar in conflict geraakte partijen nu ineens een eensluidende mening over Open en Herkenbaar beleid? vonden dat de lokale bewindslieden zich door hun weigering niet hadden gehouden aan de formule in het collegeprogram over open en herkenbaar beleid. Gisteravond werd, nadat al ettelijke brieven over en weer zijn geschreven, voor de tweede maal gedebatteerd over het conflict, waarbij voorzitter Poot het duidelijk maakte dat de fractievoorzitters van CDA, PvdA en VVD te voren overleg hadden gepleegd over de politieke rel, die na het eerste debat nog ernstiger vormen leek aan te nemen. Tijdens de vergadering waarop de poli tici de vorige maal ingenomen standpun ten wat bijschaafden en verzachtten, werd vooral gesproken over procedures bij conflicten in de toekomst. In het colle geprogram is vastgelegd dat, wanneer be paalde fracties afwijken van de intentie van het akkoord, de college-onderhande- lingen kunnen worden heropend. Voor zien was niet in een oplossing van proble men die door het optreden van wet houders ontstaan. Vandaar dat de discus sie gisteren werd toegespitst op de positie van de wethouder. WD-fractieleider mr. Jacques Brons, die namens de liberalen het woord voerde, zette uiteen dat een wethouder enerzijds deel uitmaakt van het college van B. en W. en anderzijds lid is van een fractie. De problemen, zo kwam gisteren naar voren, kwamen pas om de hoek kijken als de wethouder, als hij op persoonlijke titel bijvoorbeeld is uitgenodigd, weigert en niet door fractie of collége wordt ge steund. Uiteindelijk kwamen de vier dele gaties tot de conclusie dat een wethouder dan door elke politieke instantie, dus door fracties, afdelingen en besturen, op het matje kan worden geroepen. Terwijl CDA en VVD aanvankelijk met een stelling kwamen, waarin de wet houder in die situatie alleen aan zijn frac tie verantwoording zou zijn verschuldigd, hadden de christen-democraten en libera len geen weerwoord toen PvdA’er Ab van Schooten zijn interpretatie op tafel legde. Er wordt daarbij vanuit gegaan dat de wethouder indien enigszins mogelijk met college of fractie-overleg pleegt. Van hun kant zegden de sociaal-demo- craten toe dat, indien het afgeven van een persverklaring als protest tegen het optre den van een wethouder wordt overwogen, deze eerst 24 uur tijd krijgt om zich op de onderhandelingen. Die spelregels staan keurig in het programakkoord om schreven. Moeilijker wordt het als de wethouder geen steun vindt voor zijn daad. De PvdA, bijgevallen door D’66-fractielei- der Jaap Bregman, betoogde voorzichtig dat dan alle politieke organen de man op het matje mogen roepen. Brons en Sikma meenden daarente gen dat het dan aan de eigen partij en de fractie van de wethouder is om de zon daar ter verantwoording te roepen. Maar, de liberaal en de christen-demo craat spraken de suggesties van Van Schooten niet tegen, zodat verwarring ontstond over de voorstellen. De koffie pauze bracht uitkomst. In de koffieka mer was namelijk geen strooppot en daarom kon serieus worden overlegd. De „achterbannen”, die als figuranten de rol van „morrend” volk op zich had den genomen, zetten de puntjes even op de i zodat, nadat de koffie op was, duide lijkheid werd verkregen. Regisseur Poot, die bij de informele vrijage tussen de fractievoorzitters aan wezig was geweest, zette de zaak nog eens uiteen en de sociaal-demOcraten konden een winstpuntje scoren. Dit alles was nog een uit vloeisel van de voetbal wedstrijd die Hartje Haarlem verleden jaar speelde tegen het radio/ tv-team ten bate van het verpleeghuis. De op brengst van de toegangs gelden werd gebruikt om de aanschaf van een busje te kunnen mee-financie- ren. Haarlem won, maar de wisselbeker was nog niet klaar. Als herinne ring was er wel een gla zen bokaal voorde rtv- mensen. Die had echter maar een kort leven, en kele minuten na het uit reiken veranderde de bo kaal dankzij een schot van een jeugdig voetbal- enthousiast in een hoop glasscherven. Gisteren was het hoog tijd om be ker en bokaal op de be- In Rotterdam is het initia tief van enkele alleen staande ouders enorm aangeslagen. Lidia hoopt, dat ook in Haarlem een groep kan worden ge vormd van enthousiaste lingen die zich wil beijve ren voor het tot stand brengen van de totaal- crèche. Het initiatief wordt gesteund door de Groep Alleenstaande Ou ders en het FIOM-bureau voor alleenstaande ou ders. Wie samen met Li dia de schouders onder de totaal-crèche wil zetten kan opbellen. Het tele foonnummer van Lidia Croes is 023-322106. Na 18 uur kan er ook worden gebeld met Liesbeth Lo- dewijk, haar nummer is 310453. Verwarring ontstond ook rond het procedure-voorstel voor het afgeven van persverklaringen. Van Schooten deelde mee dat in het kader van de elegantie de betrokken stadsbestuurder de persver klaring onder ogen zou krijgen en 24 uur de tijd zou hebben om zich op zijn zon den te bezinnen, alvorens tot openbaar making wordt overgegaan. In de omschrijving van Brons kwam die 24 uur echter over als een eindeloze periode van overleg en bezinning, waar bij hij zelfs de term geclausuleerde officieel afgesproken) persverklaring in de mond nam. Maar dat was juist helemaal niet de bedoeling, zo bleek. „Het is niet de be doeling om in een achterkamertje de zaak onder het vloerkleed te vegen”, aldus Van Schooten. „Nee, geen geknuf fel tussen de coulissen”, aldus Poot. Voor de Haarlemse politiek zal het allemaal weinig meer uitmaken. Gezien de gemaakte afspraken zal de gister avond in première gegane voorstelling nog lang worden geprolongeerd. Spon tane persverklaringen, die wat leven in Haarlems politieke brouwerij brengen, zullen nauwelijks nog verschijnen. En de wethouders moeten op hun tellen passen, zo luidt de moraal van de tragi komedie. Daarin werd overigens nog een char mante bijrol vervuld door Bregman die als anti-held optrad. Want bij het hante ren van de strooplepel in het laatste bedrijf, toen Van Schooten zonder blik ken of blozen opmerkte alle vertrouwen te hebben in het streven van CDA en WD naar open en herkenbaar beleid, werd het hem te veel. Eerder al had hij duidelijk gemaakt geen deel te willen uitmaken van de knuffelbrigade. „Als er geen verschil van interpretatie bestaat over open en herkenbaar beleid, dan was dit probleem nooit gerezen”, zo ana lyseerde Bregman terecht. Het mocht weinig baten, want de drie andere leiders hadden zich voorgeno men de strooppot tot op de bodem te ledigen, en van Bregmans redenering wilden zij niets horen. Rest nog een waarschuwing voor poli tieke stroopliefhebbers: zien eten doen niet altijd eten. Zeker niet als het een geval van oververzadiging betreft, die bovendien de politieke adem afsnijdt. MARIA SCHLICHTING Twee hoofdrolspelers ti/dens het politieke debat, de sociaal-democratische fractieleider Ab van Schooten en de leider van de christen-democratische fractie Piet Sikma. Een onderonsje tijdens de koffiepauze die opheldering moet verschaffen. ■A Driemaal Peter Wijnen in actie. Links overhandigt hij de glazen bokaal aan het rtv-team, in het midden krijgt hij de wisselbeker van hotelier Hofman en rechts geeft hij de beker aan dr. Ten Have in bewaring Als je met mensen als Ria Niggebrugge en Peter Wijnen van de promotie commissie Hartje Haar lem omgaat, word je nog weleens voor verrassin- gen.gesteld. Zoals gister middag. Om half dne werd ik verwacht in de recreatiezaal van ver pleeghuis Zuiderhout. De zaal bleek geheel gevuld met patiënten en ik moest maar op het podium plaatsnemen. Om getuige te zijn en ook een beetje deel te nemen aan een nummer stuivertje wisse len met een beker en een bokaal.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5