Expositie zonne-energie wordt druk bezocht Echtpaar Snoeks opent Boerhaave- wijkwinkel Wrttoratóg» voortdi tëéè er MEUBELEN 25% korting voor de mannen op T-shirts, poloshirts en kortemouwshirts ZATERDAGMORGEN de Bijenkorf tussen de coulissen sfr - DeSiGNO Ifl Klein paradijs Ons geschiedenisboek Frans ontbijt voor 1.75 met verse harde broodjes, j croissants, boter, confiture, 1 koffie of thee, r I.;! interbouw bv TOT 12 UUR 1 F. F. M. Teunissen KORTING op al onze gordijnen, rolgordijnen, vloerbedekking en beddegoed - 7 6 VRIJDAG 1 8 M E I STAD 19 7 9 mini B - iiiiiiiiiW K11 Voor een goed merkrijwiel o.a. BATAVUS RALEIGH 1 Particulier kan op vele manieren energie sparen (ADVERTENTIE) I DOOR WIM HELVERSTEIJN 1 en WIM HELV1 CBIJN die hun tijd vooruit zijn Alleen verkrijgbaar bij: I I 1 f r 64 ters t 59 Jan ang van pro- plei- Die tter- een tien- eho- t t i i .30 .30 HAARLEM. Het was een prettige verrassing, laatst dr. Gerda Kurtz weer te ontmoeten. Ze is jarenlang de zorgzame hoedster geweest van ons gemeentelijk archief aan de Jansstraat, een ver stild oord in de binnenstad, het enige plekje nog in Haarlem, waar je een speld kunt horen vallen. In die wirwar van het complex ligt de geschiedenis van Haarlem, mèt historische brokstukken van elders, opgeslagen. De lees- en studiezaal is een geliefde pleisterplaats voor fijnproevers en hob- biïsten, die speurend in documenten hun notities maken. Ooit is het archief het dagelijkse werkterrein geweest van Gerda Kurtz, een uiterst beminnelij ke vrouw, die zoveel kennis van zaken had (en nog heeft), dat het leek, of ze zich er voor schaamde. Vandaar haar innemende bescheidenheid, vooral als ze een amateur assisteerde bij het opdelven van historische gegevens. Ik heb dat zelf verschei dene keren meegemaakt: was ik in die leeszaal bezig en wist ik met mijn probleem geen raad, dan riep ik haar hulp in. Meestal was de puzzel dan in de kortste keren opgelost. En het was haar char me, dat ze het deed voorkomen of het helemaal alleen gedaan had. Die brede glimlach van haar, dat vriendelijke gebaar, waarmee ze tegenover mij en al die anderen zich als het ware excuseer de, dat zij er inderdaad alles vanaf wist! Diezelfde Gerda Kurtz, nu vijftien jaar met pensioen en de tachtig al zeer nabij of misschien al bereikt, zat vorige week tegenover de burge meester in de mooiste kamer van het stadhuis. Aan de tafel zaten verder enkele prominente vazallen van de Vereniging Haerlem, op wier initiatief de jongste publicatie van Gerda Kurtz is uitgegeven. Dat boekje het werd bij die gele genheid officieel gepresenteerd gaat over „Het Proveniershuis te Haarlem”. Met dezelfde bescheidenheid, die met het klim men der jaren verergerd is, zat zij daar op haar troon, temidden van dat gezelschap belangstellen de heren. Ze frunnikte wat aan het tuiltje bloe men, dat haar geoffreerd was, en ze scheen het hele gedoe een beetje te relativeren. Met een verborgen plezier leek ze te denken: „Ik ben nog lang niet aan het eind van mijn latijn, jullie weten niet, wat ik nog in mijn pen heb”. Naar mijn stellige overtuiging heeft ze nog genoeg in petto en in haar pen. Ze heeft bovendien een lange tijd van leven voor de boeg, dunkt me. Ik zie ze tenminste nog dikwijls op de fiets voorbij gaan, en dan doceer ik thuis: „De geschiedenis van Haarlem heeft maar twee wielen nodig om de toekomst in te halen”. huidige gemeente-archivaris, drs. J. Temminck, heeft dat, aan de hand van tal van argumenten, nog betoogd in het Jaarboek Haerlem 1976. De beperkte financiële middelen van de ge meente Haarlem laten dat helaas niet toe, gesteld al, dat er in de gemeenteraad daarvoor voldoende belangstelling zal bestaan. Daarom heeft drs. Temminck toen geschreven: „Het ware te overwe gen, of het niet wenselijk is om de resultaten van bepaalde studies in een aparte, eenvoudige serie monografieën te pbuliceren”. Hij heeft niet lang hoeven wachten, het eerste boekje is nu versche nen, Gerda Kurtz heeft met het Proveniershuis het spits afgebeten. En nu maar afwachten, of de serie inderdaad een serie gaat worden. Met ande re woorden, of het mogelijk is, dat tal van andere onderwerpen ook aan de beurt kunnen komen. Het tweede boekje zal moeten handelen over de Bank van Lening, destijds gevestigd aan de Klei ne Houtstraat. Óm daarvoor financiën vrij te maken, zal het boekje over het Proveniershuis in niet zo’n grote oplage verschenen uitver kocht moeten worden. Niet zo’n grote kunst, zult u zeggen. Nou, daar zet ik toch een vraagteken achter. Platenboeken over Haarlem gaan vlot over de toonbank. Ze zijn gemakkelijk te consu meren. Maar „plaatjes vullen geen gaatjes”, heeft mr. Phaff, voorzitter van Haerlem, gezegd. Als je een excursie organiseert naar het Huis met de Beelden of bijvoorbeeld naar Gent, dan kun je de aanvragen niet verwerken. Maar een geschiedenisboekje, nee, dat wil er nog steeds niet in. Je zou althans veel grotere belangstelling van de Haarlemmers mogen verwachten. Wie tot nu toe in gebreke gebleven is, kan nu beginnen het goed te maken. Niet op de eerste plaats tot plezier van de Vereniging Haerlem maar vooral ook om zelf kennis te nemen van de geschiedenis van Haarlem. Het boekje van Gerda Kurtz is daartoe een uitstekende start. Zo komen we dan toch tot Ons Geschiedenisboek. En toch is het Proveniershuis, waar ook het UW geen onbekende is een klein paradijs. Als u er nooit geweest bent, moet u dat gauw gaan doe. Stap deze Haarlemse lusthof niet meteen binnen, maar wandel er eerst rustig om heen. Via de Kerkstraat, die als een feestelijke loper ligt uitgespreid naar de ingang van de Nieuwe Kerk, naar de Lange Annastraat en dan weer rechtsom de Doelstraat in naar de Grote Houtstraat. Het is een verrukkelijke omloop met vriendelijke men sen in vriendelijke huisjes, waar bloemen en plan ten het doen voorkomen, of het daar altijd lente is. En kijk in de Kerkstraat, aan het begin, even naar de gevel rechts, waar vermeld staat, dat Pieter Langedijk daar ruim twee eeuwen geleden ge woond heeft. een bejaarde vriendin had wonen, zou ik er beslist op een zondagochtend koffie gaan drinken en genieten van de stilte en van de Nieuwe Kerksto- ren, die vanachter de huisjes omhoogrijst en een wakend oogje houdt op de Provenier(ster)s. Wie weet, komt het nog eens zover. Of zal ik er Zelf mijn laatste dagen mogen slijten? En als je daar zo rondwandelt, de bomen in bloei staan en de pomp onverstoorbaar de wacht houdt, kun je je niet voorstellen, dat onze voorva deren, die toch al niet zo voorzichtig omsprongen met onze monumenten (waarom zou anders de Vereniging Haerlem opgericht zijn?), in het begin van deze eeuw het plan opperden, die „hele troep” met de grond gelijk te maken en op de vrijgeko men grond de nieuwe schouwburg te bouwen. Hoe hebben ze het kunnen verzinnen? Het boekje van Gerda Kurtz is geen avonturen roman. U zult er niet veel sterke verhalen in vinden. Maar tussen de regels door krijg je een boeiend stuk Haarlemse geschiedenis voorge schoteld, omdat het Proveniershuis, meer dan enig ander historisch complex in Haarlem, zo’n verscheidenheid aan bestemmingen heeft gekend. Het is natuurlijk, zoals bijna alles in onze stad, begonnen met een klooster, het klooster van Sint Michiel. Daarvan is niets meer te bespeuren, zij het dat de gewijde grond is gebleven. Toen de nonnen uitgeweken waren de laatst overgeblevene woonde op het Begijnhof kwam er wat grover volk binnenstappen, de schutters van St. Joris. Een verhaal apart, dat weer een vervolg kreeg, toen het complex een Herenloge ment (een stadsherberg) werd. Daarna kwam er het Oudemannenhuis en namen de proveniers er bezit van. U moet er het boekje van Gerda Kurtz beslist op nalezen. Ik ga het u allemaal niet vertellen, want dan is de aardigheid er af. Wel mag ik u verklappen, dat daar ook de reus Cajanus gewoond heeft (twee meter drieënzestig die op 3 maart 1749 in het koor van de Grote Kerk werd begraven, „een plechtigheid, die door dui zenden toeschouwers werd bijgewoond, tewijl vijfenzestig paren genodigden de lijkstatie volg den. De gewone dubbele baar was niet sterk genoeg, zodat men de kist vervoerde op een vier wielige wagen, getrokken door twee paarden”. Een maand later kwam Pieter Langendijk in het Proveniershuis wonen. Hij was de schrijver van de Rederijkerskamer „Trou moet blijcken” en had van het stadsbestuur de opdracht de geschie denis van Haarlem te beschrijven. Pieter komt in het boekje van Gerda Kurtz ruimschoots aan het woord, want hij is een historische getuige, die met veel smaak over de keurige toestanden in het Proveniershuis, met al z’n wetten en regels, weet te berichten. Hij prijst het Proveniershuis als „aanzienlijk, deftig en aangenaam”, een lofprij zing, die we hem nu kunnen naschrijven. Als over een paar jaar alle huisjes gerenoveerd zijn, ligt daar aan de Grote Houtstraat inderdaad een lusthof. Meer vertel ik er niet over. U moet het zelf maar lezen in het boekje. Ik heb het met genoegen gedaan. Ik hoop, dat u het ook doet. Het is goedkoper dan een langspeelplaat en het raakt nooit uit de mode Van onze stadsredactie HAARLEM. De bewoners van de Boerhaavewijk vieren zaterdag de offi ciële opening van de wijkwinkel in hun buurt. Om kwart voor een openen de heer en mevrouw Snoeks, de eerste bewoners van de Boerhaavewijk, de wijkwinkel. Die staat op het terreintje tussen de Wil liam Harveystraat en de Niels Finsen- straat. De Boerhaavewijkwinkel is al enige tijd in gebruik. Op maandag tot en met don derdag zitten er vrijwilligers om de buurt bewoners die met vragen naar de winkel komen te helpen. De Boerhaavewijkbe- woners kunnen in het houten gebouwtje aan de Niels Finsenstraat terecht voor zaken op het gebied van de sociale wetge ving en huur- en onderhoudskwesties, de wijkraad vergadert in de winkel en de vrijwillige hulpdienst zetelt er. De kinderen uit de wijk kunnen van kwart □ver een tot kwart over twee straattteke- nen op het plein van de Prof. Dumont- school, daarna speelt het poppentheater Seljef voor hen „De verjaardag van het spookje”. De band Tarantula treedt om kwart over drie op ter afsluiting van de festiviteiten. Speeltuinvereniging De Ring heeft de hele middag een informatiestand bij de wijkwinkel. Het programma van de openingsdag, aanstaande zaterdag, ziet er als volgt uit. Om twaalf uur trekt de drumband D.S.V. door de Boerhaavewijk om bewoners op te roepen om naar de wijkwinkel te ko men die om kwart voor een wordt geo pend. Van een tot vijf is er een receptie. HAARLEM. De organisatoren van de drukbezochte tentoonstelling en teach-in over zonne-energie, biocentrales, wind en waterkracht en bezuiniging, die deze week in Haarlem worden gehouden, had den geen beter tijdstip kunnen uitkiezen. Sinds enkele dagen staan de olieschaar- ste en -prijzen nationaal en internatio naal in het middelpunt van de belangstel ling en drukken de westerse landen met de neus op de feiten. Onze economie is afhankelijk van de olieleveranciers, lan den die onze welvaart uiterst kwetsbaar maken, ook in Nederland waar we geluk1 kig nog over slinkende aardgasreserves beschikken. Santpoorterstraat 41 Kleverpark Haarlem 023-263463 van iota tot gtal tcht leid len tes. lens l, is :akt end en iet >n- an idel- lijk- ook land nen- aan, :iële erne izen. as- rke- en esde erd, jl in .V 'TS -INTERNATIONAL (ADVERTENTIES) PR. BEATRIXPLEIN 45 - Tel. 333534 Dan pas moet u de Proveniershof binnenschrij den. Lopen of stappen doe je daar niet. Je zou bijna op je tenen gaan lopen en met elkaar fluiste ren. Dat hoeft niet. De bejaarde bewoonsters zijn echt geen doetjes, die zich uit het leven hebben teruggetrokken. Ze staan nog volop in het leven en genieten ervan met volle teugen. Als ik daar Als u het verslag in deze krant over de presenta tie van het Proveniersboekje gelezen hebt, dan weet u, dat het het eerste is in een nieuwe serie, opgezet door de Vereniging Haerlem. De geschie denis van Haarlem is nog zeer onvolledig beschre ven, er zijn tal van hiaten, en voor zover ze beschreven is, zijn er wel de nodige correcties gewenst, omdat stellige feiten uitbet verleden in middels door nieuwe onderzoekingen achterhaald zijn. Als we het heel goed zouden willen doen, zou er een nieuw handboek betreffende de geschiede nis van Haarlem geschreven moeten worden. De poort, waar je onderdoor moet, om vanuit het stadsrumoer in de stilte van de hof te komen, is wel eens „Poort der Zuchten” genoemd. En te recht. Voor de oorlog moesten de werklozen er heen om te stempelen, een naïef controle-systeem, of ze toch niet ergens werkten. Nu moeten al sedert jaren de woningzoekenden daar op bezoek en bédelen, of ze alsjeblieft een dak boven hun hoofd kunnen krijgen. Het is daar iedere dag weer een samenkomst van wanhopigen, vaak desolate mensen, die ook wel eens gelukkig willen worden in een gewoon huis, al is het maar een flat. Verbruikers die individueel willen be sparen doen er verstandig aan waakvlam men te doven ’s nachts en bij afwezigheid en een nachtstroomtariefmeter te laten plaatsen die op bepaalde uren in werking is en een goedkope stroom levert. Grote voorzichtigheid is geboden bij de aan schaf van wasmachines, vaatwassers, trommeldrogers en diepvrieskisten en koelkasten, omdat sommige typen twee maal zoveel stroom verbruiken als ande re. En, baden kost 2'A maal zoveel energie als douchen. Er is geen sprake van een tijdelijk pro bleem, als we niet besparen wordt de olieschaarste permanent en is bezuiniging dus onvermijdelijk. Het is natuurlijk on zinnig met veel moeite en kosten zonne- energie in elektriciteit of warm water om te zetten als we doorgaan de energie op grote schaal te verspillen, zoals nu ge beurt. De teach-in over dit ontwerp is morgen van twee tot vijf uur in het Haar lemse Concertgebouw en de energieten- toonstelling sluit morgen om twee uur. COR BOOS Ik ben erg blij met dat boekje over het Prove niershuis, die ruime hof (geen traditioneel hofje!) aan de Grote Houtstraat. De huisjes staan keurig in carré, met als sluitstuk het hoofdgebouw. Het is, wat het hoofdgebouw betreft, al jaren en jaren lang een dagelijks trefpunt van de Haarlemmers, zij het, dat je er niet altijd voor je pezier komt. De 25% Veel oude woningen, maar ook nieuwe huizen, zitten vol spleten en naden waar koude lucht naar binnen komt. Dicht ze met kit, stopverf of speciaal plakband. Tochtstrippen op ramen en deuren zorgen voor een luchtdichte toestand. Verder kan aanzienlijk op gas worden gespaard door daken en spouwmuren te isoleren. Des kundige adviezen van bouwmaterialen handel of het Bouwcentrum in Rotterdam zijn hierbij onmisbaar. Een duurdere maar gesubsidieerde wijze is het door een isolatiebedrijf te laten uitvoeren. Planken vloeren en spleten kunnen makkelijk met board of spaanplaat tochtdicht gemaakt Het is zeker mogelijk om als particulier energiebesparende maatregelen te nemen die direct resultaat opleveren. Wachten op de realisatie van ideeën voor alternatieve bronnen duurt te lang als nu minimaal vijf percent bespaard moet worden op energie. Bezuinigen kan en dat wordt op de expositie in de Doopsgezinde kerk ook aangegeven. Bijvoorbeeld meer de fiets gebruiken, vooral nu het zomer wordt kan de auto best blijven staan. En fietsen is nog milieuvriendelijk ook. In Amerika werd automobilisten aangeraden hun voe ten te gebruiken waarvoor ze gemaakt zijn en ook dat idee kunnen wé overne men. Voor langere afstanden is openbaar vervoer, met name de trein, aan te bevelen boven de auto. In de Verenigde Staten zijn voor auto’s waarin zich twee of meer personen bevinden speciale voorrangsba nen ingesteld. „Poolen”, wat we bij de benzinedistributie in 1973 ook deden, kun nen we in buurt en op werk opnieuw organiseren. Langzamer rijden en een die selmotor of LPG-installatie kiezen leiden ook tot besparingen. In de woning valt ook heel wat te bezui nigen en dan met name in de ruimtever warming, hoewel deze de komende maan den dank zij zonne-energie minimaal in gebruik zal zijn. Maar toch, breng de huiskamertemperatuur terug naar twin tig graden Celsius. Een vest of trui maken dit gemakkelijk. Laat voorzetramen ma ken of maak ze zelf, of koop dubbele ramen, die de warmte binnen houden en ’s zomers voor koelte in huis zorgen. worden. Vloerroosters afsluiten leidt na melijk vaak toch rotting van vloerdelen. Wie consentieus alle kieren, spleten en naden in de woningen dichtstopt moet wel uitzetraampjes of roosters gebruiken voor aanvoer van verse en afvoer van ver bruikte lucht. Het luchten van kamers dient pas te geschieden als de verwarming in de laag ste stand is gezet. Overtollige ventilatie leidt tot hoge energierekeningen. Wie een centrale verwarming laat installeren moet er op letten dat bij de ketel de tempera tuur van warm water of warme lucht ingesteld kan worden, elke kamer radia- torkranen en bij voorkeur thermostaten heeft. Wanneer dit niet het geval is wordt vaak in een leeg hoofdvertrek de tempera tuur veel te hoog als men in een bijver trek, studeerkamer bijvoorbeeld, een aan gename temperatuur wenst. Bestaande CV-systemen moeten eenmaal per jaar worden schoongemaakt voor een maxi maal comfort legen minimaal verbruik en uit veiligheidsoogpunt. Mensen die hun interieur niet per se willen etaleren, doen er verstandig aan ’s avonds de (dichtgeweven I gordijnen te sluiten, ook als er dubbele ramen aanwe zig zijn. De radiator mag zich echter nooit tussen raam en gordijn bevinden. Als de radiator tegen een glazen wand staat moet op het raam een aluminiumfolie worden aangebracht omdat de warmte anders di rect de woning verlaat. Het opvolgen van deze adviezen betekent een behoorlijke energiebesparing. Vooral in huis zijn echter veel meer mogelijkheden elektriciteit en gas uit te sparen. De industrie heeft enorm veel produkten onze woningen binnengepraat, waarvan het nut in twijfel mag worden getrokken. Een kritische rondgang kan leiden tot het buiten gebruik stellen van het elektrische mes, scheerapparaat (waar velen al vanaf gestapt zijn), diep vrieskisten (bedoeld voor mensen die af gelegen wonen), wasdrogers (stroomver- slinders, terwijl er wind is), elektrische dekens, tostie-apparaten, saté-branders, straalkachels, mixers, afwasmachines, heggescharen, grassnijders. Verder is het een sprookje dat het bran den van TL-buizen voordeliger zou zijn dan uit- en aanschakelen. Als geen licht nodig is, laat het dan niet branden. Auto matische schakelaars kunnen er voor zor gen dat lampen na een paar minuten doven. Handige lieden kunnen zelf een windturbine bouwen en op dak zetten (op woonboten in het Spaarne al waargeno men). De Haarlemse hts heeft er een ont werp voor gemaakt, dat op de tentoonstel ling te krijgen is. Het is allemaal best de moeite waard, want de gasprijs is al 27 cent per kubieke meter en zal minstens vier jaar lang 2,5 percent stijgen en daar na zes percent. De elektriciteitprijs loopt daaraan parallel. ür Isoleren blijft met een bereikbare besparing van veertig percent op de stookkosten een ernstige overweging waard

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7