STAATSSECRETARIS NA RONDREIS DOOR AMERIKA: STAND HYPOTHEEKRENTE Wachten op benzine NS bestelt nieuwe trein voor Noorden Aandeelhouders Amsterdamse effectenbeurs week niet af 9 LENING 1979 PER 1995 1994 Vredeling: Nederland VMF krijgen geen antwoord Zomergoed afgeprijsd —de deur uit beurs deze week achterlijk Postorderbedrijf laakt beperking import textiel t STAAT DER NEDERLANDEN ;ht R e L2 lia I k ling isul tord I&i 15 ECONOMIE ZATERDAG 2 6 M E I 19 7 9 r )- werk a. open bedrag bedrag alisatie koers rente aflossing 29 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs inschrijving storting prospectus 2 juli 1979 kosteloos bij banken en commissionairs financieel-economisch opzicht een goede naam heeft. erings- 1 uit te g Aer- agt per oht met i en in lingen de koers wordt na de inschrijving op 29 mei 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juli in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1985 af vervroegde aflossing is vanaf 1 juli 1989 mogelijk tegen de koers van 103% iur der louber, 2111 „-L boom w ren. Beyen constateerde ook ar^7-,dat Nederland in Amerika in ocTs!!l rheoa WASHINGTON (ANP). „Het is wenselijk dat de Ne- 4derlandse overheid haar com- T merciele activiteit m Amerika eot 2o i. versterkt”. Dit heeft de staats- vrai L secretaris van Economische caw-- Zaken, K. H. Beyen, in Wash- ington verklaard aan het eind jaanut- van zijn bezoek aan de Vere nigde Staten, dat deel uit maakte van de campagne om so- ui Amerikaanse investeerders voor Nederland te interesse- I Meer Nederlandse (Van onze redactie economie) handel naar VS Rentepercentages per 22 mei. Naam Bank: l. A.B.N. I. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. ipgeno- zan be- (gebied Handel bleef loom en belangstelling gering I ■A H. Vredeling srweg3, (ADVERTENTIE) ■A K. H. Beyen De kledingzaken dreigen als gevolg van het slechte voorjaar en het uitblijven van de zomer met enorme voorraden zomer- textiel en badkleding te blijven zitten. Omdat de ondernemers bang zijn met te grote voorraden de eigenlijke opruiming in te gaan, geven velen nu al kortingen van 20 tot 40 percent. Niet alleen in de duurdere kinderkleding, maar langza merhand ook in de gewone confectie. Een woordvoerder van de Kamer van Koop handel noemt het verschijnsel „alleszins begrijpelijk”. „Normaal moet er vanaf zes weken voor de opruiming een rustperiode in acht wor den genomen, dus wat dat betreft zitten we nog in een veilige periode. De winke liers mogen kortingen geven, als men maar niet de indruk wekt dat er wordt opgeruimd”. Op 22 mei was de delegatie van Econo mische Zaken aanwezig bij de opening van een nieuwe vestiging van de Algeme ne Bank Nederland in Pittsburgh. De dag daarop sprak staatssecretaris Beyen in het kader van de investeringscampagne tot omstreeks veertig vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven in Atlanta (Georgia). Tevens voerde hij het woord op de „We- reldhandelsdag” in deze stad. Gevreesde kritiek op de arbeidsverhou dingen in Nederland alsmede het fiscale klimaat werd tijdens de trip nauwelijks vernomen. Wel hadden de vragen onder meer betrekking op de vermogensaan- wasdeling (VAD) en het functioneren van de ondernemingsraden. Op een persconferentie in de Neder landse ambassade in Washington op He melvaartsdag constateerde Beyen dat de Nederlandse overheid tot nu toe vergele ken met vergelijkbare landen als Dene marken en Ierland, minder heeft onderno men om Amerikaanse bedrijven voor in vesteringen in Nederland te interesseren. Daarom gaan de gedachten van Economi sche Zaken uit naar uitbreiding van het aantal commerciële vertegenwoordigers in de VS, vooral in de nieuwe regionale economische centra in het midden-westen (Houston) en Californië. Ook wordt ge speeld met de gedachte om een uitwisse ling tot stand te brengen tussen middel grote Nederlandse en Amerikaanse be drijven. Het verbaasde de bewindsman dat er zulke sterke commerciële en econo mische vervlechtingen tussen Europa en Californië bestaan. De delegatieleider bevestigde dat de in vesteringscampagne in New York was af gelast in verband met een te geringe be langstelling van het bedrijfsleven. Staats secretaris Beyen toonde zich bovendien enigszins teleurgesteld over het feit dat de financieel-economische pers in New York voor zover bekend, geen aandacht aan het Nederlandse initiatief had besteed. Derge lijke contacten moeten echter gezien wor den als een investering, die later mogelijk haar nut bewijzen zal, aldus de toelichting van delegatieleider Beyen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ondanks aandrang van aandeelhouders op meer duidelijk heid heeft de directie van het VMF-me- taalconcern op de jaarvergadering geen woord willen loslaten over de problemen waarin enkele van haar werkmaatschap pijen verkeren. „We horen veel maar we ten weinig”, zo vatte een van de aandeel houders het samen. Hij wilde nu wel we- ten welke onderdelen slecht draaien en of deze niet te scheiden zijn van de rest waar het wel goed gaat. G. van den Brink, van de Raad van AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Opmerkingen: Na de verhogingen van de afgelopen weken keert de rust op de hypotheekmarkt terug. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet is 9,25% nu het normaal geldend percentage. Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. weken flink teruggelopen, maar dat komt omdat men zich afwendt van de grote wagen. Het meest opmerkelijke van de laatste tijd is echter de vaste stemming voor de Amerikaanse dollar. Deze bereikte afgelo pen week in Amsterdam het peil van 2,10; 5 procent meer dan enige maanden geleden toen de waarde op ongeveer 2,- gestabiliseerd leek. Minister Schlesinger van energiezaken schreef deze, ook tegen over andere valuta gestadig stijgende dol larwaarde, toe aan de grote internationale behoefte aan dollars om de steeds hogere olieprijzen te kunnen betalen. Een nieuw gevaar dus voor de wereldeconomie, om dat hierdoor de inflatie wordt gestimu leerd. De oorzaak de steeds hogere olieprijzen, is nog erger. Door middel van het systeem van toeslagen kunnen de verschillende olieproducerende landen de onderling overeengekomen OPEC-prijzen doorbre ken. Deze week kwam Algerije hierdoor al tot een prijs van ruim 21 dollar voor een vat wat bijna 50 procent meer is dan de prijs die eind 1978 gold. En gevreesd wordt dat andere lidstaten van de OPEC snel zullen volgen zodat er eigenlijk wel degelijk sprake is van een tweede olie crisis. Steeds meer landen, regeringen en bur gers gaan dit beseffen en vrezen de reke ning die in de tweede helft van 1979 gepre senteerd zal worden. De terughoudend heid op vele effectenbeurzen is daarom zeer wel begrijpelijk. Het Damrak had deze week, niet zoals Wall Street steun aan zijn valuta. De gul den ligt de laatste tijd minder vast en deze week liep niet alleen de Amerikaanse dol- 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 moeten scheiden van de rest maar tot sluiting moeten beslissen”, aldus Van den Brink. Hij voegde hieraan toe dat begin volgende maand in een vergadering van de Raad van Commissarissen een tussen balans zal worden opgemaakt van de slecht draaiende bedrijven. Eerder deze maand, bij de presentatie van het jaarverslag, wilde Van den Brink evenmin ingaan op vragen over knelpun ten bij enkele van de VMF-dochters. „Er zijn bij een aantal werkmaatschappijen problemen”, zo zei hij toen, „maar ik zeg daar niets over. Zodra ik dat doe, bestel len de klanten niet meer”. Gelukkig waren er ook positieve kanten aan de zaak. De dividendhervatting van Schuttersveld-Van Heek deden de aande len oplopen van 108 op 115. Nutricia steeg 3,- op ingrijpende saneringsplan nen en Ennia, Audet en Pakhoed ontmoe ten elke dag weer nieuwe vraag. 8,9 8,9 9,25 9,5 9,2 9,5 9,25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,2 9,6 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 10,32 9,62 9,62 9,62 9,58 9,58 10,05 10,50 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 10,32 9,62 9,62 9,62 9,58 9,58 10,27 10,72 eaten te ding: jlppost, n coör- iktiona- om te 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,25 9,5 9,25 9,5 9,3 9,5 9,8 9,2 8,9 8,9 8,9 9,25 9,5 9,2 9,5 9,25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,4 9,8 Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank orijfsairt) a DELE! t 3.0001 r pro/ekt- -13540 bestwil 'eg 45. >r.st. T«d»r IS, i.pr.a r HILVERSUM (ANP). De Europese Commissie zal nauwkeurig bekijken waarom de Nederlandse regering niet tijdig de wet op de gelijke beloning van mannen en vrouwen heeft ingediend. Is er geen goede reden voor dit uitstel, dan gaan we naar het Europese Hof van Justitie. Dat zei EG-commissaris voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid, ir. H. Vredeling, vannacht in het VPRO- radioprogramma „Meet the Press”. Als de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement door het Hof in gebreke worden gesteld, kunnen later claims volgen van vrouwen die schade loosstelling vragen, aldus Vredeling, die vindt dat Nederland voor gek staat door lijk 9,76 10,03 9,57 9,84 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 lijk 9,76 10,03 9,84 10,12 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen hebben in West-Duitsland 45 dieseltreinen besteld, die de sterk verou derde „Blauwe Engelen” op de niet-ge- ëlektrificeerde spoorlijnen in het noorden zullen gaan vervangen. Met de order is een bedrag van tachtig miljoen gulden gemoeid. De eerste trein zal in juli 1981 klaar zijn. In september 1982 moet de hele serie compleet zijn. Volgens NS zal het comfort voor de reizigers op de noordelijke diesellijnen aanzienlijk worden verbeterd door de nieuwe treinen. De „Blauwe Engelen”, die uit 1954 dateren, voldoen op tal van pun ten niet meer aan de eisen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. lar, maar ook de Westduitse mark tegeno ver onze nationale munt omhoog. Het touwtrekken om nieuwe bezuinigings maatregelen en de ongerustheid van pre mier Van Agt over het welslagen van Bestek ’81 heeft menigeen aan het denken gezet. Dit kwam tot uiting in het dalende aanzien van de staatsobligaties, dat zelfs zo ver ging dat de Staat nu een 9-procent lening heeft moeten uitschrijven op ten derbasis. De pas gelanceerde 9-procent lening van de AMRO-bank noteerde deze week 99,5 procent en de hypotheekbanken brachten de afgifteprijs van hun 9-pro cent pandbrieven op 99 procent. (Van onze redaktie economie) Voor de Amsterdamse effectenbeurs was het ditmaal een gebroken week die niet van de geleidelijke afbrokkeling van de voorgaande paar weken afweek. De handel bleef loom en de belangstelling gering. Vooral de lokale aandelen van handel en industrie moesten het weer ontgelden en de indexcij fers van beide groepen boekten deze week nieuwe laagterecords van het jaar. Bestuur van de VMF, antwoordde, dat enkele werkmaatschappijen met steun van de overheid overeind worden gehou den. „Als zou blijken dat deze onderdelen niet levensvatbaar zijn, zullen we die niet 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrumbank Westland Utrecht/standaard no-risk Ook Wall Street bleef onzeker, hoewel daar flinke koersdalingen voortdurend door herstelbewegingen werden opge volgd. Deze week zakte het koersniveau plotseling acht punten weg, nadat gedu- rendesen aantal dagen daarvoor een soortgelijke koersdaling van vorige week geleidelijk was weggewerkt. Toch is de vastere ondergrond van de Newyorkse effectenbeurs met steeds nieuwe herstelpogingen na incidentele forsere koersdalingen opmerkelijk. Zij steunt vooral op het feit dat het koerspeil op ongeveer hetzelfde peil staat als een jaar geleden, alsmede op de krachtige houding van de dollar. Vooral de weten schap dat het koerspeil thans even hoog is als jaren geleden, terwijl vele bedrijfswin sten sedertdien aanzienlijk zijn gestegen, doet steeds weer beleggers in de markt treden. Maar anderzijds blijft toch ook de aarzeling aanhouden omdat de Ameri kaanse economie wel degelijk tekenen van afzwakking vertoont. De meeste van die tekenen zijn echter het gevolg van sociale spanningen als werkstakingen zo dat het nog te vroeg is daaruit conjunctu rele conclusies te trekken. Zo daalde de industriële produktie in april met ongeveer een vol procent, de grootste daling in vier jaar. Maar Wall Street was geneigd daar de staking van de vrachtautochauffeurs voor aansprakelijk te stellen. In de maand april daalde de huizenbouw in Amerika vergeleken met vorig jaar april zelfs met 20 procent, maar toen kwam de bouw op een voor 1978 geldende piek. De vergelijking is dus overtrokken, hoewel er sedert 1979 is be gonnen toch een achterblijven in de nieuwbouw is van 13 procent. Ook zijn de automobielverkopen de afgelopen paar niet op tijd klaar te zijn met de wet op de gelijke arbeidsbelonmg voor man en vrouw. „Op het gebied van de gelijke beloning en kansen van man en vrouw is Neder land een van de meest achterlijke landen in de Europese Gemeenschap. Dat was onder de vorige regering al zo, en dat is onder de huidige regering net zo erg”, aldus Vredeling voor de VPRO-micro- foon. ing met atieven Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank 9,25 9,5 9,0 9,25 9,3 9,5 9.8 9.2 8,9 De sombere perspectieven op energie gebied en het rumoer om Bestek ’81 zetten vooral de lokale aandelen weer onder druk. Ontdekte haarscheurtjes in afgele verde apparatuur deden aandelen Holec 10,- zakken. Rijn-Schelde-Verolme en Verenigde Machinefabrieken Stork moes ten mee naar beneden en verloren zo 3,- tot ongeveer 5,- liepen de verliezen op voor Océ Van der Grinten. Elsevier-NDU, Volker-Stevin, Schuitema, Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank, Kluwer en Ahold. bedrjt /'I on fini enga n Ned aard. (Van onze redactie economie) bv ENSCHEDE. Hoewel de oprui- irnsovi ming pas op 19 juli begint, bieden Tel. veel kledingzaken hun artikelen nu al 0,61 tegen sterk gereduceerde prijzen te koop aan. Deze zogenoemde „stille opruiming”, die dit jaar veel vroeger ■kis begonnen dan andere jaren, is het gevolg van het zeer slechte seizoen. •ifln. nu k Tel. 023 X (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De gezamenlijke Neder landse postorderbedrijven ondervinden steeds meer de nadelige gevolgen van importbeperkende maatregelen voor tex tiel. Soms kunnen bestellingen op aange boden textielgoederen, die ongeveer veer tig percent van het assortiment uitmaken, Ljyet worden uitgevoerd ten gevolge van administratieve belemmeringen bij im port uit de zogenoemde Derde-Wereldlan- “-den. De postorderbedrijven hebben zich daarom samen met de Overlegcommissie Textielhandel, waarin de hele textielhan del is vertegenwoordigd, gewend tot staatssecretaris mr. K. H. Beyen van Eco nomische Zaken. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat bij de uitvoering van het Multivezelak- koord, dat de Europese Economische Ge meenschap afsloot met de ontwikkelings- fc.landen, voor zo’n honderd artikelen be- k. paalde administratieve bepalingen bij im- ‘■•■port in de EG van kracht zijn geworden. Van die bepalingen wordt volgens de post- (drderbedrijven in toenemende mate ge- 'bruik gemaakt om textielprodukten uit I lage-lonen-landen te weren. 29.00-’C 9l. 023 ic. A Door stagnatie in de olieproduktie in Iran kampt men in Turkije met grote problemen betreffende de brandstofvoorziening voor auto 's. Op de foto twee beelden uit Istanboel: een pomphouder die in slaap is gevallen tijdens het wachten op leverantie en een file auto's wachtend op een beetje benzine bij de pompen. •edesfco 914, KADEl Mnd 7

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 15