m <1 TfiB Ju Staatssecretaris niet van plan te stoppen ra aWII .G. NIET VAN IJZER ÉOMT KJ Boos? door Frans de Lugt en Rindert Paalman Artsen Blok aan been Eigen bijdrage dBm worn 20 j t 13 aar. i «0 Inleveren aan gezondheidszorg on- iep, van wilt, igs. 2-4 I. de )23- het em, bo- □er- ide: inrit en wo onde i en Vier jaar geleden, toen ze nog Tweede-Kamerlid was voor de VVD, vroeg een journalist haar eens of zij niet graag minister zou willen zijn. Haar antwoord was goudeerlijk: „Minister worden? O nee, pat kan ik niet. Ook al qua zenuwgestel niet. Daar ben ik niet pnbewogen genoeg voor. Daar ben ik ook niet zeker genoeg voor. .Good heavens, ik zou ook niet graag mislukken. Alles dat je op een gegeven ogenblik doet, kan verkeerd uitpakken. Ik vind dat wij al onder zo’n enorme druk staan: je exponeert (zet iets uiteen), je schrijft op wat je meent, en je moet maar kijken hoe het beoordeeld wordt. Politiek ik zeg dat niet zo maar voor de aardigheid politiek is slecht voor je ziel”. Mevrouw Els Veder-Smit (57 jaar) werd geen minister, wel staats secretaris, op een post die minstens even zwaar is: volksgezondheid. Ze had niet naar die job gesolliciteerd, had bij de kabinetsformatie Iemand anders naar voren geschoven, maar die werd het toch niet. Als volksgezondheidsspecialist van de VVD-fractie werd zij toen min of meer als vanzelf de nieuwe staatssecretaris. Een beetje tegen wil en dank. r i Is I I 2 «v II ‘1 i X l’Ö wr I lp I Els Veder-Smit I vindt politiek slecht voor je ziel’ 3UW jwe ep. j 26 jr te dat het wetsontwerp nog dit jaar wordt ingediend”. Het stringente personeelsbeleid ten aanzien van verpleegkundigen is er mede de oorzaak van dat de ziekenhuizen zijn uitgeweken naar vooral meer para-medisch perso neel. Mevrouw Veder vindt dan ook dat er een afremming moet komen van de groei van dat para-medisch personeel ten gunste van het weg werken van de tekorten aan verple gend personeel. Ook de opleidingen moeten worden aangepast aan de behoeften. inen JST. dige Ind.: joed erd.: met 9 L T 9 n n I- n t. P iaatsje i voor i, toilet tapka- Is ze niet ongerust over de grote aantallen artsen, specialisten en fy siotherapeuten die de gezondheids zorg dreigen te overspoelen. Me vrouw Veder: „Het is een interes sante ontwikkeling. Het aanbod is zodanig gegroeid, dat het voor velen erg moeilijk zal worden een plaats te vinden. We ontkomen niet aan een vestigingsbeleid en het ontwik kelen van praktijknormen”. g Niet alleen de verpleegkundigen, ook de ziekenhuizen zijn boos. Zij klagen over onverantwoorde werk situaties en waarschuwen voor een stijging van het aantal ongevallen en fouten. Er zijn al signalen die daarop wijzen. Mevrouw Veder: „De ziekenhuizen boos? Dat ver wondert me. Het proces is al jaren aan de gang. Natuurlijk mogen ze claims leggen voor meer personeel, maar dan wel in het redelijke en goed geargumenteerd”. De ziekenhuizen hebben gedreigd desnoods de norm te overschrijden, bezoekuren in te krimpen en op grote schaal vrijwilligers in te scha kelen. „,Ach, die dreigementen”, zegt mevrouw Veder, „zijn een on derdeel van de onderhandelingen. Dat er druk op je wordt uitgeoefend is normaal. Ik vertrouw erop dat ze zo goed mogelijk meewerken”. Ze erkent dat de verpleging rela tief zwaarder is belast. „Door ver korting van de gemiddelde ver- pleegduur houd je bewerkelijke pa tiënten over. Van de vaste arbeid stijden gaat steeds meer af door overleg, opleidingen enz. Daardoor krijgen leerlingen een te grote ver antwoordelijkheid. Het is een groot probleem. Er moeten daarom meer wettelijke regels komen waarin de taken van het verplegend personeel worden omschreven. Ik verwacht den getroffen. Voor deze groep zou een uitzondering moeten worden gemaakt en dat zou de maatregel technisch moeilijk uitvoerbaar ma ken. De pharmaceuten zien veel meer in het voorschrijven van goed kopere geneesmiddelen en het min der gebruiken van medicijnen. Ze hebben berekend dat dat 160 mil joen gulden per jaar kan opbren gen, 100 miljoen meer dan in de bezuinigingsplannen van mevrouw Veder staan aangegeven. „Wat de apothekers voorstellen zou ik ook wel willen”, zegt ze. „Ik geef toe dat het kostenbewustzijn van de artsen groter zou kunnen en moeten zijn. Ik denk aan een ver- plichtstelling van de richtlijnen waaraan artsen die medicijnen voorschrijven zich kunnen houden, Ik stel me voor dat er jaarlijks een boekje komt waarin de medicijnen met de kosten staan vermeld. Hope lijk dat de artsen dan op het goede spoor worden gezet. Van de 3000 geneesmiddelen die er zijn, worden er zo’n zeventig veelvuldig voorge schreven. Als wij kunnen aanmoe digen dat vooral dan goedkopere produkten worden verstrekt, is er al veel bereikt”. Het verwijt dat zij de hogere inko mens niet aanpakt is een ander punt dat voortdurend opduikt in de kritiek. Volgens voorzitter Wieringa van de Nederlandse Christelijke bond van overheidspersoneel, le vert aftopping van de prijscompen satie bij de inkomens vanaf 45 mille in de gezondheidszorg enkel hon derden miljoenen guldens op. In de premies niet aldoor kunnen blijven stijgen, dat inzicht is ook wel door gedrongen. Maar de maatregelen om tot een zuiniger beleid te komen, lijken moeilijk te verkopen”. lichting, maar anderzijds niet be reid zijn financieel bij te dragen”. Voor een slagvaardig beleid blij ken de adviescolleges een blok aan het been, al wil de staatssecretaris dat woord niet in de mond nemen. „Ze zeggen: een broedende kip moet je niet storen, maar er moet natuurlijk wel een keer een kuiken komen. Er wordt te lang op advie- zen gebroed. De tijd komt in zicht dat ik wat meer zal moeten door drukken”. Zelf broedt ze nog op een beslis sing van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) dit jaar de toegestane uitbreiding van arbeids plaatsen in de intra-murale gezond heidszorg met 700 te verhogen tot circa 10.000. Dat gaat 150 miljoen gulden kosten. De Nationale Zie kenhuisraad had gevraagd om ex tra uitbreiding met 30.000 mensen in drie jaar om het grote personeels tekort op te heffen. Maar dat komt jaarlijks neer op een bedrag van dik in de 300 miljoen gulden. Bovendien wordt door de ziekenfondsen be streden dat er zo’n personeelstekort is. De verpleegkundigen moeten als trendvolgers dan wel bereid zijn dezelfde korting van 0,3 tot 0,7 pro cent per half jaar op hun loonstij ging te accepteren als de ambtena ren. Anders is er geen geld voor de personeelsuitbreiding. „Welke beslissing we gaan nemen weten we nog niet”, zegt ze. „Als er meevallers zijn kan er wat meer, maar dan moet men niet voor tegen vallers zorgen. Heel belangrijk is wat de trendvolgers gaan besluiten. Als die niet bereid zijn in te leveren, tja... Die korting moet tot en met 1981 450 miljoen gulden opleveren. Als die er niet komen, ontvalt de basis. We kunnen niet toveren”. De werkers in de gezondheids zorg zeggen dat ze er niet verant woordelijk voor kunnen worden ge steld, dat de huidige situatie meer personeel noodzakelijk maakt. Ze willen er dan ook niet financieel voor worden gestraft. Mevrouw Ve der: „Het schikt me wel dat diezelf de verpleegkundigen enerzijds roe pen om meer personeel en taakver- „Er komt een strakker inkomens beleid voor huisartsen en specialis ten”, zegt ze. „De korting van 0,3 tot 0,7 procent werkt voor de hogere inkomens vanzelf al sterk door. Als je het prijs- en inkomensbeleid van de vrije-beroepoefenaren blijkt, zie je dat ze er al fors op achteruit zijn gegaan. Daar is al veel sterker inge grepen dan in de andere sala rissen”. Door de discussies over de eigen bijdrage of een eigen risico is het vooral van vakbondszijde geopper de idee voor de invoering van een volksverzekering weer actueel ge worden. De staatssecretaris streeft het niet na. „Het geeft een grote onvrijheid en de huidige situatie voldoet behoorlijk, als die hier en daar wordt aangepast. Er was een wetsontwerp van het kabinet-den Uyl, maar dat heeft deze regering ingetrokken. De bezwaren waren van praktische aard. Er was niet aangegeven hoe het financieel en economisch moest. Een volksverze kering geeft moeilijkheden in de inkomenssfeer. Je krijgt minder op brengst en dan zul je uit de belas tingmiddelen moeten bijpassen”. „Dokter Moerman ziet een ver band tussen voedingsmethoden en kanker. Ik denk dat er wel iets in zit. Maar het is zo moeilijk te bewijzen. Het laat zich zo moeilijk beoorde len, omdat men steeds heeft gewei gerd dossiers ter beschikking te stellen. Het onderzoek dat de Twee de Kamer heeft gevraagd lijkt me daardoor nauwelijks uitvoerbaar, maar misschien is het in een breder onderzoek onder te brengen”. Een laatste vraag. Het CDA-ka- merlid Weijers, volksgezondheids specialist van zijn fractie, heeft er voor gepleit dat tussentijds minis ters en staatssecretarissen vervan gen moeten kunnen worden. Wie hij op het oog had, heeft hij zelf niet openbaar gemaakt. Maar op de lijstjes die circuleerden, kwam uw naam ook voor. Wat vindt u daarvan? Mijn eerste reactie was: ik zou best eens wat kamerleden tussen tijds vervangen willen zien. Maar serieus. Je moet een beleid over vier jaar beoordelen, niet over ander half jaar. Ik ben absoluut niet van plan ermee op te houden. Ik begin pas”. kostenbeheersingsnota van me vrouw Veder worden die bedragen niet genoemd. De werkers in de gezondheidszorg zijn het in grote mate niet eens met het beleid van mevr. Veder-Smit t.a.v. de perso neelsvoorziening in de zieken- en ver pleeghuizen. Op 12 mei demonstreerden zij massaal in Utrecht. Ze geeft het zelf toe: „De functie is zo zwaar als hij zijn kan. Dat heb ik ook wel zien aankomen. Je staat bij alles wat je doet onder druk. Ik deel die stress met andere leden van het kabinet. Op andere departe menten zie je dat ook, economische zaken, onderwijs, sociale zaken... Regeren in een tijd van beperkin gen is altijd moeilijker dan in een tijd van groei”. Ze praat zacht, maar goed ver staanbaar. Ze straalt een enorme tertelijkheid uit, lijkt veel te vrien delijk voor het harde politieke be drijf. Haar staat van dienst ver raadt dat zij zich toch steeds goed heeft kunnen handhaven: wet houder van Zeist, statenlid in Ijtrecht, gemeenteraad Leeuwar den, bestuurslid WD, elf jaar spe cialist van de volksgezondheid in de Tweede Kamer. En niet te vergeten: één van de vier ontwerpers en ver dediger van het abortusinitiatief van PvdA en WD, dat een paar jaar geleden in de Eerste Kamer door toedoen van haar eigen partij genoten sneuvelde. Een ervaren beroepspoliticus der halve, nooit spectaculair, altijd oer degelijk. Aan haar de weinig popu lair makende taak om in deze re geerperiode twee miljard gulden bij te dragen in de tien miljard gulden waarmee de groei van de collectieve uitgaven moet worden afgeremd. „De moeilijkheid is”, zegt me vrouw Veder, „dat er steeds meer eisen worden gesteld aan het beleid. Men wil een vijfjarenplan voor kan kerbestrijding, meer opleiding voor de verpleegkundigen, een anti rookcampagne, noem maar op. En alles kost geld. Als je een beroep doet op allerlei groepen om iets in te leveren of iets bij te dragen, dan is i men niet thuis, hoe eerlijk je het ook probeert te verdelen. Bij alles wat ik vraag zegt de Ziekenfondsraad: Er zijn geen uitvoeringsmogelijkhe den, of er is geen meerderheid voor te vinden. Ik ben verplicht om die I adviezen te vragen. De Zieken fondsraad is één van de vijf instan ties die mij adviseren. Toch zullen er knopen moeten worden doorge hakt”. Een hopeloos perspectief, zo lijkt het. Els Veder-Smit heeft de moed echter nog niet opgegeven. „De zie kenfondsen zijn onder mijn voor ganger Hendriks toch heel sterk kostenbewust geworden. Dat de De eigen bijdrage. Op geen enkel onderdeel van haar beleid is de kri tiek zo fors. De presentatie is dan ook verre van gelukkig geweest. Ge knoei, gepriegel, friemelwerk wa ren een paar van de kwalificaties. Eerst was er het plan van de hon derd gulden eigen risico voor dok ter en apotheker, toen het tientje per dag bij opname in het zieken huis, en vervolgens de tien gulden gebonden aan een maximum aantal dagen. Daarna kwam de vijf gulden per dag en nu ligt er dan het voor stel een eigen bijdrage van zieken fondsverzekerden te vragen voor geneesmiddelen, fysiotherapie en medisch-specialistische hulp (een bijdrage per verwijs- of herhalings- kaart). „Hoe is het mogelijk”, zei het PvdA-kamerlid Dolman, „de ezel heeft zich voor de zevende maal aan dezelfde steen gestoten”. Waarom houdt ze zo hardnekkig aan de eigen bijdrage vast? Me vrouw Veder: „Het is geen hardnek kig vasthouden. Die eigen bijdrage is maar een klein onderdeeltje van het totale ombuigingsplan, maar het heeft erg veel aandacht gekre gen. Daardoor is er een verkeerde beeldvorming ontstaan. En dat het niet genoeg zou opleveren, is ge woon niet waar. De opbrengst is nog altijd 350 miljoen gulden”. „Ik vind dat we met zijn allen moeten meedenken over de ombui gingen, zowel patiënten als hulpver leners. En dat we ook met zijn allen moeten bijdragen. De eigen bijdra ge is voor mij geen dogma, maar zolang het advies van de Zieken fondsraad er niet is, is het nog niet afgedaan. Als iemand een andere oplossing heeft, houd ik me aanbe volen. De presentatie van de advies aanvragen heb ik niet in eigen hand, want die worden al gepubli ceerd nog voor er een besluit is genomen De apothekers vinden de eigen bijdrage voor geneesmiddelen niet zo’n gelukkig idee. Vooral patiënten die veel medicijnen gebruiken wor- „Hard op de persoon spelen, het hoort helaas bij dit vak. Die op de persoon gerichte kritiek raakt me wel. Ik ben niet van ijzer. Ik durf dat best ronduit te zeggen Mevrouw Veder-Smit, staatssecretaris van volksgezondheid, een van de gebeten honden in dit kabinet. Wat ze ook voorstelt om de stijgende kosten van de volksgezondheid af te remmen, het stuit allemaal op zware weerstand. Of het nu gaat om een eigen bijdrage in de verpleegkosten, een eigen risico in het ziekenfonds, of om een beetje meebetalen in de medicijnen. „De gezondheidszorg is in ons land een kost baar iets, een verworvenheid waar men op ver trouwt. Als je daarin iets wilt schrappen, geeft dat een schokeffect. Het ligt erg emotioneel. Men denkt: in de gezondheidszorg kan bij ons alles, daar hebben we premie voor betaald. Maar dat het in deze sector kan vastlopen, dat het onbetaalbaar wordt, dat dringt niet door Een gesprek met een bewindsvrouw die volgens menigeen een hardnekkige tante is, maar in werke lijkheid vermoedelijk de zachtaardigste vrouw van het Binnenhof. •Sfe* ut* ,.r

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 21