That’s a no-no!Be cel- voetbal in Amerika! „Dit leven is opwindend” J „Ik wil het hetzelfde doen als Cruijff” door Harry Muré Grillig J Klappen Opwindend „Kaasmaas” Onrustig Memopauze tl J 'X 9 V Het voorspel van een training van de Hamburger Sportverein is een leerzame happening. Eerst verschijnt Uwe Seeler. Handtekeningen uitdelen. „Uns Uwe”, behoort nog altijd tot de vaste inboedel. Dan zoeft, met tussenpozen, een konvooi van zestien normale Mercedes- sen de parkeerplaats op. Die ligt buiten de afrastering van het sportcomplex. Voorop doelman Rudi Kargus. Als laatste spits Horst Hrubesch, bijgenaamd Das Ungeheuer, Het Monster. Dan een hele tijd niets. Een supporter mompelt verontrust: „Ik geloof niet dat Keegan vandaag komt”. Op hetzelfde moment scheurt een rode Mercedes 350 SL, het lage sportmodel van zeventigduizend gulden, door de poort, het binnenterrein op. Hij wèl. Als enige. Toeval of privilege? In elk geval een vreemde eend in de bijt sill®» W iff MfF/f Bij Kevin Keegan is de Klant Konmg Bste f op j Der aid. sling •ic Het enorme Giants-stadion in New-York J i jel). u taat is bekend’. Kevin Keegan: „Ik ben Gunter Netzer daarvoor eeuwig dankbaar”. binnen. Kijk, dat is nou weer attent. „Sorry, jullie hebben toch al zo lang moeten wachten”. Heel even is hij in de Lindenhof. Hij grapt: „Ik word een oude man. Zo’n training is niets voor mij. Ik heb geen conditie. Gelukkig hebben we een week pauze gehad”. Dan het bloedserieuze verhaal over hoe het allemaal begon. Gebo ren in Doncaster, Yorkshire. Be taald debuut in de vierde divisie bij Scunthorpe United. Op 21-jarige leeftijd, in 1971 naar Liverpool. Je stamt uit het proletariaat en nu ben je een VIP? „Vader was mijnwerker, onder gronds. Bij ons in Doncaster is het precies hetzelfde als in Gelsenkir chen. Schalke ’04. Glückauf. We wa ren niet arm, maar ik kan me wel herinneren dat vader het altijd ont zettend zwaar heeft gehad. Hij is nu dood. „Kevin”, zei hij, „jij gaat nooit de mijn in. Jij wordt voetballer”. Op school bracht ik er niets van te recht. Tot mijn zestiende heb ik het volgehouden. Ik was altijd bezig met voetbal”. Waarom ben je vertrokken bij Liverpool? Toch een merkwaardi ge transfer? „Niet alleen voor het geld. Bij Liverpool verdiende ik ook goed. ar: g. nen ir- van m te en- »n- tsel- Maar de laatste jaren was ik een robot. Zes jaar hetzelfde stadion, zes jaar dezelfde corner, dezelfde pass. Ik kende elk grassprietje, elke kale plek op het veld. Daarom ben ik weggegaan”. Wie is Kevin Keegan? Als jonge man van 28 een tikkeltje oneven wichtig, grillig. Hij spreekt zichzelf herhaaldelijk tegen. In een vroeger interview met Voetbal Internatio nal verklaarde hij tegen Bert Ne- derlof dat hij „geen type is als Cruijff”. Tegen ons zegt hij: „Ik wil het allemaal precies hetzelfde als Cruijff doen”. En wat Spanje be treft: eerst laat hij doorschemeren dat hij er per se naar toe wil, maar wat verder in het geprek ontkent hij dat weer. „Want Spanje geeft te veel rompslomp. Weer verhuizen, weer een vreemd land en een andere taal”. Het ene moment is het hem aan te zien dat het geduw en de opdringe- righeid van de fans hem de keel uithangen. Even later reageert hij erg aardig tegen een jongetje dat met een piepklein fototoestelletje, zo’n ding dat je bij zeeppoeder ca deau krijgt, een plaatje probeert te schieten. „Dat kan hier binnen niet. Je hebt geen blitz. Ik kom dadelijk buiten. Daar heb je meer licht”. Tijdens de oefenpartij zwaait hij voortdurend afkeurend met het handje als hij in vrije positie niet of onzuiver wordt aangespeeld. Een irritant trekje. Na het laatste fluit signaal van de heer Ristic verdwijnt hij pijlsnelzo hard heeft hij de hele middag nog niet gelopen richting kleedlokaal. Drie minuten later stapt hij, 'halsoverkop ge doucht en zonder massage of medi sche verzorging, het clubrestaurant Voor de Nederlandse voetballiefheb ber is het stadion van Cosmos in New York een soort verwennerij. Een gigan tisch parkeerterrein, dat bij een op komst van zo’n vijftigduizend toeschou wers nog niet eens helemaal vol is, rol trappen naar boven, veel en nette wc’s, prettig zittende stoeltjes in het hele stadion, veel bedienend personeel, vol doende „snackbars” om de behoefte aan lafenis niet tot een verbitterd gevecht tegen de medemens en de tijd te maken, en veel vertier op en rond het veld in de vorm van clowns, die voor de wedstrijd langs de railing lopen om kinderen een moeizaam handje te geven, swingende Cosmos Girls die een nummertje opvoe ren waar je heet noch koud van wordt (ik zeg het maar eerlijk) en voorwed- strijden van junioortjes, om het Ameri kaanse volk duidelijk te maken dat het scoren van een doelpunt heus een hek sentoer is. Voordat Cosmos-Hurricane Houston van start ging, zagen we im mers twee voorwedstrijden van jonge tjes, die met grote nijverheid over het astrosurf draafden (het veld heeft ken nelijk de maximummaten), maar er niet in slaagden een goal te scoren. Terwijl het elektronische scorebord al vanaf een uur of één de tijd tot de aftrap om half drie per seconde aan het aftellen was (even hoopte ik, dat de organisatie zo perfect zou zijn, dat de scheidsrechter inderdaad zou laten af trappen op het moment dat de digitaal- klok van 00:01 op 00:00 zou springen, maar daar leek het in de verste verte niet op, er werd een minuut of vijf na de vastgestelde tijd begonnen), kwam om 2.08 uur Hurricane het veld op, begroet door enig licht geloei. Het duurde toen tot 2.20 uur voordat Cosmos (uitgespro ken als „Kaasmaas”) het veld betrad, als nooit meer worden. THIS IS COSMOS COUNTRY verzekerde het scorebord met grote letters, en in de loop van de wedstrijd bleek het de moeite te lonen met één oog dat scorebord in de gaten te houden, niet zozeer omdat sommige wedstrijdbeelden er rechtstreeks, of als „repeat” op te zien waren, maar omdat de wedstrijd erop van begeleidend com mentaar werd voorzien. Met grote let ters zag je opeens CHARGE! staan, als de man aan de knoppen vond dat Cos mos maar weer eens moest aanvallen. Of OOPS als het OFFSIDE was ge weest, of GIVE’M A HAND FANS! als de -toeschouwers geacht werden even te klappen voor een opgelapte speler. En als Cosmos-doelman Erol Yasin (27 maal in het Turkse nationale elftal), de enige overigens die bij het betreden van het veld het epitheton ALL RIGHT op het scorebord meekreeg, een fraaie save verrichtte, kwam het woord SAVE! op het scorebord, begeleid door twee klap pende handen. Toen Hurricane een penalty veroor zaakte meldde het scorebord, in kinder taal, THAT’S A NO-NO!, en bij een schot vlak langs de paal kwam het woord CLOSE! op het scherm, en zagen we hoe Wilhelm Teil een pijl afschoot naar de appel op zijn zoontjes hoofd, waarbij de pijl juist over diens hoofd en onder de bijtijds opwippende appel heenging: „close" dus. Maar mijn voor keur ging toch uit naar de visuele bege leiding van de bal die huizenhoog over last van een onwillige kuitspier. An derhalf uur blauwbekken. Een en kele keer haalt hij uit. Schitterend, die lage schoten die het gras schroeien. Links en rechts, even ge makkelijk. Verbluffende schijnbe weging: op volle snelheid naar de tegenstander, afremmen, het ver wachte schot, maar in een fractie van een seconde gebeurt iets heel anders, een pasje naar het centrum. Truc special; de vleugelverdediger staat voor schut. Die tracht een bal te onderscheppen die er helemaal niet is. Eenmaal aan de bal is Keegan, altijd aanspeelbaar, weergaloos. Een bal afnemen kan hij niet. Zo’n voetballer is volslagen afhankelijk van zijn collega’s Daar zat ’m nou net de kneep. Manager Gunter Net zer heeft na zijn komst in Hamburg meteen één ding afgedwongen: „De bal moet naar Keegan”. Het resul- HSV heeft een trainingscentrum annex sjiek restaurant gepacht in Norderstedt benoorden Hamburg, twintig kilometer van het beroemde Volkparkstadion. Ver van stads drukte en uitlaatgassen. Toch vindt de nieuwe Bundesliga-kampioen (Keegan: „Want dat zijn wij in feite al”) ook in het Ochsenzall nauwe lijks de broodnodige rust. De ijze ren hekken zijn volgekliederd met „I Love Keegan” en „Keegan ist super”. De fans storten zich op hun favoriet, vechten om handtekenin gen en als de kleine vedette na de training onder de douche vandaan stapt, heeft hij nog een veeg ball point onder zijn oog zitten. Je moet wat over hebben voor een jaarsalaris van dik vier ton. Kevin Keegan is vorig week met zijn vrouw Jean en dochtertje Laura- Jean (Made in Germany) naar een nieuwe woning gevlucht, in Duven- stadt, een dorpje dat nog een stukje noordelijker ligt. Hij hoopt dat zijn gezin daar tenminste een paar we ken buiten schot van de telelenzen blijft. „Ik wil thuis geen gezeur. Er komt bij mij niemand de deur in. Je moet je privacy controleren. An ders slokken de mensen je helemaal op”. Als voetballend talent maakt hij I geen problemen. In het stadion is bij Kevin Keegan de Klant Koning, en erbuiten is hij sympathiek. Hij loopt op hoge hakken om wat groter te lijken. Broek met wijde pijpen, kennelijk om de schoenen aan het oog te ontrekken, want dat soort pantalon is allang uit de mode. De enorme bos haar scheelt ook een paar centimeter. Kevin Keegan, een soort vergulde tuinkabouter tussen de reuzen van HSV. Op de training haalt hij de I dolste fratsen uit. Duikt languit in het struikgewas en schatert van ple- I zier. Tijdens het interview geeft hij I een rondje, maar als het op betalen I aankomt, is hij plotseling geblazen. Gunter Netzer is afwezig. Die on- I derhandelt in Frankfurt met de I Eintracht-spelers Wolfgang Kraus I en Rudiger Wenzel. Trainer Branko I Zebec is naar Frankrijk, ook al op I zoek naar nieuwe aanwinsten. As- I sistent Ristic, met Zebec uit Joegos- I lavië overgewaaid naar het West- I duitse voetbal, haalt op de training I bij afwezigheid van zijn bazen geen I experimenten uit. Hij houdt het bij I een obligate oefenpartij. International Manni Kaltz en I Spielmacher Felic Magath zijn licht geblesseerd. Kevin Keegan heeft Je bent voetballer van het jaar. Heb je gevonden wat je zocht? „Nou en of! Dit leven is opwin dend, exciting. Ik geniet ervan met volle teugen. Elke dag. Overal waar ik kom, kennen de mensen me. Over de hele wereld. Brazilië, Span je, Frankrijk. Ik wilde de top. De Bundesliga is heel anders dan En geland. Iets nieuws, een uitdaging. Het maakt me ook helemaal niets uit wat er straks, als ik 32 ben, gebeurt. Ik leef nu. Ik wil geen uitgestippeld leven. Ik moet bezig zijn. Toch kun je niet alles hebben. Dat weet ik best. Ik mis mijn fami lie, moeder, broer en zus. Soms barst ik van heimwee.’ Het verlan gen naar Kerstmis in Engeland. Dat blijft”. Je wordt altijd in één adem ge noemd met Gunter Netzer. Die heeft je bij HSV „gebracht en ge maakt”. Populariteit delen met een ander, is dat niet vervelend? „Dat raakt me niet. Netzer zie ik als iemand die ik kan vertrouwen. En dat is heel wat in de voetbalwe reld. We worden altijd samen ge vraagd voor handtekening-uurtjes. Dat begrijp ik best. Misschien zijn de mensen een tikkeltje jaloers dat we zo goed met elkaar kunnen óp schieten. Binnen het team merk ik daar niets van. We hebben elkaar toch nodig”. Je hebt de laatste wedstrijden aardig wat concurrentie van Cas per Kemering op het middenveld. „Cappi’s” contract is met drie jaar verlengd. Op aandringen van Gun ter Netzer... „Cappi is drie jaar jonger dan ik. Goed voor het team dat hij nu door breekt. Ja, ik heb het gelezen in Bild (Westduitslands grootste boule vardblad). Kemering zou op dit mo ment beter zijn dan ik. Flauwekul. Cappi zal zich even goed als ik moeten aanpassen aan het team. En wat er elke dag in Bild staat, zo’n blad kun je beter kapot scheuren”. Hamburger SV is niet in glans- vorm. In Dortmund werd Kevin Keegan perfect afgestopt door Bo- russia-cipier Votave. Horst Hru besch is alleen gevaarlijk in de lucht. De enige constante factor in de verdediging is de Joegoslavische voorstopper Ivan Buljan. Verder is de achterste lijn (Manfred Kaltz, Peter Nogly, Peter Hidien) nogal krakkemikkig. Kevin Keegan: „Wij hebben het beste programma. Als wij blijven winnen, zijn we kampioen”. Dank je de koekoek... Achter de schermen van Ham burger SV dat voor het laatst in 1960 landskampioen was, is het on- Bij Kaasmaas speelde Beckenbauer en Cruijff helaas niet mee. De eerste was geblesseerd, de tweede „nog niet rond”. Hij zou het, zoals later bleek, ook gen halen en zich daar niet van lieten weerhouden door zoiets triviaals als een voetbalwedstrijd die aan de gang was. Om de waarheid te zeggen zijn wij ook maar een kwartiertje voor het eind signaal weggegaan, omdat ik het toen wel gezien had. Cosmos leidde toen al met 3-0. En hoe was dat voetbal nu, Wilt u weten? Er werd heus wel goed gevoet bald. De spelers van Hurricane waren me allemaal onbekend, maar bij Cosmos speelde tenslotte een heel rijtje oud- internationals uit echte voetballanden: Rijsbergen, Chinaglia, Tueart, Bogice- je bij astroturf tenminste nog van „veld’ mag spreken, wat van het woordenboek Van Dale gerust mag, want die defini eert „veld” als een „reglementair afge perkt terrein waarop enigerlei sport be oefend wordt”. Twee minuten later werden beide elf tallen weer teruggeroepen door de scheidsrechter, die gewoon in het zwart opereerde, waarna vijftien ballenjon gens het veld op holden, richting mid dencirkel, waar zij netjes in een rij gingen staan en eerst naar de toeschou wers op de hoofdtribune bogen, en daar na nog eens naar de toeschouwers op de tribune aan de overzijde. Beleefde knul letjes dus. Met de majorettes vormden ze vervolgens een erepoort vanaf de plaats waar de spelers, naast een der doelen, om 2.28 uur een voor een naar de middencirkel draafden, dat de speaker eerst hun naam („Wilhelmoes Rajsber- gen”) had afgeroepen. De ballenjongens applaudiseerden ondertussen, en probeerden de passe rende speler even aan te raken, de majo rettes bewogen hun plumeaux heen en weer, zij het minder extravagent voor de Hurricane-spelers dan voor de Cos- mos-spelers. De speler die naar de mid dencirkel draafde, zag je tezelfdertijd op het elektronische scorebord, dat als een soort uitvergroot tv-toestel functio neerde, naar de middencirkel draven. Vermoedelijk als bewijs dat datgene wat de toeschouwers op het veld zagen gebeuren, ook echt plaatsvond, want Amerikanen geloven hun eigen ogen pas als ze iets op het beeldscherm zien. vic Bogey voor zijn fans), Eskanda- rian, Marinho, Carlos Alebert..En toch, en toch, ik weet het niet. Het bleef een soort zaalvoetbal op een te groot veld, een soort Becel-margarine vol on verzadigde vetzuren in plaats van gras- boter. Het beweegt anders, het valt an ders, het voetbalt anders, kortom: er mist iets, er mankeert iets aan. Het ligt niet aan de kwaliteit of de inzet van de spelers, het ligt aan dat astroturf, waar door je minivoetbal krijgt op een maxi- voetbalveld. ging: een giraffe, die naar boven kij kend een bal die over hem heen ging nakeek... Leidt zoiets nu niet erg af van het spel op de astroturfmat, zult u vragen? So what? De Amerikanen, krijg je de in druk, gaan niet naar de wedstrijd, maar naar de totaalhappening daar omheen. Voordat de wedstrijd begint wordt op de tribune de Amerikaanse vlag gehe sen en staat iedereen stram rechtop omdat het Amerikaanse volkslied wordt gespeeld, er worden wat ballen in de tribunes geschoten als presentjes, en door de luidsprekers klinkt het vrolijke trompetgeschal van een garde attake- rende huzaren. De show gaat beginnen! Geen wonder dus, dat de fotograaf die een teruggegooide bal op zijn hoofd kreeg, minstens zoveel bijval kreeg als Dennis Tueart die al na enkele minuten fraai scoorde. Dat triomfantelijk trom petgeschal zou nog menigmaal opklin ken, tijdens een gevaarlijk ogenden aanval van Cosmos. Ook zou, in memo- pauzes van de stilte op de tribunes, de geluidstechnicus de applausplaat enke le keren opzetten, om de supporters weer tot geklap en bijval te stimuleren, en steeds met succes. Ondertussen was het een af en aan geloop van mensen, met of zonder kin deren die moesten plassen, die tijdens de wedstrijd even een versnapering gin- rustig. Van de acht contracten die aflopen, zijn er tot nu toe twee ver lengd (Kemering en Nogly). De on- derhandelingen verlopen moei zaam. Kevin Keegan geeft toe „dat zoiets altijd een bepaalde sfeer met zich meebrengt” en treedt verder niet in details. De vraag of hij deze zomer overwipt naar de Washing ton Diplomats doet hij schouderop halend af. Hij heeft in zijn nieuwe, eenjarige contract de clausule laten opnemen dat hij vanaf 10 juni tot 10 september naar de States kan. Een kwartaal dat hem een bedrag van acht ton oplevert. Gunter Netzer heeft deze concessie moeten doen; anders zat Keegan nu waarschijn lijk al in Spanje. Kevin Keegan aarzelt. „Als ik tot 10 september in Amerika blijf, mis ik de eerste vijf wedstrijden van de nieuwe Bundesligacompetjtie. Het zou bovendien betekenen dat ik niet gerechtigd ben voor de eerste wed strijden om de Europa Cup. De zaak wordt hoog gespeeld. Ik weet wél dat ik de komende drie jaar helemaal afstem op het wereldkam pioenschap 1982. Dat is mijn doel. Zo’n tussentijdse trip naar Amerika is waarschijnlijk niet eens goed voor het type-voetballer als ik”. Je blijft dus voorlopig in Hamburg? „In elk geval in Europa. Nog een jaar HSV en dan naar Spanje. Het is belangrijk dat ik tot het wereld kampioenschap in het Europese voetbal blijf. Anders heeft Ron Greenwood, de Engelse trainer, niets aan me. Nu al definitief naar Amerika, is waardeloos omdat daar geen echt voetbal wordt gespeeld”. Een Brit die in Duitsland op Fran se schoenen voetbalt (merk Pa trick). Hij geeft zijn naam aan de gekste artikelen, van ijslollies tot sjaals. In augustus komt zijn twee de boek uit, getiteld „Against the World”. Het Engels voetbal van de laatste tien jaar. Een primeurtje: deze maand debuteert hij als pop zanger. Niet zo maar een plaatje a la Van Hanegem, maar een EMI-sing- le met de Engelse popgroep Smo key. Kevin Keegan weigert er ver der ook maar een toontje over los te laten. Hij vat het kennelijk heel ernstig op. „Het wordt een echte popsong”. Johan Cruijff. We dachten alle maal dat hij miljonair was. Jij ver dient intussen ook goed. Als het zover is, breng jij zeker zélf je geld naar Zwitserland? „Ik wil dezelfde loopbaan als hij. Stoppen als ik aan de top sta, als ik genoeg heb verdiend. Cruijff heeft pech gehad. Meer weet ik er ook niet van”. Hij kijkt bedenkelijk, zo van: „Dat mag mij niet gebeuren”. Allan Simonsen. Hij gaat naar Barcelona... „Fijn voor hem; jammer voor HSV. Ik had hem graag zien komen. We zouden een ideaal paar hebben gevormd. Wie weet, misschien heeft Gunter Netzer een andere verras sing”. Het Duitse sportmagazine Kicker bevat wekelijks een paar redactio nele kolommen Keegan, want het is bij onze oosterburen Keegan hier en Kevin daar. Een paar weken geleden drukte het blad een dubbel zijdige advertentie af, een fraaie actieplaat van Keegan-met-bal en de kop „Engelsman wordt Duits Kampioen”. De advertentie was ge plaatst in opdracht van de pers- en voorlichtingsdienst van de West- duitse Bondsregering. In de begelei denden tekst wordt gewezen op het belang van de verkiezingen van het Europees Parlement op 10 juni. Waarom leen je je daarvoor? Met sigarettenreclame is meer te verdienen. „Ik ben normaal politiek niet geïnteresseerd. En ik heb er maar een paar mark voor gekregen. Ik heb het gedaan omdat ik erin ge loof. De Europese zaak vind ik ge woon belangrijk. De mensen moe ten vrij zijn om te gaan en te staan waar ze willen”. STOPPER

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 35