Paus pleit voor strengere tucht Dissident moet boete betalen Doodvonnissen Olie niet meer in Benin struikelblok bij UNCTAD V Europa komt naar Griekenland Finland heeft nieuw kabinet Weer aanslag in Spanje Spenkelink ter dood gebracht Radioactief gas vrij bij reactor in Beieren Wapens gestolen uit NAVO-depot Vroegere nazi lijsttrekker in EG-verkiezingen Standpunten in Beersjeba ver uiteen Waarschuwing tegen erkenning Rhodesië car .9 f achtergrond Op katholieke universiteit Gevolgen niet te overzien „Soldaten uit Sovjet-Unie en Cuba in Cambodja” J 2 3 ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 6 M E I 19 7 9 nens (Van onze redactie buitenland) BEERSJEBA. De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance heeft gisteren bij de onderhan- delingen in Beersjeba tussen Egypte en Israel over Pales tijns zelfbestuur de „legitieme rechten van de Palestijnen” onderstreept, zowel voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook als voor Palestijnen in andere gebieden. eleii frika ricia igels •zoek- ir de egels. iibal 0 rechten Palestijnen ri- VANCE i I n Ko- m de in de j heb- nder- na le- amse meer .vaar- espij- ■ir Bij een overdracht van El Arisj aan Egypte laaiden de emoties gisteren hoog op. Israëli sche soldaten hadden handen vol werk om Egyptenaren in het woestijnstadje in bedwang te houden. De Griekse aansluiting komt na drie jaar van onderhandelen. Het vroeg om dat lidmaatschap op 12 juni 1975. Op 27 juli van het jaar daarop begonnen de officiële onderhandelingen en die wer den op 3 april van dit jaar afgesloten. Daadwerkelijk wordt Griekenland pas lid op 1 januari 1981, omdat het maan dag te tekenen toetredingsverdrag eerst nog door de tien parlementen goedge keurd moet worden. Op die datum zal het Nederland in de voorzittersstoel van de EG vinden. MANILLA (ANP/Reuter). De ontwik kelingslanden in de UNCTAD-conferen- tie in Manilla) zijn het in Manilla eens geworden niet te praten over de olieprij zen. Hierdoor kunnen de vastgelopen be sprekingen worden hervat. Enkele Latijn- samerikaanse landen onder leiding van Costa Rica besloten om niet langer de voortgang van de conferentie in de weg te staan door de olieprijzen buiten het geheel van UNCTAD V te behandelen, zo zei de afgevaardigde van Costa Rica, Altmann. De OAPEC, de Organisatie van Arabi sche Olie Exporterende Landen, heeft gis teren in Manilla op de wereldhandelscon ferentie gewaarschuwd niet langer het huidige systeem van vervoer van vracht, en vooral van olie, over zee te accpeteren. De OAPEC is wellicht gedwongen eenzij dig maatregelen te nemen, tenzij er op internationaal niveau overeenstemming wordt bereikt, zodat de Arabische olielan den eigen exportprodukten met eigen schepen kunnen vervoeren. Nigeria verhoogt de olieprijs die haast gelijk is aan die van Algerije, aldus meld de gisteren het vakblad Petroleum Intelli gence. Nigeria zou de prijs met 2,40 a 2,45 dollar (ruim 4,80) per vat (159 liter) ver hogen. verplichtingen. Voor een klein aantal „gevoelige” landbouwprodukten geldt zelfs een overgangsperiode van zeven jaar. Ook pas na zeven jaar zal een volledig vrij verkeer voor Griekse werk nemers in de EG gelden. Griekenland is, vergeleken met de EG, een arm land. Het bruto binnenlands produkt lag er in 1975 op 2306 dollar per inwoner, iets minder dan de helft van het gemiddelde in de EG (5195 dollar per inwoner), maar de economische groei voet ligt er hoger. Die bedroeg 6,1 pro cent tussen 1965 en 1975 tegen slechts 3,5 procent voor de Negen. Tot in 1982 wordt een jaarlijkse Griekse economi sche groei met 6 pet voorzien. Het werk loosheidscijfer (vier procent) ligt boven dien onder het EG-gemiddelde. rendum had moeten worden gehouden met vooraf grondige en democratische informatie door voor- en tegenstanders. Een algemeen probleem dat de Griek se aansluiting aankleeft is dat er door de aantrekkelijke grote, maar verwende markt van 250 miljoen Europeanen ho gere consumptie-eisen zullen worden ge steld aan Griekse produkten, ook indu- strieprodukten (waaronder de textiel- produkten de eerste plaats innemen). Het gaat niet alleen om de kwaliteit van het produkt zelf, maar ook om de afwer king, selectie, verpakking ervan. Twee vragen komen op: zal Griekenland zijn produkten kunnen opvijzelen in de vaart der Westeuropese produkten? En: is er geen gevaar dat, in het kader van de importliberalisatie, Westeuropese pro dukten op de Griekse markt de Griekse gaan vervangen? Europa komt naar Griekenland, waar een hele generatie speciaal opgeleide bekwame ambtenaren en jonge minis ters, de zogenaamde „golden boys”, staan te popelen om te bewijzen dat Griekenland Europees is, wat ze trou wens in de onderhandelingsfase hebben doen blijken. Maar er komt ook wel een klein stukje Byzantium in Europa. De nieuwe premier is Mauno Koivisto, gouverneur van de bank van Finland. Verwacht wordt dat hij zijn kabinet dat zeventien leden heeft zaterdag aan presi dent Kekkonen zal voorstellen. Tot het kabinet behoren zes ministers van de Centrumpartij, vijf met inbegrip van premier Koivisto zijn sociaal-demo- kraten, er zijn drie communisten bij plus twee ministers van de Zweedse Volkspar tij en een deskundige die aan geen partij is verbonden. BONN (AFP/DPA). Het Westduitse weekblad Stern schrijft deze week dat de lijsttrekker Hans Jahn, voor de Christen- Democratische Unie (CDU) in de deel staat Nedersaksen voor de Europese ver kiezingen, onder Hitler een fel antisemi tisch werk heeft gepubliceerd en sinds 1944 werkte aan politieke vorming van militairen. Jahn verweerde zich door te stellen dat het nazi-regime zijn geschriften had ver draaid, maar stelde later dat hij heeft gebroken met de politieke ideologie van het nazi-regime na de instorting hiervan. „Ik erken de dwalingen en fouten van mijn verleden”, aldus de politicus. De Westduitse milieubeweging Die Grü- nen, die kandidaten heeft gesteld voor de Europese verkiezingen, heeft bezwaar ge maakt bij het Westduitse constitutionele hof in Frankfort tegen de vijf-procent kiesdrempel in de Bondsrepubliek. Deze moet voorkomen dat splinterpartijen in de parlementen van de deelstaten of de Bondsdag komen, maar volgens de mi lieubewegingen mag deze drempel niet gelden voor de Europese verkiezingen. n de i de 'aar- ging uit >rale haar door eiste van j ge- jmeeri heeft ■ecties oogde mens, rnnigt e een- t hou- speler 'Ieder orzien minis- st dat >mend naar is pre- „Phi- tegen ateert Ieder- Shell Zuid- bewa- ierne- bargo ABN e is of ideren sresul- ran de J- van ■t door en be- ?h be lt van niet dat end- laat- ?ids- itge- vol- ken- ;ani- ?nde laar kne- ■kin- dui- PTT els al it zei Croes -Cori- >stze- ende. »n. apjes rmen ering mder koeld jvrie- ik of ;oe is t toe- i een koks- ver- >f na- s, pa- tos- Overigens is niet iedereen in Grieken land zo enthousiast over de komende aansluiting. De socialistische Pasok en de communistische (Moskou georiën teerde) partij zijn tegenstanders en zien de EG als een soort camouflage van de NAVO. Bij de laatste verkiezingen be streken zij 37 procent van het electoraat. Enkele kleinere oppositiepartijen zijn voor, maar ook deze klagen dat de voor lichting over de naderende aansluiting onvoldoende is gebleven. Centrumleider Zigdis stelt, net als de socialistenleider Andreas Papandreou, dat er een refe- oger leeft rvan >r de ver in te part- MANILLA (AP). Volgens een be kendmaking van de afgezette regering van Pol Pot gisteren in de Filippijnse hoofdstad ManiUa, hebben zich bij de Vietnamese troepen die Cambodja zijn binnengevaUen duizenden militairen uit de Sovjet-Unie en Cuba gevoegd. Moskou en Havanna zouden voorne mens zijn „het hele gebied van Azië en StiUe Oceaan binnen te vaUen”, aldus mevrouw Jeng Tiriet, echtgenote van de plaatsvervangende oud-premier Jeng Sa- ry die onder Pol Pot minister van Sociale Zaken is geweest. In een vraaggesprek met de pers doelde zij mee, dat er in de eerste twee maanden van de strijd in haar land haast honderd gesneuvelde militairen uit de Sovjet-Unie en Cuba zijn gevonden en dat er veertig militairen uit die landen krijgsgevangen zijn gemaakt. Pius de Twaalfde gepu bliceerd. In de nieuwe constitu tie wordt er de nadruk op gelegd dat iedere do cent die naar de mening van zijn superieuren een afwijkende mening ver kondigt, in elk geval de gelegenheid moet krij gen zijn stellingen te ver dedigen. Volgens Vati caanse deskundigen zijn deze nogal soepele op stelling en diverse ande re „vernieuwingen” een uitvloeisel van de libera liserende tendensen die op het tweede Vaticaan se concilie duidelijk naar voren zijn gekomen. In Vaticaanstad meent men dat het document herin nert aan de denkbeelden van de 12de eeuwse theo loog Anselmus, die de leer ontvouwde, dat het geloof een eerste vereiste voor kennis is. De bepalingen van de constitutie worden in de hefst van het volgend jaar van kracht. Het do cument komt in de plaats van een soortge lijk stuk over de semina ries en hét hoger onder wijs, in 1931 door paus verlopen, is volgens Nkomo „opzettelijk oneerlijk”. Dat rapport is gisteren ook afgewezen door dominee Sithole die wel aan de ver kiezingen van vorige maand heeft deelge nomen, maar daarin een verpletterende nederlaag leed. Sithole’s ZANU noemde de verkiezing „politiek bedrog”. Nkomo zei nog dat de Libische presi dent Kahdaffi instructeurs heeft ge stuurd, die nu behulpzaam zijn bij de opleiding van troepen van het Patriottisch Front in Zambia. Sommige guerrilastrij- ders die in Cuba een militaire opleiding hebben gevolgd, werken nu ook als in structeurs, maar er zijn geen Cubanen bij de gevechtstroepen van het Patriottisch Front, aldus Nkomo. Katholiek De titel document „Sapientia SEVILLA (AFP). In de Spaanse stad Sevilla is gisteren een inspecteur van poli tie bij een schietpartij met leden van de verzetsbeweging GRAPO gesneuveld, zo is van gezaghebbende zijde in Sevilla ver nomen. Bij het vuurgevecht kwam ook een man om het leven, die volgens de politie vermoedelijk deel uitmaakte van de GRAPO. In een telefonische boodschap aan een krant heeft de Baskische afscheidingsbe weging ETA de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag van gistermorgen in Madrid, waarbij drie hoge officieren en een soldaat-chauffeur omkwamen. De da ders ontkwamen. NAIROBI (UPI/AFP). „Erkenning van het bewind van premier Moezore- wa en eenzijdige opheffing van de sancties tegen Rhodesië kunnen geen eind maken aan de oorlog in dit land en zullen een situatie doen ontstaan waarvan de gevolgen niet zijn te overzien.” MÜNCHEN (DPA). Uit de oudste proefreactor van West-Duitsland, die zich bevindt in het instituut voor wetenschap pelijk onderzoek Garching bij München, zijn gisteren een uur lang radioactieve gassen ontsnapt. Het Beierse ministerie voor Milieuzaken liet onmiddellijk weten dat er buiten het terrein van de reactor geen noemenswaar- dige verhoogde radioactiviteit te constate ren viel. Dertien dagen geleden brak een brand uit in de afdeling natuurkunde van het instituut. Met man en macht wist men toen te voorkomen dat de reactor schade opliep. In Stuttgart is gisteren bekendgemaakt dat de pas twee maanden geleden bij wijze van proef in werking gestelde kern reactor Philippsburg Eins bij Karlsruhe in de Westduitse deelstaat Baden-Würt temberg volgend jaar voor een periode van veertien maanden buiten werking moet worden gesteld en moet worden ge repareerd, waarmee een bedrag van ruim 54 miljoen gulden gemoeid is. Woordvoerders van het bedrijf dat de reactor exploiteert, zeiden dat diverse lei dingen vervangen moeten worden omdat men materiaalmoeheid vreest. OSLO (AFP). Het Noorse blad „Ver- dens Gang” meldt dat de Noorse politie vier Duits sprekende mannen heeft gear resteerd, die ervan worden verdacht een hoeveelheid wapens te hebben gestolen uit een militaire opslagplaats van de NAVO bij de grens tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie. Het viertal wordt er van verdacht te sympathiseren met de doelstellingen van de Baader-Meinhofgroep en zou honder den kilo’s ontplofbaar materieel, 20.000 patronen een een aantal geweren en gra naten gestolen hebben uit de twee opslag plaatsen van het Fort Banak in de Noorse provincie Finmark die aan de Sovjet-Unie grenst. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Als een Griek naar een van de landen van de EG reist zegt hij nog altijd „Ik ga naar Euro pa”. Maar maandag komen negen delegaties van de EG, waaronder zes regeringsleiders, naar Athene om er het verdrag van Griekenlands aansluiting bij die organisatie te on dertekenen. „Europa komt terug naar Griekenland”, riep president Tsatsos al in zijn nieuwjaarsbood schap van dit jaar, en de voormalige oppositieleider Mavros ging nog een stap verder door in alle ernst te pleiten voor invoering van het Grieks als enige taal in de EG.... 1 jl Hierin wordt verschil lende malen trouw aan de geopenbaarde waar heid en het leerambt (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De dertigjarige Amerikaan van Nederlandse afkomst John Spenkelink is vanmiddag om kwart over vier terechtgesteld op de elektrische stoel. Dit was precies vier minuten nadat het Amerikaanse hooggerechtshof de laatste juridische belemmeringen voor het vonnis uit de weg ruimde. Voor de staatsgevangenis in Starke, in Florida, waar de man ter dood werd ge bracht, demonstreerden ruim honderd Amerikanen tegen de doodstraf. Griekenland heeft al zeer lang nauwe banden met de Gemeenschap. Het was het eerste land dat een associatie-ak- koord met de EG sloot (1 november 1961). Niet veel later associeerde de EG zich ook met Turkije en daarna volgden nog vele associatie-overeenkomsten. Maar slechts die met Griekenland en Turkije openden van meet af aan de mogelijkheid tot een later lidmaatschap. De toetreding van Griekenland zal 132.000 vierkante km aan het grondge bied van de EG toevoegen en de EG- bevolking zal er met 9,2 miljoen mensen door groeien. Die ruim 9 miljoen Grie ken zullen door 24 afgevaardigden in het Europees parlement vertegenwoordigd worden. In de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EG, wordt een zetel voor een Griek gereserveerd, waardoor de commissie uitgebreid wordt tot 14 leden. Ook het Europese Hof van Justitie wordt uitgebreid met een Griekse rechter. Voorts wordt de Europese ministerraad uitgebreid tot tien leden. Ook als Griekenland op 1 januari 1981 daadwerkelijk lid van de Gemeenschap zal zijn, zal het ’t Europese spel nog niet op alle terreinen volledig meespelen. Het land heeft namelijk een algemene vijfja rige „overgangsperiode” gekregen om zich aan te passen aan alle Europese Zo luidt de waarschuwing die de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) vandaag heeft gestuurd aan de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland. Al geruime tijd gaan geruchten dat beide landen overwegen het nieuwe bewind van Rhodesië te erkennen, maar de Afrikaan se organisatie stelt dat er geen sprake is geweest van vrije verkiezingen en dat de nieuwe grondwet de macht over de rech terlijke macht, het leger en de politie in blanke handen laat. De organisatie blijft aandringen op een „internationaal aan vaardbare oplossing”. Nkomo, een van de leiders van het Pa triottisch Front, heeft gisteren gezegd dat hij geen gesprek wil met de nieuwe Britse regering. „Nu de Britse regering voorbe reidingen treft voor een erkenning van de regering Moezorewa is Engeland een vij and van het volk van Zimbabwe gewor den”, aldus Nkomo, die op doorreis in Londen verbleef. Het rapport-Boyd, op gesteld door een groep waarnemers na mens de Conservatieve partij, die conclu- detr'’“ dat de verkiezingen eerlijk zijn geëist. Rectoren, profes soren en andere docen ten mogen alleen hun werk doen met instem ming van de paus. On derwijssystemen en me thoden die in strijd zijn met het christelijk geloof zijn niet geoorloofd. Als docenten naar de me ning van hun superieu ren „van de rechte weg zijn afgeweken”, moet eerst worden gepoogd de kwestie via intern overleg te regelen. Lukt dit niet, dan kan de bis- schop of zelfs de paus worden ingeschakeld. VATICAANSTAD (UPI). De tucht op de ongeveer 125 rooms-katholieke uni- versiteiten en facul teiten op de wereld zal strenger worden. Dit blijkt uit een gisteren in Vaticaanstad als „apostolische consti tutie” van paus Jo hannes Paulus de Tweede gepubliceerd document van de Va ticaanse Congregatie voor het Onderwijs, van het luidt: Christiana” (Christe lijke wijsheid). „Wij geloven dat het Palestijnse volk het recht voor zichzelf en zijn kinderen moet hebben, met waardigheid en vrijheid en mogelijkheden voor economische vervul ling en politieke expressie te leven”, aldus Vance. Hij riep de partijen op, alle vijandige uitingen na te laten. Vance betreurde de afwezigheid van vertegenwoordigers van Jordanië en de Palestijnen die evenals tevoren, tot deelneming opgeroepen werden. Overigens bleken de standpunten van Israel en Egypte sterk uiteen te lopen. De Egyptische minister van Defensie Kamal Hassan Ali, verklaarde dat de Pa lestijnen een van God verkregen recht op zelfbeschikking hebben. Hij eiste volledi ge Israëlische terugtrekking uit veroverd gebied, met inbegrip van het Arabische Oost-Jeruzalem. De Egyptische bewinds man wees op de scherpe verschillen die Egypte en Israel scheiden inzake de vorm van autonomie die aan de Palestijnen zou moeten worden aangeboden. Hij eiste vol ledige overdracht van het gezag van het Israëlische militaire bewind aan de voor gestelde zelfbesturende autoriteit. De Is raëlische nederzettingen in veroverd Ara bisch gebied zijn niet rechtsgeldig, aldus Kamal Hassan Ali. De Israëlische minister van Binnen landse Zaken, dr Joseph Burg, zei in zijn toespraak dat Israel vastbesloten is, niet de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever toe te laten, „omdat dit een recept voor geweld en oorlog zou zijn.” Op 6 juni komen de delegaties van Egypte en Israel in de Egyptische haven stad Alexandrië opnieuw bijeen om over de autonomie te spreken. Het gesprek gisteren werd door de delegatieleiders nuttig genoemd. Egypte en Israel onder namen gisteren een concrete stap naar vrede met de terugkeer van een deel van de noordelijke Sinai naar Egypte. De in woners van de „hoofdstad” van de Sinai, El Arisj, gaven jubelend uiting aan hun vreugde over de overdracht die bezegeld werd met het hijsen van de Egyptische vlag voor de eerste maal sedert 12 jaar geleden de Sinai door Israel bezet werd. Tevoren was de Israëlische vlag neerge haald. Het overige deel van de Sinai zal in etappes aan Egypte worden terugge geven. Vandaag zal president Sadat naar El Arisj komen waar morgen de Israëlische premier Menachem Begin en minister Cy rus Vance verwacht worden. De drie zul len op het jacht van de Egyptische presi dent besprekingen voeren. Later op de dag zullen zij per vliegtuig naar Beersjeba gaan waar president Sadat en premier Begin een gemeenschappelijke verklaring zullen uitgeven. President Sadat heeft overigens giste ren gezegd dat hij de voormalige Sjah van Iran in zijn land de status van politiek vluchteling wil geven „omdat het werke lijk zeer jammer is dat een man als de sjah nog nergens asiel heeft gevonden”. Pleidooi Vance voor OOST-BERLIJN (DPA). De Oostduitse dissident Havemann is gisteren door een rechtbank in Oost- Berlijn tot een geldboete van tiendui zend mark (tienduizend gulden) ver oordeeld wegens overtreding van de viezenbepalingen. Havemann heeft hoger beroep aangetekend. Hij wil een openbaar proces met een advo caat van eigen keus. COTONOU (AP). Ruim honderd per sonen van wie wordt aangenomen dat zij hebben deelgenomen aan een invasie in het Westafrikaanse land Benin in januari 1977 zijn bij verstek ter dood veroordeeld door de rechtbank van Cotonou, de hoofd stad van Benin. Tot de veroordeelden behoort onder meer Emile Zinsou, oud-president van het land. Hij was al eerder bij verstek ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen de militaire gezaghebbers in Cotonou. HELSINKI (AP). Vier partijen in Finland zijn het gisteren ruim twee maan den na de verkiezingen eens geworden over de vorming van een coalitieregering die een meerderheid heeft in het parle ment.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3