Aantal autowegen geschrapt Recreatiekrant Zuid-Holland Burgemeester IJsselmuiden blijft uit protest weg van dineetje bij Rijnland Politiek debat in Bloemendaai burgerlijke stand streek in t kort weer in problemen ’Second hand Japie’ ifc. ONTWERPER PLASTIC LIGBEDDEN SLACHTOFFER VECHTPARTIJ kinderfeest z folk-singer Reed International Trading overgenomen 1 LISSE WIÉ _4 I REGIO 1 9 7.9 M E I 2 6 ZATERDAG Gedeputeerde Staten hebben heel wat wegen uit het streekplan ge schrapt. De A-6, die een dwarsverbin ding moet gaan vormen tussen de wegen Amsterdam-Utrecht en Am- sterdam-Amersfoort, staat nog wel op de kaarten. Eind 1977 (zie foto) werd al geprotesteerd tegen de provinciale plannen, die het natuurgebied rond ’t Gein ernstig bedreigen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De spoorlijn naar IJmuiden is op de nieuwe plankaart van het ontwerpstreek- plan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied doorgetrokken naar het strand bij IJmuiden. Dat blijkt uit een rode stippellijn die GS hebben getrokken op de wijzi gingenkaart. Deze wijzigingen kaart hoort bij de voordracht van GS bij het streekplan, dat op 7,11 en 14 juni door Provinciale Sta ten van Noord-Holland moet wor den vastgesteld. 1 g»/ mei- t. 19 10 u. lere, >ort- 1. P. I. H. iart, zie I. en dra sser, Ger- i. H. (Van onze streekredactie) 1 Spoorlijn IJmuiden nu op streekplankaart naar strand doorgetrokken Ipse- iper. imp, 1 u. Lisse. 8 zondagavond treedt in het vor mingscentrum Qbus te Lisse Michael Softley op. Deze Engelse folksinger speel de in Parijs met mensen als Wizz en Clive Palmer. Softley schreef veel nummers, ondermeer voor Dave Berry en Donovan. Hij speelde in groepen als Procol Harum, Fairport Convention, Melanie en Lindis farne. Het avondje folk bij Qbus kost vijf piek. Leden betalen een knaak minder. Briefjes die betrekking hebben op de overname door de gemeente van een dijk- berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem En dat terwijl Slierings meende einde lijk eens een forse slag te kunnen slaan, in commercieel opzicht wel te verstaan. „Meneer”, wij zijn artisten. Het geld heeft me nooit zoveel kunnen schelen”. Zijn echtgenote bevestigt dat het zake lijk inzicht van haar man achterblijft bij zijn ideeënrijkdom. Op een gegeven moment lopen de he ren door de hal, een van hen geeft de 55- jarige Slierings een zet, waardoor hij achterover valt. Bovendien geeft de hardhandige stranduitbater de ontwer per paar forse stompen. Resultaat: een edende hoofdwond en een gebro ken i.b. Desondanks probeert Slierings het duo nog tegen te houden want zij willen er vandoor met de mallen die gebruikt worden bij het vervaardigen van de polyester ligbedden. „Meneer, ik moest voor hun auto wegspringen an ders waren ze dwars over me heenge gaan. En dat voor een paar van die rottige mallen”. Slierings vrouw had inmiddels de poli tie gewaarschuwd die het tweetal nog in Hillegom kon aanhouden. De ontwerper is gisteren bij een advocaat geweest die moet bezien of een rechtszaak tegen de heren nog wat centen kan opleveren. Het bedrijf ligt immers al een week stil en van een strafrechtelijke veroordeling van de dader(s) wordt het slachtoffer niet veel wijzer. juist het probleem, want waar de weg zou komen te lopen, tussen Hillegom en Ben- nebroek door, zou bebouwing moeten worden weggesloopt. Het probleem wordt nog bemoeilijkt door een weinig welwil lende opstelling van de provincie Zuid- Holland en doordat Hillegom juist tussen Hillegom en Bennebroek de bouw van kapitale landhuizen heeft toegelaten. In de Amsterdamse agglomeratie wordt de A.3 van de plankaart geschrapt, die ten oosten van Amstelveen de A.10 (rondweg om Amsterdam) had moeten verbinden met de A.9 (Velsertunnel-rijksweg 2 bij Abcoude). Opmerkelijk is, dat de verlenging van deze laatste weg (A.9) richting Flevopol- ders op de plankaart is blijven staan. Deze autoweg A.6, die een dwarsverbinding zou gaan vormen tussen de A.2 (Amsterdam- Utrecht) en de A.l (Amsterdam-Amers- foort), zou zich met vernielende kracht gaan boren dwars door het natuurgebied van ’t Gein. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat over deze weg tijdens het komende Sta tendebat nog wel het nodige zal worden Eerste Nederlandse Stroomlijnfabriek was de eerste benaming waaronder Slie rings zaken ging doen, nu handelt hij onder de titel Slierings Poly Products. gezegd. Voor de hand ligt, dat men hier dezelfde gedragslijn zal bepleiten, als wel ke wordt gevolgd in de kwestie Schiphol: Als het rijk dan met alle geweld doortrek king van deze weg wil doorzetten (Schip hol wil uitbreideri), dan moet men daar in Den Haag maat zelf de verantwoordelijk heid voor nemen, in de vorm van een aanwijzing op het streekplan. Gezien de felheid, waarmee de PvdA- fractie enkele maanden geleden voor een ander tracé van de Almerespoorlijn heeft gevochten, ligt het in de lijn der verwach tingen, dat de PvdA per motie zal vragen de autoweg alsnog van de plankaart te verwijderen. De vernieling, die de spoor lijn volgens de milieuvoorvechters zou teweeg brengen in de Nieuwe Keverdijkse polder en het natuurreservaat het Naar- dermeer,-zou slechts kinderspel zijn ver geleken bij de verwoestingen, die de brede ■betonnen zesbaans autosnelweg in dit zelfde kwetsbare natuurgebied zou aan richten. En van een moeilijke afweging zoals in het geval van de Almerespoorlijn waar de belangen van het openbaar vervoer ernstige schade dreigden te lijden is in het geval van rijksweg 6 geen sprake. De weg is namelijk behalve uiterst schadelijk nog volkomen overbodig ook: een paar kilometer dichter bij Amster dam wordt namelijk gewerkt aan de bre de Gaasperdammerweg, welke eveneens als dwarsverbinding tussen de rijkswegen 1 en 2 kan dienen. Onenigheid tenslotte is er in het college over de Verlengde Coentunnelweg (A.8). Een deel van GS is tegen deze wegverbin ding. Ook over de Noordelijke Randweg om Beverwijk is men het in het college onderling oneens. Een deel van GS vindt deze weg overbodig door aanleg van de Wijkertunnelweg (A.22). Volgens de rode stippellijnen van de wijzigingenkaart wil men overigens het tracé van de Wijkertun- nel ten noorden van het kanaal zodanig verschuiven, dat deze weg enkele kilome ters noordelijker op de A.9 uitkomt dan aanvankelijk het plan was. Daardoor ont staat voor Beverwijk nog wat bouw ruimte. ZUID-HOLLAND. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft een Re creatiekrant Zuid-Holland voor 1979 uit gebracht. Het acht pagina’s tellende krantje geeft aan de hand van tekst, kleu renfoto’s en een overzichtskaart informa tie over buitenstedelijke openluchtrecrea tie in Zuid-Holland, en vooral voorzover het provinciaal bestuur daar mee van doen heeft. In de Recreatiekrant Zuid-Holland 1979 ligt het accent op het recreëren in het zuidhollandse landschap. Er staan gege vens over onder meer recreatiegebieden in deze provincie, landschap en land- schapszorg, de hygiënische kwaliteit van het buiten(zwem)water en over provincia le fietspaden. De Recreatiekrant Zuid-Holland 1979 is gratis verkrijgbaar bij het provinciehuis aan de Koningskade 1 in Den Haag, en voorts onder meer bij gemeenten en WV- kantoren in Zuid-Holland. Voor het Christen Democratisch Appèl zal ir. G. C. Wijnbergen spreken. Hij is kandidaat voor het Europees parlement. Drs. R. van de Water, lid van het huidige Europees parlement, zal voor de Partij van de Arbeid het woord voeren. Namens de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie is mr. C. Goedkoop aanwezig. Deze is oud-wethouder van Amsterdam, lid van Provinciale Staten en kandidaat voor het Europees parlement. (Van onze streekredactie) BLOEMENDAAL. De drie grote po litieke partijen in Bloemendaai houden maandagavond een gezamenlijke open bare Euro-verkiezingsbijeenkomst in het gemeentehuis. De bijeenkomst begint om kwart over acht. NIEUW VENNEP. De gemeente Haarlemmermeer wil woningen bouwen op het voormalige voetbalveld tussen de Eug. Prévinaireweg en de Sportveldweg. GEBOREN: u. „De lalf- P. eref. Cret, l u. ikel, nst. Am- »ag- ed- de 3nd een ezit en om De lag de se ttle en: ees de lea- de •og- jste >er. i. H. vrouw deden het werk verder met z’n tweetjes maar lagen de laatste tijd overhoop met de beide exploitanten die verleden week weer eens op bezoek kwa men. Het meningsverschil over de leve rantie eindigde in een vechtpartij. „Jaren geleden ben ik in Haarlem be gonnen. Als kleine jongen startte ik als huisschilder maar ik wilde zelfstandig zijn. Mijn liefhebberij was motorrijden. Op een gegeven dag had ik het idee van die plastic windschermen te gaan maken die je aan de motor kon bevestigen. Daar heb ik er duizenden van gemaakt, ook aan de politie geleverd. Later kwamen daar plastic kuipjes bij voor de Lin- naeushof, glijbaantjes enzovoorts. De di recteur van het ponypark Slagharen zag dat en vroeg of ik bij hem wilde komen werken. Dat heb ik gedaan maar het eindigde ermee dat ik voor 250.000 gul den verlies leed. Ik heb ook nog in Voe- rendaal gewoond, daar had ik het mooi ste huis van de gemeente - pal naast de burgemeester. In die jaren leverde ik bestellingen af in een Jaguar N-type, van die wagen heb ik ook nog een foto”. lichaam in de uuooeie ouurt te Halfweg, een lichaam dat zijn waterkerende functie heeft verloren. De gemeente wil de verho ging afgraven en naar de vrijkomende reep grond de weg verplaatsen die nu pal langs de huizen van een deel Dubbele Buurt voert. IJsselmuiden suggereerde kortgeleden al eens dat de „heren van Rijnland een schop onder hun kont ver dienen”. De burgemeester schrijft dat de laks heid van reageren van het hoogheemraad schap de eeuwenoude band tussen de ge meente en Rijnland „steeds meer als een knellende doet ervaren”. Haarlemmerlie- de zou in de toekomst ook wel eens wat minder vriendelijk kunnen gaan staan tegenover de problemen van Rijnland. Tenslotte meldt de burgervader dat het hem welkom zou zijn „als u op andermans problemen zou reageren zoals van een publiekrechtelijk bestuur mag worden verwacht”. Tientallen heeft Slierings er al ge plaatst bij Zandvoortse strandexploitan- ten maar het beperkte zakelijke succes dreigt overspeeld te worden door een zee van ellende. Zoals Slierings in het verleden al vaker het schip is ingegaan. Neem nu een week geleden. Twee onte vreden klanten uit het Zandvoortse ko men bij Slierings in Hillegom op bezoek. „Na weken van bedreigingen meneer. Ze zouden ons in elkaar komen slaan, de boel weghalen en weet ik het allemaal”. Op korte termijn hoopt hij de twee mallen terug te krijgen die op bevel van de officier van justitie nog bij de Hille- gomse politie rusten. Want zodra de ge broken rib weer in het gareel is wil Slierings weer aan de slag. De klandizie voor de ligbedden is er, zo is z’n overtui ging. AI geven sommigen daarop wat onsympathieke wijze uiting aan. Cornells Johannes z.v. J. Lankhaar en M. W. Hegeman, 10-5-79; Peter z.v. H. van der Loo en W. A. Willems, 12-5-79; David Carolus Nicolaas z.v. N. F. M. van der Ploeg en M. A. A. Schoonen, 12-5-79; Johanna Marieke d.v. J. W. P. Uphoff en H. van Groen, 12-5-79, Aletta Leonarda Maria d.v. R. L. M. Berbee en C. W. M. Langeveld, 16-579,Vincent, z.v. A. v. Blit- terswijk en W. G. M. Wijling. ONDERTROUWD: T. van Westerhuizen, Haarlemmermeer en C. J. Roodenburg, 29-5-79. GEHUWD: F. M. Selhorst en M. A. A. M. Rutte, P. Kuiper en B. H. Schrama, P. A. Pijpers en H. P. M. Jonkman, J. A. van Briemen en H. Beukers. OVERLEDEN: D. Biesma, oud 72 jaar, T. van Groen, oud 85 jaar. zen echter in de richting van het IJmeer en uiteindelijk naar Zuidelijk Flevoland. Het zou een eerste aanduiding kunnen zijn voor vage plannen om het Amster damse ruimtegebrek op te lossen, door het door sommige ontwerpers bepleite Pam- pus-plan. Intrigerende pijltjes dus, met nog een maximum aan science-fiction en een minimun aan realiteitswaarde. De ge schiedenis heeft geleerd hoe snel daarin verandering kan komen. Me?r realiteitsgehalte heeft de railver- binding, die tussen Amsterdam en Am stelveen is gestippeld. GS hadden daar voor in de praktijk het liefst de oosttak van de metro verwezenlijkt gezien. Nu deze regionale railverbinding echter door de lokale politici in Amsterdam en de centenverstrekkers in Den Haag is ver worpen, willen GS ook genoegen nemen met de sneltram. De raillijn is helemaal naar de zuidelijke wijken van Amstelveen doorgestippeld. In deze contreien ligt ook de oude rails van de Haarlemmermeer- spoorlijn nog. De spoorlijn, die van het Haarlemmermeerstation via Amstelveen in Uithoorn uitkomt, buigt daar af rich ting Nieuwersluis. De lijn was per ongeluk weggelaten op de ontwerpstreekplan- kaart. Een rode lijn geeft aan, dat men hem niet geschrapt wenst te zien. Wie weet zien de NS nog brood in opnieuw inge- bruikstellen, als de benzine voor de auto’s op is. De energie-crisis en de kritische bezin ning op de bezwaren van een nog meer toenemend autoverkeer hebben trouwens ook hun sporen achtergelaten op de wljzi- gingen-kaart. Zo hebben GS de Hemauto- tunnelweg geschrapt. Hetzelfde lot onder ging de aloude rijksweg 80, die vermomd als provinciale weg 21 (S. 21) toch nog w Doortrekking van de spoorlijn naar het strand past goed bij de suggestie van een werkgroep studenten van de TH Delft en de Landbouwhogeschool in Wageningen over een betere benutting van de spoorwe gen in Zuid-Kennemerland. Als onderdeel van de studie van de werkgroep was ook een alternatief ontwikkeld voor uitbouw van IJmuiden dichter langs de kust. Op de officiële plankaart zoekt men echter te vergeefs naar aanduidingen die wijzen op woningbouwmogelijkheden ten westen van de huidige bebouwing en een eventue le herinrichting van het IJmuidense ha vengebied in het kader van de stadsver nieuwing. Wel zijn er nog vele andere rode lijntjes en arceringen op de wijzigingenkaart die een verhaal te vertellen hebben. Om bij het onderwerp spoorwegen te blijven: In het Oostelijk Havengebied is een tracé- aanduiding gestippeld voor een regionale vervoersas (weg en rail). Deze pijltjes wij- BADHOEVEDORP (ANP). Tozer, Kemsley and Millbourn (Holdings) Ltd. uit Londen heeft Reed International Tra ding Ltd. overgenomen. T.K.M., een op de Londense beurs geno teerde maatschappij, heeft als belangrijk ste activiteiten de financiering van inter nationale handel, de exclusieve distributie van bepaalde merken automobielen, het werkzaam zijn ais agent voor de verkoop van pulp en andere houtprodukten, expe ditie, opslag en distributie, aldus een me dedeling van Reed International Trading in Badhoevedorp. De directie van R.I.T. meent dat deze overneming de positie van R I.T. als inter nationaal handelshuis in papier, papier- produkten en grafische machines zal ver sterken en dat hiermee de belangen van het personeel, leveranciers en afnemers gediend worden. even per ongeluk op de vorige plankaart was terecht gekomen. Alleen de rondweg om Uithoorn blijft als gedeelte van deze weg gehandhaafd. In Zuid-Kennemerland zijn de zuide lijke stadsrandweg om Haarlem ge schrapt, die zich anders dwars door Haar- lem-Zuid zou hebben* geboord. Ook de weg benoorden Overveen en de grote ring om Zandvoort zijn geschrapt. Een deel van deze ring (de kleine ring) mag nog wel van GS: de verbinding van de Zandvoort- selaan, oostelijk om de bebouwing van de badplaats heen naar de noordelijke stran den. Maar de rondweg vanaf de Zand- vooortselaan zuidelijk om Zandvoort naar het zuidelijke strand gaat dus niet door. Wel op de streekplankaart blijft staan de verlengde Westelijke Randweg (S.19). GS stellen, dat deze weg niet meer nodig is, wanneer rijksweg 16 (A.21) als oostelij ke rondweg om de Haarlemse agglomera tie kan dienstdoen. Tussen deze autoweg en de Zuidhollandse Secundaireweg 1 moet dan een verbinding worden ge- ma'akt. Deze verbinding vormt nu echter Verleden iaar ging hij van start met de ligbedden. Licht van gewicht en makke lijk stapelbaar. Twee compagnons moesten de bestellingen in de wacht zien te slepen. Dat deden de heren maar niet tegen de afgesproken prijs. Eind van het liedje was hooglopende ruzie en een scheiding der wegen. Slierings en zijn De buurtbewoners proberen daar een stokje voor te steken. Ze willen dat het terrein behouden blijft als speelgelegen- heid voor hun kinderen. In het kader van dé acties om dat doel na te streven, is er vandaag een groot kinderfeest georgani seerd. Tussen een en vijf uur is er van alles te doen: boomstamgooien, bussie- werpen, ballonblazen, waterdragen, aar- dappelraces en ga zo maar door. Om half zes is er een gecostumeerde voetbalwed strijd tussen prominente Vennepers en buurtbewoners. Wethouder Hoffmann verricht de aftrap. Daartussen zat ondermeer het winkeltje in Haarlem: Second Hand Japie.” Toen haalde ik antiek en wat daarop leek uit Engeland, ik leverde ook veel aan anti quairs”. Later veroorzaakte het werken met polyester hars in hartje Haarlem enig ongenoegen met de buren waaron der een kaashandelaar. Vandaar de ver huizing naar Hillegom waar de familie Slierings (pa, ma en twee kideren) niet direct riant is gehuisvest in een voorma lig kantoortje naast de hal. HALFWEG. Burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede en Spaarn- woude weigert aanwezig te zijn bij de officiële ingebruikneming van een kan toor- en laboratoriumcomplex van het hoogheemraadschap Rijnland. Hij heeft het schap een briefje gestuurd waarin hij meedeelt niet op een uitnodiging terzake te zullen ingaan. Half juni zal minister Tuynman de opening van het complex Verrichten. IJsselmuiden zal er evenwel niet zijn evenmin als bij het diner op die „feestelijke dag” in Leiden. Reden voor Usselmuidens demonstratieve daad is zijn boosheid over de handelwijze van Rijnland dat al verscheidene malen heeft nagelaten te reageren op briefjes van de burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Jaap Slierings is maar wat trots op de polyester produc ten die hij op bescheiden schaal maakt. In de kleine Hillegomse bedrijfshal lig gen er een paar voorbeelden. Met een weids gebaar verlegt Slierings de aan dacht naar een hoger gelegen hoek in de hal. „Die stoel daar is voor Frankfort en die mummies zijn voor Dusseldorf, voor de Messe. Maar daar kunt u straks meer van zien in mijn albums. Daarin zit ook een wereldbekroonde stoel waarvan het model nu in een Amerikaans museum staat”. Slierings ontwerpt al verschei dene jaren polyester producten. Ver scheidene zwembaden en de Linnaeus- hof behoorden tot zijn afnemers. Enkele maanden geleden voegde hij daar een nieuw idee aan toe: „Het exclusieve ligbed”, een toepassing die vooral pa- viljoenhouders op het strand zou moe ten aanspreken. nk”, lijke 1-3; grl. rol- ime *95; de -

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5