Auto met lading Nota over relatie met Angers en Osnabruck weggereden «i Koop moskee vergt Salomon’s oordeel Gouden bruidegom is nog elke week rondleider in kathedraal ijaarlemmer tyrfletjes achtergrond Fietsertje oorzaak ongeval Eerste kwartaal ’79: Niet één woning gebouwd L Faillissementen zaterdag 26 mei Volbloed Haarlemmers Bert Kersten en Marie Janus 50 jaar getrouwd Zeilen es Kranten Lectuur f z STAD 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) 1. Jan Kuijs Henk Schol door Pieter Taffijn HAARLEM. Zo er in bepaal de politieke kring nog weerstand bestond tegen de jumelage van Haarlem met de Franse stad An gers dan is die nu definitief als sneeuw voor de zon verdwenen. Unaniem gaven de vertegenwoor digers van de drie grootste poli tieke partijen in de Haarlemse gemeenteraad gistermorgen tij dens de vergadering van de com missie internationale contacten hun goedkeuring aan het voort zetten van de relatie met de ste den Angers en Osnabrück. -- z Jumelage nieuw (Van onze stadsredactie) leven ingeblazen De lectuurkapel in de kathedraal aan de Leidsevaart Het gouden bruidspaar Bert Kersten en Marie Janus. Nu we het toch over de n WD'er Jan Post was blij met de nota. „Ik hoop dat er nu voor eens en altijd een einde komt aan het onaangenaam geroe zemoes over de jumelage. De nota is de eerste grote aanzet voor bloeiende contac ten”, sprak de WD’er. Burgemeester Jan Reehorst was het roerend met hem eens. „Met zijn allen moeten we werken aan een verbetering van de sfeer. Als de raad nu positief reageert dan hoop ik dat we de jumelage vijf jaar niet meer ter discussie hoeven te stellen.” Bert Bruijn (PvdA) schaarde zich even eens achter de voorstellen uit de nota, maar plaatste enkele kritische kantteke- In 't Gebouwtje in de Jas mijnstraat, een zijstraat van de Van Oosten de Bruynstraat. was het gis termiddag en -avond groot feest. Bert Kersten en Marie Janus vierden, dat ze vijftig jaar geleden als volbloed Haarlem mers in het huwelijk zijn getreden. Eigenlijk waren ze daar een paar dagen te vroeg mee, de eigenlijke datum is 30 mei. Maar een vrijdag is zo 'n goede dag om een feestje te bouwen, dan kan je de volgende mor gen lekker uitslapen. Vooral voor de achttien kleinkinderen was het een fijn idee, dat ze op het moment dat deze krant bij u in de bus glijdt, in ieder geval niet op school hoefden te zijn. De 75-jarig Bert begon zijn loopbaan als kok op de grote vaart. Heel mooi natuurlijk, maar als er een vrouw in het spel komt verandert dat vaak. Ook bij Bert, hij schakel de over van óp het water naar langs het wateren werd banketbakker in een zaak aan de Leidse vaart. Zeer tot genoegen van zijn drie jaar jongere bruid. Bij een andere ban ketbakker werkte Bert tot in de Tweede Wereld oorlog. Op het moment dat het link ’’ging wor den en zijn leeftijdgeno ten werden opgepakt om in Duitsland te gaan werken, verdween hij vrijwillig uit de roulatie. Na de oorlog ging de brui degom niet opnieuw zoete broodjes bakken, hij zocht heel ander werk. Voor een deel van de tijd werd hij conciërge van de Jozefschool aan de Nieu- wegracht, de rest van de dag werd hij krantebezor- ger. Eerst bij de Nieuwe Haarlemse Courant en de Volkskrant, later voor het ningen. Hij vond dat de nota voornamelijk gebaseerd was op korte termijn wensen. Als voorbeeld noemde hij de Europese verkiezingen, in de nota genoemd als sti mulans om de jumelage voort te zetten, en de toenemende belangstelling voor de Franse taal en cultuur. „Is dat wel zo en hoe lang zal dat duren?”, vroeg Bruijn zich af. Tevens verzette hij zich tegen de in de nota gesuggereerde koppeling tussen de jumelage en de mondiale bewustwording. „Het laatste hoeft niet automatisch het eerste te betekenen”, meende de PvdA’er. Hij liet duidelijk merken een voorkeur te geven aan de uitwisseling met een politie- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In Haarlem is in het eerste kwartaal van dit jaar geen enkele woning gereed gekomen. Wel is begonnen met de bouw van 128 woningen zodat het totaal aantap huizen in uitvoering nu op j 03 is beland. Van die 03 woningen wor den er 84 in de woningwetsector ge bouwd. Die komen te staan aan de Nas- saulaan op het terrein van het voormali ge Spaarnestadcomplex. Koning Winter is de hoofdschuldige aan het achterblij ven van de produktie. Er zijn 290 premiekoopwoningen in uit voering. Allemaal zijn ze te vinden in het middengebied van Molenwijk. Bij de 229 vrije-sectorwoningen waaraan wordt ge werkt zitten onder meer 88 driekamer flats op de hoek van de Dreef en de De chauffeur remde krachtig en week uit, met als gevolg dat hij door de midden berm reed en op de andere rijbaan te rechtkwam. Daar werd zijn auto in de Deze kunnen wel worden gekocht en vonden on langs gretig aftrek als ca deautje voor de Eerste Heilige Communie. Zeven dagen per week kunt u terecht in de kathedraal Uit een etalage van een fotozaak aan de Rivièradreef werd in dezelfde nacht voor ongeveer vierduizend gulden aan came ra’s en flitsers gestolen. De toegang tot de etalage werd verschaft door een steen door de ruit te werpen, de metalen rollui ken waren niet naar beneden. Somber staarde schipper Jan Bart van de scouting groep Prins Willem giste ren naar buiten. De jon gens treffen het niet erg met het weer, vond hij. Een aantal zeeverkenners was net vertrokken van uit Haarlem naar de Ka- gerplassen om voor het eerst sinds lange tijd weer eens deel te nemen aan de Kaagcupzeilwedstrijden van de Admiraliteiten Delfland en Rijnland van Scouting Nederland. Met drie vletten en twee schouwen en vooral op dat laatste is men wel wat trots. In totaal zijn er na melijk dertien schouwen in de strijd, die vandaag en morgen plaatsheeft. Het aantal vletten be draagt maar liefst 148. De jongens van Prins Willem worden begeleid door de eigen motordekschuit Van Speyk. Als het weer het toelaat slapen ze in de eigen boten, anders vin den ze wel een plekje op het vaste land. Zowel van daag als morgen worden er een lange zeiltocht van twaalf kilometer en een korte van vijf kilometer af gelegd. HAARLEM. De in Haarlem wo nende Turken zagen de zon al in het water schijnen. Na jarenlang modde ren en ploeteren was de kans daar om een eigen moskee te kopen. De bou wonderneming Damave bv. bood het pand Koningsteinstraat 2 te koop aan. Voorheen was het gebouw gehuurd door de stichting Welzijn Buitenlan ders Haarlem (SWBH), die zowel Tur ken en Marokkanen daar de gelegen heid gaf hun religieuze plichten te vervullen. Tevens herbergde het pand een ontmoetingscentrum voor de bui tenlanders. Een ongelukkige combina tie, want voor de Islamieten is het schenken van alcohol onder het dak, waaronder wordt gebeden uit den bo ze. Vandaar dat de Islamieten al ge ruime tijd op zoek waren naar een eigen gebedsruimte en vandaar dat de mogelijkheid om te kopen met gejuich werd begroet. Verwijten volgden over en weer. De Marokkanen deden het voorstel om het bovengedeelte te kopen, maar de Tur ken voelden daar weinig voor. Ook al niet omdat de Marokkanen volgens hen in eerste instantie de koop van het bovengedeelte hadden geweigerd. Wel hebben de Turken aangeboden de bo venverdieping aan de Marokkanen te verhuren. Een aanbod, dat smalend van de hand werd gewezen. Een bijkomende moeilijkheid vormt de bijdrage van maximaal 25.000, die de SWBH aan de Turken heeft toege zegd. Zij konden over het bedrag be schikken, wanneer aan twee „mitsen” werd voldaan. Op de eerste plaats zou de gemeente zich garant moeten stellen voor de af te sluiten hypothecaire le ning en op de tweede plaats zouden Turken en Marokkanen samen in één gebouw terecht moeten kunnen. Maar de Marokkanen willen niet huren en de Turken zien geen brood in gedeeltelij ke verkoop. De gebakken peren zijn voor de SWBH. Daar komt nog bij dat het ontbreken van ontbindende voorwaarden in het voorlopig koopcontract de Turken een schadepost oplevert van 26.000 als de definitieve koop niet doorgaat. De keus was voor de Haarlemse gemeenteraad dan ook niet eenvoudig. Uiteindelijk besloten de stadsvertegenwoordigers de garantie te geven al hielden zij daar bij een slag om de arm. De raadsleden wensen over de voorwaarden nog eens uitvoerig te overleggen in de commis sies financiën en sociale zaken. Van zelfsprekend zal de SWBH dit keer wel om advies worden gevraagd. Gezien haar standpunt in het verle den, legt de stichting ongetwijfeld de eis op tafel dat er nu serieus met de Marokkanen onderhandeld moet wor den. Zij hanteert daarbij het parool „gelijke monniken, gelijke kappen”. Het voorstel om de eigendom van het nieuwe gebouw, de toegang en het be heer te splitsen ligt dus het meest voor de hand. Mocht de samenwerking tus sen beide groepen niet lukken dan zijn de gevolgen niet te overzien. Het ge rommel in het wereldje van de buiten landse werknemers kan in dit geval uitgroeien tot een fikse onweersbui. De commissie sociale zaken en finan ciën staan maandag voor de normaal gesproken hopeloze opgave om een doodgeboren kind nieuw leven in te blazen. Het afgelopen jaar is namelijk voldoende aangetoond, dat het streven van Marokkanen en Turken om samen een moskee te kopen tot mislukken is gedoemd. De commissieleden moeten in deze vastgelopen kwestie een Salo mon’s oordeel uitspreken. Waarschijnlijk komt in de gecombi neerde vergadering van de commissies ook de rol van de stichting Remigratie ter sprake. De stichting is opgericht door oud-medewerkers van de SWBH. Wiedemeijer heeft in het verleden meer dan eens laten blijken, dat het zelfstandige handelen van de Turken is ingegeven door raadgevingen van de stichting Remigratie. Een stichting, die al lange tijd haar onvrede met de werk wijze van de SWHB kenbaar maakt. Een breedvoerige discussie over de on derlinge verhoudingen van beide stich tingen kan de zaak van de buitenlan ders alleen maar ten goede komen. Ondanks alle problemen gaan de Turken onversaagd door met het inza melen van geld. Bijdragen voor een Turks-Islamitisch gebedscentrum kun nen worden gestort op girorekening 3244 van de Rabobank in Haarlem on der vermelding van rekeningnummer 161308082 ten name van de stichting Moskee voor Turkse Islamieten, Zijl- weg 152 te Haarlem. 1 g men, maar bedoeld om de ouders het kiezen en ko pen in de winkel eenvou diger te maken. Ook zijn er geïllustreerde prenten boekjes, die tevens als ge bedenboekje dienst doen. Haarlems Dagblad. Om dat de school geen be hoefte meer had aan een conciërge kreeg Bert meer tijd en hij ging op het station de kranten verdelen. Maar hij was ook niet te beroerd om in te vallen als een bezorger ziek was of gewoon niet kwam opdagen. Op zo’n manier heeft hij een gron dige kennis opgedaan in vrijwel alle buurten van Haarlem. Het echtpaar (dat vier zoons kreeg, waarvan er nog drie in leven zijn, en drie dochters) woont nog op zichzelf, in een woning aan de Oost-Indiëstraat. Al jaren, daarvoor heb ben ze ook nog aan de Leidsevaart en in de Leid- sestraat gehuisd. Marie;is een fanatiek handwerk- ster, er is geen kleinkind te vinden dat geen gebrei de kleertjes van oma heeft. Bert is nog volop actief in het kerkelijk le ven. elke woensdag treedt hij op als rondleider ih de kathedraal aan de Leidse vaart. ke dimensie. Temeer, omdat in de nota was. gesteld dat uitwisseling tussen bur gers, scholieren en verenigingen voorrang moet hebben. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een onverwacht de Westelijke Randweg overstekend fietser tje van ongeveer elf jaar was vrijdagmid dag rond half vijf de oorzaak van een verkeersongeval. Het kind, dat de Zijl- weg bereed van west naar oost, kwam Hazepaterslaan en 22 flats in het Brink- manncomplex begrepen. Voor de bouw van 732 premiekoop-wo- ningen en van 14 woningwetwoningen was op 31 maart van dit jaar de subsidie verleend. De bouw van de veertien wo ningwetwoningen aan de Kerklaan in Spaarndam is op 19 april begonnen. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van in totaal 1811 woningen, waar van 388 in de woningwetsector, 452 pre- miekoop en 154 vrije-sectorhuizen. chauffeur XTrZnXVauto rnoeM tie' en Montagebedriif in Krommenie, Wil- worden opgenomen in het Elisabeth Gast- huis, beide auto’s raakten zwaar bescha digd. Het jongetje vervolgde op de fiets zijn weg. Eventuele getuigen van het onge val worden verzocht zich te melden bij de verkeerspolitie, telefoon 129111. kathedraal hebben, in dit kerkgebouw is ook een lectuurkapel te vinden. Daar vindt u een groot aantal (kinder-)boeken gevuld met bijbelverha len en dergelijke. Een groot deel ervan is door kinderen zelf te lezen. Hoe die erover denken is te lezen in korte recensies in de boeken, uitgebreide besprekingen zijn te vin den in een map die op tafel klaarligt. De boeken zijn niet om mee te ne en dus ook in de lectuur kapel. Alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, op zaterdag vrijwel de gehele dag en verder altijd na alle missen die worden gehouden. Tine Pollman-Vroom van de werkgroep lectuurkapel rekent er wel op. dat als u iets koopt u het verschul digde bedrag in de kist doet. Het is namelijk niet mogelijk dat er alle uren iemand van de werkgroep aanwezig is. Bart Wiedemeiier, voorzitter van de stich ting Welzijn Buitenlanders Haarlem. HAARLEM. Uit een vervoerscen- trum aan de Heringaweg werd in de nacht van donderdag op vrijdag een vrachtwagen met lading ontvreemd. De ze lading, veertig dozen elektrische de kens en 43 dozen porceleinen beeldjes, is spoorloos verdwenen; de auto werd later in de stad teruggevonden. Na een korte discussie deed burgemees ter Reehorst de toezegging het weglaten van de prioriteitsstelling het geven van voorrang) te willen overwegen. Dat houdt in dat uitwisseling op alle niveaus in gelij ke mate mogelijk wordt. Met deze toezeg ging wilde Reehorst bereiken, dat de raad een eenstemmig oordeel zal vellen over het voortzetten van de jumelage. „De ver deeldheid heeft in het verleden al voor teveel onaangenaam geroezemoes ge zorgd”, constateerde hij. HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 22 mei 1979 in staat van faillisse ment verklaard: Christoff Edward Ray- mundus Strüwer in Haarlem, Wagenweg 136, h/o Advies en Verkoopbureau Ted Strüwer. Rechter-commissaris: mr. E. J. Schreuder. Curator: mr. A. H. Kist, advo caat en procureur in Haarlem. Wegens het gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank op 22 mei 1979 opgeheven het faillissement van: v.o.f. J. K. Construc- flank gereden door een andere wagen. De u en Montagebedrijf m Krommenie, Wil- chauffeur van de remmende auto moest helminastraat 29, en de vennoten: Lode- wijk Jakobs in Krommenie, Krommenie- dijk 26, Adrianus Johannes Koning in Krommenie, Burg. Lammerschaapstraat 6 uitgesproken op 27 juli 1976, curator mr. J. J. van der Valk. Aagje van Koten, wed. van Chr. Schellevis in Beverwijk, Zonne- bloemlaan 5, h/o Schildersbedrijf C. Schellevis, uitgesproken op 14 maart 1978, curator mr. K. J. Willemse. Bij beschik king van de rechtbank op 22 mei is mr. G. i de Leeuw, advocaat en procureur in Zaandam, Peperstraat 148, benoemd als i curator in de plaats van mr. A. Steinz, in het op 16 mei 1978 uitgesproken faillisse ment van: Decon B.V. in Beverwijk, Groe- nelaan 27. Bij beschikking van de recht bank op 22 mei 1979 is aan Tepeda B.V., gevestigd in Assendelft, Dorpsstraat 217, voorlopig surséance van betaling ver leend, met benoeming van mr. P. M. F. Greuter, advocaat en procureur in Velsen- Zuid tot bewindvoerder. De vergadering der crediteuren is bepaald op dinsdag 28 augustus 1979 om 14.30 uur, in het ge rechtsgebouw te Haarlem, Jansstraat 81. Bij het verzoek is geen ontwerp van ak koord aangeboden. Via collectes waren de Turken erin geslaagd een bedrag van 80.000 in te zamelen. Bovendien hadden zij het voorlopig koopcontract al op zak. Een duur contract, zonder ontbindende voorwaarden, maar een kniesoor die daar op let. Zeker wanneer het gaat om een eigen gebedsruimte. De zaak zag er dus rooskleurig uit. Slechts een garantie van de gemeente voor het afsluiten van een hypotheek ter hoogte van twee ton was nog nodig. Een formaliteit, oordeelden de Turken. En ook Gerrit Tamboer, staffunctiona ris van de SWBH, verklaarde enkele dagen voor de raadsvergadering van vorige week woensdag, dat de garan tiestelling zo goed als zeker was. Maar nota bene de voorzitter van de SWBH, PvdA-raadslid Bart Wiede meijer, gooide roet in het eten. In een voor de raadsvergadering aan alle raadsleden uitgereikte brief torpedeer de hij de toelichting bij het voorstel van het college van B. en W. om een garantie te geven voor de aankoop van het pand Koningsteinstraat 2 ten be hoeve van een Turks-Islamitisch Cen trum. Wiedemeijer constateerde in zijn brief, dat er in de toelichting sprake was van onjuiste en onvolledige weer gave van de feiten. Met name was de SWBH, in tegenstelling tot wat de toe lichting vermelde, niet formeel om ad vies en informatie gevraagd over de garantiestelling. Verder bevatte het raadsstuk volgens Wiedemeijer ondui delijkheden over het inhoudelijke standpunt van de SWBH, over de fi nanciële bijdrage van de SWBH aan het project en over de financiële bij drage van CRM. Conclusie van de toe schouwer: het raadsstuk deugt niet, dus wijst de raad het voorstel tot ga rantieverlening af. Zover kwam het echter niet. Ener zijds omdat de SWBH en de raad de Turken een financiële strop wilden besparen en anderzijds omdat zij de in Haarlem wonende Marokkanen niet in de kou willen laten staan. Ter verdui delijking eerst een stukje voorgeschie denis. Via de speciaal daartoe opgerichte stichting Moskee ijveren Turken én Marokkanen al ongeveer een jaar voor het verwezenlijken van een gemeen schappelijk gebedscentrum. Zij zamel den geld in en keken uit naar geschikte panden. Diverse pogingen leden echter schipbreuk. In de Spaarnekerk was ruimte beschikbaar, maar de eigenaar dacht alleen aan verhuur. Bovendien waren in de Spaarnekerk geplande sportaccommodaties voor de beide groeperingen een groot bezwaar. Zij waren bang, dat daardoor een rustige godsdienstbeleving onmogelijk zou worden. Een mogelijke aankoop van de Lutherse kerk in Haarlem-noord strandde op een te hoge prijs. Al die tijd toonden vooral de Turken zich zeer actief. Zij lieten geen kans onbenut om aan geld te komen en bleven op zoek naar een geschikt pand. Toen onlangs bekend werd, dat Dama ve het huurcontract met de SWBH niet wilde verlengen en Koningsteinstraat 2 te koop aanbood, stonden de Turken met de geldbuidel klaar. Zij hadden een bedrag van 80.000 bijeen geg aard. De Marokkanen stonden op dat moment volgens de Turken nog met vrijwel lege handen. Voor de Turkse groepering had de stichting Moskee toen al lang afge daan. Zij verweet de Marokkanen een minimale inbreng en betrokkenheid en besloot een eigen stichting in het leven te roepen: de stichting Turks Islami tisch Centrum. Dat was een stevige tik op de toch al gevoelige vingers van de Marokkanen. Zij bezigen in dit verband het woord verraad. Volgens hen kregen zij pas iets over de koop te horen, toen het voorlopig koopcontract al was gete kend. Een wapenfeit, dat zij ook de SWBH zeer kwalijk nemen. Bovendien blijven de Marokkanen hameren op het doel van de stichting Moskee: het verwerven van een gezamenlijke ge bedsruimte voor Turken én Marok kanen. plotseling in het zicht van een Haarlemse automobilist die uit noordelijke richting komend over de Randweg reed. Aan de orde was een pré-advies van de afdeling secretariaat en kabinet, waarin het waarom, de beschikbare geldmidde len en de toekomst van de jumelage nog eens op een rijtje waren gezet. De nota mondt uit in het besluit, dat de betrek kingen tussen Haarlem en de beide zus tersteden op basis van internationale so lidariteit en in de ruimste zin van het woord een vervolg zullen krijgen. De bestaande uitwisseling tussen burgers op cultureel, sportief en scholair gebied on dergaat een uitbreiding met een uitwisse ling op gemeentelijk niveau en politiek- en vakbondsterrein. Alvorens dit besluit door de raad wordt goedgekeurd, moet eerst de commissie algemene zaken haar fiat geven aan de nota. Een beeld van vroegere Kaagcupzeilwedstrijden 54.4

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 9