Met Hillegoms Hoofdstraat blijft nog alles mogelijk Boonzaaijer weg uit raad Hillegom gunt zich meer tijd voor Centrum-plan VAN WENSVEEN VOELT ZICH BELEDIGD DOOR KRITIEK VAN D’66 Als eenmansfractie te druk in Hillegomse raad Groeiende toenadering bewoners, winkeliers en gemeente AFSLUITEN OF VERKEERSARM MAKEN ADJUDANT ZIJP HANGT PET AAN DE KAPSTOK 59 Staatssecretaris over aankoop door KLM: Weer onderzoek 99 door Mc. Kinsey bij Fokker-VFW ice Jttrfw j 13 DONDERDAG 28 JUNI 19 7 9 REGIO ie )0. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Bakker Out wil weer de tijd hebben om deeg te rollen en broodjes te bakken. Dat lukte de afgelopen maanden maar met moeite. Out vond het werken in de éénmans-fractie van zijn Alternatieve Partij in de gemeenteraad maar moeilijk te combineren met zijn dagelijk se taak in de bakkerij, die hij met twee zoons runt. De raads vergaderingen in Hillegom lo pen niet zelden uit tot na het middernachtelijk uur. Out be gint tegen één uur alweer aan zijn ovens te denken en wil ei genlijk vooraf nog een uurtje naar bed. rde 11e L, F. len i. 12 IIF (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het Hillegomse gemeentebestuur zal uiterst be hoedzaam verder gaan met de voorbereidingen voor het ont- werp-bestemmingsplan-Cen- trum. Het plan dat Hillegom in januari presenteerde en dat door de sloop van tientallen huizen ter wille van parkeerplaatsen veel verzet in het dorp opriep, heeft tot gevolg gehad, dat zowel win keliers als bewoners zelf aan het tekenen en berekenen sloegen. Er kwamen alternatieve plannen op tafel. De gemeente is vervolgens aan de slag gegaan om te probe ren, zoveel mogelijk elementen uit die andere plannen in een nieuw, eigen plan te verenigen. Op een hoorzitting in Treslong werd dat „derde-generatieplan” van de gemeente onlangs gepre senteerd. Bakker Out (AP) Architect maakt (Van een onzer verslaggevers) zoekt aansluiting goedkoper plan bij andere fractie raadhuis Hillegom 1 A 142 Raadslid Out, Alternatieve Partij. I, (Van onze parlementsredactie) settes dmini- u ons dat de koop zich al in een vergevorderd stadium bevindt. Regeringsgoedkeuring is nog wel nodig, maar daarvoor zullen in hoofdzaak voor de KLM zwaarwichtige bedrijfseconomische criteria worden aan gelegd. De rijksgoedkeuring kan nu spoe dig worden verwacht. De staatssecretaris oordeelde Rienks’ motie even overbodig als het hele debat. Hardop vroeg zij zich af waarom de kogel met door de kerk kon worden gejaagd en zij wees er en passant wrevelig op dat haar wekker over tweëeneenhalf uur al weer zou aflopen. Waarop Van Aardenne de vraag stelde hoe die kogel dan wel uit de kerk te voorschijn zou komen. verklaarde in Treslong, dat het langza merhand eens afgelopen moest zijn met de plannenmakerij. Vol voortvarendheid kondigde hij aan, dat de gemeenteraad nog deze maand zijn zegje zou moeten doen over de toekomst van het Hillegomse centrum. Enkele raadsleden die de hoor zitting bijwoonden, wisten gedaan te krij gen dat eerst de gemeenteraadscommissie ruimtelijke ordening alle plannen nog zou kunnen bespreken. De commissie deed dat gisteravond. Tij dens die vergadering bleek Hermans te zijn bijgedraaid: hij kondigde aan, dat de gemeenteraad pas in september een uit spraak over het ontwerp-Centrumplan hoeft te doen. „We moeten niet proberen, de zaak te forceren”, zei hij. D’66-woordvoerder Wotte had zich kort tevoren in eendere bewoordingen uitgela ten. „Ik heb goede hoop, dat bewoners, winkeliers en gemeente dicht bij elkaar komen. Dat is een heel subtiel proces, waarbij veel psychologische inspanning komt kijken Laat u zich niet door een krap tijdsbestek overhaasten,” adviseer de Wotte het college. Hermans zei gisteren, dat een suggestie van de bewoners om onder meer huizen te sparen door slechts één winkel te slopen en daarmee een doorbraak in de Meer- straat-promenade te maken, niet onmid dellijk wordt afgewezen. Weliswaar wordt de promenade erdoor in twee stukken gesneden, maar het Hillegomse college meent ook, dat het belangrijk is om zoveel mogelijk huizen te behouden. Er zal naar mogelijkheden gezocht worden om dat te bereiken. Het „derde-generatieplan" van de ge meente gaat ervan uit, dat in het centrum ongeveer 21 huizen moeten verdwijnen. In het plan van de ondernemers constateer de Hermans de sloop van ongeveer 35 huizen. De bewoners willen in hun eigen plan met de doorbraak in de Meerstraat- promenade nog meer huizen sparen en denken er slechts 14 te hoeven slopen. de centrumbewoners hebben gisteren van het Hillegomse college niet de garan tie gekregen, dat ze weer in hun eigen omgeving kunnen terugkeren als hun hui zen gesloopt moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het kan met de Hillegomse Hoofdstraat nog alle kanten uit: afsluiting of verkeersarm maken. De gemeente gaat de Hoofdstraat als een aparte zaak beoordelen in het ontwerp-bestemmingsplan-Centrum, dat gister avond werd besproken door de raadscommissie ruimtelijke ordening. Het Centrum-plan zal in elk geval planologisch gezien de mogelijkheid openen om in de toekomst een verkeersarme of wellicht verkeersvrije Hoofdstraat te maken. De beslissihg over wat uiteindelijk het aangezicht van de Hoofdstraat zal zijn, valt nog lang niet. Van Wensveen vreest nu buiten Hille gom de naam te hebben gekregen van een duur architect. Een op handen zijnde op dracht voor de bouw van een geheel nieuw raadhuis in de omgeving van Haar lem zou, zo vreest hij, zijn neus wel eens voorbij kunnen gaan. Hij denkt, dat hij nog wel eens zal bin nenwandelen in de Rotondepost en met de verrekijker het strand zal afturen. Nu al weet hij, dat hij zich niet zal vervelen en dat hij veel tijd hoopt te besteden in zijn volkstuin, op zijn visstekkie, met zijn post zegelalbum en aan het biljart. Op deze dag heeft hij daar nog geen tijd voor, want Zijp en zijn echtgenote zullen vele handen moeten schudden. Vanmiddag heeft hij afscheid genomen van zijn politionele col lega’s en vanaf 17 uur is er voor zijn vele andere relaties gelegenheid hem uit te wuiven. Dat gebeurt uiteraard op het strand en wel in paviljoen 9 „Terminus” naast de politiepost. sociale rijdag- o u deed dat zelfs enkele malen voor radio en televisie. De regelmatig zoekrakende kinderen hebben een apart plaatsje in zijn politie- hart_ „Op de eerste zondag dat ik dienst had, kregen we er 463 binnen dan dat bleek geen uitzondering. Maar ze komen altijd weer terecht”. De telefoon bewijst op datzelfde moment, dat dat soms zeer snel gaat en dat niet alle verdwaalde en huilende hummels het tot de ruim van speelgoed voorziene politiepost brengen. Op het ene toestel meldt een ongeruste vader de vermissing van dochter Jasmijn, op het andere toestel krijgt een van Zijp’s vijf medewerkers het bericht van een strandpachter, dat daar ene Jasmijn zit te huilen. „Zo gaat het niet altijd”, verteld de vriendelijke adjudant. „Officieel zijn we open van tien tot zes uur, maar het wordt ook wel eens middernacht voor een ver- Hij liet Van Wensveen in niet mis te verstane woorden weten, dat de architect brutaal was geweest door Hillegom zo’n duur plan voor te schotelen. Die kritiek is de Rotterdamse architect in het verkeerde keelgat geschoten. „Ze pakken hier een mens die zich niet verweren kan. D’66 heeft hatelijke taal gebruikt, die beledi gend is voor mijn goede naam. Ik vraag Van Wensveen meent in Hillegom ver keerd te zijn begrepen door de fractie van Wotte. „Ik kan ook een raadhuis van één miljoen gulden bouwen.” De architect is, op verzoek van het Hillegoms college van B. en W. onlangs begonnen aan een kos tenraming die binnen de twee miljoen gulden blijft, wat dus in overeenstemming is met het verlangen van de raad. Dinsdagochtend vroeg zal Van Wensveen naar Hillegom afreizen om deze nieuwe raming op de Hof van Holland te overhan digen. Van Wensveen presenteerde echter en kele maanden geleden op eigen risico en op eigen initiatief een kosteninzicht in uitbreiding van het raadhuis voor de prijs van ƒ4,5 miljoen. De raad, die meende met een echt „plan” te worden geconfron teerd, schrok daar hevig van. En hoewel Van Wensveen zijn best deed om de raads leden uiteen te zetten, dat hier geen plan lag. maar slechts een overzicht van ruim tebehoeften en ruimtemogelijkheden, was de presentatie voor D’66-woordvoerder Wotte aanleiding om naderhand in de pen te klimmen. Adjudant Zijp, voor het laatst met de witte pet op. Vandaar dat de Hillegomse bakker de laatste weken voorzichtige toenaderingspogingen doet tot andere partijen in de gemeenteraad. Met wie de Alternatieve Partij uiteindelijk in het huwelijk zal treden is nog niet te zeggen. Wel wil Out kwijt, dat wat hem betreft samenwerking of een samengaan met vrijwel elke partij mogelijk is. Aan de borreltafel tijdens het afscheid van een gemeenteambtenaar deelde bakker Out deze dagen aan CDA-fractievoorzitter Van der Kamp en CDA-wethouder Smits mee, wel weer met deze partij in het huwelijk te willen treden, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Wat die voorwaarden zijn wil Out nog niet in het openbaar kwijt. De Hillegom se bakker kreeg de indruk, dat het CDA hem graag weer wil binnenhalen. Bakker Out was begin vorig jaar juist uit het CDA gestapt, omdat het beleid van Smits hem niet beviel. Tijdens de campagnes voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart vorig jaar liet Out zich door een aantal dorpelingen overhalen, lijsttrekker van een nieuwe partij te worden, die het allemaal anders zou moeten doen dan het CDA. Dat werd de Alternatieve Partij. Out wist één zetel in de nieuwe raad te behalen, maar hij had zijn achterban van meet af aan duidelijk gemaakt, het niet in zijn eentje derd met zijn plannen, te kunnen volhouden. Out denkt het nu toch weer met het CDA te kunnen vinden. Of met een andere partij in de Hillegomse raad. „Ach, je bent het natuurlijk niet op alle punten met elkaar eens, maar dat is binnen elke partij ook het geval. Je zult niet steeds op één lijn zitten, maar ik denk, dat ik beter zal kunnen functione ren als ik met een andere partij ga samenwerken”, zegt de bakker. „Ik moet wél voorkomen, dat ik kie zersbedrog pleeg. Mensen die op de Al ternatieve Partij stemden, kwamen voor het allergrootste deel uit het CDA. Die „tiet uua staat uiteraard met open mensen hebben kennelijk bewust niet op armen tegenover iedereen die zich bij Er bleef kritiek komen, van bewoners die te laat wisten wat de gemeente op papier had gezet, én van winkeliers, die alweer aan een tweede alternatief plan waren begonnen. Burgemeester Hermans (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Adjudant J. J. Zijp, commandant van de strandpoli- tie, hangt vandaag zijn witte pet aan de kapstok. Op Hemelvaartsdag heeft hij al een voorproefje gehad van het afscheid, dat hem vanmiddag te wachten staat. Een vloot van zeil boten 'en surfplanken kwam op die zonnige voorjaarsdag naar het strand voor de Rotonde gevaren, de red dingsboot lag in de branding en ook de Reddingsbrigade was met volledig materieel ter plaatse. Uit het massale huldebetoon, met name uit de gespro ken woorden en de vele cadeau’s, bleek toen al, dat de adjudant een uitstekende verhouding heeft opge bouwd met zijn vele relaties langs de vloedlijn. Jaap Zijp kwam op 28-jarige leeftijd bij de Zandvoortse politie en hij is er altijd gebleven. Van hulpagent bij de algemene dienst bracht hij het via een periode bij bijzondere wetten in 1959 tot brigadier. In 1972 kreeg hij de leiding over het strand- detachement, dat van half mei tot half september vanuit de post aan de Rotonde de nodige orde en regelmaat schept op de negen kilometer van het Zandvcortse strand. „Vooral die laatste zeven jaar is een prettige tijd geweest”, zegt Zijp, die vorig jaar werd bevorderd tot adjudant. „Wij zijn een ander soort politie, niet de strenge man. We staan ten dienste van de mensen die met vakantie zijn en we moeten con tacten opbouwen met de strandpachters, de watersporters, de reddingsbrigades en vooral ook met de gasten". Uit zijn verhalen blijkt dat hij zijn werk, zijn dagelijkse tochten met de landrover door de zonnende meute of met de politie- boot door de branding, straks zal missen. Hij heeft er altijd graag over verteld en hij ging had daar gisteren sterk op aange drongen, uit een oogpunt van gezonde groei. „We moeten tenslotte rekening hou den met toekomstige uitbreiding van Hil legom”. Burgemeester Hermans liet de ondernemers weten, dat het college aan uitbreiding van de vloeroppervlakte van winkels geen enkele behoefte heeft. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. De directie van Fokker zal het bedrijf opnieuwlaten doorlichten door het management adviesbureau McKinsey met het oog op de taken waarvoor Fokker zich in het komende decennium gesteld zal zien. McKinsey zal eind juli een begin maken met het onderzoek dat dit keer voornamelijk de topstructuur van de vliegtuigfabriek zal omvatten, en zal eindseptember rapport uit brengen. is ge gelijke /an of m pré. parkeerplaatsen in de Hoofdstraat”. BBH-woordvoerder Veldhuis vond ook, dat autoverkeer voor een deel juist de levendigheid van de Hoofdstraat bepaalt en dat alleen zwaar verkeer geweerd zou moeten worden. WD’er Boonzaaijer sprak zelfs van „het afsnijden van onze levensader”, doelend op een autovrije Hoofdstraat, die hij nu al in het ontwerp- bestemmingsplan-Centrum meende te vinden. Burgemeester Hermans ontkende dat: „We zijn uitgegaan van het verkeers arm maken van de Hoofdstraat. Dat is iets anders dan volledige afsluiting”. Of het ooit van een echt afsluiting komt en hoe de Hoofdstraat er dan uit zal zien, zal vermoedelijk de komende jaren nog vele malen de tongen in Hillegom beroeren. In theorie maakt het Centrumplan een en ander wel mogelijk. In overleg met de bewoners zal als apart onderdeel in het Centrumplan bekeken worden, wat de toekomst moet worden van het gebied rond Ambachtstraat en Meerdorpstraat. Hillegom wil eerst bij ho gere overheden zijn licht opsteken over subsidiemogelijkheden. De bewoners hebben in hun eigen plan vermeld, dat een voormalige boerderij aan de Ambacht straat gesloopt zou kunnen worden om Vanuit de commissie werden B. en W. geconfronteerd met het verlangen om niet al het verkeer uit de Hoofdstraat te halen. Zo meende Van der Laan (PvdA/PPR), dat de straat alleen van zwaar verkeer verlost moet worden. „Maar je kunt niet alle auto's uit de Hoofdstraat halen. Er heeft altijd verkeer door deze straat gere den. De Hoofdstraat is vanouds de verbin ding geweest tussen Haarlem en Leiden. Er moet iets doorheen gaan”. Door de helft tot zestig procent van het aantal parkeerplaatsen uit de Hoofdstraat Weg te halen, komt er volgens Van der Laan ruimte om van de straat iets gezelligs te maken, met bomen en bankjes. „Dan gaan Hillegommers tenminste niet meer naar Lisse, omdat het daar veel gezelliger win kelen is. Concurrentieoverwegingen rechtvaardigen het om zeep brengen van Hoe de zaak rond D’66 zal'aflopen is nog onduidelijk. Fractievoorzitter Wotte meent, dat het met een sisser afloopt, maar Van Wensveen blijft erbij, dat D’66 zijn verontschuldigingen moet maken voor de uitlatingen in de open brief. „Ik ben politiek gezien D’66 welgezind, maar ik betreur het dat politiek gelijkgerichte mensen zó onredelijk zijn,” zegt de Rotter damse architect. HILLEGOM. In de Hillegomse Hoftuin komt waarschijnlijk toch een vergroot raadhuis te staan in de prijs klasse zoals de gemeenteraad die eind vorig jaar vaststelde. De Rotter damse architect D. van Wensveen is vrijwel klaar met een kostenraming van een raadhuisuitbreiding die bin nen de twee miljoen gulden blijft. Dat was ook de wens van de gemeente raad. DEN HAAG. De regering zal niet verlangen dat de KLM voor de aanschaf van tien A 310-vIiegtuigen voor het Europese verkeer plus een optie op nog eens tien een investering van één miljard gulden bij Airbus Industrie compensatie zal afdwingen ten behoeve van het Nederlandse bedrijfsleven. Minister Van Aardenne van economische zaken en staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer hebben dit duidelijk gemaakt in een debat dat de Tweede Kamer de afgelopen nacht over dit onderwerp voerde. Compensatie, naar analogie van wat de regering heeft bedongen bij de bestelling van de F-16, werd bepleit door Rienks (PvdA), Van Zeil (CDA) en Bolkenstein (VVD). Tijdens het ruim een uur durende debat, waarmee als laatste agendapunt om kwart over drie een begin werd ge maakt, diende Rienks een motie van die strekking in, waarover in de loop van vandaag zou worden gestemd. plaats te maken voor een hofje met be jaardenwoningen. Het Hillegomse college voelt weinig voor het verlangen van de plaatselijke middenstanders om de bruto vloeropper vlakte van de winkels in het dorp met 3300 vierkante meter uit te breiden. Voorzitter L. Koppers van de ondernemersvereni- mij zelfs af, of wellicht mijn belangen hierdoor geschaad worden." Van Wensveen zou volgens geruchten in de wandelgangen van het Hillegoms raad huis een kort geding tegen D’66 overwe gen. „Ik wil dat ontkennen noch bevesti gen,” verklaarde de architect gisteren des gevraagd. „Ik ben in correspondentie met D’66 en ik wacht nog op antwoord.” Aanleiding voor het tweede onderzoek na dat van vorig jaar waarbij bleek dat de Fokkervliegtuigen te duur waren zijn, aldus de verklaring die Fokker woensdag heeft uitgegeven, „interne en externe veranderingen die haar positie in de toekomst kunnen beïnvloeden”, waar onder Fokkers streven zich te ontdoen van de fusie met het Westduitse bedrijf VFW in Bremen, alsook de ontwikkeling van de F-28-super en de verkoop van de twee bestaande modellen, F-27 en F-28. De besprekingen tussen Fokker en VFW over ontbindingen wanneer accoun tants van beide partijen gereed zijn met de opstelling van een vermogensover- zicht. Voornaamste struikelblok voor Fokker is het bedrag dat de huidige Fok- ker-VFW-combinatie moet betalen aan de Westduitse staat, als compensatie voor het nimmer goed van de grond gekomen VFW-614-project, een tweemotorig straal- verkeersvliegtuig van VFW waarvan slechts elf toestellen zijn gebouwd. De partij die Out niet als toekomstige huwelijkspartner ziet zitten is PvdA/ PPR. D’66 heeft wél een aanzoek gekre gen. „Die partij mag je misschien ook wel progressief noemen, maar is toch wat minder rood dan de PvdA”. De aanhang van D’66 zou aanvanke lijk dinsdagavond geraadpleegd worden over het verzoek van Out. Het is er niet van gekomen. De vergadering was zo laat half twaalf afgelopen, dat de democraten besloten, de zaak naar een volgende vergadering te verschuiven. Fractievoorzitter en enig raadslid van D’66 Wotte was trouwens nogal ver baasd over de voortvarendheid waar mee de partijsecretaris het huwelijk saanzoek op de agenda had gezet. Bakker Out heeft ook de VVD al bena- mjh „Ik heb bij de borrel wel eens tegen Arie Boonzaaijer gezegd: joh, ik zie het in mijn eentje niet zo zitten in die raad. Zullen we hutje bij mutje gooien?”. Een concrete reactie is ook daar nog niet op gekomen. CDA-fractievoorzitter Van der Kamp vindt de tijd nog niet rijp om op het aanzoek van Out een concrete reactie te geven. „Het is mij bekend, dat hij wel degelijk erg aan het CDA denkt, Uiter aard, want hij is landelijk CDA’er geble ven. In Hillegom hoort-ie op het ogenblik niet bij het CDA. Maar hij heeft van oudsher vele bindingen ermee”. „Het CDA staat uiteraard met het CDA willen stemmen”. Toch meent ons wil aansluiten. Maar om over de Out, dat de achterban van zijn Altema- finesses hiervan te praten? Dat kan een- tieve Partij er alle begrip voor heeft, als voudig niet. Dat zou ik tegenover Out hij samenwerking met anderen, zelfs niet fijn vinden, zelfs”, besluit Van der met het CDA, zoekt. Kamp. Strandpolitie is niet streng dwaald kind terecht is. Maar ik heb dit werk erg graag gedaan, ook de contacten met de reddingsposten, de mensen van de 38 strandpaviljoens en van de 700 karn- peerhuisjes”. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Arie Boonzaaijer wil aan het eind van dit jaar opstap- pen als WD-raadslid in Hillegom. Hij vindt, dat zijn werk bij de KLM j niet langer te combineren valt met een raadslidmaatschap. Boonzaaijer heeft besloten, met onmiddellijke in gang aan collega-raadslid ing. B. J. de Graaff het fractievoorzitterschap over te dragen. Boonzaaijer is vijf jaar raadslid in Hillegom geweest. In een brief aan het WD-bestuur I schrijft hij tot zijn besluit te zijn gekomen „op grond van cardiologisch-vliegme- I disch advies en een uitbreiding van de luchtvaartactiviteiten (route-instructie)”. Boonzaaijer zal eind dit jaar als raads lid worden opgevolgd door de heer A. G. Koppers. Het WD-bestuur betreurt het vertrek van Boonzaaijer, maar deelt met hem het vertrouwen in zijn opvolgers. Voor een zorgvuldig opgezette, over ver- reheidene landen gespreide bouw van de Toulouse geassembleerde Airbus is, «dus Van Aardenne, in Nederland niet zo ^makkelijk compensatie te vinden. Staatssecretaris Smit-Kroes wees erop „Geen compensatie nodig voor Airbus

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 13