PLEIDOOI CDA-FRACTIE BIJ REGERING: Boete voor bezetters ministerie Debat over Geboortegolf in Blijdorp d Smit-Kroes: DC-10 veilig GROTE VERKEERSDRUKTE VERWACHT w Aantjes na de zomer en dan dit noq Brienenoordbrug wordt breder o St Cl 2 D BINNEN EN BUITENLAND DONDERDAG 2 8 JUNI 19 7 9 DEN HAAG (ANP). Na- de CDA-fractie heeft mens fractievoorzitter Lubbers zich tot minister-president Van Agt gewend om te bewerkstelligen dat ons land alsnog enkele dui zenden bootvluchtelingen op neemt. In een open brief aan de premier doet Lubbers een beroep op de regering „alles te doen wat in haar vermogen ligt om de eigen hulp zoveel mogelijk op te voeren en tege lijkertijd andere initiatieven te steunen en zonodig te stimu leren”. Eroscentra Winkels niet dicht Wapenhandel Sovjet-Unie bemoeial? Berkhouwer ontkent (V; J He vei ra« gei Mi< op] Thuis bevallen Fair behandelen Belastingleg Rekenmachientjes II h .se sa e- c 20 9 0 H Nederland moet duizenden bootvluchtelingen opnemen Symposium over anti-conceptie het weer Vakantiegeweld barst komend weekeinde los d o 25 nog Centraal in de besprekingen staat de toekomstige ontwikkeling van de binnen- baarmoederlijke anti-conceptiemiddelen, die in ons land bekend staan als „spiraal tjes”. Volgens G. Jacobs, medisch advi seur van Organon en een van de organisa toren van het congres, is er alle reden om te verwachten dat dit middel in de toe komst op veel grotere schaal zal worden toegepast dan tot dusver: „De afgelopen tien jaar is het spiraaltje door de opmars van de pil op de achtergrond geraakt. Inmiddels is gebleken dat het gebruik van de pil voor vrouwen boven de 40 jaar zekere risico’s oplevert zoals een verhoog de kans op hart- en vaatziekten”. „Bovendien heeft het pilgebruik al thans in de westerse industrielanden zich zo langzamerhand gestabiliseerd. Het marktaandeel' ligt nu rond de 45 percent en er is geen groei van betekenis meer te verwachten. Dat betekent dat we naar bruikbare alternatieven moeten zoeken voor alle vrouwen die, om welke reden 20 20 17 19 20 19 20 17 27 25 21 22 27 22 21 26 28 20 25 23 21 29 28 35 26 26 18 22 30 18 30 22 12 18 16 18 19 22 22 21 0 0 0.1 0 16 9 0 0 0 0 0 16 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0.4 0 6 0 0 DEN HAAG (ANP). De DC-10 is, mits goed en volgens de voorschriften onder houden, een vliegtuig, dat aan alle veilig heidseisen voldoet. Staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft dat gisteren in de Tweede Kamer geant woord op vragen van de socialist Rienks. Totdat alle gegevens van het ongeluk van een DC-10 bij Chicago bekend zijn, vindt de bewindsvrouwe het niet nodig op Europees niveau over het vliegtuig te spreken. Technisch is het niet mogelijk een vlieg tuig te bouwen waarvan de motor er niet af kan vallen of waar geen vleugelbreuk kan optreden. Wel kunnen steeds techni sche verbeteringen worden aangebracht, aldus mevrouw Smit-Kroes. Het is niet zo, dat de DC-10 een essentieel onderdeel mist. Mevrouw Smit-Kroes liet merken dat ze geïrriteerd was, omdat ze opnieuw in de Kamer moest verschijnen om te antwoor den op vragen over de DC-10. Ze herhaal de verschillende keren dat het toestel „volstrekt veilig” is bij goed onderhoud. Zolang het vliegtuig genoeg snelheid houdt blijft het bestuurbaar en in even wicht, aldus de staatssecretaris. Minister Van der Klaauw zal mogelijk morgen in het kabinet voorstellen, dat Nederland het aantal Indochinese vluch telingen, dat wordt toegelaten, uitbreidt tot duizend. dan ook, de pil niet willen gebruiken”, aldus Jacobs. De laatste jaren wordt in de medische wereld dan ook intensieve research ver richt om het spiraaltje verder te perfectio neren. Daarbij zijn al beduidende resulta ten geboekt. Zo wordt geëxperimenteerd met kleinere modellen, die de kans op schadelijke neveneffecten (bloedingen, spontane afstoting) aanzienlijk reduce ren. Bovendien wordt de mogelijkheid onderzocht het spiraaltje te combineren met biochemische middelen. Via micro- capsules, die aangebracht worden in het plastic gedeelte van het spiraaltje, zouden op die manier bijvoorbeeld antibiotica in het lichaam kunnen worden gebracht, ter bestrijding van infectie en venerische ziekten. Op dezelfde manier kan het spiraaltje mogelijk ook dienen als de verspreider van middelen om de menopauze te ver lichten, of van hoogwaardige voedings stoffen voor zogende moeders. Daar kunnen de Nederlanders zich men gen onder de dertig miljoen binnen- en buitenlandse toeristen, die in het hoogsei zoen voornamelijk de Spaanse kusten be volken. Verder wordt er nogal wat belang stelling voor Joego-Slavië en Griekenland verwacht. De boekingen voor het zomerseizoen 1979 rezen, na de slechte zomer van vorig jaar, aanvankelijjk de pan uit. Tijdens de slechte winter hadden velen echter geen lust meer het plaatsje achter de kachel te verlaten om een reis voor de zomer te bespreken. Maar de deskundigen zijn het er over eens: het zal dit jaar wel weer overal drukker worden dan vorig jaar, toen er volgens de statistieken 7,9 miljoen Neder landers op uittrokken, die met elkaar goed waren voor 10,5 miljoen vakanties. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal op dinsdag 28 augustus, direct na het zomerreces, een debat houden over de vorige week gepubliceerde rapporten over het oorlogsverleden van mr. Aantjes. Het debat zal zich waarschijnlijk toe spitsen op de vraag of mr. Aantjes vorig jaar november terecht zijn fractievoorzit- terschap van het CDA heeft opgegeven en of hij ooit nog in de actieve politiek kan terugkeren. De meeste fracties zijn op dit moment geneigd deze laatste vraag ont kennend te beantwoorden, vooral gezien het stelselmatig verzwijgen door mr. Aan tjes van zijn aanmelding en lidmaatschap van de Germaansche SS in de jaren na de oorlog., oi Verder zal ook de wijze waarop de rege ring de zaak-Aantjes vorig jaar november heeft aangepakt, in het Kamerdebat ter sprake komen. De commissie-Patijn, die heeft onderzocht wie na de oorlog op de hoogte waren van Aantjes’ oorlogsverle den, heeft hierover in haar rapport een aantal kritische kanttekeningen gemaakt. De commissie-Enschedé, die de feitelij ke gedragingen van mr. Aantjes tussen zijn tewerkstelling in Duitsland in 1943 en de bevrijding in mei ’45 heeft onderzocht, acht haar werk beëindigd met het uitbren gen van het rapport. De commissie zal dan ook niet bij het Kamerdebat aanwezig zijn. De commissie-Patijn, die geheel uit Kamerleden bestaat, zal wél aangespro ken kunnen worden tijdens het debat, bijvoorbeeld om vragen te beantwoorden over de werkwijze en de conclusies van de commissie. Ook dit jaar weer van alle kanten goede raadgevingen voor de vakantieganger. De actiegroep Man Vrouw Maatschap pij (MVM) is tegen de stichting van er oscentra. MVM zegt in een brief aan mi nister De Ruiter van Justitie en burge meester en wethouders van Rotterdam dat door de oprichting van een stichting voor de exploitatie van dergelijke centra het er op neerkomt dat de prostituees door het bedrijfsleven zullen worden geëxploiteerd. Daarnaast stelt de actie groep dat de vrouwen om wie het gaat geen enkele zeggenschap krijgen. Bijna een kwart van de winkels houdt zich niet aan de administratieve bepalin gen van de Winkelsluitingswet. Deze con clusie trekt de Consumentenbond uit een onderzoek in Apeldoorn, Enschede, Hoog- ezand, Maassluis, Schiedam, Vlaardingen en de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Werk groepen van de bond hielden de peilingen. De Rijkspolitie in het Overijsselse Rijs- sen heeft 34 personen gearresteerd, ver dacht van het verhandelen en/of in bezit hebben van vuurwapens. De politie nam twaalf wapens en zeshonderd patronen in beslag. De verdachten, in leeftijd varië rend van zeventien tot veertig jaar (de meesten uit Rijssen afkomstig), zijn nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt op vrije voeten gesteld. De WD vindt dat de Sovjet-Unie zich bemoeid heeft met de binnenlandse aan gelegenheden van Nederland als het juist is dat de vorige Russische ambassadeur in ons land een bijdrage heeft geleverd aan de acties tegen de neutronenbom. In de Russische pers zijn berichten ver schenen dat ambassadeur Romanov na zijn terugkeer in Moskou is onderschei den voor de bijdragen die hij heeft gele verd aan de bewustwording van het Ne derlandse volk over de gevaren van de neutronenbom. De Kamerleden Verkerk- Terpstra en Ploeg (beiden WD) vrager de regering waar de bijdrage van Roma nov uit bestaan zou hebben. Het WD-lid Berkhouwer ontkent dat hij racistische termen heeft gebruikt in de verkiezingscampagna voor het Europees Parlement. Berkhouwer zou D’66 eet „nikkerpartij” genoemd hebben. Berkhouwer zegt van zichzelf dat hij teveel politicus is om dit soort uitlatingen te doen. De zaak was aangezwengeld door de voorzitter van de liberale jongerenor ganisatie (JOVD) De Grave. Die had het verhaal van één van zijn leden. Nog voor Berhouwer zelf kon reageren, had de voorzitter van de WD-fractie zich al te genover D’66 van genoemde opmerkingen gedistancieerd. o o o 4 o o o ROTTERDAM (ANP). Het beruchte verkeersknelpunt van de Van Brienen oordbrug wordt opgelost. De brug wordt verbreed met een aanbouw aan de west kant. Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) heeft daarover gistermiddag overeenstemming bereikt met vertegen woordigers van Rijnmond, Rotterdam en Capelle aan den IJssel. Die hebben steeds gepleit voor een aan- bouwbrug aan de westkant boven de al ternatieven van een tunnel of aanbouw- bruggen aan twee kanten van de bestaan de brug. Die oplossingen zijn een stuk duurder. Een tunnel kost 245 miljoen gul den, twee aanbouwbruggen 240 miljoen. Met de bouw van een westelijke verbre ding is 160 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP). Dit week einde zal het vakantiegeweld losbar sten of met andere woorden gezegd: dit weekeinde gaat de eerste pluk van de ruim acht miljoen Nederlanders, die naar verwachting op vakantie gaan, op stap. 40 percent blijft in ons land. De rest zoekt het over onze landsgrenzen, waarbij in 66 percent van de gevallen de eigen auto het vervoermiddel zal zijn. ge- Er acht Ju- een B( verji misc Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew mist mist zw. bew. onbew zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew onbew 1. bew. onbew. 1. bew. regen h. bew. onbew. 1. bew. h. bew. onbew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew zw. bew. onbew. 1. bew. h. bew. PE] hoofd de ro name ronde Het is lande bitteri Viel steld teken, afziet Van ging i onder heid t ning t groter Uit ten ov tussen en Th. de Ca Khme tracht Bi Isra vijf neef zen de F F-15 neer He tenl< giste nis” en o heid van bezo part EÉ voor klar voer land forn verb een flict stele Liba desp He sche voer buur daar vlieg sche hst i gen stan se st basii Of de Ij beve geen in L treff In SPD’ le af geëis derh( De a: repul vraa^ (en d moet De dag I men, ling r dag. tamel men vaarc advie moet Teg zegge 63 9 8 7 6 10 8 8 7 12 11 13 24 18 15 13 12 16 16 11 15 14 11 15 15 10 10 14 19 21 16 21 8 10 19 DEN HAAG. De Haagse po litierechter heeft gisteren zeven tien leden van de anti-militaristi- sche actiegroep/ „Onkruit” tot geldboetes van 300 gulden elk veroordeeld. De groep had in no vember vorig jaar de hal van het ministerie van Defensie aan het Plein in Den Haag korte tijd be zet gehouden. De behandeling van de zaak verliep nogal tumultueus. De verdachten ze waren overigens niet allen ver schenen beantwoordden de vragen van rechter Van Lierop naar hun geboorteplaats en adres met „Dat weet ik niet”. Regelmatig dreigde de rechter de publieke tribune met onge veer 25 sympathisanten te ontruimen. De officier vond de handelwijze van de verdachten zo onbeschoft, dat hij verder geen vragen meer wilde stel len en zich beperkte tot het formule ren van de eis. De leden van „Onkruit” wilden hun bijdrage aan het proces beperken tot het laatste woord. Daarvoor hadden ze een verklaring opgesteld met de motivatie van hun handelwijze. Ieder zou hierbij uitspraken aanhalen van een bekende anarchist, dienstweige raar, enzovoort. Maar aan beschou wingen over mensen als Ghandi had de rechter helemaal geen behoefte: „Ik ken die figuren wel”. De vier actiepunten omvatten de opna me in ons land van enkele duizenden bootvluchtelingen, het bieden van steun aan Indonesië en Suriname om vluchtelin gen te helpen, het verbeteren via internationale organen (de Verenigde Na ties, de Europese Gemeenschap en de Raad van Europa) van het lot van de bootvluchtelingen en aandacht te schen: ken aan de oorzaken van deze „emorme ellende” door de regering van Vietnam te bewegen deze uitstoting van mensen te doen beëindigen. De CDA-fractievoorzitter zegt in zijn brief zich te realiseren, dat deze aanpak financiële gevolgen zal hebben, die reeds snel enige tientallen miljoenen guldens zullen bedragen. Hij zegt „vanzelfspre kend” bereid te zijn de financiële gevol gen van de voorstellen te aanvaarden. Minister Van der Klaauw heeft in de vergadering met zijn collega’s uit de acht EG-landen, vorige week in Parijs toege zegd dat Nederland „een fors bedrag” beschikbaar zal stellen voor vluchtelin genhulp. Het is nog niet duidelijk of dit Of de verwachte verkeersdrukte aanlei ding zal geven tot grote verkeersopstop pingen is ook dit jaar weer de vraag. Vorige jaren werd dit steeds verwacht, maar werkelijk grote moeilijkheden heb ben zich toen niet voorgedaan, omdat de Nederlanders niet meer en bloc de huis deur achter zich dichttrokken, maar meer gespreid op reis gingen. In tal van Europese landen zal het weer aardig druk worden. Frankrijk en Duits land staan ieder jaar nummer een op het Nederlandse toeristische verlanglijstje met nog steeds als goede derde Spanje. Het komende weekeinde wordt op de noord-zuidverbindingen een grote ver keersdrukte verwacht, omdat in Noord- rijn-Westfalen de tweede vakantieweek van de schoolkinderen begint en omdat tevens in een aantal provincies van Neder land en België de scholen de deuren sluiten. Het weekeinde daarna wordt geen ver keersdrukte van betekenis verwacht, maar weer een weekje later begint het feest omnieuw, wanneer de bouwvakkers ook het werk mogen neerleggen. De benzineproblemen schijnen geen grote rol te spelen. Dat wil zeggen de prijsverhogingen vormen voor de auto mobilist geen beletsel om er op uit te trekken. Anders kan het worden wanneer zou blijken, dat men moeilijkheden in den vreemde zou kunnen krijgen wat de brandstofvoorziening betreft en men als gevolg daarvan niet naar huis zou kunnen komen. AMSTERDAM (ANP). Staatssecretaris. Veder-Smit van Volksgezondheid heeft gisteren in Amsterdam de officiële opening verricht van een internatio naal symposium over anti-conceptie. Het congres dat wordt bijgewoond door talloze medici, zowel uit Europa als daarbuiten, wordt gehouden in de Sonesta Koepelzaal en zal vier dagen duren. Weer in binnen- en buitenland geld, geheel of gedeeltelijk, zal worden gebruikt voor het opvangen en verder begeleiden van vluchtelingen in Neder land, of dat het ter gelegenheid van de internationale conferentie die half juli in Genève wordt gehouden, zal worden toe gezegd aan de Zuidoostaziatische landen die tienduizenden vluchtelingen hebben opgenomen. De minister heeft gisterochtend rabbijn Soetendorp en de voorzitter van de Raad van Kerken, prof. Berkhof, gezegd dat hun oproep, meer voor de vluchtelingen te doen, „in vruchtbare aarde valt”. Op Ne derlands initiatief zullen de negen landen van de Europese Gemeenschap een diplo matieke „demarche” bij de Vietnamese regering ondernemen, tegelijkertijd met stappen bij de conferentie van ASEAN- landen, die binnenkort op Bali wordt ge houden. De landen van het bondgenoot schap van Zuidoostaziatische staten (Thailand, Maleisië, Singapore, Indonesië en de Philippijnen) ondervinden de groot ste moeilijkheden door het streven van Hanoi, Vietnamezen en Cambodjanen van Chinese oorsprong te verjagen. ZO z ozo zzw zo z z verand. w z zzw ono nnw n wzw windst. nno windst. zw verand. nnw wzw nnw windst. zw nno nnw windst ono w nnw wzw windst. windst windst w w wnw ono n zw zzw windst. Sinds het einde van de Vietnam-oorlog in 1975 zijn 320 vluchtelingen toegelaten; sinds, de uittocht van Vietnamezen en Cambodjanen van voornamelijk Chinese afkomst heeft Nederland toegezegd nog maals 366 te zullen opnemen. Van hen zijn 66 opgepikt door het Nederlandse vracht schip „Alguhas” (van wie een deel al is aangekomen). De 300 Testerenden komen uit kampen in Thailand (100) en Maleisië (200). Tot de 750 vluchtelingen die jaar lijks uit alle delen van de wereld worden toegelaten behoren ook mensen uit Zuid- oost-Azië. In een brief aan minister-president Van Agt over het „diep tragisch gebeuren”, ontwikkelt CDA-fractievoorzitter Lub bers vier actiepunten, uitgaande van een grote bezorgdheid over het lot van de Vietnamese bootvluchtelingen. „Medisch gezien is bevalling in een zie kenhuis beter. Voorals als het gaat om een eerste zwangerschap”. Met deze woorden nam prof. dr. H. J. Huisjes gisteren in Groningen stelling tegen de werkgroep thuisbevallingen, die juist ook vrouwen die hun eerste kind krijgen thuis wil laten bevallen als zij dat wensen. Prof. Huisjes is hoofd van de afdeling verloskunde van het Academisch Zieken huis Groningen. Hij wees op de mogelijk heden die een ziekenhuis heeft: goede diagnostiek in geval van dreigend gevaar, voortdurende aanwezigheid van ge schoold personeel en van apparatuur. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wijst er op, dat het weinig moeite behoeft te kosten ergens achter de tralies te belan den. De ANWB vertelt niet alleen, dat men het beste na twee uur autorijden een kwartiertje kan rusten, maar heeft nog ladenvol adviezen in voorraad. De ziekenfondsen hebben hun „klan ten” er op gewezen waar zij, wat het verzekerd zijn in het buitenland betreft aan toe zijn. Verder zorgt Radio Wereld omroep er via de korte golf voor, dat mensen, die dringend naar huis moeten, worden gewaarschuwd. Maar dat staat ook in kranten, die of nagestuurd worden dan wel ter plekke te koop zijn. Een reisverzekering is beslist nodig en de ANWB wijst op de internationale reis- en kredietbrief en uiteraard op zijn hulp posten in Spanje, Zwitserland en Frank rijk. Bovendien heeft de ANWB overzichten verstrekt van maatregelen, die in het bui tenland zijn getroffen om drukke wegen en knelpunten te vermijden. Dan moet men verder nog zorgen voor „betaalmiddelen”, het in acht nemen van „vreemde” ver keer svoorschriften, niet met het borreltje op over de schreef te gaan en tenslotte moet men de vereiste papieren hebben om hond, kat of welk huisdier dan ook mee te nemen. De Koninklijke Nederlandse Automo biel Club (KNAC) bepleit een faire behan deling van de automobilist bij energie maatregelen. De club heeft de minister president gisteren een aantal voorstellen doen toekomen die wat energiebesparing betreft meer „zoden aan de dijk zetten dan een inperking van het autogebruik. De KNAC denkt aan doelmatige maat regelen voor de verwarming en verlich ting van overheidsgebouwen, subsidies voor isolatie, beperking van reclamever- lichting. De (scheidende) Kamervoorzitter Von deling stelt een onderzoek in naar het uitlekken van vertrouwelijke stukken over belastingfraude in ons land. Het ver zoek wordt ingesteld op verzoek van de commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer. Hij heeft in een strikt persoon lijke brief iedêr lid van deze commissie gevraagd hem nog vandaag mee te delen, of iemand de mogelijkheid heeft gehad van de inhoud van de stukken kennis te nemen. De Kamervoorzitter vraagt ach af, of dat „misschien de oorzaak kan zijo van de betreurenswaardifee gebeurtenis De Consumentenbond vindt dat er grote onduidelijkheid bestaat over de rekenma chientjes die leerlingen met ingang van 1980 bij hun examen mogen gaan gebrui ken. Van overheidszijde is men weinig open, zo werd ondervonden tijdens een onderzoek bij het Rijks Inkoop Bureau en bij de Kantoor Machine Centrale. Het is niet na te gaan welke werkwijze deze instanties op dit gebied volgen. Voorschriften van het ministerie van Onderwijs houden nu in dat machines niet programmeerbaar mogen zijn. Ge zwegen wordt over nauwkeurigheid en rekensnelheid, over sterkte en levensduur en over gebruiksaanwijzingen en ge bruiksgemak. rf- In de Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam was de afgelopen da gen sprake van een ware boortegolf werden steppevaranen geboren (deze dieren zijn afkom stig uit Zuid-Afh- ka). Volgens di recteur Van Dam is dit de eerste keer dat steppe varanen in een dierentuin gebo ren worden Er kwamen boven dien nog 24 py thons ter wereld. Op de foto laat verzorgster dith Post steppevaren (links) en python zien. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Veranderlijk met nu en dan een bui. Later koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimumtem peraturen: omstreeks 13 graden. Maxi mumtemperaturen: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN 28 33 VRIJDAG 29 JÜNI Zon- en maanstanden Zon op 05.22 uur, onder 22.04 uur Maan op 10.31 uur, onder 00.07 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.32 uur en 19.53 uur Laagwater 03.17 uur en 15.32 uur c 20 8 0 tl

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 2