Na luchtslag boven Z-Libanon tegen opstand Economische top vandaag begonnen VS-ieger blijft in Zuid-Korea Belgisch leger zou oefenen 1 Stemming na hevige discussie Verjaring nazi-moord dinsdag in Bondsdag In Syrië 15 executies Politieke amnestie in Brazilië Kampcommandant Wagner ontslagen uit inrichting Republikein in Senaat tegen SALT-2 akkoord .il In Zuid-Afrika zes mensen opgehangen «b Elixer Kwakzalvers Guanin Geen onzinium De enige r s i El H 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG JUNI 19 7 9 2 8 door Nico Scheepmaker ndel tkent licht eial? allen ntra itjes grote nma- van ■brui- 'einig s een au en Iet is deze ngkk delen W.<' (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/BEIROET. Het luchtgevecht gisteren bo ven Zuid-Libanon tussen Is raëlische en Syrische straalja gers heeft de spanning in het Midden-Oosten hoog doen oplopen. 1 x O W- O J- tel' 'W 4 trijfël Spanning stijgt m Midden-Oosten •mW Rijs- 1, ver- i bezit e nam nen in varie- ar (de nadat naakt, »n ver- iov na rschei 't gele et Ne ran de rkerk /ragen Roma- WASHINGTON (Reuter). De leider van de Republikeinse partij in de Ameri kaanse Senaat, Howard Baker, zal ’’zijn best doen” om het SALT-2 akkoord over de beperking van de strategische wapens niet goed te laten keuren. Hij zei dit giste ren op een persconferentie. Met deze be slissing bracht Baker een gevoelige slag toe aan Carter. Carter tekende vorige week in Wenen het verdrag met de Russi sche leider Brezjnjev en hoopt later in het jaar de Senaat over te halen tot ratificatie van het akkoord. Baker verklaarde bereid te zijn te on derhandelen over verbeteringen in het verdrag, maar naar zijn zeggen weigert Carter koppig veranderingen te aanvaar den. De leider van de Republikeinse partij dingt mee naar de republikeinse kandida tuur voor het presidentschap in 1980. De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, zei deze week dat het SALT-akkoord op losse schroeven komt te staan als de Senaat het verandert. Maar tegenstanders van de verjaring vinden het een ondraaglijke gedachte als er ook maar één oorlogsmisdadiger het volgend jaar ongestraft in de Bondsrepu bliek kan rondlopen en zich dan ook nog zou kunnen beroemen op zijn nazi-verle- den. machtcommandant generaal Ivri vertelde dat voor het eerst het meest moderne Amerikaanse gevechtsvliegtuig, de F-15, zijn diensten in oorlogsomstandigheden heeft bewezen. Nog niet eerder heeft dit vliegtuig een vijandelijk toestel neerge haald, zo wist de generaal te melden. Hij „gelegenheidswetgeving” zou zijn die niet in een democratische rechtsstaat past. Zij wijzen er voorts op dat de nu nog te voeren nazi-processen een lijdensweg zijn voor de getuigen en dat verdachten in toenemende mate worden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het Belgische socialisti sche dagblad De Morgen heeft onthuld, dat het Belgische leger wordt getraind in het onderdrukken van opstanden onder de burgerbevolking, en voor het bescher men van vitale installaties zoals kerncen trales en watervoorzieningsinstallaties. Volgens de krant zijn al herhaaldelijk dergelijke oefeningen gehouden. De Bel gische legervoorlichtingsdienst weigert commentaar te geven op het bericht. Volgens De Morgen wordt in een kazer ne in Turnhout een oefenschema gehan- TOKIO (AFP). De Amerikaanse pre sident Carter heeft besloten om de gelei delijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea op te schorten. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gisteren in Tokio bekendgemaakt. Carter zei dat aan Israëlische kant zowel Phan toms, F-15- als Kfir-toestellen hadden deelgenomen aan het luchtgevecht, dat ongeveer een uur duurde. De Amerikaanse ambassade in Tel Aviv haastte zich gisteren te verklaren dat de F-15 indertijd aan Israel is verkocht op Als streefcijfers per land worden vast gesteld, komt de vraag aan de orde in hoeverre de vier EG-landen die aan de Tokiose top deelnemen, zich gebonden achten aan hun besluit van vorige week in Straatsburg de olie-invoer tot 1985 op het peil van 1978 te houden. Hierbij is wel degelijk sprake van een verplichting je- Aan Europese kant werd erop gewezen dat de vier grote EG-landen niet hun plan inzake beperking van de olie-invoer willen opleggen aan de Amerikanen, Japanners en Canadezen. Het gaat erom algemene doelstellingen vast te leggen, die vervol gens per land specifiek kunnen worden uitgewerkt, aldus de Duitse regerings woordvoerder Grünewald. Dit idee was al eerder door Japan naar voren geschoven. teerd, waarin wordt uitgegaan van sociale opstanden die in opdracht van de regering door het leger moeten worden onder drukt. heeft dit besluit genomen enkele dagen voor zijn vertrek naar Japan en zal na het bezoek aan dit land een officiële verkla ring afleggen. Hij is met onbekende bestemming ver trokken, naar wordt aangenomen naar een ziekenhuis. Behalve de bondsrepu bliek hebben ook Polen, Oostenrijk en Israel aan Brazilië gevraagd Wagner uit te leveren. Het Westduitse kabinet is inmid dels van de gang van zaken op de’ hoogte gesteld. gens de kleine EG-landen die hier niet aanwezig zijn, aldus Grünewald. De sfeer op de economische topconfe rentie was overigens gisteren voorzover het president Carter en president Giscard d’Estaing betreft, grondig bedorven. In Tokio verluidde van Amerikaanse zijde dat Carter erg boos is over opmerkingen van Giscard over de Amerikaanse enen giepolitiek en de Amerikaanse betrekkin gen met de Sovjet-Unie. De Franse president, die gisteren in de Japanse hoofdstad is aangekomen, zei in een interview in het Amerikaanse nieuws- magazine Newsweek, dat de Verenigde Staten nog niet eens begonnen zijn aan vermindering van hun olieverbruik en dat president Carter er niet in is geslaagd een zinnige dialoog met de Sovjet-Unie te openen. De inhoud van het vraaggesprek heeft onder de leden van de Amerikaanse dele gatie in Tokio consternatie gewekt. „President Carter kent het ook en de algemene teneur en enkele facetten ervan zijn door ons niet gunstig ontvangen”, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Bonn heeft twee hoge ambtenaren naar Brazilia gestuurd, die daar tegenover de juridische autoriteiten de bezwaren moe ten toelichten die Bonn tegen de afwijzing heeft. PRETORIA (AFP) Dinsdag zijn in Pretoria zes ter dood veroordeelden opge hangen, zo is officieel meegedeeld. Zij waren schuldig bevonden aan moord. Se dert het begin van dit jaar zijn in Zuid- Afrika 53 doodvonnissen voltrokken. Onder hen is de voormalige gouverneur van de provincie Rio Grande do Sul. Leo nel Brizola, die als balling in Portugal werkt aan de heroprichting van de door de militairen ontbonden Braziliaanse ar beiderspartij. Verder zal ook de leider van de verbo den communistische partij, Luiz Carlos Prestes, die in ballingschap leeft in Mos kou, amnestie krijgen. BRASILIA (DPA). de president van Brazilië, Joao Baptista Figueiredo, heeft gisteren een wetsontwerp ondertekend dat voorziet in een algehele amnestie voor politieke gevangenen. Daarvan zijn 210 personen uitgesloten die op grond van terreurdaden waren veroordeeld. Het ont werp gaat nu naar het parlement, dat er binnen veertig dagen over moet stemmen. Ongeveer vijfduizend politieke gevangen komen voor de amnestie in aanmerking. Degeen die de moed had te zeggen dat het haargroeimiddel yan Pirelli naar pis stonk, en ook op pis leek, was Sweeney Todd, „the demon barber of Fleet Street”. Zulke kwakzalvers als Pirelli zijn in deze eeuw uit het straatbeeld verdwenen, maar (en nu kom ik aan mijn eigenlijke onder werp), alleen maar uit het straatbeeld. Niet uit het beeld. Kijk er de STER-spots nog maar eens op na. De argumenten waarmee wasmiddelen, zonnebrandolies, tandpasta’s, shampoos, huidcrèmes en dat soort oncontroleerbare produkten worden aangewezen, verschillen in feite niet van de drogredenen waarmee de mensen in vroeger eeuwen haargroeimid delen, eksterogenzalfjes en dat soort to- vermiddeltjes werden aangeprezen. Die gewoonte om erop te pochen dat „ons produkt” iets bevat dat nooit suiker of kalk heet maar altijd een exotische, latijnserige naam draagt, bestaat geloof ik nog niet zo lang. In „The 100 greatest advertisements” staan advertenties uit de vorige eeuw en van voor de oorlogen, waarin de werking van de produkten wel met veel verve wordt beschreven, maar zonder vermelding van een of ander mys- terieur ingrediënt waarover geen enkele concurrent beschikt. Toch moet die ge woonte al van vóór 1949 dateren, want in dat jaar adverteerde Stryker Soap Com pany met de slagzin: „There is positively NO PHOOL-IUM in Strykers Soap”. En verder heet het: „Strykers bevat geen on- zin-ium, hoeop-ium, mooiweer-ium, lari- um of enig ander mysterieus ingrediënt dat u niet begrijpt. Het is gewoon goede zeep”. „Sweeney Todd” van Stephen Sond heim (die overigens niets te maken had met „A Chorus Line”, zoals ik laatst abu sievelijk meldde), is een indrukwekkende musical die in de vorige eeuw speelt en onder meer een kwakzalver ten tonele voert, Adolfo Pirelli, wiens Miracle Elixer de haargroei op niets ontziende wijze zou bevorderen. Wat is nu het bijzondere aan Elmex? „Elmex is de enige fluoridetandpasta met het snelwerkende Aminfluoride”. Ik zeg niet dat dit niet waar is, ik zal ook niet over de wat ongelukkig uitgevallen naam klagen, maar ik vraag me wel af: als dat Aminfluoride zo goed is, waarom hebben andere tandpasta’s dat dan ook niet? De enige te zijn, lijkt me een twijfelachtige aanbeveling. nt dat rt in de ropees >6 een houdt palin- e con- it een Hoog- lingen Werk ingen. lat hi) itingen id door ?renor- iad het >g voor lad de 1 al te- kingen e zich e aan- >t juist leur in rd aan ien zie- om een oorden ■ren in kgroep ■ouwen il laten chap- m er- n mi- lurge- rdam :hting ■entra ituees orden actie- gaat Die Adolfo Pirelli wekt de schijn een Italiaan te zijn, en praat ook aldus: „I am Adolfo Pirelli, Da king of da barbers, da barber of kings, E buon giorno, good day, I blow you a kiss! And I, da so-famous Pirelli, I wish-a to know-a who has-a da nerve-a to say my elixer is piss? Who says this?” (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) TOKIO. Europa wil geen con frontatie met Amerika en Japan over bindende afspraken inzake beper king van de olie-invoer in de komen de jaren. Dit bleek aan de vooravond van de westerse economische topconferentie, die vandaag in Tokio is begonnen. Beperking van de olie-importen is één van de ener gieproblemen en die centraal staan bij dit overleg. Amerika en Japan, gesteund door Ca nada, voelen niets voor het plan van de Europese Gemeenschap - in de Japanse hoofdstad vertegenwoordigd door West- Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië - om de olie-import tot 1985 te bevriezen op het peil van 1978. President Carter, die al enige dagen in Japan is, en zijn gastheer premier Ohira hebben eigen voorstellen op tafel gelegd, die veel minder ver gaan dan wat de EG-landen willen. Omdat beperking van de olie-invoer een van de weinige effectieve middelen is om van hines Ge ld en sduur 1 ge- fdeling Jieken- jgelijk- goede gevaar, n ge .lur. voorwaarde dat het toestel alleen bij de fensieve acties zou worden ingezet. Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde echter dat er geen uitgesproken verbod is voor het inzetten van de F-15 boven Libanon. Of neem EVERSUN-zonnemelk. Wie geen Engels kent spreekt het uit als Evert- sen, de admiraal, en wie Engelsman is ziet Altijdzon staan, en weet dan ook meteen dat het niet van een Engelse fabrikant afkomstig is. Op de flacon staat: „Be schermingsfactor 2”, en die 2 staat heel groot, in het rood afgedrukt. Tjonge, denk ik dan, als ik zulke kwakzalverstaal lees, beschermingsfactor 2, dat is meer dan 1, maar wel weer veel minder dan 37. Maar ik moet toegeven dat op de andere kant verteld wordt dat beschermingsfactor 2 voor hen geldt, die bij normale zonnestra ling snel en probleemloos bruin worden. Dan moet ik dus beschermingsfactor 1 hebben, of 37. Maar Eversun heeft nog meer te bieden, het is namelijk „het enige middel tegen zonnebrand dat Guanin bevat”. En Gua nin, zo staat weer op de achterkant, be lemmert het optreden van zonnebrand, een biochemisch proces. Dat lijkt me, voor „zonnemelk”, een nuttige eigen schap, zodat ik me alweer afvraag waar om andere zonnebrandolies geen Guanin bevatten? Kan ik, als ik door dom inkopen nog over een vol flesje Nivea beschik, dat Guanin niet los bij de drogist kopen en erdoor schudden? r Von- lar het tukken Iet ver- van de Tweede ersoon- imissie delen, gehad ■nnis te gt zich .an zijn rtenis" Neem bijvoorbeeld de paginagrote ad vertentie van Elmex-tandpasta: „Elmex heet niet voor niets de pantserpasta”. „Ten eerste: wie heeft Elmex die bijnaam „pantserpasta” gegeven? Ik heb het nog nooit iemand horen zeggen, en als elm of el of elme of elmex toevallig het Latijnse of Griekse of Arabische woord voor pant serpasta is (niets is onmogelijk in deze verwarde wereld), dan is het toch nog altijd een kwaliteit die niet door de gebrui kers, maar door de fabrikant aan de tand pasta is toegeschreven. (Van onze redactie buitenland) BONN. DE Westduitse Bondsdag (parlement) zal dinsdag besluiten of de verjaringstermijn van dertig jaar voor moord wordt opgeheven, zodat nazi- misdadigers ook daarna nog kunnen worden vervolgd. De ergste misdaad die de Moslim- Broederschap in de schoenen is gesch oven vond op 16 juni plaats in Aleppo, toen 63 kadetten van de artillerieschool werden doodgeschoten. meer evenwicht tussen vraag en produk- tie van ruwe olie te verkrijgen, lijkt de Tokiose fop nu al in een woordenspel tenonder te zullen gaan. De kans dat de zeven deelnemende landen de grondslag zullen leggen voor een gemeenschappelij ke energiestrategie, werd gisteren zeer klein geacht. BONN (DPA/UPI) Onmiddellijk na de uitspraak van het Braziliaanse hoogge rechtshof in de zaak-Wagner, de plaats vervangend commandant van de nazi-ver- nietigingskampen Treblinka en Sobibor, is Wagner ontslagen uit de psychiatrische inrichting waar hij verbleef gedurende de behandeling van de uitleveringsver zoeken. Van de Amerikaanse inlichtingendienst kreeg hij de informatie dat de krijgs macht van Noord-Korea veel groter is dan men tot nu toe heeft aangenomen. Sinds het presidentschap van Carter hebben drieduizend Amerikaanse militairen Zuid-Korea verlaten. Er zijn er echter nog 27.000 gelegerd. DAMASCUS (Reuter). 8 Radio Damascus heeft bekend gemaakt dat vanmorgen vroeg vijftien, mohamme daanse extremisten” zijn terechtges teld na te zijn veroordeeld wegens mis daden die varieerden van moord tot lidmaatschap van gewapende benden. Veertien veroordeelden werden op gehangen en de vijftiende, een soldaat, doodgeschoten. De terechtstellingen vonden plaats in de Kentral-gevange- nis van Damascus in de oude wijk Galaa. Gisteren was inde Syrische hoofd stad bekerjdgefiïaakt dat het opperste gerechtshof van de staatsveiligheid doodvonnissen had uitgesproken over achttien leden van de Moslim-Broeder- Bij deze actie, het eerste treffen tussen Israëlische en Syrische straaljagers sinds vijf jaar, zijn vier of vijf Syrische Migs 21 neegeschoten. Israel zegt zelf geen verlie zen te hebben geleden. Volgens Syrië en de Palestijnen zijn echter twee Israëlische F-15 toestellen door luchtdoelraketten neergehaald. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het luchtgevecht gisteren als „een zeer ernstige gebeurte nis” gekenschetst en de betrokken partij en opgeroepen tot uiterste terughoudend heid. Ook secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties liet zich zesr bezorgd uit en deed een beroep op de partijen zich te beheersen. Egypte reageerde met een in uiterst voorzichtige bewoordingen gestelde ver klaring, die niet via de officiële woord voerder van het ministerie naar Buiten landse Zaken werd afgegeven, maar in formeel naar buiten werd gebracht. In de verklaring werd niet met zoveel woorden een schuldige aangewezen voor het con flict tussen Israel en Syrië; wel werd ge steld dat de Israëlische aanvallan op Zuid- Libanon een ernstig gevaar voor het vre desproces in het Midden-Oosten zijn. Het luchtgevecht ontstond toen Israëli sche vliegtuigen een bombardement uit voerden op Palestijnse stellingen in de buurt van de Zuidlibanese stad Sidon en daarbij gehinderd werden door Syrische vliegtuigen van het type Mig-2,1. Van Syri sche kant namen 8 tot 12 vliegtuigen aan hst gevecht deel. De Israëlische vliegtui gen zouden ondanks de Syrische tegen stand hun bombardementen op Palestijn se stellingen hebben voltooid en naar hun basis zijn teruggekeerd. Op een perconferentie in Tel Aviv van de Israëlische legertop verklaarde opper- bevelhebben Etan dat dit luchtgevecht geen invloed zal hebben op Israels politiek in Libanon, om de Palestijnen overal te treffen waar Israel dat nodig acht. Lucht- utomo- behan- ■nergie- inister- -stellen sparing zetten” bruik maat- /erlich- bsidies mever- In een wetsontwerp, gesteund door 211 SPD’ers en vier FDP’ers, wordt de algehe le afschaffing van de verjaringstermijn geëist. Zij rekenen op een krappe meer derheid voor het ontwerp in de Bondsdag. De afgelopen maanden zijn in de Bonds republiek felle discussies gevoerd over de vraag of de verjaringstermijn voor moord (en daarmee tevens voor nazi-moorden) moet worden opgeheven. De juridische commissie van de Bonds dag besloot gisteren met algemene stem men, de parlementariërs geen aanbeve ling mee te geven voor de stemming dins dag. De commissie liet weten tot deze tamelijk ongebruikelijke stap te zijn geko men omdat naar haar mening elke afge vaardigde in Bonn geheel zelf en zonder advies tot een beslissing in deze kwestie moet komen. Tegenstanders van het wetsontwerp zeggen dat opheffing van de verjaring Weer bespreking China-Vietnam schap, een extremistische organisatie die de schuld heeft gekregen voor een reeks moorden en gewelddaden. Radio Damascus deelde verder mee dat de levens van de drie beklaagden waren gespaard omdat zij met de justi tie hadden meegewerkt en het aanhou den van leden van de broederschap mogelijk gemaakt. Hun doodstraf werd veranderd in levenslange gevan genisstraf. W .•«LV. Zuidlibanese dorpsbewoners bekijken de restanten van een Syrische Mig-21 Israel zegt bij de luchtactie gisteren boven Zuid-Libanon vijf van deze toestellen te hebben neergehaald Energievraagstuk EG geen crisis waard in Tokio PEKING (Reuter). In de Chinese hoofdstad Peking is vanmorgen de twee de ronde begonnen van de Chinees-Viet- namese vredesbesprekingen. De eerste ronde, in Hanoi, bleef zonder resultaat. Het is de zesde bijeenkomst van de twee landen sedert zij eerder dit jaar een ver bitterde grensoorlog voerden. Vietnam heeft de Chinezen nu voorge steld dat de twee landen een akkoord tekenen waarbij elke partij vanaf 5 juli afziet van offensieve activiteiten. Van Chinese zijde werd de beschuldi ging geuit dat Vietnam „nieuwe stappen onderneemt om zijn oppositie en vijandig heid tegen China op te voeren en de span ning tussen de twee landen verder te ver groten". Uit Thailand komen inmiddels berich ten over verhevigde en nieuwe gevechten tussen Vietnamese troepen in Cambodja en Thaise eenheden in het grensgebied bij de Cambodjaanse stad Poipet. De Rode Khmer zou wat terrein op de Vietnamezen trachten te herwinnen. fc; «tl

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3