Ondanks klachten over beperking L Geschenk voor de paus Onderzoek naar Kamer wil inkomen Afscheid van hoofdredacteur De Typhoon Prof. Nuboer overleden Haars gaat problemen Turken opnieuw bezien Engeland bouwt kerncentrale DamiatePers gehandicapten en groepsreizen CRM-nota met regels tegen sluikreclame beperken „dubbele” parlementariërs Kamer wil ander criterium 1 I Personeel IHC- Verschure zwicht Werkgevers willen toch breed overleg Ouders bezetten nu gebouw inspectie .„Bezorgdheid van verkeersleiders Schiphol onnodig Haarlems Dagblad Aanslag op hotel delegaties mislukt Geen nieuw gesprek over haven-CAO „Luchtvaart zal duurdere olie overleven’ 1 4 BINNEN- EN BUITENLAND D i DONDERDAG 28 JUNI 19 7 9 Staatssecretaris Smit-Kroes: J (V H avoi Pun de v van ner< deri mer met antt wie bete nerr de t sprj mer geet scht kinc goec rieu met „„E hier 1 lange kunm onder aanvi daag sies e gen e Bovei voor waan huize heid dan verze wij u colleg de aa de wc (Van onze redactie binnen land) UTRECHT. Ondanks klachten over het te geringe of zelfs afnemende personeelsbe stand in ziekenhuizen en ande re gezondheidsinstellingen, blijkt uit cijfers van het Naio- naal Ziekenhuisinstituut, dat het aantal personeelsleden in deze sector in 1977 en 1978 is toegenomen. i Personeelsbestand verpleging stijgt In de algemene ziekenhuizen steeg het (Van onze redactie binnenland) aangebracht en reclame die redelijkerwijs vermijdbaar is, is uit den boze. 147.50 benutting van het luchtruim, „flow control” met behulp van computers. ZAANDAM. Na 34 jaar lang hoofdre dacteur te zijn geweest van het Zaanse dagblad De Typhoon heeft C. Meijer giste ren, aan de vooravond van zijn 65ste ver jaardag, officieel afscheid genomen van abonnees, vrienden en bekenden in de Zaandamse schouwburg De Speeldoos. Na een opleiding aan de Amsterdamse Kweekschool, gevolgd door een aantal jaren journalistiek werk voor verscheide ne kranten, werd Meijer kort na de oorlog hoofdredacteur van de uit het verzet voortgekomen Typhoon. Naast zijn werk als hoofdredacteur ver vulde hij zestien jaar lang uiteenlopende functies in de Nederlandse Journalisten Kring en, na de ontzuiling van de georga niseerde journalistiek, in de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Onder meer leidde hij een aantal jaren de onderhande- lingen over de CAO voor dagbladjourna listen. Hij is erelid van de NVJ. Opvolger van Meijer als hoofdredacteur van De Typhoon, een uitgave van Damia- te Pers tot welk concern De Typhoon in 1972 toetrad, is J. de Vries. (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM heeft een aantal regels opgesteld om de sluikreclame op radio en televisie tegen te gaan. In een concept-nota aan onder meer de NOS, de Nederlandse Sportfederatie en de Omroepraad, stelt zij dat uitzendingen met reclame die door omvang of indringendheid de uitzending overheerst, niet mogen worden toegestaan. Ook reclame die kennelijk met het oog op de uitzending is ■ir Een archieffoto van Prof. Nuboer samen met Prins Bernhard, toen deze in juni 1960 het ziekenhuis in Utrecht verliet. Staatssecretaris Haars zei met de in houd van de motie geen moeite te hebben. Bij den 1 hoop, lege i zoude ling boort AMSTERDAMSEN HAAG (ANP). Enkele tientallen Amsterdamse ouders hebben vanochtend het gebouw v an de rijksonderwijsinspectie aan het Ooster- LONDEN/LUXEMBURG/PRAAG (AFP/Reuter/AP). De Britse regering heeft gisteren toestemming gegeven voor de bouw van een nieuwe kerncentrale bij Heysham, in het noordwesten van Enge land. De centrale gaat ongeveer 3,6 mil jard gulden kosten en zal tegen 1986 vol tooid zijn. De centrale in Heysham zal zoals de vijftien al gebouwde Britse kern centrales, uitgerust worden met een gas- gekoelde reactor, die volgens wetenschap pers veiliger is dan de gebruikelijke wa- tergekoelde systemen. Luxemburg heeft afgezien van plannen om een kerncentrale te bouwen van het zelfde type als die in Harrisburg in Penn sylvania, waar zich een paar maanden geleden een ongeluk voordeed. Op basis van wederzijds overeenkomsten met de Sovjet-Unie zullen zeker vijf kerncentra les van Tsjecho-Slowakije worden ge bouwd, waarmee men in 1990 negendui zend tot tienduizend megawatt elektrici teit hoopt op te wekken. Gis ech kap per kon tod ach Nu cou zijn effe vac, Dei grai van del een leef teni beh mac Dat van scht bloc ijlir zoci SOO', aan kon De kap het bep een aan een doe pas en t kap is n favi Met iedt mot Het hap tuin poli reac Stai rink vlag vele pad sch< gek, nati trek DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid laat een onderzoek instellen naar problemen die geestelijke gehandicapten ondervinden bij het boeken van groepsreizen. Onlangs zag de geschillencommissie-reizen in het meereizen van een geestelijk gehandicap te grond om een schadevergoeding uit te keren aan een vakantieganger die daar over een klacht indiende. De Stichting Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg (NOZ) heeft fel geprotes teerd tegen de uitspraak van de geschil lencommissie, die bepaalde dat het reis bureau de overige reizigers had moeten inlichten over het meereizen van geeste lijk gehandicapten. Reisbureaus zouden mede op grond van die uitspraak geeste lijk gehandicapten vragen van bepaalde boekingen af te zien. De staatssecretaris zegde gisteren tóe naar de omvang van deze annuleringen een onderzoek in te stellen. De leurgi gewec veran de pr priële (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Op het punt de promotie van een vroegere leerling bij te wonen, is dinsdagmiddag in het Utrechtse universi teitsgebouw prof. dr. J. F. Nuboer overle den: 79 jaar oud, een van de beroemdste maar tegelijk ook omstreden kopstukken van de Rijksuniversiteit Utrecht. Be roemd om zijn kwaliteiten als chirurg en hoogleraar in de heelkunde, berucht (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het personeel van IHC-Verschure in Amsterdam is gisteren gezwicht voor het ultimatum van de raad van bestuur van het IHC-concern in Rot terdam: ophouden met acties anders geen loon meer. Directeur A. F. Beverse heeft weer toegang tot het bedrijf in Am sterdam. Volgens de ondernemingsraad van Ver- schure moet de beslissing van het perso neel worden gezien als een stap in de richting van overleg met de concernlei- ding over het behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen. De ongerustheid hier over was aanleiding tot de acties van de werknemers. AMSTERDAM. Al is de olieprijs onrustbarend gestegen, toch zal de luchtvaart dit probleem overleven. Al dus gisteren in Amsterdam prof. Gun ter O. Eser, de vijftigjarige directeur van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa. Eser die drie jaar geleden door het World Travel Award Committee werd uitgeroepen tot „man van het jaar in de luchtvaart”, zei dat ondanks de fors duurder wordende olie, voor zijn maat schappij bedraagt die stijging dit jaar 40 percent, het voortdurend toenemen de reizigersaanbod die verliezen zal compenseren. De westerse wereld, zo zei prof. Eser, krijgt steeds meer vrije tijd, waardoor de gelegenheid en lust tot reizen zal toenemen. „Velen gaan reeds twee maal per jaar met vakantie, maar ook in de zakelijke wereld wordt steeds meer van het vliegtuig gebruik ge maakt en met name stijgt in deze sec tor het aanbod van passagiers voor de eerste klasse”. ten nam dat bestand fors toe met 8,6 percent. In verpleegtehuizen nam het werkne mersbestand totaal met 2,7 percent af, al trad hier per 100 bedden toch nog een stijging op van 0,6 percent. Totaal in de hele sector verpleging was sprake van een stijging van het aantal personeelsleden met 1,7 percent, van 213.404 tot 217.404. Daarbij moet zij een ander weigerings- criterium gebruiken dan het door haar gehanteerde criterium „persoonlijk on dervonden schrijnend leed”. Een motie van mevr. Haas-Berger (PvdA) om het algemeen aanvaarde criterium „klem mende redenen van humanitaire aard" als eerste uitgangspunt te nemen, werd gis teravond ondersteund door de fracties van PvdA, WD, CDA en D’66. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van Justitie heeft de Tweede Kamer toegezegd de afgewezen verzoeken voor een verblijfsvergunning van de Turkse christenen in ons land nog een keer te zullen nagaan. niet veel. Minister Wiegel vindt de volledi ge onkostenvergoeding (9000 gulden) niet onredelijk. Dat de democratie goed func tioneert mag best wat geld kosten, aldus minister Wiegel. Een grote meerderheid van de Kamer steunt een motie waarin het Europees parlement verzocht wordt alles te doen om voor de volgende verkiezingen van dit parlement de eigen rechtspositie van de eigen leden te regelen. Nu bestaan nog grote verschillen tussen de bedragen die de parlementariërs uit de verschillende landen gaan verdienen. Brinkhorst (D’66) noemde de ze motie „een soort geboorte- presentje voor het parlement”. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft dit plan, dat afgelopen donderdag in Brussel is ingediend door de Westduitse staatsse cretaris van verkeer Ruhnau, dinsdag voor gelegd aan de vaste Tweede-Kamer commissie van verkeer. Zij heeft daarbij tevens benadrukt dat handhaving van Eu- rocontrols verkeersbegeleidingscentrum te Beek in Limburg al eerder is uitgespro ken, maar tegelijk dat de bezorgdheid van de verkeersleiders op Schiphol, dat een deel van hun werk aan Beek wordt overgedragen ongegrond is. De verkeersleiders op Schiphol hadden met acties gedreigd indien de staatssecre taris zekere eisen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers zou inwilli gen. Deze eisen, door de vliegers bij de staatssecretaris ingediend op aandrang van de verkeersleiders in Beek, hielden in dat een deel van de Schipholtaken aan Eurocontrol dienden te worden overge dragen. Tussen de verkeersleiders van Eurocontrol en die van Schiphol bestaat al enige jaren grote rivaliteit, die is voort gekomen uit onzekerheid over hun toe komst bij de verkeersleiders van Euro control. van namen van mensen of bedrijven van buiten de omroep, die aan een program ma hebben meegewerkt, tenzij het gaat „om een opmerkelijke artistieke presta tie” of om het geven van zo volledig moge lijke informatie. In het propaganda maken voor geeste lijke, godsdienstige of staatkundige begin selen ziet de bewindsvrouwe geen kwaad. Hetzelfde geldt voor informatieve mede delingen over het functioneren van om roepinstellingen of informatieve medede lingen over een bepaalde uitzending. Shirtreclame en het opstellen van dub bele rijen reclameborden bij belangrijke wedstrijden is volgens de nota „onaan vaardbaar”. Omroepen dienen voor een uitzending te controleren of de reclame niet te overheersend is. Bij het afsluiten van contracten met organisatoren van evenementen moeten de omroepen een lijst met de aanwezige reclame bedingen. Als later blijkt dat er extra-reclame is aangebracht moeten de omroepen de or ganisatoren kunnen dwingen die op eigen kosten te verwijderen. Over de reclame voor de omroepen zelf wijst de nota nog eens nadrukkelijk naar de geldende verordening van de minister van CRM. Mededelingen van de omroe pen over bijvoorbeeld programmabladen, tijdschriften, boeken en grammofoonpla ten worden in het algemeen beschouwd als reclame. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 vooral bij studenten en verpleegsters om de manier waarop hij een zelfs voor vroegere perioden uitzonderlijk straf regi me in stand hield in college- en zieken zalen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De vier landen die direct betrokken zijn bij de luchtver- keersbegeleiding door middel van Eurocontrol zullen voor Eurocontrol een nieuwe taak opstellen. De vier landen zijn Nederland, West-Duits- land, België en Luxemburg. Het nieu we takenpakket, dat in september als voorstel gereed moet zijn, dient meer dan nu te voorzien in een optimale Zij bezwoer de Tweede Kamer echter dat het door haar gehanteerde criterium van „persoonlijk ondervonden schrijnend leed” geen verenging maar juist een ver ruiming van het toelatingsbeleid voor de Turkse christenen inhoudt. In alle geval len waar dit „leed” aanwezig werd geacht, was steeds asiel verleend, aldus mevrouw Haars. Een motie, ingediend door het PPR-lid Beckers en gesteund door SGP, GPV, DS ’70 en CPN, waarin haar beleid juist wel een verenging van het toelatingsbeleid werd genoemd, vond zij „nauwelijks ple zierig”. De instanties aan wie de concept-nota is gestuurd krijgen tot half september de tijd hun mening erover te geven. Daarna zal de minister definitieve regels op stellen. De minister vindt, dat met name bij sportuitzendingen eerder sprake is van een reclamefestival, dan van een journa listiek verslag. De bewindsvrouwe is tegen het onnodig in beeld brengen van reclames die niet verwijderd kunnen worden. Uitzendingen van een evenement of sportclub, gekop peld aan een reclameaanduiding zijn eveneens verboden, indien voor de bena ming een redelijk alternatief voorhanden is. Het vermelden van merk- en handelsna men wil de minister alleen toestaan als dat gebeurt in voorlichtingsprogramma’s voor de consument. Het bespreken van boeken is alleen toegestaan als het niet gaat om rechtstreekse stimulering van de verkoop en het aankondigen van toneel- en muziekuitvoeringen mag alleen in uit zendingen met agendakarakter. De minister is ook tegen het vermelden Het kabinet vindt op zijn beurt dat de Kamerleden die tevens lid zullen zijn van het Europees Parlement twee banen heb ben en ook als zodanig betaald moeten worden. PvdA en PPR menen dat deze mensen maar één keer de functie van volksvertegenwoordiger kunnen vervul len en daarom ook maar recht hebben op één inkomen. In feite gaat het om de inkomens van de Kamerleden Geurtsen (VVD) en Dankert (PvdA). PvdA en PPR hebben voorgesteld om ook de reisonkostenvergoeding voor Eu roparlementariërs binnen Nederland maar de helft te maken van die van Ka merleden. Ook hiervoor voelt de regering Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarlem telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN: Haarlem: tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Califomiëplein 17 Schalkwijk Heemstede: tel. 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 ADVERTENTIES: telefoon 023 -31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend: telefoon 023-31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 17.30 -19.30 uur zaterdags van 11.30 -13.30 uur Uitsluitend telefoon: 023 - 32 43 41 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil het inkomen van de Nederlandse leden van het Europees Parlement enigszins aan banden leggen. De regering gesteund door de VVD stelt voor de Europarlementariërs die tevens lid van de Tweede Kamer zijn ongeveer 115.000 gulden te laten uitbetalen, terwijl PvdA en CDA het willen laten bij 90.000 gulden. TOKIO (Reuter) Japanse radicalen hebben vandaag geprobeerd brand te stichten in het hotel in Tokio waar de meeste delegaties op de economische top conferentie logeren. Dit heeft de politie van Tokio bekendgemaakt. De poging mislukte door het falen van een automatisch tijdmechanisme. Het zat verborgen in het plafond van een niet bezette kamer op de achttiende verdie ping van hotel Otani. Brandweermannen die waren gealar meerd door een rookontdekker, vonden in de met rook gevulde kamer batterijen die aan een doos waren vastgemaakt. De ver- bindingsdraden waren doorgebrand. (Zie ook pagina 3) ROTTERDAM. De werkgevers in de Rotterdamse en Amsterdamse haven wil len niet opnieuw praten over een haven- CAO. De CAO, zoals die onlangs werd bereikt, is door de werknemers afgewe zen. Een woordvoerder van de Vervoers- bonden FNV zei, dat de werkgevers het resultaat mooi genoeg vinden in vergelij king met CAO’s die zijn afgesloten in andere bedrijfstakken. De bonden zullen nu opnieuw de CAO-groepsraad bijeen roepen om zich te beraden. aantal werknemers per 100 bezette bed den met 1,4 percent van 93.000 naar ruim 94.000. In academische ziekenhuizen be droeg de stijging 0,2 percent, van 21.088 tot 21.318. Het beeld in de categorale zie kenhuizen het een stijging zien van 2,4 percent per 100 bezette bedden; van 9082 tot 10.116. De psychiatrische ziekenhuizen konden wat hun personeelsbestand betreft een stijging van 1 percent noteren, dat wil zeggen uitgaande van 100 bezette bedden. In totaal daalde het aantal werknemers met 1,2 percent. Steeg het aantal personeelsleden in zwakzinnigeninrichtingen nauwelijks, in inrichtingen voor zintuigelijk gehandicap- Prof. Nuboer, geboren op 6 februari 1900 in het toenmalige Batavia, begon zijn medische studie in 1918 in Utrecht en werd al in 1922 arts. In 1942 werd hij benoemd tot hoogleraar. Prof. Nuboer was lijfarts van het koninklijk gezin, was een persoonlijke vriend van prins Bern- hard en heeft zowel hem als prinses Bea trix op de operatietafel gehad. DEN HAAG (ANP). De werkgevers willen overleg met minister Albeda (Soci ale Zaken) en met de werknemers. In een brief vragen zij om het gesprek van 21 juni, dat niet doorging in verband met de behandeling van het 1 juli-pakket in de Tweede Kamer, toch doorgang te laten vinden. Het gaat om zogenaamd tripartite overleg: Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers samen wer ken, en de overheid. Het verzoek om her nieuwd overleg is uitgegaan van de raad van bestuur in arbeidszaken. Hierin is een aantal werkgevers-, ondernemers- en zelf standigenorganisaties verenigd. •ir Grote hilariteit gisteren op het Sint Pieter splein in Rome. Paus Paulus de Tweede kreeg van Amerikaanse mariniers een marinepetje aangeboden en zette het prompt op zijn eigen kalotje. park in Amstedam bezet. Zij willen daar- mee protesteren tegen de dreigende af- i vloeiing van honderd Amsterdamse leer- krachten komend schooljaar en de gevol gen daarvan voor het onderwijs. De bezet ters willen eerst een gesprek met de in spectie voor zij het gebouw zullen verla ten, aldus een woordvoerster van de ou derraad die de bezetting heeft georgani seerd. In Den Haag houdt een groep ouders sinds gisteravond de openbare lagere school, de Duinrand, bezet. Zij proteste ren daarmee tegen het ontslag van twee van de acht leerkrachten komend school jaar. Vanochtend boden zij een protest brief aan de Haagse wethouder Van Lier aan, die volgens de ouders op eerdere protesten nooit gereageerd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 4