BEGROTINGSBEELD 1980 BEHEERST DOOR BEZUINIGINGEN In 1980 geld voor twintig nieuwe zaken er f achtergrond Afname bevolking wekt verontrusting BBMM 1 i HAARLEMSE GULDENS VOORAL VOOR STADSVERNIEUWING EN DAKLOZEN I Moedig beleid >g m *41 F J L* 7 DONDERDAG 28 6 JUNI Bevolkingsafname Eigen beleid Vooruitschuiven Geen geld STAD 19 7 9 (Van onze verslaggevers) He HAARLEM. Als de gemeen teraad in november de ontwerp begroting van het college van B. en W. voor 1980 goedkeurt, zul len slechts de eerste achttien wensen voor nieuw beleid van een lijst met maar liefst honderd wensen, kunnen worden gereali seerd. Dit voorstel, dat de raads commissies voor financiën, alge mene zaken en personeelszaken morgen bespreken tijdens een openbare vergadering die om twee uur begint, is door het col lege van B. en W. in elkaar ge sleuteld tijdens een twee dagen durende sessie. Het leeuwedeel van de priori teiten, de wensen voor nieuw beleid, is te vinden in de sfeer van de stads- en wijkvernieu wing, volkshuisvesting en de op vang van daklozen. HAARLEM. Het Haarlemse college van B. en W. zal de raad bij de begro tingsbehandeling in het najaar voorstel len voorleggen om rond 40 miljoen te schrappen uit het investeringsplan dat voor het tijdvak 1980 tot en met 198Ö was voorzien. Deze pijnlijke ingreep is nood zakelijk om de gevolgen van de bezuini gingen via Bestek ’81 en de oplopende tekorten bij het onderwijs op te vangen. Wijzigt het stadsbestuur het investe ringsplan niet dan zal het bestaande voorzieningenpeil in Haarlem worden aangetast. Deze bittere boodschap wordt overgebracht in de ontwerp-begroting voor 1980 die het Haarlemse college van B. en W. gisteren presenteerde. B H 1 ren t.m. IIIIRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlIlllllllllllllllllllllllllllllllllll loses aa -- ■fr Wethouder Wim Mensink van financiën. JP MARIA SCHLICHTING Stadsbestuur wil 40 miljoen schrappen uit investeringsplan indien de verwachtingen uitkomen kan voor de jaren na 1979 bijna 5 miljoen aan de bestaande reserve van circa 17 miljoen worden toegevoegd. De rentebaten van die reserves zullen worden benut. Het college van B. en W. houdt vast aan een bestaande traditie om de reserves op te potten. 2. Gehoopt wordt op een verdere daling van het inflatie-tempo. Lukt dat dan kunnen de stijging- spercentages in het investeringsplan, die hoog zijn ie Groen ■pend 9-1 ïidsevaai i-l 2.00 uu s schatte van 14.09 ie) eft depoii De ontwerp-begroting voor 1980, die gis teren is gepresenteerd, biedt weinig ver rassingen. Al maanden geleden lekte uit dat Haarlem financieel gezien een sombe re toekomst wachtte, zodat het uiteindelij ke plaatje relatief gezien nog meevalt. Veel nieuw beleid zit er voor 1980 niet in de pijpleiding, maar voor vitale beleids beslissingen heeft de vindingrijke wet houder van financiën, drs. W. Mensink, toch nog behoorlijk wat ruimte kunnen scheppen. Frans Nypels Daarnaast zijn er guldens beschikbaar 200.000 voor de opvang van tijde lijk daklozen, en is er 25.000 voor de vervanging van zieke vakleerkrachten. Voor achterstallig onderhoud van de panden van de Stichting Tijdelijke Huis vesting is nog eens 32.000 op de ont werp-begroting gezet. Bij de achttien prioriteiten van de lange wensenlijst be horen ook gelden voor het fonds van de Toegepaste Monumentale Kunst, een po tje waaruit kunstwerken voor nieuwe gebouwen worden betaald. Eveneens is er geld voor de aankoop van recent werk van kunstenaars. Naast de vervulling van deze wensen, denkt het college nog enkele zaken te kunnen realiseren. Het gaat daarbij om het verhogen van zowel de subsidie van de Stichting Welzijn als die van de Stich ting Andere Werkvormen, Terwijl ook de tweede beroepskracht voor De Drie Punten financieel mogelijk is. Tenslotte krijgt ook het Noordhollands Philhar- monisch Orkest een verhoging yan de subsidie. Die laatste zaken, die niet bij de eerste achttien van de prioriteitenlijst horen, krijgen een plaatsje op de lijst van on vermijdelijke uitgaven, omdat B. en W. vinden dat de gemeente er nu eenmaal aan vastzit hetzij door een raadsbes luit, hetzij anderszins. Wie de lijst met uit te voeren nieuwe wensen bekijkt, zal op het eerste gezicht denken dat de gemeente er dus tóch niet zo slecht voorstaat als steeds is gedacht. Dat lijkt inderdaad zo, maar, omdat ook de gemeente het geld maar één keer kan uitgeven dient op andere plekken in de Een tweede oorzaak van de sombere financiële situatie is het oplopende tekort bij het Haarlemse onderwijs. Al jaren klaagt het stadsbestuur over te lage uitkeringen van het Rijk die zouden niet zijn toegesneden op de werkelijke behoeften er zijn nu ook nare gevolgen door de daling van het aantal kinderen dat onderwijs volgt. Het stadsbestuur spreekt in de Nota van Aanbieding de hoop uit dat de regering „op langere termijn” toch met maatre gelen komt om de verliezen op dit front „te com penseren”. Gemeentelijk beleid ter beperking van de tekorten kan evenwel niet uitblijven. Het stads bestuur overweegt de hergroeperingsmaatregelen zo snel mogelijk te effectueren. In de Nota van Aanbieding, een politieke verant woording bij de begroting, haalt het stadsbestuur fel uit naar de bezuinigingspolitiek van het kabinet- Van Agt. Gesteld wordt dat de korting op de uitkeringen uit het gemeentefonds afgedwongen via Bestek ’81 „onaanvaardbaar” is „alleen reeds op grond van het feit dat terzake geen afweging heeft plaatsgevonden van noden en belangen van de burgers”. Bestek ’81 kost Haarlem jaarlijks 1.2 miljoen. begroting te worden gesneden. Het gaat daarbij om een fikse financiële operatie. Wat gaat de gemeente namelijk doen? Er worden investeringen uitgesteld die volgens het investeringsplan in 1980 begonnen moeten worden. beïnvloeden factoren gewijzigd. Toch trekt het stadsbestuur na deze trieste vaststelling niet de conclusie om de gevolgen van die Haagse beleids beslissingen te ontlopen door de zwarte piet van tafel te vegen. Het Haarlemse college wil een eigen beleid blijven voeren. In de Nota van Aanbieding wordt de mogelijkheid van een artikel-12-gemeente een gemeente die te grote schulden heeft ge maakt en daarom onder curatele komt te staan van de minister van Binnenlandse Zaken) verworpen. De hoofdlijnen van de begroting voor 1980 zijn: 1. Een verdere verbetering van de reservepositie Het college van B. en W. heeft in de begroting voor 1980 bovendien een voorschot verwerkt op de 3. Geen extra-verhoging van de onroerend-goed- belasting. Omdat Haarlemmers de afgelopen twee jaar meer hebben betaald dan de bedoeling was, de prijsstijging viel lageruit dan was geraamd, krijgen zij het teveel betaalde terug. Niet in baar geld, een chèque van de gemeente dus, maar door bijstelling van het tarief voor 1980. Dit laat onverlet de verho ging van de onroerend-goedbelasting die het gevolg is van de verplichte herwaardering van onroerend goed. Die komt er voor ’80 wèl. 4. De verwachting dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds toch hoger uit zal vallen dan uit de meest recente prognoses van het ministerie blijkt. Deze veronderstelling is gebaseerd op het feit dat het altijd meeviel. Tevens rekent het stads bestuur er blijkens de Nota van Aanbieding serieus op dat de economische groei weer aan zal trekken „daarvan wordt ook in Bestek ’81 uitgegaan”. 5. Tenslotte rekent het college op handhaving van de groei van de bijdrage aan de algemene dienst van de produktiebedrijven op 5 percent per jaar. De winst dus die gemeentelijke nutsbedrijven maken bij hun leveranties aan de Haarlemse con sument. ingezet, worden bijgesteld. Het stadsbestuur noemt deze pijler van het begrotingsbeleid er overigens een waaraan grote risico's verbonden zijn grote financiële veer moet laten door de daling van het leerlingental. De scholen, de schooladviesdienst en dergelijke blij ven evenveel kosten, terwijl het aantal leerlingen daalt. En op basis van het aantal leerlingen geeft het Rijk de ge meente geld voor onderwijs. datum zijn: de vernieuwing van de Grote Markt, de reconstructie van de Schalk- wijkerstraat, de Zomervaart, de Boer- haavelaan, de Rijksstraatweg, de Von- delweg en de Turfmarkt. Verder worden de derde fase van de bebouwing van de Egelantier, het wijkcentrum Boerhaave- wijk, het wijkcentrum Molenwijk, en de familie volkstuinen genoemd. Over die doorschuifplannen gaat het college in september praten met de gemeenteraad. n ma. t/i el. 31909 i. en 13.45 9059). 11-14 uw Door bovengenoemde oorzaken, aldus het stads bestuur in de politieke verantwoording bij de ont werpbegroting, is het financiële toekomstbeeld van onze gemeente in korte tijd ingrijpend en in ongun stige zin door niet door gemeenteljk beleid te Nu is een gemeente een heel wat groter en ingewikkelder bedrijf dan een ge woon huishouden. Het gaat bij de ge meente dan ook niet om het uitstellen van de koop van één tweedehandsauto, maar om talloze investeringen. Die staan in een nieuw ontwerp-investeringsplan. Daarin valt precies te lezen wanneer de gemeente een investering wil gaan doen. Want pas in het jaar dat je het geld uitgeeft, begin je met rente en aflossing te betalen. Die afbetaalingsmanoeuvre van de gemeente heet met een deftig woord budgettaire last, dat is de last die op de jaarlijkse begroting budget) drukt. De belangrijkste investeringen die de gemeente wil doorschuiven naar later ian, Hille- u. -men hé GSbrtt n zo» ader scl» bben pn ieve vo( arming ille in h oende, jn er vo al invesl nen werï afgeron e gevolg! IS dati ütratiea oepasbai Een voorbeeld uit het leven van alle dag ter verduidelijking: De familie Bud get, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen denkt al jarenlang aan de aan schaf van een tweedehandsauto. Er is eigenlijk al afgesproken dat het er nu maar eens van komen moet. Tot een van de kinderen razend enthousiast thuis komt met het verhaal dat hij graag een kleurentelevisie wil hebben. Hij heeft bij een schoolvriendje gezien dat dat werke lijk prachtig is en zo’n ding kun je huren. De familie bespreekt de mogelijkheden en aanvankelijk ziet het ernaar uit dat de kleurentelevisie wordt gehuurd, en de auto er ook nog wel af kan. Tot vader op een dag met de medede ling aankomt dat het moeilijk zal luk ken, zijn inkomsten stijgen niet zoveel als hij had verwacht. Jan, die zo graag de kleurentelevisie wil, voelt de bui al hangen. Hij gaat met zijn broer en zusje om de tafel zitten en gedrieën maken ze vader nog eens duidelijk dat ze zó graag de kleurentelevisie willen. Vader piekert er eens over en besluit dat de tweede handsauto maar een jaartje moet wach ten. Beide kan niet, want ook de familie Budget kan het geld maar één keer uit- ite Water ingseweg Waterwie lende ten or in het geven en er moet dus gekozen worden tussen het afbetalen van de auto of het huren van de televisie. In ambtenaren jargon uitgedrukt, stelt vader dus de investering in de tweede hands auto uit, ten gunste van de huur van de kleurentelevisie, de nieuwe wens dus, of zoals dat in stadhuistaal heet: prioriteit. De gemeente Haarlem zal, althans zo stellen de stadsbestuurders voor, straks geld zien te vinden voor prioriteiten door investeringen nog wat uit te stellen. De lijst met investeringen die B. en W. van Haarlem uit willen stellen is niet onaan zienlijk. Het gaat daarbij om grote pro jecten als de reconstructie van de Schalkwijkerstraat. Maar, net zoals de kinderen van de familie Budget toch liever de kleurentelevisie hebben, geven de Haarlemse burgers wellicht voorrang aan de nieuwe zaken. Zo althans, denkt het college van B. en W. Dat het een kwestie van kiezen of delen is, is duidelijk. Want zonder bezui niging in het investeringsplan zou er van nieuwe zaken weinig sprake zijn, omdat de gemeente minder nieuwe guldens krijgt dan voorheen was gedacht. Dat komt door Bestek ’81. De groei van het Gemeentefonds een pot waaruit de gemeenten geld krijgen wordt kleiner, terwijl de gemeente nog eens een hele Het sombere beeld dat in de voorjaarsnota reeds was geschetst, is niet veranderd. Via verschuivin gen zagen de financiële deskundigen van de ge meente nog wel kans het beschikbare geldvolume voor nieuwe uitgaven van 3.7 miljoen naar 5.8 miljoen op te krikken, maar dat uzarenstukje was niet voldoende om talloze nieuwe wensen, die in gemeenteljke commissies als noodzakelijk waren gekwalificeerd, in politiek beleid te vertalen. bezuinigingsplannen die de afgelopen weken door de diverse fracties bij de.Kreatieve Prikkel Com missie zijn ingeleverd. Die bezuinigingen op be staande uitgaven moeten in 1980 het ronde bedrag van 300.000 opleveren. In welke sectoren de klap pen via deze extra-snoeioperatie vallen, is nog steeds duister. De plannen zijn geheim. Het stadsbestuur beschouwt genoemde en reeds benut te ƒ300.000 een „doelcijfer”. Aan een schatting voor volgende jaren heeft het college zich evenwel niet gewaagd. Wel rekent het college op verdere bezuinigingen op bestaand beleid. Dat is mede noodzakelijk doordat uit redelijk goede cijfers valt op te maken dat Haarlem in 1988 nog maar 140.000 inwoners telt. In de Nota van Aanbieding wordt die daling „verontrustend” ge noemd. „Een dergelijke ontwikkeling, waarbij dus een hele stadswijk is verdwenen, heeft niet alleen financiële gevolgen, maar zal onvermijdelijk moe ten leiden tot bepaalde blijvende aanpassingen van het bestaande voorzieningenniveau.” Het stadsbestuur doelt hierbij dus niet alleen op verminderde inkomensstromen van het Rijk sommige uitkeringen zijn gebaseerd op het inwo nertal maar het geeft te kennen dat inkrimping van het dienstverlenende apparaat het ambtena rencorps noodzakelijk is om grotere financiële tekorten te ontlopen. In de Nota van Aanbieding heet het omfloerst dat „een dergelijke ontwikkeling dient te worden voorkomen door een tijdige bijstu ring óp met name de omvang van het bestaande voorzieningenpakket van de gemeente”. Hoe klein die eigen beleidsmarge ook is en die marge is inmiddels tot nul gere duceerd indien het Haarlemse stadsbe stuur de toekomstige ombuigingen in het eigen beleid niet haalt zij geeft een gevoel van grote eigenwaarde. Een eigen waarde die op de bevolking toch indruk moet maken: zo van, met z’n allen de schouders eronder en we redden het wel. Het werkt inspirerend dat een stadsbe stuur zoveel trots uitstraalt bij het uitstip pelen van een vluchtweg in een route vol valkuilen met gemakkelijk ogende brug getjes. Daarbij gaat het om een jaarlijkse bijdrage van ruim 5 miljoen in het Fonds Stadsvernieuwing, een soort po tje, om geld voor incidentele wijkvoor- zieningen, geld voor de uitvoering van kleine wijkprojecten die door de buurt worden opgezet, en voor de restauratie van particuliere monumenten, die een huisvestingsbestemming hebben. In de ogen van de stadsbestuurders is er ook geld voor de uitvoering van delen van het verkeerscirculatieplan, voor nieuwbouw van woningen, voor de aan schaf van enkele apparaten voor de ge meente. 1 Ruimte maken op een begroting terwijl de tegenvallers uitzicht bieden op een dreigend bankroet, getuigt niet alleen van creativiteit. Daar is ook moed voor nodig veel moed zelfs. In deze begroting schuwt het Haarlems stadsbestuur niet de bevolking er op te wijzen dat het pijnlijke beslissingen moet nemen om de tering naar de nering te zetten. Leuke plannen die voor 1980 en volgende jaren op het gemeentelijke programma staan zullen moeten worden geschrapt. Slecht nieuws voor een politicus die de hete adem van een om meer vragende achterban in de nek voelt. Maar daar blijft het niet bij. Voor 1980 zal ook gekapt dienen te wor den in bestaand beleid. Maar liefst ƒ300.000 moet die operatie opleveren. De gemeentelijke rekenmeesters den ken, door het doorschuiven van de inves teringen, 1 miljoen aan rente- en aflos- singsguldens te kunnen vinden. Net als vader Budget eigenlijk, al gaat het bij hem om minder geld. tel. 02507 Geopend andvoort ijks 10.30, i„ vrij, en emaplein, dagelijks ing Surf, ing Zand- spost Piet atie: Klip roort, tel Hoewel in de begroting nog talloze onze kerheden zijn ingebouwd, er ook soms risico’s genomen worden met inschattin gen van sommige inkomensstromen, zal de Haarlemse burger geen belastingver hoging worden voorgeschoteld. Het colle ge van B en W heeft evenmin voor de gemakkelijke oplossing gekozen om mil joenen uit de Haarlemse spaarpot te halen ter dekking van geslagen Bestekgaten. Het Haarlemse stadsbestuur speelt op sa fe. Als alles een beetje meeloopt dan zal zelfs een kleine ƒ5 miljoen aan de be staande reserves in de spaarpot worden toegevoegd. Met de rente over die belegde guldens wordt vervolgens nieuw beleid aste wix» gerealiseerd. die ond« thuis in d» ijke lenig te krijt® Hiermee is de kern van het moedige beleid geraakt. Haarlems stadsbestuur iistkantom voelt er niets voor om de basis voor eigen beleidsbeslissingen te versmallen via on- jp donder- verantwoordelijke intering op reserves toshop aar ^oe verleidelijk het inzetten van reserves buit: acb op zichzelf ook is. Want als de spaarpot igeruit ver- leeg is, dreigt door één toevallige tegenval ler een financieel debacle dat alleen door -* een minister van Binnenlandse Zaken kan worden opgelost. aarne t» Tot eint rondvaar laf 11 tut houtlaani (Onoiv ma. 18-0) en zond. 1 Brava 1, ir, di. tm. uur. terdamse- 10-01.00 u„ zo. 10.00 idaal, tel. 9-12 u. ei d. na 13 u en. aan, Sant 2 u. en 15 (ingang i vloedliji en zon. 5 Hoewel het bekijken van de prioritei tenlijst best een beeld geeft over het nieuwe beleid, is dat niet de enige graad meter voor de gemeentelijke activitei ten. Net zo min als bij de familie Budget maar een keer per jaar wordt gepraat, doet de gemeente dat. In de loop van het jaar kan de familie Budget best hebben beslist dat er per week vier flessen cola worden gedronken, niet meer en niet minder. Die cola moet ook betaald wor den en als het gezin eens de financiële balans opmaakt, nemen die versnape ringen daar een vaste plaats op in. Op dezelfde manier neemt de gemeen teraad door het jaar heen allerlei beslis singen, over kleine zaken, maar ook over beleidszaken. De financiële gevolgen vind je dan weer terug in de begroting, en wel op de lijst van onvermijdelijke uitgaven. Net zoals bij de familie Budget de guldens voor de cola onvermijdelijk zijn, omdat het gezin daar democratisch toe heeft besloten, kent de gemeente een lijst met onvermijdelijke uitgaven. Het zijn zaken waar geen discussie meer over nodig is, want het besluit is al gevallen. De lijst met onvermijdelijke uitgaven is vreselijk lang en over het algemeen weinig spektakulair, wat niet afdoet aan het feit dat het gaat om de uitvoering van honderden besluiten en besluitjes van de gemeenteraad. Maar de gemeentelijke raadscommis sies hebben ook nog wekenlang gespro ken over tientallen andere wensen voor nieuw beleid. Sommige commissies kon den er zo wel zestig of zeventig uit hun mouw schudden. Van al die nieuwe wen sen worden er al met al erg weinig gerealiseerd. Geen geld, dat spreekt voor zich. Maar uiteindelijk geeft de lijst met wel uit te voeren nieuw beleid ook een beeld van de politieke keuze die is gemaakt. Daarom nog eens een greep uit de vele prioriteiten waar tijdens commissiever gaderingen in min of meer hevige mate op gewezen is, en die niet in vervulling gaan. Er is geen geld voor een Turkse op bouwwerker in de Frans Halsbuurt, het bureau woonruimtezaken krijgt geen vijfde medewerker, geld voor een weg- loophuis is er niet, terwijl de politiek omstreden adviseur basisonderwijs er ook in 1980 niet zal komen. Er is in 1980 evenmin geld beschikbaar voor een ver goeding voor het woon-werkverkeer van Haarlemse ambtenaren die elders wonen.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7