De Bult 1 F GROOTSTE BROKSTUKKEN MEER DAN 1OO KG. f ill-W ANIMALLITEITEN Yogi concentreert zich op Skylab 5^7 ■KS s vl K De val door Chriet Titulaer Voorspellingen Problemen O’:ÏM Het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylab valt terug naar de aarde. De datum waarop de gloeiende brokstukken van Skylab als „vallende sterren” aan de hemel zullen verschijnen is moeilijk precies te voorspellen. Volgens de laatste berekeningen zal de val plaatsvinden tussen vandaag 7 juli en 25 juli en het lijkt daarom zeker dat Skylab op 1 augustus niet meer om de aarde draait. Skylab kan zonder meer een geslaagd project in de Ameri kaanse ruimtevaartgeschiedenis worden genoemd. Het labora torium werd gebouwd uit onderdelen die waren overgebleven uit het Apollo-maanproject. Toen de glans van de eerste bemande maanlandingen begon te verbleken besloot NASA om het aantal maanvluchten te reduceren. Door deze beslissing dreigde een aantal raketten ongebruikt te blijven. 3 'fe ■V- fc SS: sHrv 1 RD per jine ier- de de ott- Skylab woog bij de lancering 90607 kilo. Het laboratorium werd onbemand gelanceerd op 14 mei 1973 met behulp van een Saturnus- V-raket. In feite werden de eerste twee trappen van die raket gebruikt om de omgebouwde derde trap in een baan om de aarde te brengen. Deze lancering was tevens de laat ste waarbij een Saturnus-V-maan- raket gebruikt zou worden. De be manningen die later naar Skylab gingen, maakten gebruik van de kleinere Saturnus-IB-raket. ik het: het zaad was in me wakker geworden. Ik ging moeder wor den. De mannen werden tenslotte uit de buurt gejaagd. Wij vrouwen zochten een aparte hoek uit. En zo gebeurde het in die dagen. Ik had een jong. Een kaal scharmin kel eigenlijk, als ik eerlijk ben. Maar hij mocht er toch zijn, vond ik. Hij klampte zich vast aan mijn „valse" tepel. Zo gaat dat nu een maal. Hij groeide en toen hij een donslaag op zijn lijf had, vond ik het welletjes. Je kan niet aan het rondsjouwen blijven. We gingen samen op jacht. Ik belandde tij dens zo’n prooivlucht dan in die bewuste huiskamer. Die dag zal ik niet vergeten, want een ongeluk hoe goed ook afgelopen komt nooit alleen. Mijn jong en ik zetten koers naar huis, naar de bult. Normaal tref fen wij elkaar tegen het ochtend gloren. Uit de verte hoor je dan tussen de bomen al het gepiep van de familie. Het was nu raar stil. Ik begon weer bang te worden. Ik zag een paar mensen wegrennen. We vlogen op de bult af. Op de grond lagen een paar vleermui zen. Doodstil. De bult was voor een deel vernield. Mijn jong wilde er naar toe. Ik duwde hem al vlie gend weg. We zijn nooit meer naar dat bos terug geweest. De eerste bemanning bleef 28 da gen en 49 minuten weg. De tweede bemanning, weer bestaande uit drie astronauten, vertrok op 28 juli en bleef 59 dagen, 11 uur en 9 minuten in de ruimte. De derde drieper- soonsbemanning ging op 16 novem- Tengevolge van deze problemen werd het vertrek van de eerste be manning uitgesteld van 15 tot 25 mei 1973. De eerste bemanning zou later de beklemde vleugel met zon nepanelen weten te bevrijden en een parasol boven Skylab plaatsen, zodat het niet langer te warm werd in het laboratorium (dat was name lijk het geval door het wegvallen van het meteorietenschild). Kt vanuit een Apoll aan komt vliegen. Majoor Cross van het Noordamerikaanse verdedigingscommando kijkt naar een beeld scherm, waarop de vluchtlijn staat van het gedoemde ruimtestation „Skylab moment werd besloten af te zien van alle reddingsoperaties. Intus sen blijft Skylab zakken. Op 19 juni was de hoogte nog 270 km boven de aarde. Per dag wordt die hoogte nu een kilometer of tien minder. Als de hoogte is teruggelopen tot zo’n kilo meter of 140 is voor Skylab het einde nabij: de terugkeer op aarde is dan nog een kwestie van uren. Er zijn in totaal ongeveer 30 geval len bekend van meteorieten van meer dan een ton die ooit de aarde hebben bereikt. NASA denkt dat de kans dat iemand door een Skylab- fragment wordt getroffen niet gro ter is dan de kans dat iemand door een meteoriet wordt getroffen. Bijna dagelijks probeert NASA beter te voorspellen wanneer Sky lab de atmosfeer van de aarde zal binnendringen. Op het ogenblik luidt de voorspelling dat het tussen vandaag en 25 juli zal zijn. Zolang we de juiste datum niet weten, is niet te voorspellen waar Skylab valt. Pas als bekend is welke baan van Skylab vermoedelijk de laatste is, kan iets worden gezegd over de vermoedelijke plaats. De berichten die er nu al zijn verschenen over een vermoedelijke landingsplaats zijn derhalve grote flauwekul. Als NASA weet welke baan de laatste zal zijn, kan worden bekeken of er nog iets gedaan kan worden. Het is natuurlijk niet leuk om zo’n fragment op je hoofd te krijgen. De kans dat dat gebeurt is erg klein. Per dag dringen er naar schatting 25 miljoen meteoren de atmosfeer van de aarde binnen. Slechts een heel klein deel daarvan bereikt de aarde en een nog kleiner deel wordt als meteoriet teruggevonden. Er zijn een paar gevallen bekend van meteorieten die schade hebben aan gericht, maar dat zijn grote uitzon deringen. Een heel enkele keer valt een heel grote meteoriet op aarde: zo werd de beroemde inslagkrater in Arizona gevormd, en viel er een flink brok op 30 juni 1908 in Siberië. Naar schatting 25 ton, van de 90 ton die Skylab weegt, zal op aarde terechtkomen. Deze 25 ton zal zijn verdeeld over talloze brokstukken, mogelijk 250, 500 of wel 1000. Dit betekent dat de grootste brokstuk ken meer dan 100 kg zullen wegen. Alléén als die laatste baan over een dichtbevolkt gebied (Azië, West- Europa) voert, kunnen de vluchtlei- ders proberen Skylab te kantelen, om zo op het laatste moment de wrijving te verminderen. Het ge volg van die manoeuvre is dat de terugkeer enkele uren wordt uitge steld, als hij tenminste slaagt. In die tijd is de aarde enkele tientallen graden onder de baan van Skylab doorgedraaid. Tip: una ion: Itio- De lancering van Skylab verliep niet zonder problemen. Een be schermend meteorietenschild werd afgerukt terwijl de raket opsteeg. Dit schild trok in de val een vleugel met zonnepanelen mee en blokkeer de en passant een andere vleugel, zodat Skylab meteen een energie probleem had. lag: nne .90. mg; js jen >le- lar aze ijk ef- :en ang ma; i en :en; en: en ro- ra- en ;en an. de test De grote brokstukken zullen ook gedeeltelijk verdampen, maar ze zullen ook gedeeltelijk de aarde be reiken. Bij de val van Skylab zal het laboratorium in grote stukken bre ken. Al die stukken gaan gloeien terwijl ze de atmosfeer van de aar de binnendringen. Skylab zal zor gen voor een ware regen van „val lende sterren” of beter gezegd „me teoren”. Veel kleine fragmenten zullen volledig verdampen en de aarde niet bereiken. bewijzen dat ruimtevaart niet duur hoefde te zijn (door vooral overge bleven onderdelen uit het Apollo- project te gebruiken) en dat ruimte vaart voor zinnige onderzoekingen gebruikt kon worden. De derde trap van de Saturnus-V-raket werd voor dit doel gecomplementeerd door een element met telescopen, een koppelingsstuk, zonnepanelen en een luik om ruimtewandelingen te maken. Het hoofdbestanddeel van Skylab is een omgebouwde derde trap van de Saturnus-V-raket. Deze derde trap werd ingedeeld in een woon ruimte en een werkruimte. Er was zoveel ruimte beschikbaar dat de astronauten een eigen slaapkamer konden krijgen en dat er een toilet, een douche en een eetkamer inge richt konden worden. In de werk ruimte waren veel instrumenten voor wetenschappelijk onderzoek ondergebracht. Met Skylab werden de aarde en de zon bestudeerd en werden zaken als kristalgroei in een toestand van gewichtloosheid on derzocht. Doel van Skylab was te rug naar die malle bult bij het landhuis. Dat was vroeger, zo hoorde ik van oude knarren we kunnen tenslotte wel vijftien of twintig jaar worden een ijsbe- waarplaats. Een soort half-onder- grondse kelder met veel aarde er over heen, lekker vochtig. In een bos met vijvers. Wat wil je nog meer? Hier was ik geboren. Hier had ik vorige herfst ook gevrijd. Ik had het zaad in me opgenomen van mijn vriend. Maar ik was niet zwanger geraakt. Want het was tijd voor de winterslaap. Al vrij end en schurkend en minnend wa ren we naast elkaar gaan hangen, de kop omlaag. We soesden weg, werden koud. Zo koud als de vochtige stenen en balken. Won derlijk: ook het zaad ging slapen. Eén keer werd ik wakker: het was donker. Ik tastte naar mijn vriend. Die gaf geen asem. Toen ging ik ook maar weer onder zeil. In het voorjaar was ik loom wakker geworden. Er viel een ijle reep licht naar binnen. Ik was de enige niet, die zich eens even lek ker uitrekte en keek of alles nog in tact was. Na een paar dagen begon ik me toch anders te voelen. Ik wist niet precies wat het was. Iets onbestemds. Ik kreeg steeds meer trek in één soort vlieg. Ik joeg mijn vriend weg. Toen wist >pe- )ick Itg.: ms- ,50. Ise- ijkt Wist hij veel, dat ik hem met mijn oren kon aftasten vanuit de verte. Zoals met alles. Ik ben daar wel trots op: wat wij vleermuizen al van onze geboorte af kennen, daar zijn die mensen heel lang naar aan het zoeken geweest: ze noe men het radar, sonar. En het is toch heel simpel. Ik blaas gelui den om me heen. Die weerkaatsen en komen bij me terug. Ik weet dus precies hoe ik alles moet ont wijken. Sterker nog: ik kan daar mee precies bepalen, waar mijn prooien, mijn voedsel, vliegen en muggen zich ophouden. Maar genoeg gepocht op mijn echoinstallatie. Ik zat doodge woon in mijn piepzak. Ik heb van soortgenoten gehoord, hoe ze in sommige streken vleermuizen hadden zien vangen. Die werden dan levend tegen de deur getim merd. Om de boze geesten te we ren. Moet je nagaan. Ik voelde de pijn al in mijn vleugels. Gelukkig waren die kamerbewoners mij ook liever kwijt dan rijk. „En gerd”, riep een vrouwestem, „weg”. De deub ging open en ik zeilde naar buiten. Pfff... wat een toestand. Als ik zweten kon deed ik het. Ik ging terug naar mijn kind, dat al verontrust in de buurt rondzwierf. Samen gingen we te- De extra rakettrap voor de reddingsoperatie van Skylab was volop in aanbouw (in de Martin Marietta-fabrieken), toen NASA be- £in dit jaar besefte dat de Space Shuttle niet tijdig klaar zou zijn om de in aanbouw zijnde rakettrap naar Skylab te brengen. Op dat ber 1973 omhoog en vestigde een nieuw ruimteverblijfrecord door pas op 3 februari 1974 terug te keren. Oef, daar ben ik mooi aan het noodlot ontkomen, twee keer op één dag zelfs. En ik had het alleen me zelf kunnen verwijten, als ik aan de deur gespijkerd was. Ik had namelijk een huis voor een ruïne aangezien, een kamer voor een prettige spelonk. Het was schemerig. Er stond een kamer deur open en ik vloog naar bin nen. Nu heb ik het gevonden dacht ik en ik kroop achter een paar stukken aardewerk weg, die later bloemenvazen bleken te zijn. Ik dommelde in. Het was tenslotte dag geworden en een ordentelijke vleermuis wordt dan geacht een stevige tuk te doen. Plotseling werd ik wakker ge rammeld. Ik was nog niet direct bij mijn positieven, maar de be woners van het huis gelukkig ook niet. Ik kan het me voorstellen: wie komt er nu op klaarlichte dag een gezonde vleermuis tegen op zijn vensterbank? Ik had dus even het voordeel van de grote verras sing. Ik probeerde weg te sluipen. Ik hoorde een jongen roepen: „Kijk uit, want vleermuizen vlie gen altijd in je haren”. Alsof ik geen betere plekjeg weet. De alarmfase was aangebroken, want iedereen raakte in paniek. Ik was voorlopig nog te slaperig. Bijna werd ik gevangen in een netje, dat naar belegen water vlooien rook. Ik stelde mijn sonarapparatuur in werking: ik joeg geluiden uit mijn neus, die de mensen gelukkig niet kunnen op vangen. Zo verstaan ze me ten minste niet en kon ik me niet verraden. Ik trok mijn vleugels uit. „Duiken” riep de jongen. „Kalm, kalm”, zei een ander. Ik ging door de kamer cirkelen. De jongen lag bijna op zijn knieén. gram- i naïe- jllust. ontro- raad- nte en ad en i voor- lopen- Hij ftig reven, ibieus. •n kir«- ie mo- aan- imule- iheden r vast- :is het actuele orst. klank- te zien tg. om )M t/m t in de gaan: in het ue dia- De grote inslagkrater In Arizona werd veroorzaakt door de val van een meteoriet. Skylab fragmenten kunnen de aarde bereiken en Inslagkraters veroorzaken. Skylab werd driemaal bewoond door een bemanning van drie astronauten. Deze astronauten haalden tijdens een ruimtewan- deling. zoals op deze toto, belichte films op uit de zonnetelescopen. De val van Skylab f Skylab in een baan om de aarde. De foto L NEW DELHI (Reuter). Een Indi ase yogi heeft besloten zijn gaven aan te wenden om te voorkomen dat Sky lab, het Amerikaanse ruimtelabora- itorium dat op de aarde af komt, onze planeet ook werkelijk bereikt. Rama Kant Mishra, een yoga-beoe fenaar in de Noordindiase stad Luck- Ihow heeft gezegd dat hij zich twee uur lang volledig op Skylab zal con centreren. Mishra is volgens eigen zeggen in ’staat met zijn innerlijke kracht en zijn vaste wil het ruimtelaboratorium buiten de aantrekkingskracht van de aarde te houden. Amerikaanse wetenschapsmensen ^hebben berekend dat halverwege de volgende maand brokstukken van Skylab op aarde zullen neerkomen, maar zij kunnen niet voorspellen waaraf, wanneer precies. f- i’

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 21