SB SB WEEFRAAM OM MEE 8 TE NEMEN Nieuw opbergmiddel in plaats van draadmand r r oen Tegels op hout Inwassen Vuilniszak Verlichting Vloerverwarming 2< I J 9 6 4 5 A 2 3 8 7 H 1 B randtegel 2 VOEG^ 3 VOEG^ y A i i‘\' De stenen vloer is vele jaren „in” geweest, totdat hij door allerlei nieuwe materialen werd verdrongen. Maar omdat de kilte van een stenen vloer door isolatie of door vloerverwarming tegenwoordig goed te corrigeren is en zo'n vloer bovendien tegemoet komt aan de huidige, wat naar nostalgie neigende smaak, worden stenen vloe ren weer populair en steeds meer toegepast. Iedere ruimte stelt andere eisen aan een vloer. In een gang of hal worden tegels met een grote slijtvastheid en niet-vuilgevoeligheid vereist; in een keuken tegels die gemakkelijk zijn schoon te maken, en in de bad- en doucheruimte tegels die bestand zijn tegen veel geplens met water en die een stroef oppervlak hebben. De on dergrond stelt echter vrij strenge eisen aan de verwerking van de tegels. Een goede maaltijd vraagt om een gezellige sfeer. De ruimte mag daar dan geen afbreuk aan doen, wat bij voorbeeld kan gebeuren wanneer de eettafel in een te grote en erg hoge ruimte staat. Vaak wordt dan een knusse en intieme sfeer gecreëerd door het licht uit te draaien en kaarsen op tafel te zetten. Dat is natuurlijk heel gezellig, maar het kan ook anders, bijv, door een plantenbak boven de tafel te hangen. Deze bak boven de tafel heeft hetzelfde effect als een verlaagd pla fond, terwijl de boven de bak uitsteken de, en over de rand heen hangende planten het geheel een bijzonder le vendig aanzien geven. Zo krijgt de eethoek een gezellig-knusse sfeer, en niet alleen 's avonds, maar ook overdag. 1 9CP I I MIDDELLIJN VV'v I a I 378476 Hang plantenbak boven de tafel v 2» r«L* In V. water lanalaan keuken, geschikt ijestraat ik., mod. Leeg in mtelaan i. woonk. prettige istelaan Ind.; gr. iet vaste gel. land- woonkm. <en, prov. et. badkm m. kl. km. kit, dat ze over de gehele oppervlakte goed worden gedragen. Het is in dit geval wel belangrijk vlakke tegels te gebruiken. gewoon ergens in een hoek beginnen en dan maar zien waar u uitkomt. Beter en professioneler is vanuit het midden te r 1 vu TAH beginnen en aan beide zijden (zowel in de lengte als in de breedte) passtukken van gelijk formaat te snijden. Dan kunt u ook een gemakkelijk realiseerbare voegaf- stand aanhouden. Hiervoor zijn strookjes hardboard (4 mm dik) goed als afstand- houders voor de voegen te gebruiken. U begint met het bepalen van het mid den van de vloerlengte. Hetzelfde doet u aan de tegenovergestelde kant. Vanuit de zo verkregen punten wordt een rechte lijn getrokken, waarvan u opnieuw het mid den bepaalt. Door dit punt trekt u een lijn haaks op de eerder genoemde lijn. Twee haaks op elkaar staande lijnen verdelen de vloer in vier delen. U begint nu met tegelen vanuit het snijpunt, het midden van de kamer. De aansluitingen met de muren komen als laatste aan bod. Zie hiervoor de tekeningen. Het tegelen op een houten ondergrond is mogelijk, maar heeft meer aandacht no dig dan een stenen ondergrond. Een goede mogelijkheid is de houten vloerdelen te vervangen door zwaluwstaartvormige ge bogen metalen platen van 1,5 cm hoogte. Hierop kunt u 4 a 5 cm beton storten, waarop de tegels komen te liggen. De grootte van de overspanning van de hou ten balken is erg belangrijk. Want als de balken doorbuigen, breekt de vloer en springen de tegels los. Het is verstandig tevoren advies in te winnen om te weten of een bepaalde constructie al dan niet mo gelijk is. v. 0 Informatie Is de tegelvloer gelegd en de uitpuilende specie of lijm weggehaald, dan kunt u beginnen met het inwassen van de voegen. Als voegmateriaal gebruikt u een voeg specie (een deel cement op drie delen fijn zand), die in de voegen kan worden inge wassen met bijvoorbeeld een stoffer. Na het drogen verwijdert u de cementsluier op de tegels met een natte doek. Om kontaktgeluiden beter te voorko men is het nuttig om de tegels niet direct tegen de wand te laten aansluiten, maar om daar een smalle voeg te maken die u met siliconenkit kunt opvullen of met een hardhouten plint kunt afwerken. U moet oppassen daarvoor niet te zware armaturen te nemen, want het geheel moet er wel een beetje luchtig uit blijven zien. De afmetingen van de plantenbak hangen af van de tafel die er onder staat. Het gaat er om te zorgen, dat u niet uw hoofd stoot, wanneer u van tafel opstaat. Maak de bak daarom rondom ongeveer 20 cm kleiner dan de tafel. Dus een tafel- breedte van 90 cm geeft een bak van 50 cm. De hoogte van de plantenbak zelf is 10 cm. Bekijk zelf hoe hoog de plantenbak moet komen. Dit hangt af van o.a. de grootte van de tafel en de hoogte van de kamer. Een goede richtlijn is: onderkant bak 110 cm boven het tafelblad. Het is erg belangrijk dat de lampen onder de bak niet te laag komen te hangen, laten we zeggen minimaal 70 cm boven de tafel, zodat u elkaar over de tafel heen kunt aankijken zonder dat er een lamp tussen hangt. Voor het materiaal van de plantenbak kunt u natuurlijk uit verschillende hout soorten kiezen. Het gemakkelijkste is mis schien wit geplastificeerd spaanplaat van 18 mm dik. Als u dan bij het water geven van de planten eens morst kunt u de bak zo weer afnemen met een doekje. De bak Een andere constructie die kan worden toegepast en aantrekkelijker lijkt, omdat u hierbij niets hoeft te slopen, is een vloerverstijving door er spaanderplaat op te schroeven, 12 tot 18 millimeter dik. Voor natte ruimten moet u watervast ver- lijmd triplex gebruiken. Met speciale lijm voor een houten ondergrond lijmt u de tegels vervolgens vast. Omdat de onder grond altijd blijft werken, maakt u om de 80 a 100 cm een flexibele voeg, dwars op de balkrichting. Hiervoor gebruikt u plas tisch blijvende voegkit. Voor het uitzetten van de tegels kunt u ade 23. ït aange- teuken, 4 P I BlIaanS, dom tuin, j. garage De plantenbak moet van binnen met plastic bekleed worden. Neem hiervoor een vuilniszak, waarbij u natuurlijk na den moet vermijden. Want wanneer u zelf is heel simpel opgebouwd uit een bodem van vier wanden waar geen doe- het-zelver het moeilijk mee zal hebben. Omdat de plantenbak volledig in het zicht hangt is een mooie afwerking natuurlijk erg belangrijk. Plak dus de zaagsnede af met de daarvoor in de handel zijnde stro ken plastic. Terwille van een nette afwerking moet u ook geen schroeven dwars door het hout heen schroeven, maar kunt u beter ge bruik maken van houten deuvels. Twee op iedere verticale verbindingslijn en drie a vier op de horizontale verbindingen en dan natuurlijk nog houtlijm over de gehe le lengte. Goed passen is van essentieel belang. Maak daarom gebruik van spij kertjes om de juiste plaatsen voor de deuvels te bepalen: sla de spijkers in het ene deel, knijp ze af, druk het andere deel er tegen aan en u kunt precies zien waar u de gaten voor de deuvels moet boren. maken op het kleinere weefraam. Zo’n weefraam neemt veel minder plaats in dan zijn grotere broer en is aanzienlijk goedkoper. Een nadeel is, dat u wat het patroon betreft minder mogelijkheden hebt, maar als beginner merk je daar niet veel van. Het prettige is, dat het weefraam vanwege zijn grootte makkelijk ver plaatsbaar is. U kunt het zó meenemen naar de weefcursus, naar vrienden die ook weven, of op vakantie. Als het bui ten mooi weer is, kunt u in het zonnetje op balkon of in de tuin verder weven. Een goed doordacht en makkelijk op te bergen weeftoestel is het Mira-weef- raam, met een kettingindeling van 40-10 of 20-10 en een werkbreedte van 30 of 40 cm. De afmetingen van het raam met een weefbreedte van 30 cm (zie foto) bedragen ongeveer 40x60 cm. Het geheel wordt in een handige, katoenen draagtas geleverd. De ketting van dit opboombaar weef- raam kan snel gespannen worden door de tandenstrips die aan beide einden van het raam bevestigd zijn. Door bijgevoeg de klemmen wordt het raam aan de tafelrand bevestigd, zodat beide handen vrij zijn om met de heffers te werken. Compleet met aanslagmes, boetnaald en instructieboekje. Adviesprijs weefraam 30 cm ƒ68 weefraam 40 cm f 80. De toestellen zijn verkrijgbaar bij hand werk- en handenarbeidwinkels. Mocht u ze in uw woonplaats niet kunnen vin den, bel dan naar Informatiecentrum voor oude ambachten in Hollandsche Rading, tel. 02157-276636. Voor velen misschien een raar idee: weven tijdens de vakantiedagen. Maar toch is het best fijn om dan iets om handen te hebben, creatief bezig te zijn. Met zo’n handig mee te nemen weefraam kunt u makkelijk een paar uurtjes per dag voor uw tent, caravan of vakantie huisje weven. Zo maakt u tijdens de vakantie uw eigen souvenir. Dat kan een nuttig gebruiksvoorwerp of kledingstuk zijn, maar ook een apart wandkleedje, geweven van materiaal dat u in uw va kantieland kunt kopen of vinden. Behalve aan (handgesponnen) wol en katoen denken we dan aan sisal, raffia, jute, ruwe katoen, enz. Als u echt wilt experimenteren, neem dan eens ge droogd gras, takjes of twijgen, gedroogd zeewier of galfvergane stukken touw die u op het strand vindt Laat uw fantasie de vrije loop; een persoonlijker souvenir is beslist nergens te koop. 1 plantenwater morst en het spaanplaat wordt nat, zal de bak het niet lang uithou den. De plantenbak hangt met vier stalen kettingen aan het plafond, die ongeveer 7,5 cm binnen de hoeken van de planten bak aan de bodem zijn bevestigd. Koop hiervoor haken met schroefdraad. Deze haken gaan dwars door de bodem en de vuilniszak heen, waarbij vermeden moet worden dat de bak op deze plaatsen gaat lekken. Steek de bout daarom ook nog door een stukje rubber boven op de vuilniszak en draai de verbinding met een moer boven en onder natuurlijk met tussenringetjes stevig op elkaar. De bout kan dan naderhand onderaan glad afgevijld worden. Het laatste probleem vormen de elektri citeitsdraden voor de lampen. Deze mo gen natuurlijk absoluut niet door de, al tijd natte, aarde lopen. Leidt ze daarom tussen de bak en de plastic binnenwand door naar boven en dan langs één van de kettingen omhoog naar het aansluitpunt in het plafond. Tenslotte vult u de plantenbak met aar de en dan kunnen de planten gepoot wor den, al dan niet in afzonderlijke potjes. Omdat er natuurlijk licht op de tafel moet vallen, kunt u onder aan de planten bak twee lampen hangen. Omdat steen een goede warmtegeleider is, voelt het oppervlak altijd koud aan. De oppervlaktetemperatuur onder de vloer hangt onder meer af van de temperatuur onder de vloer. Daarom is de temperatuur van een verdiepingsvloer hoger dan van een vloer boven een geventileerde kruip ruimte. Wilt u de oppervlaktetemperatuur van een begane-grondvloer verhogen, dan moet u de temperatuur van de kruipruim te onder de vloer verhogen. Dit kan bij voorbeeld door de transportbuizen van de centrale verwarming onder de vloer niet te isoleren. Dit is een goede mogelijkheid bij een droge kruipruimte. Is de ruimte vochtig, dan kunt u overwegen vloerver warming aan te leggen. Dit kan een sy steem van waterbuizen of elektrische ka bels zijn. In beide gevallen kunnen ze worden opgenomen in de deklaag of in de vloerconstructie zelf. Het waterbuizensysteem dat op de cen trale verwarming is aangesloten, is in het algemeen duurder in aanleg dan elektri sche vloerverwarming. Het laatste is ech ter duurder in het gebruik. Voor grote oppervlakken wordt dan ook meestal het waterbuizensysteem en voor kleine de elektrische vloerverwarming geadvi seerd. Bij een tegelvloer is het noodzakelijk de wandcontactdozen in de ruimte van rand- aarding te voorzien, of om de gehele elek trische installatie met een zogenaamde aardlekschakelaar uit te rusten. Weven is een populaire hobby. Niet alleen vrouwen vinden het leuk.., ook veel mannen doen het graag. Geen won der, want naast het feit dat het een heerlijk ontspannend werkje is, kun je er nog fraaie werkstukken mee maken ook. Op een zelfgeweven vest, schouder tas, loper, sjaal of wandkleed mag u met recht trots zijn. Weven is eigenlijk niet aan leeftijd gebonden en je kunt het overal en altijd doen, zelfs of mis schien wel juist tijdens de vakantie; of u nu thuisblijft of niet. Weeftoestellen zijn er in vele soorten, afmetingen en prijzen. Het verschil zit o.a. in het aantal schachten hiervan is mede het patroon afhankelijk en de breedte van de te weven stof. Voor het maken van kledingstukken en andere gebruiksvoorwerpen is het lang niet al tijd nodig om een groot, staand weefge touw te hebben. Integendeel, de meeste dingen zijn, al dan niet samengesteld uit een aantal apart geweven stukken, te ialf- 5.V., ga- toi- •ner uxe •PP vui- rui- mer ifel. jta- ner. nis- m kelder, voor de kin derkamer en de knutsel- kamer zijn de Storie- Boxen erg handig. Sta- pelbaar, stevig, afme ting 41,5x32x20 cm groot, verkrijgbaar in bruin en beige, losse wieltjes leverbaar, prijs per stuk f9,85. De doe- het-zelver kan er heel wat gereedschap in kwijt, maar speelgoed, voedselvoorraden, hand- werkspullen en talloze andere dingen vinden er eveneens een plaatsje in. In een „levendig gezin” zouden wel honderd van die boxen bruikbaar zijn, maar dat wordt bij elkaar natuurlijk wel wat prijzig. Tegelvloer op beton maar ook op hout Tegels kunnen op een ondergrond van beton in een speciebad van circa drie centimeter of in bouwlijm worden gelegd. Deze laatste methode heeft aantrekkelijke kanten: de vloer komt weinig hoger uit, want de lijm kan met een kitstrijker vrij dun worden opgebracht. Is de betonvloer van oudere datum, dan moet u, om een goede hechting te krijgen, de ondergrond eerste „aanbranden”. Dat wil zeggen goed schoonmaken en met een dunne, met een kwast verwerkbare pap van puur cement en water het hele oppervlak bestrijken. Wanneer dat laagje droog is, kunt u de bouwlijm opbrengen. Het aanbrengen van een speciebed vergt een kleine bekis ting, waardoor de laag gelijkmatig kan worden afgereid. Grove splijttegels en handgevormde plavuizen kunt u in een cementbed leggen, bouwlijn is voor deze materialen niet zo geschikt. Wilt u een nieuwe betonvloer betegelen, dan doet u er verstandig aan een ruimte van een centimeter tussen de vloer en wanden open te laten en deze later af te dichten met een flexibele voegmortel, om de betonnen ondervloer de gelegenheid te geven te krimpen. Bij grote oppervlakken zou u op regelmatige afstanden een gewo ne voeg op deze manier kunnen afwerken, de zogenaamde „krimpvoeg”. Op een reeds bestaande tegelvloer kunt u pas tegels leggen nadat de ondergrond met water, zand, ammonia en een oude baksteen voldoende ruw en vetvrij is ge maakt. De tegels zet u nu vast met zoveel van de niet be- worden Voor opbergsystemen bestaat een permanente belangstelling; in elke huishouding moeten nu eenmaal tientallen, zo niet honderden, uit eenlopende dingen rede lijk systematisch en vooral overzichtelijk worden opgeborgen. Ze mogen weinig ruimte vragen, maar direct bij de hand zijndus liefst stuk voor stuk zichtbaar en voor het grijpen. De huishoude lijke opbergboxjes, mandjes, -kastjes en - laadjes zijn merendeels ontwikkeld uit indu striële systemen. We hebben er de ladenkast jes, de spijker- en schroevenbakjes, de van draadstaal gemaakte op- bergmanden, e.d. aan te danken. Elk systeem heeft zo zijn bezwaren. Een groot bezwaar van de „draad mand”, die juist hele maal op de huishoudelij ke toepassing was afge- stemd, bleek de „door laatbaarheid” van bo dem en wanden. Daar viel niet alleen vuil (van bijv, groenten) door heen, maar vaak ook de opgeborgen boel zelf. Jarenlang heeft Torna do zulke draadmanden gemaakt. Uit de bezwa ren ervan heeft men ken nelijk heel wat geleerd, want de nieuwe Tornado Storie-Box is voor prak tisch alle opbergsitua- ties heel wat handiger. Het is een bak met een vlakke, dichte bodem. Zij- en achterwanden zijn gedeeltelijk dicht, verder open (geperfo reerd) en de voorkant is zo gevormd dat het „in zicht” in de mand onbe lemmerd blijft, terwijl er toch nauwelijks iets uit kan vallen. Er zit een goed stukje industrieel ontwikkelingswerk ach ter, hetgeen draadmanden paald kon gezegd. In schuur, werkplaats en garage, op zolder en

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 25