i GAPEN IS fGEZOND <1 es Een pittig lesje door Wouter Hendrikse Afgewezen Soort censuur Leugen ■F 30 n Philip Lezer werd in 1975 FLOP-voorzitter - nadat hij in hetzelfde jaar als presentator van de „Vacaturebank” was ontslagen. De NOS gaf als reden op dat Lezer kwalitatief niet zou voldoen. Lezer’s lezing verschilt echter nogal met die van de NOS. „De NOS vond dat ik te langzaam sprak; tenminste deze reden gaven ze mij op. Nu was het echter wel zo dat ik in de zeven minuten dat het programma duurde, tien vacatures meer las dan mijn collega Els Knap. Bovendien deed ik het live, terwijl Els Knap het eerst op de band liet opnemen, j waarvoor dus tweemaal een studio nodig was. Voor het opnemen en voor het af spelen. Ik 7 was dus nog goedkoper ook. De werkelijke reden dat de NOS van mijn medewerking geen gebruik meer wilde maken was dat ik om een werkgeversverklaring had gevraagd. Toen ik daarom vroeg kreeg ik te horen dat dit wel dé manier was om je bij de omroep populair te maken. Maar aangezien ik slechts iets vroeg waar ik wettelijk recht op had deed ik mijn beklag. Ik heb vele brieven aan de NOS geschreven. Eerst gesmeekt om een werkgeversverklaring, maar later ben ik wat dreigender geworden. Uiteindelijk kreeg ik dan mijn werkgeversverklaring, die ik ondermeer nodig had om in het ziekenfonds te kunnen komen, maar de verklaring was onvolledig ingevuld. Er stond op dat ik maar vijf dagen had gewerkt, terwijl ik al drie maanden de „Vacaturebank” voorlas”. Onlangs kwam Philip Lezer in het nieuws nadat zijn sollicitatie voor het kroonlidmaatschap van het NOS-bestuur niet doorging. Ook zijn sollicitatie voor cultureel lid van hetzelfde bestuur liep op niks uit. Voor het afwijzen van het kroonlidmaatschap is de minister van CRM verantwoordelijk, terwijl de NOS zelf uitmaakt wie er cultureel lid wordt. Op het cultureel lidmaatschap had Lezer meteen al weinig hoop. Wat hem echter wel dwars zit is dat de NOS helemaal niets van zich heeft laten horen. Maar ook op zijn sollicitatie voor het kroonlidmaatschap heeft Lezer niets vernomen. Alleen dan dat iemand anders het werd. Lezer: „Ik zie dit als een contracten had was Els Knap. Maar goed de NOS zei dat ik die contracten had getekend en beweerde zelfs doorslagen te hebben waarop mijn handtekening zou staan. Ik heb echter nooit wat gesigneerd, dus het kon mijn handtekening niet zijn. Ik heb onmiddellijk in Amsterdam een aanklacht wegens valsheid in geschrifte gedaan. Ik ben door de politie gehoord om mijn aanklacht te staven. Maar de NOS bleef maar ontkennen. Sterker nog, de NOS diende op zijn beurt een aanklacht tegen mij in wegens het doen van een valse aanklacht. Maar goed, op een gegeven moment vroeg de officier van Justitie De Beaufort de gewraakte kopieën van de NOS op en plotseling was er geen handtekening meer. De strafvervolging tegen mij ging dus niet door, maar ook niet tegen de NOS. De officier zag daar geen reden toe en hoeft daar geen motivering voor te geven. Ik noem zoiets geen klassejustitie, maar politieke justitie”. In feite is het natuurlijk belachelijk. De NOS heeft aantoonbaar valsheid in geschrifte gepleegd, dat onder ede ontkend en daarna min of meer toegegeven omdat men de aanklacht tegen mij introk. Dat is dus meineed. Die De Beaufort is nu aangesteld om oorlogsmisdadigers te vervolgen. De man is dus weggepromoveerd. Ik loop wel met het plan rond het weer bij justitie aan te kaarten om te zien of het proces heropend kan worden”. logisch gevolg van het feit dat de minister de FLOP niet gunstig gezind is. Ik laat het er echter niet bij zitten. Het gaat hier om een juridische zaak. Wat is namelijk het geval: Toen de VOO C-omroep werd moest het NOS- bestuur met vier man worden uitgebreid. Twee mensen van Veronica, een cultureel lid en een kroonlid. Dat had toen al meteen moeten gebeuren. Die uitbreiding heeft tot voor kort op zich laten wachten. De konsekwentie daarvan is dat alle besluiten die de NOS sinds het moment dat de VOO C- omroep werd tot enkele weken geleden ongeldig zijn. Alle besluiten die ten tijde van de incompleetheid van het NOS-bestuur zijn genomen dienen dus vernietigd te worden. De minister heeft de mogelijkheid dat te doen. De zenderkleuring bijvoorbeeld zou dan weer ongedaan moeten worden gemaakt. Dat zou erg prettig zijn voor de FLOP-leden. Die zenderkleuring is namelijk zeer slecht voor free-lancers omdat zij arbeidsplaatsen kost.” Philip Lezer is geen onbekende in omroepland. Vanaf 1951 heeft hij altijd voor de omroep gewerkt. Hij begon bij de AVRO en was een van de medeoprichters van de inmiddels legendarisch geworden jeugdomroep „Minjon”. Verder heeft hij bij alle omroepzuilen gewerkt, op de EO en Veronica na. Momenteel heeft hij geen werk meer bij de omroep en dat maakt hem als FLOP-voorzitter onafhankelijk. „Ik ben financieel niet afhankelijk van de NOS. Ze kunnen mij niets doen. Het kan dan ook geen kwaad als ik de schuld van alles krijg. Kijk, ik De NOS oefent volgens Philip Lezer ook een soort censuur uit. „De FLOP heeft enige tijd geleden aan alle leden van het NOS- bestuur een brief gestuurd. Natuurlijk allemaal geadresseerd aan de NOS, maar met op de enveloppe de naam van degene voor wie de brief bestemd was. Heel normaal dus. We kregen echter al snel het hele pakket ongeopend terug met als mededeling dat de NOS geen doorgeefluik wenste te zijn. En dat terwijl het hun eigen bestuur betrof. De NOS blijft alles ontwijken”. „Menigeen zou zich na dergelijke voorvallen wellicht wat machteloos gaan voelen. Philip Lezer niet. „Ik voel me niet machteloos. Het enige wat we willen is dat de wet wordt nageleefd. We willen dat onze mensen fatsoenlijk worden behandeld en krijgen waar ze recht op hebben. Bijvoorbeeld dat ze normaal in de administratie worden opgenomen. Officieel ontvangen de free-lancers vrijwel geen salaris. Wie naar de NOS belt om te vragen of een bepaalde free-lancer er werkt zal een ontkennend antwoord krijgen omdat de mensen niet in de administratie zijn opgenomen. De free-lancers vallen namelijk onder de post „onkosten”. Je kan ze in de computer vinden tussen de aankopen van lijm en paper-clips. Ook dit is heel vreemd, zelfs onwettig. Als individu ben je verplicht er een volledige administratie op na te houden, voor de NOS geldt dit kennelijk niet”. Ondanks Philip Lezers onafgebroken strijd tegen de NOS lijkt het of er nog niet zoveel voor de free-lancers is veranderd. De praktijk leert echter anders. Philip Lezer: „De situatie voor de free-lancers is wel degelijk verbeterd. Probleem is echter dat een aantal factoren tegen hen zijn. De belangrijkste daarvan is het geldgebrek waar de omroepen mee kampen. We hebben wel degelijk tastbare resultaten behaald. In de free-lance- contracten staat nu dat de mensen in het ziekenfonds komen, dat ze rechtshulp krijgen indien nodig en dat ze na een bepaalde periode recht hebben op WW en WWV”. „Snel na deze toestanden volgde m’n ontslag. Ik heb het er niet bij laten zitten. Volgens de NOS had ik zogenoemde driemaands-contracten getekend. Een leugen, want ik was voor onbepaalde tijd aangenomen en degene die driemaands- ambieer het FLOP-voorzitterschap helemaal niet. Ik doe dit werk omdat ik het niet kan hebben, dat een bedrijf zijn free-lance medewerkers zo uitknijpt en misbruikt. Iemand moet toch voor ze opkomen. Kijk, ik ben geen linkse activist of zo. Ik stem zelfs WD. Ik strijd tegen de NOS, zodat bij deze organisatie een klimaat geschapen wordt, waarin ook de free-lancers hun werk op normale wijze goed kunnen doen. Het streven van de FLOP is uiteindelijk eigen opheffing. We willen dat het onze leden goed gaat, normaal zoals het hoort. Veel free-lancers durven niet om een werkgeversverklaring te vragen. Als je vervelend wordt lig je eruit. „Voor jou tien anderen” krijg je dan te horen. Staken is voor free-lancers ook uit den boze. Er moet immers brood op de plank. De NOS is zich hiervan goed bewust en terroriseert de mensen er ook mee. Een sprekend voorbeeld is de „regeling” die de NOS met de grimeurs en make-up assistenten heeft gemaakt. Er zijn officiële tarieven voor de vergoeding die deze mensen voor hun werk behoren te ontvangen. De NOS heeft hun echter een onderhandse regeling aangeboden, die inhoudt dat de grimeurs er financieel ver op achteruit gaan. Ze hebben getekend omdat ze wel moesten. Zonder geld kan tenslotte niemand leven. Ik noem dit je reinste machtsmisbruik”. I - - - gF; I o7 no® Sts? met NOS sr U nd. i 50, KEES TOPS ieide citaten zijn afkomstig uit de Matla-egenda.) lotel te Liverpool door de Engelse politie, die op de „hemel” van hun bed een aantal /an de gestolen juwelen vond, werd gearresteerd en vervolgens uitgeleverd jan Nederland, waar Roumage in een gevangenis te Den Haag werd opgesloten jn Suzanne kamerarrest in een hotel «reeg, terwijl de Zwitserse rover Polari na jen jaar in Amerikaanse gevangenschap enslotte op een aan baron Krayenhoff jekend gemaakt tijdstip werd vrijgelaten, vaarbij hij op last van de baron werd jpgewacht door een veertien man sterke «nokploeg, welke Polari overmeesterde en ian boord bracht van een Nederlands schip, waarop de hevig te keer gaande man er kalmering met kettingen aan de mast verd gebonden en dat hem vervolgens laar Nederland bracht, in welk land (als jevolg van de afscheiding van België) I ’olari terecht stond en op 8 maart 1834 werd veroordeeld om op een schavot een half uur ten toon te staan en „wijders een confinement in een rasp- of tuchthuis voor de tijd van twaalf jaren” kreeg opgelegd' I ’ennen néér! Kijk, dit noemt meneer een 'in. I En nü ontleden! In de wat grauwe, maar toch groene Amsterdamse stadswijk Slotervaart woont Nederlands min of meer actiefste tegenstander van het NOS-beleid. Op zijn voordeur lezen we: Philip J. Lezer Assurantiën Geen oude kranten Philip Lezer is voorzitter van de FLOP, oftewel Free Lance Omroep Programmamakers en medewerkers. Al jaren strijdt Philip Lezer, tegen de NOS, zowel privé als als FLOP-voorzitter. Volgens Lezer heeft de NOS zich in het verleden schuldig gemaakt aan meineed en heeft deze omroep enkele malen valsheid in geschrifte gepleegd. Beschuldigingen die er niet om liegen, maar volgens Lezer vrij eenvoudig te bewijzen zijn. In de woonkamer op tafel ligt een blauw pakje NOS-lucifers. Verontschuldigend zegt Lezer: „Ach, je weet het, als ik iets van de NOS in brand kan steken doe ik het.” met zijn vriendin Suzanne Blanche een ogement te New York bewoonde, waar hij fwee dagen na Roumage's mededelingen jwerd gearresteerd en naar de Bellevue- gevangenis overgebracht, waarna zijn Jongens en meisjes, opgelet! Wij doen vandaag taal. Meneer gaat een zin dicteren en jullie schrijft die in je cahier. Goed luisteren, want meneer dicteert maar één keer jé? Daar gaan we. „Op 29 augustus is het zestig jaar geleden, dat zelfmoord een einde maakte aan het leven van Willem de Jongh, die op 23 september 1880 de dertienjarige Fr. Marius Bogaardt (wonende Plein 1813 no. 3 te Den Haag) had afgehaald en naar het Dekkersduin achter de Bosjes van Poot nad ontvoerd, waar deze aan handen en voeten gebonden en met een degenstoot vermoord, de volgende dag was gevonden, terwijl Marius' ouders inmiddels een dreigbrief voor een losgeld van 75.000 gulden hadden ontvangen, welk bedrag door een dienstbode der familie volgens gemeld schrijven op de Hoefkade aan de ontvoerders moest worden afgedragen, hetgeen evenwel niet was geschied, daar de dienstbode met het geld te voortijdig op haar schreden was teruggekeerd, terwijl een eenzaam wandelaar, genoemde toen 24-jarige W. de Jongh, verderop op de Moerweg in verband met de moord was gearresteerd en na aanvankelijk wegens gebrek aan bewijs te zijn vrijgelaten op 3 oktober (op aanwijzing van zijn vriend Musquetier, die getroffen was door de gelijkenis van het hem bekende handschrift van zijn vriend met de gepubliceerde dreigbrief) opnieuw was ingesloten, waarna hij zijn schuld aan de ontvoering en moord moest bekennen, als gevolg waarvan hij op t30 december 1880 door het gerechtshof was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, welke hij had uitgezeten, al had Musquetier, die tot officier in het |Oost-lndische leger was bevorderd, inmiddels zichzelf uit wanhoop het leven benomen, daar zijn mede-officieren hem als een verrader hadden uitgescholden”. Pennen néér! Jullie denkt dat dit een lange zin is. Ontken net maar niet, ik ken jelui van haver tot gort. Nou, dan heeft meneer nog wel een ander zinnetje voor jullie in petto! Ha! Penhouders jé? Schrijf op. In de nacht van 25 op 26 sepfember is het 150 jaar geleden, dat een inbraak werd gepleegd in het koninklijk paleis te Brussel, waar de dader met behulp van een tegen de paleismuur geplaatste ladder de slaapkamer wist te bereiken van de (aldaar toen niet aanwezige) prinses Anna Paulowna, de echtgenote van prins Willem van Oranje (de latere koning Willem II), uit welk vertrek hij drie, door hem in een shawl gewikkelde kistjes meenam, welke een fortuin aan juwelen, parelsnoeren, gouden sieraden en edelstenen bleken te bevatten, Voor de opsporing en het terug brengen waarvan tweemaal vijfentwintig duizend gulden als beloning werden uitgeloofd, welk bedrag bijna twee jaar later werd (opgeëist door de Fransman Roumage, die toen aan de douane te New York en aan de Nederlandse zaakgelastigde in die stad, baron Krayenhoff, vertelde de identiteit te «ennen van de man, die de juwelenroof te 3russel had gepleegd en zijn buit clandestien de Verenigde Staten had oinnengesmokkeld, te weten de Zwitserse eerlooier en koopman Constant Polari, die U heeft natuurlijk allemaal weleens de onbedwingbare lust tot gapön gehad. Meestal vatten we gapen op als een teken van slaperigheid. In wezen is het echter een manier waarop het lichaam zich ontdoet van spanningen. Gaat u maar eens na, hoe dat kan gebeuren. U gaat naar een lezing van professor Zus of Zo, een zeer gewaardeerd specialist in een onderwerp dat u na aan het hart ligt. U bent vol spanning en verwachting. Algauw blijkt echter dat de lezing van de prof erg saai is zeker niet, wat u ervan verwachtte. Na een half uur voelt u de onbedwingbare neiging opkomen om te gapen. U vindt het onbeleefd en tracht het te onderdrukken. Deze laatste zin is de sleutel. Als u diep in uw hart kijkt, bent u teleurgesteld, geïrriteerd en boos, dat de professor u niet meer waar voor uw geld biedt en een zo interessant onderwerp niet meer eer aandoet. Veel van onze spanningen hopen zich op in het gelaat, nek en schouders. De aangezichtsspieren, kaak en nek spieren zijn berucht in dit opzicht. Door middel van gapen tracht het lichaam zich te ontdoen van deze spanning: we gapen onze verveling weg. We kunnen van deze wetenschap gebruikmaken. Veel van onze tegenstrijdige bewegingen en dus spannin gen zijn chronisch. Zo chronisch, dat men in Amerika zelfs de term „dental stress’’ heeft geïntroduceerd, wat vertaald zou kunnen worden met „kaak-stress” of „kaakspanning kaak-stress treedt op als de spieren die de kaakbeweging veroorzaken in een chronische toestand van contractie verkeren Dit zou op zijn beurt kunnen leiden tot allerlei andere klachten als hoofd-, schouder- en nekpijn, infecties in de mond enzovoort. Chronische spanningen in dit gebied kunnen leiden tot spanningen en symptomen elders in het lichaam U kunt nu begrijpen hoe gezond gapen kan zijn. Gapen strekt de spieren en ontspant ze, bovendien ademt u flink in en uit (niet ademen doen we vaak als we gespannen zijn). U kunt dit gapen ook bewust doen, zonder dat u de neiging tot gapen letterlijk voelt: maak een gaapbeweging (open uw mond wijd) en adem twee tot vijf keer diep in en uit. Ontspan dan uw kaak en gezicht. Herhaal dit enkele malen en u zult de ontspanning in kaak, gezicht, nek en schouders voelen Doe deze gaapkuur meerdere malen per dag en u heeft kans dat u zich veel beter voelt. Ga natuurlijk ook na of u wat aan uw gespannen situatie kunt doen1 r Frans Bakker, arts I .vriendin” Suzanne de door Polari Verstopte juwelen en sieraden bij zich stak en met Roumage per schip naar Engeland uitweek, waar het paar korte tijd later in een Philip Lezer o

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 31