,Ze wilden me zelfs in de gevangenis stoppen Meer plezier door acupressuur r mm r) J What’s in a name? if» Verrukkelijk Ander leven „Wisseltruc” Brief door Bouke Nielsen IIIB r r - I -- w - combine-vorming. „Ik ben bezig aan een autobiogra fie en daarin zal ik uitgebreid op dit thema ingaan. Nu laat ik er nog niets over los”, zegt hij vastbesloten. Iser Koeperman maakte vier maanden geleden zijn rentree in de damwereld, nadat hij ruim twee jaar niet actief was geweest aan het wedstrijdfront. De tweekamp die hij toen in Abcoude speelde tegen de getalenteerde Groninger Jannes van der Wal, luidde een nieuwe periode in zijn carrière in. Koeperman heeft alweer heel wat plannen voor de nabije toekomst. „De laatste twee jaar heb ik helemaal geen kans gekregen wedstrijden te spelen. Het is nu eerst m’n bedoeling me zo goed mogelijk te prepareren op toernooien en dergelijke. Daarnaast ben ik bezig twee boeken te schrijven. Het eerste wordt een autobiografie. Hoogst interessant materiaal wordt erin verwerkt. En het tweede boek moet een standaardwerk voor iedere dammer worden. Hierin zullen vier- tot vijfduizend diagrammen worden behandeld. Een zeer omvangrijk werk. Zoiets is nog nooit eerder op de markt verschenen’’. V.V.’.'.V 9 Dus niets over dit bijzonder interessante thema, maar er blijven nog genoeg onderwerpen over zoals zijn moeizame emigratie vanuit Rusland - die hij niet onbesproken laat. Hij gaat in een vrijwel onafgebroken woordenstroom in op vragen. Het is moeilijk om hem te volgen, want niet alleen spreekt hij gebroken Duits, dat bij vlagen doorspekt is met Engelse woorden, ook springt hij steeds van de hak op de tak. Dit beseft hij terdege, want regelmatig vraagt hij: „Was war die Frage?” Personalia: ir Iser Koeperman, 56 jaar, statenloos, woonachtig in Boston (Verenigde Staten), geboren in Rusland en zesmaal wereldkampioen dammen. Het zijn gegevens die verder weinig zeggen over zijn karakter. Iedere damliefhebber kan echter bij het horen van de naam Koeperman ongetwijfeld enkele smakelijke verhalen en anekdotes opdiepen, want kleurloos is deze man geenszins. Zijn persoon was in het verleden meerdere malen in opspraak, ook in Rusland, en beschuldigingen over combine-vorming in zijn richting waren niet van de lucht. Toch is de voormalige Sovjet-burger de beminnelijkheid zelve, die graag vertelt over zijn escapades. Alleen over een zaak hult hij zich in een diep stilzwijgen en wel over de I 9 Iser Koeperman ierij doet boekje open Directie al dan esteding s- gelijk- ihtsposi- voor- ibeve- Electro »erij aan- en in huur- gehjk- TOM OKKER BETTY STOWE htsposi- Herman Mii^ •x-X-'-’d genieur- rond-en ord-Hol- <an wor- van ver- lukten. i ten be ansport- gen g en er- uto per goed len onlijke veran- is een 1st de niek is voor ig en er- •uto per gemeur- rond- en ord-Hol- geplaatst Eenmaal in de Verenigde Staten kreeg Koeperman al gauw de eerste grote te leurstelling te slikken. Hij had het recht om deel te mogen nemen aan de laatstge houden wereldkampioenschappen in het Italiaanse Arco, maar de toegang werd hem ontzegd door hoofdscheidsrechter Raymond Piccart. „Ik was op verzoek van Wiebe Visser, die toen nog secretaris van de werelddambond was, naar Italië afge reisd, maar Piccart wilde me niet toelaten. Die man was vlak daarvoor twee maan- geluid uitgelaten, en ik heb een ver rukkelijke middag gehad. Tom Okker, die blonde jongen met die lange haren en die witte band om zijn hoofd, sloeg zijn Scandinavische tegenstander alle kanten op. 6-2 werd het in de eerste set, dus dan hoef ik u niets te vertel len. Elke ace sloeg Tom terug, en niet zomaar, en ook niet zo’n beetje, maar den in Tiflis geweest en zal toen wel aan de Russische autoriteiten hebben beloofd dat hij me zou weren. Iedereen veroor deelde deze daad, maar toch mocht ik niet meedoen. Dit was een heel grote teleur stelling voor me. In het leven ben ik altijd optimist geweest, maar dat is daarna be hoorlijk afgenomen. Ik ben nu eerder een pessimist”. Koeperman geeft het gesprek dan in eens een heel andere wending. Hij begint te praten over de tweekamp voor de we reldtitel die hij ooit tegen zijn gezworen kameraad Andris Andreiko speelde. Bij het noemen van die naam wordt hij even stil en vertelt met bewogen gelaat over de moord op Andreiko, die om het leven werd gebracht door iemand die tientallen malen zijn hoofd bewerkte met een strijk bout. „Andreiko was een schitterende spe ler”, aldus Koeperman, van wie wordt beweerd dat hij samen met Andreiko me nigmaal een combine opzette om elkaar bij toerbeurt te bevoordelen. De vermoor de Rus was niet alleen op dit punt een merkwaardige verschijning. Hij was ook éen van de heel weinige topdammers die graag psychologische trucs uithalen tij dens een wedstrijd om de tegenstander te intimideren. de kop- nummer De relatie van Koeperman met de Russi sche topdammers is nog steeds goed, vol gens hem. „Behalve met Gantwarg en Tsjegolev”, voegt hij er ogenblikkelijk aan toe. „Vroeger was er al een grote concurrentie tussen Andreiko en mij aan de ene kant en Tsjegolev en Gantwarg aan de andere. Er was echter één groot ver schil tussen beide partijen. Zij schreven namelijk over ons allerlei vervelende brie ven aan het sportcomité. Daarom werd Andreiko ook eens voor een jaar ge schorst en werd zijn maandsalaris van 250 naar 150 roebel teruggebracht. We sloten bijvoorbeeld eens onderlinge leningen af om een auto te kopen. Hiervoor werd een bewijscoupon uitgeschreven aan elkaar. Gantwarg meldde dit echter bij het sport comité. Ik heb hem toen nog wel zijn geld terugbetaald. Ook begon Gantwarg eens te zeuren over Andreiko, die op een bui tenlands toernooi zou hebben gedronken. Ik was volgens hem in gebreke gebleven door dit niet te melden aan het sportcomi té. Ik moest me vervolgens verantwoor den. Ik heb toen gezegd, dat ik toch moei lijk iets kon melden als ik niets gezien had! Maar verder zijn er goede relaties”. partij werd klaard”. <unt u 023- an wij n een )d van ur van m, met Ie van Ik heb mijn toestel aangezet, het ke solli- it blad >r Land- 3005 nummer „Batoerinski (de denksportchef, tevens de delegatieleider van Karpov tijdens de „Harm Wiersma heeft die trucs van An dreiko ook aan den lijve ondervonden. Dat was in een wedstrijd tussen Rotter dam en Nederland in Rotterdam. Wiers ma ontdekte dat hij een zet minder had genoteerd dan Andreiko en nam vervol gens de notatie van Andreiko over. Deze had echter opzettelijk een zet te veel geno teerd. Toen Wiersma zijn vijftigste zet deed, meende hij dat deze binnen de toe- gestane tijdslimiet van twee uur was ge daan. Andreiko stapte echter naar de scheidsrechter, waarna bleek dat Wiers ma tot slechts 49 zetten was gekomen. De Koeperman: „Dat kon hij als geen an der. Ik kan me van hem nog een partij tegen Leclair, een jonge Amerikaan, her inneren. Al gauw na de opening wist Le clair een schijf van Andreiko af te dwin gen en normaal betekent dit al een neder laag. Andreiko wachtte echter meer dan een uur voordat hij die schijf weggaf en ging vervolgens in een vreselijk hoog tem po verder. Leclair werd er zenuwachtig van en speelde remise. Ik had er toen op gerekend dat Andreiko zou winnen, waar door ik nog eens een weddenschap van 20 gulden verloor”. jke solh- lit blad or Land- s 3005, nummer Okker won met 6-2, 6-1, 6-3, ik was blij dat ik geen Zweed was, want dan hoefje toch een weeklang niet meer bij de bakker langs te komen voor je half je wit. „Zo, meneer Ingeström, alweer een beetje over de klap heen? Dat was een hele slag hè, maar het zat hem ook niet erg mee met zijn stopvolley, dat moet gezegd. Hahahal”. De vernede ring! Ik heb de volgende dag ook ex pres geen kranten over Wimbledon ge lezen, ik wou het zoet van Toms overwinning niet laten bederven door de beterweters ter plekke, die mis schien veel van tennis afweten, maar niets van acupressuur, laat staan van vaderlandsliefde. i >°o*»*®* 0 0 0 0 0 0 0 Wist u dat je met acupressuur veel narigheid kunt voorkomen? Acupres suur is acupunctuur zonder naalden. Met de vingers worden bepaalde plaat sen op het lichaam door druk of wrij ving behandeld, waardoor allerlei on gemakken worden weggenomen of pijntjes verminderen in pijn. Het fijne weet ik er natuurlijk ook niet van, maar ik ken iemand die het toepast, en omdat ik wel zag aankomen dat het weer het oude liedje zou zijn met Tom Okker en Studio Sport, heb ik mij op dinsdagmiddag klokslag twaalf uur laten acupressuren. Met het oude lied je bedoel ik natuurlijk dat we uit de kranten vernamen dat de hoog be jaarde Tom Okker, outsider eerste klasse, op het snelle gras van Wimble don (wist u bijvoorbeeld dat het gras van Wimbledon vandaag de dag snel ler is dan Fanny Blankers-Koen op de 200 meter in 1948, en ook sneller dan Sylvaer Maes toen die voor de oorlog de Tour de France won de ene mag nifieke winstpartij na de andere afle verde, met lobs en half-volleys zoals je ze in de beste driesterrenrestaurants in Parijs niet voorgeschoteld krijgt. nog de president van het sportcomité op bezoek kreeg. Ik moest voor hem wel een banket organiseren en dat kostte me 2000 roebel. Dan kunt u wel uitrekenen hoeveel ik aan een wereldkampioenschap ver diende”. Een lange monoloog van Koeperman is begonnen. „Weet u, ik wilde prof zijn, ik wilde verdienen met dammen. Net zoals ieder ander die een beroep heeft, wilde ik ook een salaris. In Rusland wordt name lijk alles heel goed voor je geregeld, maar je krijgt slechts een soort studietoelage waarvan je moet leven. De enige extra verdiensten waren de boeken die ik schreef en de prijzen die ik op toernooien verdiende. Daarom wilde ik graag tegen Wiersma in Nederland spelen, want de eerste prijs was ongeveer 100.000 gulden. Plannen om te vluchten had ik niet Dan had ik namelijk nooit mijn dochters weer gezien en die zijn me veel te dierbaar; dierbaarder dan 100.000 gulden”. Het contract voor de revanchematch was inmiddels al opgemaakt. Dit veroor zaakte binnen de Russische dambond gro te onrust. Demarski, een bestuurder die alles voor me geregeld had, werd wegge werkt nadat ook de leden van de dam bond zich na een stemming voor honderd procent achter me hadden geschaard. Iedereen was er voor om die wedstrijd te spelen. Intussen was er een speciale com missie in het leven geroepen, die een on derzoek naar mijn handelingen instelde. Er moest klaarblijkelijk iets tegen me worden gevonden. Die commissie is vier maanden aan het werk geweest. Allerlei mensen uit mijn omgeving werden onder vraagd, zodat ik al spoedig wist wat er gaande was. Inmiddels was er ook een verzoek vanuit het Westen gekomen om Rusland te verlaten. Die uitnodiging heeft drie maanden gecirculeerd op allerlei in stanties, voordat hij mij bereikte”. „Toen het onderzoek was afgesloten de revanchematch was door middel van een vals telegram en buiten mijn medewe ten al afgezegd moest ik bij de politie komen. Er werd me onder meer gevraagd waarom er boeken van mij in het Westen werden uitgegeven. Nou, dat lag heel sim pel, want de contracten daarvoor waren met medeweten van enkele Russische autoriteiten ondertekend. Vervolgens het de politie mij een brief zien van de onder minister van sport, Ivonjin. Ik moest, vol gens hem, de gevangenis in. Hij had een onderzoek gelast naar de volgende pun ten: A. mijn publikaties in het Westen; B. mijn verdiensten en C. het opzettelijk ver liezen van partijen tijdens het wereldkam pioenschap. Mijn antwoord op het eerste geval was, dat er in het Westen altijd Russische autoriteiten bij waren geweest, die me controleerden. Het tweede punt was duidelijk, want ik verdiende iets ex tra door mijn boeken. En wat de derde beschuldiging betreft, er zijn nooit andere varianten voor die verloren partijen ge vonden”. tweekamp om de wereldtitel schaken te gen Kortsnoj - B.N.) trachtte me vervol gens in Rusland vast te houden, maar ik wilde weg. Ik heb allerlei papieren inge vuld om te mogen emigreren. Mijn huis moest ik weggeven, daarnaast moest ik ook nog allerlei reparaties aan dat huis betalen. Het duurde allemaal erg lang voordat mijn aanvragen werden beant woord. Ik ben er bijna anderhalf jaar mee bezig geweest. Maar nu ben ik dan op een correcte manier uit Rusland weggekomen en heb mijn familie bij me in de Verenigde Staten. Het is wel een heel ander leven daar. In Rusland heb ik tamelijk goed geleefd, want ik had er een auto met chauffeur en een dienstmeisje. Nu moet ik alles zelf doen”. met topspin en voetslak tegelijk, zodat de bal met een snelheid van 200 km per uur over Borgs hoofd heen gelobd werd, en niet vlak voor de base-line stuitte, maar pal achter de Zweed om laag dook, zodat hij, hoewel halverwe ge de achterlijn en het net staand, de bal onder tegen zijn bibs aankreeg als deze weer opstuitte. Zoveel effect zat Iets dergelijks overkwam Kuiphof bij zijn verslag van de kwart finale op Wimbledon tussen, ja tussen Ik las in de NRC dat Theo Koomen in de eerste etappe Lucien van Impe voortdurend op kop zag, berg op, berg af, de hele etappe lang. Als vierde kwam de Belg boven op de eerste berg, alleen bij de finish bleek hij opeens verdwenen te zijn. De schrijver, P. C. van der Eerden, onthult ons hoe het kwam dat Theo Koomen urenlang Van Impe vooraan zag rijden. Van Impe heeft nummer 41, en Baronchelli, die in werkelijkheid steeds in groen meemarcheerde, had 141. Hij legde zoveel scherpte in zijn spel, dat zijn tegenstanders met gebo gen hoofd en witbestoven van al het kalk dat voortdurend door Toms bal len van de lijnen opdwarrelde, de fkleedkamers weer moesten opzoeken, waar ze pijn in hun nek kregen van het alsmaar hoofdschudden over zoveel raffinement, zoveel finesse, zoveel es sentie in het spel van de Flying Dutch man. Studio Sport lag int issen als een kat op de loer, wachtend op het mo ment waarop Tommetje zich ondanks alles zou stuklopen op ’s werelds beste tennisser aller tijden, Björn Borg, om die afgang, die ontgoochelende ransel partij, rechtstreeks, en van de eerste tot en met de laatste slag, op ons televisiescherm te brengen: 6-2, 6-1, 6- 3. Ik kan me niet herinneren Tom Ok ker via de televisie ooit op Wimbledon te hebben zien winnen, terwijl de cij fers ongetwijfeld zullen uitwijzen, dat hij daar veel vaker gewonnen heeft dan verloren. Om mijzelf de ontgoocheling van alweer een glad verloren partij voor Okker te bespa ren, heb ik dus tevoren acupressuur op me laten toepassen. Terwijl de soepele vingers van de bevriende huisarts die deze geheimzinnige heelkunde beoe fent boven mijn oren rondom mijn hoofd ruk uitoefenden, zei hij: „De jongen met de witte band om zijn hoofd is Tom Okker, ’s werelds beste Nederlandse tenniser aller tijden in clusief Hans van Swol. Tom Okker, Tom Okker, die jongen met die lange haren, en die andere, die na elke miss lag de bespanning van zijn racket be studeert zoals een handlijnkundige de hand van een cliënt aan een nauwkeu rig onderzoek onderwerpt, die jongen met die even open, verbaasde mond als de bal weer eens achter in plaats van voor de lijn neerkwam, dat is de Blon de Viking, de belastingplichtige uit Monaco, de drievoudige Wimbledon- kampioen Björn Borg. 0 0 a O 9 0 c a •••■■■a 1 a STOPPER y wie en wie eigenlijk? Hij had het maar steeds over Chris Evert en Yvonne Goolagong, terwijl de scoreborden toch duidelijk vermeldden dat hij naar de partij tussen mrs. Lloyd en mrs. Cawley zat te kijken. Ja maar, ja maar. Ik weet het, Chris Evert heet nu mevrouw Lloyd, en miss Goolagong is nu mrs. Cawley, maar dat betekent nog niet dat ik het er mee eens ben. Aan haar bijzonder lange carrière heb ben we het te danken dat we niet beter meer weten of Billy Jean King heeft ALTIJD al zo geheten, maar oude rot ten weten dat zij begonnen is als Billy Jean Moffitt, van de Moffit Show. De gretigheid waarmee de tennissterren hun wereldwijd bekende naam veran deren zodra zij getrouwd zijn, vind ik een beetje verdacht. Schrijfsters bij voorbeeld, zie je dat niet zo gauw doen. Stel je voor dat zij iedere keer van naam veranderen zodra zij weer hertrouwden! Al jaren koester ik de naam Betty Stöve, stel nu even dat zij met Tom Okker zou trouwen, dan zou den we verder moeten leven met Betty Okker. De mannen veranderen toch ook hun naam niet zodra zij trouwen: Tom Stöve? Straks trouwt Martina Navratilova met Stan Smith, en dan worden we er nooit meer aan herin nerd dat Martina Smith uit Tsjechos- lowakije ontvlucht is. Alleen Fanny Koen had een zo magere naam en een zo grote recordlijst, dat het verheu gend en passend was dat zij, net als mensen van adel, een tweede naam aan de hare kreeg toegevoegd: Fanny Blankers-Koen. Zonder streepje, dat staat het deftigst. er in. Zoveel power! Zoveel wind kracht! „Vermoedelijk heeft Agapipov, de dele- gatieleider op het wereldkampioenschap in 1976, een brief gestuurd naar het Russi- sche sportcomité”, legt Koeperman uit. „Hij was bang dat ik in Nederland zou 1 blijven na die herkamp. Kortsjnoj, een goede vriend van mij, had vlak daarvoor 2 precies hetzelfde gedaan. Zoiets was ik echter helemaal niet van plan. Ik had er wel belang bij om die herkamp in Neder- land te spelen, maar niet om te vluchten. Het is namelijk zo dat ik zesmaal wereld- 2 kampioen ben geweest. Daarom moesten de revanchewedstrijden voor de wereldti- tel steeds in Rusland worden gespeeld. En daar krijgt de winnaar niet erg veel geld”. 0000000! 00000000 0 0 0 0 0 0 0! 0 0 0 f •0000000 0 0- 0 0 0 0 •0000000 0 0 0 0 0 01 ••000000 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 00-0- ••000000 0 0 0 0 0 0000000 .•0000000 ••••0000 0 0 9°t •0000000 '•9999994 „Voor mijn eerste wereldkampioen- - schap, dat was in 1958”, aldus Koeper man, „kreeg ik 700 roebel. Daar ging de belasting nog eens van af, zodat ik 500 roebel overhield. Van dit bedrag kun je net drie kostuums kopen, meer niet. Toen ik in 1975 wereldkampioen werd, ontving ik 1500 roebel. De belasting incasseerde daarvan 300 roebel, terwijl ik daarna ook De handelsgeest van de elektrotech nisch ingenieur Koeperman doemt even op in bovenstaande woorden. Hij is niet vies van geld en maakt daar ook aller minst een geheim van. Ook voor inter views pleegt hij een vergoeding te vragen. Maar vreemd genoeg repte hij daarover bij het maken van deze afspraak met geen woord. Tijdens het gesprek kwamen even eens geen onverwachte eisen. De vraag dringt zich uiteraard op wat er precies met Koeperman is gebeurd na het wereldkampioenschap in 1976, dat in Am sterdam werd gespeeld en waar de voor malige Rus op vreemde wijze zijn wereld titel verspeelde aan Harm Wiersma. Koe perman speelde ver beneden zijn normale niveau en er werd beweerd, dat hij in dat toernooi opzettelijk van Wiersma verloor. Wiersma heeft naderhand altijd hardnek kig het bestaan van een overeenkomst met Koeperman ontkend en dit is ook wel aannemelijk, omdat Koeperman zelf de meeste baat bij een nederlaag had. Als ex- wereldkampioen kreeg hij namelijk het recht Wiersma uit te dagen voor een re vanche, die dan in Nederland moest wor den gespeeld. In Nederland zijn de prij zengelden nu eenmaal aanzienlijk hoger dan in Rusland. Spel technisch viel de opzettelijke neder laag van Koeperman gedeeltelijk aan te tonen, want als auteur van een kleine veertig damboeken spotte hij in de partij tegen Wiersma met diverse door hem uit voerig beschreven regels. Na dit wereldkampioenschap, dat Koe perman met een zevende plaats afsloot, deed hij nog mee aan de Russische titel strijd, waar hij een gedeelde vijftiende positie bereikte. Nadien werd er niets meer van hem vernomen tot hij ruim een L half jaar geleden mocht emigreren naar de Verenigde Staten. i verloren ver- voor hem X-...

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 33