0 Bridge Schaken Dammen s ar r Kabouter Piet vaart F KM lg r De verhalen! o a IA w J3 o ph tf I of o tv n HK Nog één keer... Een pluim voorjuffrouw Snelders! Het vliegtuig O o O - ♦y Laatste schooldag Q -n O O Q. i O O i Energiebesparingsspook •7 6 2 s V. 28 4 - b .19 es 4 ve 4« Gias, Wil leaam T-d<2 e-0 R.O be rf Stok rwn SJ-Aeo L q Wi'nkal 4» N w^-o z N 2 z dL A 0) - (J toor 9 10 .S 12 1H 13 15* 16 31 jpt of 3o .23 etreft, .2/ 25 Ur«X .18 23 21 nkelijk öfiho (jjeu-aTTck J; iiniiiiiiiiiiii Paul Obdam, Hillegom. voor in in Victor Kortsnoj FRANK TEÉR 1 de 6 Anatoli Karpov Anatoli Gantwarg ieii-w oisn in of gericht aarlem. 0- jport de Onno Weustink en Robert Stokman maakten deze rebus. Als je hem opgelóst hebt, mag je pas naar de (ondersteboven geplaatste) oplossing kijken. Succes.' 't Spuigat is een rubriek die wordt volgeschreven en -getekend door kinderen van ongeveer tien tot vijftien jaar. Iedere week worden één of twee onderwerpen behandeld, maar je kunt natuurlijk ook zómaar eens een verhaaltje, een gedicht of een tekening sturen. Denk er wel aan. dat tekeningen met zwarte inkt of viltstift moeten worden gemaakt, anders blijft er in de krant niets van over. Stuur je reacties naar 't Spuigat, Damiate Pers, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. apjjaziay utiz uaxapuiy any :6msso]dó sinds er een paar nieuwe werkneemsters zijn, zijn alle rekeningen ömhoog gegaan. Ik zeg niet dat ik iemand verdenk maan" het is niet gewoon". Met een zucht stapt de werkster het grote gebouw binnen. Met één druk op de knop maakt ze licht. Om schoon te maken, moet ze licht hebben, dat wel, maar dan moet ze niet meteen alle lichten van het gebouw aanzetten! En als een paar weken later dan ook de lichtrekening komt, merkt meneer Gestel de schandalig hoge rekening op het blaadje. Meneer Gestel roept alle werkers van het kantoor bij zich, waaronder ook de schoonmaakster. Meneer Gestel vertelt: „Toenik vanmorgen de lichtrekening kreeg, schrok ik wel even erg. De rekening bedraagt wel over de duizend gulden. Nu is dit wel een groot gebouw, maar zo heb ik het niet meegemaakt. Maar Meneer Gestel was uitgesproken. De werknemers praatten nog wat na en gingen toen aan het werk. Op een avond was de werkster er weer, maar ze zag niet dat meneer Gestel haar stond te bespioneren. Ze had na de toespraak niets geleerd en deed alle lichten aan. „Alleen de lichten in de kamer waar je werkt aandoen”. Dit waren zijn laatste woorden en was hij verdwenen. Meneer Gestel verdraaide zijn stem en zei: „Ik ben het energiebesparingsspook. Doe die lichten uit!” De werkster, die erg bijgelovig is, volgde het bevel op 15x22; 5. 31-27!, 22x31; 6. 37-32, 49x16; 7. 42-38, 16x30; 8. 35x2. Niet eens zo diep, maar vanuit de beginstand ontzettend moeilijk te zien. Diagram 2 is uit ditzelfde profkampi- oenschap, de partij Bergsma-Teer, zwart aan zet. Na het voor de hand liggende 23- 28 zou wit nog naar dam kunnen combine ren door 38-33, 21-17, 4742, 39-34 en 25x1. Zwart nam echter i.p.v. 23-28 een leuke doorbraakcombinatie door 18-22, 14-20, 29-34! en 12x43. Een paar weken geleden namen we in 't Spuigat een berichtje uit de schoolkrant van lom-school „De Werkplaats" over, waarin werd gemeld dat Bastiaan Kolb had leren fietsen. Bastiaans moeder vond dat zó leuk, dat ze 't Spuigat opbelde en vroeg of zij óók een (lovend) stukje mocht schrijven, maar dan over de fysiotherapeute die Bastiaan heeft leren fietsen. Wij vonden dat een goed idee en daarom lees je hieronder de bijdrage van Bastiaans ouders: 10 6 5 4 9 7 2 H 10 3 2 A 2 Deze week maken we een begin met de publicatie van de verhalen die jullie ons de afgelopen weken hebben toegezonden. Het is een dikke stapel geworden en het zal wat tijd kosten om de prijswinnaars aan te wijzen (zoals je weet, krijgen de inzenders van de tien leukste verhalen een boekenbon thuis). Dat betekent, dat van de verhalen die je vandaag in ’t Spuigat leest, nog niet gezegd kan worden of ze bekroond zijn. Met die beoordeling gaat de jury zich de komende week bezig houden, zodat je volgende week zaterdag weet of je een boekenbon hebt gewonnen. Let dus goed op de Er was eens een piloot die dronken was. Hij zat in een levend vliegtuig. De mond van het vliegtuig was een spleet. En een neus had hij niet, want hoog in de lucht hoef je niets te ruiken. Het vliegtuig heette Mellius, de piloot Dorrius. Het waren goede vrienden „Een applaus voor juffrouw Snelders, die met eindeloos geduld kans heeft gezien Bastiaan te leren fietsen en daarnaast nog hulde aan alle leerkrachten en medewerkers van „De Werkplaats”, die met een fantastische inzet Bastiaan naast leren en schrijven tevens hebben geleerd zelfvertrouwen te hebben en BLIJ te zijn". De dankbare ouders van Bastiaan Kolb. voor volgende aflevering van ’t Spuigat! Omdat jullie het kennelijk druk hebben gehad met het schrijven van je verhaal, kregen we vrijwel geen reacties op de, de vorige twee weken opgegeven onderwerpen, vakantie en»energiebesparing. Die twee thema’s blijven dus (op één inzending na, die je vandaag aantreft) nog even staan. Voor de allerlaatste keer vind je vandaag bijdragen (van twee Onno’s) over het (al oude) onderwerp „Anders zijn”. En verder is er alwéér een rebus binnengekomen; het houdt niet op' Ook die vind je in dit Spuigat. Lees tenslotte ook even de bijdrage van de moeder van Bastiaan Kolb (over wie we een paar weken geleden schreven). - - Kabouter Piet vaart. Waar vaart hij op? Dat kun je zo niet zien. Dat zie je alleen als je een potlood pakt en van 1 naar 2 een lijn trekt. Dan van 2 naar 3 en zo steeds een nummer verder. Waar vaart Piet op? Kun jij daar ook op varen? Nee. vast niet! Daar ben jij al veel te groot voor. Hüg Victor moge een ondeugend man zijn, maar hij heeft een spirituele geest en zal in de schaakgeschiedenis voortleven! E. SPANJAARD men mag worden wegens Dfl mat, maar ziet u ook de venijnnige dreiging? 24. Le7xb4 Df2xe2! Hier is die! Op 25. Le2: wint het dubbelschaak Pg3:+ Pe2:+ Pel:, zodat wit het opgaf Bekijkt u zelf eens, wat er gevolgd was op 24. Dgl. Kortsnoi (aan zet) -I 1 I jft. A A 9 4 8 5 3 2 H V B 10 9 5 4 géén IIIIIIIUUIB II» --- I ff» .y H V A V B 7 - A O A A 8 7 5 3 hoek De werkster vertelde de volgende dag het verhaal en iedereen lachte Maar ze had wat geleerd In de lucht zagen te een uil. Die ging op de vleugel zitten. Ze waren alle drie dronken. Toen stootten ze tegen een boom van 27 kilometer op. Hij viel als een reus. Maar er was niets gebeurd; de boom ging weer rechtop staan als een dobbelboom. De uil heette Bottius. Ze dronken alle drie zóóóóóóveel wijn, dat ze wel een stuntvlieger leken. Ze kregen er nog vijf vrienden bij: Marrius, Bommius, Larrius, Dussius en Cierarius. Het waren een kabouter, een zakdoek, twee smurfen en een kwartje. Ze noemden zich alle acht bij elkaar: „Goefout”. De wolken werden grijs en het werd donker. De Goefout ging slapen en hing aan een draadje in de lucht. De volgende dag regende het. De Goefout werd zwaar. Ze landden daarom. Maar dat ging niet zomaar. Ze wilden landen op een huis, een boom, een groot zwembad van één kilometer, of op boerenland. Overal werden de mensen kwaad. Niet een beetje, welnee, heel erg, want ze gooiden stenen naar het vliegtuig. Mellius, Dorrius, Bottius, Marrius, Bommius, Larrius, Dussius en Cierarius werden bang. Zo bang, dat ze gingen vluchten. Eindelijk, eindelijk vonden ze het vliegveld Schiphol. Toen ze er waren, waren ze blij en dronken ze géén wijn meer. Marleen Budding, Overveen - 7 H Victor laat nu een tactisch vuurwerk zien, gebaseerd op matjes langs de eerste rij. 21. Tb8-c8! Want op 22. Tc8? Lc8 23. Ddl wint Df3:++24 Pf2+ een stuk Dus 22 Db3-dl Tc8xcl. 23. Ddlxcl Ld7- c6! Duidelijk is dat deze loper niet geno- Ineens zag ik hem, pal vóór het bor des van het raadhuis te Waddinxveen Kortsnoi. De grote schaakmeester, die ik in de USA, Zuid-Afrika of desnoods Zwitser land waande, was op die 14e juni plotse ling in Nederland om de pleidooien bij te wonen van zijn proces tegen de FIDE en Karpov. Men mag pro of contra Victor zijn, maar niemand kan ontkennen dat hij iemand is, een man met een inbreng, een stimulerende figuur. En met humor, zij het wellicht wrang. Want wat deed hij? In de speelzaal bij de vierkamp in Waddinx veen posteerde hij zich recht voor het bord van Karpov om deze gedurende ge ruime tijd roerloos te observeren. Om dit gedrag op zijn mérites te beoor delen moeten wij ons realiseren wat de grondslag vormt van zijn vordering te Amsterdam: het feit dat de Russische parapsycholoog Prof. Zoukhar hem in de tweekamp tegen Karpov op de Philippij- nen ononderbroken aanstaarde van dicht bij. Nadat Zoekbar op basis van een schriftelijke overeenkomst naar de ach terste rij was verbannen was Kortsnoi als herboren; hij haalde op van 1-4 tot 5-5. Doch tijdens de beslissende 32e partij nam de parapsycholoog toch weer voor aan plaats en Victor verloor. Wanprestatie althans onrechtmatige daad, stelt hij nu, met de eis: annulering van die partij en voortzetting van de match. Het verloop der procedure tot dus verre is merkwaardig geweest: FIDE en Karpov lieten verstek gaan. Nu geldt (ook) in het procesrecht: wie zwijgt stemt toe. Een onweersproken eis pleegt te worden toegewezen, tenzij deze onrechtmatig of ongegrond voorkomt. Bleven de gedaag den weg omdat zij het met de vordering eens waren? Uiteraard niet. Vertrouwden zij er op dat de rechter deze ook zonder Morgen gaat in Amsterdam het interna tionale VOLMAC-toernooi om het open kampioenschap van Nederland van start. Een dergelijk internationaal kampioen- schap van Nederland werd voor het laatst in 1970 gehouden. In de Amsterdamse wethouder Verhey-sporthal zullen een zestig spelers elkaar gedurende 7 ronden bestrijden volgens het Zwitsers Systeem, een systeem waarbij steeds even hoog geplaatste spelers in de stand na de vorige ronde tegen elkaar uitkomen. Van Neder landse zijde wordt deelgenomen door een dertig leden van de VEBEDA (Vereniging van betaalde dammers), waaronder Wiersma, Clerc, Van der Wal, de Ruiter, Stokkel en vele andere sterren, en ook uw damredacteur. Uit Rusland komen Gant warg, Tsjegolev en Korenevski, uit Israel Galperin, Palaria, Gendlerman en Boro- chov, uit Frankrijk een groot aantal voor namelijk jonge spelers, en verder deelne mers uit Joegoslavië, Canada, Suriname, België en Oost-Duitsland. Voor de eerste ronde staat onder meer de wedstrijd Teer- Wiersma op het programma! Als gevolg van het bezoek dat een aantal redacteuren van dammagazine DB vorig maand aan Rusland brachten, zal vanaf 1980 de jaarlijkse interland Rusland-Ne- derland (die sinds 1974 niet meer werd gespeeld) weer in ere hersteld worden. Daarnaast zal vanaf volgend jaar waar schijnlijk weer jaarlijks een internatio naal invitatietoernooi in Rusland worden gehouden, zoals vroeger de toernooien in Soechoemi. Allemaal mooie berichten dus, waaruit blijkt dat het kontakt tussen de twee dam- grootmachten gelukkig weer hersteld gaat worden. Het zou best kunnen dat de toegeeflijke houding van de Russen, wat dit betreft, voortkomt uit het heroveren van de wereldtitel door een Russische speler (Gantwarg). Tenslotte nog een bericht over het we reldkampioenschap in 1980: dit zal hoogstwaarschijnlijk in oktober in het Af rikaanse land Mali worden verspeeld. Dit is het resultaat van onderhandelin- gen die de afgelopen weken zijn gevoerd door de afgevaardigde van de werelddam- bond Dr. W. van Beek (vroeger jeugddam- kampioen van Nederland, en nu werk zaam als cultureel antropoloog in Mali) met de regering van Mali. Er staat de Nederlandse deelnemers, gezien het warme klimaat in Mali, een zwaar toernooi te wachten, ia aarbij de Malinees N’Diaye best eens erg hoog kan eindigen. Maar nu toch over naar waar het u eigenlijk om te doen is: dammen. Diagram 1 is een stand uit een analyse van Hans Jansen naar aanleiding van een partij uit het Skol-VEBEDA-sneldam- kampioenschap (ook wel profkampioen- schap genoemd), dat vorig weekend in Lent werd verspeeld. De vraag is: wat gebeurt er na 29-33 38x29 en 16-21!? Als u het goed uitpro beert zult u misschien zien dat wit een winnende naslag naar 2 heeft: 1.29-33; 2. 38x29, 16-21; 3. 27x7, 18x49; 4. 7x20!, Met deze kernachtige tekening van Onno Draaijer uit Hillegom besluiten we het onderwerp „Anders zijn”, dat jullie wekenlang heeft bezig gehouden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ Noord was gever, alleen OW kwetsbaar. Noord paste, evenals oost, waarop Slaven burg als zuid, die bang was dat er voor de tegenpartij een groot contract in zou zit ten, 1 Sch. opende. West doubleerde (in formatief) en noord verhoogde tot 6 Sch. rondgepast naar west die doubleerde. Noord redoubleerde en zuid vluchtte naar 7 Ru.; eveneens door west gedou bleerd. Noord, die nu eindelijk wakker werd, kon toch niet veel anders doen dan 7 Sch. bieden en dat werd het gedoubleerde eindcontract. West startte hiertegen met KI. A, door Slavenburg getroefd. Deze vervolgde met Ru. 9 en gooide hierop van tafel, toen west niet dekte, Ha. 6 af. Nogmaals klaveren getroefd maakte noord’s resterende klaveren hoog en toen onder Sch. A vervolgens de heer viel was het groot slem nog gemaakt ook! H V 9 3 A B A V B 7 6 5 3 Psychologische biedingen zijn al zo oud als het bridgespel zelf en weinigen zullen op dat gebied een groter faam hebben opgebouwd dan Bob Slavenburg. En dat vooral omdat juist zijn acties tot een dik wijls ongelooflijk resultaat leidden, zoals zijn tegenstanders ondervonden in het volgende spel uit een robberpartij om een stevig tarief. 10 3 2 V H 10 9 4 8 7 6 2 H V A V B 8 7 6 5 6 géén B 10 9 6 4 2 H V 10 7 5 2 9 8 4- 7 6 5 4 A B 8 7 6 3 4 H V B 10 9 8 Het spel van een vorige keer. Zuid speelt Sch.; uitkomst Ha. 9. Zuid neemt Ha. A en speelt Sch. H en Sch. A. Nu volgt Ru. 4, gesneden op Ru. H, waarna op Ru. A. de verliezende harten verdwijnt. Klaveren na is voor west’s aas die, het beste, met harten vervolgt. Zuid troeft en speelt klaveren tot west troeft, overgetroefd met de vrou' Met Sch. 9 wordt vervolgens Overgestoken naar de boer, waarna zuid’s hand verder hoog is. T. SCHIPPERHEYN. verweer zou afwijzen? Een riskant stilzit ten, niets voor schakers trouwens. De (voorlopige) passiviteit van Victors tegenstanders kon wel eens op een derde grond berusten, maar om die te begrijpen dient men eerst het volgende te weten: als A tegen B procedeert kan een enkele maal C er belang bij hebben, zich in het geding te mengen, n.l. als een hem toekomend recht er door bedreigd wordt. C kan dan vorderen, in dat geding te mogen „tussen komen”. Een ziehier wat er is geschied; de nieu we FIDE-president F. Olafsson, een IJs- lands jurist, heeft verzocht te worden toe gelaten als tussenkomende partij. Een van zijn stellingen nu is, dat de FIDE geen rechtspersoonlijkheid heeft en dus niet als procespartij kan optreden. Vermoedelijk vandaar dat stilzitten van de wereldschaakbond in de hoofdproce dure. In ieder geval consequent. Door het ten tonele verschijnen van Olafsson in zijn voornoemde kwaliteit kon er op 14 juni uitvoerig over het conflict zelf wor den gedebatteerd, zonder dat de eigenlij ke gedaagden waren verschenen; een uit zonderlijke situatie! U ziet het, Kortsnoi, weet zelfs leven te wekken in de Neder landse juridische brouwerij. Dat hij dat ook op het schaakbord kan, was u al bekend, maar willen wij u van daag nogmaals illustreren. Tegen de Zwit serse meester Hug zaait hij reeds op de 9e zet verwarring met een hoogst orgineel pionoffer. Rond de 20e zet schept hij ver rassende matmogelijkheden op de eerste rij. Wit: Hug Zwart: Kortsnoi. 1. Pgl-f3 e7-e6. 2. g2-g3 d7-d5. 3. Lfl-g2 c7-c5. 4. 0-0 Pf8-c6. 5. c2-c4 Secuurder en rustiger. 5. d3; Hug vreest blijkbaar geen complicaties tegen zijn grote oppo nent. 5d5xc4. 6. Ddl-a4 Lc8-d7. 7. Da4xc4 Ta8-c8! Inleiding van een opmer kelijk plan. Zwart stelt de normale ont wikkeling van zijn koningsvleugel even uit om te profiteren van de wat geëxpo neerde stand der witte dame. Zie nu 8. d4 b5! Db5: Pd4: 10. Dd3 Lb5 met groot voordeel. Kortsnois lijfspreuk is net als vroeger die van Aljichin: ik dwing ze van het begin af tot zelfstandig nadenken. 8. Pbl-c3 Pg8-f6. 9. d2-d4 Geeft zwart de kans, met hetzelfde motief complicaties te scheppen. 9 b7-b5! Ongelooflijk hoe Kortsnoi met zwart reeds na 9 zetten de gebeurtenissen dirigeert. 10. Db5: faalt op cd4: en 10. Pb5:? verrassend op Pa5 met stukwinst na 11. Dd3 c4. 10. Dc4-d3 c5xd4. 11. Pf3xd4 Pc6-e5. 12 Dd3-dl Dd8-b6. 13 Lcl-g5 Lf8-e7. 14. Tal-cl 0-0. Alles volgens Reti’s moderne opvatting: ik rocheer pas als ik er tijd voor heb. 15. Pd4-f3 Pe5xf3v. Snelheid voor alles. 16. Lg2xf3 Tf8-d8. 17. Ddl-b3 Volgens Partos in de Schaak Informator kon wit zich hier nog net red den met 17. Pe4. 17b5-b4. 18. Pc3-e4 Pf6xe4! Het verschil met 17. Pe4 is dat wit nu op cl met de toren moet terugslaan, waarna f2 valt. 19. Lg5xe7 of 19. Tc8:Pg5! 19 Tc8xcl. 20. Tflxcl Db6xf2t 21. Kgl-hl De leerlingen van de Führophschool in Hillegom hebben de laatste schooldag van het afgelopen leerjaar op „waardige" wijze gevierd. Bij de school, aan de Planetenlaan, j hielden ze vorige week vrijdag een spuitwedstrijd. Hoe het daar toeging, zie je op 1 deze verfrissende kiek! 4-— 32

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 35