Al 110.000 mensen uit Nicaragua gevlucht Bom treft toeristen in Jeruzalem I anno ver wil geld van demonstranten NIGERIANEN NAAR STEMBUS achtergrond I „Kinderen in Sovjet-Unie mishandeld” p Olievondst is niet reusachtig VIETNAM BENADEREN OVER VLUCHTELINGEN Bondsraad akkoord controle SALT Noren vissen in betwist water Explosie in Antwerpen door bom Noorse premier akkoord met ZAPU kondigt bestand aan met opheffing verjaring moord r- X BONN BREEKT NIET MET SOMOZA PER ACTIEVOERDER RUIM 1000 GULDEN 3 ZATERDAG 7 JULI 19 7 9 2 ensten I (Van onze redactie buitenland) CANBERRA. De Austra lische regering heeft gisteren bij monde van haar minister van Buitenlandse Zaken Pea cock, de Sovjet-Unie verzocht haar invloed aan te wenden om Vietnam ertoe te bewegen een einde te maken aan de uittocht van Vietnamese vluchtelingen. ghter rsiteit «tillers epakt in Am- i twaalf zouden dieven, hebben ■rslaafd I I piloot e taling BINNEN- EN BUITENLAND «w* f F I Australië vraagt om bemiddeling Moskou i LAGOS (DPA). Vandaag kun nen de 47 miljoen stemgerechtigde Nigerianen vo&r de eerste maal naar de stembussen om de 95 leden van de nieuwe Senaat te keizen. Met korte tussenpozen zal deze procedu re zich nog viermaal herhalen. ;t wrak die 14 igelukt. vlieger et wrak en ver- iwesten ten dan rsiteiten ijk. Ook aenwer- ten kan d wor- r dr. R. emische bij het ■apport, nmissie ver het aire Be- in zijn ingen. n zitten en, Deze van Air i hij een i de En- 5 aange- der van Zaken e autori- pionage enwoor- sts tellen 'erkeert. ndeld te iderland 'aspirine gebleken g-onder- en onder erlandse evers en jdschrif- leien- en BRUSSEL (ANP). De explosie die eergisteren in een Antwerps kantoorge bouw de 16e verdieping vernielde is wel degelijk veroorzaakt door een bom. Die bom werd geplaatst in een gang tegen de muur van de drie kantoren van het Britse consultaat-generaal. Dat is de conclusie van deskundigen die een onderzoek heb ben ingesteld naar de oorzaak van de explosie. In gerechtelijke kringen in Antwerpen Op 14 juli worden de 449 afgevaardig den van het Huis van Afgevaardigden gekozen, op 21 juli de negentien parle menten van de deelstaten, op 28 juli de negentien gouverneurs van die staten en op 11 augustus de president, waarvoor zeer waarschijnlijk op 18 augustus een herstemming in tweede termijn nodig zal zijn. Tot voor kort namen politieke waarne mers aan dat de strijd om het president schap zou gaan tussen de eerste drie partijen. Maar sinds een nog niet opge lost conflict tussen de kiesraad en Aziki- Om te garanderen dat de toekomstige president werkelijk een brede basis bij de bevolking heeft en niet slechts verte genwoordiger van een ethnische groep is, schrijft de grondwet voor dat hij in tweederde, dus dertien, van de deelsta ten minstens eenvierde van de stemmen van iedere staat moet hebben. De eerste negentien jaar sedert de onafhankelijkheid waren turbulent. De stammentegenstellingen ontlaadden zich in 1966 in twee militaire staatsgre pen. Het jaar daarop scheidde het oosten zich af als Biafra. Het duurde een bur geroorlog van dertig maanden voor het afvallige gebied weer in de federatie werd teruggebracht. De snel groeiende olieindustrie deed de Nigeriaanse maatschappij tot in haar grondvesten sidderen. „Snel geld ma ken” werd het opperste doel en dat leid de tot de onvermijdelijke hieraan ver bonden gevolgen: vlucht van het platte land naar de steden, waar de sloppen wijken zich snel uitbreidden, corruptie, inflatie en veel werkloosheid. Terwijl Het land zich voornamelijk concentreer de op de inkomsten uit aardolie kwam de landbouw in verval. Ook nu nog komt 93 percent van de deviezenopbrengst uit de olie. De militairen onder generaal Oloesegoen Obasanjo hebben echter de ze problemen onderkend en getracht ze energiek aan te pakken. Elke toekomsti ge regering zal dit Voorbeeld in het oog moeten houden. BONN (DPA). De Westduitse Bonds raad, de Eerste Kamer van de Bondsrepu bliek, is gisteren akkoord gegaan met het afschaffen van de verjaringstermijn op moord. Eerder was het parlement hier mee akkoord gegaan. President Carstens zal het besluit binnenkort met zijn handte kening bekrachtigen. Omdat moord hierdoor ook na 31 de cember van dit jaar strafbaar blijft, blijft het in West-Duitsland mogelijk onder an dere misdaden uit de Tweede Wereld oorlog te berechten. De val van Jinotepe betekent ook een verdere verzwakking van het belegerde garnizoen van de Nationale Garde in Ri vas, waarvan de westelijke helft door de Sandinisten wordt beheerst. an Ver week in van het n Neder- ssecreta- iet vlieg- i verrui- jkheden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) HANNOVER. Het districtsbe- tuur van Hannover wil 212.000 mark meest ziekte” xplosie k virus In het cweek- n voor lokger im een verge- jrende Is „zo- -kt. r*1 11 - Syrische veiligheidstroepen hebben gis teren verscheidene mensen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op militairen in Aleppo. In deze Noordsyrische stad wer den vorige maand zeker 50 cadetten dood geschoten nadat een opstandige officier hen bijeen had gebracht. De SPD-afgevaardigde Wolfgang Pen- nigsdorf zei dat het „onverdraaglijk zou zijn, als demonstranten die niets straf baars hebben gedaan, de dodr de politie gemaakte kosten moeten vergoeden, ter wijl geen enkele veroordeelde moorde naar de voor zijn opsporing gemaakte kosten moet betalen.” Politicoloog Jürgen Seifert uit Hannover verklaarde dat het optreden van het districtsbestuur er toe kan leiden dat tenslotte iedereen, die van zijn demonstratie-recht gebruik maakt, het risico loopt financieel aan de grond te raken. -1 woens- ■an een ers), in i door nensen •k plot- elkaar, ■gelegd in niet en. Na leesten knapt, jenees- Premier Hoessein Onn .van Maleisië heeft gisteren opnieuw verklaard dat zijn land alle nieuwe bootvluchtelingen zal te rugsturen, ondanks de internationale plei dooien. baardere aanwijzingen opleveren. Zij zullen, zo schreef het maandblad New African, „het teken aan de wand ople veren”. Aan de verkiezingen doen vijf partijen mee. De Nigeriaanse Eenheidspartij (UNP) van Obafemi Awalowo, de Nige riaanse Nationale Partij (NPN) met Al- haji Sjehoe Sjagari, de Volkspartij (GNPP) met Alhaji Waziri Ibrahim en de Partij voor Verlossing (PRP), die na de diskwalificatie van haar presidentskan didaat Alhaji Aminoe Kano door de kiesraad tot dusver nog geen plaatsver vanger heeft kunnen vinden. Peacock verklaarde tegenover de Russi sche ambassadeur in Canberra dat geen enkel ander land in een betere positie is om Vietnam over dit vraagstuk te benade ren. De Australische minister beschuldig de de Vietnamese regering van racisme, intolerantie en schending van mensen rechten. Die stap dient ook als aansporing voor de landen die beloofd hebben immigran ten te ontvangen, dit onmiddellijk te doen, zei hij. „Het vluchtelingenprobleem is voor ons allen een uitdaging, maar wij moeten ons gezond verstand niet verlie zen”, zei hij, kennelijk ten aanzien van jongeren die van de regering hebben geëist op vluchtelingen te schieten om te voorkomen dat deze de Maleisische terri toriale wateren binnenvaren. Bijna 400.000 Indochinese vluchtelingen leven nu in kampen in Zuidoost-Azië. Dit blijkt uit gegevens die het VN-hoge com missariaat voor vluchtelingen gisteren in Genève heeft gepubliceerd. In juni zijn er 71.877 vluchtelingen gere gistreerd in de landen van eerste aan komst in Zuidoost-Azië: 56.941 kwamen via zee en 14.936 via land. In Hong Kong en Indonesië werden in deze maand de meeste „bootvluchtelingen” geregi- BRUSSEL (ANP). Volgens de Belgi sche oliemaatschappij Petrofina zijn de resultaten die met produktieproeven in een put van het Phillips-consortium in vak 16 van de Britse sector van de Noordzee zijn verkregen „goed” maar geven ze geen aanleiding om te stellen dat er een „reus achtig olieveld” is ontdekt, zoals eerder deze week in de pers was bericht. Petrofina heaft een belang van dertig procent in het consortium. De aandelen van de Belgische maatschappij zijn deze week als gevolg van de kranteberichten flink in koers gestegen. Ook de koers van het pond sterling profiteerde aanzienlijk van de onbevestigde berichten dat het consortium op een olieveld was gestoten dat tot de grootste ter wereld leek te behoren. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE/BONNZMANAGUA. Sinds in september de gevechten in Nica ragua begonnen, zijn naar schatting 110.000 Nicaraguanen uit hun land gevlucht en deze stroom gaat gestaag door, aldus het bureau van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de VN gisteren in Genève. Neder- contact is inmiddels gisteren meegedeeld dat de Britse ambassade in Brussel even voor de bom in Antwerpen ontplofte, van de aan slag op de hoogte werd gebracht. België gaat tweeduizend Vietnamese vluchtelingen opnemen in plaats van de zeshonderd waartoe het eerder besloot. Dat is gisteren in Brussel na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad bekendge maakt. Voor die operatie zal een bedrag van ongeveer .7,8 miljoen gulden worden uitgetrokken. Dat geld wordt in minde ring gebracht op de (overigens nog niet toegezegde) bilaterale hulp van België aan Vietnam. Premier Martens heeft dat gis termiddag meegedeeld. Het kabinet heeft ook besloten de op- rf- Jeugdleden van een van de belangrijkste partijen juichen hun leider toe nadat deze een memorandum heeft overhandigd aan de Amerikaanse brengst van een trekking van de Belgische nationale loterij te gebruiken voor hulp aan Vietnamese vluchtelingen. Voorts vertrekt de Belgische minister voor Ont wikkelingssamenwerking, Eyskens, van daag voor besprekingen met landen in het verre oosten. Hij bezoekt Indonesië, Bang- la Desj, Singapore en Thailand. Het ministerie van Werkgelegenheid in Hong Kong heeft gisteren verklaard dat Vietnamese vluchtelingen een werkver gunning kunnen krijgen. Voor hen zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor de bewoners van de Britse kroonkolonie. Een woordvoerder van de bond van aan nemers zei dat er in de bouw 8.000 vacatu res zijn. „bootvluchtelingen” streerd: resp. 22.835 en 22.743. De Franse staatssecretaris van Buiten landse Zaken Stirn, zaf volgende week „op verzoek van de Vietnamese autoritei ten” een bezoek aan Hanoi brengen, om de komende Geneefse conferentie over het vluchtelingenprobleem te bespreken, zo is vrijdag gekend gemaakt. Stirn is momenteel in Australië en maakt een rondreis door Zuidoost-Azië. (Van onze redactie binnenland) JERUZALEM. Bij een bomexplosie in Oost-Jeruzalem zijn gisteren drie Fran se toeristen gewond. De toeristen waren juist bij een oorlogsgedenkteken uit een autobus gestapt om foto’s te nemen toen een bom ontplofte. Een politiewoordvoer der verklaarde dat vermoedelijk Palestij- nen verantwoordelijk zijn voor de aanslag. Gisteren zijn vijftig Israëlische soldaten het grensdorp Madel Selm binnengedron gen. Zij hebben daar vier huizen opgebla zen en twee inwoners gedood, aldus ver slaggevers in het gebied. De Israëliërs hebben bij hun terugtrekking drie inwo ners meegenomen. Majdel Selm ligt in de centrale sector van Zuid-Libanon, op tien kilometer van de grens met Israel. Een gemechaniseerde Israëlische strijd macht van 600 man trok zich gisteren terug uit het Libanese grensdorp Chebaa, na interventie van de leiding van het Noorse VN-detachement bij het Israëli sche opperbevel. De Israëliërs hebben stellingen ingenomen in de omgeving van het dorp. Intussen zijn Egypte, Israel en de V.S. het gisteren eens geworden over de vor ming van werkgroepen die de procedurele onenigheid moeten doorbreken die al zes weken vooruitgang in het autonomie- overleg voor de Palestijnen in de weg staat. r- W ■i’h:;: Als de Sandinisten erin zouden slagen de zuidelijke driehoek uit te breiden met Rivas, dan zullen zij de hoofdmacht van de Nationale Garde die bij Sapoa tegen over een guerrilla-invasiemacht staat op zes kilometer van de grens met Costa Rica, kunnen isoleren. In verband met de snel verslechterende situatie riep president Somoza eergisteren alle overheidsfunctionarissen (vrouwen inbegrepen) op, zich naar hun dichtstbij zijnde militaire onderdeel te begeven. In de Costaricaanse hoofdstad San José zet de speciale Amerikaanse afgezant Wil liam Bowdler intussen zijn pogingen voort om de voorlopige regering van de Sandinisten, die daar is gevormd, ertoe te bewegen meer gematigde leden op te ne men. Dit zou, naar algemeen wordt aange nomen, het voor de VS makkelijker ma ken de voorlopige regering van de Sandi nisten te steunen, als Somoza aftreedt. Het bewind van Somoza heeft de Sandi- nistische guerrillastrijders gisteren ge vraagd de wapens neer te leggen. De op roep gold in het bijzonder de sandinisten bij Masaya, die deze stad, rond dertig kilometer ten oosten van Managua, al ruim twee weken bezet houden. Het be wind gaf gisteren toe dat een vliegtuig van onbekende herkomst eergisteren de luchtmachtbasis van de regeringstroepen bij de luchthaven Las Mercedes heeft ge bombardeerd. Het was de tweede maal dat steun vanuit de lucht bij de strijd van de Sandinisten tegen de regering in de omgeving van Managua bekend werd. De Sandinistische guerrillastrijders hebben gisteren de stad San Marcos, 32 kilometer ten zuidwesten van Managua ingenomen, waardoor een driehoekige wig werd gedreven in de aanvoerroute van de Nationale Garde naar het belang rijke front in het zuiden. Voorraden en versterkingen gaan per helikopter naar dit front. Daarop werden 199 mensen met geweld uit het dorp gehaald en geïdentificeerd. Die 199 moeten nu 212.000 mark betalen, tenminste dat wil het districtsbestuur van Hannover. Dat geld omvat de tran sportkosten van de ingezette agenten en de betaalde toelage voor overuren. Met uitzondering van die voor het pre sidentschap interesseren politieke waar nemers zich voor geen andere verkiezing zo sterk als voor die op 7 juli. Want bij afwezigheid van betrouwbare opiniepei lingen zijn alle voorspellingen over wie na bijna veertien jaar militair bewind op 1 oktober de hoogste positie in Afrika’s dichtst bevolkte en economisch sterkste land zal bekleden nauwelijks meer dan speculaties. De Senaatsverkiezingen evenwel zullen hiervoor veel betrouw- we over diens diskwalificatie in verband met belastingkwesties acht men de kan sen van zijn NPP sterk gedaald. Dit ten gunste van de GNPP van Waziri. Die 212.000 mark zijn de kosten, die de politie moest maken om het „dorp”, waar wekenlang kernenergie-tegenstanders hadden gebivakkeerd, te ontruimen. De militairen, die die drieëneenhalf jaar geleden onder de in februari 1976 vermoorde president, generaal Moertala Moehammed, besloten de democratie te herstellen, hebben zich nauwkeurig aan het hiervoor opgestelde tijdschema ge houden, Behalve een gezonde financiële situatie laten zij ook nieuwe democrati sche instellingen achter, die bedoeld zijn bepaalde spanningen die zich in het ver leden voordeden weg te nemen. Zo heb ben zij het land ingedeeld in negentien deelstaten. Vroeger waren dat er vier, hetgeen aanleiding gaf tot grote tegen stellingen tussen de daar wonende stammen. ambassadeur in Koela Loempoer, waarin wordt aangedrongen op meer Amerikaanse hulp. Dezelfde jeugdafdeling had eerder op de dag ervoor gepleit het leger toestemming te geven op de bootvluchtelingen te schieten wanneer deze de Maleisische kust zouden naderen OSLO (Reuter). Nu in het afgelopen weekeinde onderhandelingen tussen Noorwegen en Ijsland over afbakening van het wederzijdse visgebied zijn vastge lopen, heeft de Noorse regering besloten de Noorse vissers met ingang van 23 juli toestemming te geven voor visvangst in het betwiste gebied. Het betreft onder meer de zee rondom het Noorse vulkaan eiland Jan Mayen in de Atlantische Oce aan. Noorwegen wil rondom dit eiland een 200-mijlszone instellen, waarmee Ijsland niet akkoord gaat. ng „Reis volgend itbank in irtoe van eis Kom- /as, heeft en. TEL AVIV (AFP). Volgens een particulier instituut in Israel, dat is opgericht door immigranten uit de Sovjet-Unie en onder auspiciën staat van verscheidene universiteiten, be staan in de Sovjet-Unie kampen waarin zeer jonge kinderen geschei den van hun ouders worden vastge houden en uiterst slecht worden be handeld. Tijdens een persconferentie in Tel Aviv verscheen een meisje dat op vijfjarige leeftijd in een dergelijk kamp zou zijn opgesloten en later met haar moeder mocht emigreren naar Israel. Zij zei geslagen te zijn en on voldoende voedsel te hebben gehad. Met vijftig andere kinderen zou zij jarenlang zijn vastgehouden in een zeer kleine ruimte. Het instituut brengt over een half jaar een boek uit over de kampen met voorbeelden en de plaatsen waar ze liggen. De Westduitse regering deelde gisteren mee, dat zij niet van plan is de diplomatie ke betrekkingen met het bewind van pre sident Somoza van Nicaragua te verbre ken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn functioneert de Westduitse ambas sade in de Nicaraguaanse hoofdstad Ma nagua op het moment als doorgeefstation voor humanitaire hulp aan de in nood geraakte bevolking. In Nicaragua ging de Nationale Garde van Somoza gisteren verder met de voor bereiding van een tegenoffensief bij Ma saya. Door de val van Jinotepe eergisteren beheersen de Sandinistische guerrilla strijders thans ten zuiden van Managua een strategische driehoek die begrensd wordt door Masaya, Jinotepe in het zuid- 'Diriemha naar het zuidwesten. Voor die actie, die van tevoren niet was aangekondigd, had de deelstaatregering van Neder-Saksen duizend agenten inge zet. Via luidsprekers werd tegen de bewo ners gezegd, dat zij het „dorp” moesten verlaten via een plaats, waar hun persona lia zouden worden genoteerd. De meesten weigerden dit om reden dat zij immers niets onrechtmatigs hadden gedaan. (ruim 230.000 gulden) van 199 demon stranten hebben, die in de zomer van 1977 bij Grohnde aan de Weser uit protest tegen een daar geplande kerncentrale op een wei een „anti- atoomdorp” hadden gebouwd. OSLO (AFP). Noorwegen is bereid op zijn grondgebied apparatuur te doen in stalleren, waarmee gecontroleerd kan worden of de afspraken van het tweede akkoord tot beperking van strategische wapens (SALT-2) worden nageleefd, als de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dat nuttig vinden, zo heeft de Noorse eerste minister, Nordli, verklaard. In een gisteren door „Arbeidernes Pres- sekontor”, het blad van de Noorse vak bonden, uitgegeven verklaring zegt Nordli dat de Amerikaanse autoriteiten tot nu toe niet op desbetreffende maatregelen hebben aangedrongen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Frydenlund, had enkele dagen ge leden laten weten dat Oslo geen bezwaar heeft tegen controle-apparatuur op Noor- se bodem. Dit naar aanleiding van een bericht in de New York Times dat er Amerikaanse plannen in die richting bestaan. LOEsAKA (AFP). De ZAPU, een van de takken van het nationalistische Patri ottisch Front, heeft gisteren in Loesaka een bestand van 17 dagen in de guerrilla strijd in Zimbabwe-Rhodesië aangekon digd, dat op 25 juli zal ingaan. Dat bestand zal gehouden worden tij dens het bezoek van koningin Elizabeth en de Gemenebest-conferentie in Loesaka. Een van de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo, heeft verklaard dat hij de infiltratie over de grens in die periode stopzet teneinde de strijdkrach ten van Zimbabwe-Rhodesië geen voor wendsel te geven om de conferentie te bemoeilijken. „Wij willen iedereen verze keren dat wij willen dat die conferentie slaagt en dat wij niet zullen toegeven aan ondermijnende propaganda of provoca ties die bedoeld zijn om onze broederlijke betrekkingen met volk en regering van Zambia te verstoren”, aldus Nkomo. Koningin Elizabeth zal op 27 juli haar staatsbezoek van negen dagen aan Zam bia beginnen. De Gemenebest-top zal op 1 augustus beginnen. 'VU;'

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 3