DEEL FUNCTIES VERHUIST NAAR OVERKANT JANS STRAAT n rs Medici overdag op tweede plan in Overspaarne Ijaarlemmer tolletjes Ik heb nooit een cent gezien voor alles wat ik heb moeten doormaken Haarlemse financier publiceerde te lage aflossingsbedragen Fietser licht gewond na aanrijding met auto ad Alles weg Genieter Weer terug Joles I lllll 5 STAD I ZATERDAG 7 JULI 19 7 9 Reclame code commissie: HET LEVENSVERHAAL VAN DE 88-JARIGE JACQUES DE VRIES (SLOT) door Pieter Taffijn 4 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - De Janskliniek, verpleeghuis voor lichamelijk zie ke bejaarden aan de Jansstraat, gaat drukke tijden tegemoet. Het verpleeghuis staat aan de voor avond van een grootscheepse in terne verbouwing, die gepaard zal gaan met de verhuizing van een reeks functies. Momenteel is de aannemer in de weer aan de overzijde van de straat. Daar staan het voormalige pand van de ziekenfondsen en het vroegere Nutsspaarbankgebouw. Beide panden zijn door de Janskliniek aangekocht en worden geschikt gemaakt voor het onderbrengen van niet-patiënt gebonden func ties. In november begint de ver bouwing van de kliniek zelf. Deze zal vermoedelijk eind 1980 zijn voltooid. Al met al krijgt de Janskliniek er 600 vierkante me ter nuttig vloeroppervlak bij. De complete verbouwing kost 1,5 miljoen. De Janskliniek, vijfentwintig jaar geleden gesticht, kampt al jaren met ruimtegebrek. Dat wil niet zeggen, benadrukt genees heer-directeur K. Kok, dat de kli niek daardoor slecht functio neert, maar het kan veel beter. Feit is, dat het verpleeghuis uit zijn vestje is gegroeid. Na de ver huizing van de reeks functies naar de overkant kan de toe stand aanzienlijk verbeterd wor den. Het verblijven in de kliniek zal voor 200 bewoners beduidend plezieriger worden, verwacht de heer Kok. Zo krijgen zij die op de afdelingen Wingerd, Gouds bloem en Ridderspoor verpleegd worden een eigen conversatie- ruimte. De patiënten zullen dan niet langer in ongezellige gangen hoeven te zitten. 3 Forse interne verbouwing 10 u. H. o. 10 u. geeft Janskliniek ruimte zo. 10 u.; zo. Ovaart, zat. 19 J. Bil Herv. n. n 16 u. i. 19 u. 'isser. za. 19 netlage, k ri- JACQUES DE VRIES zoals hij er vandaag de dag uitziet. ities, .50 'uur uur keer elijk ?ens itten ittij- keer n de van .30 u. 19 u. Belangrijk vindt Kok het voorts, dat de kliniek „opengegooid” wordt. De entree, die nu veel weg heeft van een traliehek, wordt driemaal zo breed en voorzien van een voor de ingang staat, zo de fraaie binnen tuin inkijken. De entree wordt ook veel gezelliger gemaakt met onder meer een toko. Voor het verbreden van de ingang moeten twee zespersoons patiëntenka mers worden opgeofferd. Ter compensatie wordt op de tweede verdieping, waar nu kantoorruimten zijn, een nieuwe afdeling gemaakt met vijf tweepersoonskamers. Ook op de begane grond verandert het nodige. De logopedistes en maatschappe lijk werksters krijgen er nieuwe kantoren. De ergo- of arbeidstherapie gaat naar de kelder en wordt ’’buurman” van de fysio therapie. Om die reden en omdat het lang zal duren voor de eerste paal de grond ,in gaat voor een nieuwe kliniek heeft het bestuur van de Janskliniek besloten de oude panden op te knappen. Terecht, vindt Kok, want „je kunt je niet permitte ren nogeens tien jaar aan te modderen”. De geneesheer-directeur ziet overigens geen heil in verbouwing van leegkomende ziekenhuizen tot verpleeginrichting. Dat gaat volgens Kok minstens zoveel kosten als nieuwbouw plegen. Bondien is het zijns inziens heel moeilijk van een zieken huis een goed verpleeghuis te maken. „Ik vind het niet nodig krampachtig te streven naar het opnieuw geven van een gezondheidszorgfunctie aan leegkomen de ziekenhuizen. Je kunt veel beter een kliniek neerzetten in de duinzoom. De politiek wil landgoederen landgoederen laten en kijk eens wat er met Kareol en Lindenheuvel is gebeurd. Je kunt heel goed een kliniek op zo'n buiten neerzet ten en het groen eromheen behouden. Maar ja, zo’n idee valt politiek niet goe- d”,aldus de heer Kok. De Haarlemmer fietste óver de Kruis straat richting centrum, toen hij werd geschept door een automobilist, die, rij dende over de Nieuwe Gracht in de rich ting van de Koudenhorn, geen voorrang verleende. De Haarlemmer is ter plaatse behandeld aan lichte wonden aan zijn hoofd. Verder klaagde hij over een pijnlij ke heup. „Het werd tijd dat ik weer terugging. Hoe het er hier voor stond wist ik niet. Mijn zaak was verhuurd aan een bontwinkel, mijn broer was net als twee an dere broers en drie zussen vergast. De zoon van mijn broer was er nog wel, die was door de Russen ge red. Hij lag in een hospi- taaltje met bevroren lede maten en daar hebben de Russen hem gevonden. Hij kwam er levend af en in een Russisch uniform werd hij naar Holland ge bracht. Hij moest wel een vinger missen. „Maar goed, ik zat nog in Frankrijk en ik zeg Pietje, ik moet terug, ik kan er niets aan doen. Eerst ging ik naar Parijs, daar kwam je in een groot kamp. Om te controleren wie je was en om onder zocht te worden of je geen luizen had. Pietje had nog gezegd dat ik het geld mee moest nemen, maar dat durfde ik niet. Ik had be loofd te schrijven en dat deed ik ook. Kwam er een brief terug waarop stond geschreven, dat ze overle den was. Ik heb onmid dellijk naar juffrouw Van Es geschreven en die is gaan kijken. Het bleek dat Pietje er niet tegenop kon dat ik weg was en dat ze alleen was achtergeble ven. Ze had Veronal inge nomen en is in een zieken huisje in de buurt overleden.” „Na de oorlog kwam ik terug in Haarlem. Alles was me ontstolen, ik moest leven op kosten van de gemeente in het begin. Het dochtertje van mijn broer wilde haar deel uit de zaak, die heb ik tenslotte maar verkocht, zodat zij haar aandeel kon krijgen, een bedankje kon er niet vanaf. Ik heb gevochten om te redden wat er te redden was. Ik had bij de bank de cou pons van mijn effecten in bewaring gegeven. Maar alles bleek door de Duit sers uit de safe te zijn gehaald, het enige wat er nog lag was mijn boekje van militaire dienst. De bank had er wel een be wijs van, van wat was weggehaald. Ik kon er voor gaan vechten, jaren later heb ik in het kader van de Wiedergutma- chung een uitkering ge kregen. Alles moest jezelf doen,"je moest overal aan denken, een hoofd heb ben als een ijzeren pot „Ik kwam bij zo'n com missie in de Jansstraat, die moest alles regelen. Ik wilde wel geld zien, zei ik. „Ik woonde toen in Haar- lem-Noord. Een jaar of negen geleden zeiden ze tegen me: je bent nu nog wel gezond, maar dat blijft niet zo, je wordt ook ouder. Er komt een Joods tehuis, dat is wel wat voor je. Het is een zogenaamd Joleshuis. Die meneer Jo les, dat was vroeger een klant van me. Hij woonde in de Kruisstraat en hij was ontzettend gierig. Hij had kranten als vloerbe dekking, dat heb ik zelf gezien. Toen hij kwam te sterven bleek dat hij ont- Dit zegt geneesheer-di recteur K. Kok van de Janskliniek, onder wiens verantwoordelijkheid straks in Overspaarne de verbouwde voormali ge Boerhaavekliniek in (Van een onzer verslaggevers) zettend veel had nagela ten, daar moest een zie kenhuis van worden ge bouwd. Dat is er ook ge weest, na de oorlog is het overgenomen door de ge meente. Dan kom ik thuis met de laatste trein, ben ik hele maal niet moe, ik ga maar naar bed, omdat er toch niets anders is te doen. Sterk hè voor een man van mijn leeftijd!” in Haarlem, die heeft aan het gymnasium les in de Hebreeuwse taal gegeven. Toen ik in Israel was ben ik de dochter van de rab bijn nog tegengekomen. Het is hier erg goed, ze zorgen overal prima voor. Hij kijkt op zijn horloge. „Het is mooi op tijd, straks ga ik eten. Als u nog wat wil weten: elke morgen ben ik er. In de middag meestal niet, dan ga ik erop uit. Ik zal u even naar de lift brengen”. Tot zover het verhaal van Jacques de Vries, een le vensgenieter. Die blij is dat hij nog van alles kan doen, ook nadat hij een paar maal een ernstig ziekbed doormaakte. Ik hoor van mensen uit zijn omgeving dat hij twee keer in levensgevaarver- keerde, dat er bij hem is gewaakt. Dat is hem niet aan te zien. Hij heeft nog een keurige hand van schrijven en is daar trots op. Evenals op zijn geheu gen. „Als u maanden blijft zitten kan ik u nog veel meer vertellen”. We kijken nog even naar de paar foto’s die hij be waard heeft, naar de laat ste kaart van Jeanne van Es, die meldt met vakan tie te gaan. „Die Joles was dus onnoe melijk rijk, hij zou miljoe nen hebben gehad en als je hem langs zag komen zou je hem een cent heb ben gegeven. Er zijn nu Joleshuizen in verschil lende plaatsen in Neder land en ook in Israël. Het huis hier heet het Rabbijn De Vrieshuis. Het is ge noemd naar Rabbijn De Vries die erg bekend was „Ik heb nu een onbezorgd leven. Na de oorlog heb ik een lijfrente afgesloten, daar hebben ze wel een strop aan, ik blijf veel te lang leven. Al ben ik oud, ik ga nog volop op stap, geregeld ben ik nog in Den Haag en Amsterdam. van edu- ;t 30 rug- ver- ruc- van- .30 u. 11.30 u. dienst. ds. M. Voorlopig kreeg ik een kleine vergoeding, alles moest nog worden uitge zócht. Er waren huizen zomaar verkocht en weer doorverkocht, dat moest allemaal worden gere geld. Tegen beter weten in schreef ik ook een brief naar Den Haag. Kwam er een briefje terug, dat ze mijn geval begrepen. Maar verder niks, ik heb nooit een cent gehad voor alles wat ik heb doorge maakt. Vijf jaar heb ik zowat geen oog dichtge daan om de zorgen die ik had om mijn familie, daar had ik zo’n enorme band mee”. is. L. J. laristie- G. J. benes. Vlaar- ïf./Ned. 656 ng- ,80 ,60 ,50 ,70 ,50 ,75 HAARLEM - ”In ver pleeghuizen is het vaak zo, dat de patiënten 's morgens gewassen en aangekleed worden en te eten krijgen en dat ze dan de rest van de dag zitten te zitten. Een duf fe boel. Onze filosofie is, dat dat in Overspaarne anders moet. We zullen een strenge scheiding aanbrengen tussen het dag- en nachtgebeuren. Overdag zijn de medici en paramedic! niet meer de baas. Dan krijgt een vormingswerker de lei ding, die zal proberen samen met het verpleeg kundig personeel de be woners - we spreken lie ver niet van patiënten - zinvol bezig te laten zijn door gebruik te maken van creatieve therapi eën. Je kunt zeggen, dat wij in eigen huis geleerd hebben hoe het niet moet. Slaagt het experi ment in Overspaarne, dan koppelen we terug”. n 15 u. in 114). 30 u. ne „De werd gemaakt voor een lening van 40.000 gulden. Dat is de uitspraak van de Recla me Code Commissie na een klacht van een verzekeringsbedrijf uit Enschede. Deze onderneming had uitgerekend, dat het werkelijke aflossingsbedrag voor de 120 maanden lopende lening ruim 555 gulden per maand was, en niet 511 gulden, zoals in de advertenties stond. Raspoort reageerde in eerste instantie met de stel ling, dat de 511 gulden een drukfout was. Toen in een latere advertentie hetzelfde bedrag verscheen met de vermelding „rentewijzigingen voorbehouden” stelde de codecommissie het Haarlemse bedrijf in het ongelijk. Uit de kelder verdwijnt het mortuari um. Dat is nu ongelukkig gesitueerd op de hoek Jansstraat-Ridderstraat, onder de kapel. Er komt een nieuw mortuarium met drie plaatsen helemaal aan de andere kant van de kliniek, nabij het Schapen plein. Dit nieuwe mortuarium krijgt een eigen uitgang. In de kelder komt verder plaats vrij voor het laboratorium en een centrale rolstoelwerkplaats en -berg plaats. Het magazijn wordt vergroot en krijgt een aparte entree met goederenlift. Een hele verbetering, want nu moeten alle spullen via de hoofdingang naar binnen. Aan de overkant van de Jansstraat treft men straks: het personeelsontmoetings- centrum, de praktijkopleiding, woningen voor personeelsleden, de administratie, de hoofden van de technische en civiele dienst, de economisch directeur, perso neelszaken de rijwielberging, het secreta riaat en de mentrix. De drie conversatie- ruimten in de kliniek zelf kunnen gereali seerd worden op de eerste verdieping, waar thans twee flatjes zijn, in het vroege re praktijklokaal en bij de entree. De verbouwing zal zeker het nodige ongerief met zich meebrengen, maar gelukking ,is er door personeel en patiënten positief gereageerd, vertelt Kok. Gepoogd wordt de normale gang van zaken in de kliniek zo min mogelijk te verstoren. HAARLEM (ANP). Het Haarlemse financieringsbedrijf Raspoort heeft een te laag maandelijks aflossingsbedrag ver meld in advertenties, waarin reclame Kok is zelf enthousiaster over de sug gestie die WD-er Dré Kraak deed: nieuw bouw plegen buiten Haarlem. Geschikte plekken noemt de geneesheer-directeur de landgoederen in de gemeente Bloemen- daal en het terrein achter het Marinehos- pitaal. Ook heeft de Janskliniek haar oog laten vallen op het voorterrein van de Ripperdakazerne. Vanuit ambtelijke hoek zijn voorts plaatsen aangedragen in de Waarderpolder, bij de Zijlweg, de Wester- gracht, de Koninginneweg, in het Stads- deelcentrum 2 en in de Zuiderpolder. Kok denkt, dat er best goede plekken bijzitten, maar de commissie was het daar niet mee eens. Al met al is het volstrekt onduidelijk ■vaar de Janskliniek te gelegener tijd naartoe zal verhuizen. en za. Toch zal de Janskliniek na de verbou wing nog niet zo optimaal kunnen functio neren als de heer Kok wenst. Er is bijvoor beeld geen plaats voor geestelijk gestoor de bejaarden, terwijl juist voor deze cate gorie patiënten in Kennermeland veel te weing bedden zijn. Deskundigen spreken van een noodtoestand. Een toestand die blijft bestaan, ook als in februari de oude Boerhaavekliniek aan de Boerhaavelaan (zie bijgaand artikel) zal zijn verbouwd en geschikt zal zijn gemaakt voor tijdelijke verpleging van 70 geestelijk gestoorde be jaarden. In de rubriek van donder dag en vrijdag stonden de eerste twee delen van de levensgeschiedenis van onze Joodse stadgenoot Jacques de Vries. Deze 88-jarige bewoner van het Rabbijn De Vrieshuis aan de Verspronckweg heeft al heel wat meegemaakt en dat vertelde hij me on langs. Over zijn jeugd in de Smedestraat, zijn mo bilisatietijd in de Eerste Wereldoorlog, zijn reiser varingen en de vijfjaar van de Tweede Wereld oorlog, die hij in Frank rijk doorbracht. Aan de belevenissen van 40-45 waren we gisteren toege komen en daar gaan we nu mee verder. „Op een andere nacht was er in Pont-en-Royans een inval om joden te zoe ken en ze kwamen ook bij mij. Ik moest een koffer inpakken en meekomen naar Grenoble. We wer den in een kazerne ge bracht en daar stonden duizenden mensen bijeen te huilen. Ik hoorde dat er nog vier hollanders waren en gelukkig was het zo dat Amerikanen, Belgen en Nederlanders weg mochten. Ik kwam weer terug in het dorpje en daar hebben we een enorm feest gevierd”. De hoop van de Janskliniek is gevestigd op de realisering van een nieuwe kliniek met circa 300 bedden elders in Haarlem. Een zaak van lange adem. Kok knijpt zijn handen dicht als de nieuwe kliniek er binnen tien jaar staat. De voorkeur van besuur en directie gaat uit naar een bouw plaats in Haarlem-Noord, het verzorgings gebied van de Janskliniek. En uitgere kend in Noord is slechts een handjevol stukken grond te vinden die groot genoeg zijn (3 hectare) om een nieuwe kliniek op te bouwen. Elders in de stad liggen terrei- Schalkwijk 70 geestelijk gestoorde bejaarden zul len worden verpleegd. In Overspaarne wordt ge kapt met de overheer sing van het zogeheten medisch model. Er moet niet gestreefd worden naar imitatie van het zie- kenhuisgebeuren, is de gedachte. Uiteraard dient de verpleging opti maal te zijn, maar dat houdt niet in ’’billen was sen en dan met je han den over elkaar gaan zit ten”, zoals de heer Kok het uitdrukt. En dus krij gen de gedragsweten schappers overdag veel te vertellen in Overspaarne. Intern wordt bij de Janskliniek nog driftig nagedacht en gepraat over de nieuwe aanpak en daarbij is duidelijk geworden, dat de ver pleegkundigen vere van enthousiast zijn Kok: „Er is grote weerstand, maar de verpleegkundi gen willen in feite het zelfde als wat wij willen: de bewoners goed bege leiden. Dat zijn ze door de haast en de drukte bijkans verleerd. De ge- d ragwetenscha ppers gaan het ze weer leren. Je moet de nadelen van het medisch model on derkennen en uitprobe- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 64-jarige Haar lemmer liep vrijdagavond rond zes uur lichte verwondingen op na een aanrij ding op de kruising Nieuwe Gracht- Kruisstraat. H. van Noord- em (ge- rf- De entree van de Janskliniek: alsof je door een traliehek naar binnen moet. De ingang wordt drie maal zo breed en veel aantrekkelijker gemaakt. Met deze ingreep hoopt men de kliniek „open te gooien nen, die weliswaar groot génoeg zijnj maar waar de Janskliniek niet veel voor voelt, omdat ze niet in het verzorgingsge bied liggen. Onlangs koos de commissie ruimtelijke ordening voor twee stukken tochtsluis. Straks kan iemand, die grond bij de Europaweg, beide nabij het sportcomplex dat op een steenworp af stand van het Spaarne ligt. Ook werd een plek bij de Vergierdeweg in Noord ge schikt bevonden. ren hoe het anders kan. Je zult een nieuw even wicht moeten vinden, proefondervindelijk. Be langrijk is ook, dat de familie erbij betrokken wordt”. Bij de verbouwing wordt al rekening gehou den met de nieuwe aan pak. Er komen in de hou ten gebouwen twee grote centraal gelegen dagver blijven, elk aan een kant. De verblijven gaan dienst doen voor twee af delingen met elk 35 pa tiënten, die worden on dergebracht in 4-, 2- en 1- persoonskamers. Elke kamer krijgt een sanitai re unit. De voorgevel van de oude kliniek krijgt een nieuw, attractiever aan zicht. De verbouwing vergt een investering van ruim drie miljoen. Een bedrag, dat niets te maken heeft met de twee ton waarover de vorige huurder van de barak ken, de Stichting Pius XH, die de nieuwe Boer haavekliniek exploiteert in de clinch liggt met het gemeentebestuur. Het is zo, dat de Janskliniek middels een nieuwe stichting Overspaarne gaat exploiteren. De 2 ton is een zaak van de gemeente en Pius XII. iaitink, H. C.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5