BEVOLKINGSCIJFERS NOORD-HOLLAND t van Nieuwe weg Westelijk Havengebied Soberder plan voor hotel aan kop Zeeweg Uitgebreid vakantie-programma welzijnswerk in Heemstede EUROUITL’A’ATCENTER” Spoedig gesprek verkeersleiders met Smit-Kroes 49 Euro Verkeer gestremd door defecte brug .fc Uitlaatcenter NOSTALGIE OP HET NOORDZEEKANAAL ).V. 7 REGIO ZATERDAG 7 JULI 19 7 9 6 L 1 Bordeel ATIE WAARSCHIJNLIJK {'WERELDS BESTE AUTO UITLAATSERVICE res. ór uw (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De project ontwikkelaar Clingendael, die enkele maanden geleden het plan naar vo ren bracht om in Bloemendaal aan Zee een appartementenhotel annex conferentieoord te gaan bouwen, ziet af van een grootse opzet. Met de ge meente zijn nu onderhandelingen gaande om het ambitieuze plan tot wat kleinere proporties terug te bren gen, waarmee aan de wens van de gemeenteraad tegemoet wordt geko men. Het Clingendael-plan zou name lijk twee keer zo groot worden als in het bestemmingsplan was voorzien. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeente Alkmaar is in 1978 ernstig tekort geschoten als groeikern. Uit de bevolkingscijfers van de provin cie Noord-Holland blijkt, dat het inwonertal van deze groeikern slechts met 3 zielen is toegeno men (69064 zielen in 1977 tegeno ver 69067 in 1978). Dit geringe verschil versluiert nog het nega tieve vertrekoverschot: er gingen 429 mensen meer weg uit Alk maar, dan er zich vestigden in 1978. En dat is vreemd voor een gemeente, die wordt veronder steld een deel van het teveel aan woningzoekenden uit het zuiden van de provincie onder dak te brengen. DEN HAAG (ANP). De Vereni ging van Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) en de Rijksluchtvaart dienst zullen op korte termijn een gesprek hebben over de problemen van de luchtverkeersleiding in West- Europa. Vervolgens zal er een ge sprek zijn over de politieke aspecten tussen het bestuur van de VNV en staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. De drie instellin gen voor sociaal-cultureel werk in Heemstede organiseren met het Dien stencentrum Heemstede in de ko mende vakantieperiode diverse acti viteiten. Centrum 111, ’t Oude Post huis en het Honk hebben daartoe een programma van zowel gezamenlijke als aparte bijeenkomsten opgesteld. De gezamenlijke als aparte bijeen komsten opgesteld. De gezamenlijke activiteiten beginnen zaterdag 28 juli in Centrum 111 met een tienerinstuif voor 12- tot 16-jarigen. De avond be gint om 20.00 uur en duurt tot 22.30 uur. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Sinds dinsdag heeft IJmuiden er een toeristische attraktie bij. Met de boot van Amsterdam naar IJ muiden en vice versa. En niet zomaar een schuit, nee, een hele echte radersalonboot, de „Kapi tein Kok” genoemd, naar de laat ste kapitein die met dit schip voordat het in 1948 in Duitse han den overging heeft gevaren. De enige echte raderboot in Neder land. Een brok pure nostalgie uit de tijd van de Charleston. IN NOORDWIJKERHOUT M. J. Adriaanse wordt vermoedelijk nieuwe gemeentesecretaris ZAADHANDEL JAN ROOZEN Tel. 023-320438 WP' !:K M ML (ADVERTENTIE) Groeikern Alkmaar niet gegroeid Met de radersalonboot van Amsterdam naar IJmuiden sr oor de <antie. Toeristen maken met de Kapitein Kok er een dagje uit van. Gezellig sluizen en havens bekijken in IJmuiden! ?ing De idingen kan er afelten- in nu al igustus n Hout- ;egeven en vrij, ren van tien tot utvaart half zes :aarten, kassa’s ost van eekend I jnburg. ummer J OP- RDEN nlende voning i/eet u omen’ itehui- Ie Ring eactivi- rijl ook Laat. De iruiken, ibakjes, vaspoe- tripbla- ts heeft t Schal- Een functionaris van de Provinciale Planologische Dienst verklaart de achter blijvende groeicijfers onder meer uit de stagnatie in de woningbouw in Alkmaar. Er werden in 1978 in Alkmaar slechts 360 woningen gebouwd. Volgens de overloop- plannen zou deze gemeente in tien jaar 6.000 woningen moeten bouwen, wat een gemiddelde van 600 per jaar betekent. De woningbouw in Alkmaar heeft in 1978 nog net de gevolgen van de „gezinsverdun ning” kunnen bijhouden („Gezinsverdun ning” wil zeggen minder inwoners gemid deld per huis, dus een behoefte aan meer huizen bij een gelijkblijvend aantal inwo ners) Alkmaar heeft vooral een opvang- taak voor het teveel aan woningzoeken den uit de Haarlemse agglomeratie en de IJmond. Wellicht speelt de woon-werk-afstand Alkmaar-Noordzeekanaalgebied ook een rol in het achterblijven van de groei. Het probleem van de files voor de tunnels is bekend. De afstand Alkmaar-Haarlem is met de trein in een half uur af te leggen. Voor en natransport (van huis naar stati on en van station naar werk) vergen ech ter gemiddeld bij elkaar ook een half uur. Ook de treinforens is dus dagelijks twee uur onderweg om naar zijn werk en terug naar huis te reizen. Daardoor is Alkmaar wellicht toch minder in trek als vestigings plaats bij de woningzoekenden uit het zuiden van de provincie. Een eerste blik op de cijfers van Pur- merend, de groeikern voor de overloop van Amsterdam zou kunnen leiden tot de veronderstelling, dat met deze groeikern iets soortgelijks aan de hand is als in Alkmaar. De bevolkingscijfers van Pur- merend zijn zelfs verminderd ten opzichte van die van 1977. In 1977 had Purmerend nog 32863 inwoners, in 1978 was het bevol kingscijfer gedaald tot 32204. Er vertrok ken totaal 850 meer mensen uit deze ge meente dan er zich vestigden. Toch kan niet worden gesteld, dat ook Purmerend als groeikern tekort schiet. Metn moet namelijk bij Purmerend de cijfers van de buurgemeente Ilpendam optellen, en deze gemeente blijkt door de bouw van de nieuwbouwwijk De Gors een sterke groei te hebben doorgemaakt. Deze nieuwbouw moet door middel van een gemeentelijke herindeling nog bij Purmerend worden gevoegd. En dan ontstaat het beeld van programma staat. Belangstellenden daar voor kunnen zich opgeven in de Pub ’69. Het vakantieprogramma van het Honk ziet er als volgt uit. Volgende week dins dag kan er ’s morgens en *s middags aan toneel worden gedaan en zelf filmen. Woensdag vindt er een toneelvoorstelling plaats voor kinderen. Donderdag staat in het teken van de film, waarvoor het Cen trum tussen 10.00 en 12.00 uur geopend is. Maandag 16 juli is er een peuter- en kleu- termiddag, waarbij vrijheid van handelen voorop staat. De woensdag daarop kunnen 6- tot 12- jarigen terecht op een instuif middag, die om 14.00 uur begint. Donderdag 19 juli is er een buurtcafé, waarvoor 16-jarigen en ouder ’s avonds om acht uur worden uit genodigd. Hoewel het reisdoel nog een verrassing moet blijven, wordt er maan dag 23 juli op de fiets een dagje op uit getrokken. Men vertrekt ’s morgens om 10.00 uur. De kinderen tussen 3 en 9 jaar kunnen, als zij dat willen, de dag daarop mee naar Leyduin. Ook ziu moeten ’s mor gens om 10.00 uur present zijn. Donder dag 26 juli besluit Centrum 111 zijn activi teiten met een feest voor alle kinderen, vaders en moeders. De eerste tocht van Amsterdam naar IJmuiden heeft nog niet dat aantal men sen getrokken, waar de VVV in IJmuiden en Wijnand Key, de eigenaar van het schip, op hopen. Maar wat niet is, kan nog komen. De Nederlandse Spoorwegen ziet het met de nieuwe lijndienst, die tot en met 19 augustus wordt onderhouden, wel zitten. Bij alle N.S.-stations kan men, onder nummer 50 van het boeje „Attrak- ties van de N.S.”, gecombineerde trein- raderbootkaartjes krijgen. Volgens een woordvoerder van de ge meente hebben de onderhandelingen met de projectontwikkelaar tot nu toe als re sultaat gehad dat het bouwplan „wat meer neigt naar het bestemmingsplan”. De groep zou zich nu tevreden stellen met een appartementenhotel zonder keuken, mits de maaltijden betrokken kunnen worden van het tegenover gelegen restau rant ’t Karrewiel. Een punt waar nog verder over gesproken moet worden is het bebouwingspercentage, dat volgens de ge meente Bloemendaal nog te hoog is. De verkoop deze week van tien hotels De heer Key nam het schip over voor een prijs, die overeenkomt met wat men (Van onze streekredactie) BUITENHUIZEN. Bijna twee uur lang is vrijdagmiddag het weg verkeer langs de zuidkant van het Noordzeekanaal ter hoogte van Bui tenhuizen gestremd geweest. Oor zaak van de stremming was een de fect aan de brug over Zijkanaal C. Nadat de brug tegen vier uur omhoog was gedraaid om een schip door te laten, kon de brugwachter het dek niet meer omlaag krijgen. Pas om kwart voor zes lukte het, de brug over het zijkanaal te sluiten. Het verkeer werd door de rijkspolitie omgeleid via Spaarndam en rijksweg 5 (Rottepolderplein). De voormalige musicus ontdekte in 1976 in het Duitse Ludwigshafen de in verval len staat geraakte salonboot, die dienst deed als restaurant annex bordeel. Key raakte geïnteresseerd toen hij ontdekte dat het schip eens een Nederlandse rader salonboot was geweest. Het bleek dat het schip in 1911 op de scheepswerven van J. en K. Smit te Kinderdijk was gebouwd. Het schip onderhield samen met enkele andere raderschepen onder de naam „Re derij op de Lek nummer 6” een lijndienst tussen Schoonhoven en Rotterdam. RIJ ZO MAAR BINNEN ZONDER AFSPRAAK maandag vri|daq 8 30 - 17 3Ou zaterdag 8 3013 OOu (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Basisweg in het Westelijke Havengebied van Amsterdam krijgt tussen Halfweg en de Coentunnel- weg in Amsterdam nog een derde dwars verbinding in de richting van het stede lijk gebied. De gemeente Amsterdam wil de Abraham Kuyperlaan in Amsterdam- Geuzeveld met een hoge verbinding door trekken naar de Basisweg. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben B. en W. van Amsterdam gemachtigd tot een uitgave van 2,5 miljoen als deelmachti- ging uit het door de raad op 12 mei 1976 beschikbaar gestelde krediet. Tegen dit raadsbesluit waren bezwaren ingediend door het wijkopbouworgaan van Geuzenveld en het opbouworgaan van het wijkcentrum Osdorp. Men vreest verkeershinder in genoemde wijken als gevolg van deze autoverbinding. Gedepu teerde Staten hebben deze bezwaren ech ter verworpen. De doortrekking van de Abraham Kuyperlaan naar het Westelijk Havengebied is geen nieuw plan. Het staat al in het Algemeen Uitbreidingsplan (1935) en is later opgenomen in het uitbrei dingsplan Geuzeveld van 1955. De ontwor pen verbinding naar het Westelijk Haven gebied zal de spoorlijn Haarlem-Amster dam met een viaduct kruisen. ningen d Het Neder- van Clingendael aan de Britse Bass- groep, heeft volgens een woordvoerder van de Nederlandse projectontwikkelaar overigens geen invloed op de bouw van het hotel in Bloemendaal aan Zee. Behal ve deze tien hotels blijft alles namelijk onder het beheer van de Clingendael- groep. Op de tweede plaats van de aanbe veling staat drs. A. den Dikken uit Katwijk. Hij is sinds 1970 chef van het bureau meerjarenplanning en be lastingen bij de afdeling financiën van de gemeente Katwijk. Ook de heer Den Dikken heeft in verschillen de gemeenten gewerkt. Hij is 31 jaar oud. De gemeenteraad moet dinsdag avond 10 juli in een extra vergade ring de gemeentesecretaris benoe men. De vergadering begint om acht uur. Bij die gelegenheid zal tevens het nieuwe PvdA-raadslid R. B. Kuijper worden geïnstalleerd. Hij volgt de heer A. Verberne op, die het raadslid maatschap niet langer met zijn dage lijks werk kon combineren. i Suri- nd een ezet in an het n zich i Suri- ;r kan r Suri- rdt ge let het neente ak van ert de rukke-1 .00 uur tamers zitten, ’t Lijkt mij voor IJmuiden bijzon der aantrekkelijk. Toeristisch gezien is deze havenplaats zonder meer de moeite waard en ik begrijp niet dat IJmuiden nog zo weinig belangstelling trekt. Je hebt er de sluizen en de visserijhavens, waar het gonst van de bedrijvigheid. Toeristen die in IJmuiden verblijven kunnen met de raderboot op hun beurt er weer een leuk uitje in Amsterdam van maken.” Het enthousiasme van Wijnand Key is groot en deze geestdrift van hem heeft ertoe geleid dat het raderschip, prachtig gerestaureerd, weer in de vaart is ge bracht. HIER IS ONZE AANBIEDING: Konkurrerende prijzen Geen uurloon voor montage van volledige systemen Geen verrassingen: onze vooraf bepaalde prijzen zijr^ "Alles inbegrepen" «Enorme voorraad-montage van alle merken Garantie op onderdelen en montage ,r «Snelle vriendelijke bediening door grondig opgeleide monteurs. betaalt voor oud ijzer. Hij slaagde erin anderen voor de „Rederij op de Lek num mer 6” te interesseren en medio septem ber 1976 werd begonnen met de restaura tie, die uiteindelijk ettelijke miljoenen heeft gekost. Het resultaat? Een radersalonboot, die van buiten volkomen origineel is en van binnen aangepast aan de eisen van de huidige tijd, maar wel in de stijl van de jaren twintig. Salons die gestoffeerd zijn in goudgeel, rood en groen met teakhou ten wanden. Het schip wordt voortbewo gen door twee raderen met elk acht be weegbare schoepen met een gewicht van vier en een halve ton per rad. Het 58 meter lange schip, dat in totaal 400 passagiers kan vervoeren, vaart dage lijks, behalve zaterdag, tussen Amster dam en IJmuiden. Om half tien vertrekt de Kapitein Kok vanaf de Oostelijke Han delskade in Amsterdam en legt om half twaalf aan bij de Zuidersluis. Om twaalf uur vertrekt de boot weer naar de hoofd stad, waar hij twee uur later arriveert, ’s Middags wordt het trajekt opnieuw afge legd. Vertrektijd is half drie, aankomst tijd in IJmuiden half vijf. Een half uur later vertrekt het schip weer richting Am sterdam, waar het zeven uur aankomt. Voor een enkele reis betaalt men 12 gulden, een retourtje voor al diegenen die geen haast hebben kost 22,50. Kinderen tot en met elf jaar kunnen goedkoper terecht. De maandagochtend daarna wordt in Groenendaal een wandelspeurtocht ge houden voor 50-plussers. Het vertrek is om 10.00 uur vanaf restaurant Groenen daal. Dinsdag 31 juli wordt in ’t Oude Post huis een kinderkennis gehouden voor kin deren tot 12 jaar. Deze kermis gaat ’s mid dags om twee uuur open, ’s Woensdags is er een huttenbouwdag in de Geleerden- wijk met als afsluiting een kampvuur, mits de brandweer er toestemming voor geeft. Donderdag 2 augustus komen de 50- plussers weer aan bod met een dagtocht naar de Flevohof. Belangstellenden kun nen zich om 9.00 uur verzamelen bij ’t Oude Posthuis. Kaartverkoop gebeurt uit sluitend bij het dienstencentrum. Vrijdag 3 augustus is er in de Indische buurt een speurtocht voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Om 10.00 uur kunnen zij zich verza melen bij het Honk. Vrijdag 3 augustus vindt de laatste gezamenlijke activiteit plaats in de vorm van een fietsenrally voor 12- tot 16-jarigen. Om twee uur kun nen de deelnemers zich verzamelen bij het Honk, waar ondermeer een routebeschrij ving wordt uitgereikt. Informatie over de ze activiteiten is te krijgen bij de drie instellingen voor sociaal-cultureel werk. Volgende week organiseert ’t Oude Posthuis zelf ook verschillende activitei ten. Maandagmiddag zijn er straatspelen op het schoolplein in de Geleerdenwijk. Bovendien kunnen de kinderen daar pan- nekoeken bakken. Dinsdag draait de jubi- leumfilm over koningin Juliana in *t Oude Posthuis, die voor iedereen boven de vijf tig toegankelijk is. Er zijn voorstellingen om 13.00 en 15.00 uur. Woensdag zijn er straatspelen op het parkeerterrein achter de Provinciënlaan. Ook hier kunnen pannekoeken worden gebakken. De spelen duren ’s middags tot 16.00 uur. Donderdag vind het zelfde pro gramma plaats, maar dan in De Linge. Elke vrijdagmiddag is bovendien de 50- plus-soos geopend, behalve tussen 4 eri 18 augustus. Centrum 111 organiseert op de vrijdag avonden 27 juli en 3 en 10 augustus tiener- instuiven voor jongeren tussen 12 en 15 jaar. Bij slecht weer zijn die tevens op de woensdagmiddag. De wat ouderen tot 21 jaar kunnen terecht op de zomerinstuif, waarbij incidenteel ook muziekprogram ma’s worden gebracht. Deze bijeenkom sten vinden plaats op woensdag 18 en 25 juli en voorts op die dag gedurende de hele maand augustus. In dezelfde periode kan men in Centrum 111 ook ’s zondags terecht, behalve op 5 augustus, omdat er dan een vistocht op de Waddenzee op het (Van onze streekredactie) NOORDWIJKERHOUT. De heer M. J. Adriaanse uit Voor schoten wordt waarschijnlijk de nieuwe gemeentesecretaris van Noordwijkerhout. De heer Adri aanse, die in Voorschoten sinds 1971 directeur is geweest van de directie algemene zaken op de gemeentesecretarie, staat als eer ste op de aanbeveling die B. en W. aan de raad doen. De heer Adri aanse is 35 jaar oud. Vóór zijn benoeming in Voorschoten werk te hij in diverse andere ge meenten. (ADVERTENTIE) Spekstraat 5 - Tel 324961 Bestrijdingsmiddelen en kamer Dit hebben de VNV en mevrouw Smit- Kroes vrijdagmiddag afgesproken tijdens een gesprek naar aanleiding van moeilijk heden die zijn gerezen tussen de VNV en de verkeersleiders, verenigd in het Luchtverkeersleidersgilde. De vliegers hebben eind juni in een brief aan de staatssecretaris verlangd dat zij de algemene luchtverkeersleiding Amster dam Control op Schiphol zou opheffen. De begeleiding van het doorgaande vlieg verkeer boven Nederland zou volgens de vliegers moeten worden overgedragen aan het Eurocontrol centrum in Beek. Dit om tot een betere integratie te kunnen komen van de verkeersleiding in het hoge re Nederlandse en het Europese lucht ruim. Daarmee zou volgens de vliegers het vliegverkeer veiliger worden. De ver keersleiders zijn het daar niet mee eens. In het gesprek vrijdagmiddag herhaal de mevrouw Smit-Kroes dat het de bedoe ling is dat het centrum Maastricht na afloop van de huidige conventie in 1983 wordt voortgezet. Zij wees daarbij op de laatste ontwikkelingen in het overleg tus sen de Bondsrepubliek en de Beneluxlan- den, waarin het denkbeeld van een ver- keersstroomregeling voor het gehele Eu- rocontrolgebied een belangrijke rol speelt. HAARLEM A«« .m t 'H een groeikern, die wel aan de verwachtin gen beantwoordt. De cijfers bevestigen verder, wat al be kend was over de leegloop van de grote steden in het zuiden. De bevolking van Amsterdam is van 728746 in 1977 vermin derd tot 718577 in 1978. Ook de bevolking van Amsterdams voorstad Amstelveen is afgenomen: 70312 zielen in 1977 en 69770 in 1978. Zaanstad daarentegen heeft een groei doorgemaakt: 126582 inwoners in 1977 tegenover 127698, een bevestiging van de opvangfunctie van Zaanstad voor de Amsterdamse woningzoekenden. Ook de woningmarkt van de gemeente Haar lemmermeer staat sterk onder druk van de Amsterdamse agglomeratie. Het aantal inwoners van de Meer nam toe van 75219 in 1977 naar 75984 in 1978. De vergrijzing en bevolkingsdaling in de Haarlemse agglomeratie blijkt even eens uit de provinciale cijfers. Het inwo nertal van Haarlem liep terug van 161290 in 1977 naar 159747 in 1978. De bevolking van Heemstede verminderde van 26920 naar 26869, waarbij het sterftecijfer het geboortecijfer overtreft. Bennebroek ver minderde in inwonertal van 5812 in 1977 naar 5809 in 197& Ook in deze gemeente overtreft het sterftecijfer het geboortecij fer. Hetzelfde kan worden gezegd van Bloemendaal, van welke gemeente het in wonertal verminderde van 18043 in 1977 tot 17919 in 1978. De bevolking van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude liep van 4611 terug naar 4577. Voor Zandvoort zijn de teruglopende cijfers respectievelijk 16471 en 16429, waarbij er bovendien een hoger sterftecijfer is dan het geboorte cijfer. In de IJmond blijkt een afname van de bevolking van Velsen van 62465 in 1977 naar 61733. Beverwijk daarentegen geeft een lichte groei te zien van 36212 in 1977 naar 36251 in 1978. Het inwonertal van de provincie Noord- Holland als geheel verminderde eveneens. In 1977 telde deze provincie 2299535 inwo ners. In 1978 bedroeg het inwonertal van Noord-Holland 2299175. Totaal gingen er 6743 mensen meer uit de provincie weg, dan er binnenkwamen. Het geboortecijfer overtreft het sterftecijfer met 6383. Voor de heer Key is het instellen van deze „romantische” lijndienst min of meer een gok. „Ikzelf zie het helemaal De woningbouw in Alkmaar blijft sterk achter bij de plannen -

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7