H' Noord-Engeland vreest Jack the Ripper II )0 >5 )5 )0 Belgisch koningshuis betrokken bij omvangrijk smeergeld-schandaal Oud-president Algerije terug naar huis I I I VOORZITTER VLAAMSE SOCIALISTISCHE PARTIJ: en 17 16 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 AUGUSTUS WOENSDAG 1 J r. b (Van onze redactie buitenland) De eerste president van het onafhankelijke Algerije, Ahmed Ben Bella, die de laatste veertien jaar in de gevangenis heeft moeten doorbrengen, leeft sinds kort op de rand van vrijheid en gevangenschap. S 7 -i en van hem die man die Ben Bella zou afzetten Boumedienne. ir Links Ben Bella en rechts I UNIFIL-Libanon geen vakantieoord ■fr Prins Albert Veelvoudige vrouwenmoordenaar nog steeds op vrije voeten 3 De secretaris van de Krijgsraad Arnhem, majoor mr. T. H. P. de Roos, heeft het met eigen ogen kun nen aanschouwen. De uiterst moei lijke omstandigheden, waaronder de Nederlandse VN-solaten in Liba non hun taak moeten uitoefenen. Zinderende hitte, bijna 30 graden in de schaduw. Een werkterrein dat uit niets anders bestaat dan een dode steen woestenij. Bevoorrading van wachtposten op bijna niet te bereiken plaatsen, waar geen auto komen kan. De voortdurend aanwe zige dreiging van oorlogshande lingen. „Wie heeft gedacht dat het daar een soort vakantieoord is kwam al snel tot een andere conclusie. Voor al wanneer je bedenkt, dat bij ver scheidene mortierbeschietingen de inslagen op nog geen tien meter achter je tentje de grond in gaan. En toch nemen ze het allemaal erg nuchter op. Wanneer een paar kilo meter verder in het plaatsje Tyrus de PLO-granaten inslaan nemen de jongens er foto’s van”. De Krijgsraad Arnhem heeft het werk onder wel erg primitieve om standigheden moeten doen. Op de tweede verdieping van een villa bij Kafra, 10 km van het UNIFIL- hoofdkwartier in Haris. In de er beneden liggende verdieping leven nog Libanese bewoners. Een huis vol kogelgaten. Een watertank op het dak, waarvoor de inhoud dage lijks per vrachtwagen werd aange voerd. En die na enige uren nauwe lijks nog te drinken was: broeierig warm geworden door de genade loos bakkende zon. De Nederlandse VN-soldaten, die voor het wachtdelict voor het hekje moesten verschijnen, waren het er allemaal wel over eens. Slapen tij dens de wacht kan nu eenmaal niet wanneer het rondom elk moment los kan barsten. De Krijgsraad was het er ook over eens: de operatione le inspanning vergt verschrikkelijk veel van de soldaten. Dit is dan ook in de straffen tot uitdrukking geko men: in drie gevallen werden voor waardelijke celstraf plus geldboete uitgedeeld, de overigen kwamen er met geldboetes vanaf. Variërend van 150 tot 500 gulden. „Ze hoeven mij niet meer te ver tellen, dat de Nederlandse soldaat een nietszeggende slappeling is. Die jongens daar zijn van staal. Ze wer ken zich daar werkelijk een onge luk om de boel draaiende te hou den. En dat er dan eens een paar in slaap vallen tijdens de wacht, fout, maar wel begrijpelijk”, aldus ma joor De Roos. 1 Alleen familievrienden worden door de bewakers in de villa toege laten. Buitenlanders en journalis ten worden angstvallig op afstand Wat zo typerend voor Britse moorden is, is dat de slachtoffers meestal vrouwen zijn. De ideologische krankzinnigheid van Charles Manson in California of het in het wilde weg schieten vanuit een toren van een Charles Whitman in Texas, zou in Engeland even uitheems zijn als het opdienen van broodjes- worst op een tuinfeest in het park van Buc kingham Palace. Wat Jack the Ripper II onderscheidt van Jack the Ripper I is dat hij, in tegenstelling tot deze, zijn moorden niet begaat in de Londense achterbuurten, maar in niet zeer aantrekkelij ke provinciale gebieden in Yorkshire en Lan cashire in het noorden van Engeland. Jack II heeft tot nu toe 11 vrouwen omge bracht, meestal prostituees, maar bij vergis sing lijkt het wel, af en toe iemand anders. De politie meent dat hij op publiciteit uit is, maar of hij bang is gepakt te worden is een onbe antwoorde vraag. Begon de negentiende-eeuwse Ripper spec taculair, de huidige begon vrijwel ongemerkt. Het was de zomer van ’75. Hij doodde twee vrouwen in de steden Keighley en Halifax in Yorkshire in een tijdsspanne van vijf weken. Pas toen hij er nog drie had vermoord, twee in het naburige Leeds en een in de stad Preston in Yorkshire binnen drie maanden deze keer begon de politie verband te leggen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. België, dat klein maar dapper in niets voor zijn noorderburen wil onderdoen, heeft nu ook zijn eigen Lockheed- schandaal, smeergeld en prinselijke inmenging incluis. Met als extra tintje dat het erin geslaagd is de nestor onder de oliepro- ducenten, Saoedi-Arabië, op het hoogtepunt van een nieuwe energiecrisis tegen zich in het harnas te jagen. „De grenzen van de toelaatbare inspanningen van het hof, dat bo ven zakenbelangen moet staan, zijn niet duidelijk meer”, ver klaarde Van Miert na afloop van een speciale bijeenkomst van zijn partij deze week. En hij voegde er aan toe dat de regering, sommige hooggeplaatste personen en zelfs het Belgische hof, zich klaarblij kelijk door een gangster op sleep touw hebben laten nemen. Volgens Van Miert zou er een gedragscode moeten komen voor zowel leden van het koningshuis als Belgische ministers, van wie wordt verlangd dat zij zakenbe langen in het buitenland verde digen. De hele zaak kwam aan het rol len toen enige weken geleden bij het faillissement van een der part ners in het Belgische consortium talrijke onregelmatigheden aan het licht kwamen. Er waren aan wijzingen dat voor zo’n driekwart miljard gulden smeergeld zou zijn betaald: een kwart van de totale investeringen. Het mag waar zijn, de wens zou ook de vader van de gedachte kunnen zijn. In ieder geval heeft de bandopname kenne lijk de zaak niet dichter bij een oplossing gebracht. Hij werd onlangs afgespeeld in bondsge- bouwen in het noorden van Engeland en typisch commentaar erop luidde: „Ik weet zeker dat ik die stem eerder heb gehoord. Maar ik weet niet meer waar". De bandopname zou een opzettelijk spoor kunnen zijn van iemand die gepakt wil wor den, maar ook zou hij gewoon een staaltje van bravoure kunnen zijn. Zeker is dat niemand van zijn voorgangers, zijn roemruchte naamgenoot ook niet, echt een sein hebben gegeven dat zij gegrepen wilden worden. De oorspronkelijke Jack the Ripper maakte zijn slachtoffers in de zomer en de herfst van 1888 in de nauwe, slecht verlichte straatjes van de buurtschap Whitechapel in het East end. Zijn zes slachtoffers waren allen prostitu ees, vrouwen aan de zelfkant van het leven die op dezelfde manier op gruwelijke wijze aan hun einde kwamen. Na de zesde moord hielde de Ripper op op dezelfde abrupte manier als waarop hij begonnen was. Wie hij was is nooit achterhaald. De theorieën omtrent zijn identi teit varieerden van een lid van de familie van koningin Victoria tot een samenwzwering van de maconnieke loge. Jack the Ripper is inspiratiebron voor film en boek. Marie Belloc Lowndes schreef er het melodramatische The Lodger op en Colin gerijnse president Boumedienne is tot het laatste toe huiverig geweest om Ben Bella vrij te laten. Dit uit angst voor zijn populariteit onder het Algerijnse volk. Men neemt ech ter aan dat de nieuwe president hem niet langer als politieke tegen stander ziet en bereid zal zijn de vroegere revolutionaire leider de volledige vrijheid terug te geven. De meeste mensen die voor de villa samenstromen zijn oude par- tijvrienden, zo werd uit zijn fami liekring vernomen. politiek niet uit. Hij staat zeer kri tisch tegenover de politieke ontwik kelingen in Algerije sinds 1965. Hij veroordeelt de bureaucratisering van de landbouw, de inconsequente industrialisatie en de op alle ni veaus optredende corruptie, aldus zijn echtgenote. Na 14 jaar is de stilte om Ben Bella verbroken en mag hij weer spreken. Zijn gehoor is wel beperkt tot zijn directe omgeving en de spaarzaam toegelaten bezoekers. Ben Bella keurt het gebrek aan solidariteit met de andere Afri kaanse landen af. Hij staat op het standpunt dat de Algerijnse lucht macht „Mozambique moet bescher men tegen Rhodesische aanvallen”. Ook het groeiende conflict met Ma rokko over de vroegere Spaanse Sahara baart hem zorgen. o Is De „onbetamelijke” rol die het Belgische hof in deze aangelegen heid heeft gespeeld is inmiddels vast komen te staan, aldus de voorzitter van de Vlaamse Socia listische Partij, tevens regering spartner, Karei van Miert. Met na me de broer van de Belgische ko- ning, prins Albert, zou volgens de gegevens waarover Van Miert zegt te beschikken, in de affaire actief zijn geweest. Dit land is namelijk uiterst ver bolgen over de gang van zaken rond een hospitaalproject van cir ca 2,3 miljard gulden. Door toe doen van een der leden van het Belgische consortium Eurosystem Health is dit project nu op losse schroeven komen te staan. Mid dels een op zeer hoog niveau ge voerde actie tracht men nu uit de gerezen moeilijkheden te komen. Het investeringsproject in de me dische sector, dat op zich al aan trekkelijk genoeg was, beloofde te leiden tot een tweede fase, waar mee maar liefst 7 miljard gulden gemoeid zou zijn. De Algerijnse regering verklaar de op 4 juli dat het de „maatregelen aangaande de 63-jarige Ben Bella had opgeheven en dat hem was toe gestaan om naar zijn huis in het dorp M’sila terug te keren. Daar had men de vroegere revo lutionaire leider opgewekt zijn huis zien verlaten om wandelingen in de buurt te maken. Hij heeft een beige regeringsauto tot zijn beschikking, die immer door een gewapende escorte wordt gevolgd. Onlangs verscheen hij in de deu ropening van zijn huis om te spre ken met enkele van de vele mensen die naar M’sila reizen in de hoop een glimp van hem op te kunnen vangen. Hij zag er bijna hetzelfde uit als in de jaren ’63-’65, toen hij nog aan de macht was. Ondanks de aanwezigheid van met walkie-tal kies uitgeruste bewakers voerde hij geanimeerde gesprekken met zijn bezoekers. Sinds hij op 19 juni 1965 na een militaire staatsgreep door de toen malige minister van Defensie Houa- ri Boumedienne, werd afgezet, heeft hij niet meer met buitenlan ders gesproken. Ben Bella heeft zijn nieuwe status kalm geaccepteerd. Het is dan ook een grote verbetering in vergelij king met zijn 14-jarig verblijf in de zwaarbewaakte gevangenis in de buurt van Algiers, dat hem de twij felachtige bijnaam „langdurigste politieke gevangene van de wereld” heeft opgeleverd. Ben Bella was indertijd een van de leiders van de verboden speciale organisatie van de Algerijnse Volk spartij, die tegen Frankrijk streed voor de onafhankelijkheid van Al gerije. Men neemt aan dat verschei dene staatshoofden, waaronder de Joegoslavische president Tito en de Cubaanse leider Fidel Castro, meerdere malen naar de behande ling van Ben Bella hebben geïnfor meerd. Hij zet echter tevens vraagtekens bij zijn eigen daden. In 1963 ver bood hij de communistische partij in Algerije. Nu is hij tegenstander van een dergelijk één-partijsys- teem. Zowel het kapitalistische als het communistische model moet overboord worden gezet. Iedere staat moet door middel van zijn eigen volk de weg naar de onafhan kelijke ontwikkeling zoeken, aldus het vroegere staatshoofd. Hoe dit gebeurde en aan wie is nog niet duidelijk. Maar inmiddels wordt de maatschappij in kwestie, Eurosystem Hospitaller, zowel door de fiscale recherche als de Brusselse handelsrechtbank het vuur na aan de schenen gelegd. Onverkwikkelijk in de affaire blijft de rol van het Belgische hof, waardoor het aandringen van Van Miert op een onafhankelijke on derzoekscommissie alleszins ge rechtvaardigd lijkt. Ongelukki gerwijze is de jeugdige en nieuw bakken partijvoorzitter publieke lijk afgestraft door zijn voormali ge goeroe, Henri Simonet, thans minister van Buitenlandse Zaken, die ten aanzien van zijn voormali ge pupil blijkbaar aan een Pigma- lion-complex lijdt. Voor de open lijke kritische uitspraken van zijn pupil heeft Simonet weinig waar dering. Zijn commentaar was dat Van Miert zijn papieren blijkbaar niet goed gelezen of begrepen had. De verbolgenheid van de minis ter van Buitenlandse Zaken is na tuurlijk wel begrijpelijk als men overweegt dat hij degene is die de kastanjes uit het vuur moet halen. Momenteel is hij druk doende te vermijden dat het voor België zo aantrekkelijke investeringspro ject volledig de mist in gaat, om van de politieke gevolgen nog maar te zwijgen. Een van zijn ver trouwensmannen, een gewiekst diplomaat met de rang van gevol machtigd minister, is inmiddels naar Saoedi-Arabië afgereisd om te proberen de zaak te sussen. Zelf heeft Simonet van de op permachtige bankmaatschappij Société Générale de Banque, een belangrijk geldschieter van het consortium, de toezegging gekre gen dat zij het contract tot een goed einde wil brengen. (Van onze redactie buitenland) Engeland heeft zijn Jack the Ripper II en net zoals zijn negentiende-eeuwse voorganger vermoordt hij publieke vrouwen immer met grote wreedheid. (Van onze redactie binnenland) „Een militair onderonsje? Kom nou. Natuurlijk niet. De krijgsraad heeft daarginds in Libanon de werkzaamheden net zo precies uitgevoerd als dat hier in Arnhem gebeurt. De op gelegde straffen zijn alleen wat milder uitgevallen. In slaap val len op wacht blijft natuurlijk een foute zaak, maar het is wel begrijpelijk. De jongens daar draaien werkdagen van 18 tot 19 uur, onafgebroken in touw. Geen wonder”. Sindsdien is ’s mans tol gestegen tot elf. De Ripper laat een bloederige handtekening ach ter: halen met een mes waarvan de details door de politie geheim gehouden worden om andere moordenaars niet tot immiteren te brengen. Voorts heeft Jack the Ripper II een twijfe lachtige hang naar publiciteit ontwikkeld. Eind juni treiterde hij de politie en in het bijzonder de man die de touwtjes in de zaak in handen heeft, de 55-jarige hoofdrechercheur George Oldfield. Hij stuurde een bandopna me die sindsdien door heel Groot-Brittannië is afgespeeld. „Ik heb de grootst mogelijke achting voor u, George”, zegt de stem op het bandje. „Maar, mijn hemel, je bent niet dichter op mijn spoor dan vier jaar geleden toen ik begon”. Verwijzende naar de publieke vrouwen, maar niet naar het feit dat minstens twee van zijn slachtoffers dat niet waren, vervolgt de stem: „Ze worden nooit wijzer, niet waar George? Ik wed dat je ze gewaarschuwd hebt, maar ze leren het nooit. Met mijn tempo moet ik in het Boek met Records terechtkomen. Ik geloof dat ik bij elf ben nu, hè? Ik ga nog een hele poos door”. Oldfield ziet de bandopname als een schreeuw om hulp, een verzoek om te worden gegrepen. „Ik vind het geen plagen of pochen”, zegt hij. „De stem heeft bijna iets droevigs, van een man die genoeg heeft van wat hij heeft gedaan, die genoeg heeft van zichzelf. Een man-die vindt dat hij mij voldoende kent om me bijna in vertrouwen te nemen”. gehouden en zelfs zijn advocate heeft geen toegang tot de woning. Nadat hij enkele vragen van een Frans radiostation had beant- 1 Wilson zijn zwaar-filosofische Ritual in the Dark. Het lid van koningin Victoria’s familie dat met Jack the Ripper is vereenzelvigd, is de hertog van Clarence and Avondale, Victoria’s kleinzoon. Maar ook is er de kapper Severin Klosowski van verdacht; de man werd uitein delijk opgehangen wegens moord op drie vrouwen. Voorts is er de theorie van een samenzwering tussen de vrijmetselarij en art sen, om een affaire in de doofpot te stoppen tussen een publieke vrouw en een lid van de koninklijke familie. Er zijn zelfs theorieën dat de moorden het werk waren van een wel zeer onbekwame aborteur of een feminist-avant-la-lettre die op opzienbarende wijze de afschuwelijke situa tie van de Londense prostituees in het Victori aanse Londen aan de kaak wilde stellen. Er zit één goede kant aan de zaak van Ripper H: de vele politiemannen die in het noordoosten van Engeland op zijn spoor zijn gezet, hebben het algemene misdaadgemid- delde danig doen dalen. Zelfs in Londen, waar hij nooit geopereerd heeft, zijn de prostituees gespannen en wor den veel beter beschermd dan het geval placht te zijn. Een gevolg is dat het stiekeme tippelen op toeristen die er naar uitzien dat zij een dubbeltje te verteren hebben, beneden normaal is. Politie, prostituees en publiek houden zich intussen de afscheidswoorden van Jack the Ripper II op diens bandopname voor ogen: „Ik kom terug, misschien in september of oktober, eerder, als ik de kans krijg”. Ben Bella heeft de laatste 14 jaar honderden boeken gelezen en hij verbaasde zijn bezoekers door zijn grote kennis van het moderne Alge rije en de wereld in het algemeen. Volgens zijn vrouw, Zohra, sluit hij een terugkeer in de Algerijnse „Het contact met de PLO-wach- ten verliep wel wat gespannen. Ze stonden niet direct met de vinger aan de trekker, maar je voelde dui delijk dat er iets broeide. Alles was echter tevoren geregeld zodat we geen problemen hebben ondervon den. De verwoestingen in het gebied zijn werkelijk ontzettend. Overal tot puin geschoten huizen. Een van de wegversperringen met Neder landse bemanning was kort voor ons passeren nog met mortieren be schoten. En toch is het moreel van de mannen daar bijzonder goed”, vindt majoor De Roos. De krijgsraad kwam vorige week zondag in Beiroet aan. Daar bleek het een en ander niet in orde te zijn met de visa. Snel ingrijpen van het KLM-personeel in Beiroet kon voorkomen dat de krijgsraad weer het land werd uitgezet. Een tocht van ruim twee uur langs de kust weg, richting Haris volgde. Om de haverklap stoppen bij wegversper ringen. De ene keer van VN-solda- ten, de andere keer van PLO-men- sen. ir Secretaris van de Arrondisse- mentskrijgsraad Arnhem, majoor mr. T. H. P. de Ploos, terug na een week verblijf bij de Nederlandse VN-militairen in Libanon. „De om standigheden, waaronder de sol daten daar hun werk moeten ver richten, zijn onvoorstelbaar. Wie denkt dat het daar een soort vakan tieoord is heeft het goed mis". woord, mag hij geen directe tele foongesprekken meer voeren en wordt zijn post gecensureerd. De op 27 december gestorven Al- ella: niet vrij, niet in hechtenis Het verhaal, dat het portret van het koninklijk echtpaar in de rechtszaal in de villa met kletterend kabaal van de muur zou zijn geval len blijkt niet te kloppen. „Welnee, het portret hing tussen twee open staande ramen. Op een gegeven mo ment kwam er wat wind door het raam en toen hing dat portret plots op een oor. Ik heb het toen weer recht gehangen".

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 17